Sportfondsen wacht al jaar op gemeente 'Ik krijg hier zoveel meer voor terug dan ik geef arola moet het loppend hart van angeraar worden Rijn Veenstreek Iphense automobilist ort van Prins Clausplein RPF/GPV: aantal aanvragers eindejaarsuitkering is te laag loopplannen voor dertig woningen in Benthuizen Historisch Centrum Alkemade wil groter TERDAG 9 OKTOBER 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 Voubrugge heeft weer een snackbar Stichting Hospicegroep Hoogmade-Woubrugge bestaat tien jaar Albert Reumerman opent komende donderdag Hilnackbar op het Batehofplein in Woubrugge. Reumerman bekend als beheerder van verenigingsgebouw De Wijk. De m !fste vier weken zit hij in een kar, daarna kan hij voor vijf jaar n zogenoemde portocabin betrekken. Het is zijn wens om teindelijk een snackbar in het nieuwe winkelcentrum te krij- in. De gemeente liet weten daar positief tegenover te staan. in ledrijven hinderen kwekerij muiden Kweker C. Knelange uit Leimuiden vraagt de ge il eente Jacobswoude om schadevergoeding omdat gebouwen I het bedrijventerrein Drechthoek ongeveer een kwart van zijn 1 31 vekerij in de schaduwen stellen. De bedrijven konden daar orden gevestigd, nadat de gemeente in 1995 het bestem- ingsplan wijzigde. Volgens agrarische experts die Knelange in arm heeft genomen, leidt hij nu jaarlijks een opbrengstver- ■s van 8400 gulden. In het begin dacht hij geen last te hebben in de bedrijven op de Drechthoek, tot het hem opviel dat ge- 1 assen die in de schaduw stonden minder lang werden. De immissie ruimtelijke ordening van Jacobswoude buigt zich I aandag over de zaak. ongerensite en folder over HSL cio« Jongeren die meer willen weten over de hogesnelheids- n in Nederland, kunnen sinds kort informatie vinden op ww- highspeed.nl en in een speciale folder. Met teksten als '300 ki- meter per uur zonder gordels' proberen de schrijvers jonge- n die in de buurt van het toekomstige spoor wonen, te over igen van het nut van de lijn. Ook promoten de makers de jortunnel door het Groene Hart als één van de meest opval- ide onderdelen van de HSL. De folder is verkrijgbaar via 10-4759843. 2 lulticulturele dag in Jacobus lij ide wetering Vluchtelingenwerk en Burenhulp Alkemade ■IS tuden zaterdag 30 oktober een multiculturele dag in diensten- Éjlntrum Jacobus, Saskia van Uylenburchlaan 1 in Oude Wete- ^i ïg. Zang en dans uit verschillende landen staan centraal. De ereldwinkel, Amnesty International en Vluchtelingenwerk zijn et een kraam aanwezig. De leerlingen van de basisscholen in ima kemade zijn gevraagd een tekening of plakwerk te leveren met .onderwerp: 'hoe kun je samenwerken met mensen van een idere cultuur, land en/of met een vluchteling'. De werkstuk- in moeten uiterlijk 25 oktober binnen zijn. De winnaars wor- n op 30 oktober bekend gemaakt. eertigste bedevaart naar Lourdes i aar Corry Hoogeveen uit Ter Aar begeleidt volgende week or de veertigste keer zieken tijdens een bedevaart naar Lour- s. In 1987 maakte ze de reis voor het eerst. Sindsdien is ze een n de meest trouwe vrijwilligers van de Nationale Bedevaart worden. Voorlopig zet de energieke kwekersvrouw haar acti- SW( teiten voor zieken en ouderen voort. Onlangs was ze ook al 25 V01 ïr vrijwilligster bij het verzorgingstehuis Aarhoeve te Lange- e c ar. plo -jarige Alphenaar is gis- dag omstreeks kwart vair drie met zijn auto van het bo id bij he Prins Clausplein dra Leidschendam gereden. De zweefde daarbij ongeveer dpi ttien meter door de lucht. «laflETA kroft Woningbouwvereniging Al- voo ïeen Belang sloopt, op zijn over tien jaar, de dertig lingen aan de Molenstraat Benthuizen. Tot die tijd □er. hoogmade marieke de wit „Wonderlijk eigenlijk, dat ik dit ben tegengekomen. Want ik was zo bang voor de dood vroe ger", zegt Lenie van der Meer (53). Ze is coördinator van de Stichting Hospicegroep Hoog made-Woubrugge, die mensen bijstaat in hun laatste levensfa se. Tegenwoordig heeft van der Meer geen angst meer om te sterven. „Door dit werk is dat veranderd." De groep bestaat tien jaar. Veel mensen willen graag thuis sterven, in het dorp waar ze geboren zijn of jaren ge woond hebben. De arts en de wijkzuster kunnen regelmatig langskomen, maar niet de hele tijd aanwezig zijn. Familie en vrienden vullen die gaten meestal op. Zo kon Van der Meers eigen moeder thuis blij ven toen ze ernstig ziek werd, omdat haar grote familie in wis- seldienst waakte bij het bed. Maar Van der Meer kent ook het verhaal van een dorpsge noot die tegen zijn wil naar het ziekenhuis moest, omdat zijn enige dochter de zorg niet meer aankon. „Het probleem zou op gelost zijn als je iemand had ge had die af en toe bij dat bed kon zitten. En daar hoef je echt geen medische opleiding voor te hebben." Die gedachte bleef rondcirke len in haar hoofd, en toen ze in het plaatselijke huis-aan-huis- blad las dat Corry Poldervaart uit Woubrugge een hospice groep had opgericht, aarzelde ze geen moment. Ze meldde zich aan en sinds vorig jaar is ze zelf coördinator van de nu acht vrijwilligers. De hulp van de hospicegroep i 'mmmÉsssmmkmmÊ Lenie van der Meer uit Hoogmade is coördinator van de Stichting Hospicegroep Hoogmade-Woubrugge: „Door dit werk ben ik niet meer bang voor de dood." is bedoeld voor mensen die naar verwachting nog twee of drie maanden te leven hebben. De stichting krijgt vier tot zes hulpaanvragen per jaar. De groep is hard nodig, vindt Van der Meer. Niet alleen omdat fa milies steeds kleiner worden („Ik heb zelf maar twee kinde ren. Mooi dat de groep er al is als ik doodga"), maar ook om dat steeds meer mensen wer ken. Hulp van de buurvrouw is niet meer vanzelfsprekend. De vrijwilligers van de hospice groep willen, bij wijze van spre ken, die buurvrouw wel zijn. Ze kunnen worden ingescha keld door arts, ziekenhuis, wijk zuster of de familie. Dat ge beurt vaak vrij laat, vindt van der Meer. De familie stelt eerst alles in het werk om het zelf te doen. „Op het moment dat ze onze hulp inroepen zijn ze he lemaal op hun eindje. Terwijl een relatief bescheiden bijdrage van een vrijwilliger een familie enorm kan verlichten", heeft Van der Meer ervaren. „Soms is foto loek zuyderduin het al genoeg als de vrijwilliger tussen vijf en acht uur 's avonds bij het bed zit, zodat de familie even rustig kan eten." De familie en de patiënt ma ken tijdens een gesprek hun wensen kenbaar aan de groep: „Sommige mensen willen bij voorbeeld graag praten, hun verhaal kwijt, anderen juist he lemaal niet." De hospicegroep biedt zelfs wel eens hulp zon der iets te doen. Zo kon een vrouw de zorg voor een familie lid in haar eentje volhouden door het telefoonnummer van de groep op haar nachtkastje. Dat steunde haar: ze wist dat ze in nood altijd ergens op kon te rugvallen. Van der Meer heeft zelf in die tien jaar vijf mensen zien ster ven. Dat heeft ze niet ervaren als eng, zwaar of moeilijk. ,A1 die keren was het heel erg goed. Het waren allemaal mensen op leeftijd, die verlangden naar de dood. Die gun je ze dan ook." Ze ervaart het begeleiden als iets moois dat ze mee mag ma ken. Ze leert ervEin. „Wat je ziet is dat die mensen heel intens leven. Terwijl je zelf gewend bent om alles en iedereen voor bij te hollen. Daar word je jezelf van bewust." Zoals die keer dat ze met nieuwjaar bij een familie zat, wat oudere mensen. Het liep tegen half vijf en ze wilde wat borduren. „Het wordt al don ker", merkte ze op, maar nie mand maakte aanstalten om het licht aan te doen en ze durf de daar niet rechtstreeks om te vragen. „Ze zaten niets te doen, zonder radio of tv. Gewoon te kijken naar wat er voorbij kwam, een uur lang. En ik reali seerde me ineens: wat waarde vol is dit. Zomaar een uur niets doen. Ik heb het meteen thuis ingevoerd. Tja, dat hou je een week vol en dan ren je weer verder. Maar toch, ik krijg hier zoveel meer voor terug dan dat ik geef. De Stichting Hospicegroep Hoogmade-Woubrugge is be- reikbaEir op 071-5018653. Tijdens de val werd de Alphe naar uit de auto geslingerd. Met zwaar inwendig letsel is hij ver voerd'naar het LUMC in Lei den. De politie vermoedt dat de man die uit de richting Amster dam kwam en in de richting van Zoetermeer wilde rijden, tijdens het rijden onwel werd. alphen aan den run» De Alphense RPF/GPV-fractie vindt het aantal huishoudens dat in 1998 de eindejaarsuitkering voor minima aanvroeg 'extreem laag'. Slechts 23 procent van de Alphense minima heeft vorig jaar de uitkering van honderd gulden aange vraagd. In 1997 was dat nog vijftig procent.. De partij wil van burgemeester en wethouders we ten wat zij eraan gaan doen om het aantal deel nemende huishoudens op te schroeven. In 1997 konden huishoudens met een inko men dat even hoog is als de bijstandsnorm de snip aanvragen. Dat waren er 2080. Een jaar la ter mocht het, inkomen 110 procent van de bij standsnorm zijn: een grotere groep van 2400 huishoudens. De raadsleden K. Tigelaar en J. van Arkel vra gen zich af hoe het komt dat zo weinig mensen de uitkering aanvragen. „Er dienen nu maatre gelen te worden genomen om het gebruik te optimaliseren", schrijven de twee. De RPF/GPV denkt dat het inschakelen van Alphense organi saties als ouderenbonden en Stichting Wegwijs, een stichting voor ouderen en mensen met een handicap, het gebruik kan doen toenemen. Zij verwachten dat het gemeentebestuur ruim voor december 1999 stappen onderneemt, zodat het aantal aanvragen dit jaar al kan stijgen. B en W reageren begin volgende week. Als de gemeente Alkemade niet opschiet, loopt Sport fondsen Alkemade (SFA) 38.000 gulden mis. Daarvoor vrezen de Alkemadese PvdA-fractie en manager Dick de Kuijer van sportcomplex De Tweesprong. roelofarendsveen wordt er nog wel gewoon on derhoud aan de huizen ge pleegd. Zo krijgen ze volgend jaar een schilderbeurt en wor den de centrale verwarmings ketels vervangen. Groot onder houd zal echter niet meer wor den uitgevoerd. Volgens Paula van Weizen, de enige medewerkster van de Benthuizense woningbouwver eniging, verkeert het plan om te slopen nog in een pril stadium. „We weten nog niet hoe we het gaan aanpakken. Zo moet er iets voor de bewoners worden geregeld. Zij moeten andere huisvesting krijgen, tijdelijk of permanent." Een deel van de woningen dateert van 1912. In 1979 en 1982 zijn ze nog gerenoveerd. De rest van de huizen is ge bouwd in 1947. Algemeen Be lang wil ze over een aantal jaren vervangen door nieuwbouw, omdat dat goedkoper is dan het blijven plegen van onderhoud. Van Weizen weet nog niet hoe veel woningen er op de plek van de huidige dertig kunnen worden gebouwd. janneke de jonge „Dit kan niet", zegt PvdA-frac- tievoorzitter F. Schoonder- woerd. „De manager van De Tweesprong heeft al een jaar geleden om dat overzicht ge vraagd, en heeft nog steeds geen reactie gehad." Het over zicht waar SFA op wacht, bevat de financiële gegevens van het onderhoud van de Tweesprong. Om een belastingvoordeel te kunnen incasseren moet SFA bij de belastingdienst een fi nancieel overzicht inleveren van alle inkomsten en uitgaven. Daarbij behoort ook het over zicht van de onderhoudskos ten. Als eigenaar moet de ge meente dat leveren. Al een jaar geleden vroeg SFA daar om, maar De Kuijer heeft nog steeds niets in zijn brieven bus gevonden. „Het is zonde als die 38.000 gulden ons door de vingers glipt", zegt de mana ger. „We hebben dit vorig jaar al aangekaart, dus ze doen er nu al een jaar over. Strciks hoeft het niet meer." Per 1 januari 1998 laat de be lastingdienst bedrijven de keus of ze belast of onbelast exploi teren. Dat moeten ze dan wel doorgeven aan de belasting dienst. SFA heeft berekend dat belast exploiteren voordeliger is voor De Tweesprong. De nieu we financiële aanpak levert echter alleen de gewenste 38.000 gulden op, als in het kostenplaatje ook de kosten van het onderhoud door de eige naar van het complex zijn op genomen. De Kuijer is er niet eens zeker van dat Sportfondsen nog wel op het geld kan rekenen. „Per 1 januari hadden we al een be slissing moeten nemen. Ik weet niet hoe lang we daarna nog met het overzicht kunnen ko men. Ik hoop dat dat nog met terugwerkende kracht kan." Burgemeester A. Meerburg heeft inmiddels beloofd, dat hij ervoor zal zorgen dat de zaak zo snel mogelijk in orde komt. nirochiehuis ondergaat metamorfose rda «raar^ onderwater Verhoef heeft twee goede inschappen, zegt hij zelf. gezondheid en het feit dat mensen voor zich winnen. hebt stroop aan je li- rint ani", zegt de vrouw van de gi; rmalige burgemeester van ?rla Aar geregeld. Verhoef is 70 lire: Een leeftijd om te genieten oude dag, maar de in ner van Langeraar is een be- baas. Hij bekleedt nog tal bestuursfuncties. Verhoef ft zelfs een parttime secreta- •e in dienst. [e laatste maanden hield de -burgemeester zich inten- bezig met Parola, in Lange- beter bekend als het paro shuis. Mede darikzij zijn in- nningen heeft het gebouw i complete metamorfose on- gaan. Komende vrijdag ver- 't waarnemend burgemees- Louis Lyklema van Ter Aar openingshandeling, enovatie of sluiten, dat was lot van Parola. Het gebouw wc 11 liefst dertig verenigingen nicilie houden voldeed niet >eft er aan de huidige milieuwet- jaï ^en opknapbeurt zou een ooi tenvergende operatie wor- L De gemeente Ter Aar, od voor een dilemma: met 0vt üng zou bepaald niet de nul lPathie van de plaatselijke [olking worden gewonnen. ,ens die momenten van overpeinzing viel de naam van Piet Verhoef. Alle fracties van Ter Aar droe gen de voormalig burgemeester .voor om Parola een nieuw jasje te geven. Verhoef aanvaardde de uitdaging. „Maar ik verbond er een voorwaarde aan. Dat als ik van de gemeente Ter Aar geld nodig zou hebben, zei ook 'ja' zouden zeggen." De verbouwing is op een oor na gevild. „Zeg, je zorgt toch wel dat je alles op tijd klaar hebt", zegt Verhoef tegen een bouwvakker. Hij houdt de vin ger aan de pols en vraagt de werklui naar de vorderingen. De grote zaal moet voor ko mende vrijdag klaar zijn als de receptie voor de opening van het eerste gedeelte wordt ge houden. Later volgt de opening van het café-restaurant, waar van nu alleen nog maar de de contouren zichtbaar zijn. En het resulaat mag er zijn. „Parola moet weer het klop pende hart van Langeraar wor den", zegt Verhoef tijdens een rondleiding. Het zalencentrum moet in de regio aanzien krij gen. Verhoef is van plan om hoogwaardigheidbekleders naar Langeraar te lokken om discussie te voeren over het Groene Hart. Ook hoopt Ver hoef Parola cultureel 'op de kaart te zetten'. Het niveau moet omhoog, vindt hij. De jongeren komen ook aan bod. In de winter zullen popgroepen Nog anderhalve ton nodig van gemeente janneke de jonge Het Historisch Centrum Al kemade heeft serieuze uitbrei dingsplannen. Tekeningen en een maquette zijn er al, en het centrum heeft zelfs al een spaarpotje met 100.000 gulden gevuld. Om de verbouwing te laten doorgaan is nog anderhal ve ton nodig. Het plaatselijk museum vindt dat de gemeente dat bedrag maar op tafel moet omdat Mede dankzij de inspanningen van Piet Verhoef heeft het Langeraarse parochiehuis een complete metamorfose ondergaan, foto engel lameijer optredens verzorgen. Verhoef: „We hebben bij de renovatie speciaal rekening ge houden met het houden van popconcerten. Overal is ge- luidswerend materiaal gebruikt. We hebben daarvoor metingen laten verrichten." De renovatie heeft 1,5 mil joen gulden gekost. Een kleine vijf ton heeft Verhoef vergaard uit fondsen, zoals het Juliana- fonds, Anjerfonds en het Fonds Zomerperceels Ouderen. De ge meente Ter Aar kwam met 125.000 gulden over de brug. Voorts zette Verhoef een burge- robligatiefonds op, dat 200.000 gulden opbracht. In 2004 moet er 13.000 gulden worden uitge keerd, maar Verhoef verwacht dat de meeste obligatiehouders hun geld aan Parola zullen schenken. Verhoef 'zit' nog met een gaatje van anderhalve ton. Hij denkt dat te kunnen vullen met de verkoop van burgerobli gaties. Verhoef gebruikt daar voor zijn contacten bij de bur- „Ze roepen dat ze het alle maal prachtig vinden, die ver bouwing. Dan zeg ik met een vriendelijk gezicht: voor wat, hoort wat, koopt u maar gelijk even een obligatie." Voor de rest van het bedrag, 825.000 gulden, heeft de Rabobank een lening tegen een aantrekkelijke rente verstrekt. die een eerder goedkoper ontwerp niet goedkeurde. Het centrum aan de Saskia van Uijlen- burchlaan kampt met ruimtegebrek. Omdat het pand te klein is, liggen de spullen op ver schillende plaatsen in de gemeente op geslagen. „Het is altijd een heel gesjouw ais we een nieuwe ex positie beginnen, en dat kost geld. Bovendien kunnen we meer tentoonstellen als we meer ruimte hebben", laat voorzitter S. Koek weten. Na de verbouwing moet het centrum bestaan uit twee ver diepingen. Koek wil het om muurde terras dat naast het centrum ligt erbij trekken en daarop een uitbouw neerzetten. De bovenste verdieping kan worden gebruikt als opslag ruimte. Op de begane grond kunnen de bezoekers zich ver gapen aan de schatten van het centrum. Koek meent aanspraak te kunnen maken op een bijdrage van de gemeente, omdat het bouwplan door diezelfde ge meente een stuk duurder is uit gevallen dan het centrum wil de. „Wij hadden in eerste in stantie een zo goedkoop moge lijk plan gemaakt, dat anderhal ve ton zou 'Het is altijd een heel gesjouw als we een nieuwe expositie beginnen kosten. Maar die tekening vonden ze niet mooi ge noeg. Het moest wat meer ogen, zeiden ze." Het ontwerp dat het histo risch centrum nu voorstelt, kost tweeën halve ton. „Eén ton red den wij wel, daar gingen we al vanuit. Maar als wij voor de gemeente zo'n gebouw neer moeten zetten, dan moeten zij maar met die anderhalve ton komen", aldus Koek. Alkemade heeft laten weten bereid te zijn om mee te wer ken aan de uitbreiding. Het be bouwen van het terras, dat ei gendom is van de gemeente, is geen probleem. Op de vraag om een Financiële bijdrage heeft de gemeente nog niet ge-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19