Werk in zorg valt zwaar tegen Nieuwe product- of bedrijfsnaam vol risico's corus Economie Veerboot in wording Shell wil miljarden investeren in Iran Even bellen met de voorzitter van Feyenoord Leven met onzekerheid tempo af. Bij de Verzekeringskamer liggen honderd aanvragen voor liquidatie. Waarschijnlijk volgen er meer. Oorzaak is een wetsvoorstel waarin kleine fondsen met minder dan honderd werknemers worden verplicht om hun pensioenverplichtingen te herverzekeren bij een commerciële verzekeraar. Wordt de li quidatie goedgekeurd, dan verdwijnt binnenkort tien procent van de 1.000 fondsen die in Nederland bestaan. Het zijn vooral ondernemingspensioenfondsen die zichzelf opheffen. De Ver zekeringskamer verwacht dat nog 260 kleine pensioenfondsen bij een verzekeraar moeten aankloppen. Fiat voor fusie SBC en Ameritech Washington De Amerikaanse autoriteiten hebben ingestemd met de fusie van de telecomconcerns SBC Communications en Ameritech. Ze worden samen het grootste regionale telecom- concern in de VS. SBC kocht Ameritech in mei vorig jaar via een aandelenruil, die nu 148 miljard gulden waard is. Dat was toen de grootste bedrijfsovername in de Amerikaanse geschiedenis. MCI WorldCom heeft dat record inmiddels verbroken. Dinsdag werd bekend dat het 266 miljard in aandelen betaalt voor Sprint. Alliantie Farm Frites met bedrijf VS oudenhoorn Farm Frites, de derde fabrikant van voorgebak- Zuivelreus verkoopt fabriek in Peru i feuwarden Friesland Coberco Dairy Foods heeft de zuivelfa briek in Peru verkocht aan concurrent Gloria. De zuivelreus leed er forse verliezen. Gloria handhaaft de merken Bella Hol- landesa (knappe Hollandse) en Yomost op de markt maar Fries land Coberco houdt tien jaar het naamrecht. In februari 1998 opende de Peruaanse president Fujimori de fabriek die 36 mil joen kilo melk verwerkt met 170 mensen. Condens, drinkyog- hurt en lang houdbare melk en chocolademelk vormden het as sortiment. Gloria keek van meet af afgunstig naar de bewegin gen van Friesland Coberco. Met andere nieuwkomers als Nest- Parmalat en Anchor ontwikkelde het Friese concern een prij zenslag waarvan het zelf de dupe werd. Een klacht van Gloria over prijsdumping werd ongegrond verklaard. KLM geeft inlijfpoging nog niet op schiphol De KLM overweegt nieuwe pogingen in het werk te stellen om alsnog volledig eigenaar te worden van de lucht vaartmaatschappij Martinair. Het Rotterdamse Nedlloyd bezit vijftig procent van de aandelen, de KLM de andere helft. Een poging eerder dit jaar het Nedlloyd-belang over te nemen, stuit te op bezwaren van de Europese Commissie. Brussel vreesde voor een te machtige positie van KLM-Martinair op de Neder landse chartermarkt. Een woordvoerder sloot gisteren niet uit dat de KLM opnieuw probeert goedkeuring in Brussel te krijgen. Daar is inmiddels een nieuwe Europese Commissie aangetre den. Een andere optie om het aandelenpakket te verkopen aan een strategische partner van KLM is inmiddels door de betrok ken partijen afgewezen. Een financiële instelling als nieuwe partner blijft ook mogelijk Kleine pensioenfondsen verdwijnen Apeldoorn Het aantal kleine pensioenfondsen neemt in rap ken friet in Nederland, gaat nauw samenwerken met de Ameri kaanse branchegenoot Simplot. Samen vormen ze de op een na grootste ffietbakker ter wereld en leveren ze aan wereldwijde af nemers zoals Eurest en McDonald's. McCain blijft op de eerste plaats. De aandelen van het familiebedrijf uit Oudenhoorn (ZH) blijven in handen van de oprichtersfamilie De Bruijne. Simplot is ook een familiebedrijf en is goed voor 1,1 miljoen ton aardap pelproducten per jaar, terwijl Farm Frites op bijna een half mil joen ton zit. Farm Frites levert vooral aan snackbars en restau rants. KLM en Braathens nauwer samen Amsterdam KLM en haar Noorse partner Braathens willen nog intensiever samenwerken om een zo sterk mogelijke marktposi tie te realiseren in de Scandinavische landen. Volgens een giste ren uitgeven gezamenlijke verklaring mikken de twee op een joint venture die is gericht op het gehele routenetwerk van Braathens of op eemspecifiek aantal door beide maatschappijen te bepalen routes. De twee partijen hebben nog niet definitief gekozen. Uitgangspunt is dat Braathens als luchtvaartmaat schappij zelfstandig blijft. De Noorse maatschappij is voor der tig procent eigendom van KLM. Braathens leed in het eerste kwartaal van 1999 een verlies van 105 miljoen gulden. 'OPEC' voor gasexporterende landen parus Het Russische concern Gazprom, de groofste aardgas producent ter wereld, wil dat er een organisatie van gasexporte rende landen komt om de prijzen te reguleren, naar het voor beeld van de OPEC in de oliebranche. Gazprom-topman Vija- chirev deed die suggestie op een conferentie van gasbedrijven in Parijs. Hij vindt de gasprijzen te laag. „Er is geen balans tus sen de investeringscapaciteit van gasexporteurs en de gestaag groeiende vraag. Dat kan in de nabije toekomst leiden tot een energiecrisis." Woordvoerder A. Warner van de Gasunie sprak in een reactie van 'een nieuw en pittig signaal'. Driekwart personeel teleurgesteld over baan in veipleeghuis en thuiszorg Meer dan 77 procent van de ziekenverzorgenden in ver pleeghuizen en thuiszorg vindt dat hun werk niet vol doet aan de verwachtingen. Zij helpen de bewoners met aan- en uitkleden, eten, plassen en toilet maken, maar komen aan het bewaken en bevorderen van de gezond heid niet toe. Toch is hun opleiding daarop gericht, zo blijkt uit een onderzoek van de beroepsorganisatie van de verpleging NU'91. utrecht gpdde dag uit bed worden gehaald, omdat de werkdruk en de orga- Beleidsmedewerker Anja Cre- nisatie niet meer toelaten. ,,Ik mers van NU'91 kent voorbeel- snap niet waarom de managers den van verpleeghuizen waar niet elke ochtend bij de inspec- gezonde bewoners slechts om tie op de stoep staan om duide lijk te maken dat zij de kwaliteit die aan de zorg moet worden gesteld, niet kunnen garande ren," zegt Cremers. Onvoldoende zorg in ver pleeghuizen, bij mensen thuis, in revalidatiecentra, de psychi atrie en de psycho-geriatrie heeft enerzijds te maken met personeelsgebrek, anderzijds met de in het algemeen starre organisatie. Cremers: „Belevingsgerichte zorg behoort individueel te zijn. Dat kan niet als alle bewoners van een verpleeghuis tussen acht en tien uur gewassen moe ten worden en om twaalf uur de warme hap voor hun neus krijgen. Ziekenverzorgenden zouden de tijd moeten hebben een leefgroep te observeren en individuele aanpassingen uit te voeren. Maar daar is op dit mo ment geen sprake van." Het onderzoek werd uitge voerd onder 400 ziekenverzor genden. Bij een onderzoek dat NU'91 in 1989 hield, gaf nog maar 54 procent van de onder vraagden aan dat het werk in de verpleging niet voldeed aan de den haag gpd „Bel me op mijn 06", laat Feyenoord-voor- zitter Jorien van den Herik deze weken bij voortduring weten. In een commercial, die qua stijl doet denken aan de wervende pro- pagandafilmpjes van de Koninklijke Mari ne. vliegt Van den Herik de wereld rond. Toch is hij altijd bereikbaar, want de voor zitter van Feyenpord („hij is ook onderne mer") kiest voor Flexibel, „het enige mo biele abonnement dat zich aanpast aan uw Hoewel Van den Herik het ogenschijnlijk zeer druk heeft, kan iedereen hem per soonlijk bellen. Zijn telefoonnummer vliegt in de tv-commercial net iets te snel over het scherm, maar in gedrukte advertenties is het niet te missen: 06-53248507. Iemand die denkt de preses van Feyenoord nu ein delijk eens te vertellen dat de kaartjes in de Kuip veel te duur zijn, dat Julio Cruz on middellijk moet worden verkocht of dat Wim Jansen de ideale coach is voor de ko mende jaren, komt bedrogen uit. „Dit is de voicemail van Jorien van den Herik. Helaas kan ik u niet persoonlijk te woord staan." De voorzitter vertelt vervolgens onge vraagd over Flexibel en welk nummer ge draaid moet worden voor meer informatie. „Of druk op toets 1." Dat biedt echter geen soelaas. De mevrouw die opneemt, blijkt alles te weten over 'automatisch abonne mentsadvies', maar niets over Wim Jansen, Cruz of de entreekaartjes. Het 06-nummer van Van den Herik is niet meer dan een in formatienummer voor KPN en haar pro ducten. Met één verschil: KPN brengt wel ge woon de tarieven voor telefoneren met een mobiel nummer in rekening bij de beller. Zo verdient de telecomgigant de adverten- loogovens en British Steel zetten Corus in de markt met veel naamgenoten aarlem patrick van den hurk )e nieuwe middenklasser van Corus is niet te oop, maar toch rijdt iedereen er in. En hoewel oor luchtvaartmaatschappij Corus nergens een cket te verkrijgen is, vliegt iedere passagier er- )ee. Met paginagrote advertenties is deze bood- chap door Hoogovens en fusiepartner British teel 'in de markt' gezet: vanaf nu staat de naam torus voor staal, staal waarvan auto's en vliegtui- en worden gemaakt. De jonge gigant wil dat de lieuwe naam snel een begrip wordt. Maar het edenken van een 'bedrijfsidentiteit' is een bijna- fetenschap en uitglijers liggen overal op de loer. Nieuwe bedrijfs- of productnamen moeten we id wijd goed uitspreekbaar en - wat even be- ingrijk is - betekenisloos zijn. Voor een multi- ational is vooral dat laatste van groot belang, utofabrikanten weten dat als geen ander. Zo be- acht Volkswagen voor zijn ruimtewagen de aam 'Sharan', maar vergat dat de uitspraak er- an in Groot-Brittannië nauwelijks afwijkt van ie van de meisjesnaam Sharon. Symbool voor en ordinair type waardoor de prijzige en luxe W een volstrekt onbedoeld goedkoop geurtje Bijleg. De Mitsubishi T-Box, nooit buiten Japan ge- ;u!d« Jlceerd, had het in Engelstalige landen overi- ian h ens ook slecht gedaan. De laatste drie letters K de merknaam en de type-aanduiding samen armen het woord shitVox, ofwel poepdoos. De hevrolet Nova verkocht voor geen meter in La- jns-Amerika, waar het Spaanse no va 'doet het iet' betekent. Spaanstaligen zaten ook niet te ichten op de Mitsubishi Pajero, ofwel 'hoeren- >ng'. En de Fiat Croma heeft het in Nederland •oit goed gedaan, en dat lag echt niet alleen aan beufe kwaliteit van de auto. Omdat de wereldmarkt steeds uniformer 'ordt, heeft de naam van een product of bedrijf og eens extra gewicht gekregen. Om bij de au- the new Onderdeel van een miljoenenverslindende reclame vormen losse folders in Britse financiële bladen waarin de staalfusiepartners de nieuwe naam Corus introduceren. foto »pr» niek en degelijkheid niet veel meer ontlopen. Het onderscheid moet daarom uit het uiterlijk en vooral ook uit de naam komen. Dat leidt tot door computers bedachte 'synthetische' namen, die toch een karakter suggereren: Twingo, Almera, Lanos, Saxo, Vectra, Atos, Mégane, Agila, Marea, Yaris en Lybra bijvoorbeeld. Onder diezelfde na men moeten dezelfde wagens het liefst in de hele wereld te slijten zijn. Ook bedrijfsnamen moeten iets uitstralen. In de naam van de gefuseerde Nederlands-Belgi sche bank-verzekeraar Fortis zit het woord fort, Frans voor sterk en Engels voor vesting. De toe voeging is maakte er een niet bestaand woord van, dat bij de clientèle associaties met degelijk heid en betrouwbaarheid opwekt. De naam moet uitdragen dat uw geld er veiliger is dan ooit. Corus is ook zo'n naam. Hoewel Hoogovens en British Steel er met nadruk geen betekenis aan willen meegeven, zit het woord core (letterlijk: kern) er wel degelijk in. Het is waarschijnlijk geen toeval dat een core ook de gietkern in een staal- gieterij is, en dat het woord verder ziel of middel punt kan betekenen. Voeg daar bij dat coniscant Engels is voor schitterend of stralend, en de 'be tekenisloze naam' begint al aardig positief te werken. Het is een leuk extraatje dat een staalbe drijf uit Noord-West Europa zich ook nog ver noemt naar de corus of caurus, latijn voor noord westenwind. Te hopen is dat de naam beklijft. Hoogovens was een begrip, een fenomeen, en daar kun je soms beter niet aan sleutelen. Zo eten we in Ne derland nog altijd Bros-repen. Overal elders he ten ze Aero, maar een voorzichtige poging om die naam ook hier te introduceren, werd snel weer losgelaten toen bleek dat de klant zich er niet mee kon identificeren. En niemand met enig gevoel voor imago en marktaandeel zal het in zijn hoofd halen een bestseller als Vloeibare Dreft voortaan door het leven te laten gaan als verwachtingen. Ook opvallend is dat de wens om promotie te maken drastisch is afgenomen: van 54 procent in 1989 tot 35 procent in 1999. Cremers: „Zij hebben geen zin hun nek uit te steken. Zij zien dat er toch geen mogelijkheden zijn om veran deringen aan te brengen." De resultaten van het onder zoek worden bekendgemaakt op het congres 'Het Debat', dat NU'91 en Sting, beroepsvereni ging van de verzorging, op 12 oktober organiseren. Nieuwe eigenaar Movie World BOTTROP ANP Het Duitse pretpark Movie World in Bottrop-Kirchhellen, net over de Nederlandse grens bij Enschede, verwisselt bin nenkort van eigenaar. Het Ame rikaanse mediaconcern Warner Bros verkoopt het park, dat vooral is geënt op het thema film, aan Premier Parks. Premier Parks is al exploitant van de Walibi-parken in België en Flevoland. De twee concerns willen samen in 2002 een nieuw pretpark in Madrid openen. Daarmee is een investering van ruim 820 miljoen gulden ge moeid. rotterdam anp Shell wil in Iran olie produren. Het Brits-Nederlandse concern is bijna rond met Teheran over een investering van ruim twee miljard gulden in twee velden. De stap van Shell kan een felle reactie van de VS ontlokken, omdat de Amerikanen sancties hebben aangekondigd tegen bedrijven die in deze sector in Iran investeren. Een Shell-woordvoerder in Den Haag bevestigde gisteren de plannen. „We zijn in een vergevorderd stadium in onder handeling met de National Ira nian Oil Company, NIOC. Dat hopen we binnenkort af te ron den." De zegsman verwacht dat Shell de zaak binnen een jaar kan beklinken. Het gaat om de olievelden Soroush en Mowruz, aldus Shell. Het concern lijkt zich vooralsnog weinig aan te trek ken van mogelijke strafmaatre gelen van de VS. Washington stelt vast dat Iran internationale terroristen de ruimte geeft en wil het land isoleren, onder meer door geen forse investe ringen in de voor Iran zo be langrijke energiesector toe te la ten. Het Brits-Nederlandse con cern is met zijn dochter Shell Oil op grote schaal actief in de VS. De woordvoerder wijst erop dat de Amerikaanse regering vorig jaar coulant is omge sprongen met de activiteiten van Total in Iran. „We hopen dat de VS met eenzelfde manier omgaat met Shell." ECONOMIE WIJZER krimpen aan den ussELLassers zijn op de scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel op dit ogenblik bezig met werkzaam heden aan de boeg van een nieuwe veerboot. Het 172 meter lange passagiersschip biedt straks plaats aan 130 vrachtwagencombinaties en 1.600 passagiers. De veerboot wordt gebouwd in opdracht van de Griekse rederij Strintzis en gaat varen tussen Italië en Griekenland, foto anp ton borsboom tiekosten terug. „Daar is over nagedacht", laat de woordvoerster weten. Slim, maar ook een beetje vals wellicht? „Iedereen weet toch dat bellen naar een 06-nummer geld kost." Fairy Liquid, zoals het Engelse zusje heet. En al is het recht op de naam Corus volgens de fusiepartners door niemand geclaimd, er kan al tijd iemand opduiken die zich als dé bedenker opwerpt. Bekend voorbeeld is de Amsterdam ArenA, het multifunctionele voetbalpaleis van Ajax. De naam bleek al in gebruik te zijn bij de voormalige sleep in in de hoofdstad, die zich net als de nieuwkomer op de amusementsmarkt be woog. Na wat heen en weer-gedreig over een rechtsgang bond Ajax in. Het dubbelgebruik van de naam werd voor een geheim bedrag afge kocht. Een kleine rondgang langs de Kamers van Koophandel en op het internet leverde vijf ande re Corussen op. In Nederland bedienen een olie investeerder, een consultancy bureau en een kle- dinginkoper zich al van de naam. In Duitsland doet Corus GmbH te Aken in informatiseringsad viezen, en in het Amerikaanse Chicago zit de Co rus Bank. Die anderen hoeven niet per se moei lijk te gaan doen, maar als ze kwaad willen, zal het de nieuwe staalgigant meer kosten om het conflict af te kopen dan Ajax. Om terug te keren bij de auto-industrie, daar laten ze het niet zo ver komen. Daar zijn zelfs nummers en combinaties van cijfers en letters geclaimd. Zo kreeg Volvo direct concurrent Audi aan de broek, toen twee nieuwe modellen S4 en F4 dreigden te gaan heten. Er was immers al een Audi S4. Toen Volvo vervolgens voor S40 en F40 koos, meldde Ferrari zich. Een peperdure sport wagen van het Italiaanse merk heette al F40. Het werd daarom uiteindelijk S40 en V40. Audi had overigens zelf eerder problemen met Peugeot, omdat de Duitsers een model 102 wil den noemen. De Fransen duiden hun modellen al decennia driecijferig aan met een nul in het midden - 104, 205, 406 - en bestreden Audi's plan met succes: de nieuwkomer werd uiteindelijk 200 gedoopt. Een megadeal maakt deze week weer eens duidelijk hoe gigantisch de communicatie sector is. En hoe instabiel ook. De koper is het Ameri kaanse telefoniebedrijf MCI dat concurreert met de Ame rikaanse PTT (AT&T). De 'waar' is Sprint, een mindere concurrent maar gezien het bedrag al heel wat waard. Want het gaat om 266 miljard gulden! Dat zijn zeventien Betuwelijnen (inclusief Noordtak). Verdeeld over de Nederlandse bevolking zou dat ruim 16.600 gulden per persoon zijn. Het directe ef fect voor Ne derlanders is voorlopig be perkt. Het is vooral een Amerikaanse aangelegen heid. De Duit sers zullen het wat vervelend vinden want hun telefonie bedrijf had ge hoopt via een aandeel in Sprint de Ame rikaanse markt op te kunnen. Dat wordt nu moeilijker. Ze verdienen ove rigens wel aan de deal dankzij dat aandeel. Het indirecte effect is moge lijk gigantisch. Niemand weet hoe de telecommunicatiesec tor zich ontwikkelt. Dat het een steeds groter beslag krijgt op economieën is duidelijk. Steeds meer processen draai en om communicatie. Het moet allemaal sneller, effici ënter, completer, overzichte lijker en globaler. In grote be drijven neemt de communi catie-manager al een voor aanstaande plaats in aan de bestuurstafel. Iedere man.ager vraagt zich af wat hij of zij met internet aan moet, hoe de interne com municatie beter kan en hoe de communicatie met klan ten en leveranciers effectiever en sneller kan. Kennis is goud waard. Weten wat de klant wil en dat de leveranciers di rect door te geven: dat kun nen, is van levensbelang voor een bedrijf. Daar heb je ka bels en communicatie-net werken voor nodig. En daar komen bedrijven als MCI en Sprint in het spel. Zij verzorgen de levensaders van de moderne communica tie-economieën. Door samen groter te worden, hopen zij zich op de wereldmarkt sterk te maken. De vraag is of klei ne nationale bedrijven als KPN in de concurrentieslag overeind blijven. Wie weet, betalen u en ik binnen een paar jaar onze communica tie-rekeningen (want de tele foon zoals we die nu kennen, zal dan wel niet meer be staan) aan MCI. Arjo Klamer hoogleraar Erasmus unversiteit Wie zal het weten. Wist ik het zeker, dan zou ik dit niet op schrijven, want met die ken nis is goud geld te verdienen (een percentage van die 266 miljard zeker). Maar niets houdt mensen zo bezig als onzekerheid. Niemand weet wat de effecten van de nieu we communicatie-technolo gieën zijn. Daarom proberen die communicatie bedrijven ook maar wat. Niemand kan zeker weten of die grote be drijven niet te log zullen blij ken om de veranderingen bij te houden. Twintig jaar gele den was IBM de grootste en de sterkste en wa£ Bill Gates met zijn Micro soft nog een ge sjeesde student met gekke idee- en. Nu beheerst Mi crosoft ons com puterscherm. Maar ook Micro soft kon niet we ten dat het met internet zo'n vaart zou lopen. Wie weet, wordt Amazon.com de nieuwe gigant, of broedt een andere gesjeesde student op een plan dat de komende jaren de wereld zal veroveren. Niemand weet hoever u en ik zullen gaan in het winkelen via internet. Gaan we onze muziek en video's van het in ternet lezen? Verdwijnen boe ken en tijdschriften? Kunnen supermarkten en bibliothe ken straks hun deuren sluiten omdat we lekker thuis blij ven? Het is verleidelijk om te denken dat de wereld op haar kop gaat staan en dat al onze levens totaal veranderen met de nieuwe technologieën. Ie dereen thuis winkelen en werken. Geen files meer, geen oppasproblemen, alles glo baal dus geen landsgrenzen meer. En dat alles heel effici ent. Afgelopen zomer liet D66-lei- der Thom de Graaf zich nog meeslepen in deze euforische reactie op de onzekerheid. Hij had iets gelezen of ge hoord over de Nieuwe Eco nomie en had geconcludeerd dat dit blijvende voorspoed zou betekenen. De efficiëntie zou alleen maar kunnen toe nemen met als bijzondere uitkomst dat de overheid met een blijvend overschot zou blijven zitten. Het leek te mooi om waar te zijn en dat is het ook. Ik ben met hem eens dat net als na de introductie van de telefoon en van de auto onze levens gaan veranderen met de ontwikkeling van de digi tale technologie. Internet is straks niet meer weg te den ken. Maar alles zaligmakend kan zo'n nieuwe technologie niet zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11