INGEN "VOORBIJGAAN 'Een heerlijk bandje was dade Aloma Hawaiïans Leiden Regio STADSGEZICHT ATERDAG 9 OKTOBER 1999 A WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 M ram Bonarius werd op 22 mei 1925 iboren in de Magdalena Moonsstraat. In e buurt sleet hij ook zijn eerste, relatief ibekommerde levensdagen. De jonge Aiy am vermaakte zich wel, of dat nu :e" nnenshuis was of op straat, met ïai r tei elletjes en voetbal, met dans en met uzipk. Dat veranderde niet toen het zin keer op keer, binnen Leiden, verhuisde. Naar de Herenstraat, de Stadhouderslaan, de Drie Octoberstraat, de Buys Ballotstraat en de Witte Rozenstraat waar Bram nu nog woont met zijn vrouw, Corry Bonarius-Laman (van 6 januari 1923). In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt hij met name over zijn passie voor muziek. Leidenaars blikken terug op hun verleden let al zat boven op het dak van huis. Met de hele familie. ee<|e Magdalena Moonsstraat dat. Een huis met een plat Dat is een van de eerste 'dherinneringen die ik heb. ize zaten daar in afwachting de Zeppelin die over Leiden vliegen. Het ws in 1929 en as een jaar of vier. Mijn bu- dai zaten er ook. Joh, volgens co tat de halve straat boven op lak. Want dat was wat in e ijd hoor, de Zeppelin, elk indelijk na een behoorlijk wachten, kwam hij dan. izewat een kolossaal ding irsi dat, zeg. Hij was ook goed •n want hij vloog laag over. reen was ook razend en- siast. De volgende dag den de kranten er vol van hele stad had het erover. ;ezin ook. Wat hadden we genoten met z'n allen! De familieband was in die tijd ook een stuk hechter dan nu. Op zondag gingen we altijd naar onze grootouders. Vader, moeder, ik en mijn twee broers. En thuis luisterden we met z'n allen naar de radio. Naar het voetbal met Han den Hollan der. Of naar Ome Keessie, 's middags om half vijf. Die werd gespeeld door een beken de toneelspeler, Willem van Ca- pelle. Keessie was zogenaamd heel oud, een jaar of tachtig. Als er een misdaad werd gepleegd, werd Keessie er steevast bijge haald. Hij moest de zaak dan oplossen. Of we luisterden naar muziek. In die tijd had je een beroemde kunstfluiter, Jan Tromp. Die was vaak op de ra dio te horen. Prachtig vond ik ufonarius met zijn vrouw Corry: „Ik luisterde vroeger vaak naar 's kunstfluiter. En ik oefende net zo FOTO HENK BOUWMAN >mp op de radio, een bekende k s d t ik het zelf ook kon." dat. Ik oefende net zo lang tot ik het ook kon. Mijn vader was bakker. Hij werkte bij coöperatie Vooruit aan de Korevaarstraat, het pand staat er nog steeds. Ik ging ging geregeld met hem mee. Dan kreeg ik koekkruimels van de inpaksters. Smikkelen was dat. Of ik kreeg een klont speculaas deeg. Af en toe hielp ik mijn va der, als hij met z'n kar brood door de stad moest. In de cri sisjaren werden de bakkers trouwens 's winters vaak gehol pen door werklozen. Die wer den daar speciaal voor ingezet. Ze trokken dan de zware bak kerswagens met touwen door de besneeuwde straten. Die straten waren een stuk stil ler dan nu, er was nog niet veel verkeer in die tijd. Wij kinderen konden dan ook spelen wat we wilden. Knikkeren, tollen, bok springen, hinkelen, verstopper tje. We voetbalden veel. We moesten alleen uitkijken voor de agent, Kleine Ko. Dat was de schrik der kinderen. Een klein, dik mannetje. Kromme been tjes met van die leren beenstuk ken. Als hij kwam moest je ma ken dat je wegkwam, anders pakte hij je bal af. Een ander spelletje dat we speelden was 'de boom wordt hoe langer hoe dikker'. Dan slingerde een sliert kinderen zich om een boom heen. Ruitje tikken deden we ook. Stopverf tegen een raam, speld erin, draadje eraan en trekken maar. De mensen hoorden dan wel iemand tikken maar ze zagen niemand. Sorps verstopten we ons in de struiken bij de trap- jesbrug, zo noemden we de brug over de Jan van Goyenka- de en de Schelpenkade. We leg den dan een portemonnee op de weg met een dun draadje er aan. Als iemand de portemon nee wilde pakken, trokken we hem weg. Toen ik wat ouder was, een jaar of 14,15, gingen we in de zo mer vaak naar het strand met een hele groep. Naar Katwijk. Half Leiden kwam daar. Het was een stroom van fietsen op de weg ernaartoe. De familie Koolhaas bijvoorbeeld, van de verfwinkel uit de Nieuwsteeg, zat er steeds. We voetbalden daar. Of we zwommen. Ik weet nog goed dat mijn neef Willem Langezaal tijdens het zwemmen in zee z'n kunstgebit verloor. Met z'n al len hebben we toen een kring gemaakt op de plek waar dat gebeurde en we zijn gaan zoe ken. Gelukkig was het daar niet zo diep, dus we konden over de bodem schuifelen. Mijn broer Henk vond het gebit. Willem kon het zo weer indoen. Lachen hoor! We dansten, we swingden en we maakten muziek op het strand. Bram Kruit op zijn ac cordeon. Die kon ook heel aar dig pianospelen, maar je een piano neem je natuurlijk niet zomaar mee. En Leo Oosten- brug speelde dan op zijn gitaar. Die kon een aardig jazzdeuntje spelen. De rest zong mee. Van Leo heb ik tijdens de oor log nog gitaarles gehad. Voor twee kwartjes per uur. Mijn zoon Henk heeft mijn eerste gi taar nog. En ik heb de lesboek jes nog. Met een heleboel ak koorden en liedjes erin. Daaruit hebben Henk en mijn andere zoon Bram ook het een en an der geleerd. Mooie liedjes hoor. Moonglow, Bei mirbistdu sch"on, Farewell blues van de Ramblers, In the mood van Glenn Miller, Scatter brain, Blue skies, Honey suckle rose. En allerlei Hawaïaanse liedjes. In 1944 las ik ineens een advertentie in de krant: gitarist gezocht. Het bandje heette de Aloma Hawaiïans. Aloma was meen ik een eilandje. Maar goed, ik werd aangenomen. Wat een heerlijk bandje was dat, zeg. Johnny van Lierop speelde gitaar. We oefenden el ke zondag bij hem thuis in Lei derdorp. Zijn vader had een he le goede baan bij de sigarenfa briek aan de Zijlsingel. Dus er was altijd genoeg te eten daar. De rest van de band profiteerde daar van mee, na de repetities. Bram Kop speelde bas. Zo'n grote, een contrabas. En hij zong. Bram was kunstschilder. Zijn vader ging met de schilde rijen langs de deuren. Bram kon goed schilderen. De ver sterker die je op de foto ziet, heeft hij helemaal beschilderd. Ik herinner me nog het optre den in Volendam. Daar werd ie mand tot priester gewijd. En ik herinner me nog het optreden op een bruiloft. Van ene Baars die met een lerares trouwde. En dan het optreden in de Stads schouwburg. Op een perso neelsfeest van de fabriek Krantz. Die hadden een hele re vue in elkaar gedraaid. Wij speelden ervoor en ema. We hadden enorm succes bij het publiek. We speelden op hoog niveau hoor, we deden beslist niet onder voor de Kilima Ha waiïans, die landelijk heel be kend waren. In Leiden hadden De Aloma Hawaiïans. Met vooraan helemaal links Johi van Lierop en in het midden Bram Bonarius. Bram Kop staat helemaal rechts op de fo- FOTO BRAM BONARIUS we geen concurrentie, er waren in de oorlog ook nauwelijks bandjes. Ja, je had het Zuider zee Trio van ene Fakkel uit de Staalwijkstraat. Maar dat was het dan ook wel. Ook al waren er niet zoveel bandjes, de jongeren kwamen toch wel aan hun trekken hoor. Zo ging ik samen met mijn broer Henk naar dansles. Naar de dansschool van Wielinga aan de Nieuwe Rijn. De oude Wielinga en zijn dochter Luca gaven les. Die konden alletwee verrotte goed dansen! Ik kon het ook heel goed. Foxtrot, cha- chacha, quickstep, tango, En gelse wals, Duitse wals... alle moderne dansen uit die tijd. Leuk vermaak in een moeilijke tijd. Zeker aan het eind van de oorlog toen er niet zoveel meer te eten was. De oude Wielinga vroeg op een gegeven moment aan alle leerlingen of ze elke week één aardappel voor hem wilden meenemen. Hij had ge loof ik dertig, veertig leerlingen, dus aan aardappelen had hij toen geen gebrek meer. Maar we gunden het hem graag, het was een aardige man. In die begintijd op dansles had ik nog geen meisje. Dat kwam pas tegen het eind van de oor log. Na een repetitie van ons bandje gingen we een keer wat drinken in een restaurant aan de Hoge Rijndijk. Hoe dat heet te, weet ik niet meer, maar het was ergens halverwege. Ze had den daar van die schommels waar je in moest staan. Corry was er toen ook. Een lekker mokkeltje hoor, ze had steeds een heleboel jongens aan haar staart hangen. Ik vroeg haar of ze met me wilde schommelen. En in de schommel heb ik haar toen een zoen gegeven. Ik was een brutaaltje hoor. Kort daarop was het afgelopen met ons bandje. Bij die drie op tredens is het gebleven, want Johnny van Lierop stapte eruit. Zijn vrouw Wilma vond het niet zo leuk dat hij in het bandje speelde. Zij had zelf ook even bij ons gezongen, maar ze moest eruit omdat ze niet goed genoeg was. Nou ja, ze kon ge woon helemaal niet zingen. Na de Aloma Hawaiïans heb ik nooit meer in een bandje ge speeld. Het enige wat ik af en toe nog deed was kunstfluiten. Dat doe ik trouwens nog steeds voor mijn kleinkinderen." HERMAN JOUSTRA* ~>--h I' 'IV- V p r FOTO HIELCO KUIPERS s Leidsch DagbladAllCIIIKVEN ANNO 1899 Maandag 9 October ALGEMEEN - De 'Staatscourant' bevat de sta tuten van de Maatschappij tot exploitatie van heeren- en kinderkleeding, voorheen firma Peek en Cloppenburg, bewilligd bij Kon. Be sluit van 20 september 1899 met een kapi taal, groot, 3,000,000, verdeeld in 3000 aandelen, ieder groot 1000, alle geplaatst. Directeuren zijn de heeren J. Th. Peek en H.A.A. Cloppenburg. Het doel der vennoot schap is de vervaardiging van heeren- en kin derkleeding, alsmede de handel en gros en dé tail in heeren-en kinderkleeding, stoffen en aanverwante artikelen, zijnde een voortzetting der zaken, tot dusver door de firma Peek en Cloppenburg gedreven in verschillende plaat sen, zonder evenwel tot die plaatsen beperkt te zijn, indien het bestuur goedvindt daartoe ook andere plaatsen binnen of buiten Nederland aan te wijzen. TER-AAR - Het getal huizen in deze gemeente bedraagt 390, waarvan gelegen zijn te Lange- raar 112, Kerkbuurt 23, Ringsloot 20, Aardam 25, Jaagpad 100 en Korteraar 110, alle buiten de kom. Het vermoedelijk getal inwoners be draagt 2432. ALGEMEEN NIEUWS - In Twente is dit jaar veel wild. Hazen en patrijzen zijn zeer talrijk. Ook korhoenders zijn er vele, zoodat een jager onder Vroomshoop in één dag op één veld er niet minder dan een 14 tal schoot; een bijzon der groot aantal, als men bedenkt, hoe moeilijk het valt deze schuwe vogels onder schot te krij gen. ANNO 1974 Woensdag 9 oktober N00RDWIJK - Het nieuwe scho lencomplex in Boerenburg, Noord- wijk, wordt officieel geopend op 1 november, 's middags om half drie. De scholen zijn inmiddels wel al in gebruik. Het zijn twee achtklassige basisscholen: een Rooms-Katholieke 'Schapedel' en een Protestants Christelijke 'Vier- boet'. De twee kleuterscholen he ten 'Bibelebons' (RK) en 'Vuur vliegje' (prot. Chr.). Zowel de ka tholieke als de christelijke afde ling heeft haar eigen gemeen schapsruimte. KATWIJK AAN DEN RIJN-Tot diep in de nacht duurde de kerke- veiling die gsteravond in Katwijk gehouden werd. Om een uur of twee kwam de uitslag: 18.000 gulden. Een record voor de kerke- veiling, die tot nu toe nog nooit zo'n hoog bedrag haalde. Het geld is bestemd voor de St. Jan de Do per-kerk. In het parochiehuis was het bijzonder druk. Vele tientallen mensen waren gekomen om deze jaarlijkse veiling mee te maken. Niet alleen omdat zij hun geld kwijt wilden, maar vooral juist om de traditionele gezelligheid ARNHEM - Een Arnhemse café houder wil per 1 november de zure bom in de strijd gooien tegen het blaaspijpje. Hij is bereid mensen die echt te veel hebben gedronken naar huis te brengen. Klanten die vier of vijf borrels hebben gebruikt krijgen van hem een gratis zure bom of augurk en moeten dan maar zien dat ze op eigen houtje thuiskomen. De horecaman is er heilig van overtuigd dat de zuren kunnen voorkomen dat het blaas pijpje groen wordt. Engelse kaste leins zouden al jaren 'zuur' geven aan aangeschoten bezoekers. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN - Het nierdialysecentrum van het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft gisteravond een be drag van 1000 ontvangen. Naar eigen goeddunken te besteden voor de nierpatiënten. Het geld is bijeengekomen door een actie van de Alphense vishandelaar Klaas Koren (40) uit de Hooft- straat. Hij verkocht op 3 oktober haring en wittebrood, waarbij de opbrengst geheel opzij werd gelegd voor het nierdialysecentrum. Alphenaar A. Amsterdam raadde hoeveel haringen er werden ver kocht en bood het bedrag aan aan hoofdzuster Van Gurp. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 In zwart wil) op testuren naar liet I-eidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15