Spijkerboer vertaalt de zwanenzang van Karl Barth| Het tragische pausschap van hervormer Adriaan Afscheid dekenaten Leiden en Bollenstreek Geloof Samenleving DONDERDAG 7 OKTOBER 1999 DERI VANDAAG "7 Op deze door de VN uitgeroepen 'internationale okt van k0t ^n<^' eert de katholieke kerk het 12- jarige heilige meisje Fides. Ze leefde in Frankrijk (Agen) tijdens de regeerperiode van keizer Maximianus (286-310). Eén van diens opperrechters, Da- tianus, kreeg de opdracht heel Agen en omgeving te zuive ren van het opbloeiende christendom. Aanvankelijk voltrok zich dat nog op sympathieke wijze: door een beloning te geven aan iedereen die zich weer tot de Romeinse gods dienst bekeerde. Dat had weinig resultaat, en dus nam Da- tianus zijn toevlucht tot een meer beproefde methode: marteling en moord. Van Fides wordt verteld dat ze zich vrijwillig bij Datianus meldde, met de mededeling dat ze christen was en bleef. De opperrechter probeerde eerst nog het kind met overreding op andere gedachten te brengen. Maar toen dat niet lukte liet hij haar op een metalen pijn bank vastketenen. Een menigte mensen schijnt te hebben gezien hoe zij bij haar geloof bleef, terwijl al haar gewrich ten uit elkaar werden getrokken. Zelfs toen de ijzeren pijn bank gloeiend heet werd gestookt gaf ze niet toe. De toe schouwers waren zo onder de indruk van deze liefde voor het christelijk geloof, dat ze zich massaal bekeerden. Datia nus liet daarop iedereen oppakken en onthoofden. Pausreis naar Irak op losse schroeven Vaticaanstad De reis van paus Johannes Paulus II naar Irak in december gaat wellicht niet door. Het Vaticaan is bang dat pre sident Saddam Hussein het bezoek voor propagandadoeleinden zal gebruiken. Het team dat pausreizen altijd maanden vante- voren ter plaatse voorbereidt, is nog steeds niet vertrokken. Als gevolg daarvan is er ook nog steeds geen programma opgsteld voor het bezoek, dat het Vaticaan overigens nog niet officieel heeft aangekondigd. De paus wil in Irak de bijbelse stad Ur be zoeken, waar aartsvader Abraham is geboren. Het Vaticaan is vooral geïrriteerd door een open brief van Iraakse moslimintel lectuelen. Daarin wordt onder meer de vraag gesteld of de paus zich wel bewust is van de gevolgen van het economisch embar go dat na de Golfoorlog tegen Irak is ingesteld. Die opmerking heeft in het Vaticaan kwaad bloed gezet, omdat de paus als geen andere wereldleider zich tegen het embargo heeft verzet. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Barneveld (beiden parttime), mw. G.C. de Vries te Giessen-Rijswijk (parttime) en E.W J. van Leersum te Gorm- chem (parttime), die beiden dit beroep hebben aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Duiven-Velp, J. Ha- veman, kandidaat uit IJsselmui- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Brakel, W.J. Kareis te Hardinxveld-Giessendam. leiden/bollenstreek monique witteman De dekenaten Leiden en Bol lenstreek houden op te bestaan. Vanavond nemen bestuursle den, medewerkers, leden van werkgroepen, pastores en de kens die uit bij dekenaat Leiden waren betrokken afscheid van elkaar, na een gebedsdienst in gebouw De Menswording in Leiderdorp. Maandag 25 okto ber komt het dekenaar Bollen streek voor de laatste keer bij een. Daarna fuseren de twee tot dekenaat Leiduinen, dat 31 pa rochies gaat begeleiden. Voor Marina Maas van het dekenaat Leiden is vanavond behalve een einde ook een nieuw begin. Bisschop Van Luyn van Rotterdam komt het nieuwe dekenaat Leiduinen op 10 november officieel installe ren. Maas voerde 25 jaar de admi nistratie in een dekenaat waar voor het bisdom Rotterdam unieke dingen gebeurden. „Het dekenaat Leiden heeft bijvoor beeld vijf jaar lang gefunctio neerd zonder deken. Addy Schugard was van 1992 tot 1997 coördinator. Dat was een com pleet nieuwe functie, die het bisdom niet kende. Schugard werd samen met deken Piet van 't Walderveen geïnstalleerd, op basfis van gelijkwaardigheid. Dat was al uniek. Een vrouw, een leek, als coördinator." „Van 't Walderveen werd al heel snel ziek en overleed na een half jaar. Er moesten dus nieuwe afspraken met het bis dom worden gemaakt over het verder functioneren van het de kenaat. Uiteindelijk heeft Schu gard alle taken - behalve de priesterlijke - overgenomen van de deken. Zij bezocht zelfs de dekenale vergaderingen." Het dekenaat Leiden is de laatste tientallen jaren behoor lijk uitgebreid. Er kwam een jongerenpastor bij, een volwas senencatecheet en een mede werker die zich bezighield met het thema 'vrouw en geloof. Het afscheid van het deke naat Bollenstreek wordt op 25 oktober gevierd in de St. Victor - kerk in Noordwijkerhout. Vanaf 19.00 uur wordt daar de ge bedsdienst gehouden met me dewerking van het kinderkoor van de Matthiasparochie uit Warmond en het Mannakoor uit Noordwijkerhout. redactie aad rietveld Laatst waren op een lezingen dag in Leiden een kleine vijf honderd theologen bij elkaar. Het is dan opvallend hoe vaak de naam 'Barth' valt, terwijl die niet direct het onderwerp was. Zowel mensen als begrippen worden 'Barthiaans' genoemd. De vraag dringt zich op; wie of wat is die Barth? Welnu dr. AA. Spijkerboer heeft een hand zaam boek (116 pagina's) van de protestantse Zwitserse theo loog, Karl Barth (1886-1968), vertaald. De titel luidt: 'Wat is evangeli sche theologie?', en de onderti tel verduidelijkt: 'De zwanen zang van Karl Barth'. Een zwa nenzang, omdat de teksten af komstig zijn van Barths laatste reeks colleges, waarin hij zijn finale theologische visie ont vouwd. Het is de vrucht van vijf jaar studie, twaalf jaar predi kantschap en veertig jaar werk als hoogleraar. Spijkerboer ver werkt veel citaten van Barth uit de colleges (in 1962 gepubli ceerd onder de titel 'Ein- führung in die evangelische Theologié) en verduidelijkt de materie telkens zelf in samen vattingen. Dat Karl Barth zo'n aanzien ge niet onder theologen heeft veel te maken met zijn positie tij dens de Tweede Wereldoorlog. Hoewel Zwitserland neutraal heette, verzette Barth zich radi caal tegen het nationaal-socia- lisme en maakte hij zich sterk voor hulp aan vervolgde joden. Publicaties van zijn hand wer den soms verboden en zijn brieven waren onderhevig aan censuur. De nazi's, vond hij, corrumpeerden het christelijk geloof van binnenuit. Anders dan de commu nisten, die met hun openlijke atheïsme minder een bedreiging vormden voor evan gelisch in houdelijke zaken. Tot teleur stelling van communis tenhaters pleitte Barth na de oorlog voor het op bouwen van de sociaal-demo cratie als tegenwicht voor het wat m evangelische theologie? De zwanenzang van Karl Barth communisme, en niet voor het actief be strijden van communisten. Achteraf be zien is te ver dedigen dat Barth een vooruitziende visie had. Ze ker is dat hij zich sterk maakte voor een geënga geerde verbin ding tussen ge loof en samen leving. Daarin zit ook een be langrijk deel van zijn ver dienste voor de theologie. Niet de menselijke ervaring (bevin delijkheid) vormt zijn uitgangs punt, maar het spreken en wer ken van God in deze wereld. Theologie plaatst hij daarmee midden in het werkelijke leven. „In het gebeuren van het ge loof gaat het hierom, dat het woord van God door de levend makende macht van de heilige geest in zijn soevereiniteit een mens onder velen bevrijd. Het gaat er dus om dat een mens vrij wordt, er telkens weer als een bevrijde mag zijn om juist tot dit woord 'ja te zeggen' als een woord voor de wereld, voor de gemeente en tenslotte voor hemzelf, een woord dat zonder meer moed geeft en helpt, maar dat ook verplich tingen met zich mee brengt en waarvan de geldigheid niet ter discussie staat." Met dergèlijke argumenten bepaalt Barth, en Spijkerboer als zijn ve plaats van theologie ii reld. Hij legt daarbij op 'Gods verbond met sen, in Israël gesloten zus Christus vervuld', geïnteresseerd is in th maar Barths werk niet kunnen de woorden ij mans vertaling toch v i klinken. Wellicht is daT ken aan het feit dat erl lopen decennia zoveej anen' onder de pred" hebben gezeten. Titel: Wat is evangelii ologie? De zwanenza^- Karl Barth. I- Auteur: AA. Spijkerbed: Uitgeverij: Kok p ONNO VAN 'T KLOOSTER WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Donderdag nog buiig en onstui mig. Vrijdag opklarend en en een stuk droger. Maxima tussen 5 en 12 graden, vrijdag in het noorden ruim onder de 5 graden. Noorwegen: Donderdag eerst nog zon, maar vlak aan zee meer bewolking en kans op wat regen of een bui. Vrijdag half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden buien. Mid- dagtemperatuur vrijdag rond het vriespunt in het noorden en 12 graden in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden en een enkele (sneeuw)bui, in het noorden ook zon. Vrijdag in het zuiden perio den met regen en veel wind. Maxima vrijdag van 2 graden in het noorden tot 12 graden in het zuiden. Denemarken: Donderdag nog wat zon, maar ook een enkele bui. Vrijdag veel wol ken, regen en wind. Middagtem- peratuur ongeveer 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wolkenvelden en van tijd tot tijd wat regen. In het zuiden ook af en toe zon. Maxima uiteenlopend van 11 graden in Schotland tot 18 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon, maar vooral vrijdag ook wolkenvelden en met name in Belgie mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur oplo pend naar een graad of 16. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en vrij wel overal droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middag- temperatuur oplopend paar onge veer 19 graden. Portugal: In het zuiden kans op een regen- of onweersbui, elders meest droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur oplopend naar ongeveer 26 graden. Madeira: Slechts af en toe zon en plaatse lijk wat regen. Maxima rond 23 graden. Spanje: Geregeld zon, in het midden en zuiden ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima van een graad of 19 aan de kust in het noorden tot 28 in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar vooral aan de noordkant van de eilanden soms ook wolkenvelden. Wel vrij wel overal droog. Maxima tussen 23 en 28 graden, vrijdag iets la gere temperaturen. Marokko: Westkust: overwegend vrij veel zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur tus sen 22 en 27 graden, vrijdag iets koeler. Tunesië: Af en toe zon, maar van tijd tot tijd ook een pittige regen- of on weersbui. Middagtemperatuur aan zee rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maxima oplopend naar 18 tot 24 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en waarschijn lijk overal droog. Maxima rond 25 graden. Italië: Droog en vooral in het noorden veel zon. Maxima rond 21 gra den. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer warmtefront üfl# regen sneeuw y koufront J». opklaringen hagel lagedruk e=E mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal rond 23 graden. Malta: Af en toe zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en waarschijnlijk overal droog. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 23 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend droog en veel zon. Maxima rond 26 graden, op de Dardellen dalend naar 20 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar in het noorden meer bewolking en af en toe wat regen of een bui. Middag temperatuur rond 15 graden. Zwitserland: Geregeld zon en droog bij maxi ma tussen 16 en 20 graden. Oostenrijk: Meer zon en waarschijnlijk overal droog. Middagtemperatuur rond 16 graden. Polen: Wolkenvelden en in het noorden af en toe wat regen of een bui. In het zuiden ook perioden met zon. Maxima rond 14 graden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.H REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 51 Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315' ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTI Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 ABONNEMENTE bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigiru O 2\ rksh at bi reË het automatisch afschrijven van I abonnements- geld. ontvangen betaling. VERZENDING PER Voor abonnementen die per pos! worden verzonden geldt een toe aan portokosten per verschijndai ^de llen LEIDSCH DAGBLAD OP CAS eun Voor mensen die moeilijk lezer hebben of blind zijn (of een ar leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette be den informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lect Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en alleen don derdag nog kans op een bui. Mid dagtemperatuur oplopend naar 16 graden. Hongarije: Meer zon en alleen donderdag nog kleine kans op een bui. Maxi ma rond 16 graden. N H U I Z Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. inde ar. O -Tijc h ïrtel effe 'IIpapa olandese' moet aan vergetelheid worden ontrukt Vlakbij het Piazza Navona in Rome wordt morgen en overmorgen een katholiek feestje gevierd. Het praalgraf van de Nederlandse paus Adrianus VI is gerestaureerd en dat wordt luister bijgezet met een symposium en een concert van het Maastrichtse koor Cappella Sancti Ser- vatii. Onder de genodigden twee andere Adriaans: kardi naal Adriaan Simonis en bisschop Adriaan van Luyn uit Rotterdam. De Nederlandse bisschoppen - in Rome aan wezig voor de Europese bisschoppenconferentie - brachten de 70.000 gulden op tafel die de restauratie kostte. dell'Anima, de eigenaar van kerk. Zijn initatief moet ertoe bij dragen Adriaan de Zesde aan de vergetelheid te ontrukken. „Ook veel Nederlandse katho lieken kennen deze paus nau welijks", weet hij. Verwonder lijk is dat niet. Het is ruim vier eeuwen geleden en Adriaans leiderschap van het Roomse rijk besloeg net dertien maanden. In die korte periode wist hij zich zo gehaat te maken bij de Curie en de Romeinen dat zijn dood met gejuich werd begroet. Winubst: .Adriaans lijfarts ging op de schouders toen hij het nieuws bekend maakte." Adriaan werd tot paus geko zen omdat de Italiaanse en Franse kardinalen het na de dood van de decadente paus Leo X in 1521 niet eens konden worden over een opvolger uit eigen gelederen. De kerk ver keerde in een crisis: de Romein se Curie leefde er lustig op los, van het celibaat trok geen kar dinaal of bisschop zich iets aan, ze vulden hun zakken met af laathandel en inkomsten uit prostitutie. Leo X had de Duitse monnik Luther al geëxcommu niceerd vanwege diens ijveren tegen de corrupte kerkleiding. Pas na lang aarzelen ging Adriaan, op dat moment nog regent van Karei V in Spanje, in de Romeinse poel van verderf en politieke intriges. De ontzet ting bij de pauselijke hofhou ding was groot. Er kwam, zei een kardinaal, een paus 'die in God gelooft', een 'barbaar uit Vlaanderen'. Adriaan wilde de Curie hervormen, het kerkbe- hans geleunse In de Santa Maria dell'Anima vertelt een de gids zijn schare over de 'Habsburgse' paus Adriaan de Zesde, die in deze 'Deutsche Nationalkirche' be graven ligt. Adriaan Floriszoon Boeyens was kind aan huis bij de Habsburgse keizer Karei de Vijfde, maar werd in 1459 in Utrecht geboren. Adriaan was de eerste en tot nog toe enige paus die de lage landen ooit naar de Sint Pieter mochten sturen. De legende in de Nederland se katholieke gemeenschap in Rome wil, dat de ambassadeur bij de Heilige Stoel Gijs van Meeteren bij een bezichtiging van het graf van Adriaan zich zo op zijn teentjes getrapt voelde toen hij over een 'Duitse paus' hoorde spreken, dat hij uitriep: 'daar gaan we wat aan doen'. Aan zijn inspanningen zou het te danken zijn dat het marme ren praalgraf van Adriaan dit voorjaar door Italiaanse restau- ratrices van eeuwenoude lagen stof, olieresten en verf werd ontdaan. De in Maastricht wonende Piet Winubst gniffelt wat om het verhaal. „Van Meeteren wekte de indruk dat hij een overheidspotje met geld had", zegt hij. „Dat was niet zo. Pas toen ik brieven heb rondge stuurd aan de Nederlandse bis schoppen kwam de 70.000 gul den los die voor de opknap beurt nodig was." Winubst zit in het bestuurscollege van het Duitse instituut Santa Maria stuur van corruptie zuiveren, de kerk weer op de weg van de votie en gebed brengen. Hij kreeg er de tijd niet voor. In september 1523, een jaar na dat hij op een ezel in Rome was gearriveerd, overleed hij. Wi nubst acht het niet uitgesloten dat Rij is vermoord. „Er waren in Rome eerder twee aanslagen op zijn leven gepleegd. Hij had vele vijanden. Hij had de Curie ook tegen zich in het harnas ge jaagd door in een brief aan de Rijksdag van Neurenberg Lu ther gelijk te geven in zijn be schuldigingen tegen corrupte kerkbestuurders. Winubst laat zich in zijn en thousiasme voor deze Neder landse paus drijven door de overtuiging dat Adriaan, als zijn pausschap langer had geduurd, de crisis in de kerk had kunnen Het praalgraf van Adrianus VI, de enige Nederlandse paus, is geres taureerd. Mor gen en over morgen wordt dat gevierd. FOTO GPD bezweren en wellicht de scheu ring met de Duitse katholieken, de Reformatie en dus de twee deling tussen katholicisme en protestantisme voorkomen. „Wie weet waren we dan altijd een eenheid gebleven, net als de 1500 jaar daarvoor." Als veronderstelling wordt dat gedeeltelijk onderschreven door de Nijmeegse hoogleraar godgeleerdheid Peter Nissen, yg« urg rit h hapj e w erki zij: van wie volgend jaai>p e verij Bert Bakker eei tan' over de Nederlandse nd< schijnt. Op zijn speui estc materiaal over Adr fuy Nissen niet eerder gi anti de pamfletten en op opgedoken, die bij ze in Rome werden „Daaruit blijkt dat A( zoals vaak geschrev stond in zijn streven j0n vormingen in de ke 1( wel degelijk ook in stroming die hem ste Volgens Winubst aan door kerkhistori rechte afgeschilderd reldvreemde asceet e naïeveling. „Dat hei maken met de negal deling van zijn pau in Rome is gemaal hij. Maar Nissen beeld te nuanceren, geen vaderlandse hi den, zoals zijn leei* mus, omdat zijn pai i.V iscl ep£ ond itjiai afdt ster mislukt werd bescho Paus Adriaan was5^ zijn voorgangers geei 3ae, Nissen: „Niet voor n mc zijn eigen grafschrift Adrianus de Zes< grootste ongeluk het moest regeren'. Iv schrijft Adriaan als heimwee verteerde mergeleerde. „Tekei 1 hem is dat hij een rijf-®- reaustoel ontwierp r zenaar waarop acfaj h, opengeslagen kond an l Dat meubelstuk ginj Rome." Het past wellicht iev< tragiek van deze sob paus dat zijn stoffjM. I schot in 1533 uit de werd gehaald en ov ids< naar het marmeren iarc de Santa Maria dell'A i lf antwoordelijk daar i Adriaans boezemvrie n t van Enckenvoirt, die tot kardinaal werd De Brabander Encke ook begraven in dez ook een ander brengen: 'Een glanze fer voor aangedaan o )ok

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18