FNVStop bespioneren internetters op het werk Economie Nederlanders eten 8,5 miljoen kilo Franse kaas 'Glazen toekomst' voor Schiphol VdBJ/Communicatie gaat samenwerken met TPAI vrijdag 8 oktober 1999 VEH Philips stopt met handpalmcomputer PTII Products (AHP) betaalt 3.75 miljard dollar (7,7~miljard gulden) in een schikking van rechtszaken wegens hartklachten na het gebruik van vermageringsmiddelen. Dat heeft het bedrijf giste ren bekendgemaakt. De zaak betreft de in 1996 geïntroduceerde producten Redux en Pondimin. AHP moest ze al na een jaar van de markt halen nadat bij een aantal gebruikers abnormale ver schijnselen aan de hartkleppen waren vastgesteld. Ongeveer achtduizend patiënten in de VS hadden 4.100 afzonderlijke 1 rechtszaken aangespannen. Trein op 1 januari twee procent hoger utrecht De prijs van een treinkaartje gaat per 1 januari met ge middeld twee procent omhoog. Volgens de Nederlandse Spoor wegen zetten ze daarmee het gematigde prijsbeleid voort. De afgelopen jaren stegen de tarieven jaarlijks gemiddeld met iets meer dan twee procent. De voordeelurenkaart en de railrunner blijven volgend jaar in prijs gelijk. Het avondretourtje wordt ge middeld 2,79 procent duurder, een enkeltje gemiddeld 1,54 pro cent en een normaal retourtje gemiddeld 2,24 procent. Unilever eist 340 miljoen van Mercury londen Het Britse pensioenfonds van Unilever USF heeft een rechtzaak aagespannen tegen vermogensbeheerder Mercury Asset Management. Inzet van de zaak is een schadevergoeding van 100 miljoen pond (340 miljoen gulden). Mercury heeft vol gens het Unilever Pensioenfonds van januari 1997 tot maart 1998 met het beheerd USF-vermogen van ruim 3,7 miljard gul den duidelijk onder de maat gepresteerd. Overleg tussen beide kemphanen liep tot dusver op niets uit. Nieuwe fabriek Shell/BASF in gebruik moerduk» Shell en BASF hebben gisteren hun gezamenlijke nieuwe kunststoffabriek Basell in gebruik genomen. Het com plex, kosten een miljard, staat op het Shell-terrein in Moerdijk en wordt gekoppeld aan de bestaande fabrieken. De vestiging, waarvan de bouw in. 1996 werd aangekondigd, is een van de grootste producenten van SMPO. Dit zijn kunststoffen die ge bruikt worden voor het schuim vaiï autostoelen, matrassen en koelkastdeuren. Ook levert de installatie de grondstof voor piepschuim, cd-hoesjes en koffiebekertjes. Amsterdam Philips stopt met de productie van handpalmcom puters. De minicomputertjes, genaamd Nino, zijn volgens een woordvoerster van het elektronicaconcern overbodig geworden, nu mobiele telefoons steeds geavanceerder worden. Ook de steeds kleiner en lichter wordende laptops zetten de palmcom- puters onder druk. Philips introduceerde de Nino begin vorig jaar ongeveer tegelijk met zijn broertje Velo. De laatste ver dween heel snel. De markt voor de handcomputers groeide veel minder hard dan Philips aanvankelijk had verwacht. Marklin gaat met zijn tijd mee fbankfurt Wie in het bezit wil komen van een ouderwetse Marklin-trein moet snel zijn. De Duitse speelgoedfabrikant gaat niet zijn tijd mee en heeft besloten 450 artikelen uit de handel te halen. Daaronder een metalen bouwdoos die al sinds 1914 op de markt is. Het Duitse bedrijf heeft op dit moment ongeveer 3.000 artikelen in de winkels liggen. Het bedrijf wil echter ver nieuwen en producten sneller ontwikkelen. Airbus verkoopt beter dan Boeing parus Het Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus heeft in de eerste negen maanden van dit jaar twee keer zo veel toestel len aan de man gebracht als zijn Amerikaanse concurrent Boeing. De fabrikant uit Toulouse verkocht 343 machines, ter wijl de producent uit Seattle niet meer dan 154 kisten wist te slijten. Vorig jaar schreven Airbus en Boeing nog recordcijfers. De Europeanen pronkten met 556 nieuwe orders en de Ameri kanen scoorden met 656 bestellingen nog beter. Miljardenschikking farmacieconcern new york Het Amerikaanse farmacieconcern American Home schiphol Ruim vijftig kilometer glasvezelkabel ligt klaar bij Schiphol. Nog voor het eind van het jaar moet de internationale luchthaven op het nieuwe net zijn aangesloten. Op 28 plaatsen, verspreid over het hele land, worden op dit ogenblik gewerkt aan de totstandkoming van het hypermoderne communicatie net. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE den haag cpd De stapel brie, camembert en Franse kruidenkaas die de Ne derlanders jaarlijks verorberen wordt steeds groter. Inmiddels verkopen de Fransen zo'n 8,5 miljoen kilo van hun kazen aan de Hollandse kaaskoppen. De producenten en verkopers van Franse kaas, verenigd in het Guilde Des Maitres Fromagers Aux Pays-Bas, zien nog wel wat potentieel in het toch al aan kaas verslingerde Nederland. Van de 115 miljoen kilo die jaarlijks verkocht wordt, is nog maar een kleine 14 procent van buitenlandse komaf. De Neder landers eten bovendien relatief weinig kaas in vergelijking met andere Europese kaaslanden. Waar Nederlanders 16,5 kilo per jaar gebruiken, eten Duit sers, Belgen, Grieken en Italia nen gemiddeld zo'n twintig ki lo. Fransen spannen met 23,4 kilo de kroon. De Franse kaasjes zijn in Ne derland goed voor de helft van de import. Dat is een flink ver lies ten opzichte van dertig jaar geleden toen het marktaandeel van de Fransozen nog 80 pro cent was. De Fransen profiteer den toen van de vele Nederlan ders die in Frankrijk op vakan tie gingen en thuis af en toe de zelfde kaas wilden eten. Inmid dels hebben de Deense blauwe schimmelkaas, de Italiaanse gorgonzola, de Britse cheddar en niet te vergeten de verschil lende feta's de dominante Franse positie teruggedrongen. De laatste jaren waren de re clamecampagnes erop gericht de Nederlanders Franse kaas te laten eten tijdens elke feestelij ke gebeurtenis. De komende ja ren moet de Nederlander ervan doordrongen raken dat Franse kaas, net als de Nederlandse, altijd kan. Het broodje brie in de lunchtrommel moet gewoon zijn, net als een stukje kaas als toetje na de warme maaltijd in plaats van yoghurt of vla. Xerox ontslaat veertig 'cyberseksendeAmerikanen Het bespieden van internettende werknemers door hun bazen gaat FNV Bondgenoten veel te ver. Volgens de bond lopen veel werkgevers van hun personeel alle elek tronische post en alle bezochte internetpagina's na. Om die ontwikkeling een halt toe te roepen, ontwierp de FNV-bond een protocol waarin de rechten van de werk nemer staan beschreven. utrecht anp Werknemers mogen wel inter netten tijdens het werk, zolang ze maar niet belust zijn op por no of racisme en zolang het werk er niet onder lijdt. Een permanente controle door de werkgever is voor de vakbond taboe. „Mijn idee is dat een compu ter net zoiets is als andere kan toorartikelen. Ook een telefoon mag je gebruiken voor privé-ge- sprekken. Als een werkgever het gevoel krijgt dat er te veel ge bruik van wordt gemaakt, kan hij die mensen erop aanspre ken", vindt bestuurder S. Lieon van FNV Bondgenoten. Als de werkgever de internettende werknemers al wil controleren, moet hij de ondernemingsraad verwittigen, staat in het voor beeldprotocol van de FNV. Het is volgens Lioen de taak van de ondernemingsraad het protocol bij het eigen bedrijf in te voe ren. Forum, het orgaan van VNO- NCW, besteedt ruim aandacht aan controle van personeel. Daarin raadt F. Olijslager, juri disch beleidsadviseur bij ING, bedrijven aan om het internet gebruik aan regels te binden. Alleen dan kunnen werknemers die er misbruik van maken ont slagen worden. In de VS is het heel gebruike lijk dat concerns internetactivi teiten van werknemers volgen. Volgens een vakbondsonder- zoek doet 67 procent van het bedrijfsleven het. Ongeveer 45 procent controleert de commu nicatie van werknemers, zoals e-mail, telefoontjes en compu terbestanden. Veertig werknemers van het Amerikaanse Xerox werden door hun werkgever betrapt op het bezoeken van de sexwebsi- tes en ontslagen. Enkele maan den geleden installeerde het print-, kopieer- en faxconcern software waarmee de internet activiteiten van de 92.000 werk nemers gecontroleerd kan wor den. Volgens Xerox was er spra ke van 'zwaar misbruik' van het internet. Aan de vooravond van de grote internetbeurs in Geneve Tsjechisch oerpils liet naar Heineken msterdam-zoeterwoude anp )e oorsprong van het pilsener ier, het biermerk Pilsner Ur- uell, komt in handen van Sou- African Breweries (SAB). Hei eken, ook in de race voor de vername, heeft de slag gemist. AB neemt voor 660 miljoen ulden een belang van 51 pro ent in de Tsjechische brouwe- jen Pilsner Urquell en Rade ast. De huidige eigenaar, het Ja- anse Namura, houdt voorlo- ig het minderheidsbelang. >AB heeft opties waarmee in ju- io 1 2001 het belang kan worden pgeschroefd naar 100 procent. )e verkoop komt onverwacht. 30 ierder had Heineken de Tsje- hische biergroep al kunnen open, maar toen vonden de msterdammers de prijs veel te Later zou er een veiling omen, maar die weg is nu af- esneden door de overeen- omst met SAB. De Tsjechische brouwers wa rn niet alleen interessant ojn- at de Tsjechen zoveel bier 57Ö rinken. Het stadje Plzen (voor een Pilsen) geldt als de oor- irong van het Pilsener bier en e reclamewereld ziet daarin rote mogelijkheden om het lerk te promoten. SAB is de vierde brouwer ter 'ereld (Heineken is nummer kvee). In eigen land is het bijna monopolist. Het bedrijf is al ac- ief in Polen en Roemenië. SAB vordt ook genoemd als kandi- laat voor de ïrolsch. Een brouwer in het Tsjechische Plzen proeft 'jong' bier dat is gegist in houten vaten die in oude grotten staan. Pilsner Urquell, dat er wordt gebrouwen, geldt als h in handen van South African Breweries. rekert proce ^eeft 84 benzinepompen uideftdie het bezat via Sakko Invest ments, verkocht aan de directie 'an dat bedrijf en aan Verolma Maastricht Beheer. Twaalf van he pompen verkopen Shell- 'enzine. de anderen hebben >nder andere contracten met da. Het gaat om benzinestations p Zuid- en West-Nederland, 'heil zegt dat het niet efficiënt ,enoeg was om de lappende ken onder zich te houden. De 'erkoop heeft volgens een 330,(|voordvoerder niets te maken met he{ bewust verkleinen van marktaandeel om mogelijke mededingingsproblemen voor te zijn. Shell heeft in Nederland een marktaandeel van dertig pro cent. In de discussie over meer concurrentie tussen benzine pompen langs de snelwegen wil het kabinet Shell uitsluiten van de veiling voor nieuwe locaties. Sakko Investments was in 1987 opgekocht door Shell Ne derland Verkoop Maatschappij (SNV). De nieuwe eigenaar zal de komende jaren het netwerk onder het Avia-merk verder uit breiden. den haag gpd Vrouwen boven de veertig die bij politie, defensie, gevangeniswezen en douane wer ken vinden hun werk nogal zwaar en willen meer zeggenschap over werktijden en in vulling van het werk. Dit blijkt uit een on derzoek van de vakbonden Abvakabo FNV en de Nederlandse Politiebond dat van daag werd gepresenteerd op de FNV-vrou- wenconferentie in Rotterdam. „Tot voor kort was er weinig bekend over de omstandigheden van oudere vrouwen in traditionele mannenberoepen", legt Ti neke Hooiveld, bestuurder van Abvakabo FNV uit. „Werkgevers houden daardoor te weinig rekening met de specifieke wensen van deze groep." Terwijl de vrouwen op die leeftijd vaak nog de zorg hebben voor kin deren of familie. Ook kampen deze vrou wen met andere lichamelijke klachten dan mannen, zoals de overgang. „We kregen veel signalen van deze groep, die vaak zwa re banen hebben", aldus Hooiveld. De vrouwen boven de veertig willen graag 'prettig' blijven werken, maar, zo concluderen de beide bonden, ze hebben vaak het gevoel dat er te weinig rekening wordt gehouden met hun wensen. Zo'n 16 procent van de vrouwen zegt het werk al tijd te zwaar te vinden, terwijl 53 procent het werk soms als te zwaar ervaart. Bij de politie wil bijna de helft van de vrouwen die in uniformdienst werken, Nog geen lagere BTW kappers BRUSSEL ANP Het staat nog niet helemaal vast dat Nederland vanaf januari kappers onder het lage BTW-ta- rief mag brengen. De Europese ministers van financiën zullen het vandaag in Luxemburg wel iswaar eens worden over expe rimenten met een verlaagd BTW-tarief, maar er kan een conflict ontstaan over de vraag in welke sectoren de lidstaten mogen experimenteren. Elk land kan er twee of drie kiezen uit een lijst van zes. Maar de overige lidstaten kunnen zo'n keuze weer blokkeren. Zo zou Duitsland kunnen te genhouden dat Nederland het BTW-tarief voor kappers ver laagt uit vrees dat de kappers in eigen land op een soortgelijke behandeling aandringen. Doel van de experimenten, waarop Nederland lang heeft aangedrongen, is de werkgele genheid te bevorderen in secto ren waar nu nog vaak zwart ge werkt wordt. Telecom 99 onthulden twee ge renommeerde Britse cybertech neuten gisteren dat via 'Echel on' nu al wordt meegelezen en meegekeken met alle vormen van telecommunicatie. Elektro nische filters ziften automatisch interessante krenten uit de pap. Privacy bestaat niet meer, zelfs niet op 'beveiligde' internetver bindingen. De buiten de VS verkochte versies van Microsoft Windows 95, 98 of NT, waarop wereld wijd 95 procent van alle pc's draaien, hebben volgens het duo een ingebouwde toegangs sleutel voor de Amerikaanse veiligheidsdienst NSA en ande re Westerse inlichtingendien sten. Duncan Bailey, directeur van Labour Net Org en Chris Campbell, tv-producent, heb ben van elektronische 'contra spionage' hun levenswerk ge maakt. Campbell doet voor het Europese Parlement onderzoek naar 'Echelon'. Naam: Annie Makkink Leeftijd: 58 Beroep: schrijfster kinderboe ken Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: twee (meisje en jon gen) Auto: een grijze („Ik weet het merk niet, wel het nummer bord. Daar herken ik hem Kinderboekenschrijfster Annie Makkink won in juni de Gou den Griffel voor haar boek 'Hel den op sokken'. Nu. in de Kin derboekenweek, staat Makkink aan de vooravond van een grote aankoop. Ze wil een nieuwe fiets hebben. „Ik heb mijn hui dige fiets al heel lang. Het pro bleem daarom is dat ik er geen afscheid van kan nemen. Iedere keer als ik weer in een fietsen winkel ben geweest, buiten kom en mijn fiets zie staan denk ik: 'ach arme fiets', en stel ik de aankoop uit", zegt Mak kink. Toch vindt ze de aanschaf belangrijk. „Mijn oudje heeft maai- vijf versnellingen", legt Makkink uit. „Daar kan ik in Nederland heel ver mee komen; ik fiets regelmatig van mijn woonplaats Enschede naar De venter waar veel familie woont. Maar ik wil vaker op fietsvakan tie naar het buitenland. In de bergen kom je niet ver met vijf versnellingen. De afgelopen zo mer moest ik zelfs tijdens de beklimming van heuvels in En geland al afstappen." De beste aankoop die Mak kink ooit deed is al weer van heel wat jaartjes geleden. „Wij kregen een aangetrouwde tante op bezoek voor mijn elfde ver jaardag. Het was voor haar de eerste keer dat ze op verjaarsvi site was bij de familie en ik kreeg nogal een groot cadeau: vijf gulden." Met dit bedrag wilde Makkink iets bijzonders doen. Ze besloot een boek te kopen. „Ik ging er mee naar de enige boekwinkel die ons dorp (Gorssel) toen tel de en vroeg de verkoper om een mooi boek. Ik kreeg een meis jesboekje maar daar was ik niet helemaal zeker van. Ik zei daar om dai ik het wel mee wilde ne men, maar dat mijn moeder het nog goed moest ■keuren. Thuis heb ik het in een paar uur gele zen en teruggebracht, want ik vond het niet goed genoeg om te houden. Ditzelfde foefje heb ik nog een paar keer uitgehaald tot de boekverkoper zei: 'Dit is de laatste keer, het volgende boek moet je houden'. Omdat ik niet kon kiezen liet ik hem dal doen. Het werd een jongensboek en wel 'De Scheepsjongens van Bontekoe' van Johan Fabricius. Het boek is misschien niet de enige reden waarom ik ooit naar Indonesië ben gegaan, maar wel een belangrijke. Ik woon daar nu de helft van de tijd." De slechtste aankoop van de schrijfster heeft te maken met Indonesië. Vanuit dat land ging ze in de winter in Australië haar zoon bezoeken. Daarom kocht ze een dikke zogenaamde 'wax- coat'. „Dat was in Australië heel erg handig en warm. Maar ik heb er ook nog een paar maan den mee door Indonesië moe ten slepen. En nu in Nederland draag ik hem niet. Het is een hele fijne jas, maar hij is eigen lijk te zwaar. Ik moet eigenlijk nog een schaapsherder tegen komen die hem kan gebrui ken." As tip zegt Makkink dat men sen eigenlijk niet te veel keu kenapparaten moeten kopen. „Het lijkt handig maar het is zoveel werk. Je moet ze schoon maken en opbergen terwijl je eigenlijk geen ruimte hebt. Daarbij maken ze herrie. Geef mij maar gewoon een scherp mesje, daar kan ik alles mee." bloemendaal Shell verkoopt 84 benzinestations Oudere werkende vrouw vraagt om meer aandacht kunnen meebeslissen over hun arbeidstij den. Vooral de nachtdienst zien de vrou wen als een belasting. Van de totale groep vrouwen ln mannenberoepen zou een vijf de liever geen nachtwerk doen. De vrouwen vinden vaak ook dat er niet genoeg mogelijkheden zijn om door te stromen. Bij de politie missen vooral wou wen die in uniformdienst werken voldoen de vooruitzichten. De wouwen in de admi nistratieve en beleidsmatige functies zijn iets positiever. Bij de douane vindt ruim de helft dat ze genoeg doorstroommogelijkhe den hebben. Een ruime meerderheid blijkt geen zicht te hebben op de hoogte van hun pensioen. Bij de politie is dat percentage met 62 procent het hoogst. Het Bloemendaalse vdBJ/Com municatie Groep gaat samen werken met The Publishing Agency International (TPA) in New York. Beide bedrijven hou den zich bezig met het vervaar digen en uitgeven van nieuws brieven, jaarverslagen, klanten tijdschriften, interne magazines en websites. Volgens vdBI/Communciatie kunnen daardoor de activitei ten buiten Nederland worden uitgebreid. Ander voordeel is, zo zegt het Bloemendaalse communicatiebedrijf, dat „be drijven en organisaties die met internationale doelgroepen wil len communiceren optimaal bediend kunnen worden." In eigen land is de onderneming één van de marktleiders. Jaar lijks maakt vdBJ zo'n zestig tijd schrifttitels. Holdingmaat schappij vdBJ/Communciatie heeft een omzet van 28 miljoen gulden en telt meer dan zestig medewerkers. De directie, die bestaat uit oprichter Sak van den Boom en Bert Jalink, wordt versterkt met Kirk Cheyfitz, directeur van TPA. Dit Amerikaanse bedrijf is een onafhankelijk onderdeel van IPG, Interpublic Group of Companies, één van de groot ste reclame- en mediagroepen. TPA heeft een belang verwor ven in vdBJ/Communicatie, dat niet wil zeggen hoeveel. In ons land behoren bekende reclame- en adviesbureaus als McCann- Erickson en Campbell-Ewald tot TPAI.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9