'Alfa Base moet dit fatsoenlijk oplossen' 'De veelheid van taken breekt je een keer op Rijn Veenstreek per bewusteloos na val rkeer op Veense jraweg gestremd Toch kans op skatebanen in Rijnwoude Op schema .eimuidenaren willen geen speeltuintjes in hun buurt Onderzoek nieuw openbaar vervoerssysteem in Rijnstreek In het leer naar een meeting }G 8 OKTOBER 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 i in arm gestoken n den run» Een 34-jarige man uit Bodegraven is gister- el door een onbekende man in zijn arm gestoken. Hij was noment bij zijn broer aan de Japanstraat in Alphen. Het ir vermoedt dat de steekpartij te maken heeft met een n een daarop volgende schermutseling van enkele dagen bmobilisten gewond juniiDE-DQRP/LANGERAAREen 55-jarige man uit Hazers- tRijndijk is gisterochtend omstreeks half tien gewond ge ien hij met zijn auto in het water langs de Gemeneweg in woude-Dorp reed. Een passant zag de auto drijven en jeteen het water in. Met behulp van anderen is de man auto gehaald en op kant geholpen. De toedracht van het jk is niet bekend. Met onbekend letsel is hij naar het zie ls vervoerd. Een 34-jarige Alphenaar is gisteravond rond In gewond geraakt toen hij op de Langeraarseweg in Lan- jtegen een vangrail botste. De bestuurder verklaarde dat (est uitwijken voor een motorrijder. Met hoofd- en buik- a is hij naar het ziekenhuis overgebracht. sus 'uitkomen met inkomen' n den run De afdeling sociale zaken van de gemeente begint maandag 25 oktober weer met een cursus 'uitko- en^et inkomen'. De cursus is bedoeld voor Alphenaren die ;ilijk vinden om met hun inkomen (hoog of laag) uit te r De cursus duurt vijf weken, elke maandag van 20-21.45 I wordt gehouden bij de afdeling sociale zaken van de ge- 1 aan het Stadhoudersplein 1. Kosten tien gulden. Aan kan tot maandag 21 oktober. Voor meer informatie: tel. 30577 (gratis), tussen 9 en 10 uur. schilder uit Rijp- heeft gistermiddag om een val van acht me- V'Rpakt waardoor hij bui- 9, ustzijn raakte. Terwijl rijde buitenboel van een de Populierenstraat in endsveen onder han- brak er iets los aan de logwerker waarin hij Al e Ripper, die bezig was i?d: van Rijnwoude krijgt jas''i n toch een skatebaan L30:meente vanaf volgend 000 gulden extra krijgt ijk. Dat extraatje loopt 31.000 gulden in 2003. :ester en wethouders de skatebaan als een waaraan aller zou kunnen wor- eed. Het afgelopen jaar Com i933 Directeur is hoge werkdruk zat en gaat weer voor de klas staan aan het houtwerk op de tweede verdieping, viel met bakje en al naar beneden. De bewoners, die hevig ontsteld waren, bel den onmiddelijk het alarm nummer. Een half uur later kon de man per ambulance naar het LUMC worden vervoerd. Om de man te behandelen was ook een trauma-helicopter aan gerukt. Het is niet bekend hoe de schilder er nu aan toe is. OUDE WETERING JANNEKE DE JONGE Te vaak heeft hij mensen steeds maar zien promoveren tot ze op een gegeven moment in stortten. Henk Hoek (47), direc teur van basisschool Gerardus in Oude Wetering, pakt dat an ders aan. „Ik ben blij dat ik zelf heb kunnen kiezen, en dat mijn gezondheid niet voor mij kiest." Dinsdag neemt de direc teur na veertien jaar afscheid. Hij gaat weer voor de klas staan, in Nootdorp. Hoek is de hoge werkdruk van een school directeur zat. Collega's en ouders reageer den geschokt toen hij met de mededeling kwam dat hij er mee ophoudt. „Mensen waren er van onder de indruk, de voorzitter van de oudervereni ging noemde het knap en moe dig." Hoek kwam niet van zijn beslissing terug toen mensen hem begonnen te roemen om zijn successen de afgelopen veertien jaar. Want dat het no dig is dat hij weggaat, daar is hij zeker van. „Dit gaat een keer fout. De veelheid van taken breekt je een keer op." Hoek is niet de enige in Ne derland die dit signaal afgeeft. Vorig jaar legden ruim honderd schoolhoofden hun werk neer als gevolg van een burn out. En aan het begin van dit schoolsei- zoen protesteerden de direc teuren van de Leidse basisscho len nog bij de onderwijsinspec tie in Zoetermeer omdat ze het takenpakket veel te groot von den. „Zoetermeer en Den Haag hebben de afgelopen jaren zo ontzettend veel aan regelgeving bedacht en als directeur moet j dat ik zelf heb kunnen kiezen, en dat n je dat maar gewoon opvangen. Terwijl je als directeur van een kleinere school ook nog moet lesgeven." En dat is niet het enige. Re gelmatig treedt de directeur op als klusjesman of als secretares se. „Begrijp me goed, ik ver beeld me niets. Maar dat ik re keningen moet boeken, brieven moet uittypen... De politiek zou zich moeten realiseren dat dit te gek voor woorden is. Ik heb er geen problemen mee dat je schoolplannen moet schrijven en dat er inspecteurs langsko men. Het is gewoon je werk, en daar is niks mis mee. Je wilt het als school zo goed mogelijk doen. Maar als er niets bijkomt aan faciliteiten, als al het werk extra is, dan houdt het op een zeker moment op." Teleurgesteld is Hoek dan ook alleen in de politiek. Want één ding wil Hoek duidelijk hebben: aan zijn collega's, de leerlingen van de Gerardus en hun ouders ligt het niet. „Sa men met mijn team heb ik van deze school een moderne school kunnen maken. Ik heb er geweldig van genoten te zien dat we vooruitgang boekten." Ook kijkt hij met genoegen terug op de fusie van de school besturen van het openbaar, protestant-christelijk en katho liek onderwijs. Alkemade had hiermee een landelijke pri meur. „Het was heel plezierig om met de directeuren van de verschillende scholen op te trekken en toch ieder je eigen identiteit te hebben." Tot slot heeft het hem 'een hoop voldoening' gegeven dat er steeds meer contact is ont staan tussen de ouders en de school. „In het begin kwamen ze met moeite de drempel over, nu zijn ze mondig en is er spra ke van een goede samenwer- king." Door zijn taken te beperken tot lesgeven hoopt Hoek weer wat rust te vinden. „De komen de tijd laat ik alles gewoon op me afkomen. Ik kan niet meer zolang vooruit zien." Als klas seleerkracht verwacht hij geen totale rust. „Ook dat is gecom pliceerd en druk. Maar het is een enkelvoudige taak, het is wat meer te overzien." Tot het eind van het school jaar neemt Ton Bijman, direc teur vEin De Schakel, Hoeks werkzaamheden waar. Het schoolbestuur denkt in die tus sentijd samen met de overige directeuren na over een nieuwe vorm van 'bovenschools mana gement'. Wie afscheid wil nemen van 'meester Hoek' is dinsdag tus sen 16.30 en 18.00 uur welkom in de Gerardus. Ook wie dat niet doet, kan Hoek nog wel eens tegen het lijf lopen. Hij blijft gewoon in Oude Wetering wonen. „Dat kan een voordeel zijn: school is daar, thuis is hier. Misschien dat ik het dan wat meer kan scheiden." heeft de jeugd diverse malen aangedrongen bij de burge meester en de gemeenteraad om zo'n baan. Het antwoord van burgemeester Boelen was steeds nee, omdat Rijnwoude het geld er niet voor had. De kosten voor een skatebaan in alle vier de kernen schat de ge meente op drie ton. B en W voelen er echter ook veel voor om met het geld de structurele bezuiniging van 50.000 gulden op het onderwijs ongedaan te maken. De raad besloot een jaar geleden tot de ze bezuiniging. In de praktijk blijkt dat deze vooral de school- logopedie en de schoolbegelei ding treft. Het college betreurt dat. Verder oppert het gemeen tebestuur de mogelijkheid om het geld te besteden voor on derhoud van wegen en/of aan hogere salarissen van mede werkers. Een andere mogelijkheid is om alle burgers mee te laten delen in de meevaller in de vorm van verlaging van de on roerend zaakbelasting. Als de gemeenteraad hiervoor kiest tij dens de begrotingsvergaderin gen op 4 en 11 november, hoeft de huizenbelasting in 2000 maar met 9,8 procent omhoog in plaats van met 16,3 procent. Burgemeester en wethouders geven hieraan echter niet de voorkeur. Vakbond probeert aantal gedwongen ontslagen te beperken )ch al smalle Floraweg 8 3C farendsveen schiet het sgernoment helemaal niet slechts één auto te- oor. Vanwege werk- len aan het eerste ge- an de weg is de helft rijbaan afgezet met om de wegwerkers te nen. Bewoners van het ibied aan de Floraweg £estweg vinden het on- i_looj *at de klus net wordt igen rd nu de brug in de itraat op de schop ligt, nu helemaal een eind jmrijden. irsamtenaar J. Olden- niet met ze eens. „Wij mening dat de twee 18-imheden elkaar niet bij mensen zijn gewend lalde route te rijden, en rch eten ze nu even van af- Volgens Oldenhof de bewoners van de g en van het achterste van de Floraweg via de Kerkweg en het Noordeinde 'ontsnappen'. Alleen diegenen die aan de Floraweg tussen de Kerkweg en het Westeinde wo nen, moeten even met de auto in de rij staan. De werkzaamheden zijn de zelfde die eerder aan het ach terste gedeelte van de Floraweg en aan de Geestweg werden uitgevoerd. Door het alsmaar dempen van slootjes kan het regenwater geen kant meer op en blijft het in grote plassen op de weg liggen. Ook doordrenkt het de bermen waardoor daar onmiddelijk een kuil ontstaat als er een auto even uitwijkt. Door pijpen aan te leggen moet het water naar de sloten getransporteerd worden. Bo vendien worden de bermen be straat. Voetgangers hebben zo een plek om te lopen en auto's kunnen elkaar makkelijker pas seren. De werkzaamheden moeten aan het eind van de maand klaar zijn, maar Olden hof kan dit in verband met het natte weer niet garanderen. HAZERSwouDE-DQRPTrots staat beheerster van het dorpshuis in Hazerswoude-Dorp Jacqueline Slin gerland in haar spiksplinternieuwe keuken. Het is een van de eerste onderdelen van het 1,7 miljoen gulden kostende nieuwbouwproject op de hoek van de Dorpsstraat en de Pieter de Hooghstraat dat af is. Voor 1 november moeten ook het jongeren centrum 't Stek en peuterspeelzaal Pippeloentje zijn opgeleverd. En dat gaat lukken, zegt Slinger land. „We liggen op schema." FOTO HIELCO KUIPERS alphen aan den run Aan een reorganisatie bij het grafische bedrijf Alfa Base valt niet te ontkomen. Dat is de mening van interim-ma nager J. van der Vorst, die het 202-koppige personeel de ze week moest meedelen dat er 44 arbeidsplaatsen ver dwijnen bij het bedrijf. Een aantal werknemers zal niet kunnen ontkomen aan gedwongen ontslag. De vakbond FNV KIEM (Kunst Informatie En Media) gaat aan de slag met het bedrijf om het aantal gedwongen ontslagen zo veel mogelijk te beperken. len. Als de nieuwe koers is inge slagen, dan blijft er een bedrijf met voldoende potentie over." Interim-manager Van der Vorst is zes weken geleden door de Raad van Commissarissen aangesteld met de opdracht het kwakkelende bedrijf weer ge zond te maken. Zijn voorganger Groen nam in de zomer op ei gen initiatief ontslag. Volgens G. Paans, voorzitter van de on dernemingsraad, is Groen de schuldige van alle ellende. Ja renlang mismanagement is de aanleiding van het afstoten van 44 arbeidsplaatsen. Van der Vorst bestrijdt de vi sie van de preses van de onder nemingsraad. „Het is niet de schuld van één man, het gaat mij te ver omdat te roepen. Er zijn meer mensen schuldig aan dit resultaat." Al eerder speelde de leiding van Alfa Base met de gedachten om arbeidsplaatsen af te stoten. Van der Vorst: „Maar daar is rob onderwater T. Riemersma van de FNV vindt dat de directie van Alfa Base verplicht is om de zaken op een fatsoenlijke manier op te los sen. „Als vakbond zijn we niet vrolijk geworden van deze ge beurtenissen. Wat wij Alfa Base verwijten is dat er jaren plan nen op de plank hebben gele gen, maar dat ze nooit zijn uit gevoerd. Alfa Base heeft geen nieuwe koers ingeslagen en moet nu ineens met de billen bloot en daar worden de werk nemers het slachtoffer van." Riemersma hoopt dat met het afvloeien van oudere werk nemers het aantal gedwongen ontslagen binnen de perken kan blijven. „Dat er iets binnen het bedrijf moet gebeuren, daarvan is iedereen overtuigd. Maar de directie moet alle mid delen aanwenden om zo min mogelijk ontslagen te laten val- het nooit van gekomen." De eerste daad van Van der Vorst deed het bedrijf, een voortzet ting van Samsom Sijthoff, op haar grondvesten trillen: het sa neren van veel arbeidsplaatsen. Van der Vorst: „De veranderin gen in deze sector gaan in een razendsnel tempo. Daar moe ten we op inspelen." De inwoner van Apeldoorn (44) is gespecialiseerd in op drachten om kwakkelende be drijven weer 'gezond te maken.' Hij heeft goede hoop dat het met Alfa Base allemaal nog goed komt. Het bedrijf wordt opgeplitst in een afdeling die zich gaat toeleggen op het drukken van tijdschriften en boeken. Een andere afdeling gaat zich specialiseren op test en databasebeheer. Van der Vorst: „Het kan zijn dat ik na het afronden van deze operatie weg ben, maar het kan ook zijn dat ik hier werk. Dat is het lot van een interim-mana ger. Ik zie voldoende perspec tief voor dit bedrijf. We hebben officieel niks meer met Wolters- Kluwer (dat bedrijf stootte Alfa Base vier jaar geleden af, red) te maken, maar we krijgen nog voldoende opdrachten om de toekomst zonnig in te zien. Maar op de oude manier wer ken, dat kon absoluut niet meer." ond WOUDE MARIEKE DE WIT il ers van de Drechtlaan, i nnenlaan, het Bospark Meidoornplein in Lei- willen geen speeltuin- tgl )r kinderen in de buurt, iri ben bezwaar geuit tegen tan van de gemeente Ja- om die aan te leg de bestaande voorzie- ctivii op te knappen. Daarom heeft de gemeente besloten daarvan af te zien. Twee jaar geleden waren de bewoners nog heel blij met het voornemen van de gemeente iets aan de voorzieningen te doen. De speeltuintjes bij de Drechtlaan en het Meidoom plein zouden worden opge knapt en uitgebreid, bij de Dennenlaan zou een nieuwe voorziening worden aangelegd. Jacobswoude had daarvoor 58.000 gulden beschikbaar. Toen de gemeente de bewo ners er onlangs in een brief van op de hoogte stelde dat de plannen konden worden uitge voerd, lieten tien tot vijftien mensen telefonisch weten dat ze daar niet op zaten te wach ten. „Blijkbaar zijn de jonge kin deren die er twee jaar geleden woonden, ouder geworden en zijn er geen kleine kinderen bijgekomen", zegt burgemees ter W. van Beek. De bewoners zeiden dat de bestaande speel tuinen wat hen betreft wel weg konden. De bewoners van de Dennenlaan, waar een nieuwe voorziening zou worden aan gelegd, waren bang dat de speeltuin een hangplek zou worden. Als de gemeenteraad instemt met het besluit, heeft Ja cobswoude het geld over voor andere speelvoorzieningen. Onlangs schreven drie kinde ren uit Leimuiden de burge meester een brief waarin ze vroegen om een speeltuin bij hen in de buurt. „Misschien kunnen we het geld nu daar voor gebruiken", aldus Van Beek. In plaats van tarief- en lijnta,\i runstreek marieta kroft De gemeenten Alphen, Ter Aar, Rijnwoude, Jacobswoude, Lie- meer en Nieuwkoop onderzoe ken of het haalbaar is om een nieuw openbaar vervoerssys teem op te zetten. Een perso nenauto of busje rijdt van deur De Rover 220 TDic is een bijzonder complete zakenauto. Het zal andere voorzien van ABS. airconditioning, lichtmetalen velgen én u echt aan niets ontbreken. Zeker nu hij als Business Edition is metallic lak. Een 77 kW/"l05 pk turbodieselmotor zorgt voor de uitgerust met een prachtig lederen interieur. Wij hebben voor een aandrijving van deze luxueus uitgevoerde Rover. Dus als u altijd lederen interieur gekozen omdat leer staat voor comfort, duur- Y.MijjiV al een keertje in het leer naar een meeting wilde, mag u deze zaamheid en kwaliteit. Eigenschappen waar ook Rover voor vUBwl kans niet laten liggen En van een kans mogen we spreken staat. Verder is de Rover 220 TDic Business Edition onder omdat u al in deze Business Edition rijdt vanaf fl 40.490.-. De Rover 200 Business Edition. Inclusief exclusief lederen interieur. AUTO-HOME LEIDEN BV, Touwbaan 2, Autoboulevard Leiderdorp, Telefoon 071 - 5121560 tot deur en vervoert zowel ge handicapten als gewone reizi gers. Het is de bedoeling dat het collectief, vraagafhankelijke vervoer (CW) met ingang van 1 juni in werking treedt. Het CW vervangt de tarief taxi, die nu gehandicapten en ouderen vervoert in de Rijn streekgemeenten met uitzonde ring van Ter Aar, en de lijntaxi die de bus vervangt tijdens de stille uren. Volgens de Ter Aarse wethouder N. Jonker die de mogelijkheden namens de zes gemeenten onderzoekt, kunnen door de nieuwe vorm van col lectief vervoer meer mensen te gelijkertijd worden vervoerd. Hij denkt aan drie tot vier pas sagiers tegelijkertijd. „Dat is ef ficiënter. Nu is het meestal maar één passagier die wordt vervoerd. Het CW kan voor hetzelfde geld wellicht meer rit ten maken." In plaats van een tarieftaxi rijdt in Ter Aar de Buurtoproep- bus als aanvulling op de regu liere bus. De BOB-bus, een par ticulier initiatief dat zichzelf be druipt, vervoert mensen tussen de verschillende kernen van Ter Aar. De bus is zo'n succes dat die blijft rijden naast het nieu we CW. Jonker: „Iemand die van de ene kern van Ter Aar naar de andere wil, kan het bes te van de BOB-bus gebruik blij ven maken. Dat is goedkoper. Die persoon moet wel lid van de bus zijn. Als hij of zij naar Al phen wil, kan beter gebruik worden gemaakt van het CW." De Rijnstreekgemeenten overleggen momenteel met omliggende regio's (Utrecht, Leiden en de Duin- en Bollen streek) om het collectief vervoer op elkaar af te stemmen. Ook is er overleg met de nieuwe orga nisatie Traxx die regionale ver voerssystemen aan elkaar kop pelt met landelijk opererende systemen, zoals met de NS. Als die afstemming er is, kan een gehandicapte of oudere onder begeleiding naar alle hoeken van Nederland worden ver voerd. Verder is er nog overleg gaande met de provincie Zuid- Holland, aldus wethouder Jon ker, om subsidie te verkrijgen. „We willen het CW wel betaal baar houden." Een andere voorwaarde die hij stelt is dat huidige buslijnen niet in gevaar komen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21