7 Ontsluiting Vinkenweggebied problee Nieuw steunpunt provincie in Katwijk Duin Bollenstreek Werkstraf voor bekogelen agenten Twee jaar cel geëist tegt messtekende Katwijkei Sassenhi krijgt mii last val Schiph( 'Met pétanque kun je tot je vijfenveertigste pieken' Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 38,95 DONDERDAG 7 OKTOBER 1999 CHEF ROZA VAN DER VEER. 071-5356451. PLV - CHEF Nieuwe Zeeweg en Duinweg afgesloten noordwukHet gedeelte van de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk tussen de Duinweg en de Weteringkade is vrijdag door asfalte- ringswerkzaamheden voor alle verkeer afgesloten. Om dezelfde reden is vrijdag eveneens een deel van de Duinweg, tussen de Hoogwakersbosstraat en de Northgodreef, afgesloten. Het bus- verkeer (de lijnen 90 en 52) dat gebruik maakt van de Nieuwe Zeeweg wordt omgeleid via de Van Panhuysstraat. Afvalzuivering Lisse open voor publiek lisse Het Hoogheemraadschap van Rijnland zet op zaterdag 9 oktober de deuren van zijn nieuwe afvalzuiveringsinstallatie aan de Gerard Doustraat 1 in Lisse open voor het publiek. Tus sen 12.00 en 16.00 uur worden rondleidingen gegeven. Verkeer wordt door Rijnsburgse kom gedreven Vliegende messen, schroevendaaiers en beitels den haag/katwuk diana vis Met messen, schroevendraaiers beitels en ander gereedschap bekogelde de 47-jarige Katwij- ker de politie. Ook trachtte hij met een luchtbuks op de agen ten te schieten. Want, zei hij, de politiemannen traden 'provo cerend' op. „Er werd mij niet verteld waarom ik met hen mee moest gaan", verklaarde hij gis teren voor de rechtbank in Den Haag. Wegens bedreiging, ver nieling en poging tot mishan deling veroordeelde de politie rechter hem tot 100 uur onbe taalde arbeid. De man had veelvuldig ruzie met zijn ex-vrouw over zijn ver slaving aan drank en valium. Op 29 juli van dit jaar liep een woordenwisseling zó uit de hand, dat de politie moest in grijpen. Op het moment dat de politie voor de deur stond, draaide de man door. Hij pakte een mes van tien centimeter en gooide dat naar de agenten. Vervolgens kregen de dienders schroevendraaiers en ander ge reedschap naar zich toe gewor pen. De man zou de agenten ook bedreigd hebben: „Ik maak jullie allemaal dood. Kom maar, kom maar!" Met een luchtbuks, die naar eigen zeggen niet gela den was, schoot ffij vervolgens om'zich heen. Toen het stof was opgetrok ken bleek dat de tuin bezaaid lag met gereedschap, en dat twee auto's schade hadden op gelopen. Agenten en voorbij gangers bleven wonderwel on gedeerd. De Katwijker kon ach teraf zijn reactie wel verklaren: „Edelachtbare, er komt daar een figuur aan mijn deur - pro- vocérend, branie... Ik wist niet wat ze kwamen doen." De Katwijker is al ruim twee jaar arbeidsongeschikt. Wegens drankgebruik en het overmatig gebruik van valium zou hij nog al eens agressief worden. Na een vakantie in Spanje werd het zijn (inmiddels ex-)echtgenote teveel. In de bus had de man al de nodige alcohol genuttigd en thuis zou de verdachte zijn vrouw hebben toegeschreeuwd dat zij zijn vakantie had ver ziekt. Daarna verkocht hij haar een stomp op haar arm, waar aan zij een flinke zwelling over hield. Voor de rechtbank verklaarde hij dat hij niet meer dan twee biertjes op had ('de hostess heeft dat nog genoteerd'). De rechter had zijn bedenkingen bij de omschrijving 'twee bier tjes', die al vaker synoniem is geweest voor 'ééntje te veel'. Dat niet hij, maar zijn vrouw de ruzie had uitgelokt, wilde er ook niet in. Een dag na het conflict liep de zaak helemaal uit de hand, bij een bezoek aan de schoon familie. Volgens eigen zeggen kwam de Katwijker daar om hen te condoleren met het overlijden van zijn schoonmoe der en kreeg hij de hele familie over zich heen. Volgens zijn vrouw was de man echter dron ken en begon hij direct tegen haar te schreeuwen. In eerste instantie had de Katwijker dat tegenover de politie bevestigd, maar' gisteren trok hij die ver klaringen weer in. De rechter had daar weinig waardering voor: „U draait weg van het onderwerp, u legt nu de schuld weer bij uw vrouw. U heeft de verklaring ondertekend dus we houden er nu over op." De officier eiste drie maanden celstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. Honderd uur werkstraf vond de rechter vol doende. Hoe het toekomstige Vinkenweggebied in Rijnsburg ook wordt ingericht, de verkeersontsluiting stuit op proble men. Een rechtstreekse verbinding met de A44 ligt op het oog voor de hand, maar is moeilijk te realiseren. Het alternatief, ontsluiting via de Noordwijkerweg-Brou- werstraat, zorgt voor toename van het vrachtverkeer in Rijnsburg. runsburg'nevenbedrijven'. Dat zijn be drijven die gerelateerd zijn aan de agrarische sector, maar er niet direct in thuishoren en die ook niet op het Flora-terrein te rechtkunnen. De bewoners waren gisteren in groten getale opgekomen om hun ideeën, hun lof en ook hun twijfels te spuien. De bewoners van de Vinkenweg konden tot hun vreugde constateren dat Floris V in de laatste schets overweegt van de Voorhouter- weg en de Vinkenweg rustige, landelijke wegen te maken. Met peter van egmond „Het is hoe dan ook een moei lijk dillemma." Die conclusie trok een vertegenwoordiger van Floris V - de ontwikkelings maatschappij die bezig is een toekomstvisie op te stellen voor het gebied - gisteravond tijdens een workshop met bewoners van de Noordwijkerweg, de Voorhouterweg en de Vinken weg. Voor het zogeheten Vin kenweggebied is een terrein ge pland met 'agrarisch hulp- en variërende boomsoorten, en op plekken waar oude kassenbe- drijven het veld ruimen hier en daar een extra woning. In ruil daarvoor komt er een nieuwe ontsluitingsweg vanaf de Noordwijkerweg die het ge bied ontsluit. Probleem is dat het Vinkenweggebied vlak bij de snelweg ligt, maar er niet di rect op aansluit. De verkeers ontsluiting van het Vinkenweg gebied komt daarom voorlopig via de Noordwijkerweg te lo pen. De vrachtwagens dende ren dan - net als die van het volgend jaar aan te leggen be drijventerrein Klei-Oost - via de Brouwerstraat richting A44; dwars door het dorp dus. Zo eindigt het oplossen van. de verkeersproblemen op de Voorhouterweg-Vinkenweg met een nieuw probleem voor de bebouwde kom van Rijnsburg. Bewoners van het landelijke ge bied beseften dat terdege, en vroegen daarom verschillende keren om nog eens te kijken naar de ontsluiting, voordat er een definitieve toekomstvisie richting gemeenteraad gaat. Alle aangedragen alternatie ven hadden allemaal één factor gemeenschappelijk: het gebied krijgt een directe aansluiting op de A44, via het (particuliere) terrein van veiling Flora. Deze oplossing stuit echter op verzet van de veiling. Een tweede na deel is dat de snelwegafslagen te kort op elkaar komen te lig gen. De andere mogelijkheid is via de 'parallelweg', de verleng de Vinkenweg die doorloopt via Oegstgeest richting het Akzo- terrein in Sassenheim. Als er dan alsnog een aftakking rich ting Flora komt, kan die ont sluitingsweg voor een groter bedrijvengebied functioneren dan het 20 hectare grote Vin kenweggebied alleen. Maar, daar is de medewerking van zo wel rijkswaterstaat als verschil lende buurgemeenten voor no dig. Een ander onderdeel van de voorlopige schets die er nu ligt, is woningbouw aan het Oegst- geesterkanaal. Die is nodig om 'groene onderdelen' uit het plan te bekostigen en om de bebouwing langs het kanaal een beter aanzicht te geven. Maar, zo werpen de huidige be woners van het gebied tegen, zelfstandige woningbouw past niet in een omgeving vol bedrij ven. Dat levert problemen op met strenge milieuregels die bedrijven in nabijheid huizen in acht moeten nemen. Er kun nen dus beter bedrijfswoningen komen, luidt de conclusie. Het groen dat mi ningbouw wordt bi treft de aanleg van Dat zou dan ten camping Koningshof] liggen, rondom het delingsinstallatie. Ei centrale plek. „Te dorp", stelde een bei „Het trekt te veel het dorp hierheen" een ander. Tussen park en bet rein ligt momenteel rein van droogbloei Hogewoning. Die k< verhuizen, veronders Floris V-vertegenwoor de betreffende grond een recreatieve bei krijgen, bij voorkeur terrein bij de campin heeft minder de voor dat het dan geen ope creatieterrein meer is. marian krugsman „Het lijkt wel een beetje op de geschiedenis van Jacob. Hij werkte zeven jaar om zijn vrouw Rachel te krijgen maar kreeg uiteindelijk haar zuster Lea. Zo is het vandaag tijdens de opening van het nieuwe steunpunt Katwijk van Provin cie Zuid-Holland-West ook. U verwachtte commissaris van de koningin J. Leemhuis-Stout en u krijgt mij." Dat waren de ope ningswoorden van de Katwijkse loco-burgemeester J. van der Plas gisteren bij de opening van het nieuwe steunpunt. Door haar aftreden kon Leemhuis zelf niet aanwezig zijn. Het werk van provincie Zuid- Holland gaat gewoon door. De gemeente Katwijk had eigenlijk een andere bestemming voor het grondgebied naast het Ad ditioneel Kanaal, vlak naast de brug waarover het verkeer van de N206 raast. Een groenstrook stond hoog op het verlanglijst je. Na gezamenlijk overleg bleek dat er geen alternatieve locatie beschikbaar was en bouwde de Katwijkse Bouw Maatschappij (KBM) een nieuwe loods op de bestaande locatie. Vanuit dit steunpunt wordt het beheer en onderhoud verzorgd van de omliggende provinciale wegen, fietspaden en vaarwegen. Strooizout, strooimaterieel en baakwagens staan 24 uur per dag paraat om de burgers van Haarlem tot en met Rotterdam veilig over weg en waterweg te vervoeren. Op enkele dagen per Bij.afwezigheid van de afgetreden commissaris van de koningin Leemhuis, opende wethouder J. van der Plas van de provincie Zuid-Holland. week worden vanuit steunpunt Katwijk inspecties uitgevoerd op kuilen, gaten slecht wegdek en beschoeiingen en kades van provinciale waterwegen. Daar naast wordt gecontroleerd op het werk dat aannemers aan weg en waterwegen verrichten. Ondanks de feestelijke ope ning mét vuurwerk, hapjes en drankjes wierp de afwezigheid van Leemhuis een schaduw over de opening van het steun punt. „We hadden ons erop verheugd dat de hoogste baas van de provincie vandaag in ons midden zou zijn", zei R. Besseling, hoofd district West. isteren het Katwijkse steunpunt FOTO DICK HOGEWONING „We zijn trots op dit nieuwe steunpunt maar het was voor ons allemaal leuk geweest als zij hier was geweest. Dat geeft een extra stukje waardering voor ons werk." Sassenheim krijgt, op papier, iets maken met geluit last van Schiphol, luidscontouren van, geheten 'vrijwarinj worden ter hoo^ Sassenheim versm< Binnen de zone geen nieuwe huizei den gebouwd en bestaande huizen merking voor gelui< tie op kosten van hol. Sassenheim valt d inkrimping van de ringszone - die houdt met de kom een vijfde Schiphol! voor een kleiner de nen de geluidscont Het gaat om het ten oosten van d< van de Menneweg Ringvaart. De gemeente ga bestemmingsplan sen aan de wij Voortaan vallen gei maar twee woningj de jachthaven) in schermde vrijw. - Tips voor deze rubriek. 071-5356323 Wie denkt dat het balspel jeu de bou les een manier is om te camoufleren dat je gewoon van het zonnetje en wat gezelschap wilt genieten komt bedrogen uit. Al gaan volksstammen op die ma nier met het spel om, het gooien met drie ballen om te proberen zo dicht mo gelijk bij de 'but', het kleine balletje, te komen wordt ook op topsportniveau ge speeld. En in dit geval hebben we het over de Provengaalse variant pétanque, dat een hoge mate van concentratie en uithoudingsvermogen vereist. Katwijker Mare Helffer (34) kan het weten. Hij speelt al 24 jaar pétanque, werd acht keer Nederlands kampioen en ook acht keer uitgezonden naar de wereldkampi oenschappen. Marc is nog maar net een dag terug van die kampioenschappen op het ei land La Runion in de Indische Oceaan. Met een sponsorcontract dat er in ieder geval voor zorgt dat de ballen en oefen partijen worden betaald. Terwijl de was machine met daarin de WK-was draait, vertelt de bruinverbrande pétanque- speler zijn verhaal. „Het begon allemaal toen ik een jochie van tien was. Met twee ouders in het onderwijs was het mogelijk iedere zomer zes weken naar Frankrijk te gaan. Op de camping kwam ik door Franse vriendjes in aanraking met pétanque, schafte ballen aan en speelde mee." Eenmaal terug in Amsterdam, zijn toenmalige woonplaats, ontdekte Mare een jeu de boulesbaan vlak bij zijn school. Daar zette hij zijn hobby voort en werd lid van een club. Nog geen zes jaar later werd hij door twee goede spe lers gevraagd in een triplette, een team met drie spelers. Het team werd nog datzelfde jaar Nederlands kampioen. Helffer speelt vanaf die tijd pétanque op zeer hoog niveau. „Toch kan iedereen een goede speler worden, puur door veel te oefenen. Maar aanleg is ook be langrijk." En oefenen doet Mare naast zijn baan als fysio- en manueel thera peut veelvuldig. „In de zomermaanden minimaal twee uur per dag. Daarnaast doet ons team veelvuldig mee aan wed strijden in binnen- en buitenland. Zo kunnen we ons aan goede spelers op trekken." Het triplette met Mare, Jan Danen en Issa Agzoul veroverde op La Runion een negentiende plaats tussen de veertig deelnemende landen. „Vorig jaar waren we dertiende dus dit valt een beetje te gen. De loting was ongelukkig. We speelden in een poule tegen Spanje en Madagascar, de uiteindelijke winnaar." En al zou Marc met zijn triplette nog 'Die drank, dat had ik nooit moeten doen den haag/katwuk acht keer aan de wereldkampioenschap pen deelnemen, wereldkampioen wor den zit er volgens hem niet in. Frankrijk, pétanque-land bij uitstek, sleept acht van de tfen keer de wereldtitel in de wacht. „Die jongens zijn echte profs, trainen zes uur per dag. En neem nou de winnaar van dit jaar, Madagascar. Een rijke speler heeft twee kansarme jonge ren van de straat geplukt. Die worden goed door hem betaald om de hele dag te trainen. Ze reizen veel wedstrijden af. Wij hebben alledrie een full-time baan en kunnen daardoor nooit op dat niveau komen." Helffer vindt het jammer dat pétanque door Nederland niet echt serieus geno men wordt. „De media besteedt er wei nig aandacht aan. Daardoor was het ook niet eenvoudig een sponsor te vinden. En de sport op de kaart zetten, zoals Raymond van Barneveld met darts heeft gedaan, dat is erg moeilijk. Maar die is daarna ook gestopt met werken om zich helemaal op darts te concentreren. Dat zou ik niet doen. Ik heb een ontzettend leuke baan die ik nooit voor pétanque zal opgeven." Toch is Mare voorlopig nog op de baan te vinden. „We gaan ge woon door. In deze sport kun je tot je vijfenveertigste pieken. Ik kan dus nog een tijdje mee." marian krugsman peter van egmond De slag met de stenen mok op zijn hoofd is de 18-jarige Kat wijker te veel geworden. Hij tui melt op de grond, het hoofd bloedend, en voelt zijn bewust zijn wegglijden. Maar als hij even later versuft overeind krabbelt en zijn opponent in de ogen kijkt, slaat hij door. Hij stormt op hem af en werkt hem tegen de grond. Zijn zus staat ernaast, jut hem op, en reikt hem een fors Black Eagle- mes aan. Hij grijpt het beet en beukt blind in op zijn tegenstander. Met het mes, of zonder het mes. Dat weet hij niet meer precies. Niet lang daarna zit de jonge Katwijker tegenover een politie agent zijn verklaring af te leg gen. Die situatie is hem bekend. Hij heeft er al zeven maanden jeugddetentie op zitten, en is juist teruggekeerd van een pro ject begeleid wonen. Zijn straf blad vermeldt afpersing, mis handeling en openlijk geweld. „Eindelijk heb ik weer één thuis", had de Katwijker, die in middels een opleiding tot meu belmaker volgde, nog gezegd toen hij na lange tijd thuis kwam. Dat moest gevierd, met drank. Onder invloed daarvan ging hij weer het verkeerde pad op. Het gebeurde in de roes van zijn thuiskomst. Zijn zus vertelt dat ze haar portemonnee kwijt is. Gestolen. Zij weet de dader wel, zegt ze, en samen gaan ze naar diens huis. Aan de deur ontkent hun slachtoffer alles. Als antwoord krijgt hij een paar klappen in het gezicht. „Ik moet hem meteen goed raken", denkt de opgefokte Katwijker. „Hij is een stuk ouder dan ik." De vermeende portemonnee- dief ontworstelt zich aan zijn belager en trekt zich terug in huis. Een moment later duwen zijn vrienden hem terug de ga lerij op. Onderweg grist hij een wapen mee: een aardenwerken mok. De Katwijker wil hem naar de keel vliegen, maar voor hij iets kan doen, voelt hij een harde klap op zijn hoofd en loopt het bloed hem door de ogen. De vechtpartij met het mes volgt. Ruim drie maanden later zit de Katwijker als verdachte van poging tot doodslag voor de rechtbank in Den Haag, met ge bogen hoofd. „Waarom bleef u toch buiten wachten?" wil rechtbankpresident J. van Kem pen weten. „Had u dat niet ge daan, dan had u hier nu niet gezeten!" Maar waarom hij een dag na zijn thuiskomst zijn toe komst weer om zeep hielp, weet de Katwijker zelf ook niet goed. „Ik wilde me denk ik te genover mijn zusje bewijzen", stamelt hij. „Ik was opgefokt en agressief. Stom." Het mes heeft zijn tegenstan der flink verwond. Snijwonden in de linkerhand en -schouder. De Katwijker kan zich nog goed herinneren dat hij het mes in de handen geduwd kreeg. Maar daarna werd het hem zwart voor de ogen. „Ik dacht echt dat ik met mijn vuisten sloeg. Pas achteraf merkte ik dat ik een mes in handen had." Maar daar wil de ofl justitie niet aan. „Uw dat u een keer of drit instak. U was zo woesj u niet eens meer deed? Toen u het mes hebt u nog altijd de 1 koop toe genomen dai genstander dodelijk wonden. U hebt u er| aan gesneden ook, zej weet u toch dat u geen de hand hebt?" Poging tot doodsli aanklacht daarom, vraag blijft of de Kari door het dolle heen oc[ doeling had om iemaj leven te beroven, klaart hij stellig. „Ik vj echt niet vermoorden nooit een wapen bij j ook niet." Zijn advocaj een schepje bovenop, noodweer. De eerste van de mok." Maar voor die noch rechter nog oflj justitie te voelen. De o| 24 maanden cel, wa^ voorwaardelijk. Plus 1 uitzitten van een eerdl waardelijke straf van den. „U hebt de rechtj schokt. Een vorderij smartengeld was op 2 geweest." Met handj verzet de advocaat 'zo'n forse straf. ver zo kort mogelijk ziji Op 20 oktober spraak, zegt de recht! de verdachte het laatsr heeft gesproken: „Dai drank had ik niet moei Dat haalt het ergste infne boven." t" be

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20