Israël zegt Oostenrijk wacht aan Britse spoorwegen zijn zelf ook een ramp Buitenland Geluidsbanden bewijzen dat Richard Nixon antisemiet was Zware overstromingen in Zuid-Mexico Solana aan de slag voor EU Tsjetsjenen trekken terug uit noordelijke districten JERDAG 7 OKTOBER 1999 chet niet bij rechtszitting >9 van i/eringi De Chileense oud-dictator Pinochet hoeft morgen we- iroblemen met zijn gezondheid niet aanwezig te zijn bij ;htszitting. Daar wordt uitspraak gedaan over zijn uitwij- iaar Spanje. Rechter Bartle, die ook het vonnis zaJ vellen, it de advocaten van Pinochet hem ervan hebben over- lat de gezondheid van hun cliënt ernstig wordt geschaad [senator verplicht wordt bij de zitting aanwezig te zijn. ts verklaarde dat de 83-jarige oud-dictator waarschijnlijk jeroertes heeft gehad. Pinochet werd bijna een jaar gele- Londen gearresteerd op verzoek van de Spaanse onder rechter Garzon. Tegen de beslissing over de uitlevering >n zowel Garzon als de advocaten van Pinochet in beroep jetting Slowaken leidt tot kritiek De uitzetting van een groep Slowaakse zigeuners heeft [ië tot veel kritiek geleid. De oppositie en de pers geven woordelijk minister van binnenlandse zaken Duquesne [langs. Dinsdagmiddag vertrok van de militaire luchthaven [roek een vliegtuig met 74 Slowaakse zigeuners naar hun in herkomst. Zij vormden de voorhoede van een groep inderden uitgeprocedeerde Slowaken die volgens de aan- irpte normen van de regering-Verhofstadt België moeten n. Een kwartier nadat het vliegtuig was opgestegen kwam iet ministerie van binnenlandse zaken een fax binnen van iropees Hof voor de Rechten van de Mens. Die bevatte het ;k de uitzetting van vier Slowaken uit te stellen, omdat zij iet volledig uitgeprocedeerd zouden zijn. Idafl wordt mogelijk vervolgd De Libische leider Gaddafi moet worden vervolgd we- jïe bomaanslag op een Frans passagiersvliegtuig in 1989, »ij 170 mensen om het leven kwamen. Dit heeft de Franse ïr Bruguiere gisteren bepaald. Bruguiere gaat daarmee in [de beslissing van de openbare aanklager die in augustus bzegd dat Gaddafi niet kan worden aangeklaagd, omdat [staatshoofd immuniteit voor vervolging zou genieten, ps de rechter voorziet de Franse wetgeving hier niet in en r gewoon een aanklacht worden ingediend tegen de Libi- eider. De DC-10 van de Franse luchtvaartmaatschappij Itortte op 19 september 1989 neer boven Niger, tijdens een t tussen Brazzaville en Parijs. Onderzoek toonde aan dat lestel was neergestort na een bomontploffing in de baga- ze moeders krijgen Unesco-prijs De Unesco-prijs voor Vredeseducatie 1999 gaat naar de ijnse Vereniging van de Moeders van de Plaza de Mayo, jlvaze Moeders'. Unesco-baas Federico Mayor maakte dat :n in Parijs bekend. De toekenning volgde na een unanie- Drdracht van een internationale jury die de afgelopen da- de Franse hoofdstad bijeen was. De Vereniging van de trs van de Plaza de Mayo werd in 1977 opgericht door :n vrouwen die informatie eisten van de militaire dicta- 'er het lot van hun vermiste kinderen. Na het herstel van locratie in Argentinië gingen de Dwaze Moeders door in wekelijkse bijeenkomsten op de Plaza de Mayo in Bue- jres. Ze wilden zo een einde maken aan de onschendbaar- de militairen die verantwoordelijk zijn voor de vermis- of de moord op zo'n 30.000 mensen in de periode van litaire junta. (vonden bij bomexplosies in Istanbul !Li Minstens acht mensen raakten gisteravond lichtge- door twee bomexplosies in Istanbul. De eerste explosie gebouw van een pro-Europese lobbygroep. Volgens berichten had een onbekende man een bom in het ge- Een tweede explosie in de wijk Besiktas veroor- materiële schade. Die bom was geplaatst in een waar het Turkse ministerie van huisvesting kantoren aanslagen zijn nog niet opgeëist. nieuwe planeet ontdekt Een Britse astronoom heeft mogelijk een nieuwe pla- Deze draait om de zon in een baan duizend maal dan de tot nu verst bekende planeet. Dat is Pluto, die verder van de zon afstaat dan de aarde, maar de nieuweling is 30.000 maal verder weg. Het zou gaan ruimtelichaam dat elders ontstond en tijdens zijn reis heelal 'gevangen' werd in ons zonnestelsel. Het idee tot nu toe onbekende planeet rond onze zon draait, John Murray van de Britse Open Universiteit. Hij ba- conclusie op het gedrag van zogeheten lange-termijn Deze kometen komen waarschijnlijk uit een zeer veraf ^n regio met de naam de Oort-wolk. Murray onderzocht hen van dertien van deze kometen. Zo vond hij aanwijzin- fet een groot massief object ze in hun huidige baan moet in in gebracht. pot assisteert bij hartoperaties 1 Een groep chirurgen heeft gisteren bekendgemaakt dat is geslaagd een hartoperatie uit te voeren zonder daarbij jrstkas te openen. Ze hebben hiervoor een robot gebruikt et lichaam in werd gebracht. De gebruikte techniek stelt de Tg in staat de bewegingen van de robot van afstand te stu- |ia de computer en handgrepen, die de chirurgische in- ienten moeten voorstellen, stuurt de chirurg de miniscule fingen van de robot aan. Deze reageert ook op het stern- van de arts. De chirurgen hebben de operatie op 24 sep- uitgevoerd. Volgens ziekenhuisdirecteur Dagnone van Sciences Centre in Londen vermindert dit type ope- alleen de pijn en de shock van de patiënt, maar maakt ingreep ook een stuk goedkoper. leidt vrijwel zeker regering De Nationale Democratische Alliantie van premier Vajpayee stevent volgens de laatste tussenstand van fkiezingsuitslagen in India af op een overwinning. De alli- theeft inmiddels 241 van de 543 zetels binnen. Vajpayee f cht dat hij de nieuwe regering zal vormen. Volgens prog- van Indiase televisiestations kan Vajpayee zelfs rekenen er 293 zetels, wat een comfortabele meerderheid van 21 zou opleveren. Om een regering te vormen zijn 272 zetels CORRESPONDENT President Richard Nixon was een anti semiet. Uit deze week vrijgegeven ge luidsbanden van conversaties die Nixon tijdens zijn presidentschap voerde, blijkt scherper dan ooit hoe Amerika's 37ste president (1969-1974) dacht over joden. Volgens Nixon ston den de joden aan de basis van zijn gro te politieke problemen. Als uitvloeisel van het Watergate-schandaal werd Nixon in 1974 als eerste en vooralsnog enige president in de Amerikaanse ge schiedenis gedwongen tot een ver vroegd aftreden. „Washington zit tjokvol joden", klaag de Nixon drie jaar voor zijn politieke ondergang tegen Bob Haldeman, be gin jaren zeventig de hoogste ambte naar op het Witte Huis. „De joden zit ten overal in de regering en de mees ten van hen zijn niet loyaal." De presi dent oordeelde dat de joden het beste onder controle konden worden ge bracht door niet-joden te benoemen op topposities in de federale overheid. De Republikeinse president maakte een uitzondering voor drie joden in zijn nabije omgeving: zijn invloedrijke veiligheidsadviseur Henry Kissinger, zijn juridisch adviseur Leonard Gar ment en Bill Safire, die voor Nixon speeches schreef. „Maar in zijn alge meenheid, Bob", vervolgde de presi dent, „kun je die klootzakken niet ver trouwen. Ze vallen je in de rug aan. Heb ik gelijk of niet?" Haldeman gaf Nixon gelijk, waarop de president doorging met zijn tirade: „En ze zijn slim. Ze zijn in staat om te doen wat ze willen doen. En dat is ons zoveel mo gelijk schade berokkenen." De jongste reeks opnames die door het Nationaal Archief is vrijgegeven date ren van de periode februari tot juli 1971. Nixon zag in de zomer van dat jaar zijn populariteit inzakken. Deels ten gevolge van het oplopen van de werkloosheid, deels vanwege de com motie die voormalig topambtenaar Daniel Ellsberg van het ministerie van defensie veroorzaakte met het laten uitlekken van de zogeheten 'Pentagon Papers'. Dat waren strikt vertrouwelij ke documenten die het Amerikaanse volk een onthullend doorkijkje boden op de Amerikaanse positie in Vietnam. De paranoia van Nixon was dermate groot dat hij de weinig opbeurende werkloosheidscijfers van het Bureau voor de Statistiek interpreteerde als een poging van zijn ambtenaren om hem beentje te lichten. Hij droeg een van zijn vertrouwelingen (Charles Col- son) op onderzoek te verrichten naar de etnische afkomst van de hoogste ambtenaren op het Bureau. „Zijn het allemaal joden?" vroeg hij toen Colson hem de lijst met namen overhandigde. „Stuk voor stuk", antwoordde Colson. 'Partij Haider mag niet in regering Israël zal zijn relaties met Oostenrijk herzien als de ex treem-rechtse Vrijheidspartij van Jörg Haider toetreedt tot de Oostenrijkse regering. Minister van buitenlandse zaken David Levy wil nog niet zonder meer verklaren dat Israël in dat geval zijn ambassadeur uit Wenen zal terug halen, maar als het aan het Israëlische parlement, de Knesset, ligt zal dat zeker gebeuren. De straten van het Mexicaanse dorp Tulancingo staan onder water. MEXICO-STAD KATRIEN GOTTLIEB CORRESPONDENT De Mexicaanse regering heeft de noodtoestand uitgeroepen in vier zuidelijke deelstaten. Hevige regenval heeft daar tot zware overstromingen geleid waarbij zeker 139 doden vielen en zo'n 100.000 mensen dak loos raakten. Deze natuurramp volgt op de zware aardbeving die het zuiden van Mexico vorig week trof. Er was slechts een Interfet-soldaten doden militieleden op Oost-Timor DILIRtf-AFP-ANP Bij een vuurgevecht tussen een pro-Indonesische militie en soldaten van de vredesmacht Interfet zijn gisteren in Oost-Ti- mor twee militieleden gedood. Twee Australische soldaten raakten gewond. Dat deelde In- terfet-commandant Cosgrove mee. De militie probeerde een In- terfet-konvooi in een hinder laag te lokken bij Suai, vijftien kilometer van de grens met West-Timor. Het was de eerste keer dat Interfet-soldaten ge weld moesten gebruiken met dodelijke afloop sinds de inter nationale troepenmacht eind september in het gebied land de. Ook elders in Oost-Timor wa ren er onlusten. Soldaten van de vredesmacht schoten twee militieleden in de benen toen ze probeerden een versperring van Interfet te passeren. De laatste weken is Interfet begon nen het westelijk deel van Oost- Timor te verkennen. Dat gebied is traditioneel in handen van de pro-Indonesische milities. begin gemaakt met het puinrui men toen aanhoudende regen het werk onmogelijk maakte. Het dodental van de beving is inmiddels opgelopen tot 31. Televisiebeelden lieten van daag nogmaals zien hoe buiten hun oevers getreden rivieren al les meeslepen wat op hun weg komt. Hele gezinnen moeten toezien hoe het weinige dat zij bezitten in luttele ogenblikken onder water verdwijnt. „Water is even erg als vuur", aldus een vrouw die haar huis zag instor ten. „Je raakt alles kwijt. Wat er overblijft is onbruikbaar." In sommige dorpen viel in drie dagen meer water dan an ders in een heel jaar. In de staat Tabasco traden vijf rivieren buiten hun oevers en steeg het water tot historische niveaus: bijna twee meter hoger dan normaal. Volgens lokale be richtgeving zijn de bewoners van het dorp Villahermosa ge waarschuwd voor rondzwerfen- de krokodillen. De politie zou afgelopen dinsdag een krokodil hebben moeten doodschieten toen het verdwaalde beest een dichtbevolkte buurt naderde. De Mexicaanse autoriteiten raadde bewoners van laaggele gen gebieden aan tijdelijk een goed heenkomen te zoeken. Het federale leger is ingezet om hulp te bieden. Volgens weer kundigen zal de regen nog eni ge tijd aanhouden. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT In een reactie zei Haider gister avond dat hij de Israëlische houding niet begrijpt. Hij on derhoudt naar eigen zeggen uitstekende betrekkingen met de joodse gemeenschap in Oos tenrijk en zijn Vrijheidspartij zou een aantal joden onder haar leden tellen. Haider zei ook dat het hem speet ooit een positieve opmerking over Hit ler's werkgelegenheidsbeleid te hebben gemaakt. Minister Levy vertelde de volksvertegenwoordigers giste ren dat Israël hoopt dat de Vrij heidspartij, die hij omschreef als 'Haiders neo-nazi partij', geen deel zal gaan uitmaken van een Oostenrijkse regerings coalitie. ,AJs het toch zover komt, dan zullen we onze be trekkingen met Oostenrijk her zien. Zestig jaar na de holo caust heeft Oostenrijk nog altijd niets geleerd. Alle democratie- en moeten samenwerken bij het de kop indrukken van de nieuwe bedreiging door het na zisme", zei hij. Levy raadde het parlement af nu al een motie aan te nemen waarin een beperking of zelfs het einde van de relaties met Wenen wordt aangekondigd voor het geval de Vrijheidspartij regeringsverantwoordelijkheid gaat dragen. Er bestaat geen twijfel over dat de Knesset bijna unaniem harde maatregelen zal afdwin gen als Haider inderdaad mi nister wordt. „Israël moet in dat geval zijn ambassadeur terug halen en zijn relaties met Oos tenrijk verbreken", zei Danny Naveh van de rechtse Likud, de grootste oppositiepartij. Hij be schouwt dat niet als ongewens te bemoeienis met de Oosten rijkse binnenlandse politiek. Naveh: „De verkiezingen wa ren een strikt binnenlandse aangelegenheid, maar de uit slag is een andere zaak. Die gaat de hele wereld aan. Ook voor de Tweede Wereldoorlog waren er mensen die zeiden: het zal niet zo'n vaart lopen. Maar we weten allemaal wat er uiteindelijk is gebeurd." BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Glunderend staat hij voor de laatste keer op het podium van de perszaal: het eeuwige peper en zoutbaardje boven een ücht gekreukeld pak en deze keer een kobaltblauwe stropdas. Ja- vier Solana, secretaris-generaal van de NAVO, heeft in vier jaar tijd twee oorlogen, de uitbrei ding met drie nieuwe leden uit het voormalige Warschaupakt, een knallende ruzie met Rus land en veel meningsverschil len binnen het bondgenoot schap meegemaakt. Maar, overweegt hij: „Het was een ge weldige tijd." Solana's voorganger Willy Claes verliet de machtigste mili taire organisatie ter wereld in oktober 1995 met de staart tus sen de benen: het Agusta- schandaal maakte een voortij dig einde aan zijn glansrijke carrière. Maar de Spanjaard was op de laatste dag van zijn mandaat trots en tevreden. Het tijdperk-Solana - zonder twijfel de meest turbulente periode uit de geschiedenis van de alliantie - wordt met klinkende resulta ten afgerond, zo luidde zijn boodschap. Eind goed, al goed. Solana begint eind deze maand als hoge vertegenwoor diger voor het buitenlands- en veiligheidsbeleid bij de Europe se Unie. Een functie, waar de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer lang geleden al op aan drong. „Wie moet ik bellen als ik Europa wil spreken?" zei hij ooit. Solana neemt straks die telefoon op. Dat hij ook dezelf de macht zal verwerven als zijn Amerikaanse collega van 'bui tenlandse zaken', is voorlopig niet te venvachten. Maar, zo beloofde Solana, aan het zwak ke imago dat Europa op buiten lands- en veiligheidsgebied heeft, wil hij meteen gaan sleu telen. nië uitmaken. De Russische premier Poetin zei dinsdag al dat het Russische leger eender de van de opstandige republiek controleert. Rusland heeft eerder meerde re malen verklaard dat het een 'veiligheidszone' in Tsjetsjenië wil creëren. Of het Russische le ger genoegen neemt met het gebied dat nu is veroverd, is on duidelijk. Volgens Russische media wil Moskou in de veilig heidszone een 'modelrepu bliek' stichten, bestuurd door een generaal-gouverneur met beperkte bevoegdheden. GROZNY-MOSKOU AFP-Rtr-DPA De Tsjetsjeense autoriteiten hebben gisteren verklaard dat Tsjetsjeense strijders zich heb ben teruggetrokken uit twee districten in het noorden van de republiek. Dat zou zijn ge beurd uit strategische overwe gingen. Bij bombardementen vielen gisteren nog tientallen doden. Bijna 150.000 mensen zijn de deelrepubliek ontvlucht. Russische troepen hebben nu de districten Tsjelkovskaja en Naoerskaja in handen, die sa men ongeveer eenderde van de totale oppervlakte van Tsjetsje- keep walking C~IoaM CORRESPONDENT Britten vinden het prachtig dat hun land de laag ste belastingdruk in Europa heeft. De keerzijde daarvan echter is de vaak sjofele publieke sector. Het voormalige British Rail was er een treffend voorbeeld van. Na tientallen jaren van verwaarlo zing door de overheid, was er weinig over van het staatsbedrijf. Met krakkemikkig materiaal, dat in het voormalige Oostblok niet zou misstaan, en met vele miljarden guldens aan achterstallig on derhoud probeerde BR nog iets van een dienstre geling in stand te houden. Totdat het - na een groot aantal ernstige treinon gelukken eind jaren tachtig - niet langer ging. De regering-Major greep naar een beproefd thatche- riaans recept: privatisering. Die bijzonder inge wikkelde operatie i? in 1994 echter zo ondoor dacht uitgevoerd, dat de reizigers er nu nog de rotte vruchten van plukken. Uit onderzoek blijkt dat de spoorwegen sinds de privatisering in grote lijnen nog even slecht zijn als voorheen. De regering-Major splitste British Rail op in zo'n honderd brokken, hapklaar gemaakt voor de par ticuliere markt. Menig onderdeel werd door de staat ver onder de prijs verkocht aan zakkenvul lers die hun nieuwe bezit, variërend van treinon- derhoudsbedrijven tot vervoermaatschappijen, nog even plunderden alvorens het met forse winst door te verkopen. Nog steeds wordt in Groot-Brittannië schande gesproken van de 'fat- cats' die de privatisering misbruikt hebben om er honderden miljoenen mee op te strijken. Was dit al een foutje, de gekozen structuur blijkt ook niet te deugen: aan de ene kant is er nu Rail track, het bedrijf dat verantwoordelijk is voor het spoorwegnet en de stations. Aan de andere kant zijn er de ongeveer honderd bedrijven die ver voer en onderhoud verzorgen. Van de t marktwerking, die tot verbetering van de service en nieuwe investeringen zou moeten leiden, komt bijzonder weinig terecht. Potentieel posi tieve impulsen lijden steevast schipbreuk. Railtrack investeert bijvoorbeeld nauwelijks in uitbreiding en vernieuwing van het railnet. Want in het systeem zijn geen prikkels ingebouwd die Railtrack daartoe stimuleren. Sterker nog: het is voor Railtrack profijtelijker oud materiaal wat op te lappen en dat is dan ook wat er gebeurt. Geen wonder dat jaarlijks het aantal railbreuken blijft toenemen, tot bijna duizend afgelopen jaar. Tegelijkertijd weigeren de vervoersmaatschappij en veel geld in nieuw en beter rollend materieel te investeren zolang Railtrack het spoor niet ade quaat vernieuwt. De vervoerders moeten ook hun aandeelhouders tevreden stellen met jaar op jaar behoorlijke winsten. En dat terwijl de over heidssubsidies worden afgebouwd. Door de prijzen te verhogen en de kosten te ver lagen via snijden in bijvoorbeeld het personeels- en opleidingsbudget gaat het de meeste treinbe- drijven tot nog toe goed af. Het weekblad The Economist heeft uitgerekend dat alle afsplitsin gen van British Rail samen het afgelopen jaar winsten hebben gemaakt van 3,5 miljard gulden. Leuk voor de aandeelhouders. Maar van een ramp als die van maandag liggen die niet wakker. Volgens een analist heeft een ongeluk nauwelijks invloed op de beurswaarde van vervoerders. En dat komt weer omdat rampen amper invloed op het aantal treinpassagiers blijken te hebben. Geen wonder dus dat er ook geen grote prikkel voor Railtrack en de vervoerders is om bijzonder veel te investeren in veiligheid. Veiligheid, zeggen deskundigen, concurreert in het huidige systeem met belangen van aandeelhouders. Een brandweervrouw veegt haar tranen weg nadat ze een slachtoffer van het treinongeluk in Londen heeft geborgen. FOTO AP CHRISTINE NESBITT

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7