Iat Boek weerlegt verwijten aan adres Pius XII lf Geloof Samenleving 'God had voltooid met de zevende dag Zijn we Bisschop Rottei vraagt katholie 'soberder te lev- zaterdag 9 oktober 1999 VANDAAG Dionysius, beter bekend als Saint Denis en de eerste bisschop van Parijs, is één van de eerste 'cephalophoren'. Dat zijn martelaren die het na hun onthoofding voor elkaar kregen op te staan en met het hoofd onder de arm naar de dichtsbij- zijnde begraafplaats te wandelen. Kortom, bijzondere mensen, die op z'n minst een plaats op de heiligenkalen der verdienen. Dionysius werd in Italië geboren en kreeg in Frankrijk te maken met christenvervolgingen, waardoor hij zijn ambt van bisschop niet of nauwelijks kon uitvoe ren. Rond 258 pakten de Romeinse autoriteiten hem op en verloor hij op de martelaarsberg - 'mons martyrum' ofwel 'Montmartre' - zijn hoofd. Dionysius was een trendsetter want na hem zijn er nog ongeveer twaalf cephalophoren opgestaan. Op 9 oktober wordt hij geëerd, onder meer in de naar hem genoemde abdijkerk Saint Denis, waar in de loop der eeuwen het gros van de Franse koningen is bijge- 10 Er zijn een aantal heiligen die Victor heten. De naam betekent 'overwinnaar'. Vandaar dat nogal wat Romeinse soldaten zich zo lieten noemen. Zo ook soldaat Victor van Xanten (eind derde eeuw), van het Thebaanse legioen, die op 10 oktober wordt geëerd. Met ongeveer zesduizend andere christen-soldaten werd hij, in het Zwitserse Sankt-Moritz, ter dood veroordeeld wegens zijn volharding in het chris telijk geloof. De leiding van het legioen lag in handen van Mauritius, naar wie de stad (Moritz) is genoemd. Of het verhaal waar is weet niemand. Victor heeft waarschijnlijk zijn faam te danken aan nabestaanden in zijn geboorte plaats Xanten. die zijn verering in Nederland hebben ge stimuleerd. Reiken naar relieken Washington Gelovigen in een basiliek in Washinton DC reiken naar de onder een glazen stolp verstopte schrijn met beenderen van de heilige Thérèse van Lisieux. Vanwege de aanwezigheid van de relieken van de geliefde heilige werd in de Amerikaanse hoofdstad gisteren een plechtige eucharistieviering gehouden. De relieken, die begin dit jaar nog in Leiden waren, zijn nog tot 28 januari 'op toernee' door de Verenigde Staten. foto afp Hoofd Wereldraad naar Cuba geneve Secretaris-generaal Konrad Raiser van de Wereldraad van Kerken begint vandaag aan een bezoek van ruim twee we ken aan Cuba, Haïti, Costa Rica en Honduras. In Cuba wil hij zich op uitnodiging van de Cubaanse Raad van Kerken op de hoogte stellen van de rol die de twee lidkerken van de Wereld raad in de samenleving spelen. Het bezoek van de zeskoppige delegatie aan Cuba is voor Raiser een teken van solidariteit met de Cubaanse kerken en de bevolking, die als gevolg van het Amerikaanse embargo in een 'zeer ernstige economische situa tie' verkeren. Van de protestantse kerken wil hij onder meer we ten hoe ze de spanningen tussen de oecumenisch gezinde ker ken en de oprukkende pinksterkerken te boven proberen te ko men. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zoetermeer, M.A. van den Berg te Groot-Ammers. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Siegerswoude-Frie- schepalen, J. Haveman, kandi daat te IJsselmuiden. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Sliedrecht (Bethel- kerk), M.J. Kater te Zeist. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwerkerk (Zld), ds. L. Blok te Ermelo. Bedankt: voor Terneuzen, JJ. Ta- nis te Middelburg-Centrum. BOND VAN VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepen: te Velp (parttime) mw. D.N. van Houten, kandidaat uit Utrecht. aad j 'Boven alles wenste hij vrede Een man die voortdurend werkte voor de vrede en die zelfs door joden bedankt werd voor zijn inspanningen. Zo schildert de Franse jezuiet Pierre Biet in het vandaag gepresenteerde boek 'Pius XII en de Tweede Wereldoor log' de omstreden paus Puis XII af. Het Vaticaan verde digt met dat boek de kerkvorst tegen de aanvallen van onder anderen de Engelse schrijver John Cornell. Die opperde in zijn biografie 'Hitler's Pope', dat de paus veel meer joden had kunnen redden van de holocaust. Het Vaticaan verzet zich, met de huidige paus voorop, tegen dat beeld van het pontificaat van Pius XII. VATICAANSTAD AP De Franse jezuiet Pierre Biet is voor het boek dat het blazoen van Pius XII moest zuiveren in de archieven van het Vaticaan gedoken. „Terwijl hij wachtte op de vrede die hij boven alles wenste, de vrede die centraal stond in alles wat hij zei en deed, bleef Pius XII zich voort durend inspannen om het lij den te verlichten dat door de oorlog werd aangericht schrijft Biet. In 1963 al bekritiseerde Rolf Hochuch in het toneelstuk 'De Plaatsvervanger' paus Pius XII, omdat deze de uitroeiing van de joden nooit openlijk had veroordeeld. Sindsdien is een debat ontstaan over de vraag hoeveel Pius XII wist van de ho locaust, en of zijn voorzichtige diplomatie wel de enige moge lijke manier was om levens te sparen. Cornwell deed in zijn boek zware beschuldigingen aan het adres van Pius X3I. Zo beweerde de schrijver onder meer, dat de paus een 'heimelijke antipathie tegen joden' had. Biet erkent wel dat Pius XII, „stilletjes te werk ging, met dis cretie, met het risico om voor inactief of onverschillig te wor den aangezien." Maar, schrijft de jezuïet: „toch zette hij zich steeds met hart en ziel in voor de hulp aan oorlogsslachtof fers." „Het is niet verbazingwek kend dat de paus en de diplo matie van het Vaticaan met de beperkte bronnen die hen ter beschikking stonden weinig re sultaten bereikten. Wellicht het meest opmerkelijk is echter, dat de Heilige Stoel ondanks alles in staat was om hoop en troost te bieden aan zoveel gezinnen die bezorgd waren over wat er met hun gevangen familieleden Het vandaag gepresenteerde boek, waarin de Jezuiet Biet de 'oorlogs paus' Pius XII verdedigt tegen de beschuldiging, dat hij nagenoeg niets heeft gedaan om de holocaust te voorkomen. foto ap gebeurde", zo betoogt het Vati caan in het boek. Biet schreef het werk in op dracht van het Vaticaan. Een van de meest volhardende ver dedigers van Pius XII is mis schien wel de huidige paus, Jo hannes Paulus II. In een uitgave van het Vaticaan in 1998 over het gedrag van de katholieke kerk ten tijde van de Tweede Wereldoorlog wordt Pius XII geprezen om zijn 'wijze diplo matie'. Het Vaticaan overweegt bo vendien om Pius XII zalig te verklaren. Dat is de laatste stap voor een heiligverklaring. De laatste documenten voor de aanvraag van die zaligverklaring zullen aan het einde van het volgend jaar gereed zijn. ROME HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT De Nederlandse delegatie bij de Europese bisschoppensy node in Rome kan een suc cesje vieren. Een appèl van de Rotterdamse bisschop Van Luyn tegen verkwisting en vóór een sobere levensstijl heeft zowel onder de 160 aanwezige bisschoppen als in de Italiaanse pers grote aan dacht getrokken. 'Katholieken, neem jezelf een examen van soberheid af, luidde gisteren de kop bo ven een fors interview met Van Luyn in de gezaghebben de krant Corriere della Sera. Ook het behoudende katho lieke dagblad Avvenire be steedde ruime aandacht aan de oproep die Van Luyn dins dag in bijzijn van de paus tot de synode richtte. Van Luyn keerde zich tegen luxe-verschijnselen als twee de auto. tweede huis, exoti sche vakanties en overvloedig eten en drinken. Volgens hem verstikt de verkwisting in het rijke deel van Europa mense lijkheid en de liefde voor God en de naaste. Dat zijn andere geluiden dan het kabaal over contro versiële onderwerpen als ho moseksualiteit en euthanasie dat gewoonlijk uit de Neder landse kerkprovincie komt. De Corriere is dan ook wan trouwig: is een preek over so berheid en matiging uit we- IJ bo e b reldhaven Roti .ue rechtvaardigd, krant Van Luyi an" zegt te beseff land in 'maj leeft en Rottei elk merciële havei het is nu de vensgenieters preken. Het toekomst", zej Volgens Vt christelijke wa ging in ere vv als de kerk dee maatschappeli rechtvaardigt teit, over kw( granten, de st arme landen het milieu. lm zowel als gee den zich contj vragen of hui en levensstijl zijn. Van Luyn n die hij opdeee eV naar Oost-Tim d; malige Sovjet welvaart in naar de huize zate met luxe, zoal een tv. Ik ken vlie zo'n geweidigi as e latie heeft daizate hebt in een co ?at ten. Is dat alle dak. dig? In onze e ijd niet alleen elk vredigd, maar Dat er op onze moede heersqdat, niet meer. hi ;dh< ind Hoeveel mensen hebben nog enige bijbelse asso ciatie bij het symbool van de Apple computer: een appel met een hap eruit? In de VS, waar bij belles nog vanzelfsprekend deel is van het onder wijspakket, zullen meer mensen weten dat de ap pel het verschil uitmaakt tussen eeuwig leven in vrede, en een kort bestaan waarin geluk maar met moeite te verwer ven is. Maar in Nederland? Van de jongere generatie kennen waar- schijnlijk maar weinigen het sym- bool, terwijl de schrijver Khader hm Abdollah het happen in een appel Ztoch een bij uitstek Nederlands fenomeen vindt. In dit land heeft III hij het geluid dat erbij hoort voor het eerst bewust gehoord. OQ Met de hap uit een appel is de we- reldse ellende van de mens be- Xgonnen, stelt Genesis. De appel van de boom van kennis van goed <en kwaad, die stond in het para dijs. In het Hebreeuws heet het boek Genesis Bereesjiet, naar het eerste woord, dat 'in het begin' bete kent. De eerste vijf hoofdstukken m van Genesis worden deze week gelezen en de eerste acht verzen van hoofdstuk zes. Het verhaal <van de zes dagen waarin God de Schepping maakte staat in het Heerste hoofdstuk. Zes dagen: ob ject van spot voor rationalisten, die met wetenschappelijke bewijzen over de mil joenen jaren dat de aarde al bestaat de gelovigen om de oren slaan. De seculieren en a-religieuzen halen hoogstens de wenkbrauwen op bij de ge dachte, dat ze hun vrije weekend te danken heb ben aan twee zinnetjes uit hoofdstuk twee: 'God had voltooid met de zevende dag Zijn werk, dat Hij had ge maakt: en Hij hield op met al Zijn werk, dat Hij gemaakt had. En God zegende de zevende dag en heiligde hem; want daarmee hield Hij op, al Zijn werk, dat God geschapen had, te maken.' Sjabbat: hield op. Dat is wat sabbat betekent: ophouden met dingen maken, met scheppen, met werken. De een kan het niet, de ander wil niets liever. De een werkt zich een slag in de rondte, om velerlei redenen: te weinig innerlijke rust, te veel verdriet dat vergeten moet wor den, bezeten van geld, te weinig mogelijkheden om werk te dele geren. De ander is niet aan het werk te branden: te weinig zelf vertrouwen, te gemakzuchtig, te weinig oplei ding, te weinig fiducie dat omscholing tot een re delijk betaalde baan zou leiden, te zeer verknocht aan een vrij bestaan. God zelf geeft aan wat het evenwicht moet zijn: zes dagen werken, één dag rust. Dat klinkt als een opgestoken vingertje. Maar wie kijkt naar wat er allemaal geschapen is in die zes dagen slaat steil achterover: zo prachtig, zo rijk. God zelf zegt dat het 'goed' is. En dat kan met wat mensen ma ken natuurlijk ook: dat het goed is. Aan dat wat je maakt en doet in die zes dagen ontleen je je zelfvertrouwen, je trots. Ook al begin je je leven, om wat voor reden ook, met gevoelens van min derwaardigheid, de dingen die je maakt en doet gaan op den duur een tegenwicht vormen. Alleen al daarom is het goed als werklozen alles op alles zetten om aan werk te komen en als ook bijstandsmoeders een paar uur buitenshuis werken. Twin tig uur, zoals het parlement heeft besloten, kan iedere bij standsmoeder aan. Maar is scheppen hetzelfde als werken? Nee. In het paradijs hoeft Adam, de eerste mens, niet te werken. Als hij niet van de boom van kennis van goed en kwaad eet, hoeft hij zelfs niet te sterven. Maar meteen nadat over dit verbod is ge sproken besluit God, dat het niet goed is dat Adam alleen blijft. God schept een vrouw als Adams hulp: Eva. Chawa in het Hebreeuws. Vij andigheid tegen vrouwen zit de mensheid blijk baar diep ingebakken, want vrijwel onmiddellijk na haar introductie laat Eva zich verleiden door de slang om van de verboden boom te eten. En zij verleidt op haar beurt Adam, 'Alles zul je leren, niets zul je noi het adagium van mijn grootmoe is goed. Maar blijkbaar is de ken kwaad helemaal niet goed, want die kennis verwierf moeten wij s uit het paradijs gegooid, moet ie het zweet op zijn gezicht 'zijn br de vrouw in smart haar kinderei Adam wordt niet alleen gestraft appel heeft gegeten, maar ook oi door zijn vrouw heeft laten leide - volstrekt ten onrechte natuurli vijandige mannen om nooit naa luisteren. De kennis van goed en kwaad v smart en ons zwoegen. Hoe me! moeilijker het is om alle kennis I Als we werkelijk de feiten over a deze wereld tot ons lieten dring! worden. Radio en televisie hebbT kerenmoorden en oorlogen tot q consumptie gemaakt. Hoe zal dat verder gaan met de if nologie? Zijn de miljoenen kilonj hedendaagse slangen, die ons t soire paradijs gaan gooien? Of isPmP om in het paradijs dier met de dF 'k maar worden we pas mens door goed en kwaad? Maakt de inforr gie ons bestaan tot een nog groté of geeft ze ons juist de mogelijk! volwassener te worden? Heeft A recht het appeltje met de hap ed WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Later van het noorden uit droog. Middagtemperatuur om streeks 9 graden, in het uiterste noorden wat lager. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Hier en daar veel wind. Maxima tussen 5 en 12 graden. Zweden: Veel bewolking en regenachtig. In het midden, en later ook in het zuiden, droger en opklaringen. Zaterdag maxima tussen 5 en 10 graden, zondag in het zuiden iets warmer. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Zaterdag veel wind en middagtemperatuur rond 11 gra den. Zondag rustiger en iets ho gere maxima. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wisselvallig met flink wat wolken en nu en dan regen, vooral in het noorden en westen. Middagtem peratuur uiteenlopend van 12 graden in Schotland tot tegen de 20 graden in Engeland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en soms wat regen of motregen. Middagtemperatuur zaterdag omstreeks 15 graden, zondag een paar graden hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden wolkenvelden en af en toe regen of motregen. In het midden meest droog en nu en dan zon. Aan het begin van de dag lokaal mist. Middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 20 graden op zondag. Portugal: Flinke zonnige perioden, maar in het zuiden en midden eerst nog kans op een regen- of onweers bui. Een stevige oostenwind, 's Middags bijna overal meer dan 25 graden. Madeira: Meest bewolkt en enkele buien. Maxima rond 22 graden. Spanje: Zonnige perioden. In het zuiden eerst nog misschien een regen- of onweersbuien. Vooral eerst veel wind. Middagtemperatuur uiteen lopend van een graad of 22 in het noorden tot 30 lokaal in het zui den. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en kans op en enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur om streeks 25 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur tus sen 22 en 27 graden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Zondag droger en geregeld zon. Middag temperatuur aan zee rond 25 gra den. Zuid-Frankrijk: Rustig herfstweer met in de nacht en ochtend lokaal mist. Overdag geregeld zon en droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in Les Landes tot rond 25 graden aan de Cote d'Azur. Mallorca en Ibiza: Zaterdag eerst misschien nog een bui. Verder droog en flinke zonni ge perioden. Maxima op zaterdag rond 25 graden, zondag iets war mer. Italië: Bijna overal flinke zonnige perio den. In het zuiden mogelijk een regen- of onweerbui. Middagtem bewolkt ss onweer V warmtefront regen sneeuw f koufront atik opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn 'uitdruk m 1000 hecto pascal peratuur iets oplopend tot om streeks 24 graden op zondag. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur tus sen 21 en 26 graden. Turkije en Cyprus: In het westen flink wat zon en droog. In de rest van Turkije en ZONDAG 10 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.56 Zon onder 18.57 Maan op 08.36 Maan onderl9.50 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.57 17.21 04.30 16.54 Laag 00.35 14.49 00.16 14.30 MAANDAG 11 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.58 Zon onder 18.55 Maan op 09.44 Maan onder20.12 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.36 17.55 05.09 17.28 01.25 13.35 01.06 13.16 Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid w8 14 12 3.0 wl 13 3 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) licht bew. nno2 licht bew. no 5 onbewolkt o 1 op Cyprus eerst nog enkele buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur op de meeste plaat sen tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Wolkenvelden en vooral zaterdag af en toe regen. Middagtempera tuur omstreeks 17 graden, maar zaterdag in het noorden nog wat lager. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en regenachtig. Middag temperatuur omstreeks 16 gra den. Hongarije: Zonnige perioden. Later lokaal kans op een bui. Maxima tussen 16 en 20 graden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Advertenties; Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071-5: Hoofdredactie: 07lf ADVEl Maandag t/m vrijdaÉ 071- 5356 230 RUBRIEKSJl Maandag t/m vrijdaj 071- 5143 545 ABONH bij vooruitbetaling: per maand (acceptg per kwartaal (accep IK) per half jaar (accept per jaar (acceptgiro1^®' Abonnees die ons eer het automatisch afscf abonnements- geld, o betaling. VERZENO Voor abonnementen i worden verzonden gel aan portokosten pervi LEIDSCH DAG6LA Voor mensen die ma Ff* hebben of blind zijnl leeshandicap hebben van het regionale ni Dagblad op geluidsd informatie 0486-48 (Centrum vi ziekenhui! ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dagl Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uit| feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallei INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-46313' Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ngt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14