Ronaldo is over lusteloosheid heen an den Berg scheept de judobond met probleem op Vink aan de slag bij ADO Den Haag Sport Ook Haarhuis twijfelgeval voor Daviscupduel tegen Duitsland )AG 8 OKTOBER 1999 25 •o 2002 start in Groningen ja De Ronde van Italië van 2002 start in Groningen. Dat 5/ Carmine Castellano, organisator van de Giro, gisteren in ia bevestigd aan Harry Snuk. Snuk is lid van de werkgroep ningen', die al twee jaar bezig is de rittenkoers naar Neder- te halen. De Giro doet in 2002 een aantal Europese landen >r ere van de invoering van de Euro. Het parkoers zal gro tels lijken op dat van 1973, toen ter ere van het 25-jarig be- van de EEG België, Duitsland en Zwitserland werden aan- an. De start was destijds in het Belgische Verviers. doka's willen ook niet naar Istanbul igham De mannenjudoka's van KenAmJu hebben geen it te komen op het Europees kampioenschap voor landen- 0 s, over twee weken in Istanbul. Dit in navolging van hun er Cor van der Geest, die met een boycot dreigde. Bonds- ti Louis Wijdenbosch mist daardoor vijf van de zeven selec- 0 len. Aangezien hij niet met een B-ploeg de titel wil verdedi- is de kans dat Nederland meedoet zo goed als verkeken. De 0 jnju-judoka's en hun trainer zijn boos over de afwijzing •én van hen, Koen van Nol, voor het'WK in Birmingham. Het Nederlandse Daviscup- team tennist van 4 tot en met 6 februari in de eerste ronde van de wereldgroep bij Duitsland. Dat is zeker. Maar met wie, dat is allerminst bekend. Richard Krajicek liet vorige maand in Ecuador verstek gaan en moet eerst uitleg verschaffen voor hij weer in het team wordt opge nomen. Of Paul Haarhuis het duel meemaakt is evenmin dui delijk. De Eindhovenaar ver wacht medio januari vader te worden van zijn tweede kind en overlegt met bondscoach Mi- chiel Schapers over zijn inzet baarheid. Haarhuis onderstreept dat Nederland alle krachten nodig heeft om de Duitsers in eigen land te kunnen kloppen. „En dan moeten we ook nog goed spelen. Tommy Haas en Nico las Kiefer schat ik hoger in dan bijvoorbeeld Nicolas Lapentti." Dat komt ook op de wereld ranglijst tot uiting. De 21-jarige Haas is mondiaal de nummer elf. Kiefer staat een plek lager. Haarhuis ziet in februari een mooi duel gloren. Voor het eerst zou Nederland in de Davis Cup moeten winnen van de oosterburen. Eerder, in 1933, '58, '90 en '95, lukte dat niet. Deze loting verandert niets aan het gesprek dat het team binnenkort met Krajicek voert, meent Haarhuis. „We willen ge woon dat Richard duidelijk aangeeft of hij wel of niet mee doet. Misschien is het een voor deel dat we naar Duitsland gaan. Dat is wat anders dan Ecuador. Bovendien tennissen we op een indoorbaan." Niet alleen Nederland kampt overigens met relatieproblemen in het tennisteam. Bij de Duit sers meldde Kiefer zich vorige maand af voor het promotie/degradatieduel in Roemenië. Tot woede van teammanager Boris Becker. Bo vendien kunnen Kiefer en Haas het niet best met elkaar vinden. Uitgebluste ster praat weer met de bal foto cpd/olaf kraak speler en club (Inter), en ook dit seizoen kwam zijn naam in Milaan aanvankelijk niet in het stuk voor. Volgens overigens onbevestigde berichten zou de nieuwe coach van Inter, Mar cello Lippi, in de aanval de voorkeur hebben gegeven aan het duo Vieri/Zamorano boven Vieri/Ronaldo. Vieri, een oud- SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky Ten, trekking van donderdag 7 okto- ber: 11 14 - 17 - 19- 21 - 36 -42-46 - 48 - 56 - 57 - 60 - 64 - 65 - 66 - 70 - 71 - 73-74-80. (onder voorbehoud). BADMINTON Duisburg. Open Duitse. Mannen, eerste ronde: Eriksson (Zwe) - Weistra (Ned) 15-6 15-4, Bruijstens vrij Tweede ronde: Johansson (Zwe, 3/4) Bruijstens 11-15 15-1 15-12. Vrouwen, eerste ronde: Audina (Ned) Ericsson (Zwe) 11-5 11-6, Yonekura (Jap) - De Wit (Ned) 11-5 11-5. GOLF Biarritz. Airfrance Madame Biarritz Open, na eerste ronde: 1 Hageman (Ned), Moult (Eng) 65 (-5). 3 Elliott (Eng), Gronberg Whitmore (Zwe), Mendiburu (Fra), Lautens (Zwi), Sterner (Zwe) 66, 33 Van Hagen 71 St. Andrews (Sch). Alfred Dunhill Cup, 3,3 miljoen gulden, eerste ronde. Groep 1- Zweden - Italië 3-0; Hjertstedt - Rocca 71-75, Sandelin - Scarpa 72-79, Sjöland - Canonica 68-74. Verenigde Sta ten - Nieuw-Zeeland 2-1, 0'Meara - Turner 73-74, Stewart - Long 76-72, Lehman - Campbell 71-74. Groep 2: Australië - Japan 2-1; Parry - Yoneyama 69-70, O'Maliey - Aoki 74-72, Leaney - Tomori 69-70, Schotland - Para guay 2-1; Torrance - Fretes 75-77, Orr - Carlos Franco 73-65, Lawrie - Angel Fran- co 71-73. Groep 3: Zuid-Afrika - China 2-1; Els - Zhang 72-74, Frost - Cheng 69-72, Goosen - Wu 73-72. Engeland - India 2-1; Westwood - Singh 73-70, James - Randha- wa 72-73, Howell - Kumar 71-72. Groep 4: Ierland - Zimbabwe 3-0; McGin- ley - Johnstone 70-75, Clarke - McNulty 69-74, Harrington - Price 71-72. Spanje - Frankrijk 2-1; Jimenez - Farry 73-68, Gar cia - Remesy 67-70, Olazabal - Van de Vel de 74-74, Olazabal wint op eerste extra HONKBAL New York. Amerikaanse profcompetitie, playoffs National League Atlanta Braves - Houston Astros 5-1 (stand best-of-five: 1-1) Arizona Diamondbacks - New York Mets 7- 1 (stand 1-1). American League Cleveland Indians - Boston Red Sox 3-2 (stand: 1-0) JUDO Birmingham. WK. Mannen. - 100 kg, eerste ronde: Van den Berg wint van Jianqing (Chn) ippon, tweede ronde: Zeevi (Isr) w v Van den Berg na beslissing scheidsrechters (2-1), herkansing: Van den Berg w.v. Poladov (Aze) ippon. w.v. Vega (Spa) ippon, Trameau w.v Van den Berg na beslissing scheidsrechters (2-1). Halve finale. Inoue (Jap) w.v. Zeevi. Jang (ZKo) w v Mikhailine (Rus). Om derde plaats: Mikhailine w.v. Traineau, Gill w.v. Zeevi. Finale: Inoue w.v. Jang. Eindstand: 1 Inoue, 2 Jang, 3. Mikhailtne, Gill, 7. Van den Berg. 100 kg, tweede ronde: Van der Geest w.v. Berdoeta (Kaz) yuko, derde ronde: Ta- taroglu (Tur) w.v Van der Geest yuko. Van der Geest uitgeschakeld Halve (male: Shinohara (Jap) w v Dreyfus (Fra). Pertel- son (Est) w.v. Moeller (Dui). Om derde plaats: Pan (Chn) w v. Dreyfus. Tataroglu w.v Moeller. Finale: Shinohara w.v Pertel- son. Eindstand: 1 Shinohara, 2. Pertel- son, 3. Pan, Tataroglu. Vrouwen. - 78 kg. eerste ronde: Kienhuis (Ned) w.v. Sebastiao (Bra) waza-ari, tweede ronde: Kang (ZKo) w.v. Kienhuis ippon, herkan sing: Kienhuis w.v. Engoang (Gab) ippon, w v. Pantelejeva (Rus) waza-ari, w.v. San Miguel (Spa) ippon. Halve finale. Anno (Jap) w.v Kang, Yin (Chn) w.v. Lebrun (Fra). Om derde plaats: Lebrun w.v. Kien huis ippon, Luna (Cub) w.v. Kang. Finale: Anno w.v. Yin. Eindstand: 1. Anno, 2. Yin, pupil van Lippi, was aange kocht voor het astronomische bedrag van 100 miljoen gulden. Deze week, op Nederlandse bodem, ontzenuwde Ronaldo zelf de geruchten. Hij had twee weken lang uitsluitend trai- ningsarbeid verricht en het li chaam voor het overige ont zien. Vermoeidheidsverschijn selen spelen de beste voetballer ter wereld, ruim een jaar na het WK in Frankrijk, kennelijk nog altijd parten. Vorige week zater dag, in de 52ste minuut van het competitieduel tegen Piacenza, vierde Ronaldo voor Inter z'n lang verbeide rentree. Achttien minuten later liet hij een doel punt aantekenen dat meteen doorslaggevend zou zijn (2-1). In de laatste twee wedstrijden tegen Nederland ontbrak Ro naldo nog. Desondanks waren de Brazilianen beide keren ver uit superieur aan hun tegen stander, zowel in Goiana (2-2) als in Salvador (3-1). Door diar ree verzwakt maakte Oranje in Zuid-Amerika een week lang een lusteloze en slappe indruk. Nederland ontsnapte in Zuid- Amerika aan een regen van doelpunten tegen een team, dat in juli met Ronaldo en Rivaldo de Copa America zou winnen en een maand later in de strijd om de Confederatie-beker zon der deze twee sterren de finale zou verliezen van Mexico (3-4). In de Arena treedt de vice- wereldkampioen op volle sterk te aan, behalve met Ronaldo ook met Roberto Carlos (Real Madrid), Rivaldo (FC Barcelo na), ex-PSV'er Vampeta en de nieuwe Pele, de 19-jarige Ro- naldinho Gaucho van Gremio, die vermoedelijk na een uurtje de leeggespeelde Ronaldo zal vervangen. 3. Lebrun, Luna, 5. Kienhuis, Kang. 78 kg, tweede ronde: Bryant (GBr) w.v. Harteveld (Ned) ippon, herkansing: Nino- miya (Jap) w.v. Harteveld na beslissing scheidsrechters (3-0). Halve finales: Mak symov (Pol) w.v. Bryant, Yuan (Chn) w.v Cicot (Fra). Om derde plaats: Bryant w.v. Olivier (Bel), Nmomiya w v. Cicot Finale Maksymov w v Yuan Eindstand: 1 Mak- symov, 2. Yuan. 3. Bryant, Ninomiya. PAARDENSPORT Boekelo. Internationale military Stand na eerste deel dressuur: l. Gifford (GBr) State Diplomat 80 strafpunten, 2. Staples (Aus) Candine 92. 3. DeRomblay (Fra) Voyou 93, 4 Touzaint (Fra) Ciel d'Azur 94. 5. Delli Santi (Ita) Sierra du Maine 96, 9 Stibbe (NAn) Rimini Park Fa bian 104, 14. Van Merkestijn/Sunny Sun day 113, 21 Peemen/Galderzicht's Eye of the Tiger 127 Oslo. CSI/W. Springconcours twee fasen: 1 Van der Vleuten (Ned) Audi's Impression 0 straf punten, 18,98 seconden (tijd van de twee de fase), 2 Guillon (Fra) Bandoula du Thot 0-19,00, 3 Schneider (Dui) Padua 0- 19,00, 9. Van der Schans/Broere VDL Cor- land 0-19,88, 10. Raymakers/Copaco Oki Doki 0-19,89, 18 Huis in 't Veld/lceberg 0-22,97. TENNIS Shanghai. Mannen, 750.000 gulden. Tweede ronde: Srichaphan (Tha) - Van Lot- tum (Ned) 6-3 6-2, Norman (Zwe/2) - Wes- sels (Ned) 6-7 7-5 7-6, Chang (VSt/6) - Mirnyi (WRu) 6-4 7-5, Gambill (VSt/4) Dupuis (Fra) 6-3 6-4. Filderstadt. Vrouwen, 1 miljoen gulden. Tweede ronde: Schett (Oos/6) Dementie va (Rus) 6-3 6-1, Appelmans (Bel) - Fra- zier (VSt) 6-2 7-6, Huber (Dui) Likho- vtsjeva (Rus) 6-4 6-3, Dechy (Fra) - Van Roost (Bel/8) 6-3 6-2. Kwartfinale: Huber - Davenport (VSt/2) walk over. Dubbelspel, kwartfinale: Rubin/Testud (VSt/Fra) - Spirlea/Vis (Roe/Ned) 6-4 6-2. Bazel. Mannen, 2 miljoen gulden. Tweede ronde: Kiefer (Dui/6) - Novak (Tsj) 6-3 6-7 6-1, Rusedski (GBr/1) - Hrbaty (Slw) 6-2 6-2, Ivanisevic (Kro) - Woodruff (VSt) 7-5 4-6 7-6, Kafelnikov (Rus/2) Roux (Fra) 6-1 7-6, Kucera (Slw) - Arazi (Mar) 6-1 7-6, Agassi (VSt/1) - Escudé (Fra) 6-4 5-7 7-5, Henman (GBr/4) - Med- vedev (Oek) 5-7 6-4 6-1, Federer (Zwi) Popp (Dui) 6-2 7-5. Palermo. Mannen, 650.000 gulden Tweede ronde: Alami (Mar) El Aynaoui (Mar/4) 6 4 3-6 6-3, Martin (Spa) - Ferrero (Spa/8) 6-3 6-2, Costa (Spa/2) Puerta (Arg) 6-2 3-6 6-4, Corretja (Spa/1) - Marin (CRi) 7-6 6-2. Di Pasquale (Fra) - Knippschild (Dui) 6-4 4-6 6-2 Tulsa. Mannen, challenger, 100.000 gul- Eerste ronde: Van Scheppingen (Ned) Ruah (Ven) 6-3 6-2, Kempes (Ned) - De- zort (Tsj) 6-2 6-4, Malisse (Bel/1) - Sluiter (Ned) 6-3 7-6 Tweede ronde: Wayne Black (Zim/3) - Van Scheppingen 6-2 6-1 Tel Aviv, Mannen, challenger. 100.000 gulden. Eerste ronde: Gaudi (Ita) Wassen (Ned) 6-7 7-6 7-6 Londen. Loting Davis Cup, wereldgroep (4- 6 februari) Duitsland - NEDERLAND. Zimbabwe - Ver enigde Staten, Tsjechie - Groot-Brittanmë, Spanje - Italië, Rusland - België, Slowakqe - Oostenrijk, Brazilië - Frankrijk, Zwitser land - Australië. WATERPOLO Mannen, eerste klasse: De Zijl/LGB - Vivax 7-6 (1-1, 1-3, 5-4 7-6) Doelpunten De Zijl: Dubbeldeman 5, De Ruyssrher 2 Vi vax: Ivo Dietz, Trijsburg, Odems, Serge Dietz, Ten Haken, Tendeloo. WORSTELEN Ankara. WK vrije stijl. -63 kg, eerste ronde: Papasvilli (Ned) ver liest van Lucjan (Pol) 0-3; tweede ronde: Papasvilli v.v. Jang (ZKo) 0-4 -97 kg, eerste ronde: Van Leeuwen (Ned) bye; tweede ronde: Van Leeuwen v.v. Balz (Dui) touché na 2.07 minuten; derde ron de: Van Leeuwen v.v. Hiroshi (Jap) 1 -5. dissels en Van Lottum uitgeschakeld Peter Wessels en John van Lottum zijn bij het tennis- jooi van Shanghai uitgeschakeld. Wessels stribbelde hevig i in zijn partij tegen de als tweede geplaatste Zweed Mag- Jorman, maar verloor met 7-6 5-7 6-7. Van Lottum was ipgewassen tegen de onbekende Paradom Srichaphan. De irlander greep maar vijf games: 3-6 2-6. P laat Serena Williams niet toe De Amerikaanse Serena Williams krijgt van de intema- le spelersbond ATP geen kans zich later deze maand in het ooi van Stuttgart met mannen te meten. De winnares van Open verklaarde eerder dat ze een wild card bij de orga- Se had aangevraagd. De ATP reageerde uiterst nuchter op Invraag. „Ze moet lid zijn van de ATP om deel te kunnen en aan een van onze toernooien", luidde de reactie. „Maar ti geen lid worden omdat ze een vrouw is. Daarmee is alles td." Williams zou hebben gezegd het vrouwentennis maar Fe vinden. Zijl/LGB wint poloderby 461fc. De Zijl/LGB heeft het waterpoloduel met Vivax gister- d in winst omgezet: 7-6. Het duel in de eerste klasse, van drie oktober uitgesteld, was in Leiden tot het eind toe lend. Vivax nam een 3-1 voorsprong, maar die werd door K*iDubbeldeman in de derde periode eigenhandig teniet ge- L V De Leidenaar scoorde in die zeven minuten vier keer te- Ie Oegstgeestenaren. Vivax kreeg in de laatste aanval kans elijk te maken, maar faalde. jijff presenteert stichting r de et d dm rdam Johan Cruijff heeft gistermiddag in Amsterdam de oog ting Oranje van de Eeuw gepresenteerd. Deze organisatie pa dch als doel de financiële ondersteuning van liefdadige, ;e o rele en wetenschappelijke instellingen in Nederland. Het van de stichting bestaat uit Johan Cruijff, recordinter- nal Ruud Krol en bondscoach Frank Rijkaard. De stichting 't op 21 december een wedstrijd van de eeuw. Een door Jo- Iruijff geselecteerd team van Nederlandse internationals t dan in de Amsterdam ArenA tegen een ploeg met buiten- t d< e voetballers die in de eredivisie hebben gevoetbald. Voor 'legenheidselftal zijn onder anderen Arnesen, Lerby, Kind- 'ettersson, Hasil, Gerets, Nielsen, Thoresen, Kanu en Lit- t ni ;n geselecteerd. Barry Hughes zal als coach van de buiten- omi e ploeg optreden. alj krijgt eindelijk kans van Gerets 'VENDoelman Ivica Kralj krijgt bij PSV eindelijk een kans ainer Eric Gerets. De Montenegrijnse keeper is voor de 'olgende competitiewedstrijd tegen RKC, woensdag in ivijk, eerste keus. Concurrent Ronald Waterreus zit op de ne. Patrick Lodewijks is de vaste reservedoelman. Met de ïotie' van Kralj komt Gerets een belofte na. De Belgische liet na de eerste competitiewedstrijd tegen MW (4-1) we- hij de Joegoslayische international een eerlijke kans zou hij hersteld was van een knieblessure. Gezien die toe- l ng moest hij Waterreus wel gaan passeren, hoewel de aties van de Limburger daartoe eigenlijk geen aanleiding In een recent gesprek met beide doelverdedigers heeft :s zijn standpunt uitgelegd. mundo vrijgelaten na één nacht cel Janeiro De Braziliaanse voetballer Edmundo is voorlopig vrij man. De 28-jarige speler van Vasco da Gama mocht en zijn cel op een politiebureau in Rio de Janeiro verlaten, rte ternational heeft één nacht vastgezeten. De advocaten van indo vroegen bij een Hooggerechtshof met succes herope- van het proces. Tot aan de nieuwe rechtszaak hoeft Ed- iu, lo niet opnieuw de cel in. De oud-speler van Fiorentina in maart van dit jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf von >5 jaar wegens doodslag en meldde zich woensdag bij de htp e voor het uitzitten van zijn straf, die overigens geen per- ziji int verblijf in een cel voorschrijft. Edmundo mag overdag Ba en laten wat hij wil. Alleen de nacht dient hij achter geslo- less euren door te brengen. lier voor geblesseerde Ben Sonneinans haalt olympische nominatie Oud-international op amateurbasis in Zuiderpark Marciano Vink maakt binnenkort zijn de buut in het tweede elftal van ADO Den Haag. De 28-jarige middenvelder/verdedi ger die in het verleden uitkwam voor Ajax, Genua en PSV traint al geruime tijd mee met de selectie van ADO Den Haag. Vink revalideert nog van een knieoperatie en wil in het tweede elftal wedstrijdritme op doen. De eerste divisieclub biedt de speler geen contract aan. Vink zal voorlopig op amateurbasis voor ADO Den Haag uitko men. Marciano Vink werd begin van dit jaar door chirurg Fontijne in het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis geopereerd. Daarna heeft hij tot de zomer bij PSV gerevali deerd. Toen zijn contract in Eindhoven af liep, meldde hij zich aan het begin van dit seizoen via zaakwaarnemer Rob Jansen bij ADO Den Haag. De donkere speler heeft niet de intentie om bij ADQ.Den Haag te blijven. Vink: „Als ik helemaal fit ben hoop ik op een ho ger niveau te kunnen spelen dan bij ADO Den Haag. Ik ben pas 28 jaar. In principe kan ik nog vijf tot zes jaar betaald voetbal spelen. Mijn voorkeur gaat uit naar het buitenland, omdat ze daar mijn blessure leed niet zo goed kennen. Als ik bij een Nederlandse club mij een keer verstap, dan vreest iedereen onmiddellijk het erg ste. Dat wil ik niet. Ik wil frank en vrij spe len." Het is niet zo dat Vink niet in Nederland wil spelen. „Als er alleen vanuit Nederland interesse voor mij is, dan zal ik wel moe ten. Maar hier zijn niet zo veel mogelijkhe den voor mij. Het is echter afhankelijk hoe ik mij de komende weken verder ontwik kel. Als er alleen vanuit de eerste divisie of vanuit de laagste regionen van de eredivi sie belangstelling komt, dan blijf ik mis schien wel bij ADO Den Haag, want hier ben ik uitstekend opgevangen. Ik heb hier met veel plezier getraind." m )ham gus van oosten ve 1 R(b van den Berg heeft gis- zonder het zelf goed te n de kiem gelegd van euwe netelige kwestie in lobond. De 23-jarigè ju- uit Maasland verdiende ijn verrassende zevende op het WK in Birming- lsP' een nominatie voor de e >ische Spelen. Het is ech- g maar de vraag of Van a erg over een jaar in Sydr bet de mat verschijnt. ies den Berg heeft een situa- 'sse ichapen waar vooralsnog Jtnt enkele selectieprocedure s irziet. Het merkwaardige !as »et zich voor dat hij zich tije aller van de geblesseerde Jnnemans door een goed lat op het WK heeft ge- ongvoor de Olympische Sonnemans, zesvoudig aal kampioen, zal zich vanwege zijn zware knie- te p re beroepen op over ga -er s de Korte, de clubcoach ah an den Berg, schroomde oor ïeteen olie op het vuur te tvl" Als zijn pupil vormbe- toont door volgend jaar edaille te halen op een A- Dl >oi, dan zal De Korte de nne nsche kwalificatie voor /rek en Berg opeisen. Van den clos wilde nog niet zijn ge takt ?n over de concurrentie- i or laten gaan. Hij zei wel dat eel een misverstand over zijn dat hij de nominatie voor zichzelf had verdiend en zeker niet voor Sonnemans. Cor van der Geest, de club- coach van Sonnemans, staat een open concurrentiestrijd tussen de twee judoka's voor ogen in het Europese A-toer- nooiencircuit. Van der Geest vindt dat in het geval van Van den Berg een criterium als vormbehoud 'een kromme re denatie' is. Want Sonnemans, die nog nooit van Van den Berg heeft verloren, kan wijzen op een veel grotere staat van dienst. „De vraag is hoe we hiermee omgaan", zei Van der Geest. „Ik heb een groot vertrouwen in de bondscoaches Wijdenbosch en Van Unen. Maar als het bonds- bestuur hierover gaat beslissen, dan houd ik mijn hart vast. Want die mensen hebben geen verstand van topsport. We moeten er echt alles aan doen om te zorgen dat de beste judo ka naar de Spelen gaat." Als het aan bondscoach Louis Wijdenbosch ligt, wordt de se lectieprocedure uitgebreid be sproken en op papier vastge legd. Wijdenbosch voelt zich echter in zijn autoriteit aange tast nadat twee WK-voordrach- ten door het bondsbestuur zijn gewijzigd. Sonnemans kan evenwel zelf een olympische nominatie verdienen door in het voorjaar van 2000 een A- toernooi of een medaille op het Europees kampioenschap te winnen. Vervolgens zullen de Cor van der Geest (links), hier in gesprek met bondscoach Louis Wijdenbosch, pleit als clubcoach van Son nemans voor diens rechten ondanks het opvallende resultaat van judoka Martin van den Berg op het WK in Birmingham. foto anp resultaten van Sonnemans met de JBN en portefeuillehouder enerzijds heeft Sonnemans de die Van den Berg moeten wor- topsport, toonde zich gisteren 'historische rechten', anderzijds den vergeleken. niet bij voorbaat een tegenstan- heeft Van den Berg zich als Dolf van Vliet, voorzitter van der van dit scenario. Want concurrent aangediend en dient ook hij in die hoedanig heid serieus te worden geno men. Van den Berg maakte in het begin van dit jaar de overstap van Mahorokan uit Maassluis naar de sportschool van De Korte in Hoogvliet. Hij gaat ge lijk op met het intensieve trai ningsprogramma van drievou dig Europees kampioen Mark Huizinga. En nu hij ook het recht heeft op de A-status van de sportkoepel NOC*NSF, wor den zijn trainingsfaciliteiten in het olympisch jaar verder uitge breid. Zijn coach vindt hem nog te bescheiden. De Korte: „Martin vertrouwt nog niet he lemaal op zijn eigen mogelijk heden. Hij kan nog veel beter." Van den Berg toonde gisteren in zijn laatste partij tegen Euro pees kampioen Stephane Trai- neau uit Frankrijk, die hij op beslissing verloor, aan op we reldniveau mee te kunnen. Van den Berg is na zijn geslaagde WK-debuut vastberaden nog meer tijd in judo te steken. Van zijn werkgever krijgt hij alle me dewerking. Van den Berg staat op de loonlijst van het grond en leidingbedrijf van zijn vader. Zijn vader Jan van den Berg koesterde jarenlang de droom de Elfstedentocht eens te win nen. Maar als gevolg van twin tig slappe winters kwam het daar in de kracht van zijn leven niet van. „Daarom gunt hij mij dit zo", verklaarde Van den Berg. Het schijnt dat de bal weer luistert naar z'n voeten. De eerste indrukken van Ro naldo Luiz Nazario de Li ma op het trainingsveldje van de Braziliaanse selec tie in Amsterdam zijn al thans tamelijk bevredi gend. Hij trapt een balletje, hij scoort weer en hij lacht weer. En als we hem seri eus moeten nemen dan is hij misschien zelfs in staat morgenavond een uurtje mee te spelen in de vriend schappelijke interland in de Arena tegen Nederland. amsterdam gusbert spierenburg Het duel in Amsterdam wordt het vierde van Oranje tegen de vice-wereldkampioen in vijftien maanden tijd. Alleen het eerste, vorig jaar op het WK in Frank rijk, had een serieus karakter. De twee andere, afgelopen zo mer tijdens een Brazilië-trip, waren van vriendschappelijke aard en hadden plaats op insti gatie van de belanghebbende sponsor, de sportkledingfabri- kant Nike. In dat kader brengen de Brazilianen dezer dagen ook weer een tegenbezoek. Op 7 juli van het vorig jaar botsten de nationale elftallen van Nederland en Brazilië op elkaar in Parijs, in de halve fina les van het WK. De Zuid-Ameri kanen zegevierden na een his torische match (1-1) met een al even dramatisch einde via straf schoppen. De missers kwamen op naam van Cocu en Ronald de Boer. Beide teams waren daarna uitgeblust. Oranje miste de spi- Ronaldo lijkt weer reden tot lachen te hebben. rit in het duel om de derde en vierde plaats tegen Kroatië (1-2) en Brazilië ging kansloos ten onder tegen thuisland Frankrijk (0-3) in een finale die, de alles zins verdiende triomf van de Fransen ten spijt, in een totale anti-climax eindigde. Het was op die bijzondere avond in het Stade de France van St. Denis bij Parijs dat de absolute ster van het toernooi, Ronaldo, totaal onzichtbaar was en de wildste geruchten over hem vervolgens de ronde deden. Alles wees op een epi- lepsie-aanval, enkele uren voor de finale. Met een cocktail van medicijnen, pijnstillers en ta bletten was de ster weer opge lapt, zo goed en zo kwaad als dat ging maar uiteindelijk te vergeefs. De roofbouw op de (toen) 21-jarige voetballer eiste die avond z'n tol. Sindsdien is van het Brazili aanse zorgen- en wonderkind weinig tot niets meer verno men. Het seizoen 1998/'99 zou een rampjaar worden, voor

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25