Peper wil snel waarnemer in Zuid-Holland benoemen Dorraad bestuurders in Zuid-Holland raakt op =f Q^ij zijn toch geen ectivebureau?' emhuis is zeker g niet uitgeteld 'Ik vrees dat het nu heel lang gaat duren' CDA overwoog uit college te stappen ES- Binnenland 'Leemhuis trok de enige juiste conclusie' DAG 7 OKTOBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier :ie partijen vallen over SP-visie ROBBERT MINKHORST ale staten hebben on- controle uitgeoe- moeten wij onszelf fcn. Wij hebben het fpn dat wij van de kie len gekregen niet vol- irgemaakt. Dat is erg. ?*en onze controlerende yken." Aanvoerder Ch. de Zuid-Hollandse üpnfractie trok gisteren £t debat over de Gete ld uitdrukkelijk het boe- in. Dat deden ook alle fractievoorzitters, be- van de SP. „Moeten ize tijd verdoen door Holmes, of in mijn ge- [Marple te spelen, al- lat Gedeputeerde Sta- bedonderen? Wij zijn i detectivebureau?" F. an de SP vond dat het kon worden aangere- haar het overmatig, {d, onwettig en riskant i was ontgaan. „Als dussen het al niet en de accountants niet, wat moeten dan volksver tegenwoordigers?" Prompt vielen verschillende statenleden over haar heen. „De SP wast. haar handen in onschuld", oordeelde PvdA'er M. Norder. „U verschuilt zich te makkelijk achter het feit dat het u niet op een presenteerblaadje is aangereikt." Aptroot: „U heeft aangetoond dat de finan ciën u niet interesseren." Hij wierp Vergeer voor de voeten dat de SP nooit aanschoof bij de rekeningencommissie, die de financiën van de provincie controleert. „U moet zich scha men voor uw kiezers. U neemt uw verantwoordelijkheid niet." Dat is niet waar, antwoordde de socialiste. „Ook als ik in de commissie had gezeten, had ik nog geen argwaan gehad." Bo vendien had haar fractie geen tijd om naast alle andere activi teiten ook nog zitting te nemen in die commissie. Voor een fractie van 24 statenleden (WD) is dat wat eenvoudiger dan voor een fractie van drie (SP), wierp Vergeer tegen. Tijdelijke commissaris nodig voor maximaal een halfjaar DEN HAAG GPD-ANP Minister Peper (binnenlandse zaken) wil zo snel moge lijk een waarnemer benoemen die tijdelijk de plaats moet innemen van de afgetreden commissaris van de koningin van Zuid-Holland, mevrouw Leemhuis-Stout. Zijn ideeën hierover heeft hij gisteravond besproken met gedeputeerde staten van Zuid-Holland (het dagelijks be stuur) en met de fractieleiders in de provinciale staten. Binnen enkele dagen wil hij iemand, opnieuw van WD- huize, hebben benoemd. minister Winsemius werden ge noemd. Maar Peper doet een en ander af als 'geruchten', om dat hij nog niemand zou heb ben benaderd. De minister denkt aan een tijdelijke benoe ming voor een periode van hooguit zes maanden. De benoeming van een com missaris van de koningin is een zaak van de Kroon (kabinet en staatshoofd). Zoals de naam van de functionaris al aangeeft heeft ook het staatshoofd een stem in het kapittel. Minister In de Haagse wandelgangen circuleert onder andere de naam van Henk Koning, de voormalige staatssecretaris van financiën en oud-president van de Algemene Rekenkamer. Ko ning heeft Leemhuis verschil lende malen geadviseerd nadat bekend was geworden dat Zuid-Holland bankierde. Ook oud-burgemeester Vos van Utrecht, de voormalige staats secretaris Linschoten en oud- Peper heeft respect voor het af treden van de Zuid-Hollandse commissaris van de koningin. „Zij is in juli niet weggelopen, maar ze heeft eerst een onder zoek ingesteld en maatregelen genomen. En ze heeft verant woording afgelegd tegenover de volksvertegenwoordiging," al dus de bewindsman. Haar ver trek was onvermijdelijk, menen de grote fracties in de Tweede Kamer. Leemhuis 'heeft zich als een man opgesteld' oordeelt Peper. Hij vindt wel dat zij provinciale staten of de minister van bin nenlandse zaken destijds had moeten laten weten dat zij twij fels had over het besluit van de provincie Zuid-Holland om te gaan bankieren. De minister heeft de afgelopen weken ver schillende gesprekken met Leemhuis gevoerd. „Ik heb haar worsteling gezien." Zij heeft Pe per enkele dagen geleden laten weten dat zij wilde opstappen, „omdat het openbaar bestuur onder haar leiding gefaald had." Als Leemhuis niet zelf had besloten te vertrekken, had Peper 'een indringend gesprek' met haar gevoerd. De opgestap te commissaris van de koningin heeft laten weten geen behoefte te hebben aan een gouden handdruk. Leemhuis zal waarschijnlijk worden opgevolgd door een" WD'er. Er is geen enkele reden waarom dat niet zou kunnen, aldus Peper. WD-leider Dijk stal, die al enige tijd wist dat Leemhuis had besloten af te treden, wil zich nog niet uitla ten over eventuele opvolgers. Het rapport van oud-minister Van Dijk „was onmiskenbaar in zijn conclusies", oordeelt hij. Van Dijk onderzocht het ban kieren door Zuid-Holland. aris van de koningin Stout toont geen Toen zij drie weken /aardig1 besluit tot aftreden er al een last van haar gevallen. De afgelo- n waren gewoon een an stevig doorbijten n op het eindoordeel ^^^^onderzoekscommissie Lm fling van oud-minister Maandag, zo vertelt tijdens een chaoti- conferentie, is ze op ireest bij minister Pe- binnenlandse zaken, haar opstappen ver- juist. ivinciehuis van Zuid- ,s gisteren een bele- :e. Alle nieuws- en ac- iprogramma's die Ne- ;n de provincie rijk ien er hun tenten op- De strakke regie van ig communicatie kan ideren dat Statenle-- ;edeputeerden onder irden gelopen wan- iuis-Stout zich naar lal begeeft. Ze heeft aftreden bekend ge- in on gaat een toelichting familie, "elicitereO! missaris, die plotseling niet ter zijde wordt gestaan door de provinciale zegsman Oliver, maar door een van buiten inge huurde voorlichter. De commissaris van de ko ningin weet dat ze geschiedenis schrijft omdat nooit eerder ie mand in die positie om politie ke redenen is vertrokken. „Maar ik heb daar niet zo aan gedacht", aldus Leemhuis, die voorafgaande aan het Statende- bat haar optreden fel verdedig de. Het is ook niet uit schuldbe sef dat ze weggaat en ook niet omdat haar partij druk heeft uitgeoefend. Leemhuis: „Ik denk dat men anders zal blijven zoeken naar onvolkomenheden in mijn optreden. Op die ma nier kan het provinciebestuur niet goed functioneren." Dat 'Leemhuis uiteindelijk toch niet zoals eerder beloofd het debat in de provinciale sta ten afwacht, verrast weinig Sta tenleden. „Ze heeft de moge lijkheid opengelaten om eerder met een verklaring te komen", zegt GroenLinks-fractievoorzit- ter Ouwehand. „Ik wilde niet de schijn wekken dat mijn besluit zou afhangen van provinciale staten", verklaart Leemhuis, die daardoor een motie van wan trouwen of een oproep van Commissaris van de koningin J. Leemhuis-Stout tijdens het debat waarin ze haar aftreden aankondigde. FOTO CPD PHIL NIJHUIS haar eigen partij WD om zich deze zomer misgelopen vakan- lang achter de spreekwoordelij- laatste maanden juist laten zien op haar positie beraden voor- tie inhalen. En daarna? „Ik zal ke geraniums blijft zitten. Peper dat ze een geschikt bestuurder blijft. thuis mijn zoon wel voor de heeft al laten weten dat Leem- is." Leemhuis rondt haar werk- voeten lopen", voorspelt ze, al huis geschikt blijft voor een zaamheden af en gaat dan de gelooft niemand dat Leemhuis openbare functie. „Ze heeft de Damiate :rtenties| uur. ig om L en gedurfd' luidde de slagzin waar- |5|PRS)rovinciebestuur van Zuid-Holland be- aan de nieuwe rit begon. Precies zes La later is van de duurzaamheid van het (ets over. Nadat in de zomer PvdA-gede- De Jong het veld moest ruimen, volg- week in hoog tempo Wolf (PvdA), com- PA Ha4ran de koningin Leemhuis-Stout (WD) ■*op (CDA). Het vertrek van griffier Korff «■ppjStatendebat nog slechts een kwestie van I r-'yfJm bezem door het Provinciehuis moest CvTlMen kijf, alleen zit Zuid-Holland nu wel bestuurders. De trap is schoon l^^maar daarmee is de crisis nog niet op- zekere zin beginnen de problemen nu t 'De situatie is zorgelijk' aldus de terug gedeputeerde Wolf. Want wie moeten gevallen plaatsen opvullen? Wie garan- er continuïteit blijft in het gevoerde be- immers geen ervaren bestuurder meer meeste gedeputeerden zaten enkele maanden geleden nog niets eens in Provinciale Staten. Groenlinks heeft nooit eerder meegere- geerd en de kleine christelijke partijen hebben ja ren buitenspel gestaan. Voor zover coryfeeën uit het vorige college nog zitting hebben in de Sta ten, zoals oud-gedeputeerde Nolten, zijn ze door de Ceteco-zaak besmet. Het is daarom wellicht niet voor niets dat PvdA-fractievoorzitter Norder voorspelt dat de formatie van een nieuw college lang kan gaan duren. Het is zelfs de vraag of de huidige coalitie kan worden voortgezet. Minister Peper van binnenlandse zaken maakt haast een waarnemer aan te stellen voor de commissaris. Die persoon zal ongetwijfeld veel ervaring mee brengen, zo slim is Peper natuurlijk wel. Die er varing zal alleen al hard nodig zijn om ook de be schadigde en geschokte ambtenaren weer gemo tiveerd aan het werk te krijgen. Verder zou de beste oplossing zijn om provin ciale staten naar huis te sturen en nieuwe verkie zingen uit te schrijven. Die suggestie werd ook gedaan door CDA-fractievoorzitter Van der Sar. De Zuid-Hollandse bevolking kan dan een oor deel vellen over de gebeurtenissen van de afgelo pen maanden en aangeven met welke bestuur ders en partijen ze verder wil. Voor de SP die van meet af aan op de barricaden heeft gestaan, valt dan veel te winnen. De wet staat echter geen tus sentijdse ontbinding van de Staten toe. De ver wachting is overigens dat de commissie Elzinga, die zich op dit moment buigt over het vraagstuk van bestuurlijke vernieuwing, dit alternatief nu in haar voorstellen zal opnemen. Zuid-Holland zou er bij baat bij hebben als een ander idee uit de koker van bestuurlijke vernieu wing al was aangenomen. Peper vindt dat wet houders en gedeputeerden in de toekomst ook van buiten de gemeenteraad en de provinciale staten aangetrokken moeten kunnen worden. Nu in Den Haag in korte tijd drie gedeputeerden zijn opgestapt - onder wie de twee meest ervaren uit het college - en bovendien ook de commissaris weg is en de hoogste ambtenaar - de griffier - bij de uitgang staat, zou het provinciebestuur op zo'n manier versterkt kunnen worden. Het ont breken van die mogelijkheid doet zich nu meer dan ooit voelen, al meent bijvoorbeeld Groen- Links-fractievoorzitter Ouwehand dat dit medi cijn erger is dan de kwaal. 'We moeten binnen de Staten vervanging kunnen zorgen'. 'litieke koppen rolden als gevolg van de Ceteco-affaire, ("strekken van leningen aan bedrijven uit de provinciale /Bekt de verantwoordelijke bestuurders in Zuid-Holland Gisteren kondigden commissaris van de koningin luis-Stout en CDA-gedeputeerde Heijkoop hun vertrek fdA-gedeputeerden De Jong (in juli) en Wolf (maandag) I opgestapt. De grote schoonmaak moet het vertrouwen burger in de provinciale politiek herstellen. Maar wat lt de Zuid-Hollandse bestuurscrisis voor grote projecten verbreding van de A4, aanleg van de Hoge Snelheidslijn, "Wjn-Gouwelijn, de voorgenomen baggerstort in de Üetpolder en de ontwikkeling van het Groene Hart? an Rij, v jke orde *r vand wethouder ordening, wonen yan de gemeente t o sj(Het provinciebestuur jrm verzwakt. Dat heeft gevolgen voor het op- In de ruimtenood. Ik Ibegrijpelijk dat ze zijn pt, maar voor de be- pcht is het heel triest. Wolf trok heel hard aan de Rijn- Gouwelijn. Nu krijgen we te maken met een enorme ver lamming in deze kwestie. In het algemeen vind ik het belangrijk dat er een goed bestuur is om alle gemeenten in de regio op één lijn te krijgen. Maar ik vrees dat het nu heel lang gaat duren. Het duurt een half jaar voordat we een nieuwe commissaris hebben en een half jaar voordat die is ingewerkt." P. Ouwehand, directeur Ou wehand Bouw en voorzitter Katwijkse ondernemersver eniging KV1H: „Voor de onder nemers heeft het aftreden van de gedeputeerden en de com missaris van de koningin geen invloed, althans niet op de kor te termijn. We moeten de affai re wel in proporties blijven zien. Ik praat het bankieren met overheidsgeld niet goed, maar tegen de geleden verliezen staan ook miljoenen winst. Ik denk dat dit soort zaken ge schikte mensen weerhoudt van een bestuurdersfunctie, omdat altijd persoonlijk wordt afgere kend." Wethouder J.C Haasbroek van ruimelijke ordening in Ja- cobswoude: „Is Leemhuis ver trokken? Als ze niet was afgetre den, zou dat pas een slechte zaak zijn geweest. Voor de bur gers van Jacobswoude heeft het aftreden van Leemhuis geen di recte gevolgen. Ook niet voor wat betreft het Groene Hart. Dat is in feite in handen van twee gedeputeerden die er nog zitten." Burgemeester Amy Koopman schap van Zoeterwoude: „Ver velend dat 'belangrijke beslis singen' worden uitgesteld. Op korte termijn kunnen we ook nergens overleg over plegen. We mogen nu alleen maar ho pen dat het collegeprogramma gehandhaafd blijft. Dan blijft het Groene Hart groen en hoeft niet opnieuw te worden gepraat over herindeling van gemeen ten als Zoeterwoude." Wethouder Victor Molkenboer van Leiderdorp: „We zijn niet blij met het aftreden van Jaap Wolf. Hij was zeer betrokken bij ons plan voor de verbreding van de A4 met een lange tun- nelbak in ruil voor bedrijfster reinen en woningbouw. Maar je gaat toch uit van zekere mate van continuïteit van bestuur. Voordeel is dat deze situatie mogelijkheden schept voor een nieuwe start." Alexander Pechtold, wethou der cultuur, sport, toerisme en milieu van de gemeente Lei den: „Wij merken vooralsnog De Leidse hoogleraar bestuurskunde Derksen kwalificeerde Statenleden - en hij bedoelde daar ook de gedeputeerden mee - deze zomer als 'der de keus'. 'Wie politieke ambities heeft staat niet te trappelen voor het provinciaal bestuur', aldus Derksen. Wie die lijn doortrekt komt tot de con clusie dat de PvdA na het vertrek van De Jong en Wolf, en het tussentijds aantreden van gedepu teerde Huizer, nu zou zijn beland bij de 'lichtge wichten'. En ook het CDA zal moeite hebben de positie van Heijkoop kwalitatief goed op te vul len, de kansen van Van der Sar niettegenstaande. 'Mijn opvolger zal hard moeten werken. Het hele nieuwe college zal enorm hard moeten werken', aldus Heijkoop gisteren. Dat is nog wel het min ste dat van de provinciebestuurders mag worden verwacht. Hard werken of niet, het zal zeker enkele maanden - en wellicht nog veel langer - duren al vorens het provinciebestuur weer is ingewerkt en haar taken kan hernemen, maar bovenal het ge zag en vertrouwen heeft herwonnen. Het gebrek aan ervaring kan met een verwijzing naar de tweede term uit het college motto worden ge compenseerd als er 'durf wordt getoond. Gedeputeerde J. Heijkoop (CDA) die gisteren ook zijn vertrek aankon digde. FOTO GPD PHIL NIJHUIS DEN HAAG GPD De CDA-afgevaardigden in het provinciebestuur van Zuid-Hol land hebben de afgelopen da gen serieus overwogen om massaal af te treden, vanwege de Ceteco-affaire. „Met z'n al len aftreden was méér dan zo maar een idee", vertelde CDA- fractievoorzitter Van der Sar gisteren. „Er is echt aan ge dacht om massaal op te stap pen en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Maar dat laatste stuitte op staatsrechtelijke be lemmeringen." De Zuid-Hollandse CDA-frac- tie 'schaamt zich diep' voor het falen van bestuurders en amb tenaren en het verloren ver trouwen van inwoners, aldus Leen van der Sar. „Het vertrou wen dat GS deze zomer verlo ren, winnen ze niet in een ver gadering terug", voorspelde de Leimuidenaar Van der Sar. „We hebben meer dan ooit behoefte aan een overheid die degelijk en betrouwbaar is. Alleen moe ten we er niet op uit zijn om zo veel mogelijk koppen te laten rollen." „Het CDA heeft kortgeleden haar missie geformuleerd: wij doen ons werk integer. De be langen van inwoners zijn be langrijker dan het politieke ge win. De provincie heeft het ver trouwen in het openbaar be stuur geschaad. Dat heeft ons aangegrepen. We moeten over gaan tot de orde van de dag. De vraag is of dat ooit zal kunnen. Die orde zal eerst moeten ver anderen." Het CDA was giste ren de enige partij die zinspeel de op een mogelijke val van de coalitie met PvdA, SGP/RPF/GPV en Groenlinks. Die laatste partij heeft sinds het verschijnen van het rapport van de commissie Van Dijk over de bankiersaffaire zich juist sterk gemaakt voor een voortzetting van die coalitie. ons een diep respect af. Wij zijn blij dat u niet voor uw verant woordelijkheid wegloopt." Als Leemhuis niet was afgetreden, dan zou de liberaal haar daar overigens wel op hebben aan gedrongen. Haar terugtreden was dus noodzakelijk, maar Ap troot betreurde dat besluit ook. „We verliezen een voortreffelijk voorzitter en een goede be stuurder die in een buitenge woon moeilijke'situatie was ge bracht." „Indrukwekkend", zei D66- woordvoerder Klijnsma over het verhaal van Leemhuis. Maar, vervolgde hij, „de com missaris is ernstig tekortge schoten. Ze heeft zich veel te veel als lid van het college van gedeputeerde staten gedragen, in plaats van als voorzitter van provinciale staten." PvdA'er M. Norder had zich geërgerd aan 'de zoete woorden' van Van Dijk over Leemhuis. „Hij nam haar bijna in bescherming. Dat was niet nodig. Het rapport van de commissie brengt al vol doende nuances aan en is glas helder over de rol van de com missaris." A. Ouwehand van GroenLinks: „De commissaris heeft de enige juiste conclusie getrokken." Respect en waardering was er verder voor het opstappen van Heijkoop (CDA), gisteren, en Wolf (PvdA), eerder deze week. Beide bestuurders maakten in 1995 al deel uit van gedeputeer de staten. CDA-fractievoorzitter Van der Sar: „Zij hebben een integere, moeilijke maar te res pecteren keuze gemaakt." Ou wehand: „Er zijn twee bestuur ders van formaat opgestapt." DEN HAAG ROBBERT MINKHORST Provinciale staten van Zuid- Holland hebben waardering, begrip en respect voor het be sluit van commissaris van de koningin Leemhuis-Stout en de gedeputeerden Wolf en Heij koop om hun ontslag in te die nen. Ze bewonderen de wijze waarop de bestuurders hun verantwoordelijkheid hebben genomen. Hun vertrek was on vermijdelijk. Dat zeiden de frac tievoorzitters van de partijen gisteren in het debat over de bankiersaffaire. Het besluit van Leemhuis om op te stappen is uniek in het Nederlands staatsrecht. Nooit eerder trok een commissaris van de koningin zijn conclusies na zware kritiek op het functio neren. De commissie Van Dijk die de bankiersaffaire onder zocht schetste in haar rapport een onthutsend en vernietigend beeld van het bestuurlijke en ambtelijke apparaat. De com missie vindt dat de commissa ris 'een bijzondere verantwoor delijkheid had'. Als voorzitter van provinciale staten be schermde ze niet hun rechten. Bovendien droeg ze het besluit om uitgebreid te gaan bankie ren uit 1995 ten onrechte niet voor ter vernietiging. In het begin van het debat over de bankiersaffaire legde Leemhuis geduldig en uitvoerig uit wat ze haar zelf aanrekende, wat niet en waarom ze tot haar beslissing was gekomen haar ontslag aan te bieden. De wijze waarop de commissaris dat deed, oogstte alom waardering. Oppositieleider Aptroot (WD) zei in zijn betoog: „U dwingt bij niets. Wel wil ik hier een kriti sche noot plaatsen: ik ben nooit zo blij geweest met het niveau van ons provincieel bestuur. Ik heb geregeld met de provincie te maken op terreinen waar de grote steden zelf voor verant woordelijk zijn. Denk aan de monumentenzorg en aan de baggerstort in de Oostvlietpol- der. Maar ik heb mijn twijfels bij de kwaliteit van de kandida ten op het provinciehuis. Dat staat overigens los van de dis cussie over nut en noodzaak van provinciaal bestuur. Zo vraag ik mij af of iemand van ons zich 'Zuid-Hollander' voelt. Ook denk ik dat vóór deze zo mer nog nooit iemand van Leemhuis had gehoord." Gratis internet bij Ji tNe Net wat je zoekt. Voor meer informatie: www.hetnet.nl of ga naar Primafoon.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5