Leidsch Dagblad Akkoord over bonus apotheker Protest tegen asielzoekers ontaardt in vechtpartij rwCieba P»-»n^ie 'Straks gaan de mensen zelf het bos in' Economie speerpunt Leids college Baby huilt anderhalf uur per dag BLAD? LEfDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS DAG 8 OKTOBER 1999 inland 3,5,6 Inland 7 luren Kunst 23 bmie 8,9 bf en Samenleving 16 (rek van de Dag 2 115,17,18,19,21 (programma's 13 bn Groen/Strips 11 t 24,25 (overzicht 16 len Wiel 27 OPGERICHT 1 MAART 1860 Klaassen en (rijn gestolen van ppenspeler [er Onderwater tiator wist al i kinderporno nLinks-senator Van ndel wist al veel langer jen aantal medebestuurs van een homostichting elde in kinderporno. Al jaar geleden werd hij jver ingelicht. Groen- ziet vooralsnog geen re- om stappen tegen Van ndel te nemen, ia 3 inramp: nog en vermist zal waarschijnlijk nooit es kunnen worden vast- ld hoeveel mensen er bij Londense treinongeluk afgelopen dinsdag zijn •komen. De brand, die na ngeluk uitbrak, heeft een van de trein compleet in gelegd. Hierbij zijn veel len levend gecremeerd. Er slechts 33 lichamen ge in, maar er worden nog 120 mensen vermist, a 7 V: stop met itrole internet Bondgenoten loopt te tegen bazen die hun in- ttende werknemers be en. Om te voorkomen 11e elektronische post en "ite internetpagina's gecontroleerd, ontwierp jnd een protocol waarin chten van de werknemer beschreven. a9 pils gaat niet Ir Heineken bken heeft de slag gemist iet Tsjechische biermerk er Urquell, ook wel aan- |d als het 'oerpils'. South kn Breweries (SAB) ging 660 miljoen gulden met neerderheidsbelang in de ^verij aan de haal. Het Ja- fe Namura houdt voorlo- (ïog een minderheidsbe- a9 roegdeur na te uur sluiten' CDA wil het uitgaansge- I aanpakken door de toe- elijkheid van cafés en dis- In de nachtelijke uren te rken. Het Tweede-Kamer- letkerk stelt voor dat deze jenheden na twee uur 's ts geen klanten meer mo- linnenlaten. ,,Als je de in- tijd vastlegt, kun je waar- hlijk veel onveiligheid en fast voorkomen." '«DAAG 28 PAGINA'S 18 Burgemeesters Katwijk en Lisse openen nieuwe zuiveringsinstallaties 21 23 Personeel I Sportfondsen Geitenplanetarium vindt directeur wacht al in zintuigentuin een jaar op centrum Nieuw Alkemade Buitenzorg 25 Ronaldo heeft weer reden om te lachen Minister Borst geeft iets hogere vergoeding maar snoeit ingrijpend in bonussen Minister Borst van volksgezondheid en de apothekersor ganisatie KNMP hebben na maandenlang onderhande len een akkoord gesloten over de apothekersbonussen. DEN HAAG GPD De apothekers krijgen een iets hogere vergoeding per recept, maar moeten wel de honder den miljoenen inleveren aan bonussen en kortingen die ze nu jaarlijks ontvangen van me dicijnfabrikanten. Begin dit jaar ontploften de 1.500 apothekers toen Borst harde maatregelen aankondig de om de oplopende medicijn- kosten aan te pakken. Apothe kers kregen te horen dat ze minder geld zouden krijgen voor hun praktijkkosten (de re ceptvergoedingen) en ook hun LEIDEN RUUD SEP De onderhandelaars van PvdA, Groenlinks, D66 en WD zijn er uit. Terwijl er gisteravond nog druk aan het nieuwe Leidse college programma werd geschre ven, was het aan D66-frac- tieleider O. Welling om het nieuws naar buiten te brengen. Hij vertelde de ledenver gadering van de democra ten dat de toetreding van de WD tot het college niet tot radicale koerswijzigin gen heeft geleid. Alleen op economische zaken zou door de komst van de libe ralen veel gaan veranderen. Welling: ,,Dat komt ook door de mensen die nu vanuit de WD naar voren komen. En het is maar goed ook dat er op dat ter rein iets gebeurt." Omdat het nieuwe colle ge pas vandaag aan het eind van de middag wordt gepresenteerd, kon de D66- fractieleider zijn leden nog niet al te veel vertellen. Hij beperkte zich dan ook tot mededelingen in de trant van 'als de profilerings- drang wegvalt, zijn de ver schillen in de Leidse ge meenteraad vrij klein'. De leden hoeven zich wat Welling betreft geen zorgen te maken over een ruk naar rechts. „Naar mijn idee heeft de WD geen punten binnengehaald die in strijd zijn met ons ver kiezingsprogramma. Ze hebben daarentegen wel zaken ingebracht in het collegeprogramma die al in ons verkiezingsprogramma stonden." Welling bevestigde dat vanuit de WD Melanie Schultz en Berry Vos- naar voren worden geschoven als de nieuwe wethouders. Rogier van der Sande volgt Schultz op als fractievoor zitter. „Ik heb het gevoel dat met hen goed samen te werken valt", aldus de D66'er. Pagina Leiden: Leden PvdA en Groenlinks be slissen over nieuw college lorgen open vanaf 6 uur en in auto. in een Gratis klapstoel voor de eerste 100 bezoekers.* *T.w.v. 39 gulden. 'gen is het groot feest. Met activiteiten, biedingen en nog veel meer fantastische T I ML EJA ijzen. Kom kijken tussen 6 en 24 uur. Delft is open van 0 tot 24 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) U zoekt een huis? EE CO INI D HO IN/1 E 8 t/m 10 oktober - Jaarbeurs Utrecht Frankrijk 9.30 - Italië 12.00 - Spanje 13.30 uur n 20 landen Europa (incl. Ned.) - Caribbean en Z-Afrik£ in. chalets, appartementen en bungalows I.00 uur. Zaterdag 9 okt. zondag 10 okt.: 10.00-17.00 ui 'olljn Q35 628 AS S kortingen en bonussen op me dicijnverstrekking moesten in leveren. De minister meende dat de apothekers een onder zoek naar de bonussen frus treerden. De apothekers kon den er niet mee leven dat Borst ook wilde bezuinigen op de praktijkkosten. De KNMP bere kende dat zoveel inkomstenver lies tot sluiting van zeshonderd apotheken zou leiden. Na drei ging met een kort geding, gin gen de beide partijen toch weer om de onderhandelingstafel zitten. Minister Borst heeft de volle dige steun van de Tweede Ka mer in haar streven de apothe kers hun bonussen af te pak ken. De Kamer vindt dat de apotheker een zorgverlener moet zijn en zijn inkomen niet moet verhogen met allerlei ex traatjes van de farmaceutische industrie. Wel kreeg Borst kri tiek op haar plannen om ook de praktijkvergoeding aan te pak ken. Ze wilde hen honderd mil joen minder geven, maar heeft daar nu van afgezien. Volgens een onderzoek van het bureau PricewaterhouseCo- opers hebben de apothekers in 1997 voor 360 miljoen gulden aan inkoopvoordelen en andere extra's behaald. Om te voorko men dat apothekers faillie gaan als ze in één klap hun in koopkortingen kwijtraken wordt de vergoeding voor me dicijneninkoop in fasen ver laagd. De vergoeding per recept - nu 11,20 gulden - gaat ook in stappen omhoog. In eerste in stantie komt er ongeveer zestig cent bij. De apothekersorganisatie KNMP is blij dat de ruzie is bij gelegd. Volgens een woordvoer ster komt er nu eindelijk rust voor de beroepsgroep. De apo thekers zijn verheugd dat de vergoeding per recept mede onder druk van de Tweede Ka mer omhoog gaat. Burgemeester Visser zoekt dekking onder een KOLLUM GPD Een informatieavond over hét perma nente asielzoekerscentrum dat in het Friese Kollum moet komen is gister avond ontaard in een vechtpartij. Kort na het begin van de voorlichtingsavond drong een groep jongeren naar voren en smeet eieren naar de sprekers. Burge meester P. Visser werd besmeurd. De politie verrichtte twee arrestaties. De bij eenkomst in de sporthal werd na een half uur afgebroken. In de hal zaten zo'n achthonderd mensen. tafel. Voor de bijeenkomst werd buiten de sporthal een demonstratie gehouden waaraan zo'n duizend mensen meede den. Ze droegen borden met anti-asiel- zoekersleuzen. Onder hen was Bauke Vaatstra, de vader van de vermoorde 16- jarige Marianne Vaatstra. Een bewoner van het tijdelijke asielzoekerscentrum dat Kollum nu heeft, wordt van die moord verdacht. Namens het comité 'AZC Nee' werd de burgemeester een petitie tegen het asielzoekerscentrum aangeboden. Kort daarna trok een grote groep demon stranten de sporthal in, waar burge meester Visser zijn betoog juist had af gerond. Visser had daarin nog gepro beerd de verwijten van de bevolldng te ontzenuwen. „Mijn salaris wordt door een AZC niet hoger." Hij verklaarde ook dat hij er niet eerder dan anderen van op de hoogte was, dat een inmiddels spoorloos verdwenen Irakese oud-be woner van het Kollumer AZC wordt ver dacht van de moord op Vaatstra. Vooral regiocoördinator Haarsma van het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers riep veel woede over zich af. Ze gaf Tempo-Team All Stars banenbeurs zaterdag 9 oktober 10.00 tot 16.00 uur tempo-teamuitzendbureau Zie voor odressen: Gouden Gids of www.tempo-team.nl Zuigelingen van een maand brengen anderhalf uur van de dag door met huilen. Eén op de zeven ouders vindt dat te veel. Vrijwel alle moeders doen er wat aan om het huilen van hun kind te verminderen. Artsen van consultatiebureaus, school artsen en verpleegkundigen hebben dat vastgesteld in een vandaag verschenen rapport van TNO Preventie en Gezond heid. De acties die ouderen on dernemen om het huilen van hun kind te beperken zijn soms schadelijk. Negen procent van de ouders legde het kind op de buik te slapen. Volgens ander onderzoek zou dat de kansen op wiegendood verhogen. An dere ouders geven het kind een pijnstiller. Uit het TNO-onderzoek blijkt verder dat één op de vijf Neder landse kinderen onder de vijf tien psychosociale problemen NR. 42124 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 nvÜwlW SHOWROOM KcPntoormeubelen llMMMimWÉinilMKIhMCl HET WOORD IS AAN Edmund H. Volkart Verjaardag: een jaarlijkse waarschuwing dat hoe rusti ger aan jij alles doet, hoe sneller de tijd voorbijgaat. perioden r met tegen 9^- 13723° 1<724° "720° 20% 40% 10% 5SSS35? 30% 20% 30% ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS oude 8t bijzondere boeken PIETERSKERK-LEIDEN zaterdag 9 okt. 11-17 uur zondag 10 okt. 11-17 uur B.O.B.: 035-5417256 of Scotland lamswollen pullove in 25 linten frrv ,—^j FOTO GPD CATRINUS VAN DER VEEN toe dat was overwogen om de nieuw bouw in Kollum uit te stellen. „Maar als we 'nee' zeggen in Kollum, betekent dat ook een 'nee' voor Franeker, Lemmer, Leek en al die andere plaatsen." Een deel van de toehoorders liet luidruchtig blijken dat 'nee' nou juist te willen. Kort daarna vlogen de eieren door de lucht. Visser dook weg onder de tafel, Haarsma verschool zich achter het spreekgestoel te. BREESTRAAT114 AB LEIDEN Zondag 10 oktober Wetenschapsdag Theater om 14 en 15 uur Demonstraties uurwerken van 13 tot 17 uur Toegang gratis! Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietcnstraat 10 071-5214224 heeft, zoals moeilijkheden in de omgang met hun ouders, leraar op school of met leeftijdsgeno ten. Meestal gaat het om lichte problemen, waarvoor de kinde ren niet in behandeling zijn. Bij minder dan twee procent van de kinderen met problemen De nieuwste trends in keuken- en wastafelbladen vindt u bij Erbi. Kom zaterdag 9 oktober a.s. kijken in showroom de Connection en vraag hier deskundig BladAdvies. of lichamelijke) mishandeling geconstateerd. Voor het onder zoek zijn in het schooljaar 1997/98 over ruim 10.000 kin deren gegevens verzameld. Geen celstraf maar dienstverlening opgelegd voor handel in paddo 's DEN BOSCH ANP In het proefproces over geestverruimende paddestoelen tegen vier mannen en een vrouw, heeft de rechtbank in Den Bosch gisteren aanzienlijk lagere straffen opge legd dan geëist. In drie gevallen was drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist, maar dat werd 240 uur onbetaalde arbeid met daarnaast een half jaar voor waardelijke gevangenisstraf. De rechtbank liet in het vonnis zwaar meewegen dat volgens deskundigen de zogenoemde paddo's geen gevaar voor de volksgezondheid opleveren. De werkzame stoffen in de gedroogde paddo's zijn niet of nauwelijks verslavend en veroorzaken slechts een mild hallucinerend effect, zo citeerde de rechtbank de deskundigen. Het stond de rechtbank niet vrij om daar uit te concluderen dat deze drugs ten on rechte onder de Opiumwet vallen. Daar over' moet de wetgever beslissen, stelde de rechtbank. De Vereniging Landelijk Overleg Smartshops (Vlos) is zeer teleurgesteld over het vonnis omdat de handel in onge- vaarlijkse paddestoelen strafbaar blijft. „De smartshops zullen voorzichtiger wor den en misschien helemaal stoppen met de verkoop van paddestoelen. De handel verdwijnt dan in het illegale circuit en mogelijk gaan mensen zelf het bos in om paddestoelen te plukken. Dat lijkt me ook niet gezond", zegt G. Boels, voorzitter van de Vlos. Tegen drie verdachten uit Amsterdam en Eindhoven was drie jaar gevangenis straf geëist voor de productie van en han del in geestverruimende paddestoelen. Tegen een voormalige champignonkwe ker uit Kerkdriel in wiens kwekerij de hai- lucinogene paddestoelen werden ge kweekt. was anderhalf jaar geëist. Tegen zijn dochter was de eis voor haar aandeel 240 uur werkstraf. Het vonnis is voor de vier mannen elk 240 uur werkstraf gewor den en voor de vrouw 120 uur. Een smartshop uit Eindhoven, waar de paddo's werden verkocht, kreeg een boete van tienduizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk na een eis van honderd duizend gulden onvoorwaardelijk. De rechtbank zal pas over vier weken uit spraak doen over de geëiste winstontne mingen van 2,2 miljoen voor de kweker, 270.000 gulden van de Eindhovenaar en 250.000 gulden van de smartshop. Alle verdachten zullen in hoger beroep Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Cl Per kwartaal acceptgiro 97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad jr deze bon In een envelop, zonder postzegel, r: Leidsch Dagblad, abonnoe service, woordnummer 10050, 2300 VB Lolden, en kan ook: 071- 5128 030 ol meren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 4001 14'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1