Vier nieuwe Toyota's nog maar het begin Weg en wiel <S£> TOYOTA )yota verkoopt katalysator n VW en DaimlerChrysler itnodigende 'oude' Nissan Pride nog kar 13 mille VWstoot door in topklasse 2 Autoverkoop blijft in 1999 hard groeien Meer gezoem van elektrofietsen Super Oldtimers in Groenoordhallen HUISMAN Wi 8 OKTOBER 1999 Jpeciale dag voor Opelrijders iTT-circuit in Assen staat 17 oktober weer ge- inhet teken van Opel. iebbers kunnen die dag •ns het zogeheten Euro- •al genieten van een spe- op dit Duitse merk toe- leden programma, iemers kunnen meerij- met een coureur, een us circuitrijden volgen of hun eigen auto over het lit rijden. Ook is er een itcompetitie die 'de snel- )pel van 1999' moet ople- n. Tijdens een concours égance, waar iedereen kan deelnemen, wordt de liste Opel gekozen in de dtimerbeurs Zwolle vernieuwd categorieën klassiek, modern en sportief. Een bedrijvenshow toont de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van tuning, styling en audio en natuurlijk is er een groot aanbod van auto onderdelen. Gratis parkeren kan bij de Opel-paddocks op en rondom het circuit. Het TT-circuit is zondag 17 oktober geopend van 11 tot 17 uur. Toegangsprijs 22,50 gulden. Kinderen tot en met 12 jaar gratis. Leden van Opel-clubs krijgen een kor ting van 5 gulden. Voor meer informatie: VDB Promotions, tel. 016 5503 554. irlijkse oldtimerbeurs in selhallen te Zwolle begint ekeinde aan zijn tweede Door een nauwe samen- jïlfng met het Autotron in alen heeft het evenement rse organisatorische in- gekregen. Autotron (net IJsselhallen eigendom béma) is in Nederland al ?n. iren 'marktleider' op het jgt 1 van het organiseren van ob ekerbeurzen. verwachting zal het aantal voerde oldtimers in de lallen rond de tweehon derd schommelen. Verder kan men terecht bij tal van kraam pjes met een groot assortiment onderdelen en automobilia als boeken, folders, miniaturen etc. De Internationale Oldtimer beurs in Zwolle is op zaterdag 9 en zondag 10 oktober geopend van 10 tot 17 uur. De entree prijs voor volwassenen be draagt 15 gulden, voor kinderen van 10 tot en met 15 jaar de helft. Meer informatie: tel. 073 5233 310. AN HAASTEREN MOTORS B.V. TOUWBAAN 22 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071-5899256 Motor Corporation le collega-autoconcerns erChrysler en Volkswa- n de licentierechten en om Toyota's gepaten- stikstofreducerende ka- or te gaan vervaardigen. Iriewegkatalysator is spe- ntwikkeld voor Toyota's ;ngselmotoren. Toyota katalysator sinds 1994 ;productie toe en zal )k gaan gebruiken voor lirect ingespoten benzine- die binnen afzienbare de markt komt. ïrkingsprincipe van de ifreducerende driewegka- or is dat hij bij rijden op m mengsel de geprodu- stikstof opslaat. Die )as vrij tijdens de mo- n dat de motor op een nengsel draait en een hot aan CO en HC pro- rt. Deze stoffen elimine- TOYOTA TOYOTA DIJKSMAN B.V. Noordwijk, Herenweg 21-23 Tel: 071-3614535 Rijnsburg, Oegstgeesterweg 17-23 Tel: 071-4020500 Hillegom, Marconistraat 37 Tel: 0252-515329 ksan Almera staat op het fcm vervangen te worden ken nieuw model. En dat Ir de importeur aanleiding In het oude type nog een liodel op de markt te jen. Dat is de Almera Invi- J, die vanaf 33.695 gulden gp is. usting van dit speciale I is volgens Nissan heel Beet. Elektrisch bedienba- ken vóór, centrale portier- keft de prijs van de Pride jgd. Het compacte model [2.000 gulden goedkoper pt nu nog maar 12.990 p. Het is daarmee een van Mkoopste auto's in ons Je Fiat Panda is nog 1.000 i goedkoper, maar die is fn slagje kleiner dan de I welke is afgeleid van de 1121 van de late jaren Volkswagen komt in het nieuwe millennium met een grote, luxe auto op de markt, die in Duits land rond de 100.000 D-marken gaat kosten. In Nederland zal dat uitdraaien op zo'n ander halve ton. De nog naamloze topklasse-limousine stond on langs als studiemodel Concept D op de autotentoonstelling van Frankfurt. Het is te verwachten dat er bin nenkort nog meer prototypen op basis van de Concept D (in terne VW-code: Dl) zullen ver schijnen, die uiteindelijk moe ten leiden tot een productiemo del. Die uitgewerkte versie komt in het VW-gamma boven de Passat, op dit moment nog de grootste sedan bij Volkswa gen. Hij gaat het met name op nemen tegen de gevestigde or de in het topklasse-segment, waartoe auto's als de Mercedes S-klasse en de BMW 7-serie be horen. Maar ook in eigen huis komt hij een concurrent tegen, namelijk de Audi A8. Audi be- De Concept O heeft een aantal aardige 'gimmicks'. Zo zitten er richtingaanwijzers in de buitenspiegels en warmtesensoren in de deurgrepen. Als er een (warme) hand in de buurt komt dan klapt de vlakke deurgreep automa tisch naar buiten. In het VW kofferbak-logo zit ook nog een piepkleine achteruitrijcamera. foto pon Gazelle Yamaha-pas Batavus WQ Batavus elektra Tomos MHVespa Loekie erf3 Pride heet in de basis- Profit en heeft een 64 pk 1.2 liter 4-cilinder motor, ard heeft de auto onder ran binnenuit verstelbare spiegels en een ruiten- - en sproeier op de ach- jt. Kia geeft een garantie e jaar. REDACTIE PETER LODEWIJKS DEN HAAG GPD hoort ook tot het VW-concem, de A8 kost tussen pakweg an derhalve en een dikke twee ton. Volkswagen gaat de luxe limo vanaf medio 2000 bouwen in een nieuwe, moderne 'glazen' fabriek in het centrum van de Saxische stad Dresden. De Con cept D is een aansprekende, 5 meter lange 4-deurs coupé, die met name aan de achterkant Bugatti-achtige trekjes ver toont. Bugatti maakt tegen woordig ook deel uit van de VW-groep. Met de 'D' laat Volkswagen zien dat het serieus werk wil gaan maken van de luxe klasse. In het vooronder ligt een motor die zijn gelijke niet kent: een 10-cilinder turbodiesel met di recte inspuiting, goed voor een vermogen van 313 pk. Deze TDi is een combinatie van twee 5- cilinder turbodiesel motoren die onder een hoek van 90 gra den zijn samengesmolten, waarbij een totaalinhoud van 5.0 liter is bereikt. Deze potente krachtbron zet een nieuwe norm in dieselland. Maar ook op benzinegebied heeft VW nog iets aardigs in petto: een 12-ci- linder motor, die begin dit jaar op de RAI in Amsterdam werd getoond in het studiemodel W12. Deze compact gebouwde krachtbron bestaat uit twee ge koppelde VR6-motoren en heeft een inhoud van 5.6 liter. Vermogen: 420 pk. De W12 heeft vier kleppen per cilinder dus reken maar uit: een echte 48-klepper. Overigens is het nog niet helemaal zeker dat Volkswagen genoemde moto ren ook daadwerkelijk gaat toe passen in de nieuwe limousine. De omzet in de personenauto branche blijft groeien. Volgens voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werd het eerste halfjaar van 1999 een recordaantal van 376.400 nieuwe auto's verkocht, 64.300 meer dan in de eerste helft van 1998. Het vorige re cord stond met 357.400 op naam van het eerste halfjaar van 1987. De verkooptoename zorgde bij de importeurs tot een omzetstijging in de eerste zes maanden van 18 procent, ten opzichte van vorig jaar. Ook gebruikte auto's verkopen goed. In het eerste halfjaar van dit jaar werden 615.000 tweede hands auto's verkocht. Toch blijft de voorraad van occasions ook steeds meer groeien. Dit komt vooral doordat de export niet verder groeit. De servicebedrijven lieten in de eerste zes maanden een omzet stijging zien van 15 procent ten opzichte van 1998. Daarmee lo pen ze gelijk met de reparatie sector. Dit komt waarschijnlijk door de grote hoeveelheid ha- gelschadegevallen en schades aan autoruiten, aldus het CBS. ren vervolgens in combinatie met H2 de stikstofemissie. Toyota heeft op het systeem in middels in elf landen patent ge kregen, waaronder Japan, de Verenigde Staten, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frank rijk, Spanje en Australië. DaimlerChrysler en Toyota hebben ook afspraken gemaakt over het wederzijds gebruik van het Brake Assist Systeem, een extra hulp bij het remmen. Dit is vrijwel gelijktijdig door Toyo ta en Mercedes ontwikkeld en delen ervan waren door beide fabrikanten met patenten be schermd. Afgesproken is dat DaimlerChrysler de delen kan gaan gebruiken die door Toyota waren gepatenteerd en anders om. Het veiligheidssysteem is in staat extra remdruk op te bouwen op het moment dat de bestuurder van een auto een noodstop moet maken. vergrendeling met afstandsbe diening, airconditioning, sport stoelen, velours bekleding, hoofdsteunen achter en licht metalen wielen zijn standaard. Bovendien krijgt de koper een 4- of 5-deurs uitvoering voor de prijs van een 3-deurs. Keuze uit motoren is er ook, want de Almera Invitation is er met de 1.4 of 1.6 liter benzine motor of de 2.0 liter diesel. De Yaris in Verso-uitvoering (een soort midi-MPV) is langer, hoger en breder dan zijn succesvolle broertje. foto's louwman parqui Terwijl er in de autoindustrie met fusies en samenwer kingsverbanden naar kostenbesparingen wordt ge streefd, zijn vele merken tegelijkertijd bezig alle gaten in het modelprogramma te dichten. Op de onlangs gehou den autotentoonstelling van Frankfurt was dan ook een stortvloed aan nieuwe en vernieuwde modellen voor modeljaar 2000 te zien. Toyota bijvoorbeeld presenteer de er liefst vier en verklapte alvast dat er voor 2001 nog een tiental bijkomt. moet nog over korting op de belasting worden gesteggeld met de overheid. Van de succesvolle Yaris brengt Toyota voor het eind van dit jaar een ruimteauto-achtige versie op de markt. Deze midi- MPV krijgt de toevoeging Verso en is flink groter dan de Yaris. De lengte bedraagt zo'n 25 cen timeter meer en de auto is ook hoger en breder, maar het ui terlijk sluit toch heel duidelijk aan bij dat van de Yaris. De Verso biedt volgens de fabri kant ruimte aan vijf volwasse nen en heeft dan nog 390 liter bagageruimte over. De achter- De compleet nieuwe, kortere Celica is rechtstreeks afgeleid van het prototype XYR, dat begin dit jaar op de Detroit Motor Show werd getoond. De vier nieuwe modellen die de stand van Toyota in Frankfurt domineerden waren de Celica, de MR2, de Yaris Verso en de Prius. Die laatste was eigenlijk de grootste verrassing, want tot voor kort wilde men deze eerste in serie gebouwde hybrideauto niet in Europa verkopen. Maar de van buiten iets gewijzigde Prius, die door een elektro- en een benzinemotor slim te com bineren extreem weinig ver bruikt en vervuilt, komt in de zomer toch naar ons land. De prijs is nog onbekend want er bank kan in twee ongelijke de len zodanig worden weggeklapt dat een volledig vlakke laad vloer ontstaat en een bagage ruimte van liefst 2.160 liter. De Yaris Verso wordt geleverd met de 1.3 liter motor die onlangs ook in de gewone Yaris werd geïntroduceerd. Deze kracht bron levert 86 pk en kan wor den gecombineerd met een handgeschakelde 5-versnel- lingsbak of een 4-traps auto maat. Standaard heeft de Yaris Verso airbags voor bestuurder en passagier en ABS. Ook de sportieve automobilist wordt bij Toyota de komende tijd niet vergeten. Niet alleen komt er dit najaar nog een nieuwe, compactere en sportie vere Celica, begin 2000 staat er een nieuwe MR2 in de show room. De compleet nieuwe Celica sportcoupé is rechtstreeks afge leid van het prototype XYR, dat begin dit jaar op de Detroit Mo tor Show werd getoond. Hij is korter uitgevallen dan zijn voorganger, maar heeft wel een langere wielbasis. Daardoor is er in het interieur niet minder ruimte beschikbaar maar juist meer. Bovendien zorgt de lan gere wielbasis voor een grotere stabiliteit bij hoge snelheden en een beter veercomfort. De Celica kreeg een nieuw ont wikkelde motor van de Toyota- ingenieurs. Deze machine heeft een inhoud van 1.8 liter en be schikt over variabele klepti- ming, waarmee bij lage toeren talen extra trekkracht en bij ho ge toerentallen meer topvermo- gen kan worden bereikt. De motor levert 143 pk en dat is goed voor een maximale snel heid van 205 km/uur. In een krappe 9 seconden sprint de Celica van 0 naar 100 km/uur, hetgeen mede te danken is aan het lagere gewicht. In de loop van december start Toyota met de levering van de auto in Ne derland. De nieuwe MR2 is nu een echte roadster geworden met een dak dat volledig te openen is. De auto heeft wat weg van de Por sche Boxster, maar is compac ter en heeft een kleinere motor met een inhoud van 1.8 liter. Toyota's luxemerk Lexus ten slotte komt met een luxe ter reinauto, een zogenaamde Sports Utility Vehicle (SUV). De in Amerika reeds leverbare RX 300 lijkt echter wel erg afgeke ken van de M-klasse van Mer cedes-Benz. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij 100% service meer dart 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. De dikke framebuis en de constructie van het achterwiel verraden waar de elektrische aandrij ving is opgebor gen. De ELO-bike is een normaal te berijden fiets, waarbij de elektro motor 'pedaalas- sistentie' levert. foto sachs De pruttelende, op benzine lopende snorfiets is niet meer zo in trek. De zacht zoe mende elektrofiets staat daar entegen flink in de belangstel ling. Sachs heeft veel succes met de ELO-bike, een normaal te berijden fiets, waarbij een elektromotor als hulpaandrij ving fungeert. Sachs voert daar bij als motto: 'Met halve in spanning op volle kracht'. De eerste vraag die mensen al tijd stellen is hoe lang de fiets dat volhoudt. Sachs geeft als actieradius een afstand op die ligt tussen de 35 en 55 kilome ter, daarna moet de accu van de fiets aan een stopcontact wor- De jaarlijks terugkerende najaarseditie van het bekende Super Oldtimerfestival wordt volgend weekeinde (16 en 17 oktober) gehouden in de Groenoordhallen te Leiden. Enkele honderden klassieke auto's van de meest uiteenlopende merken zullen aanwezig zijn te midden van vele kramen met onderdelen en automobilia, zoals boeken, folders, speldjes, modelauto's etc. Veel auto's op het evenement zijn niet alleen te be wonderen maar kunnen ook worden gekocht of geruild. Het festival is 16 en 17 oktober toeganke lijk van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 15 gulden, kinderen tot en met 12 jaar betalen de helft. De allerkleinsten mogen voor niets naar binnen. BLIK IN HET VERLEDEN den opgeladen, Een metertje geeft aan hoeveel stroom er nog beschikbaar is. De fietser die zelf flink meetrapt kan het langst een beroep doen op hulp van de elektromotor. Het opla den van de accu neemt twee tot zes uur in beslag. Als de accu leeg is fietst de be rijder op eigen kracht door, want de ELO-bike is geconstru eerd als normaal te berijden fiets, waarbij de elektromotor 'pedaalassistentie' levert. Bij in geschakelde motor wordt de pedaalkracht volledig automa tisch verdubbeld, met hulp van drie versnellingen. Volgens Sachs voldoet het type Touring aan de belangrijkste ei sen van de consument, een elektrische fiets met lage instap en grote actieradius. De fiets heeft de volgende maten: in- staphoogte 38 centimeter, fra mehoogte 49 cm, zadelhoogte verstelbaar van 85 tot 105 cm. Ook het stuur is verstelbaar. De elektromotor in het achterwiel en de kettingkast zijn afgeslo ten, zodat er geen straatvuil kan binnendringen. De velgrem- men zijn van het krachtige type V-break. De prijs van de ELO-bike Tou ring bedraagt 3.495 gulden, in clusief BTW. Importeur voor de Benelux is de firma Brittijn in Nijmegen, tel. 024 3734 000. Het kan soms raar lopen. Het ene moment maak je vogelkooi tjes en molentjes waar hamsters in rond kunnen rennen, het vol gende moment produceer je de exclusiefste auto's van Amerika. Zo verging het George Pierce, de grote man achter het merk Pier- ce-Arrow, dat in de 'roaring twenties' zijn grootste successen boekte. Het exclusieve merk was vooral populair bij koninklijke families en presidenten. Maar het waren moeilijke tijden en veel kleinere automerken gingen over de kop. Zo ook Pierce-Ar- row, dat eerst werd overgeno men door het eveneens noodlij dende Studebaker, maar het in 1938 voor gezien moest houden. Drie jaar voor het einde bouwde het merk nog deze Convertible Twelve, een bijzondere cabrio met zogeheten 'boattail styling' en een 12-cilinder krachtbron. Van deze auto zijn slechts vier exemplaren bewaard gebleven. Een daarvan komt uit een Ameri kaanse privécollectie en staat volgend weekeinde te koop op het Super Oldtimerfestival te Leiden (zie bericht). foto super oldtimerfestival

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27