Er vloeit te veel bloed in de tuin Rijp en Groen .edden wat te redden valt i Zon voor tomaten Tijd is verandering Mooi en makkelijk Gen tegen rupsen Oktober plantenmaand Hekje om bollen )AG 8 OKTOBER 1999 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 nu zien ze er ineens ver- erd uit onze ouwe trou- lipplanten die een zo lang zoveel kleur op ter- ;n balkon gebracht heb- Veel geel blad, uitge- ride bloemen, hier en een hap uit het blad, ga aar door. Volgend jaar ivv en de oude troep vlug zo praten poenige mi- haters met iar of is het eu- •kens in hun jn. Planten vor- voor deze ïsen een deel het vertoon geld, niet ir en niet min- eb een vaag noeden dat nig van deze ïsen mijn ru le lezen. Daar- zal ik het nu ar hebben over nanier om on- "ÏZÏ, ierbare kuip- 30J° iten te behou- voor volgend seizoen en vele seizoenen erna. Dat iwoon een kwestie van len wat er te redden valt de vorst toeslaat. Daar met name de planten afkomstig zijn uit tropi- gebieden niet tegen be id. De natuurlijke selectie et land van herkomst wel rekening gehouden ffjf zon en warmte, niet met S* w terse vorst. Dat zijn dan Wde planten die we heel naar binnen moeten ha- Een enkel graadje onder kan al fataal zijn. Daar ze niet op berekend, planten moeten over- teren in een ruimte waar ■mperatuur nimmer on- le vijf graden komt, lie- iog zeven graden. Maar tellen daarbij ook prijs met name omdat ^ij ons in de winters zo >L- Deer s. Hogere peraturen nopen de plant tot sprietige armoe dige groei door een tekort aan licht en dus zijn ze ook nog gemakkelijk prooi voor alle soorten aantasting. We zoeken dus een redelijk ver warmde ruimte, liefst met licht, maar dat kan eventueel gemist worden. Frisse lucht daarentegen is weer wel be langrijk. En hoe staat het dan met water geven: heel af en toe een klein beetje zo dat de kluit net niet he lemaal uitdroogt. Dat is goed. Wat doen we met deze tropische kuipplanten voor ze naar de winterber- ging gaan? Op de eerste plaats wordt alle verdorde en vooral ook aange- taste blad zorgvul- GREETBUCHNER dig verwijderd. Tuw4Daarin zouden veel eneven n«, ongerechtigheden 3002 pa Haarlem kunnen overwinte ren. De plant wordt als het ware opgeschoond. Daarna wordt ze ook nog eens flink ingekort. Volgend jaar vormt ze wel nieuwe lo ten. Ook de bovenste laag van de potaarde wordt ver wijderd, omdat ook daarin schimmelsporen en eitjes van insecten zouden kunnen overwinteren. Er zijn lieden die deze laag flink uit laten drogen en dan wegzuigen met de stofzuiger, maar met de hand gaat het ook. Tot slot wordt de pot aan de bui tenkant ook goed schoonge maakt. En nu de planten die vlug naar binnen moeten. Dat zijn dan in alfabetische volgorde: Abutilon, Ardisia, Bougainvillea, Datura, Fuch sia, Hibiscus, Plcctrantus en Plumbago. Er zijn er zeker meer, maar dat zijn de meest bekende. Over de andere kuipplanten zal ik een volgende keer schrijven. - ui Vraag antwoord H.C. Smid uit Haarlem of alleen vaste planten ellen op lang spuiten op id zodat ook diepe lagen I nde nat worden. Alle n en vaste planten wor- ïdelijk diep en halen hun lus ook uit de diepte. Dat ïinder voor eenjarigen n oppervlakkige bewor- Over de invloed van pol- tialing heb ik geen oor- ïaar even met een schop rond kijken vertelt hoe jt het vochtgehalte in de uin is gesteld, in lieve vraag van Rosalie uw uit Heemstede. Zij r madelieven in het 'e doorsnee gazonbezit- igt altijd over elke plant in gras is en hier luidt de I ;raag madelieven. Het is kennelijk prima onder- n zo dat eventueel on- aad geen kans krijgt. De ing is simpel, steek een ladelieven ergens uit en in het gras. Ze zullen zich igram dan wel uitbreiden. Veel succes met deze leuke versiering van het gras. De tomaten van D.F.E. Janso- nius Joustra uit Aerdenhout willen maar niet rijp worden. Er staat niet bij wanneer de plan ten gezet zijn. Naar mijn me ning is het seizoen voor de to maten te kort geweest en heb ben ze ook te weinig warmte en zon gehad. Dat is jammer. Het rotten van tomaten aan de plant duidt doorgaans op aan tasting door een bepaalde schimmel. Dan snel plukken wat nog goed is en op een war me plek rijp laten worden. Leg er eventueel een rijpe appel tussen die staat een gas af dat rijping bevordert. Overigens kan men groene tomaten ge bruiken voor het maken van chutney en jam. Ik hoop dat daarmee het probleem is opge lost. Volgend jaar dus zo vroeg mogelijk planten en op een zo warm mogelijke plek zetten. ALEX VAN HOOF Tuinieren blijkt steeds minder een rustige en ongevaarlijke hobby te zijn: het ongeluk ligt voortdurend op de loer. Uit cij fers van de Stichting Consu ment Veiligheid blijkt dat er door tuinkarweien jaarlijks ge middeld 5400 slachtoffers val len. Vooral snoeischaren zijn boosdoeners, want die veroor zaken elk jaar gemiddeld dui zend ongevallen. Tuinieren wint weliswaar nog steeds aan populariteit, doe- het-zelvers willen hun klussen steeds sneller klaren. Zelfs het geringste heggetje wordt met een elektrische schaar te lijf ge gaan of het gazonnetje van pak weg vijftien vierkante meter wordt met een professionele zitmaaier gekortwiekt. Verkeerd gebruik van elektrische heggen- scharen veroorzaakt jaarlijks gemiddeld bijna zevenhonderd ongelukken, terwijl maaimachi- nes een kleine achthonderd let sels teweegbrengen. Nog meer cijfers: van de 5400 tuinslacht- offers wordt gemiddeld vier procent in het ziekenhuis opge nomen, het leeuwendeel kan na een bezoek aan de afdeling spoedeisende eerste hulp (SEH) weer naar huis. Belangrijke oorzaak van veel ongevallen is te snel en te on bedachtzaam het karwei klaren. ,,Grasmaaien op blote voeten bijvoorbeeld is vragen om pro blemen, want tenen kunnen eenvoudig verstrikt raken onder de maaikast. Die maaikast ligt twee tot drie centimeter boven het gazon en herbergt de mes sen," vertelt technisch adviseur Marijn Jansen van Makita Be nelux uit Son, leverancier van elektrisch tuingereedschap. „De messen hebben een ver woestende uitwerking op tenen en vandaar dat de tuinier altijd stevige schoenen moet aantrek ken, zodat de voeten niet onder de machinekast terecht kunnen komen. Bovendien kunnen door de ronddraaiende messen kleine steentjes op het gras met fikse snelheid tegen de voeten aanschieten." Minder gevaarlijk is wanneer de elektriciteitssnoer van de maai er tussen de messen komt en in Voorzorgsmaatregelen maken allerlei tuinklussen een stuk veiliger. tweeën wordt geknipt. Jansen: „Zoiets is weliswaar niet aan te raden, maar doordat elektrische tuinapparaten dubbel geïso leerd zijn, gebeurt er weinig. Er staat geen stroom op de machi ne en de motor slaat direct af of de stop in de meterkast vliegt eruit." Een veilig snoer is verder te herkennen aan een vaste, aan de kabel 'gegoten' stekker. Zo'n exemplaar is waterdicht. Takken snoeien Hoewel het tuin- en maaisei- zoen bijna voorbij is, wacht voor velen tijdens de winter maanden nog een gevaarlijke klus: takken snoeien. Dit ver oorzaakt jaarlijks gemiddeld duizend snijwonden, maar ook hierbij geldt dat met goed ge reedschap en voorzichtig wer ken de doe-het-zelver minder risico loopt. Belangrijk daarbij is dat de snoeischaar goed en comfortabel in de hand ligt, want er bestaan uiteenlopende maten. Bovendien zijn er exem plaren voor zowel links- en rechtshandige tuiniers. Om de twee soorten uit elkaar te halen, dient de vergrendeling waar mee de schaar wordt vastgezet aan de duimkant te zitten. Van belang is verder om het gereed schap alleen te gebruiken voor het snoeien van takken en niet om ijzerdraad te knippen. De duurdere snoeischaren zijn hiervoor overigens wel weer bruikbaar, omdat die een kleine halfronde inkeping in het mes hebben waar de draad in past. Goed en veilig tuingereedschap vereist ook een geregelde on derhoudsbeurt. „Slijpen, mod der wegvegen en metalen on derdelen eventueel met wat olie insmeren volstaat bij spaden en schoffels, maar nogal wat elek trisch spullen hebben een gron diger service nodig," vertelt technisch medewerker Mark van Daelen van Becx Tuinma- chines uit het Noord-Brabantse Moergestel. Het bedrijf heeft een van de grootste onder- houdsafdelingen in Nederland waar jaarlijks ongeveer 5000 onderhoudsbeurten aan tuin apparaten plaatsvinden. Derge lijke servicediensten staan de komende weken bijzonder drukke tijden te wachten. Nu het tuinseizoen vrijwel voorbij is, krijgen nogal wat machines traditiegetrouw een onder houdsbeurt. Naast de jaarlijkse onderhouds beurt, moeten bepaalde onder delen van sommige apparaten vaker worden nagekeken. „Ver standig is om de inkeping van het metalen blad waar de ket ting van een kettingzaag opligt, geregeld met een omgebogen paperclip van vuiligheid te ver lossen", adviseert Jansen van Makita Benelux. „Daarnaast is het praktisch om voor elke zaagklus de remwer- king van het apparaat te con troleren, want goede voorzorgs maatregelen zijn bij de ketting zaag enorm belangrijk: de ma chine is een ware killer. Geluk kig wordt bij de ontwikkeling van nieuwe kettingzagen en an der tuingereedschap steeds meer rekening gehouden met veiligheid en ergonomie. Het dragen van beschermende kle ding kan overigens ook veel el lende voorkomen." Bij herrie makers als kettingzagen en benzinemaaiers zijn oorbe schermers geen luxe. PETER DE JAEGER» 'Tijd. Van even tot eindeloos' is dit jaar het thema van de We tenschapsweek (9-15 oktober). Historica en publiciste Ileen Montijn schreef dit keer het bij behorende populair-weten- schappelijk boekwerkje getiteld 'Over de tijd'. Ze behandelt hierin noodgedwongen kort, maar zeer geïnspireerd aspec ten van tijd in ons alledaags le ven. De zeven hoofdstukken noemde ze heel toepasselijk naar de dagindeling van de Be nedictijnen, die zeven maal hun dag onderbraken voor koorgezangen. Rode draad is dat tijd beweging is en dus verandering. In de biologie is dat duidelijk: Alles wat leeft, verandert. Het groeit, eet, plant zich voort en vergaat, of het nu een bacterie is of een plant, een insect of een mens. 'Niets dat leeft kan om de wet matigheid van groei, bloei en verval heen', schrijft Montijn. Tijd is ook de bepalende factor bij sociale en culturele verande ringen. Zij noemt opa's laatste bril vlak voor hij stierf in 1978 als voorbeeld. Wat toen mode was, is nu lachwekkend ouder wets en uit de tijd. Over humor gesproken, die verandert even eens. Een moppenboek uit 1710 geeft weinig stof om te la chen. De grappen werken al leen binnen hun eigen sociale context. En die kennen we niet meer. Humor is een weerspie geling van de tijdgeest. Zo ook de kunst, die vreemd genoeg al tijd vernieuwend moet zijn om te worden gewaardeerd. Daar om kostte het ook zo veel moei te om een instelling als Monu mentenzorg van de grond te krijgen. Bij geloof in de vooruit gang past immers geen behoud van het voorafgaande. Tijd is geld is een kreet van Benjamin Franklin. FOTO ANP Montijn wijdt een apart hoofd stuk aan verheugen en vooruit zien. Wie kent dat niet, het wachten op een geliefde of de komst van een baby. Het genot van uitgesteld plezier is het sterkst in de kinderjaren. Kin deren leven naar vreugdevolle gebeurtenissen in de nabije toekomst, zoals hun verjaardag (hoeveel nachtjes slapen nog, pap?), een dagje Efteling of de naderende herfstvakantie. Sommige pessimistische ou ders gebruiken in de opvoeding zelfs de methode van het afge laste uitje. Eerst verlekkeren ze hun kroost op een uitstapje en blazen dat bewust op het laat ste moment af. Dit zou hen le ren teleurstellingen in het latere leven beter te verdragen. Of dat zo is, de tijd zal het leren. De kalender en tijdmeetkunde is een ander interessant onder werp waar Montijn nader op ingaat. De mens is begonnen met tijdsklokken (de eerste wa ren waterlopers) op het mo ment dat men grotere afstam den, dan te voet of met het paard bereikbaar, ging afleggen. Voordien telde immers alleen de situatie in de directe omge ving. Men had de tijd aan zich zelf. Tijd werd in de vorige eeuw een schaars artikel (tijd is geld is een kreet van Benjamin In een tijd waarin de verstening en vertrutting van de tuin steeds meer toeslaat, vormt het boek Mooi en Makkelijk een verademing. Daarin worden in acht hoofdstukken met titels als Verwilderingsbollen, Bomen en struiken, Bodembedekkers, Zo merse borders, Groei in vorm, Klimmers en Klauteraars, Een likje verf en Mooi en Moeilijk, ontelbaar veel planten behan deld. Maar wel uitsluitend planten die het m ons klimaat en op de meeste gronden goed doen en dus ziekte noch ongedierte veroorzaken met gifspuiterij als vrijwel noodzakelijk gevolg. Dat eenjarige en tweejarige planten niet in dit boek voorkomen is duidelijk want ervaring leert dat ze doorgaans niet makkelijk zijn en veel werk met zich meebrengen. De lijst met planten zal voor sommigen een verrassing zijn. Zo worden er bijvoorbeeld 50 soorten trosrozen genoemd en de met recht populaire tuin- geranium, niet te verwarren met de Pelargonium, is met 32 soorten vertegenwoordigd waarvan dan nota bene liefst zeven soorten macrorrhizum, het meisje voor alles in de tuin. Dat er aan vorstgevoelige tuinplanten die, zoals de ervaring uitwijst, om de paar jaar vervangen moeten worden geen aandacht is besteed spreekt bijna vanzelf in een boek waarin eigentijds sno bisme en spilzucht geen kans maakt. De prachtige foto's zijn, zoals gebruikelijk genomen op het meest fotogenieke moment in tuinen waarvan de afmetingen zelden overeenkomen met die in een stadstuintje. (G.B.) Mooi en Makkelijk: Florentine van Eeghen en Marijke Heuff, uitgeverij Terra, f49,90 Amerikaanse onderzoekers hebben in maïs een gen gevonden dat rupsen in een vroeg stadium doodt. Door dit eiwit in te bou wen in groenten kan flink worden bespaard op insecticiden. Plantengeneticus Paul Williams van de universiteit van Mis- sisippi vond een afwijkende maïsplant die van nature resistent is voor de larve van de zogenoemde herfstworm. De geneticus vond het verantwoordelijke eiwit, een cysteine proteinase, dat voorkomt dat de larve uitgroeit tot een vraatzuchtige rups die aan de maïskolven knaagt. Dit insect is in de herfst vooral een plaag als de maïs laat is geplant en in de zomer weinig regen heeft gehad. De worm is tevens gek van groenten, zoals broccoli en bloemkool. Gebleken is dat het gevonden eiwit ook de dood steek is voor een scala aan andere rupsen die de groenten teis teren. De onderzoeker is daarom samen met zaadbedrijf Semi- nis in Saticoy, Califomië een onderzoek begonnen naar gebruik van dit eiwit bij de bestrijding van verschillende rupsen in de commerciële groenteteelt. Men gaat ervan uit dat groenten, waarin het gen is ingebouwd, minder bespoten hoeven te wor den met landbouwgif. Hoewel het nog volop genieten is van vele laatbloeiende vaste planten en heesters, is het toch alweer de hoogste tijd om te zorgen dat er straks in het voorjaar weer kleur in de tuin of op het balkon en terras te zien is. Van september tot en met no vember is het, afhankelijk van het weer, de tijd om bloembollen te planten. Alle bollen moeten geplant zijn voor dat de vorst in de grond komt. Het planten van bloembollen in oktober is de beste garantie voor dat lentegevoel als je in het nieuwe milleni- um weer naar je eigen buitenkamer kijkt. Kleur is een van de belangrijkste aspecten van de tuin. Rood, geel en oranje staan voor passie en vrolijkheid. Als een tuin rust moet uit stralen is blauw een juiste tint. Door te spelen met de kleuren van de bloembollen krijgt het voorjaar vanzelf een bepaalde sfeer. Franklin) door de industriële revolutie. Sindsdien wordt ons werktempo afgedwongen door de (prik)klok. Begin deze eeuw kregen behoeftigen zelfs een wekker van de kerk. Dat zal hen leren zelfdiscipline bij te bren gen, was de vrome redering. Het heden is geworteld in het verleden. Dat geldt voor de maatschappij, maar ook voor het individu. Zo is het geheu gen onmisbaar voor de in standhouding van een per soonlijkheid. Demente bejaar den verliezen hun herinnerin gen en daarmee hun identiteit. John Berger typeerde zeer raak onze herinneringen als een koesterende placenta om in te sterven. Het is duidelijk: de tijd is de baas over ons, en niet anders om. De mens probeert niette min zijn leven lang de tijd de baas te worden. Denk maar aan de maagdenbron en wonderpil len die de eeuwige jeugd belo ven. Ook de wetenschap stort zich hier op. Maar die strijd te gen Vadertje Tijd is bij voorbaat verloren, dood gaan we toch. Maar even lijkt het ieder van ons toch te lukken. En dat zijn de mooiste momenten die we als tijdloos ervaren. Dat kan zijn door te kijken naar een prachtig schilderij, te luisteren naar mooie muziek of door het lezen van een prachtig boek. 'Over de tijd' van Ileen Montijn heeft mij in elk geval drie uur de tijd doen vergeten. Wie een handtekening van de schrijfster wil, kan zaterdag om 15.00 uur terecht bij boekhan del Kooyker Ginsberg in de Breestraat in Leiden. •'Over de tijd', Ileen Montijn; uitgeverij Contact, Amster dam; ISBN 90-254-9653-9; f 10,00. Bollen kunnen zo in de grond, maar het gebeurt ook wel in mandjes die helemaal onder de aarde verdwijnen. Het nieuwste is een kunststof mandje met een hekje dat zichtbaar blijft. Florale heet dat spul. Je moet ervan houden, maar positief is dat je met zo'n randje het op komend groen niet zo gauw per ongeluk wegschoffeit. En voor uit: ook praktisch is dat bij het weghalen van uitgebloeide bol len, de spade niet meer op de mand stuit, want je steekt na tuurlijk net langs het hekje. De Florale is 18 centimeter hoog, heeft een doorsnede van 28 centimeter, moet in een gat van ongeveer 17 centimeter diep worden begraven en is ge schikt voor allerlei soorten bloembollen. De hekjes zijn voorradig in de kleuren wit en groen. Een set van drie exem plaren kost bij onder meer tuin- winkels pakweg acht gulden. Info: Sun ware, Tilburg, 013- 5703200 ntaal: 1In relatie met een orkest (4); 4. Ze gaan achteruit in de stad (5); els uit bed komen (7); 8. Geen warm water (3); 9. Hier wordt een ivedstrijd verfilmd (3); 10. Bout in het vriesvak? (7); 12. Hongerige dieren zijn «lijvers? (7). ial: 2 Hoe heet dit meisje ook al weer? (4); 3. Een predikant gaat ervoor (in het (6); 4. Se timenteel overzicht? (8); 5. Paardengewas (4); 6. Geen prettige «laatsen om in te zitten (6); 9. Plakkerig wondje (4); 11 De waarheid van een uder (3). sing van donderdag: lONTAAL: 1. Aram; 4. keel; 8. lil; 10. neo; 11. eb; 12. mes; 14. af; 15. tinto; rn; 18. reel; 20. on; 21-, er; 22. nona; 23. kalm; 24. kakel; 26. tv; 28. rel; 29. of; 33. Noe; 34. loof; 35. jute. CAAL: 1. Ale; 2. rib; 3. al; 5. en; 6. eea; 7. lof; 9. yen; 12. minnaar; 13. strekel; »ik; 16. Oeral; 17. kin; 19. lijm; 25. kea; 26. tel; 27. vlo; 29. oot; 30. fee; 32. lo;

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11