eiden Regio ollege met VVD looft lagere lasten De concurrentie is blij als het 17.00 uur is. De Stemming 'Mare-redactie niet loyaal' Auto Marestad O IA hoopt op meer tegenspel Leidse ouderen doen het nog best staalde iders Geen spreekuur kamerleden op maandag 11 oktober! 'Rond Leiden hangt een aureool van oubolligheid' r 9 OKTOBER 1999 SEP VD in het college gaan de gemeentelijke lasten nde jaren naar beneden. Die liberale belofte jelost in het nieuwe collegeprogramma dat gis- n het eind van de middag is gepresenteerd, vastgelegd dat vanaf 2001 de lasten nog slechts elft van het inflatiecijfer stijgen - de door de li- o fel bepleite 'halve trend'. Volgend jaar gaat de vooruitlopend daarop een half procent onder ecijfer zitten. met grondzaken en parkeerbe leid één van de centrale onder delen van de portefeuille van M. Schultz - komt vanaf vol gend jaar een half miljoen extra beschikbaar. Dat bedrag komt bovenop de verruiming van het budget van een half miljoen die al in de boeken stond. Met dat extra geld wordt waarschijnlijk een gemeentelijk projectbureau opgericht dat grote zaken als het Aalmarktproject moet gaan begeleiden. Een typisch WD-punt in het nieuwe programma is verder de aandacht voor moderne archi tectuur. Het nieuwe college staat voor opvallende architec tuur. zowel in nieuwbouwwij ken als in de historische bin nenstad. In het collegepro gramma valt daarover te lezen: Bijvoorbeeld bij het Aalmarkt project dient kleinschaligheid en hergebruik gecombineerd te worden met vernieuwende ar chitectuur.' Bij de onderhandelingen is er bewust voor gekozen dat er niet echt compromissen zijn geslo ten. Zo heeft de WD bij de las tenverlichting en het econo misch beleid heel duidelijk haar zin gekregen, en is ook de mo gelijke aanleg van Rijksweg 11- wordt de Zalmsnip, zomer door het ou- nog was verlaagd ilclen. teruggebracht iklen. Samen met de lering op het terrein nisihe zaken, is de de grootste ing \an het college ■iling van de WD. ieleiilers van PvdA, nl.inks en I )66 pre- gisteren aan het middag het nieuwe iilA-fractieleider R. hield het op de ge- i een 'liefdesbaby'. ii paars kindje met (voetjes. 11 begrijpt iiddels zielsveel van boreling houden", brand. Samen met luiere fractieleiders ISdA'er zich uiterst ei liet resultaat van live week onder- vet schillen ble- ikkelijk te over- ve anderhalf jaar lueten hadden wat n. hadden we na de meteen met de fel gaan zitten." imische zaken - West - of een provinciale vari ant daarvan - nadrukkelijker in het collegeprogramma opgeno men. Maar op het terrein van sociale zaken is helemaal niets veranderd. Voor Groenlinks en PvdA was een verschraling van de sociale voorzieningen onbe spreekbaar. Doordat de onderhandelaars zo snel mogelijk een nieuw col lege wilden formeren, kon niet alles tot in detail worden gere geld. Zo is er nog geen dekking gevonden voor de hogere uitga ven en de lagere inkomsten die het gevolg zijn van de WD-in- breng. Voor volgend jaar moet er nog voor iets meer dan een miljoen dekking worden gevon den, in de jaren daarna loopt het gat op tot bijna vier miljoen. Alle partijen zijn er echter van overtuigd dat er voor die tekor ten wel een oplossing te vinden zal zijn. Gezien de omvang van de gemeentebegroting mag dat geen problemen opleveren. Waar Schultz, die overigens na T. van Rij de tweede loco- burgemeester wordt, zich met name bezig gaat houden met economische zaken, wordt de tweede WD-wethouder, B. Vos, zoals verwacht de portefeuille houder financiën. Daarnaast krijgt hij onder meer de verant woordelijkheid voor veilig heidsbeleid, waterbeheer en straatnamen. De twee WD- wethouders worden aanstaan de dinsdag geïnstalleerd. Iro nisch genoeg gebeurt dat direct nadat Wim Bleijie, die een maand geleden nog de beoogde CDA-wethouder was, wordt ge ïnstalleerd als gewoon raadslid. Zo'n tweehonderd Leidse ouderen verschenen gisteren in het Poortgebouw. Veel meer dan de onderzoekers vooraf hadden verwacht. foto mark lamers uht dat met de lYDVrs M. Schultz isleer in het college i zal opknappen, liter R. llillebrand leren tijdens de ergailering de rap porten nog eens aan over de slechte samenwerking in het college en de 'verkokering' - het feit dat wethouders slechts hun eigen winkeltje bestieren en zich nauwelijks met de anderen bemoeien. Hij verwacht dat de communicatie met de nieuwe WD-wethouders straks aan- van het onderhoud af te steeds meer mensen voor zijnen van Van der Ploeg. Ploeg: een kei in eb hier iemand ie je een paar mil- ii." Eb. tsja... Weet je ir dat ik er niet hdezer dagen 'reien af bij de Jtste en tevens woningbouwver- eiden. juichte iets meer nd geleden, dat hij iet witte paard had e Arnhemse wo- eniging Portaal, gheid niet weet aar miljoenen •leek bereid tot een WBL. Gaatje van ilden of daarom- en nog geld over :teur verwachtte entje. Portaal kwamen vol de algemene 'an de WBL bin- Ze floten Christia- erband is wel wat geeft niet lieve aaar achterop, ichterop, spring p." Ze verwacht- bloemen, toe- laus bleef uit. Le- gemene vergade- ,ste orgaan bin- sprongen hele- steigerden. En rectie waarom ze hadden uitgeno- n de WBL zitten MJSI AEft WfhVEvr Kunststol Raamfabrikant b.v. Tel.: (071) 331 53 61 Internet: www.vanderploeg.nl kunststof kozijnen zienlijk zal verbeteren. ,,En die slechte communicatie was toch een van de bronnen van de problemen." Wethouder T. van Rij legde de leden een soortgelijke analy se voor. Hij maakte duidelijk dat de eind augustus afgetreden CDA-wethouder H. Kruijt - hoewel hij die niet met name noemde - weinig tegenwind gaf. „En dat soort gedrag leidt nu eenmaal tot verkokering." Waarmee de boodschap van Van Rij duidelijk was: hij ver wacht meer tegenspel van de li beralen. Hillebrand wees de leden op een andere samenstelling van de portefeuilles, die ook wel eens heilzaam zou kunnen wer ken. „De portefeuilles zijn evenwichtiger. Ze vertonen ook een logischer samenhang." ONNO HAVERMANS Van de 700 Leidse 85-jarigen woont ruim zestig procent nog zelfstandig. Driekwart van deze oudste ouderen beoordeelt zijn of haar gezondheid redelijk tot goed. Ruim een op de tien voelt zich eenzaam, maar daar staat tegenover dat een evengroot aantal hoogbejaarden nog zo vol in het leven staat dat ze nog steeds vrijwilligerswerk doen. Over het algemeen kijken ze met tevredenheid terug op hun leven. Het gemiddeld rapport cijfer dat ze zichzelf daarvoor geven is 7,5. Dit zijn de eerste bevindingen uit het onderzoek Succesvol Oud van het Leids Universitair Medisch Centrum. Ze werden gisteren aan de deelnemers zelf gepresenteerd in het Poortge bouw, het laatste overblijfsel van het oude AZL. Een onder zoeksteam van artsen en ver pleegkundigen volgt drie jaar lang alle inwoners van Leiden die tussen 1 september 1997 en 31 augustus 1999 85 jaar gewor den zijn. De onderzoekers let ten vooral op de zelfredzaam heid, het geheugen en het wel zijn van de ouderen. De ouderen hebben direct na hun verjaardag een brief gekre gen met het verzoek aan het onderzoek mee te doen. Van de ongeveer 700 85-jarigen uit het bestand van de burgerlijke stand hapten er ruim 600 toe. „Die respons is heel goed", stelt epidemioloog Ton de Craen te vreden vast. „Daardoor kunnen we een goed beeld schetsen van de 85-jarigen in Leiden. We hebben ze uitgenodigd in het Poortgebouw om te laten zien wat we doen en waarom, want we willen graag dat ze mee blij ven doen." daar al sinds mensenheugenis. Die stammen nog uit de tijd, dat de bestuursleden deur aan deur de huurpenningen kwa men ophalen. De tijd dat de bonden streden voor de 48-uri- ge werkweek. Het zijn de gestaalde kaders van de WBL. Al jaren ijveren ze voor lage huren. En dreigen ze elk bestuur, dat er voorzichtig op wijst dat een corporatie met een wrakkig woningbestand en een lege beurs van geen nut is voor de volkshuisvesting, met een motie van wantrouwen. Die prins op het witte paard, die mag in gestrekte draf terug naar Arnhem, zeggen ze. En z'n geld mag 'ie meenemen. Want geld is macht, en die wil je als gestaalde kaders natuurlijk zelf in handen houden. Liever straatarm met invloed, dan in goeden doen zonder. En al smeekt het personeel van de WBL of ze asjeblieft die zak ken met miljoenen in ontvangst willen nemen, al dreigt het be stuur met aftreden, het helpt niet. Ze vertrouwen die prins voor geen stuiver. „Ja-han, ik heb die vent van Portaal weer aan de lijn. Hij wil asjeblieft z'n miljoenen kwijt." - „Nou niet Mien, ik zit nou effe een motie van wantrouwen te schrijven. Zeg maar dat 'ie te rugbelt." Voorspellingen We willen op deze plek zo af en toe weieens ongevraagd en ge heel kostenloos een adviesje ge ven of een voorspellinkje doen. Meestal worden die adviezen in de wind geslagen, en wordt al les op alles gezet om de voor spellingen niet uit te laten ko men. Maar soms doen de be trokkenen braaf wat er van hun verwacht wordt. Zo adviseerden wij voor de zo mer aan Huib Kruijt om eens voorzichtig op zoek te gaan naar een ander baantje. Het re sultaat is inmiddels geschiede nis. En zo voorspelden we nog maar twee weken geleden dat de korte periode waarin Jan Laurier wethouder financiën mocht zijn, zeker niet onopge merkt voorbij zou gaan. Jan slaagde erin om die voorspel ling op een totaal onvoorspel bare wijze uit te laten komen. Aanstaande dinsdag moet Jan de sleutel van de gemeentelijke schatkist inleveren bij WD'er Berry Vos. Jan is dan drie we ken schatkistbewaarder ge weest. Een normaal mens zou De deelnemers variëren van 'mensen die dementeren in een verpleeghuis' tot 'vakantievier- ders in China'. „Ze doen alle maal mee", aldus Jacobijn Gus- sekloo, huisarts in de Stevens hof en aan het LUMC verbon den voor het onderzoek. „We hebben ook veel contact met kinderen van deelnemers aan het onderzoek. Verder hebben we medewerking van alle Leid se huisartsen, thuiszorg, apo theken en andere hulpverle ners. Ik ben erg benieuwd wat er in de loop van de jaren gaat gebeuren. Wonen ze over drie jaar allemaal in een verzor gingshuis en als ze daarvoor kiezen, wat is dan de reden? Willen ze graag, of kan het thuis echt niet meer? Als huisarts krijg je veel ouderen die zich ziek voelen op spreekuur, maar er zijn er daarnaast ook heel wat die geen klachten hebben en die zie je als dokter niet. Het beeld is blijkbaar niet zo som- Maandag 11 oktober a.s. gaat het spreekuur Tweede Kamerleden in het stadhuis helaas niet door. Volgende week, maandag 18 oktober, wordt het eerstvolgende spreekuur gehouden van 10.00-11.00 uur. Bestuursdienst Leiden ber als wij dokters soms den ken." „Wij zijn een van de weinigen in Nederland die onderzoek doen naar de oudste ouderen. Dat heeft ook zo zijn moeilijk heden. Mensen van deze leef tijd zijn kwetsbaar. Sommigen overlijden, anderen krijgen een hersenbloeding of een heup fractuur en als ze dan afhaken tijdens het onderzoek blijven alleen de goeden over. Dan hebben wij geen representatief onderzoek meer." Het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport be taalt mee aan het onderzoek, omdat het graag wil weten hoe veel mensen succesvol oud zijn en blijven. Tussentijds ver wachten Gussekloo en Craen een reeks van wetenschappelij ke publicaties. Twee artsonder zoekers en een antropoloog ho pen over enkele jaren op het onderzoek te promoveren. Hogeschool laat Keuzegids onderzoeken De Hogeschool Leiden wil ook wel eens weten waarom al die onderzoeken naar de kwaliteit van het (hoger) on derwijs elkaar zo tegenspre ken. De hogeschool laat daarom een onafhankelijk onderzoeksbureau kijken naar de verschillen in werk wijze tussen de Keuzegids Hoger Onderwijs en het Ic- lon, het onderzoeksbureau van de Universiteit Leiden. De deze week verschenen Keuzegids zet Leiden op de laatste plaats van de 52 Ne derlandse hogescholen, ter wijl het Iclon dit voorjaar nog grote tevredenheid con stateerde onder 800 onder vraagde Leidse hbo-studen- ten. Hoogleraar Van Raan: LEIDEN ONNO HAVERMANS De Universiteit Leiden moet haar provinciale karakter bij stellen om een nieuw type stu dent te werven. Door diepgra- vender cursussen aan te bie den, wordt het onderwijs sprankelender en komt het dichter bij het internationaal hoog aangeslagen Leidse on derzoek te staan. Daarnaast moeten universiteit en stad werken aan een beter imago, want 'Leiden heeft een aureool van oubolligheid'. Dit stelt de Leidse hoogleraar Ton van Raan in reactie op de lage waar dering die de Leidse universiteit krijgt in de Keuzegids Hoger Onderwijs. De 'onderzoeksonderzoeker' weet niet goed wat hij aanmoet met de gids, die het zoveelste onderzoek naar de kwaliteit van het onderwijs bevat. De ene keer is Leiden de beste van het land, de volgende keer bijna de slechtste. „Moeilijk." Maar een ding is zeker: Leiden is raar. Het wetenschappelijk onderzoek staat internationaal hoog aan geschreven, maar het studen tenbestand heeft nog steeds een provinciaal karakter. „In Europa is het nu eenmaal zo dat een universiteit vooral stu denten uit de regio trekt. Wij kunnen niet selecteren zoals Harvard of Yale. Als Leiden hoog van de toren blaast op het gebied van onderzoek, dan is dat terecht. Maar het onderwijs mag wel wat attractiever. Het bindend studieadvies rendeert, maar ten koste waarvan? Ik zou wel eens een kosten-batenana- lyse willen zien. Gaat de inzet die het personeel nu doet voor het onderwijs niet ten koste van het onderzoek?" Van Raan ziet meer heil in in houdelijke vernieuwing van het onderwijs. Hij prijst de aanpak van de Universiteit van Utrecht met het University College, een op Amerikaanse leest geschoei de campus waar onder inten sieve begeleiding Engelstalig onderwijs wordt gegeven. „Dat is een manier om jezelf echt in het zonnetje te zetten en dat trekt mensen." Een andere op tie is om oudere studenten te paaien met onderwijs dat 'dich ter bij het onderzoeksfront' staat. „In Engeland, aan Oxford en Cambridge, zie je een ver schuiving van de aandacht naar ouderejaars, die diepergaande cusussen verlangen dan de hbo-achtige studies waar veel eerstejaars op af komen." Leiden doet dat met het nieu we Engelstaligë programma World Wide Programs. „Daar mee trek je ook studenten van heinde en verre en je betrekt de kwaliteit van het onderzoek in het onderwijs. Maar dan moe ten de faciliteiten ook goed zijn, dan kun je je niet zo'n uitglijer permitteren als met de beroer de huisvesting van buitenland se studenten enkele weken ge leden." „En dat geldt ook voor de stad. De stad heeft de universi teit nodig, omdat het anders een soort Dordrecht zou zijn. Andersom heeft de universiteit de stad met al zijn voorzienin gen nodig. In zo'n onderzoek komen de kleine universiteiten waar studenten zich geborgen voelen er altijd goed uit, maar toch kiezen veel studenten nog steeds voor de grote stad. Om je heen kijken is toch een wezen lijk onderdeel van de studietijd. .Maar in de omgeving spreekt men nog steeds laatdunkend over Leiden. Men gaat liever meteen naar Amsterdam of Den Haag. De stad heeft nog een armoedig imago, terwijl dat allang niet meer opgaat. Leiden heeft als enige twee sterren in de internationale Michel- lingids." Ook de universiteit lijdt on der dat versleten beeld, meent Van Raan. Een tikje bravoure kan geen kwaad. „Dat beeld van de eerste, de oudste van Nederland werkt soms ook te gen je. Van oudsher is Leiden een gevestigd bolwerk van de wetenschap en dat blijft ook zo. Maar het kan wat sprankelen der. We moeten wat meer uit stralen wat we allemaal in huis hebben en onze kroonjuwelen koesteren. Er worden hier bij voorbeeld meer dan honderd talen gedoceerd. Er zijn maar weinig plekken op de wereld waar dat gebeurt." in zo'n korte tijd niet verder zijn gekomen dan zich 'een beetje inlezen' en vooral 'goed op de winkel passen'. Voor Jan was drie weken voldoende om tot tweemaal toe geschiedenis te schrijven. Hij presteerde het om honderden oudere Leide- naars te verrassen met een be lastingkwijtschelding waar ze nooit om gevraagd hebben. En hij durfde het aan om amper 24 uur nadat mevrouw Leenhuis was afgetreden in verband met de provinciale bankiersaffaire, vol trots bekend te maken dat de gemeente Leiden anderhalf miljoen gulden uitleent aan de Zuid-Afrikaanse zustergemeen- te East-London. East-London. Daarmee vergele ken was Ceteco toch echt een uiterst betrouwbare en krediet waardige partner. Daar kunnen we dus nog een boel lol aan gaan beleven. Want wat gebeurt er wanneer over een paar jaar blijkt dat de Zuid- Afrikaanse vrienden van geen kant in staat zijn om het ge leende geld in harde valuta te rug te betalen? Het scenario laat zich eenvoudig schrijven. Wethouder Vos meldt de tegen valler aan de raad, en wanneer oppositieleidster Anne de Hingh begint te protesteren, roept de wethouder fijntjes in de herinnering dat het de oude Laurier was die ooit deze poli tiek uiterst correcte maar finan cieel ongelofelijk domme lening aanging. De belastingverhoging die nodig is om de tegenvaller te dekken doopt hij plagerig de 'Laurierheffing'. Zo. Dat zijn weer een paar mooie voorspellingen op een rijtje. Eens kijken hoe de dames en heren daarmee omgaan. TEKST: AAD RIETVELD EN RUUD SEP Woordvoerder universiteit Van Amerongen: ONNO HAVERMANS Het Leidse universiteitsblad Mare was in het vorige studie jaar niet erg loyaal aan de uni versiteit. Ook zorgde onjuiste en onzorgvuldige berichtgeving voor een slechte verstandhou ding met het college van be stuur. Dat zegt woordvoerder W. van Amerongen van de Uni versiteit Leiden. „Het zit 'm niet in de kritische artikelen, maar in de fouten en een gebrek aan loyaliteit." De afgelopen maanden ver trokken vijf van de zes vaste re dacteuren bij Mare. Het blad wordt momenteel gemaakt door redacteuren met een tijde lijke aanstelling. Voor de eeuw wisseling moet duidelijk zijn hoe het met Mare verder gaat. Een groep 'kwartiermakers' gaat dat uitzoeken in opdracht van het college van bestuur. Maar dat heeft niets te maken met de felle kritiek van oud-re dacteuren op het college, zo verzekert Van Amerongen. „We zijn al geruime tijd bezig met een reorganisatie van het Bu reau van de Universiteit. Bijna alle afdelingen zijn aan bod ge weest en nu is Mare aan de beurt. Die groep moet kijken waar behoefte aan is. Het is nogal een verschil of je een nieuwsblad gaat maken of een wetenschapsblad. Bovendien kun je je afvragen of alles nog wel op papier moet. Misschien krijgen de studenten over een jaar of vijf wel al hun informatie via internet." Van Amerongen erkent dat het niet zo boterde tussen het college en de deze zomer ver trokken hoofdredacteur Jos Palm. „Maar ik wil niet over personen praten." Hij bestrijdt de kritiek dat het college een kritisch universiteitsblad tegen gewerkt. „Een onafhankelijk universi teitsblad maken geeft overal discussie, want journalistieke onafhankelijkheid bestaat niet. Mare is financieel geheel afhan kelijk van de universiteit. Dat neemt niet weg dat kritische stukken die gefundeerd en be argumenteerd zijn alleen maar lof oogsten." „Maar verwacht mag worden dat er geschreven wordt vanuit een zekere loyaliteit. Daar ont breekt het soms aan. Ook feite- TEKENINC: MAARTEN WOLTERINK Zondag 10 oktober Wetenschapsdag Theater om 14 en 15 uur Demonstraties uurwerken van 13 tot 17 uur Toegang gratis! Museum Boerbaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214224 VANDAAG LAATSTE ACTIEDAG Alleen vandaag nog hoge kortingen en extra's op de Peugeot 306 en 406. En ook nog uit voorraad leverbaar. Tot straks! Van der Valk Boumanweg 2, Leiderdorp, (071) 5812360 PEUGEO"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13