Meerderheid akkoord met verplaatsing estauratie 'oude et' kost vier ton n> )r Wel onderzoek, geen fusie bibliotheken Zoeterwoude •Bin®™ Regio Als het regent, zitten wij in de 0ek over 'beroemd oen' in Wassenaar De Woonbeurs Amsterdam Eis: acht maanden cel voor autokraker ERDAG 7 OKTOBER 1999 ;ere straf voor geweld in café ^./leiderdorp Voor mishandeling in een Leids café is een jge man uit Leiderdorp gisteren in hoger beroep ot een celstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voor dijk. De straf van het Haagse gerechtshof is zwaarder dan inis van de Haagse rechtbank, waartegen de man in ho- oep was gegaan. Deze veroordeelde de Leiderdorper tot maanden cel. De Leiderdorper ging in hoger beroep, om- een werkstraf wil, aangezien hij op zijn bedrijf niet ge worden. Procureur-generaal Van Dijk sprak er haar er- Jover uit dat de man alleen met zichzelf bezig is en zich 31 uk maakt om het slachtoffer. De Leiderdorper trapte op 4 vorig jaar in een café met zijn puntige cowboy-laarzen iet hoofd van een bekende, waarmee hij ruzie had. Het iffer liep een hoofdwond op. '^de score tweetalig Rijnlands De eerste eindexamenkandidaten van het Rijnlands in Oegstgeest die deelnamen aan een tweetalige onder- igramma, hebben het goed gedaan. Ze scoorden iets bo- gemiddelde en namen onlangs hun diploma in ont- Het Rijnlands Lyceum begon in 1993 met een tweetalige land/Engels) opleiding. Doel van deze opleiding is om landstalige leerlingen Engels te laten leren op een hoog Er zijn in Nederland 24 scholen die deze opleiding aan- SL-i nad ui sjacoe it$jaar ruzie over bollenschuur :1e ma rden ister r itersta d« suzanne barbier de rhoogt it de A oor de iogte ki heeft dit dencoi gron is b end jammer' en 'zonde' tandarts H. Middel- et instorten van het dak monumentale bollen- in Warmond, waar hij helft eigenaar van is. het voorval te betreu- dat hij 'in overleg is met incie over de restaura- ar even later laat hij ook er geluid horen: „Ik heb C01 de van de schuur nooit nrwpfii ,sdaS ingestorte bollen- ïereke mssen Dorpsstraat 62a t dus ;nwe8 is al jaren inzet r- ii ruzie tussen Middel- n zijn buurvrouw R. de eigenares is van de an- lft van de schuur. De i wilde de schuur graag ;n er een nieuwe prak- wen. Een gemeentelijk uit 1993 gaf de tandarts ir ook toestemming, e Wit en andere buurt - rs spanden zich met in om de schuur uit behouden. Vier jaar ge- ivam het gebouw op de a provinciale monumen- fj dat dwarsboomde de fi 1 van Middelweerd, die praktijk heeft in het ouw aan de Herenweg. Wit zegt dat haar buur- laatste jaren niets aan ouw heeft gedaan. Het i de schuur zou vol- onder meer aan zijn ïouding' te wijten zijn. het dak was ingestort een paar kranten ge- _ar niet mij", zegt Mid- b|i *lk d. „Ze had me kunnen j 'n zeggen> joh Herman Ir) t van je pand is er af. U' 1 at heeft ze niet gedaan, volgens mij genoeg." De tandarts heeft een aanne mer in de arm genomen, die morgen met een 40 meter hoge en 25 ton zware hoogwerker het dak zal ontmantelen. „Een heel bijzondere hoogwerker: Daar van zijn er maar vijf in Neder land." Het bouwmateriaal wordt bewaard om de bollen schuur in de toekomst te res taureren. Middelweerd vindt niet dat er sprake is van een ramp, want het oude pand was 'heel slecht'. „Door verschillende partijen wordt nu geschopt en geduwd, wat eigenlijk niet zou moeten. Er komt straks een hartstikke mooie schuur terug, dat is het belangrijkste." Dat zijn buurvrouw het ge bouw zo waardevol vond heeft hem altijd verbaasd. „Als het meezit kunnen er een paar spanten behouden blijven, zo slecht was het. Ik denk dat als je aan honderd Warmonders vraagt wat ze ermee willen, vijf ennegentig zullen zeggen: 'Haal maar weg, die oude keet'. Toen hij monument werd heb ik met de provincie contact gezocht over de vraag hoe hij het best kon worden gerestaureerd. Dat heeft een rapport opgeleverd van de Monumentenwacht, waarin staat dat het 240.000 gulden kost om mijn gedeelte van de schuur te restaureren en twee tot tweeënhalve ton om het stuk van mevrouw De Wit op te knappen. Dat deel is dus ook niet geweldig onderhou den." Volgens de tandarts is het pand er zo slecht aan toe, dat het bij een restauratie vijfenne gentig procent nieuwbouw wordt. Wie de rekening van die restauratie gaat betalen, is vooralsnog onduidelijk. VM ee Tief oorzai n vera naar ondi mi rioi Plannhi erna straatsma i in Wassenaar kent Frans Micklinghoff. ïgetje van 12 liep ik door heb ik meegemaakt teel Oud Wassenaar nog itel was. Fascinerend, nerhand ben ik van al- verzamelen over hoe vroeger geweest moet linghoff is net klaar met lejeede boek over een facet geschiedenis van 'zijn' Monumentaal groen in ar' heet het. Het is de van het vorig jaar ver- 'Kastelen, buyten- en landgoederen in met. behe^ij nodig" kunnei stingai teraad Q n beslui rstellenj -egt P een echte Wassenaar - Micklinghoff, die vol ijn beide boeken laat zijn het resultaat van ng materiaal verzamelen es schieten. Met be- enkele sponsors heeft >senaarse journalist geld gesprokkeld om zijn uit te geven. Hij hoopt reeks van te maken en jinmiddels aan, wat hij 'het blauwe boek'. Na ste, roodgekleurde deel, me tweede deel, moet over de Wassenaar- iet an nil) If. ieb een groot archief met en nog wat over Was- zoeterwoude jan preenen Het bestuur van de bibliotheek Meerburg in Zoeterwoude- Rijndijk gaat bij voorbaat niet akkoord met een advies om te fuseren met de bibliotheek aan de Schenkelweg in Zoeterwou- de-Dorp. Meerburg legt zich weliswaar neer bij een onder zoek door H. Mennen, rayondi recteur van Probiblio (een in stantie van bibliotheken die provinciale subsidie ontvan gen), maar vindt dat eigenlijk zinloos. „We kunnen onszelf gemakkelijk redden. We heb ben echt geen steun van ande ren nodig", aldus voorzitter J. van Hofwegen van Meerburg. Aanvankelijk verzette het be stuur van de in het multifunc tionele centrum De Eendenkooi gevestigde bibliotheek van Zoe- terwoude-Rijndijk zich ook te gen het onderzoek van Men nen. Van Hofwegen wees erop dat de uitslag toch al vaststond, omdat Probiblio als verleng stuk' van de provincie uitslui tend het samengaan van biblio theken zou propageren. De ge meente Zoeterwoude heeft Meerburg echter duidelijk ge maakt, dat dat geenszins het geval is. Of zoals teamleider J. Harland van de afdeling welzijn zeht: „Probiblio wordt betaald door de provincie, maar is on afhankelijk. Er kan dus wel de gelijk uit het onderzoek naar voren komen dat Meerburg zelfstandig kan blijven." De gemeente wil beide open bare bibliotheken samenvoe- cd-roms lenen en gebruik ma- ling om de vestiging aan de gen. Zo'n fusie zou vooral ken van internet. Bovendien Rijndijk op te heffen. De biblio- Meerburg ten goede komen. Op kan het systeem ook aan de theek heeft een goede sociale dit moment kunnen de bewo- Rijndijk worden geautomati- functie en er wordt goed ge- ners van Zoeterwoude-Rijndijk seerd en kan een vakkracht werkt. Maar het kan allemaal uitsluitend boeken lenen. In de worden ingehuurd. professioneler en dat biedt kunnen zij ook „Het is echt niet onze bedoe- voordelen voor de Rijndijkers. Neem bijvoorbeeld een reis boek over Nepal. Dat is duur en wordt misschien maar één keer per jaar geleend. Het is dan overdreven om dat boek in bei de bibliotheken te hebben. Au tomatisering is ook erg belang rijk. Een druk op de knop en al les rolt zo uit de computer. Dat bespaart heel wat werk. Je kunt ook snel zien of iemand nog een boete moet betalen", zo Ücht Harland het plan van de gemeente toe. Voorzitter Van Hofwegen van Meerburg wijst er echter op dat een 'eenvoudig computertje van twaalfduizend gulden' vol doende is en dat naar cd-roms en internet nooit wordt ge vraagd. Met uitsluitend vrijwil ligers (vijftien) worden de zaken in haar ogen efficiënt afge werkt. De meesten zouden op stappen als het plan van de ge meente wordt uitgevoerd. Zij zijn bang dat zij straks niets meer te vertellen hebben. Hoewel Harland benadrukt dat die angst ongegrond is en een fusie uitsluitend voordelen biedt, blijft Van Hofwegen met haar bestuur zich ertegen ver zetten. „We hebben zelf ook een onderzoekje gehouden. Daaruit blijkt dat er in Rijnwou- de êen fusie is geweest van de bibliotheken in Hazerswoude Rijndijk en Dorp, maar dat Koudekerk zelfstandig is geble ven. Wij zijn daarmee te verge lijken, dus zo'n onderzoek hoeft helemaal niet. We zijn er ook achter gekomen dat wij veel minder subsidie krijgen." Zoeterwoude wil alleen der tigduizend gulden extra uittrek ken voor de bibliotheken als ze inderdaad fuseren. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt maandag behandeld in de commissie welzijn. Zoeterwoudenaars balen van stinksloot zoeterwoude jan preenen Het water achter het huis van Aad Hauser in Zoeterwoude-Dorp nodigt niet bepaald uit tot zwemmen. Zelfs niet tot vissen. De sloot stinkt en ziet er goor uit. Als bewoner van de Kievit vraagt Hauser zich soms af of hij in een ontwikkelingsland woont, waar nog geen riolering is. „Om de situatie voor die mensen te verbeteren, wordt geld op gehaald. Terecht natuurlijk, maar hier drij ven de drollen gewoon voorbij en gebeurt niets." Helemaal waar is dat niet. Begin dit jaar zijn de rioolsloten in de Vogelwijk schoon gemaakt en is de bagger afgevoerd naar een depot achter het gemeentehuis aan het Molenpad. „Dat klopt", geeft Hauser ruiterlijk toe. „Ook wij waren blij. Maar nu zitten we wéér in de stront." Buren bevestigen dat smerige verhaal. „Je kunt af en toe niet eens de deur of de ramen openzetten, zo'n stank is het", zegt de een. „Het is net een open riool hier achter. Wat een troep", zegt de ander. Ze willen niet met hun naam in de krant. Dat geeft maar stront aan de knikker. Hauser en zijn vrouw Emmy maakt het niet uit. Zij heeft het hoogheemraadschap gebeld en te horen gekregen dat 'ik hier dan maar niet moet wonen'. En als ze wel wil blijven moet ze maar contact zoeken met de gemeente, 'want die gaat daar over'. Dus probeert ze wethouder Henk van der Kooi aan de lijn te krijgen. Die gaat over riolering. „Ja meneer Kooi, u zult wel gemerkt hebben dat ik weer bezig ben, maar we leven hier heel ongezond. Wij be talen toch ook aan milieuheffingen en zo. Waarom loopt het water dan niet snel weg in de gootsteen? Waarom staat het water zo hoog in het toilet en waarom stinkt die sloot dan zo?" Ze weet een afspraak te maken voor de volgende middag. De wethouder heeft al wel laten weten dat het 'waarschijnlijk om een uitzonderlijk geval' gaat, omdat er vooral in het weekeinde zo ontzettend veel water is gevallen. Aad Hauser lacht daar om. „Dat is maar een deel van het pro bleem. Deze wijk heeft drie overlopen voor de riolering. Doen zich calamiteiten voor, dan wordt het overtollige rioolwater geloosd op het oppervlaktewater." Ter illustratie loopt hij naar buiten en wijst een van die overlopen vlakbij zijn huis aan. „Zoiets moet toch uit de tijd zijn. Het pompstation aan de Loethe zou alles normaal moeten kunnen afvoeren naar de rioolzuiveringsinstallatie aan de Voor- schoterweg. Maar wat wil je, er is de afge lopen tien jaar een hele wijk bij gekomen, waardoor de druk op het pompstation veel groter is geworden. Daardoor worden drollen en wc-papier eruit gegooid. Het resultaat ziet u. Van de zomer was het wa ter helder en kon je de karpers zien. Nu is het alleen maar smerig. Even later belt wethouder Van der Kooi terug. Hij moet de afspraak een week uit stellen. De gezichten van de Hausers be trekken. „Dat doet hij om tactische rede nen. Dan is de sloot inmiddels doorge spoeld. Vorig jaar hebben we bijna de hele zomer met een stinksloot gezeten. Nu hebben we alweer voor de tweede keer sinds de schoonmaakbeurt problemen." Aad Hauser pleit ervoor om 'gewoon' een extra riolering aan te leggen. „Dat is overal zo geregeld. De ene riolering voor het regenwater, de ander voor alles wat uit de huizen komt. Zo simpel ligt het. Ge scheiden systemen, zodat je geen overca paciteit krijgt. En het pompstation moet worden uitgebreid. Het mag toch niet zo zijn dat als het even regent, wij met de stank zitten." Volgens Van der Kooi zou het apart af voeren van regen- en afvalwater dé oplos sing zijn. „Maar dat kost gigantisch veel geld en dat hebben we niet. Het zal alle maal wat beter worden als het bergbezink- bassin onder de Loethe wordt aangelegd. Daarin kan bij calamiteiten driehonderd kubieke meter worden opgevangen. En verder ga ik volgende week aan de Kievit kijken. Nee, dat uitstel heeft niets met tac tiek te maken. Een medewerker riolering kon niet eerder." Nieuwbouw voor Kastanjelaanschool De Leiderdorpse politiek gaat in meerderheid akkoord met een verhuizing van de Kastanjelaanschool. Alle par tijen, met uitzondering van D66 en GroenLinks, vinden dat de beste oplossing. Het bouwen van een nieuwe school is even duur als uitbreiden en verbouwen van de huidige basisschool: 2,8 miljoen gulden. ,,En dan is de keuze snel gemaakt", aldus wethouder A. Roest (CDA) van financiën. senaar en een foto-archief dat enkele meters beslaat. Als jon getje zwierf ik al van landgoed naar buitenplaats. Langzamer hand ben ik spullen gaan verza melen en dat is in de loop van tijd gaan uitdijen. Nu struinen mijn vrouw en ik alles af. Alles waar het woord Wassenaar in staat willen we hebben." Van het een kwam het ander, zegt hij. Na jaren verzamelen ontstond het idee om al dat materiaal uit te werken in een reeks boekjes. „Het eerste boek ging over de bebouwing van Wassenaar en wat ik daar niet in kwijt kon staat eigenlijk in het tweede. Hierna moet dan nog een boek over de mensen komen Dat zal denk ik iets dik ker worden dan deze twee boe ken. Wanneer dat klaar is weet ik nog niet." 'Monumentaal groen' begint met een korte beschrijving van de ontwikkeling van de tuin- en landschapsarchitectuur. Daar na volgt een opsomming van tuin- en landschapsarchitecten die in Wassenaar bepalend zijn geweest voor het groen van de landgoederen. Aan de orde ko men onder anderen Johan Da vid Zocher jr. (1791-1870), Carl Petzold (1815-1891), Leonard Springer (1855-1940) en Jan Co- pijn (1812-1886). Hoofdstuk drie bestaat uit een beschrijving van negentien leiderdorp maarten dessinc Waar het nieuwe schoolgebouw komt bleef gisteravond in de commissie onderwijs nog on duidelijk. Zoals wel meer din gen onduidelijk zijn. Burge meester en wethouders kunnen nog niet zeggen waar ze de 2,8 miljoen gulden voor nieuw bouw vandaan halen. Wethou der Roest zegde wel toe zo snel mogelijk met een financiële on derbouwing te komen. Ook de cijfers van de verwachtte leer lingenaantallen in de komende jaren en een rapport over het effect van klassenverkleining, waren 'nog niet binnen', aldus wet houder P. Kolman (WD) van onderwijs. Voor D66 en GroenLinks waren de vele vraagtekens een reden om te gen de nieuwbouw te stem men. „Er is zoveel nog ondui delijk, dat ik het gevoel heb in een patstelling te verkeren", zei J. Veldstra (D66). „Té veel zaken zijn niet goed uitgewerkt." Veldstra kon zich bovendien niet goed voorstellen dat de toestand van De Kastanjelaan school 'zo erbarmelijk' is. „Als dat inderdaad het geval is, hoe hebben we het dan zover kun nen laten komen?" De school - die na de verhui zing een andere naam moet krijgen, zoals PvdA-fractievoor zitter R. Thunnissen opmerkte - moet in ieder geval in het oude dorp blijven. In het zogeheten W4-plan (de herinrichting van het gebied langs de rijksweg A4) 'We hebben alle vertrouwen in de gemeente' wordt een nieuwe locatie opge nomen. „Het kan dus nog heel lang duren voor de school een plek heeft", zei Thun- De Kastanjelaanschool heeft acuut behoefte aan drie nieuwe lokalen, om het groeiend aantal leerlingen te huisvesten. Op dit moment moet de school 275 leerlingen verdelen over acht lokalen, plus twee ruimtes in De Kameleon. Daardoor telt groep 6 maar liefst 36 leerlin gen. Voor 2001 hebben zich nu al ongeveer vijftig nieuwe leer lingen aangemeld. Ook is het gebouw hopeloos verouderd. De school heeft bijvoor beeld geen brandwerende muren en geen aula. Directeur W. Grijze en be stuursvoorzitter C. van Pernis van de Kastanjelaanschool zei den 'tevreden' te zijn met de komende nieuwbouw. „De lo catie en het tijdstip waarop mo gen dan nog onduidelijk zijn, we hebben alle vertrouwen in de gemeente. Ze zullen met op lossingen komen." Maar dat moet de gemeente ook wel, zei Van Pernis, „Ze is wettelijk ver plicht de huisvesting van scho len te regelen. En in de huidige situatie hebben we geen huis vesting." Wethouder Kolman kondigde een merjarenplan voor huisves ting van scholen aan. „Zoals we nu elk jaar opnieuw de huisves ting van scholen regelen, lijkt het allemaal hap-snap te wor den gedaan. We moeten beter weten wat er speelt." Frans Micklinghoff bij de engel in het tempeltje in de Princessetuin bij raadhuis De Paauw. tuinen van Wassenaars land- ontvanger-generaal van de Re goederen. Te beginnen met publiek der Nederlanden. Phi Clingendael, dat tussen het lips III Doubleth legt het park goederen komt er ook een korte Haagse Bos en de duinen ligt. van Clingendael vanaf 1680 beschrijving van de plaatsen Dit landgoed ontstaat als een aan, in Frans-classisistiche stijl, daar aanwezige boerderij wordt De reeks beschrijvingen gekocht door Philips Doubleth, digt met die FOTO DICK HOGEWONINC Duinrell en Wiltzangk. Behalve 'Monumentaal groen in het groen van genoemde land- Wassenaar' telt 253 pagina's i kost 39,90 gulden. Het boek verkrijgbaar bij Kooyker in voor. De hoofdstukken en be- Leiden, de Kier in Voorschoten schrijvingen zijn rijkelijk voor- en Het Boeckhuys in Wasse- Duindigt, ziening van illustraties. l .i ...de .andere keuken Houtwerf Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 VOORSCHOTEN Tel. 071-5615927 den haag/leiderdorp di t/m vr 10.00-22.00 za/zo 10.00 -18.00, entree fl.20,- log tot en met zondag het mooiste op woongebied onder één dak Wilt u wat rustiger rondkijken? Kom dan 's avonds Makkelijk bereikbaar met auto en openbaar vervoer. Kijk ook op www.woonbeurs.com Voor elf autokraken in Leiderdorp, Heiloo en Alkmaar is gisteren voor de Haagse rechtbank tegen een 24-jarige Haarlemmer acht maanden cel geëist. Daarnaast wil of ficier van justitie E. Schuijer dat de man de schade aan de auto's vergoedt. De Haarlemmer had afgelopen zomer niet genoeg geld om heroïne te kopen. Op 18 juni ging hij met een vriend op stroop tocht in Heiloo en Alkmaar. De junk had pech, want bij de eerste diefstal werd hij gezien. Terug in Haarlem werden de man nen door de politie opgewacht. In de tus sentijd hadden ze twee auto's gekraakt. In de nacht van 6 juli reed de Haarlem mer met zijn vriend naar Leiderdorp. Daar brak hij acht auto's open door met een ha mer de ruit in te slaan. In één geval be droeg de schade 1708 gulden. Zelf zegt de Haarlemmer na drie jaar ver slaving te willen afkicken. „Ik besef wat ik mensen heb aangedaan", zei hij. Zijn advo caat, A. Balkenende, pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23