Aantal slachtoffers Britse treinramp niet vast te stellen 'Russen beschieten vluchtelingenbus' Hartverscheurende herinneringen aan Pinochets Chili 11 Buitenland Laetitia Casta de nieuwe Marianne van Frankrijk Solana krijgt geen eigen vliegtuig en tv-studio Van Buitenen wijzigt tekst boek over Commissie ILIDAG 8 OKTOBER 1999 Zelfmoordpoging verdachte Monfort ;en De verdachte van de moord op twee Nederlandse stellen het Zuid-Franse Monfort heeft gisteren geprobeerd zelf- joord te plegen, vermoedelijk met een overdosis slaapmidde- n. Dit heeft een bron uit justitiële kring gemeld. Bewakers onden de man gisteren naakt en bewusteloos in zijn cel in het uis van bewaring in Agen. De man is vervolgens naar het laatselijke ziekenhuis gebracht waar zijn maag werd leegge- jompt. De man wordt verdacht van de moord op Artie van juist en zijn vrouw Marianne, Mariannes zus Dora en haar ian Johan van Nieuwenhuizen in de nacht van 20 op 21 mei. )e verdachte was klusjesman op de boerderij van Van Hulst. j >ibekende in staat van beschuldiging 'waukee De openbare aanklager in Wisconsin in de Verenig- Staten heeft een verdachte, van wie alleen de genetische lentiteit bekend is, in staat van beschuldiging gesteld wegens tit ntvoering en verkrachting. Volgens een woordvoerder van jus- i tie komt een dergelijke procedure 'zeer zelden' voor. „Wij we- ig n niet wie het is, maar wij kennen wel zijn genetische code. n yij verwachten dat hij ooit zal worden geïdentificeerd." De :vo anklacht heeft betrekking op een van drie misdaden die de nog Hnbekende dader pleegde in november 1993. Het dna van de erdachte, die een gevangenisstraf van twintig jaar boven het loofd hangt, is vastgesteld aan de hand van sperma gevonden :|tyii een van zijn drie slachtoffers. |3ndia bevestigt vonnis moord Gandhi pw Delhi Het Indiase Hooggerechtshof heeft vandaag het )odvonnis bevestigd van drie mannen en een vrouw die be- okken waren bij de moord op de Indiase oud-premier Rajiv landhi. Alleen president Narayanan kan de voltrekking van het nog voorkomen. Het Hooggerechtshof bevestigde mei al het doodvonnis tegen de vier. Zij zouden op 9 juni orden opgehangen, maar de voltrekking van het vonnis werd :ie itgesteld, nadat de vier een verzoek om herziening van de uit- iraak hadden ingediend. Gandhi kwam op 21 mei 1991 om het likt ven bij een zelfmoordaanslag. luitsland biedt arbeiders 6 miljard idl ftSHiNGTQN-MüNCHENDuitsland heeft gisteren aangeboden 1-1 ïim 6 miljard gulden te betalen als schadevergoeding aan hon- irduizenden dwangarbeiders tijdens het nazi-bewind. Het jorstel is gedaan in Washington, waar de slepende onderhan ds ïlingen over schadeloosstelling woensdag waren hervat. De Ivocaten van de dwangarbeiders hebben het aanbod direct als laag van de hand gewezen. De gedupeerden eisen ruim 40 iljard gulden compensatie. De reactie van de advocaten was >rder in de week voorspeld door de onderhandelaar namens Duitse regering, Otto Lambsdorff. „Maar het is slikken of w ikken", had Lambsdorff ook verklaard in een Duits weekblad, uropese bossen gaan achteruit Jw ussel Het gaat steeds slechter met de Europese bossen. Van bel ;t bosgebied in Europa is een kwart beschadigd en 40 procent aaivindt zich in zorgwekkende toestand. Slechts eenderde kan gra 5 gezond worden beschouwd. De bossen in Midden- en Oost- ïropa zijn er het slechtst aan toe, al lijkt de situatie van som- ige naaldbossen daar te verbeteren. Ook met de beuken, zo- ph( ereiken en de zeeden gaat het minder, zo blijkt uit een rap- irtage van de Europese Unie en de Economische Commissie f lor Europa van de Verenigde Naties. De belangrijkste oorza- v( n van de achteruitgang zijn milieuvervuiling en de extreme oogte. Vooral de uitstoot van ozon eist zijn tol, met name in big t Middellandse-Zeegebied. 'rump doet gooi naar presidentschap iSHiNGTONDe Amerikaanse miljardair Donald Trump wil loen aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen van vol- jaar. Hij kondigde dat aan in een vraaggesprek met de \f nerikaanse televisiezender CNN Trump overweegt zich kan- laat te stellen voor de Reform Party, maar dan moet die partij t meer kiezen voor Pat Buchanan. Trump hoopt tegen janua- een beslissing te nemen. Hij is 53 jaar en verdient zijn geld als projectontwikkelaar en casino-eigenaar. egering wint verkiezingen India ndl kv delhi» De coalitie rond de nationalistische Hindoepartij van 199 emier Atal Behari Vajpayee heeft de Indiase parlementsver- ezingen gewonnen. Na het tellen van bijna alle 350 miljoen tgebrachte stemmen, komen de BJP en haar 24 coalitiegeno- n op een absolute meerderheid van 296 van de 545 zetels. De en oeger zo machtige Congrespartij van Sonia Gandhi verloor ildf tgen van haar 143 zetels, wat het slechtste resultaat betekent ids de onafhankelijkheid van India in 1947. De opkomst was idi et 58 procent iets hoger dan de vorige keer. Ondanks scherpe nei iligheidsmaatregelen kwamen bij de verkiezingen die over vijf igen waren verspreid meer dan 130 mensen om het leven. ijs! p® rijlating Palestijnen gaat niet door idje 1uzalemDe voorgenomen vrijlating van een groep van 151 ïw. üestijnen door Israël gaat vandaag niet door. De Israëlische rsi inister van openbare veiligheid Ben-Ami heeft dat bekendge- 3mi aakt na overleg met de Palestijnen. De partijen konden het cul steren niet eens worden over de vraag welke Palestijnen voor vrijlating in aanmerking kwamen. Wat Israël betreft gaat het ind ider andere om minderjarige gedetineerden en om Palestij- in die nog enkele maanden hoeven te zitten. De Palestijnen rijzt illen dat mensen vrijkomen die eigenlijk nog drie tot vier jaar Israëlische gevangenissen moeten blijven. Na ondertekening n het akkoord van Sharm el-Sheikh, ook wel Wye II genoemd, tan !t Israël begin vorig maand een eerste groep van 199 Palestijn gevangenen vrij. Een derde groep moet tijdens de moslim- e pi stenmaand Ramadan in de winter op vrije voeten komen. It loordenaar van Verwoerd sterft rijs hannesbljrc. De moordenaar van Hendrik Verwoerd, de voor ree alige premier van Zuid-Afrika en architect van de apartheid, is a iteren op 81-jarige leeftijd gestorven: Dimitri Tsafendas stierf laü het psychiatrisch ziekenhuis Sterkfontein in Johannesburg, •afendas zat sinds 1994 in de inrichting na bijna dertig jaar ge- "igenisstraf. Tsafendas, een immigrant uit Mozambique met lengd bloed, vermoordde Verwoerd in 1966 in het parle- int. Hij werkte daar tijdelijk als bode en ontnam de Zuid-Afri- mse premier met vier messteken het leven. Naderhand ver aarde Tsafendas dat hij tot zijn daad was gekomen omdat een usachtige lintworm in zijn maag hem daartoe dwong. De Na- jnale Partij koos er bewust voor de moordenaar in een gewo- gevangenis en niet in een inrichting op te sluiten. Een van de rste besluiten van de net gekozen ANC-regering in 1994 was Ioverplaatsing van Tsafendas naar Sterkfontein. straf voor Guatemalese militairen Een rechtbank in Guatemala heeft drie voormalige Jitse paramilitairen ter dood veroordeeld voor de moord op ee \Touwen tijdens de 36 jaar lange burgeroorlog. Zij waren van de door het leger opgerichte Burgelijke Zelfbescher- ngs Patrouilles (PAC). Het hof in Salama sprak het drietal vrij or de moorden op 267 anderen, onder wie 142 kinderen, be- i jaren tachtig. De bloedbaden die het leger en de PAC in die en, vooral onder de uitgebuite oorspronkelijke mayabevol- iu-J ]gvan Guatemala, aanrichtten, leidden tot wereldwijde pro- ten. De drie mannen waren vorig jaar ook schuldig bevonden ter dood veroordeeld. Maar een hogere rechtbank sprak hen jjjH !n vrij over een vormfout. ND' «dental natuurramp Mexico stijgt <!costad Het dodental door overstromingen en grondver- vord ïuivingen in Mexico is opgelopen tot boven de 250. Dit heb- men n de autoriteiten in de twee ergst getroffen staten, Puebla en iran< racruz, gisteren gezegd. Al twee weken teistert aanhoudende inde jenval het land. Voor zover bekend worden er nog altijd meer liteit n 200 mensen vermist. Het aantal doden van de treinramp in West-Londen, af gelopen dinsdagmorgen, zal waarschijnlijk nooit precies kunnen worden vastgesteld. Volgens de politie is de brand in enkele rijtuigen zo alles verwoestend geweest, dat er nauwelijks nog iets herkenbaars over is. niets oplevert. Gisteravond werd er vanuit gegaan dat het aantal doden vrijwel zeker ruim boven de honderd ligt, hoewel tot dusver slechts 33 stoffelijke overschot ten zijn geborgen, van wie van veertien de identiteit min of meer is vastgesteld. Van zeven tig vermisten staat vast dat zij in de trein hebben gezeten. Dan zijn er nog eens 57 vermisten waarvan niet zeker is dat ze in londen harm harkema correspondent Ook pathologen, die aan de hand van gebitsresten en DNA- onderzoek doorgaans nog een heel eind kunnen komen, vre zen dat ze nooit alle slachtof fers zullen kunnen identifice ren. De hitte is zo intens ge weest (meer dan duizend gra den Celcius) dat DNA-onder- zoek van restjes botten wellicht de trein hebben gezeten, maar voor wie het ergste wordt ge vreesd. In ziekenhuizen liggen nog dertig gewonden, van wie vier in kritieke toestand. De verwrongen restanten van twee rijtuigen die het zwaarst vernield werden, zijn gisteren met dekzeilen afgesloten van de omgeving, zodat pathologen ongestoord hun werk kunnen doen. Het kan nog enkele da gen duren voordat kranen alle wrakken hebben weggetakeld. Verwacht wordt dat het baan vak pas midden volgende week weer voor het treinverkeer wordt opengesteld. Zo'n veertig nabestaanden van slachtoffers hebben gister middag een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. Vol gens een woordvoerder van de politie was dit bedoeld als steun in het rouwproces. Bo vendien kon zo begrijpelijk worden gemaakt waarom lang niet alle lichamen terug zullen worden gevonden. Vice-premier en transportmi nister John Prescott zei gisteren dat geld geen rol meer zal spe len bij de verbetering van de veiligheid. Kosten van een ei gentijds veiigheidssysteem, Au tomatic Train Protection ge naamd, worden geschat op zo'n 3,5 miljard gulden. „Dat is niet veel geld als het om veilig heid gaat", aldus Prescott. moskou hans hoogenduk correspondent Een Tsjetsjeense regeringsfunctionaris heeft gisteravond gezegd dat de Russen een bus met vluchtelingen zouden hebben be schoten. Bij de beschieting zijn 41 vluchte lingen gedood. Gruwelijke video-beelden die het persbu reau Reuters in Ingoesetië van een onbe kende had gekregen, toonden een bus vol lijken en gewonden. De man die de film had gemaakt, zei dat het om Tsjetsjeense vluchtelingen gaat. Volgens hem waren elf inzittenden gedood en 17 gewond toen de bus drie dagen eerder door een Russische tank aan flarden was geschoten. De Tsje tsjeense regering zei later dat er 41 slacht offers waren gevallen. De bus zou de laatste van een klein vluchtelingenkonvooi zijn ge weest. De Russische premier Poetin en minister van defensie Sergejev ontkenden gisteren dat de slachtpartij door de Russen was aan gericht. Minister Sergejev noemde het be richt 'desinformatie'. Poetin zei op een persconferentie: „Als zoiets had plaatsge vonden, zouden de vluchtelingen niet naar Rusland blijven stromen." Op dezelfde persconferentie verklaarde de plaatsvervangend stafchef van het Rus sische leger Manilov dat sinds het begin van de strijd in augustus in Dagestan en Tsjetsjenië 125 Russische militairen zijn ge dood en ongeveer 400 gewond zijn geraakt. Het aantal slachtoffers onder de troepen van het ministerie van binnenlandse zaken is niet meegeteld. Volgens niet-officiële schattingen ligt het aantal slachtoffers vele malen hoger. Vooral de eenheden van bin nenlandse zaken zouden in het begin in Dagestan zware verliezen hebben geleden. Laetitia Casta. foto reuters parus cees van zweeden correspondent Frankrijks burgemeesters hebben het topmodel Laeti tia Casta gekozen tot hun nieuwe 'Marianne'. De man nequin, die zich inmiddels ook op het witte doek waagt, kreeg 36 procent van de stemmen. Daarmee bleef ze Estelle Hallyday, eveneens mannequin en schoondoch ter van zanger Johnny Hally day, ruim voor. Estelle Hally day kreeg 29 procent van de stemmen. Pikant detail is dat nu een vrouw van Corsi- caanse origine model zal staan voor het borstbeeld dat gemeentehuizen in het land siert. De uitslag van de stemming werd bekendge maakt op de dag waarop ge wapende Corsicaanse natio nalisten op een illegale pers conferentie Frankrijk de oor log verklaarden. Marianne is sedert 1789 het symbool van de revolu tie. Ze bleef bijna twee eeu wen een 'anoniem' borst beeld, totdat in 1969 plotse ling Brigitte Bardot model stond voor dat borstbeeld. Dat was het begin van een periode van chaos, waarin burgemeesters het model kozen dat het beste spoorde met hun eigen smaak. Om aan de chaos een einde te maken besloot de vereniging van burgemeesters dit jaar een heuse verkiezing te orga niseren. Premier Jospin liet zich in geestdriftige bewoordingen uit over de verkiezing van Laetitia Casta. „De burge meesters van Frankrijk heb ben zich niet vergist", zei hij. „Het is gelukkig dat Corsica in de persoon van Laetitia Casta in Frankrijk en de rest van de wereld vertegenwoor digd zal zijn." Tsjetsjeense militairen helpen een oude vrouw te vluchten. De Tsjetsjenen zeggen dat de Russen een vluchtlingenkonvooi hebben beschoten. foto ap natalya medvedeva brussel paul koopman correspondent Europees ambtenaar Paul van Buitenen heeft op de valreep de tekst van zijn manuscript over misstanden bij de Europese Commissie gewijzigd. Gisteren stuurde Van Buitenen een aan gepaste Duitse vertaling aan zijn directeur personeelszaken, die vrijwel gelijktijdig had laten weten dat de Commissie de 'oude' tekst niet zou kunnen goedkeuren. Volgende week dinsdag komt het boek van Van Buitenen in de handel. „Ik heb de tekst aangepast, rekening houdend met signalen uit de Commissie en op basis van overleg dat ik daarover met juristen heb gehad", erkende Van Buitenen gistermiddag. Volgens de ambtenaar heeft hij er met name voor gezorgd dat werknemers van de Commissie die in verband worden gebracht met oude fraudezaken, minder makkelijk herkenbaar zijn. Europese ambtenaren zijn volgens het reglement verplicht ontwerpteksten voor boeken aan hun meerderen ter goed keuring voor te leggen. Op deze manier wil de Commissie voor komen dat vuile was wordt bui ten gehangen, zonder dat de betrokkenen zich kunnen ver weren. Ook wordt het niet op prijs gesteld als hoge ambtena ren het Europese beleid in pu blicaties ondergraven. Zo werd de rechterhand van oud-com missaris De Silguy, ambtenaar Connolly, ontslagen toen hij in zijn boek The rotten heart of Europe de aanval opende op de eenheidsmunt Euro. Een woordvoerder van de Commissie zei gisteren dat het boek van Van Buitenen mensen in diskrediet brengt die welis waar niet met name genoemd worden, maar toch makkelijk zijn te identificeren. Ook be schuldigt de Commissie Van Buitenen ervan bepaalde gege vens over fraudezaken niet aan de fraudebestrijdingsdienst Olaf te hebben doorgespeeld. brussel paul koopman correspondent Voormalig NAVO-chef Javier Solana krijgt geen eigen vlieg tuig om het reizen langs de we reldhoofdsteden te vergemak kelijken. Als de 'mister Europe' van de EU een buitenlandse reis wil maken, moet hij ge woon de trein, een lijndienst of chartervliegtuig nemen. Dit hebben de vijftien Europese re geringen besloten, kort voor de aanstelling van Solana als 'hoge vertegenwoordiger voor het buitenlands- en veiligheidsbe leid'. De voormalige NAVO-baas had bij de Unie een indrukwekken de lijst van secundaire arbeids voorwaarden ingediend. Zo vroeg Solana naast een vliegtuig ook een eigen televisiestudio, een kleine vloot gepantserde wagens en lijfwachten. Deze fa ciliteiten moesten niet alleen het leven van de hoge vertegen woordiger veraangenamen; So lana wilde op deze manier te vens zijn nieuwe job meer pres tige geven. Maar de Europese Unie wil de Europese belasting betalers niet met te hoge kosten opzadelen. Solana krijgt alleen een lijfwacht en een gepantser de dienstlimousine. Dat is vol gens de EU geen overbodige luxe, gezien zijn Spaanse natio naliteit (risico voor Baskische aanslagen) en zijn verleden als NAVO-chef. De televisiestudio en het persoonlijke vliegtuig zijn van het wensenlijstje ge schrapt. „Een zakenjet is veel te duur. Hij kan gewoon een lijn- vliegtuig nemen", zei een di plomaat gisteren. Ook speelt mee dat Solana niet de enige functionaris is die de EU in het buitenland vertegen woordigt. Traditioneel nemen drie lidstaten die taak op zich alsmede de voorzitter van de Europese Commissie (Prodi) en de commissarissen die het bui tenlands beleid in hun porte feuilles hebben (Verheugen voor de uitbreidingsonderhan delingen, Patten voor de rela ties met de rest van de wereld). Vandaag heeft de Britse rechter Ronald Bartle uitspraak gedaan over de uitwij zing van de voormalige Chileense dicta tor Augusto Pinochet aan Spanje. In Mexico publiceerde Elena Marta Mon- toya een autobiografisch boek onder de titel Ik beschuldig je, Pinochet. Daarin beschrijft zij haar herinneringen aan haar gevangenschap tijdens de militaire junta in Chili. mexico-stad katrien gottlieb correspondent Het was voor de slachtoffers van de Chileense dictatuur een kleine triomf dat Augusto Pinochet een jaar geleden werd aangehouden. Nog beter was dat hij openlijk beschuldigd werd van geno cide. Het was voor hen onacceptabel dat er de af gelopen dagen werd gezinspeeld op het feit dat Pinochet mogelijk op humanitaire gronden kon terugkeren naar Chili. „Het woord humaan is op geen enkele manier van toepassing", zegt de Co lombiaanse journaliste Marta Elena Montaya, schrijfster van het autobiografische boek Ik be schuldig je, Pinochet over haar ervaringen onder de Chileense dictatuur. Marta Elena werd op 18 september 1973 gevan gen genomen. Ze was toen een enthousiaste Co- Augusto Pinochet foto anp lombiaanse die in Santiago de Chili studeerde. Tot ze werd gearresteerd. Ze namen haar mee naar het politiebureau waar ze aan psychologi sche mishandeling onderworpen werd. Ze zou den haar vermoorden. Haar vriend werd meege nomen alsof ze hem zouden fusilleren. Het ver hoor duurde twee uur. Ze werd geslagen. Vanuit een andere kamer kwam verschrikkelijk gegil en gehuil. „Niet gek worden", dacht ze onophoude lijk, zoals een 'kameraad' haar had geleerd. „Zeg het steeds weer tegen jezelf, niet gek worden." Vervolgens werd ze met haar vriend achterop een jeep vastgebonden. Als menselijk schild, zeiden de militairen. Beiden werden opgesloten onder de tribunes van het Nationale Stadion van Santi ago de Chili. Elke dag kon de laatste zijn. Iedere keer dat de klink van de deur ook maar een milli meter verschoof, zouden zij aan de beurt kunnen zijn. „Mijn hersenen bonkten in mijn hoofd", schrijft Marta Elena Montoya in de korte, hartverscheu rende hoofdstukjes van haar biografie. „Stekende maagpijn. Ik wilde overgeven, maar wat?" Meer dan angst bestond er niet in haar lichaam. Het leek alsof haar botten gloeiden, terwijl ze tegelij kertijd bevangen werd door een ijselijke kou waardoor ze haar ene been niet meer voor het andere kon zetten. Ze zat met tachtig mensen in een cel. Sommigen stonden zodat anderen kon den zitten. Marta Elena Montoya en haar vriend Alvaro overleefden het Stadion dankzij de tussenkomst van hun ambassadeur. „Het belangrijkste is ver driet te benoemen en het tastbaar te maken", zegt Marta Elena. „Mijn boek is daar een onder deel van. Zonder aan te wijzen wie verantwoor delijk is geweest, verbreken we de stilte nooit he lemaal. Daarom neem ik het op me de persoon die aan het hoofd van deze barbaarse beweging stond aan te wijzen. Hij heet Augusto Pinochet." Met de aanhouding van Augusto Pinochet, vorig jaar in Londen, kregen alle slachtoffers opeens weer een gezicht. Dat waar nooit meer over ge sproken werd, werd opeens weer bespreekbaar. Des te schrijnender was dan ook het pleidooi van Pinochets advocaat Clive Nicholls. Die beweerde dat onder de junta mishandeling geen mishan deling was voordat het in 1988 werd vastgelegd in een internationaal verdrag tegen dit soort mis daden. „De onmiddellijke dood", zei Nicholls, „als resultaat van elektrische schokken kan geen mishandeling worden genoemd omdat de perso nen in kwestie niet langdurig hebben geleden noch veel pijn hebben ondergaan." Zelf kreeg Marta Elena Montoya destijds, terug in eigen land, het advies om te vergeten, het maar nergens meer over te hebben. Waar was het goed voor? Over de plek des doods, waar gemarteld en gemoord werd, moest nooit meer gesproken, zei haar moeder. „Ik probeerde", schrijft Montoya, „te zwijgen in de hoop dat de stilte tot stof zou verworden die langzamerhand mijn wonden zou bedekken. Zo als vrouwen op het platteland as uit het vuur ha len en er hun verweerde armen mee inwrijven. Ik dacht dat met het verlopen van de tijd alles een nare droom zou blijken. Ik sneed de gedachten aan mishandeling uit mijn geheugen, de bunge lende lichamen, verdrinkingen, ratten die bij vrouwen naar binnen werden geschoven, een li chaam dat springt en tekeer gaat als resultaat van elektrische schokken, het moesten onleesbare letters worden op een nat stuk papier."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7