De man achter de olifant van Rolo WEER Het Gesprek van de Dag Hype rond Ui ver II De klant vraagt zelf om verkooptrucjes 85 fL Big Brot op Bom VRIJDAG 8 OKTOBER 1999 COMMENTAAR De Uiver blijft. Luchtvaartminnend Nederland ging gistermiddag uit zijn dak. Op de valreep, enkele minuten voor het verstrijken van het ultimatum van de Amerikaanse eigenaar, dichtten de Sponsorloterij en de KLM het laatste gat in de begroting. Anderhalf miljoen was nodig om de Douglas DC-2 tot nationaal bezit te ver heffen. Eerder op de dag had de Mondriaan Stichting al 4,5 ton toegezegd. Geld uit een fonds dat bedoeld is om unieke cultuurhistorische aankopen te doen voor Nederlandse musea. Dit Aankoopfonds Collectie Nederland beschikt nu over een jaarlijks budget van drie miljoen gulden oplopend tot elf miljoen in 2002. De donatie aan de Uiver is goedgekeurd door het ministerie van OC en W. De Uiver wordt nationaal volksbezit. De vraag rijst wat het volk er aan heeft. Het vliegtuig zal hoogstens nog enkele jaren kunnen vliegen, aangezien er nog slechts een reservemotor beschikbaar is. Daarna moet het ergens worden tentoongesteld. Bij de nieuwe ei genaar, het luchtvaartmuseum De Aviodome, is geen ruimte. De toekomst van het museum op Schiphol zelf is niet helder. Er zijn plannen om naar Lelystad te verhuizen, waar ooit een luchtvaart themapark moet verrijzen. Maar het is nog volstrekt onduidelijk of zo'n park levensvatbaar is en wie het gaat betalen. Ronduit ergerlijk is de opgeklopte spanning rond de aankoop van de Uiver. Vanaf het moment dat het vliegtuig in Nederland aan kwam was wel duidelijk dat de benodigde fondsen wel beschik baar zouden komen. De jarige KLM had zich min of meer garant gesteld voor de ontbrekende gelden. Er was dus absoluut geen sprake van spanning. De kunstmatige hype was bedoeld om zo veel mogelijk geld uit de zak van particulieren te kloppen. De hype heeft bovendien vele mensen verblind voor het feit dat het hier niet om de orginele Uiver gaat. Die verbrandde is 1934 in de Syrische woestijn. Cultuurhistorisch heeft het aangekochte toe stel dus geen enkele waarde. Het is prima als liefhebbers van de luchtvaarthistorie de koppen bij elkaar steken om een nep-Uiver aan te schaffen. Als bedrijven en particulieren daaraan mee willen doen, is dat hun goed recht. Maar dat de Mondriaan Stichting als beheerder van het Aankoop fonds zich gek laat maken, doet het ergste vrezen voor het aan koopbeleid in de toekomst. De jarige KLM, met miljarden wissel geld in kas, had een guller gebaar kunnen maken. Vreemde praktijken Sommige programmamakers willen gewoon veel te veel. En dat kan lastig zijn, zeker als ze niet al te veel kunnen. In de EO-serie In de Praktijk was gisteravond goed te zien waartoe dit soort zinloze am bitie kan leiden. In de Praktijk is een comedy, maar dan met dra ma-kanten en soap-elementen - inclusief een heuse cliffhanger. Een combinatie waar waarschijnlijk zelfs Steven Spielberg zijn vingers niet aan zou willen branden. Maar de makers van In de Praktijk houden kennelijk wel van een experimentje. Om nog iets te maken van zo'n idiote mengeling zijn een briljante tekstschrijver en een geniale regisseur bijna onontbeerlijk. Maar he laas: beiden lijken hun opleiding bij Peppie en Kokkie te zijn be gonnen - om die vervolgens te hebben afgemaakt bij Bassie en Adri- aan. De samenvoeging van de begrippen 'humor' en 'EO'wekt al niet erg hoge verwachtingen. Maar bij In de Praktijk doen ze er echt alles aan om alle bestaande vooroordelen op dit gebied te bevesti gen. Wat moet je nou met een verhaaltje als: 'vrouw wil niet op vakantie in door schoonzus opgedrongen vouwcaravan, eist daarom verkla ring van dokter dat ze niet in vouwwagen mag, krijgt die niet, gaat vervolgens in staking op de stoep van de dokter, waarna alles weer goedkomt als haar echtgenoot via het mobieltje van de vader van de dokter de zus verrot scheldt. Iemand die daarom glimlacht, moet die niet dringend de praktijk van zijn psychiater opzoeken? Daar komt nog bij dat de 'lollige karakters' bijna op het hysterische af tegen elkaar schreeuwen. Terwijl de ernstiger figuren - zoals de huisarts en zijn vrouw - weer absurd serieus tegen elkaar doen. 'Schat tussen ons... zucht... zal het nooit meer fout gaan.De con trasten tussen al die types doet bijna zeer aan je ogen. En dan is er nog het soap-achtige achtergrondverhaaltje. Waarin zo vreselijk geheimzinnig wordt gedaan, dat dat nog uitgroeit tot het komisch hoogtepunt. Geërgerde dokter: 'Pa, waar ben je toch allemaal mee bezig?!' Pa: ja jongen, je moesteens weten'. Dokter, nog meer geërgerd: 'Nou wat dan?' Pa, na een lange stilte: 'Het heeft te maken met je verleden. Meteen daarna begon gelukkig een program ma-onderdeel dat wel heel goed was te volgen. De aftiteling. wil buys Rustig weer Het jaar 1999 wordt mondiaal opnieuw een heel warm jaar en één van de landen die er thermisch uitspringen is Rusland. April was daar een zeldzaam warme maand en juni sloeg met gemiddeld 21,4 tegen normaal 16,6 graad zelfs alle records. Ook juli eindigde met gemiddeld 21,7 tegen normaal 18,1 graad bij de elite. Deze maand is het opnieuw raak. Op woensdagmiddag werd in de Rus sische hoofdstad Moskou een maximumtemperatuur van 23,7 graad gemeten. Dat is een waarde die slechts een fractie verwij derd is van het absolute oktoberrecord dat 24,0 graad bedraagt. Bij ons zijn de thermometers na de kou van begin deze week weer over hun dieptepunt heen. De middagtemperaturen komen dezer dagen uit op ongeveer 15 graden en wellicht komen daar volgende week nog wel een paar graadjes bij. Een krachtig hoge- drukgebied op de Atlantische Oceaan beweegt zich namelijk naar het Noordzeegebied. De barometers stijgen volgende week naar ongeveer 1025 hPa. Belangrijker is evenwel dat het luchtdrukmaxi mum storingen op afstand weet te houden. Na maandag nemen de regenkansen dan ook af. Verder is het rustig weer met in de nacht en ochtend kans op mist. Morgen veroorzaakt een stagnerend front vooral tijdens de ochtend druilerig weer. Daarna nemen de regenkansen tijde lijk af- De wind waait uit het westen tot noordwesten en is aan zee tijdens de ochtenduren krachtig tot hard. Za terdagavond krimpt de wind naar het zuidwesten. T temperatuur stijgt tot maximaal 15 graden. Op zon dag blijft het waarschijnlijk droog. Gisteren bleef het tot in de late middag droog maar de zon liet zich nauwelijks zien. De temperaturen stegen liepen op tot omstreeks 15 graden. Tegen de avond begon het licht te regenen en later op de avond werd de regen behoorlijk intensief. Rond middernacht was er plaatselijk al zo'n 10 mm ge vallen en in totaal ving Valkenburg 12 en Schip hol 11 mm op. jan visser Rogier van der Ploeg: de regisseur van de kwinkslag Als gitarist van Blue Murder toerde hij in de jaren tachtig door Nederland. Hij moet er nu niet meer aan denken. Rogier van der Ploeg (37) maakte een documentaire over een band die het lan ger volhield: Golden Earring. De Hagenaars sjouwen al 36 jaar nationale en internationale pop podia af. De hoogste tijd voor een film. Een welkome afwisseling voor Van der Ploeg, een van de succesvolste regisseurs van reclamefilmpjes van Nederland. Van der Ploeg is de man van de Rolo-commercials. Die van die tetterende olifant. En van dat stelletje in de bioscoop. Met het oli- fantfilmpje won hij in 1996 alle prijzen die er te winnen zijn in reclameland, inclusief de Grand Prix van het festival in Cannes. Sindsdien opereert Van der Ploeg vooral in New York. Zijn wortels liggen in Ferwert, maar in de Verenigde Staten voelt hij zich meer thuis. Ame rika is het Mekka voor de film liefhebber. „Daar is alles uitge vonden. Ik kan er zoveel leren." Alle kennis slurpt hij gretig op. Om uiteindelijk een echte regis seur te worden, een maker van speelfilms. Met de documentaire over de Golden Earring heeft hij een be langrijke stap gezet. 'Don't stop the show' is een tijdsdocument. Het verhaal begint in de vroege jaren zestig. Toen George Kooy- mans en Rinus Gerritsen op een gitaar begonnen te pielen bij Rinus thuis in een zijkamer tje. De band boekte grote interna tionale successen met de sin gles Radar Love en Twilight Zo ne in de jaren zeventig en begin jaren tachtig. In de jaren negen tig verbaasden de muzikanten zichzelf over de populariteit van akoestische gespeelde nummers. „En dan ga je maar weer", zegt gitarist Kooymans in de documentaire, in een po ging uit te leggen waarom de Earring er nog steeds is. Interviews met oud-bandleden, ex-managers en roadies domi neren de eerste helft van de do cumentaire. Van der Ploeg koos ervoor hen niet pratend te laten zien. Het geluid van de gesprek ken gaat vergezeld van beelden van de oudere mannen die aan het nadenken zijn of luisteren naar oude singeltjes. Verhalen- van-vroeger worden hierdoor tot mooie mijmeringen uit Haagse huiskamers Opnames van live-concerten komen uitgebreid aan bod. Lange shots van de basgitaarso lo's van Gerritsen. Scènes met zanger Barry Hay, nog mager en bleek, en Cesar Zuiderwijk die zijn drumstel kapot lijkt te slaan. En beelden van Kooy mans die genoegzaam een zaal vol fans in staart, zijn gitaar welhaast als een wapen voor zich dragend. Van der Ploeg en zijn team heb ben geprobeerd de beste ge luidsopnames te achterhalen. Het geheel is in Dolby Stereo opgenomen. „Zodat het lekker heftig klinkt in de bioscoop", aldus de regisseur die zo'n twee jaar met de film bezig is ge weest. Van der Ploeg leerde de bandle den van de Golden Earring ken- Rogier van der Ploeg voelt zich als filmliefhebber zeer goed thuis in de VS. nen toen hij. in 1991 een video clip maakte voor 'Going to the run'. Het idee voor de docu mentaire kwam bij producer Martin Lagestee vandaan. De band bestond nu zo lang, daar moest maar eens extra aan dacht voor komen. De Earrings zelf vonden het niet echt nodig. Ze maakten liever een plaat. Maar als het toch moest, dan graag Van der Ploeg als regis seur. „Zo rolde ik er vrij makke lijk in." Aan zijn videofilmpjes heeft de Amsterdammer een hoop te danken. Na de filmacademie, die hij in 1981 afrondde, ver diende hij zo'n vijf jaar zijn geld met muziek maken. Hij speelde naast Blue Murder, in Astral Bodies en Soviet Sex. Voor de bandjes maakte Van der Ploeg de videoclips. Andere groepen als De Dijk, The Scene en Ur ban Dance Squad ontdekten zijn talent en vroegen hem ook. Zo maakte hij naam in de we reld van regisseurs. Met twee anderen begon hij het productiebedrijfje Czar films. Clips alleen vormden een wan kele basis en het bedrijf ging ook reclamefilmpjes maken. Daar had Van der Ploeg zich ei genlijk nooit zo mee bezig ge houden. Niet omdat hij de commercie verafschuwde of zo. Nee, gewoon omdat hij er nooit echt bij stil had gestaan. Toch probeerde hij het eens. De commercials openden een nieuwe wereld voor de filmfa naat: „Het zijn kleine speelfilm - pjes. Alles wat met een film te maken heeft, komt erbij kijken. Van het uitkiezen van acteurs tot de ensceneringen." Zijn filmpjes voor onder meer Radio 2 (de hond) en Radio 3 (het kui ken) sloegen aan. Met de Rolo-filmpjes kwam in 1996 de doorbraak. Ze zijn ty perend voor zijn werk. Van der Ploeg gaat voor commercials met een kwinkslag. Van de po pulaire Calvé pindakaas-recla me moet hij bijvoorbeeld wei nig hebben. Hierin draait het om een jongetje dat in zijn een tje aan het voetballen is. Het ventje scoort goal na goal en juicht voor het ene doelpunt nog harder dan voor de ander. „Dit filmpje doet vooral een be roep op het gevoel. Waarbij het sterl; gebruik maakt van een lekker muziekje." Van der Ploeg vertelt liever een verhaaltje. Daar is hij naar ei gen zeggen goed in: „Een inge wikkelde boodschap binnen 45 seconden overbrengen." Zoals het verhaal van de olifant. Een wijs jochie gunt een olifantje zijn laatste Rolo niet. Jaren en jaren later neemt het sterk ge groeide dier wraak op de vol wassen man. Luid tetterend geeft de olifant hem een pak slaag met zijn slurf. Vorig jaar maakte Van der Ploeg zo'n vijftig filmpjes voor grote Amerikaanse bedrijven. De scripts van commercials berei ken hem via zijn agent. Inmid dels heeft hij de opdrachtgevers voor het uitkiezen. Hij noemt Budweiser en Chevrolet als voorbeelden. Om er snel be scheiden aan toe te voegen: „Daar zit ik dan als gekke Hol lander tussen." Voor zijn andere liefhebberij, gitaar spelen, heeft de regisseur inmiddels weinig tijd meer. Hij zit alleen nog in Soviet Sex, sa men met zijn broer Maarten Ploeg, Bart Domburg, Peter Klashorst en Ellen ten Damme. In 1998 bracht de groep de cd Hotel Winston uit. Heel af en toe treedt de band nog op. „Blijkbaar hebben we de laatste vier maanden geen zin gehad, want we hebben niet gespeeld. We zijn een antiband qua carri èreplanning. We doen het al leen nog maar voor de lol." eva vriend» wel wil. D. Struijk, directeur van SENTA Aromatic Marketing, wil van manipulatie niets weten. „Wat centraal staat is hoe de consument iets beleeft. Als je als marketeer je werk goed doet, zal de consument zich niet gemanipuleerd voelen. Zij krijgen dan de aandacht en het respect die ze verdienen." Zintuigenmarketing is inmid dels binnengeslopen in winkels waar we elke dag komen. Ook winkels waar je dat op het eer ste gezicht misschien niet zou Geurtjes om de eetlust op te wekken, achtergrondmuziekjes om de verkoop te verhogen en kleuren om producten nog meer op te laten vallen. Welke winkel je tegenwoordig ook binnenstapt, je wordt aan alle kanten geprikkeld tot kopen. Zintuigenmarketing is dan ook de nieuwe trend. Jarenlang wordt er al gediscus sieerd over de vraag of het ge bruik van zintuigenmarketing manipulatie is. Want de vraag is natuurlijk of de consument dit Phosetamin Al twaalf jaar heb ik last van boezemfibrillatie. De spiertjes van mijn hartboezem trekken zich niet geco ördineerd samen, inaar op eigen houtje. Je voelt het goed. Het is net of je hart een scheepje is dat in een ha ven ligt waarin zware deining ontstaat. Ga je naar de dokter, dan krijg je een medicijn voorgeschreven dat naar de naam Sotacor luistert. Het dempt de deining, maar neemt hem (in mijn geval) niet weg. Een nadeel van Sotacor is dat je er moe van wordt. Een andere middel tegen boezemfibrillatie is cardioversie. Er worden in het ziekenhuis twee strijkijzers op je borst geplaatst en daar wordt een stroomstoot doorfieen gejaagd. Je f bent dan onder narcose, dus je merkt er niets van. Cardioversie - ik schreef er al eerder over - helpt goed, ik heb 't nu twee keer ondergaan, en twee keer was de fibrillatie weg. maar helaas, vroeg of laat keert de fibrillatie terug. Laat ik nu een jaar geleden een brief krijgen van een lezeres uit Vlissingen. Ze schreef: u moer Pho setamin gaan slikken. Och arme, Phosetamin was in Nederland niet verkrijgbaar. In Duitsland wel. Een Duitse regisseur die een film over mij wou ma- verwachten. Zo heeft boekhan del en kantoorwinkel Bruna on langs haar eerste winkel nieuwe stijl geopend. „We hebben het gelijk helemaal omgegooid," vertelt 'channel-manager' N. Vervaet. „Alle zintuigen zijn aangepakt. Je kunt namelijk niet één ding veranderen en dan vervolgens de rest niet." De nieuwe winkel is veel minder druk ingericht en de verschil lende producten worden met kleuren van elkaar onderschei den. Muziek was er al veel lan ger in de winkels, maar nieuw is de bloemengeur. Bij attractiepark De Efteling in Kaatsheuvel, dat eveneens veel gebruik maakt van zintuigen marketing, hebben ze dezelfde positieve ervaringen. „Wij ver kopen een dagje illusie", zegt technisch directeur H. van den Brand. „De hele dag worden er technische foefjes, zoals mu ziek, sfeer en ambiance, ge bruikt om hem iets te laten waarnemen dat er in werkelijk heid niet is." ken nam 't voor mij mee en vorig jaar om deze tijd slikte ik mijn eerste Phosetamin-pil. Phosetamin is een preparaat dat magnesium, kalium en calcium bevat in een uitgekiende verhouding. In de Duitse bijsluiter wordt het aanbevolen bij prikkel baarheid. innerlijke onrust, hoofdpijn, hartlijden, veelvuldig knipperen met je oogleden. Dat laatste doe ik niet, maar bij al die anderezaken scoor ik goed. Aangezien er van Phosetamin geen bijwerkingen wor den gemeld, waagde ik 't er maar op. Niet geschoten, zeker mis. Toen ik Phosetamin begon te slikken werd ik een beet je lacherig. Ik voelde me erg vrolijk, verkeerde in een euforische stemming. Dat ging allemaal weerover. Wel merkte ik al na twee weken dat ik nauwelijks last meer had van boezemfibrillatie. Ik was verbaasd: blijkt er een simpel middeltje te zijn, en hoor je daar van de cardioloog niets over. We zijn nu een jaar ver deren nog steeds slik ik Phosetamin. Nog steeds heb ik in ieder geval veel minder last van boezemfibrillatie dan toen ik dit middel niet slikte. Ik heb mij ondertussen in het heilzame goedje magne sium verdiept. Risico's op hartaanvallen nemen af als je magnesium en kalium gebruikt. Al in 1986 is daar op gewezen in Natuur en Techniek. In hetzelfde blad vind je in 1993 een artikel waarin erop gewezen wordt dat magnesium verkalking kan tegengaan en dat 't, als je 't slikt, voorkomt dat je botten bros worden. Os- tereoporose zou er mee voorkomen kunnen worden. Magnesium kun je niet in z'n zuivere vorm slikken. Dan neemt het lichaam het niet op. Daarom moet het als een zout worden toegediend en dient 't gecombi neerd te worden met andere stoffen zoals calciumzou- ten en kaliumzouten. Je kunt hier bij drogisten ook magnesiumpreparaten krijgen en die heb ik gepro beerd - want het is natuurlijk lastig om een middel te slikken dat alleen in Duitsland verkrijgbaar is - maar die Nederlandse magnesiumpreparaten werken bij mij niet. Ik heb alleen maar baat bij Phosetamin en ben daarom de lezeres uit Vlissingen heel dankbaar. Rest natuurlijk de vraag waarom dat wondermiddel niet in Nederland verkrijgbaar is. Zou er geen vraag naar zijn? Maar je hebt hier toch ook veel prikkelbare, nerveuze, onrustige mensen die veel met hun ogen knipperen. Drogisten, alstublieft, importeer Phoseta min uit Duitsland. Heel prikkelbaar Nederland zal u dankbaar zijn. MILLENN nog dagenEj tncii Rvaa Nog 85 dagen en hrl k we millennium bnLtrd Reden voor deze k^digl in een dagelijkse sfcch rug te kijken op bej 29 gebeurtenissen diep 1 grepen op correspa„f.j rende data in de afj J 1000 jaar. Deze 1992: Bijlmerramp^11 1892: Dalton broer! "ail dood; 6 okt 1981: njndi op Sadat; 7 okt 157M1 c( Schrijver van Don j001 te gewond; 8 okt lf d°' Guevara gevangenfcud men en gedood; 9 (eau 1799: Lutine vergaf ve Terschelling. 8 OKTOBER 1967 Z'n stoffelijke resten z dels weer in Cuba, ma ju revolutionaire rebellei tQ( Che Guevara op 8 okti ej door eenheden van h< ?l aanse leger gevangen nomen, zal hij voor d< in vreemde grond bell ben Che Guevara. Dot niet', probeert hij nog de jungle is gesnapt. 'L ben ik voor jullie mee dan dood'. Maar het r rr baten. De vrijheidsstrijd in de jaren zestig hét wordt van het verzet t maatschappelijke ord guerrillastrijd in Boliv "11 uitpakken. Hoeveel m cesvol is Ernesto Guev 1928 in Argentinië get zoon van welgestelde eerder niet geweest in r waar hij als vertrouwe u Fidel Castro de tweedt ie( wordt van de Cubaans )ei tie. Na het succes in h nd j tegen dictator Batista )n Guevara zijn revolutio e[^ ideeën te gaan export! lcjg Maar een politieke mi Kongo mislukt en de in Bolivia leidt naar h< 'Waar de dood ons oo fj verrassen, ze is welkoi voorwaarde dat een otJf lijk oor onze strijdkree en dat een andere har uitgestrekt om ons wa nemen: dat andere nu i reed staan om de klaa te zingen met de ratel eta cato's der machinegei dse „Men wil ondergesopt worden in die illusie. Mensen weten dat de geuren die ze ruiken uit een potje komen en dat de poppen die bewegen mechanisch ge stuurd zijn. Maar het maakt hen niet uit, want het gaat erom dat het 'leuk' is. Nog urenlang praten ze door over het spook huis Villa Volta. 'Gingen wij nou over de kop, draait het huis of draaien wij?' De mensen moe ten er even vol van zijn." MAARTEN 'T HART De Amerikaanse teli komt met haar van Big Brother van nica, maar pakt het groot aan. Televisies CBS kondigde aan nieuwe serie te kom Daarvoor worden vife gers bij elkaar gezet onbewoond tropisclbort voor de kust van Bo ij d De serie krijgt de na .ink Survivor (overleven! :r ii experiment met zesi iet vrijwilligers duurt 4! Elke drie dagen mo! deelnemers stemm< wie van het eiland a t zc Degene die uiteinde overblijft, krijgt een van ruim twee miljo den. Producer Mark Bun noemde het een me ;1< van soap, spelprogfi en overleving. „lede die wel eens heeft gi gen, heeft wel eens zelf gedacht: 'Mijn wij neerstorten hoe met deze mensen of hei ven?' Nu zullen wij komen." CBS zendt programma volgenc s zomer uit in dertig a )A) ringen van een uur. Een CBS-woordvoei schi nadrukte dat het ni! nt iets nieuws gaat. Hij erop dat vergelijkba irti gramma's in Nederl kzi Zweden populair zij bleken. CBS zal het de deeln vrij moeilijk maken, eiland Palau Tiga, di r uitmaakt van een M leisisch nationaal pa ide len zij weinig meer! yoo dan waarover schipl yee: lingen zouden besd jaa De groep zal haar ei derdak moeten bou voedsel moeten verj i d< Ook moeten zij uitld ort voor wilde varkens, thons en giftige zees ale iftr lei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2