Van het ene gebod kom je tot het ander Eigen identiteit SoW-kerken zet oecumene onder dt GEI Geloof Samenleving VRIJDAG 8 OKTOBER 1999 979 VANDAAG Twee vrouwen delen deze dag op de heiligenagen- da: Brigitta van Zweden (1302-1373) en Thaïs (vier de eeuw). Brigitta stichtte een eigen orde: de 'Orde van de Heilige Brigitta'. Ze kreeg bekendheid door op schift gestelde visioenen, waarin zij zelf als 'bruid van Christus' optreedt. De mooie Thaïs is een heilige van een an dere orde. Vrijwel haar hele volwassen leven was zij een zeer gewilde prostituee. Mannen bevochten elkaar tot de dood voor de eer één nacht met haar te mogen doorbrengen. Totdat zij op een dag de kluizenaar Pafnutius binnenliet. Hij wist haar te bekeren en naar een klooster te lokken. Eenmaal aangeko men, liet Pafnutius haar gevangenzetten in wat wij tegenwoor dig een isolatiecel zouden noemen. Drie jaar mocht ze niets anders doen dan bidden. Toen haalde Pafnutius zijn hand over zijn hart en liet haar vrij. Vijftien dagen later overleed zij. 8 OKT Pauselijke audiëntiekaart via internet rome» Nederlandse gelovigen en toeristen kunnen voortaan via internet een kaart bestellen voor de wekelijkse algemene audi ëntie van paus Johannes Paulus II. De website van de Kerk der Friezen in Rome is voor zover bekend de eerste plaats op het wereldwijde computernetwerk die deze mogelijkheid biedt, al dus initiatiefnemer S. Dankelman. De bezorgdienst van het Va- ticaan levert de kaarten indien gewenst een dag voor de audiën tie bij het hotel af. De website (www.kerkvdfriezen.org) richt zich voorlopig alleen op Nederlandstalige bezoekers. Duitse bisschoppen schrijven paus frankfurt Twaalf van de 26 diocesane bisschoppen in Duits land hebben per brief paus Johannes Paulus II geïnformeerd over hun grote bezwaren tegen breken met het overheidssys teem van abortusadviesbureaus. De bisschoppen stellen de paus de vraag of hij verantwoordelijk wil zijn voor het feit dat de RK-Kerk tal van twijfelende vrouwen niet meer kan bereiken. De paus heeft de Duitse bisschoppen bevolen te breken met het systeem. In Duitsland schrijft de wet voor dat vrouwen het ad vies van zo'n bureau moeten inwinnen voordat tot een abortus kan worden overgegaan. De bisschoppen beweren in hun brief aan de paus, dat de kerkelijke adviesbureau's al heel wat abor tussen hebben voorkomen. Festival van de doden in Cambodja choeng ek Boeddhistische monniken wissen zich het zweet van het voorhoofd bij een ceremonie in Choeng Ek, een plaatsje vlak buiten de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Daar be gon gisteren Cambodja's 'festival van de doden'. Honderden boeddhistische monniken en duizenden rouwenden legden bloemen en brandden wierook bij het massagraf in Choeng Ek, waar meer dan achtduizend slachtoffers van het bewind van Pol Pot begraven liggen. foto afp Zangavond Baptistengemeente leiden Het gemengd koor 'Glorie aan God' zingt zondagavond, begeleid door een combo onder leiding van Joke Jager, in de dienst van de Baptistengemeente Leiden. Spreker op de bijeen komst in de Kooikapel aan de Driftstraat 49a is dominee G. Goessens en het thema is 'doe uzelf geen kwaad'. De dienst be gint om kwart voor zeven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Giessendam-Neder- Hardinxveld (wijkgemeente 2 Noord), J.A. Brussaard te Wijn gaarden. Bedankt: voor Oene, J Maas te Oud-Beijerland. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Oud Beijerland, P. Melis te Genemuiden. VRIJE EVANGELISCHE GEMEEN TEN Aangenomen: naar Dordrecht (parttime), mw. D.N. van Houten, kandidaat uit Utrecht. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wisselvallig met van tijd tot tijd regen en af en toe een opklaring. Zaterdag opnieuw veel wind. Mid- dagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 4 in het noorden tot 13 plaatselijk in het zuiden. Noorwegen: In het noorden en oosten soms opklaringen. Verder bewolkt, re genachtig en vooral zaterdag ook onstuimig. Maxima van een paar graden boven nul in het noorden tot 13 graden in de omgeving van Oslc. Zweden: Meest bewolkt en perioden met regen. In het noorden eerst nog een paar opklaringen. Veel wind, vooral zaterdag. Vrijdag maxima veelal tussen 5 en 14 graden, za terdag iets lager. Denemarken: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Zaterdag veel wind en la ger op de dag van het westen uit opklaringen. Middagtemperatuur vrijdag ongeveer 13 graden, za terdag iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zeer onbestendig met vooral vrij dag veel wind. Van tijd tot tijd re gen, maar vooral in het zuiden ook wat zon. Maxima uiteenlo pend van 10 graden in Schotland tot 19 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Wolkenvelden en soms wat regen. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het midden zonnige perioden en kans op mist. Naar het noor den toe meer wolkenvelden en kans op wat regen. Vrijdag maxi ma rond 17 graden, daarna iets hoger. Portugal: In de Algarve kans op een fikse regen- of onweersbui. Elders droog en flink wat zon. Maxima tussen 23 en 28 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Spanje: Geregeld zon. In het zuiden kans op een stevige onweersbui. Maxi ma tussen 21 en 29 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar vooral aan de noordkant van de eilanden soms ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima tussen 23 en 28 graden. Marokko: Westkust: in het zuiden flink wat zon. Naar het noorden toe meer bewolking en kans op een fikse onweersbui. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Soms zon en enkele buien, ook met onweer. Middagtemperatuur aan zee rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend lo kaal mist. Maxima iets oplopend; zaterdag tussen 18 en 24 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en mogelijk een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 25 graden. Italië: In het uiterste zuiden mogelijk een onweersbui. Verder veel zon en droog. Middagtemperatuur iets oplopend tot omstreeks 23 graden op zaterdag. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vrijwel over- ZATEROAG 9 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07 54 Zon onder 18.59 Maan op 07.28 Maan onder 19.28 Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 04.26 16.45 03.59 16.18 Laag 00.05 14.12 23.46 13.53 Weerrapporten 08 oktober 08 uur: Amsterdam De Bilt Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Innsbruck hall bt Istanbul half bew. Klagenfurt zwaar bev Kopenhagen regen Las Palmas licht bew. Lissabon licht bew Locamo onbewolk Londen regen Luxemburg zwaar bev Madrid half bew. 15 11 11.0 14 10 1.0 14 10 0.3 15 10 20 15 10 0.1 15 12 5.0 15 11 1.0 10 2.0 9 0.0 14 10 0.1 14 7 0,3 28 20 0.0 20 13 00 16 4 0.0 15 4 0.0 14 10 01 29 21 0.0 14 12 3.0 12 8 0.1 13 3 0.0 10 6 3.0 Split onbewolkt Stockholm half bew. Warschau licht bew. Wenen licht bew. Bangkok half bew. Buenos Aires motregen Casablanca licht bew Johannesburg onbewolkt Los Angeles onbewolkt New Orleans regen New York onbewolkt Tel Aviv licht bew. al droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Malta: Af en toe zon en kans op een re- gen- of onweersbui. Maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden, maar ook kans Vancouver regen o3 15 10 13.0 op een bui. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 20 in het noordwesten tot tegen de 30 graden in het zuiden en op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en soms wat regen. In het zuiden eerst droger en kans op wat zon. Middagtempera tuur rond 15 graden. Zwitserland: Zonnige perioden. Later in het bewolkt 4ïjpÊ» onweer warmtefront sS* regen sneeuw koufront opklaringen ha8el lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in hecto pascal noorden meer bewolking en mo gelijk wat regen. Maxima tussen 15 en 20 graden. Oostenrijk: Perioden met zon. Later in het noorden meer wolken en wat re gen. Middagtemperatuur om streeks 17 graden. Polen: Vrijdag eerst nog hier en daar zon. Later toenemende bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag temperatuur omstreeks 13 gra den. Tsjechië en Slowakije: Vooral in Slowakije nog wat zon. Verder bewolkt en af en toe re gen. Middagtemperatuur oplo pend naar 17 graden. Hongarije: Zonnige perioden en droog. Maxi ma vrijdag rond 16 graden, zater dag iets hoger. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en 0 ieboren M. Hov tidvA.E 071C- 5323 Rosanni telefax Advertentie Familieberichten: 023- 53 der Lee 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie. 071- 5315 L n advertentie 'er uiai Maandag t/m vrijdag van 8.3 en D-C.1 071- 5356 230 Jv C. Ver: rubrieksadverte na dv J Maandag t/m vrijdag v, 071-5143 545 abonnementi 'öutzager bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) inmachtigii* helberg :h afschrijven van M Azarké "d, ontvangen radvG.J The H.L.P. PI D.C. van der Plas, J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie W.F. Wegman, chef redactie Leiden VERZENDING PI Voor abonnementen die per post f worden verzonden geldt een toe Agnes dv ;r verschijndajster San Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), i: van het regionale nieuws uith Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken L van Hoi tarah Lei; in a.h.m Chen en ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per d_ i,. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. iNLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De Samen-op-Wegkerken zijn niet op voorhand bereid taken te delegeren aan de Raad van Kerken. Zeker nu, in de opbouwfase van de SoW-kerken, is hun eigen identiteit erg belangrijk. Dat zei de hervormde synodevoorzitter do minees B. van Vreeswijk bij de bespre king van het concept-beleidsplan van de Raad voor de jaren 2000-2005. Van Vreeswijk vraagt zich af in hoe verre de lidkerken bereid zijn taken aan de Raad te delegeren. De grote kerken willen naar zijn mening toch meer hun eigen identiteit behouden. ,,De SoW-kerken gaan, waar dat nood zakelijk is, graag een eigen weg. We le veren ons niet bij voorbaat uit", zegt Van Vreeswijk. Een eigen identiteit hoeft volgens hem niet ten koste van de oecumene te gaan. De Raad van Kerken is volgens de synodevoorzitter geen vrijblijvend platform, maar een forum om, waar mogelijk, samen te spreken en te han delen. „Waar we van elkaar verschil len, gaan we onze eigen weg. Zo staat het ook in het SoW-beleidsplan." De oecumene ligt onder druk, schreef T. Strop-von Meijenfeldt in het kerkelijk opinieblad Centraal Week blad naar aanleiding van het besluit van de SoW-kerken om het oecume nisch hulpwerkorgaan SOH in de ei gen organisatie onder te brengen. Van een van de oudste oecumenische or ganisaties blijft volgens haar bijna niets meer over. Houdt de oecumeni sche opvatting van de SoW-kerken in dat alleen dat werk samen wordt ge daan wat per se niet alleen kan wor den gedaan, vroeg Strop. Of is er toch ruimte voor een bredere oecumeni sche opvatting, namelijk dat al datge ne samen wordt gedaan wat niet per se alleen moet worden gedaan? Binnen de Raad van Kerken bestaat de vrees voor een groter kloof tussen de grote en i kerken. In het concept- ')X wordt de mogelijkheid get de Rooms-Katholieke Kerk men-op-Wegkerken drie woordigers krijgen en de kerken slechts één. Nu li twaalf lidkerken en vijf y twee vertegenwoordigers, pleitten de bisschoppen al zeggenschap van de grote k )DEI iuur Rabbijn Shmuel Spiero (31), de ambulan te rabbijn, de vlie gende keep voor de joodse mensen in de provin cie, woont met zijn ge zin in de Leidsebuurt Spiero gaat waar hij nodig is. Na een verblijf jaar m Amerika wil hij als Nederlands rabbijn een bijdrage leveren aan het in stand houden van het ONNO VAN 'T KLOOSTER Ik ben in 1996 na een studie aan de Hogere Talmoedschool in New York teruggekomen naar Nederland. Hier kent men geen Talmoedscholen. Er zijn wel joodse lagere en middelbare scholen waar veel joodse kinderen naartoe gaan. Maar na de middelbare school is het voor ons niet ongebruikelijk om naar de Hogere Talmoed school te gaan. Daarvoor moet je dan naar het buitenland. Veel mensen ronden die studie niet af met de titel 'rabbijn', maar kiezen voor een profaan vak als makelaar of advocaat. In mijn ge val lag dat anders. Ik wilde rabbijn worden, hoewel ik even gewacht heb voordat ik die keuze maakte. Na de Hogere Talmoedschool ben ik nog in Amerika gebleven. Zo'n opleiding rond je eigenlijk nooit af. Ik heb na mijn studie twee jaar in New York in een boekhandel gewerkt, en ben getrouwd met een Amerikaanse vrouw. Zij is in dezelfde religieuze sfeer opgegroeid als ik. Samen hebben we beslo ten naar Nederland te gaan. We voelden dat we iets konden betekenen voor de joodse gemeen schap in Nederland. Mijn familie komt oorspron kelijk uit Polen maar woont hier al ruim 200 jaar. We hebben altijd veel functies bekleed en overal in Nederland gewoond. Bij ons thuis leefden we volgens de joodse wetten. We waren met zes kin- Rabbijn Shmuel Spiero:„Op een bepaalde manier zien wij God als een 'niets'." deren. Drie jongens en drie meisjes. Mijn vader is tandarts in Amsterdam. Daarnaast is hij een mo- heel (joods besnijder). Er zijn in Nederland niet zoveel mensen met deze functie. En mijn broer is ook rabbijn in Amsterdam. Mijn ouders hebben ons nooit gezegd dat we rabbijn moesten worden. Het kwam echt uit ons zelf. Ik had sterk het gevoel dat ik mensen wilde steunen in joods Nederland. Veel joden trekken weg naar Israël voor hun studie of naar de kib boets, maar helaas blijven ze daar vaak voor de rest van hun leven. Er is natuurlijk toch een hele generatie weggevallen. Na de oorlog is het een moeilijke periode geweest. Mensen van mijn leeftijd hebben gelukkig weer kinderen. Die krijgen nu en de komende jaren weer les in de synagogen. Haarlem is wat dat be treft wat minder goed bedeeld geweest. De mees te mensen die religieus willen leven trekken naar Amsterdam. Daar zijn de joodse scholen en de joodse winkels. Maar ik heb hier een functie te vervullen, dus woon ik hier in de buurt. Ik moet op loopafstand wonen van de synagoge, want op de sabbat rijden we geen auto. En hier kan ik mensen thuis ontvangen. Bovendien is het goed om in de regio te wonen waar je werkzaam bent. Ik doe veel huisbezoeken, niet alleen in Haarlem, maar ook in de rest van Nederland. Voor mij is het rabbijn zijn een levensvervulling. Het woord roeping kennen wij niet in het joodse geloof. Binnen het jodendom leeft een sterke tra ditie, die niet alleen aan de buitenkant in de ritu elen en de diensten zit, maar ook sterk aan de binnenkant leeft. Het joodse geloof is één van de oudste nog levende geloven ter wereld. Die ge voelens zijn van generatie op generatie, van rab bijn op rabbijn overgegaan. De Torah is ons wet boek, onze bijbel, die we hebben gekregen via Mozes op de berg Sinaï. We houden ons dagelijks bezig met het lezen en beleven van de wetten die daarin staan. Het zijn de wetten die ons door God gegeven zijn. Die tra ditie willen we vasthouden. Er is altijd wel iets te vinden in de seizoenen, in de feestdagen, dat ver bonden kan worden met het dagelijks leven, met een gebeurtenis of met een ervaring van iemand. Niet lang geleden las ik bij voorbeeld voor uit de Torah: „Geprezen zijt gij bij binnenkomst en ge prezen zijt gij bij het weggaan." De volgende dag was ik op bezoek bij een familie die net hun moeder verloren had. Die woorden hadden bun troost en kracht gegeven. Het zijn de woorden die God tot Mozes gesproken heeft en daardoor ook tot ons. Iedere jood voelt duidelijk dat hij jood is. Dat ge voel krijgt hij mee van zijn familie. Hij gaat naar FOTO UNITED PH( 'EST I\ lingo i de sjoel, hij volgt de diensten. Daart dat gevoel van verbondenheid met (y^ j-)| sterker. Door mijn functie - door zo yan j lijk met dit werk bezig te zijn, niet allet nagoge maar ook daarbuiten - groeit denheid alleen maar. Voor mij is God j- natuurlijke kracht. Geen beeld, geeAavon( geen mensenwezen. Het is de God van ment. Een alom aanwezige, boven toega kracht, die ons iets van die kracht la als wij ons ervoor open stellen. Op een bepaalde manier zien wij G 'niets'. Niet dat ik bedoel dat hij niets is niet tastbaar. We vragen dingen a< H bidden tot God, iedere dag weer. In ervaar ik zijn kracht. Nee, God is vo( e Hobl referentiepunt. Een referentiepunt is f iet Wir gens naartoe. We hoeven nergens nafcn com is het begin en het eindpunt. De vraag tnden i meer: hoe breng je die kracht van l 201. E binnen. Overal waar je komt. Ik denk i om rabbijn ben geworden. Ik geloof i handelen, het doen van goede daden IHOEK ontstaat het gevoel wat wij noemen: ezing c 'mitzwah gorreret mitzwah', van het evind< ene gebod kom je tot het ander. Dat is denk ik waar het om gaat in een mensenleven." in Haarlem. Hier is hij voorganger van de sy nagoge. Sinds novem ber 1998 is hij boven dien in dienst van het NIK (overkoepelend orgaan joods Neder land). In die hoeda nigheid is Spiero ook elders in Nederland te vinden: bij een begra fenis in Leeuwarden, een huwelijk in Zut- phen of een Bar Mits- vah in Groningen. joodse religieuze le ven. Een generatie jo den is weggevallen, maar een nieuwe groep jonge mensen keert langzaam maar zeker terug in de syna gogen. Spiero heeft de draad opgepakt. Een draad die loopt van generatie naar genera tie, en de joden door de eeuwen heen met elkaar verbonden heeft.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16