Alfa Base stoot 44 arbeidsplaatsen j boer Directeur vleeswarenfabriek begrijpt woede van OR niet Rijn Veenstreek 1 Onstuimige Alphen is 'Een mooie manier om wat extra geld te verdienen9 Tweesprong kan uitbreiden Strak wegdek in de Dorpsstraat Agrariërs exploiteren windmolens Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw, bollen- en sierteelt kenmerken de streek rond Leiden. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van het leven op het platteland. In deze aflevering vertelt Piet Langeslag over de plannen voor windmolens bij Rijnsaterwoude. DONDERDAG 7 OKTOBER 1999 hazerswoude-runduk janneke de jonge Directeur B. van Leeuwen van vleeswarenfabriek Offerman in Hazerswoude-Rijndijk is hoogst ver baasd over de woede van de ondernemingsraad van zijn bedrijf. Gisteren uitte de OR zijn boos heid. De OR meent namelijk niet alle stukken te hebben gekregen op basis waarvan besloten is de fabriek dit voorjaar te sluiten. Van Leeuwen be grijpt daar niets van. „Ik denk dat als je goed naar de cijfers kijkt die wij hebben gegeven, je daar een heleboel uit kunt halen." Van Leeuwen ontving gisteren wel een brief van de OR, waarin deze om nadere informatie vraagt. Maar dat de raad boos is, daarvan heeft hij niets gemerkt. Omdat Van Leeuwen niet goed begrijpt welke informatie ze bedoelen, heeft hij ze gevraagd maandag langs te komen. „Ze heb ben heel wat resultaten van ons gekregen. Nu vragen ze om de 'totale gegevens', maar wat be doelen ze daarmee? Willen ze ook de gegevens van onze andere vestigingen? Of de winst van de afgelopen jaren? Die is al verschillende keren openbaar gemaakt, maar dat wil ik best nog een keer doen." Eerder dreigde de OR de directie met een rechtszaak, omdat hem pas om advies was ge vraagd nadat de directie het besluit om te sluiten al had genomen. De rechtszaak werd afgeblazen toen de directie de OR toezegde alle stukken te geven waarop de sluiting is gebaseerd. Van Leeuwen vindt het vervelend dat de OR de boel zo ophoudt, omdat de onderhandelingen met de 75 personeelsleden over een nieuwe werkplek in één van de andere vestigingen nu worden op'geschort. „Sommige mensen zijn al op zoek naar een andere baan omdat het te on zeker is. Dat vind ik heel jammer." Windmolens zijn mooi, vindt melkveehouder Piet Lange slag, voorzitter van de Coöpe ratieve Vereniging Windmolen- groep Jacobswoude. Niet alle molens blinken uit in schoon heid, maar wel de veel moder ne molens die langzaam en ge regeld draaien en meestal uit Denemarken komen. Want daar is de windmolentechnolo gie al veel verder gevorderd dan hier. Langeslag reageert op iets wat hij vaak hoort van mensen: dat ze alleen houden van de oude molens die vroe ger het water uit de polders pompten. Windmolens zijn misschien even wennen in het begin, maar de tijden veranderen nu eenmaal. „Men vond de eerste auto's ook niet mooi." De be woners van Jacobswoude, die uitkijken op de Herenweg tus sen Alphen aan den Rijn en Rijnsaterwoude, zijn nog niet overtuigd van de schoonheid van een windmolenpark op die plek. Ze maakten behoorlijk wat stampij tijdens een infor matieavond die de windmolen- groep twee weken geleden or ganiseerde. De windmolengroep, die be staat uit vijfendertig Ja- cobswoudse agrariërs, wil on geveer twintig molens van ze- Mishandelingen zonder aanleiding alphen aan den run Een 15-jarige jongen is gistermiddag om streeks drie uur op de hoek van de Witte de Withstraat en de Zoutmanstraat in Alphen zonder aanleiding met een boksbeu gel geslagen. De Alphenaar liep een hoofdwond op. De politie heeft een 21-jarige Alphenaar opgepakt die samen met nog ie mand dinsdagavond zonder aanleiding een leeftijdgenoot en diens vriend in elkaar sloeg. Het slachtoffer en zijn vriend waren op dat moment in de tuin van een woning aan de Hertogstraat in Alphen toen een auto met vier inzittenden plotseling stopte. Twee mannen stapten uit en sloegen er vervolgens op los. Het slachtoffer liep blauwe plekken over het gehele lichaam, een buil en een gebroken tand op. Zegerplasloop voor jong en oud alphen aan den run Het nieuwe seizoen van de Zegerplasloop begint op 9 oktober. Iedereen, van jong tot oud, kan zaterdag meedoen aan een prestatieloop. De kleinsten kunnen 400 meter lopen. De iets meer getrainde kinderen kunnen meedoen aan de 1500-meterloop. De oudere deelnemers kunnen kiezen uit een wedstrijd over vijf, tien, vijftien of twintig kilometer. De par- coursen zijn uitgezet in en rond het Zegerslootgebied. De in schrijving bedraagt een rijksdaalder. De start is vanaf half twee op de atletiekbaan van AAV '36 aan de Sportlaan in Alphen aan den Rijn. Inschrijven kan vanaf half een. Modelbouwen bij hobbyclub leimuiden/rünsaterwoude De Hobbyclub Vakantie Kinderweek begint zaterdag 9 oktober met een nieuw onderdeel: de model bouwmiddagen. Alle kinderen tot en met 14 jaar zijn welkom om met hun modelbouwdoos, nieuw of half afgemaakt, naar de muziekzaal van 't Spant in Leimuiden te komen. Wie geen doos heeft, is ook welkom. Er zijn er te koop. Aanvang 13 uur. Bezwaren omwonenden verworpen roelofarendsveen janneke de jonge De weg is vrij voor uitbreiding van De Tweesprong. Nu de pro vincie de bezwaren van omwo nenden heeft verworpen, kun nen de heipalen eind oktober de grond in. De tweede hal van het sportcomplex moet aan het begin van het nieuwe seizoen in gebruik worden genomen. Eerder dit jaar protesteerden omwonenden tegen de uitbrei ding. Zij vreesden dat de par keeroverlast in de wijk zou toe nemen als het sportcomplex zou groeien. De provincie heeft de gemeente nu echter gelijk gegeven. Doordat het oude ta- feltenniscentrum tegen de vlak te gaat, komt er voldoende par keerruimte in de buurt vrij. Dick de Kuijer, manager van De Tweesprong, zit er niet zo mee dat de verbouwing nu een half jaar is uitgesteld. „Dat is inherent aan de democratie. De mensen hebben daar recht op." In de nieuwe hal komt een tweede gymzaal en een vierde tenniszaal. Bovendien krijgt ta feltennisvereniging De Treffers een eigen onderkomen bij de sporthal. De verbouwing kost 2,5 miljoen gulden. Als de nieu we hal er staat, nemen Sport fondsen Alkemade (SFA), die De Tweesprong exploiteren, een beslissing over het open luchtzwembad. Tot 2001 mag dat worden gebruikt, maar daarna moet het bad worden gemoderniseerd. Gebeurt dat niet, dan betekent dat het einde voor het buitenbad. ventig meter hoog neerzetten en exploiteren. Kosten per mo len: ongeveer 1,25 miljoen gul den. De gemeente koos voor de locatie langs de Herenweg. Maar de bewoners maken zich nu zorgen om hun uitzicht. Plannen voor windmolens ift Jacobswoude dateren al van eind jaren tachtig. In het streekplan Zuid-Holland Oost werd de mogelijkheid ge noemd om windmolens te plaatsen langs de N207 van Leimuiden tot aan de Kruisweg bij Rijnsaterwoude. Ook kon den mensen individueel een aanvraag indienen bij de ge meente voor een windmolen op hun land. De regering, een groot voor stander van windenergie, maakte windmolens aantrek kelijk voor particulieren door allerlei regelingen, zoals de energie-investeringsaftrek. Ja cobswoude wilde liever een windpark waarin meer molens bij elkaar staan dan alleen staande molens verspreid over het hele gebied. De agrariërs verenigden zich daarop in 1997 in de windmolengroep. Lange slag was er vanaf het begin bij, hoewel op zijn land nooit een molen komt te staan, omdat het te dicht bij de bebouwde kom van Rijnsaterwoude ligt. „Windmolens zijn misschien even FOTO ENGEL LAMEIJER moment niet. En dit is dan een mooie manier om wat extra in komsten te vergaren." Langeslag realiseert zich dat de vereniging nog een lange weg heeft te gaan. Ze zijn nu twee en een half jaar bezig, gemid deld duurt zo'n project vijfjaar of meer. En slechts een kwart van de initiatieven in Neder land om een of meer molens neer te zetten slaagt, heeft hij gelezen. Maar hij gaat met volle moed verder. „Het politieke klimaat is gunstig en iedereen is voorstander van windener gie." Voor zichzelf doet hij het niet zozeer. „Het zal mijn tijd wel duren met de nieuwe land- bouwregels. Maar mijn zoon wil het bedrijf graag overne men en zo heeft hij straks ook nog wat beleg op zijn brood." Besluit konrt hard aan bij personeel et Het grafisch bedrijf Alfa Base in Alphen aan den Rijn stoot 44 arbeidsplaatsen af. Bij de onderneming, waar tijdschriften en boeken worden gedrukt, werken 202 mensen. Het verlies van de arbeidsplaatsen is een gevolg van een reorganisatie en gewijzigde omstandigheden op de markt. dernemingsraad, was al een dag eerder op de hoogte van de onheilstijding. „Het nieuws is hard aangekomen", zegt Paans. „We wisten wel dat het niet bij zonder goed ging met het be- Het personeel werd afgelopen dinsdag op de hoogte gesteld. G. Paans, voorzitter van de on- drijf, maar dat er zo fors wordt gesneden in het aantal arbeids plaatsen, hadden we niet ver wacht." Het bedrijf wordt mo menteel geleid door J. van der Vorst. Van der Vorst is aangesteld als interim-manager. Hiervoor werd Alfa Base geleid door di recteur Groen, die vorig jaar ontslag nam „Deze man is de kwade genius", zegt onderne mingsraadvoorzitter Paans. „Onder hem is alles fout ge gaan. Je kunt gerust stellen dat deze reorganisatie het gevolg is van mismanagement van de voormalig directeur." De huidige interim-manager Van der Vorst kreeg de op dracht mee om Alfa Base weer gezond te maken. Het snijden in de arbeidsplaatsen is de eer ste daad van Van der Vorst. Paans kon vanmorgen niet zeg gen of hij achter de handelwijze van de interim-manager staat. „De ondernemingsraad moet de adviesaanvraag nog bekij ken. Daarin kunnen we de mo tivatie van de leiding lezen om het bedrijf te saneren. Dan pas kan ik zeggen of het verdwijnen van de arbeidsplaatsen reëel is te noemen." Alfa Base is een voortzetting van het grafische bedrijf Sam- som Sijthoff, dat in 1975 onder de vleugels van Wolters-Kluwer terechtkwam. Vier jaar geleden stootte Wolters-Kluwer het Al- phense bedrijf echter weer af. Samsom ging toen verder onder de naai Ti se. Het afgeslankte wordt opgesplitst. Ee het bedrijf gaat zich den met de druk van i ten en boeken, terwi O der deel zich conce «s tekst- en databasebei Interim-manager Vorst was vanmorge reikbaar voor comme Melkveehouder Piet Langeslag, voorzitter van de Coöperatieve Vereniging Windmolengroep Jacobswoude: wennen in het begin, maar de tijden veranderen nu eenmaal. Men vond de eerste auto's ook niet mooi." Besluit HSL-i hazerswoude-dorp Het wegdek ligt er strak bij, hier in de Dorpsstraat- Oost in Hazerswoude- Dorp. Kuilen in de weg of losliggende straatste nen zijn ver te zoeken in het eerste gedeelte van de straat. Heel anders is dat verderop, tussen het Ambachtspiein en de Groene Brug. Daar lig gen de straatstenen pas volgend voorjaar weer zoals ze horen. FOTO MARK LAMERS dit, JjxA- Lasten gaan omhoog alphen aan den run annette lameuer De inwoners van Alphen gaan volgend jaar meer gemeentelij ke lasten betalen. De afvalstof fenheffing voor eenpersoons huishoudens wordt ruim twin tig gulden duurder en komt daarmee op 328,80. Een gezin betaalt volgend jaar 37 gulden meer tot een totaal van 428,40. Het rioolrecht stijgt van 241 naar 257 gulden. De stijging van de onroerend zaakbelasting (OZB) blijft beperkt tot de twee procent inflatiecorrectie. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de begroting voor 2000. De onstuimige groei van de welvaart in de forensenstad is voorbij, zo bleek tijdens de pre sentatie. Het reservepotje is ge slonken met zo'n acht miljoen. De inkomsten uit grondverko- pen dalen, kosten voor perso neel en onderhoud van het openbaar gebied stijgen. Niet dat de financiële positie van de gemeente slecht is, maar waak zaamheid is geboden, aldus B en W. Wethouder financiën S. Lyc- zak licht toe: „Het is nu een maal financieel aantrekkelijker een nieuwe wijk uit de grond te stampen, dan deze te onder houden. De gemeente is 4,7 miljoen gulden meer kwijt aan personeelskosten. Gestegen sa larissen ten gevolge van een nieuwe ambtenarencao en een uitbreiding van tien arbeids plaatsen op het stadskantoor Maar dat geeft niet: „Iedere agrariër in Jacobswoude mag meedoen." Tot 1 juli dit jaar konden belangstellenden zich aanmelden, daarna niet meer. „Want iedereen wil wel lid worden als de bouwvergun ning voor de molens er een maal is, terwijl anderen dan al heel veel tijd en geld gestoken hebben in het project." Wie nog wel mogen participeren, zo staat in de verenigingsstatu ten, zijn mensen die nodig zijn voor realisering van het pro ject. Bewoners die direct uitkij ken op de molens bijvoorbeeld. Langeslag hoopt dat hij zo een aantal mensen met bezwaren over de streep kan trekken. Een andere manier is: hen overtuigen. „Zo'n ongeluk met splijtstof in Japan, dat zijn le vensgevaarlijke dingen. En al die broeikasstof die vrijkomt bij de oude manier van elektrici teit produceren, terwijl wind energie een duurzame en mi lieuvriendelijke techniek. Je wordt er zelf beter van, zeggen mensen dan tegen me. Dat is ook zo. Niet alleen ik, maar alle vijendertig leden van de wind molengroep. Bijna allemaal kij ken we wel eens met gefronste wenkbrauwen naar de toe komst. Zoveel perspectief biedt het agrarische bedrijf op dit bij Hoogmadt maanden uitjfJ hoqgmade .hans jacoi he Brand pilsener Mee gratis "blikradio" bij elk j Krat 24 flesjes a 30 cl van 19.95 v vragen." De gemeente ge een begin maken derhoud van het de fietspaden, bezuinigen op beleid zijn er onderhoud en meer mensen zak. De wethouder dat er met spoed den gedaan aan groei van het afv pen jaar boden 35 procent meer gemeente bekijkt fing per heid moet Met de de gemeente een m opbrengst is 1,3 dan verwacht. Ook van onroerende leegstaan, maar voor gebruik kunn kort een belasting wachten. Dit is een een veranderde we gemeente wil het meer zelf doen en terne bureaus insch levert een besparin half miljoen gulden De gemeenteraad 28 oktober een besl begrotingsvoorstellen Het projectbureau heeft nog enkele ma e dig om uit te zoeken sing van de hogesn met de A4 ter hoogte made kan worden J2- Dat heeft minister (verkeer en watersta in de Tweede Kamer. Leiderdorp en Jace* willen graag dat de niet in een verhoogt bak over de snelweg voerd, maar dat de A in gaat waardoor op maaiveldhoogte Netelenbos Ze heeft naar het de aanleg van gevraagd de bekijken en te Dat betekent dus over nel. Op 17 eerste paal de voor de spoorlijn er gebeurt. zijn mede de stijging. Alphen een groeikern meente waarin consolidatie van financieel steeds

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22