eiden Regio Gestolen: Jan Klaassen en Katrijn Universiteit nu weer een der slechtste Vreewijkstraat woest over plannen gemeente MPlSnii eden PvdA en GroenLinks beslissen over nieuw college iry vrijwilligersprijs niet i zoek naar supermens Werken bij het station Zr Nauwelijks bezwaren buurt tegen vrijgeven sluitingstijden cafés bAG 8 OKTOBER-I999 „eidenaar verzet zich tegen bloedproef m )ENj Een 22-jarige Leidse automobilist werd vannacht in de iboldstraat gevraagd te blazen omdat de politie vermoedde hij met een glaasje op achter het stuur zat. Omdat het bla- niet goed lukte, werd de man aangehouden om het op het litiebureau allemaal nog eens over te doen. Toen ook dat ver- erd uitpakte, moest hij een bloedproef ondergaan. Die verliep k niet probleemloos want al scheldend sloeg de man zijn ist stuk op een muur. Uiteindelijk slaagde de politiearts erin man bloed af te nemen. De Leidenaar kreeg een bon wegens lerspannigheid. leindieren- en vogelmarkt IENVogels, konijnen, cavia's, muizen, hamsters, sierduiven kippen. Dierenliefhebbers kunnen zondag weer terecht in r Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Daar houdt de ;eniging van De Vogelvrienden Leiden e.o. een dieren- en vo- markt, waar naast dieren ook voer, kooien, broedhokjes, itmateriaal en bodembedekking te koop zijn. De markt wordt ere tweede zondag van de maand gehouden. Wie met dieren nt, kan vanaf 9 uur terecht en bezoekers vanaf 10 uur. De is open tot ongeveer 14 uur. leiden arnoud wukmans Buurtbewoners zijn woedend over de plannen die Leiden heeft met het voormalige Rijkszuivel- station aan de Vreewijkstraat 12a en b. Zij voelen zich slachtoffer van de voorgenomen deal tussen Leiden en Jobo de Bouwers, waarbij de gemeente drie panden - het voormalige zuivelstation, Zoe- terwoudsesingel 98/99 en Garenmarkt lb - ruilt voor het Scheltemacomplex. Om de ruil mogelijk te maken zou de gemeente onzorgvuldig met hun belangen omspringen. Ook vinden zij dat de inhoud van het plan-Vreewijkstraat niet deugt. Het was rumoerig gisteravond tijdens de com missie ruimtelijke ordening. Terwijl de commis sieleden tevredenheid toonden met het plan van architect Van Swieten om Vreewijkstraat 12a/b te verbouwen tot een complex van twaalf apparte menten en met behoud van kinderdagverblijf De Kresj, dachten de vele insprekers uit de Vreewijk hier anders over. De meeste bezwaren komen voort uit het in hun ogen 'absurd grote aantal ge projecteerde appartementen binnen het project'. De hiervoor benodigde zeven meter brede en vijf meter hoge dakuitbouw - 'het optrekken van de gevel', aldus een buurtbewoner - tast de ar chitectonische eenheid van de buurt aan en be neemt de tegenoverliggende panden nog meer zon. Ook zou de parkeerdruk met twaalf apparte menten veel te hoog worden. De manier waarop het college deze parkeerproblemen statistisch wegmasseerde door alle duizend woningen in de Vreewijk erbij te betrekken en door vooruit te lo pen op een beslissing van de wijk over het al dan niet invoeren van parkeerrestricties, schoot de insprekers in het verkeerde keelgat. „Wij willen dat graag zelf bepalen en zullen dat doen op on ze jaarvergadering van 22 november", aldus se cretaris M. Hogeboom van wijkcomité Vreewijk. In hun soms emotionele betogen maakten be woners bezwaar tegen de plotselinge haast van het college. Zij vinden dit een vorm van onbe hoorlijk bestuur en vermoeden de tijdsdruk een gevolg is van de problemen rond de uitbreiding van De Lakenhal. Het ruilvoorstel tussen Jobo en de gemeente bevat de clausule dat de zaak voor 1 november rond moet zijn. De Vreewijkers menen overigens dat de project-ontwikkelaars zo veel verdienen aan de ruil, dat het aantal apparte menten in de Vreewijkstraat makkelijk terugge bracht kan worden naar acht tien. Daardoor kan de ingrijpende dakconstructie achterwege blijven. Ondanks de bewonersbezwaren reageerden vrijwel alle commissieleden verheugd op het pro jectplan. Zowel de woningen als het behoud van de crèche konden op grote instemming rekenen. Wel uitten verschillende partijen kritiek op de communicatie met de bewoners. Wethouder T. van Rij hield de bewoners voor dat het feit dat het nu in de commissie kwam, niet betekent dat er een hele nieuwe inspraak ronde is begonnen. Verder betoogde hij dat de functie van het pand zorgvuldig is afgewogen. De parkeerdruk bij ander gebruik dan wonen zou de parkeerdruk waarschijnlijk alleen maar verho gen. Een kleinere dakkapel en minder apparte menten ligt moeilijk: „Als we er vier woningen af halen is de minderopbrengst gauw een miljoen. Wel kunnen we nog eens kijken of de indeling van de zolder iets aangepast kan worden." Toen Van Rij tijdens de latere behandeling van de pandenruil met Jobo uiteenzette dat de tegen waarde niet gebaseerd was op de marktwaarde van de bestaande panden, maar op het bouwpo- tentieel van het Scheltemacomplex ten opzichte van dat potentieel elders, ging de commissie ak koord met het aangrijpen van deze 'mooie kans'. Enige adder onder het gras is de verontreiniging onder het Scheltemacomplex. Van Rij: 'Bij de waardebepaling van de panden is rekening ge houden met de resultaten van de eerste proeven. Maar als de verontreiniging later toch meer blijkt te zijn, dan hebben wij dat risico overgenomen.' peter groenendijk lo Verhoogprijs wordt dit uitgereikt op 7 december, is de internationale vrij- jersdag. Op die dag willen ïensen oproepen ook eens denken over vrijwilligers- Ik weet uit ervaring dat je alleen anderen helpt, maar ezelf rijker maakt", zegt W. nga. Hettinga is voorzitter de jury die de Leidse vrij- ;er van het jaar aanwijst. Co Verhoogprijs, een initi- ivan de Leidse vrijwilligers- :ale, is bedoeld voor een ion of organisatie die sym- staat voor het werk dat ïaal gesproken niet be- d wordt en nauwelijks aan- n|<( t krijgt. De prijs bestaat uit geldprijs en een bronzen Ije. „We zoeken geen su- lens", aldus Hettinga. „Het juist om die gewone men- lie je de rest van het jaar ïoort of ziet, maar die zich jelangeloos inzetten voor tnder." De prijs is ook be- om vrijwilligers te wer- ttinga benadrukt het schappelijk belang van vrijwilligerswerk. „Ten eerste wordt hiermee heel veel werk gedaan dat anders veel geld zou kosten of helemaal niet zou worden uitgevoerd. Daar kent iedereen wel voorbeelden van. Maar ook voor de vrijwilliger zelf heeft dit werk nut. Het kan de positie op de arbeidsmarkt verbeteren of eenzaamheid ver drijven." De jury maakt zich ook sterk om minderheden meer te betrekken bij vrijwilli gerswerk. „Wij willen graag ver tegenwoordigers uit minderhe- dengroeperingen in onze jury. Als d£t ertoe kan bijdragen om bijvoorbeeld meer allochtonen bij vrijwilligerswerk te betrek ken zou dat een groot succes zijn. Het zou de integratie van die groepen kunnen bevorde ren." Hettinga hoopt dat het aantal inschrijvingen voor de Co Ver hoogprijs nog zal stijgen. „Hoe meer kandidaten hoe beter, ook al zal het ons werk als jury er niet makkelijker op maken. Dat hebben wij er graag voor over." Een persoon of groep voordra gen voor de prijs kan tot 15 ok tober bij de Leidse vrijwilligers- centrale leiden Nu werken er nog mensen met veiligheidshelmen achter station Leiden Centraal, maar over ruim anderhalf jaar is dat anders. Dan staan hier namelijk kantoren met in totaal 6900 vierkante meter ruimte. Maar dat niet alleen. Er verrijzen ook 44 appartementen, foto henk bouwma* ilg van voorpagina jf^ dat het college met de komst van KD met één wethouder wordt uit- ;id, moeten alle zittende wethou- iets van hun portefeuille inleve- de vraag van welk beleidsterrein wethouder Alexander Pechtold eid moet nemen, volgde een uit- Pi gebreid en wollig antwoord. Maar voor de goede verstaander kwam het erop neer dat Pechtold straks geen wethou der milieu meer is. Welling onthulde nog dat er, nadat het CDA uit het college was gegooid, ook nog gekeken is naar de mogelijk heid om- een paars college te vormen zonder GroenLinks. Volgens hem ging dat idee snel weer van tafel omdat nie mand er echt enthousiast over was. Voor PvdA en WD zou een paarse coalitie weinig aanlokkelijk zijn omdat in zo'n constructie middenpartij D66 onevenredig veel macht zou krijgen. Geen afscheid D66 wil geen afscheid nemen van GroenLinks omdat de samenwerking tussen de twee partijen de afgelopen jaren erg goed was. „Het zou boven dien erg vreemd zijn wanneer Groen Links weg zou moeten omdat het CDA uit het college is gezet. Maar in het vooruit denken over de verschillende mogelijkheden is er wel een keer naar gekeken." De leden van D66 gingen gisteren na de summiere uiüeg van Welling ak koord met het nieuwe collegepro gramma. Voordat het nieuwe college aanstaande dinsdag kan worden geïn stalleerd, moeten ook de leden van PvdA en GroenLinks zich nog uitspre ken. Beide partijen hebben voor van avond een ledenvergadering belegd. De WD roept aanstaande maandag de leden bij elkaar. Maar zij hoeven in principe niet in te stemmen met het bereikte akkoord. Waar de leden van de andere partijen deelname aan het college kunnen blokkeren, hebben de WD-leden slechts een adviserende ïho^ veel pech kan een mens 3en? Nooit, nooit eerder Pieter Onderwater zijn pen 's nachts in zijn auto T liggen. Jarenlang gingen ia elk optreden van het ls Poppentheater direct naar binnen, Jan Klaassen, lijn en metgezellen. Alle- met de hand gesneden wijlen Pieters vader. Pop dus met een enorme emo- :1e waarde, niet in geld uit ':en. Laat hij ze een keer de auto liggen, slaan de len meteen toe. Weg pop en Pieter in zak en as. Ón- stbaar. word hier helemaal gek Het levenswerk van m'n is naar de knoppen. Door paar van die randdebie- Een paar ja, want Onder- :r heeft sterk de indruk dat er woensdagnacht meer dan één dief aan het werk is ge weest op de Zuidsingel. „Want die boxen alleen al wegen denk ik een kilootje of vijftien per stuk. Daar loop je maai- niet zo mee weg. Bovendien, de hele auto lag vol met spullen." Een overzichtje daarvan: twee enorme geluidsboxen, een ver sterker, een bandrecorder, een verlengsnoer, een poppenkast en een zwarte koffer vol pop pen. Het zit er daarom ook dik in, denkt hij, dat ze een auto hebben gebruikt. „Of een bak fiets. Die hoor je niet. En ik heb ook niks gehoord, terwijl ik toch heel licht slaap. Het is toch verschrikkelijk, ik dacht dat het geen kwaad kon om ze een keertje in de wagen te laten liggen. Het is hier zo'n rustige buurt. Hier gebeurt nooit wat. Pieter Onderwater bij zijn leeggeroofde auto, met Jan Klaassen en Katrijn. Ook mooie poppen, maar lang zo mooi niet als de gestolen exemplaren. foto hielco kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Dat dacht ik tenminste." En dan nog, wat moet een dief nou met een paar poppenkast- poppen? „Dat ze die boxen meenemen, en die bandrecor der, kan ik nog begrijpen. Die zijn goed te gebruiken. Of te verpatsen. Maar wat moeten ze nou met die poppen? Die raken ze aan de straatstenen niet kwijt. De enige die daar wat aan heeft, ben ik. Ik denk dat ze in het donker niet goed hebben gezien wat ik in m'n auto had liggen. Dat ze alleen zagen dat de auto vol lag met spullen." Onderwater hoopt nu maar dat de poppen weer ergens opdui ken. Daarom heeft hij ook de gemeentereiniging gewaar schuwd. Voor hetzelfde geld staat zijn zwarte koffer met poppen bij het grofvuil op de stoep. Of is de koffer in een container gegooid. „Natuurlijk hoop ik ook dat die bandrecor der terugkomt, want daar staat mijn hele programma op. En die boxen en versterker zijn ook een hoop geld waard. Maar die poppen zijn het allerbe langrijkste. Ik heb gezien hoe mijn vader sommige poppen uit hout sneed. Ik stond daar als kleine jongen bij. Je kunt je dus wel voorstellen hoeveel die poppen voor mij betekenen. Voor mijn moeder trouwens ook, want die doet als Katrijn nog steeds mee aan de voor stellingen." En die voorstellingen moet hij afzeggen, als de poppen niet snel boven water komen. Nog een extra strop. „Ik heb er nu nog vijf staan. Joh, dit gaat me enorm veel geld kosten. Dui zenden guldens. Ik moet nog precies uitzoeken hoe het zit, maar ik weet in elk geval zeker dat de poppenkast en de pop- Ook Hogeschool Leiden laag in Keuzegids De Universiteit Leiden komt niet al te best naar voren uit de gisteren verschenen Keuzegids Hoger Onderwijs. Ook de Hogeschool Leiden scoort laag, maar uitgever Balans verwacht dat de kritiek in het nieuwe gebouw aan de Zernickedreef snel zal verstommen. Nederlandse stu denten kiezen immers bij voorkeur voor kleine, moderne onderwijsinstellingen, met goede faciliteiten en een in tensieve begeleiding, zo blijkt uit een uitvoerige enquête onder 25.000 studenten. pen niet zijn verzekerd. Omdat de waarde ervan nu eenmaal niet in geld kan worden uitge drukt. Maar al kost het me al zoveel, degene die mij m'n poppen terugbezorgt kan reke nen op een beloning." Fruitpaleis Nog een triest bericht. Het Fruitpaleis is dicht. De groentezaak heeft eind sep tember zijn deuren definitief gesloten. Decennia lang was dit één van de bekendste winkels op de Haarlemmerstraat, maar ook daar is het doek nu geval len. Eenzelfde lot was al eerder de groentezaak van Van Groe ningen, schuin aan de over kant, beschoren. Over het hoe en waarom van de sluiting wenst de eigenaar van Het Fruitpaleis onder geen beding mededelingen te doen. Ook het verleden wil hij laten rusten - hoe mooi die tijden vroeger mogelijk ook geweest zijn. Zijn toekomst, zo verklap te hij nog bij het scheiden van de markt, ligt in de supermarkt. Als werknemer. Het woord is gevallen: de su permarkt. Goede kans natuur lijk, dat ook in zijn geval daèr juist de schoen wringt. Als klei ne zelfstandige is het alsmaar moeilijker om het hoofd te bie den aan de concurrentie van de jongens die in het groot doen. Er zijn er al veel weg. Maar als het zo door gaat, zal het niet lang duren of al die karakteris tieke zaakjes - die bakkers, sla gers en groenteboeren - zijn uit het centrum verdwenen. Om daar plaats te maken voor nog meer van het zelfde. herman joustra ad van kaam leiden onno havermans De Keuzegids, bedoeld om aan komende studenten te helpen bij de keuze van een studie of opleiding, is het zoveelste oor deel over universiteiten en ho gescholen. Amper twee weken geleden prees het weekblad El sevier de Leidse universiteit nog aan als gedeeld beste van Ne derland als uitkomst van twee onderzoeken, onder (12.000) studenten en hoogleraren. En deze week presenteerde de ho geschool een onderzoek, waar uit blijkt dat de eigen studenten erg tevreden zijn. Gemiddeld geven ze hun school een ruime zeven, al rekenen ze hun oplei ding zelden tot de beste van het vak. Maar volgens de gids staat Leiden er slecht voor: de hoge school prijkt stijf onderaan de ranglijst van 52 scholen; de op leidingen verpleegkunde, fysio therapie, maatschappelijk werk, sociaal pedagogische en sociaal juridische hulpverlening zijn onder de maat. De universiteit deelt de voorlaatste stek (van 13) met de Universiteit van Am sterdam; alleen Utrecht is nog slechter. Leiden krijgt het stem pel 'ouderwets' en de facilitei ten zijn er 'matig'. Desondanks trekken Amsterdam en Utrecht nog wel de meeste eerstejaars: rond 4000. Leiden komt met bijna 3000 eerstejaars achter Groningen (3500), Rotterdam en VU (beiden rond 3000). Opvallend zijn ook de ver schillen in waardering voor af zonderlijke studies. Volgens de Keuzegids is het met biologie, scheikunde, Nederlands en taalwetenschappen in Leiden slecht gesteld, terwijl Elsevier deze studies juist aanprees. Overeenstemming is er over be stuurskunde, Engels, geschie denis, politicologie, psycholo gie en sterrenkunde. Die stu dies kunnen zich meten met de beste in het land. Ook over ge neeskunde en rechten bestaat geen twijfel; dat doen ze in Maastricht en Tilburg veel be ter. De Leidse hoogleraar A. van Raan noemt al die verschillende onderzoeken 'buitengewoon verwarrend'. „Het is van belang om onderwijs en onderzoek van elkaar te scheiden. Volgens een meting van de Europese Commissie behoort het Leidse onderzoek echt tot de top van Europa. Maar het onderwijs kan misschien wat attractie ver", aldus Van Raan, die als di recteur van het Centrum voor Wetenschaps- en Technologie Studies onderzoek doet naar wetenschappelijk onderzoek. Hij pleit ervoor het onderwijs aan de Leidse universiteit dich ter bij 'het onderzoeksfront' te brengen door diepgravender cursussen aan te bieden. connie van uffelen Invoeren van vrije sluitingstij den voor de horeca in Leiden stuit bij bewoners niet op be zwaren. Bij Wijkvereniging Pancras West en Buurtvereni ging Maredorp-De Camp zijn geen ernstige klachten bin nengekomen over de proef met vrije sluitingstijden. „Maar ik moet erbij zeggen dat bij ons de kroegen een iets socialer gehalte hebben dan die bij de Beestenmarkt", zegt J. van Meijgaarden, voorzitter van Pancras West. „Wat we wel weten, is dat het politie toezicht 's nachts tekortschiet en voorwaarde is wel continu ering van het lik-op-stuk-be- leid." Beide verenigingen vin den dat het succes van het nieuwe beleid staat of valt met toezicht door de politie en medewerking van de kroegba zen. Uit de proef - waarbij cafés de gehele nacht mochten openblijven, maar doorde weeks na 1.00 uur en in het weekeinde na 2.00 uur geen nieuwe klanten meer moch ten binnenlaten - bleek dat het aantal klachten over over last gelijk was gebleven. Van Meijgaarden echter zet daar wel een kanttekening bij. Vol gens hem deugt de klachten registratie bij de politie niet. „Zo hebben we recent ge merkt dat mensen, waar schijnlijk dronken, over auto's liepen. In juni zijn er autoban den lekgeprikt en auto's be krast. Of dat een gevolg is van vrijere sluitingstijden kun je niet zeggen, maar de reactie van de politie is dan dat ze an dere prioriteiten heeft. 'Daar doen wij niks aan', hoor je dan. Het ging toen om acht klachten en zijn er maar vijf bij de politie geregistreerd. De monitoring moet goed op or de zijn, anders kun je wel van alles beweren na een proef." J. Moggré, voorzitter van buurtvereniging Maredorp-De Camp, heeft echter wél 'de in druk dat de politie redelijk goed toezicht houdt'. De reac ties uit zijn buurt variëren nogal. „Sommigen vinden de vrije sluitingstijden een ach teruitgang omdat het nu lan ger rumoerig blijft, anderen vinden het juist een vooruit gang omdat je nu niet meer dat ene moment hebt waarop het rumoerig is."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15