Leidsch Dagblad Vrije sluitingstijd Leidse horeca Crisis bedreigt toekomst universiteitsblad Mare ce var Miljarden voor verbetering veiligheid Britse spoorwegen Staat u op het punt een auto te kopen? Netelenbos wil dode hoek vrachtwagen aanpakken LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS Raad wil eindexamen basisschool BEL: 071-5128030 Zuid-Holland moet tot 2008 blijven bankieren Boerenprotest IDERDAG 7 OKTOBER 1999 yijker Marc jfer terug van ig verlopen pétanque 23 25 Boek over Portugal rouwt 'beroemd om dood van groen' in 'Koningin Wassenaar van de fado' HET WOORD IS AAN Marlène Dietrich Verdriet: bitter in de kinder jaren, zoet in de puberteit, tragisch in de ouderdom. MDAAG 30 PAGINA'S meidenhland lland en Kunst25 10,11 en Samenleving19 :k van de Dag2 17,19,20,22,23 irogramma's1_ 15 :/Strips13 27,29 18 Kijk snel op pag.14 voor enkele belangrijke aandachtspunten. De Britse regering trekt ruim drie miljard gulden uit om de veiligheid van de Britse spoor wegen te verbeteren. De rege ring wil een veiligheidssysteem aanleggen dat treinen die door een rood sein rijden, automa tisch doet stoppen. Aanleiding voor het besluit is de treinbotsing die dinsdag ten westen van Paddington Station in Londen plaatshad. Bij het ongeluk kwamen minstens ze ventig mensen om. Uit onder zoek is gebleken dat de machi nist van de stoptrein een rood sein heeft genegeerd. Sein 109 staat bij machinisten slecht be kend, omdat het moeilijk te zien is. De treinbestuurders hebben de autoriteiten daarop herhaaldelijk gewezen, maar dat heeft nooit effect gehad. Het zoeken naar lijken in de verwoeste treinwagons is van ochtend voortgezet. De autori teiten vrezen dat lichamen die nu nog worden gevonden, zeer moeilijk te identificeren zullen zijn. De meeste slachtoffers lig gen in de uitgebrande wagon van de sneltrein. Een passagier die aan het in ferno in deze wagon wist te ontkomen, zei dat zich onge veer vijftig mensen in de wagon bevonden. Hooguit vijf wisten volgens hem uit het rijtuig te ontsnappen, de overigen moe ten levend zijn gecremeerd. Met een deel van de boemel- trein moet iets soortgelijks ge beurd zijn. Treindeskundige Chris Jackson: „We dachten eerst dat de boemeltrein uit twee rijtuigen bestond, maar het blijken drie te zijn geweest. Dat derde rijtuig bestaat een voudig niet meer." Pagina 7: Britse spoorwegen zijn zelf ook een ramp De gevreesde dode hoek in ach teruitkijkspiegels die vooral bij vrachtwagens zijn naam op si nistere wijze eer aandoet, be hoort binnen afzienbare tijd tot het verleden. Minister Netelen bos van verkeer wil dat elke vrachtwagen een extra achter- uitkijk-voorziening zoals een dobli-spiegel (een bolle breed- zichtspiegel) krijgt. Jaarlijks vin den ongeveer dertig mensen, vooral fietsende kinderen, de dood omdat ze onder een vrachtwagen worden verplet terd die rechtsaf slaat zonder dat hij hen heeft gezien. Deze spiegel geeft honderd procent zicht bij het afslaan naar rechts en kost ongeveer 400 gulden. Woordvoerder Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland vindt dat er zeer lang is gewacht met een onderzoek naar het probleem van de trucks die rechts afslaan. I Ja' 'k wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u I bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. I Bollon knn ook: 071-5128 030 of 8 712141 400114 abonnoren vla: www.leidschdagblad.nl maandag t/in vrijdag De toekomst van het universitair weekblad Ma re is onzeker. Van de zes redacteuren in vaste dienst is inmiddels nog maar één persoon werkzaam. Jos Palm, tot voor kort hoofdredac teur van Mare, zegt te zijn opgestapt omdat hij is tegengewerkt door het college van bestuur van de Universiteit Leiden. Het college heeft in middels een onderzoekscommissie in het leven geroepen die de positie van het blad bekijkt. Volgens voormalig redacteur Ries Agterberg is de situatie waarin Mare verkeert 'onhoudbaar'. In de afgelopen zes maanden vertrokken vijf redacteuren. Volgens Palm heeft dit te maken met de slechte relatie tussen de redactie en het college. „Het college wil graag geaaid worden. Een kritisch universiteitsblad past daar niet bij." Agterberg deelt die kritiek op het college. „Men ziet Mare als een lastpak, een tegenstan der. Het contact tussen redactie en college is gewoon slecht. De communicatie tussen de twee partijen verloopt uiterst stroef." Wim van Amerongen, woordvoerder van het college van bestuur, ontkent dat de onder zoekscommissie die meer duidelijkheid moet scheppen over de positie en toekomst van Ma re vanwege problemen in het leven is geroe pen. „Deze beslissing is al maanden geleden genomen." De voorzitter van het college, L. Vredevoogd, is niet bereikbaar voor commen taar. Agterberg vreest dat door de instelling van deze commissie de toekomst van Mare in zijn huidige vorm in gevaar komt. „Het kan best dat men kiest voor een kritiekloos voorlichtings blad. Ik zou dat heel erg vinden. Het past niet bij het liberale karakter van de universiteit." in ozonlaag jaar kleiner at in de ozonlaag boven fctica is dit jaar kleiner zorig jaar. Dit heeft de kaanse ruimtevaartor- itie NASA gisteren be- emaakt. Antarctica is •bied waar de ozonlaag oneel op z'n dunst is. it is nog altijd zeer groot, wel een stuk kleiner dan jaar, aldus NASA-woord- er McPeters. sen moeten f aangeven jtofdcommissarissen wil- (t artsen die gewonde cri- en in hun spreekkamer n, de politie waarschu- Dat gaat boven het be- geheim, vinden ze. De i zelf denken daar voor- t anders over. grijzing kost èrwijs veel geld 2.5 tyen jaar zijn bijna vier p tien leraren ouder dan ir. Dat betekent gemid- 'logere salarissen, meer ingeschiktheid en veel itters dan nu. Bij el- 2 - 24ofpgeteld gaat dat de mi- van onderwijs drie mil- Iden kosten. I me I I06-9I op je. hard Nixon i antisemiet S-president Richard was een antisemiet. Dat uit vrijgegeven geluids- n van conversaties die tijdens zijn presidents- (1969-1974) voerde. „In gemeenheid kun je die akken niet vertrouwen, en je in de rug aan", al- xon, die in 197 A als ge- <an het Watergateschan- loest aftreden. ivoets rijden J ijkzoeke5 km per uur Jets rijden betekent niet wachten T dan 15 kilometer per Bel 0906*^ de Hoge Raad be- Met deze uitspraak linnen 5 (een einde aan het proef- 30+, direfc dat het openbaar, mi- 7.15je vorig jaar begon. De daarvoor waren n van bewoners van de ie wijk Stadspolders dat /eel harder wordt gere- ik belfan het maximum 'stap- (906-40.4; De politie kon echter •llen 010jdoen omdat niemand cm MAAfflen wat sneller dan EN MA/V 50.000 lïetswas' De Onderwijsraad wil dat de nu nog niet verplichte Cito-toets aan het einde van de basis school plaats maakt voor een verplicht eindexamen. Scholen moeten bovendien worden ver plicht om de resultaten van die toets jaarlijks te publiceren, zo dat ouders kunnen zien hoe een bepaalde school zijn leer lingen weet klaar te stomen voor het voortgezet onderwijs. De Onderwijsraad maakt zich grote zorgen over met na me het taal- en rekenniveau van veel basisschoolleerlingen, zegt de raad in het rapport 'Ze ker weten'. Dat is nu vaak te laag om goed mee te kunnen komen in het voortgezet on derwijs. Daarmee wordt al de kiem gelegd voor vroegtijdige uitval. Scholen kunnen nu zelf kie zen of ze hun leerlingen aan het eind van groep acht de lan delijke Cito-toets laten doen, die mede de basis vormt voor de keuze naar welk voortgezet onderwijs een leerling gaat. Drie van de vier scholen doen mee aan de Cito-toets. Dat vindt voorzitter Leune van de Onderwijsraad te weinig. Hij denkt dat door een verplicht eindexamen slechte scholen snel door de mand zullen val len en hun onderwijs zullen moeten verbeteren om te kun nen overleven. De Algemene Onderwijsbond voelt vooralsnog niets voor zo'n verplicht examen. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42123 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Cher speelt glansrol in 'Tea with Mus Nog geen abonnee? abonH SERVICE Cafés, restaurants en snackbars mogen gehele nacht openblijven Leiden krijgt definitief vrije sluitingstijden in de horeca. Als de gemeen teraad volgende maand akkoord gaat met het voorstel van burgemees ter en wethouders, mogen cafés, restaurants en snackbars de gehele nacht openblijven. Cafés mogen doordeweeks na 01.00 uur en in het weekeinde na 02.00 uur geen nieuwe klanten meer binnenlaten. De proef zoals die het afgelopen jaar is gehouden, krijgt hiermee per 1 ja nuari 2000 een definitief karakter. Dat de gemeente toch nog een slag om de arm houdt, omdat ze het horecabe- leid over drie jaar opnieuw tegen het licht wil houden, doet volgens loco-bur gemeester Tj. van Rij niets af aan het permanente karakter ervan. „Toetsen kan geen kwaad. Nee, het is beslist niet zo dat we op die manier de proef ver lengen. We zijn tevreden met de resulta ten. Daar is dit voorstel het uitvloeisel van." De begeleidingscommissie die de proef evalueerde, kwam overigens tot de conclusie dat met het oprekken van de openingstijden de totale overlast op de openbare weg niet was verminderd. Maar aan de andere kant was die ook niet toegenomen. Het gaat hierbij over zaken als vernieling, geweld, wildplas- sen en andere uitwassen. Overtredingen die trouwens niet per definitie met de horeca te maken hoeven hebben, maar bijvoorbeeld ook veroorzaakt kunnen zijn door bezoekers van feestjes. Het aantal klachten over overlast was gedurende de proefperiode gelijk geble ven. „Wél constateerden we dat het veelal dezelfde klagers betrof. Dat kan te maken hebben met het feit dat we één speciaal telefoonnummer daarvoor heb ben ingesteld", aldus Van Rij. De begeleidingscommissie zag de winst vooral vertaald in minder geluids overlast op straat - door betere sprei ding van caféverlaters - en in de horeca gelegenheden zelf. Van groot belang achtte de commissie het dat het grootste deel van de omwonenden, bezoekers en ondernemers tevreden was met de proef. Van doorslaggevende betekenis was het feit dat de politie het systeem van de vrije openingstijden beter te handhaven vond dan het systeem dat voorheen gold. Al was het alleen maar, omdat de controle op de naleving van de 'oude' sluitingstijden een te zware wissel trok op het korps. Pagina 17: Horeca: 'Vrije tijden een doorbraak' Provincie probeert leningen af te stoten De provincie Zuid-Holland moet wellicht tot het jaar 2008 blijven bankieren om helemaal verlost te raken van de lenin- genhandel, die kasgeldbeheer der Karei Baarspul sinds 1995 opzette. Dat hebben de ac countants van bureau Arthur Andersen geconstateerd bij hun onderzoek naar de gehei me geldhandel. De provincie studeert nu op de mogelijkheid om onder Baarspuls erfenis uit te komen. Met name wordt gedacht aan het afstoten van het leningen pakket. De Rabobank liet on langs al weten de portefeuille te willen overnemen. Maar hoe het met de onderhandelingen staat, is niet duidelijk. De bank houdt de kiezen stijf op elkaar. Ketsen de onderhandelingen af, dan is Zuid-Holland ge dwongen om nog acht jaar lang door te gaan met het in middels verfoeide lenen en uit lenen van geld. Daarbij gaat het om zeer hoge bedragen, al dus Gedeputeerde Staten. Uit de laatste accountantsrappor ten blijkt dat Baarspul deze zo mer voor 1,743 miljard gulden had uitgeleend en voor 1,833 miljard had ingeleend. Dat is veel meer dan het budget van de provincie zelf (bijna één miljard per jaar). Voor de toe komst had hij al 776 miljoen gulden aan uitleningen be loofd, en om dat te kunnen waarmaken al voor 443 miljoen gulden aan leengeld besteld. De provincie zit juridisch vast aan deze transacties, indien af stoten niet lukt. Het nieuwste accountantsonderzoek beves tigt dat de boekhouding bij de provincie enorm rammelde. De jaarrapporten (door voormalig gedeputeerde G. Brouwer ter controle voorgelegd aan de Re keningcommissie uit Provincia le Staten) waren 'de afgelopen jaren onbetrouwbaar', zo stelt Arthur Andersen. In de centrale boekhouding werden tal van leningen wegge moffeld: 412 miljoen gulden aan uitgeleend geld werd 'weg gestreept' tegen 398 miljoen aan ingeleende bedragen. Daarmee werd het totaal aan in- en uitleningen (van elk on geveer 1,7 miljard) op zich al met bijna een kwart omlaag ge bracht. Accountants zoeken nog steeds uit welke leningen nu eigenlijk met elkaar zijn ge nivelleerd, en wat voor risico's wellicht nog in het vat zitten door die verdwijntruc. Op grond van het onderzoek concluderen Gedeputeerde Sta ten dat huisaccountant Ernst Young 'ernstig in zijn controle taak tekort is geschoten'. Er is niet of nauwelijks gelet op de geldhandelwinsten. De provin cieleiding overweegt nu een an dere accountant te zoeken. Ook wordt gekeken naar de moge lijkheid van schadeclaims in de richting van de accountant en ook de geldmakelaars met wie Baarspul zaken deed. Pagina 2: Commentaar Pagina 5: Meer nieuws over Ceteco Leiderdorp 1 Meubelplein 9 a f dak bij Mijnders Meubelen ,tel.071 - 541 26 15 Wetenschap- en -f Techniekweek: het slimste uitje van het jaar bodegraven De Bodegraafse boer Gerrit Olieman controleert de spankabels van het protestbord op zijn land langs de snelweg Den Haag-Utrecht. Op 120 plaatsen in heel Nederland werden gisteravond grote borden geplaatst als protest tegen het mestplan van Landbouwminister Brinkhorst. Op de borden staat 'Brinkhorst: killer van 10.000 boerengezinnen'. De actie is een initiatief van de Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW). Voorzitter Wien van den Brink vindt de aanpak en uitlatingen van Brinkhorst een belediging voor de boeren. Volgens hem zijn de scherpere mestnormen onnodig. De Tweede Kamer praat vandaag voor het eerst over het plan. De PvdA en D66 steunen Brinkhorst voluit, de WD wil eerst de precieze uitwerking van de plannen zien. FOTO ANP TON BORSBOOM Beroepszaak Öcalan uitgesteld ANKARA Rtf-AFP Het Hof van Cassatie in Ankara heeft vandaag de behandeling van het hoger beroep in het proces tegen Abdullah öcalan tot 21 oktober uitgesteld. De leider van de Koerdische Ar- beidspartij (PKK) werd in juni wegens hoogverraad en separa tisme ter dood veroordeeld. Zijn advocaten hadden op het uitstel aangedrongen. Sinds het doodvonnis heeft de 51-jarige öcalan, die in fe bruari in Kenya werd opgepakt, geprobeerd zichzelf af te schil deren als iemand die naar vre de streeft. Hij denkt zelf als eni ge een einde te kunnen maken aan het geweld in het door de Koerden bewoonde zuid-oos ten van Turkije. iste SieMatic keukenideeën- gemaakt. Met informatieve praktische tips en ideeën, pagina's. Haal het in onze Gratis. 't Liefst een SieMatic

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1