Benelux voor EU-aanpak asielzoekers anen, maar vooral tevredenheid in Kollum Uitvaartbedrijven strijden om begraafplaats in Bijlmer Wipkip vrolijkt nieuw aanmeldcentrum amper op Binnenland Protest bij rampenoefening In gemeentehuis wordt vooral vergaderd (AC 8 OKTOBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbur erde Pers Diensten straf voor mishandelen vrouw rj[NGEN De Groningse rechtbank heeft een 36-jarige man uit stijl veroordeeld tot een jaar cel wegens jarenlang mishan- lg van zijn vriendin. Uiteindelijk stapte de vrouw in juni i ide politie nadat de man gepoogd had haar te wurgen. De llheeft ontkend dat hij zijn vriendin heeft willen doden. Hij |ij de behandeling van de zaak wel toe dat hij haar regelma- ïlijf is gegaan. Hij schrijft dat vooral toe aan de alcohol die Aids zijn 15de stevig tot zich neemt. Inmiddels is hij in de it inkeer gekomen en heeft de drank afgezworen. pvuurwapens ingeleverd op zoom In het politiedistrict Bergen op Zoom zijn de ipen maand 35 nepvuurwapens ingeleverd. De gehele id september konden de wapens straffeloos worden inge- Weliswaar zijn ze niet echt, maar vallen toch onder de ijksjvapens en munitie. In samenspraak met het openbaar mi- faine was een generaal pardon afgekondigd nadat de politie fe|k vaker met speelgoedwapens werd geconfronteerd die gelijks van echt te onderscheiden zijn. Deze wapens waren et merendeel afkomstig uit landen als Spanje, Italië en ijk en werden door jongelui op vakantie in het zuiden ierug naar Nederland genomen. inpta e Basta mag doorzingen edam» In het Amsterdamse operarestaurant Pasta e Basta [het bedienend personeel geen toontje lager te zingen, zo inS de Amsterdamse rechter beslist. Het restaurant heeft als [tie dat het personeel tijdens het opdienen van de schotels ^je passages uit een opera zingt. Een boze buurman zei "hor niet te kunnen slapen. In een kort geding dat hij in juli aatpngespannen eiste de man dat het in huize Pasta e Basta jlf elf 's avonds afgelopen moet zijn met het gezang. Vol- J fle rechter, die zelf het restaurant had bezocht om pools- 'er% te nemen, heeft de eigenaar inmiddels veel gedaan om 3 PAlatie te verbeteren. Bovendien constateerde hij dat de mu- ss^eperkt blijft tot twee minuten per half uur en dat het eten isjofdmoot blijft. Eigenaar Duif is tevreden, maar hij is pas Eiilij als het conflict met zijn buurman van de baan is. ^sterdam regisseert wegopbrekingen ■adam^ De gemeente Amsterdam wil volgend jaar een ^^naar aannemen die de komende jaren grote weg- en ver- projecten moet regisseren. Afgelopen zomer hebben tege- tgevoerde werkzaamheden aan verkeersaders en de diver- _gopbrekingen in de stad de nodige kritiek van het bedrijfs- MR'en weggebruikers opgeleverd. Bedoeling is dat de regis- "®lergelijke projecten beter op elkaar afstemt en bijvoor- 06-<jzorgt dat het verkeer ondanks alle werkzaamheden door- ll-Skan vinden, zo meldt een woordvoerster. j)dgewaande pater leeft jieest Pater Francisco Barreto blijkt op Oost-Timor nog in 04 ote zijn. De katholieke koepelorganisatie Cordaid maakte 06 |n bekend dat een Australische vertegenwoordiger de op 9 jmber als vermoord opgegeven geestelijke en twintig van Meden in het afgelopen weekeinde heeft gesproken. Bar- ^"jas gevlucht toen het geweld na de uitslag van het referen- 05-iVer onafhankelijkheid in volle hevigheid losbarstte. De Organisaties waren op 9 september in diepe rouw na het 03-<jd worden van de moord. Ze plaatsten zelfs rouwadverten tie pater heeft inmiddels zijn intrek genomen in zijn leeg- vTde kantoor in Dili. 7 ^ailicht leidt tot koprol °7'VEen politieman, met spoed op weg naar een vechtpar- 06-<jën café in Krommenie, is vannacht bij Zaandijk over de 08-islagen. Oorzaak was de blauwe zwaailamp, een zoge- 07-®e ldeeflamp, die van de auto afgleed. Met een snelheid oi-ïnderd kilometer per uur probeerde de man, hangend uit 06.gam, de lamp weer op zijn plaats- te krijgen. Onderwijl gg.<j een wiel de stoeprand waardoor de auto achtereenvol- «en tunneltje schampte, een witte berk omver reed en uit- ijk op zijn kop in de berm belandde. De wagen is total i agent kreeg glassplinters in zijn oog. amsterdam gpd In Amsterdam-Zuidoost is de strijd om de be graafplaats losgebarsten. Diverse uitvaartonder nemingen liggen op de loer om in dit multicultu rele stadsdeel - beter bekend als de Bijlmer - een rouwe entrum met begraafplaats of crematorium te beginnen. Voor de 90.000 inwoners met tien tallen verschillende culturele achtergronden is er in deze dertig jaar oude stadswijk geen enkele voorziening waar ze waardig afscheid kunnen nemen van overleden familieleden en vrienden. Coöperatie PC, een van de grootste uitvaarton dernemingen in Amsterdam die jaarlijks een be langrijk deel van de 7000 uitvaarten in de hoofd stad verzorgt, ziet zichzelf als „een goede kans hebber" om hier het gat in de rouwmarkt te vul len. Het bedrijf heeft evenals drie concurrenten een plan ingediend bij het stadsdeelbestuur in Zuidoost die uiteindelijk beoordeelt wie een rouwcentrum mag beginnen. J. Schouten, manager service- en marktonder zoek van Coöperatie PC: „Wij hebben veel erva ring met multiculturele uitvaarten en beschikken over islamitische en Surinaamse uitvaartleiders. Bovendien zijn wij een financieel sterk bedrijf en dus als investeerder zeer interessant". Schouten wil niet spreken van 'een concurren tiestrijd om de multiculturele begraafplaats' in de Bijlmer, dat vindt hij niet netjes. „Toen we hoor den dat Zuidoost behoefte had aan een rouwcen trum hebben wij contact gezocht", zegt de marktonderzoeker. Al enkele jaren geleden dien de Coöperatie PC een plan in voor een multicul tureel rouwcentrum, maar het stadsdeelbestuur heeft nog steeds geen toestemming gegeven. Datzelfde geldt voor 'Een laatste Groet', het be drijf dat in 1997 een plan lanceerde om een rouwcentrum te vestigen in parkeergarage Egel donk onder een van de Bijlmerflats. De locatie werd afgekeurd omdat een rouwcentrum mid denin een woonwijk parkeerproblemen en over last zou veroorzaken, zoals het gezang tijdens een afscheidsceremonie. Welke plek Een laatste Groet nu op het oog heeft, wil initiatiefneemster Oostwoud niet zeggen. „Dat lijkt mij op dit mo ment niet verstandig." Inmiddels heeft onderzoek van de Universiteit van Amsterdam aangetoond dat bewoners in Zuidoost dringend behoefte hebben aan een ei gen rouwcentrum. Nu moeten ze voor een uit vaart met de hele familie naar de hoofdstad en dat wordt behalve als bewerkelijk ook als onper soonlijk ervaren. In 'De Bijlmer is mijn stad', een rapport van de Indiase stedebouwkundige Bhalotra, staat dat „hier gewerkt moet worden aan de trots van de gemeenschap op hun eigen wijk. Daar hoort bij dat mensen er worden gebo ren, leven en begraven kunnen worden". Schouten van Coöperatie PC onderschrijft dit idee. Hij benadrukt dat vooral in de islamitische cultuur - in de Bijlmer wonen onder andere isla mitische Surinamers - veel tijd en ruimte nodig is voor een uitvaart. „Zo veel mogelijk mensen ko men bidden om de overledene te helpen in de hemel te komen. Ook is een rituele bewassing ge bruikelijk. Mensen uit de eigen gemeenschap wassen en kleden de overledene tijdens de af scheidsceremonie." Druk uitoefenen op het stadsdeel om zo snel mogelijk een geschikte lo catie voor een rouwcentrum aan te wijzen, vindt Schouten voor een uitvaartonderneming niet ge past, maar „ze mogen wel snel over de brug ko men. Ook een uitvaartonderneming moet reke ning houden met investeringen". Steun voor standpunt staatssecretaris Cohen De Beneluxlanden zullen tijdens de Europese top in het Finse Tampere gezamenlijk pleiten voor een gemeen schappelijke asielprocedure in de Europese Unie. België en Luxemburg steunen daarmee de standpunten van staatssecretaris Cohen (Justitie) over harmonisering van de verschillende procedures. Premier Kok heeft gisteren in het Catshuis een notitie daarover overhandigd aan de Finse premier Lipponen, de voorzitter van de Europese Raad. numegen Bij een grote rampenoefening in Nijmegen heeft de Ver eniging Milieudefensie gisteravond geprotesteerd tegen de geplande zuidtak van de Betuwelijn. Twaalf actievoerders ontvouwden aan de railing van een viaduct een veertig meter lang spandoek met een vari atie op de bekende leus 'Laat de Betuwelijn varen'Dit keer was het 'Laat de zuidtak varen'. Circa 150 hulpverleners deden mee aan de oefening op een spoorwegemplacement, waar een botsing tussen twee treinen in scène was gezet. Volgens een van de actievoerders zijn treinongelukken niet ondenkbaar als goederentreinen door Nij megen over de zuidtak gaan rijden. Overigens ligt het tegenargument bij de voorkeur van de actievoerders voor het transport over water nogal voor de hand: een aanvaring tussen twee binnenvaartschepen op de Waal, een tanker met benzine en een boot met chemicaliën bij voorbeeld, is zo pal naast de historische binnenstad van Nijmegen ook niet leuk. De oefening op het spoorwegemplacement ondervond geen hinder van het protest. foto anp eric van t hullenaar 06-9 !52) a freya zandstra imt Kollum als racistisch dorp aart te staan, het zal lacob Bijl- zorg zijn. „Ik ben niet racis- weet zelf wel hoe ik denk." lagt hij zelf een bord met de spuis eruit'. „Dat is wel hard, het is natuurlijk niet allemaal Ik heb op zich niets op die tegen." :g ermee' wordt tot leus van de ~'p een van de borden wordt ik aangevuld met de regel Visser ook mee', verwijzend gemeester Piet Visser. Hilly voert het woord voor het ac tiecomité, waarvan de andere leden anoniem willen blijven. Veenstra hoopt op een 'keurige' demonstratie. „Oprotten, oprotten", klinkt het niet veel later over het Maartensplein voor de sporthal in Kollum. Veenstra vraagt haar toehoorders te stoppen, maar te vergeefs. Voordat Bauke Vaatstra, vader van de vermoorde Marianne, het woord neemt, vraagt Veenstra kaarsen en si garetten aan te steken. Vaatstra oogst bijval met zijn aanval op justitie en de gemeente. Hij uit zijn afgrijzen over de manier waarop hij en zijn familie wor den behandeld. Na de demonstratie staat Lydia Zon met haar dochter te praten over de politieke partij in op richting van Ytsen van der Velde uit Opende. „Klinkt realistisch", vindt ze, „als vluchtelingen zich niet aan de wetten van hier willen aanpassen, moeten we ze maar naar hun eigen wetten straffen. Weet je wat in de Ko ran als straf staat op verkrachting? Ontmanning". „Ik heb vijf jaar geen last gehad van de mannen van opvangcentrum De Poel- pleats", bekent Adriana de Vries uit Zwaagwesteinde. „Sinds de dood van Marianne is het mis. Ze zien hoe mak kelijk die twee (verdachten, red.) er voor wegkomen, dan gaat de rest ook ouwehoeren." Een 14-jarig meisje uit Kollumerzwaag vindt het prima dat de groep de burgemeester en de COA-co- ordinator te lijf wilde gaan. Ze werd op 10 september aangerand en bedreigd, door iemand die ze zelf omschrijft als een asielzoeker. „De politie zegt dat ze niets meer voor me kunnen doen. Ik vind het niet erg dat ze nu zijn aange pakt." „Misschien dat er nu wat verandert", stelt Klaas Westra uit Zwaagwesteinde. Hij rende met de groep jongeren mee naar voren. „En anders moet het de volgende keer nog grover. Wij moeten onze mensen beschermen." Een groot deel van de groep boze jongeren komt volgens Westra uit Zwaagwesteinde. Aafie Kloosterman, de beste vriendin van Marianne, rende ook mee naar vo ren. Hoite Spijkstra, voorzitter van Vluchte lingenwerk Kollumerland, meent dat het om een rechtse groepering gaat die „is opgeroepen om de zaak in het honderd te jagen". Ook Visser is ervan overtuigd dat het om een groep van buiten de gemeente Kollumerland gaat. Een groot deel van het publiek staat er aan het eind van de avond ver slagen bij. Het Kollumer Raadslid Piter Buruma (FNP) staart met tranen in zijn ogen voor zich uit. Ook dominee Jan van Buuren uit Kollum wordt het te veel. „Dit is verschrikkelijk", snikt hij. „Ik heb gehoord van kinderen uit het AZC die met stenen zijn beko- I STEVENHAGEN ff E£M OPLOCUTII&v AlTLF WACHT FAT LOTJE W&b OiWAT HA NOOIT ETS m> EfV- NU 810AT PAT HET &5MT OMVAT IK, NOOIT töT ÉOIOOSTUUM HES dfüiAVn haarlemmermeer oscar vermeer Bestuurders en ambtenaren be steden gemiddeld bijna veertig procent van hun werktijd aan vergaderingen. Raadsleden lig gen aan kop met 47 procent, gevolgd door burgemeesters (46 procent), wethouders (39 pro cent en ambtenaren (30 pro cent). Opmerkelijk is dat een van de drie aanwezigen bij een vergadering achteraf niet weet wat er nu precies is besloten. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) on derzocht het fenomeen in acht gemeenten, waaronder Haar lemmermeer en Valkenburg. Aangezien de inwonersaantal len van de acht gemeenten va riëren van heel klein (Rozen- daal) tot heel groot (Utrecht) denken de onderzoekers dat de resultaten representatief zijn voor alle gemeenten. De meeste ondervraagden vinden hun vergaderingen als nuttig. Ze gebruiken de bijeen komsten om heldere besluiten te nemen, beleidskeuzes door te drukken, en om draagvlak te den haag anp Om de gelijkschakeling te be reiken, moeten de lidstaten op korte termijn een pakket mini mumeisen opstellen waaraan asielprocedures moeten vol doen. Daarnaast willen de Be neluxlanden dat er een systeem wordt opgesteld om de status van vluchtelingen en ontheem den te kunnen vastleggen en definiëren. Frankrijk, Groot- Brittannië en Duitsland hebben eerder al een gezamenlijk standpunt ingenomen over de asielkwestie. In hun brief zijn geen voorstellen opgenomen voor een uniform Europees asielbeleid. Wel vinden zij, evenals de Beneluxlanden, dat er een minimumpakket aan ei sen voor asielprocedures moet komen. Tijdens de informele top met EU-bewindslieden van justitie en binnenlandse zaken, vorige maand in het Finse Turku, con stateerde Cohen al dat de meeste lidstaten in Europa nog weinig voelen voor een unifor me toelatingsprocedure. In di plomatieke kringen valt te ver nemen dat de Benelux met de ze inbreng alsnog een compro mis probeert af te dwingen. De Beneluxlanden willen ver der dat er bij voorkeur in Euro pees verband afspraken worden gemaakt met de landen van herkomst over terugkeer van vluchtelingen en migranten. Die maatregelen zijn hard no dig, vinden zij. Daarnaast zal de Benelux inbrengen dat migran ten die lange tijd binnen de EU wonen, dezelfde rechten en plichten moeten krijgen als EU- inwoners. Verder wijzen Neder land, België en Luxemburg op het belang van samenwerking bij de bestrijding van zware cri minaliteit, witwaspraktijken en mensenhandel. Om fraude bin nen de EU tegen te gaan, moe ten rechters en officieren van justitie samenwerken in Euro- just. den haag anp kweken. Opvallend is dat één op de drie respondenten vindt dat juist onduidelijk is wat er precies is besloten. Eenzelfde percentage vraagt zich af of alle deelnemers wel beseffen waar om ze aan een bijeenkomst deelnemen. Slechts drie procent van de vergaderingen duurt precies zo lang als gepland. Meer dan de helft loopt uit, gemiddeld met bijna een half uur. Grootste boosdoeners zijn de raadsver gaderingen en collegebijeen komsten. Vliegenthart wil één uitvoerder persoonsgebonden budget van het SVB-kantoor PGB kent de moeilijkheden maar zegt dat die sinds april sterk zijn ver minderd. „Momenteel hebben we nog vijf openstaande klach ten. Dagelijks komen er 150 tot 200 telefoontjes binnen, maar die gaan vooral om praktische zaken zoals ziekmeldingen van hulpverleners en het opvragen van formulieren." Voorheen waren er volgens Van het Ende maandelijks tientallen klachten en ongeveer 300 bellers per dag. De meeste problemen ont staan omdat de PGB-regeling ingewikkeld is. Per Saldo heeft samen met de Universiteit Maastricht mogelijkheden on derzocht om de regeling te ver eenvoudigen. Binnenkort pre senteren ze de resultaten. Een woordvoerder van Vliegenthart zegt dat een vereenvoudiging al lang wordt onderzocht, maar niets oplevert. „Vereenvoudi gen is moeilijk, omdat dit kan leiden tot fraude en juist meer bureaucratie." Vliegenthart probeert het gebruik van het PGB juist te stimuleren, omdat het de patiënt meer inbreng en vrijheid geeft. Momenteel zijn er 9000 budgethouders in Ne derland. Staatssecretaris Vliegenthart van volksgezondheid voelt er niets voor om naast de Sociale Verzekerings Bank (SVB) ook andere instanties de regeling van het zogenoemde persoons gebonden budget te laten uit voeren. Met zo n budget kun nen mensen die langdurige zorg nodig hebben die met een bepaald bedrag zelf inkopen. Ze reageert hiermee op een voor stel van Per Saldo, de belangen vereniging voor budgethouders. Die zegt op grond van een in terne enquête dat veel mensen nog steeds problemen onder vinden bij de administratie, die sinds 1998 in handen is van de SVB. Sommige mensen stoppen hierom met het PGB. Ook zou den door de problemen veel conflicten zijn ontstaan tussen hulpverleners en budgethou ders. Het is volgens Per Saldo beter als mensen zelf kunnen kiezen wie de regeling uitvoert. Con currentie zal instanties beter la ten werken. Maar Vliegenthart wil de uitvoering juist in een hand houden om niet het over zicht te verliezen. Directeur H. van het Ende schiphol richard mooyman Ook aan de allerjongste asielzoekers heeft de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) gedacht. Het nieuwe aan meldcentrum op Schiphol heeft speciale speelhoekjes. Op de afgesloten binnen plaats staat zelfs een wipkip in vrolijke kleuren. Maar een lustoord is het tijdelij ke onderkomen voor asielzoekers be paald niet. De nabijgelegen McDonald's blijft onbereikbaar aangezien zij het pand niet mogen verlaten. Jaarlijks melden zich circa vijfduizend asielzoekers op de nationale luchthaven, ruim tien procent van de totale in stroom in Nederland. Tot vorige week kwamen zij terecht in het kantorencom plex Triport, maar daar kwam de organi satie steeds meer ruimte te kort. Vorige week verhuisde het aanmeldcentrum naar het Elzenhofterrein tussen Schip hol en Badhoevedorp. De firma Fort Bouw zette daar binnen drie maanden een tijdelijk onderkomen neer. In het gebouw zijn circa 120 mensen werkzaam, waarvan het leeuwendeel IN- D'ers, asieladvocaten, marechaussees en medewerkers van Vluchtelingenwerk Nederland. Op een paar wereldkaarten na zijn de meeste wanden binnen nog kaal. Asielzoekers verblijven maximaal vier nachten in het centrum, in afwach ting van een eerste oordeel over hun asielaanvraag. Als de IND hun aanvraag kansloos acht, moeten zij zo snel moge lijk het land uit. De rest wordt overge bracht naar een asielzoekerscentrum el ders voor een uitgebreider onderzoek. De verzorging van de asielzoekers is beter dan in de vorige behuizing, zegt hoofd Aanmeldcentrum Schiphol J. De- nis. En dat is volgens haar een goede zaak. Ze wijst op de koelkast met hapjes en drankjes en de televisie in een van de wachtruimtes. Een paar asielzoekers hangen lusteloos of zenuwachtig op hun stoel, een enkeling slaapt. „Ze komen van ver en zijn moe. In Triport konden we ze niet eens een warme maaltijd ge ven." 's Avonds om tien uur mogen de asielzoekers naar een van de acht slaap zalen met in totaal 64 (stapel)bedden. Het pand oogt zeker niet als een ge vangenis, maar vrij in- en uitlopen is on mogelijk. „We hebben geen grote hek ken en geen tralies voor de ramen", al dus Denis. „Maar natuurlijk zijn er be veiligingsmaatregelen genomen." De asielzoekers kunnen desgewenst een luchtje scheppen op de afgesloten bin nenplaats. Met agressie heeft ze nog nooit te maken gehad. „Natuurlijk kan de spanning oplopen, zeker als iemand een afwijzing krijgt. Maar fysiek geweld hebben we nog nooit meegemaakt." In grote lijnen is de instroom van asielzoekers op Schiphol volgens Denis stabiel. Bij de huidige trend van hon derd asielzoekers per week melden zich dit jaar ongeveer evenveel vluchtelingen als in 1998. Het hoge percentage Afgha- nen en Irakezen van vorig jaar is volgens haar flink afgenomen. De laatste tijd ko men er veel mensen uit landen als Sri Lanka, Somalië, Sudan, Nigeria en Ruanda. Het aantal aanmeldingen blijft moeilijk te voorspellen, aldus Denis. „Soms zijn het er twee per dag, een an dere keer wel dertig."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5