ei den Regio Horeca: vrije tijden een doorbraak e concurrentie heeft het deze ek wat moeilijk. 'De gezelligste speeltuin van Leiden' ds Rijksherbarium gaat in Nationaal Herbarium Studentencentrum in mensa Kaiserstraat ito Marestad O Politiek lovend over plannen Roodenburg lERDAG 7 OKTOBER 1999 oudbes' opnieuw op tv I* De brute overval op twee bewoners van een woning aan oudbes komt voor de tweede maal in het tv-programma oring Verzocht. Op dinsdag 12 oktober wordt ondermeer ompositiefoto van één van de daders getoond. Bij de over- |e plaatsvond op 17 juni, raakte de hoofdbewoner zwaar nd. De man is deels verlamd geraakt. ink en drugs Een 28-jarige inwoner van Katwijk is vannacht door jen aangehouden wegens het rijden onder invloed. Op de lanlaan viel de man op door zijn rijgedrag. In de auto trof- t agenten een hoeveelheid verdovende middelen aan. Te le Katwijker is proces-verbaal opgemaakt. ^penspeler beroofd i De auto van de bekende Leidse poppenspeler Pieter On- ^ter is vannacht op de Zuidsingel leeggeroofd. De daders jen een zijraampje in en gingen ervandoor met twee grote 'sboxen, een versterker, een bandrecorder, een poppen- i koffer vol poppen. Sommige poppen, die met de Izijn gesneden door zijn vader, zijn een jaar of vijftig oud. water vermoedt dat de daders gebruik hebben gemaakt a auto om alle spullen mee te nemen. ■h*. Zo moet de voorzijde van het Studenten centrum er vol gend jaar sep tember uitzien. TEKENING KRAAIJVANGER BUREAU URBIS brede g n< n er- aal 's S' is s de :-JAN BERENDSEN ksherbarium in Leiden ien met de herbaria van versiteiten van Utrecht eningen. Zo ontstaat het Herbarium. Minister van Onderwijs, Cul- Wetenschappen heeft extra geld toegezegd, het plantaardige bio- eitsonderzoek in Neder- peil kan blijven. "Jationaal Herbarium is I om kennis over aard, en oorsprong van zo- jgelijk planten te verga- öpver te dragen. Het her barium richt zich vooral op Eu ropa, tropisch Afrika, Latijns- Amerika en Zuidoost-Azië. Lei den is gespecialiseerd in Euro pa en Azië. Het herbarium krijgt een om vangrijke collectie: bijna zes miljoen gedroogde of op ande re wijze geconserveerde plan ten. Naast onderwijs en onder zoek in Nederland willen de drie universiteiten ook studen ten uit ontwikkelingslanden helpen bij de studie naar plan ten uit eigen land. Over de flor a's in déze landen bestaat in het Herbarium vaak meer kennis dan in de landen zelf. DG MAAR 3 ACTIE DAGEN In de voormalige mensa De Bak komt een Studentencentrum. Het gebouw aan de Kaiserstraat 25 moet onderdak gaan bieden aan een groot aantal studie- en studenten organisaties, ambtelijke dienstverlening aan studenten, studiezalen, de universi teitswinkel, computerruimtes en een sport- ruimte en restauratieve voorziening. Het huidige gebouw dient daartoe een grondige verbouwing te ondergaan. Horecaonderne mers uit de buurt zijn niet tegen de plan nen maar zetten vooral vraagtekens bij de restauratieve voorziening. Wim Ankoné, ei genaar van café Barrera aan het Rapen burg, spreekt over de komst van een grand- café, concurrentievervalsing en para-com- mercialisme en heeft bij de gemeente al een bezwaarschrift ingediend. Het huidige gebouw bestaat uit een frontgebouw van vier verdiepingen, het voorhuis, en een daarachter gelegen ruimte (achterhuis) waarin de eetzalen en keukens waren ondergebracht. De beoogde ingreep vindt vrijwel geheel plaats binnen de con touren van het huidige gebouw. Op één punt wordt de buitenkant veranderd. De huidige overbouwing van de Zegersteeg wordt vervangen door een glazen verbin dingsstuk. Het voorhuis wordt heringericht. Trap pen en toiletten worden verplaatst en tech nisch wordt het gebouw gemoderniseerd. De hoofdtoegang van het centrum ligt aan de Kaiserstraat. Om het open karakter van het binnenhof achter de manegepoort te versterken worden de twee blinde vlakken uit de manegepoort vervangen door een open hekwerk. Volgens Wim Ankoné is de restauratieve voorziening niks meer of minder dan een grand-café. „In de tekeningen van de archi tect staat de ruimte ook gewoon als grand- café genoemd." Bovendien spreekt bureau voor architectuur en stadsontwerp Kraaij- vanger Urbis uit Rotterdam, die het ont werp heeft gemaakt in zijn plan over 'refe rentiebeelden.' Daarbij wordt onder meer een grand-café in Tilburg genoemd. Daar naast is Ankoné uit gesprekken met de pro jectleider duidelijk geworden dat het niet om een kantine gaat maar dat er wel dege lijk wordt bediend, dat er voor studenten aantrekkelijke prijzen worden gehanteerd en dat er wordt gesproken over het houden van borrrels. „In de directe omgeving van het Studen tencentrum zitten zeven horecabedrijven die gemakkelijk iedere vorm van behoefte van de in het centrum aanwezige student kunnen vervullen", zo schrijft Ankoné in een bezwaarschrift aan burgemeester en wethouders. „Ik kan de noodzaak van een extra grand-café niet inzien en moet dit dan ook zien als paracommercieel. Ook zal het prijspeil lager liggen dan de omliggen de horeca en is er zo sprake van concurren tievervalsing." Een woordvoerder van de universiteit noemt grand-café een 'groot' woord. „De angst van de horeca-ondernemers wordt ingegeven door onjuiste informatie. Het is niet de bedoeling dat koffie en drankjes te gen bodemprijzen worden verkocht." Exploitatievergunning van de baan Vervolg van voorpagina Jos Ponsioen, bestuurslid van de Afdeling Leiden van Horeca Nederland, noemde de definitieve invoering van vrije sluitingstijden gisteren een doorbraak. „Dit is uniek voor de regio. Het gaat verder dan bijvoorbeeld Alphen, waar de verruimde openingstijden maar voor enkele za ken gelden. Hier is dat zo voor eike horeca-onderneming die het convenant onderschrijft." kaarten zoals die tijdens de proef zijn gehanteerd en de sancties die daar aan verbon den zijn, blijven bestaan. Bij overtreding van het convenant komt dat een zaak eerst op een waarschuwing (geel) te staan. Bij herhaling trekt de politie rood. Dat betekent twee weken vroege sluiting. In de proefpe riode - waarin bijna 1400 con troles zijn uitgevoerd - deelden agenten onder de 80 deelne mers zes keer geel en één keer rood uit. De vrije sluitingstijden zijn overigens ook in de nabije toe komst niet van toepassing op terrassen en coffeeshops. Op langere termijn werkt de ge meente toe naar een complete horecanota waarin ook hier voor regelingen zijn opgeno- plekke. Een zi de kipl We kniï zaterdag 17.00 uur nog hoge kortingen en extra's op de Peugeot 306 en 406. ^jijn uit voorraad leverbaar (vrijdagavond koopavond). nValk Boumanweg 2, Leiderdorp, (071) 5812360 - PEUGEOl ARNOUD WUKMANS Een moedig plan dat alle steun verdient en andere verenigin gen tot voorbeeld kan dienen. Dit positieve en unanieme oor deel velde de commissie Milieu, Sport, Toerisme en Cultuur gis teravond over het projectplan 'Roodenburg nog completer', een initiatief van voetbalclub Roodenburg uit Leiden-Noord. Het plan, dat de club opstel de samen met Meander, de Leidse Welzijnsorganisatie, Sportraad Zuid-Holland en de gemeente, moet van Rooden burg een wijkgerichte, multi culturele en bloeiende vereni ging maken. De nog ontbreken de middelen voor de uitvoering van het plan - 415.000 gulden over de periode 1999-2002 - hoopt de gemeente binnen te halen uit Rijksgelden bestemd voor Grote-Stedenbeleid en sportstimulering. Alle bevolkingsgroepen in Noord moeten zich welkom voelen bij voetbalvereniging Roodenburg. Avonden voor al lochtone ouders, meer alloch tonen in het verenigingskader en maatregelen tegen racisme moeten Roodenburg aantrekke lijker maken voor mensen van buitenlandse afkomst. Daar naast hoopt de club haar socia le buurtfunctie te versterken. Roodenburg wil op Sportpark Noord aan de Pieter Bothstraat allerlei activiteiten organiseren voor jongeren uit de wijk. Kaart- en biljartavonden in de kantine en jeu-de-bouleswed- strijden op een ni< de baan moeten ook oudere wijkbewoners bij de vereniging betrekken. „Uit wijk- en bestuurscon- tacten concludeerden we dat onze voetbalvereniging aan het afglijden was", zo verklaarde Roodenburg-woordvoerder Keur het ontstaan van het pro jectplan. „Doordat de buurt in verval raakte, raakte Rooden burg in verval. En omgekeerd. In Leiden-Noord zijn steeds meer allochtonen komen wo nen. Onze als typische arbei dersvereniging ontstane voet balclub vergat aanvankelijk hierop in te spelen." Culturele botsingen tussen leden van Roodenburg en een gebrek aan vrijwilligers om de club draaiende te houden, Het is krap twee maanden gele den dat diezelfde Ponsioen nog in zak en as zat omdat de ge meente de invoering overwoog van een exploitatievergunning voor de horeca. Die is nu voor lopig van de baan.- Of er straks nog behoefte aan is, wordt pas bij de evaluatie over drie jaar bekeken. Ponsioen: „Voorlopig is dat losgemaakt van het slui- tingsbeleid. Gelukkig wel. Wij kregen de idee dat we met zo'n vergunning een stap terugde den in de tijd. Inplaats van een tje vooruit richting 2000." Het definitief invoeren van vrije sluitingstijden in de hore ca, betekent niet dat exploitan ten straks geen verplichtingen meer hebben. De gele en rode baarden zorgen voor de toe komst. Vandaar dat de club in overleg trad met de LWO en Sportraad Zuid-Holland, die" zich eerder met dezelfde pro blematiek bezighield in onder meer Gouda, Rotterdam en Maassluis. Keur: „We willen ons bestaan voortzetten als we zenlijk onderdeel van de sociale structuur in de wijk. Momen teel hebben we meer dan 200 jeugdleden en we groeien. Met dit plan willen we ons verder revitaliseren, ons completer maken." Een convenant tussen alle betrokken partijen vormt het startsein voor de uitvoering van het project. Wat de comissiele- den betreft staat niets de hand tekening van de gemeente in de weg. Hoewel financiële dekking nog moet worden gevonden, is sportwethouder Pechtold vol vertrouwen. Regels voor het jaar 2000 Als de gemeenteraad het voorstel van B en W volgt, ziet Artikel 55 van de Algemene Plaatselijke Verordening er na 31 december 1999 beduidend anders uit dan voor de proef het geval was. De belangrijk ste regels voor de openingstij den: Doordeweeks: Cafés/restaurants - na 01.00 uur geen klanten meer bin nenlaten. Wie binnen is mag blijven. Snackbar/shoarma - na 00.00 uur geen alcohol meer schen ken of drinken. OiTbeperkt open. Terrassen - open tot 00.00 uur geen klanten meer bin nenlaten. Wie-binnen is mag blijven. Snackbar/shoarma - na 00.00 uur geen alcohol meer. Onbe perkt open. Terrassen - open tot 00.00 Overtreding: Eerst een waarschuwing, een gele kaart. Bij herhaling volgt rood. Als sanctie moet de zaak dan twee weken om 00.00 uur dicht. Recidivisten kunnen rekenen op strenge straffen. Thuisblijvers: Horecazaken die het conve nant met de gemeente niet ondertekenen, sluiten om 00.00 uur. het predikaat de gezellig- jeeltuin van Leiden valt Irlijk te twisten. Maar de tfte is speeltuinvereniging fidroom in ieder geval Inder het motto 'voor Be 1000' wordt binnen- Jet duizendste kind als lid Ihreven. En dat mag een in gekomen. Zeven dagen in de fjg* week is Merendroom toeganke lijk voor de kinderen. Kwamen eerst schoorvoetend alleen de kleintjes uit Slaaghwijk, nu we ten ook de kinderen uit andere delen van de Merenwijk de speeltuin te vinden. En zelfs bezoekertjes uit Leiderdorp wonder worden genoemd kunnen al tot de vaste klanten kring worden gerekend. Korenhof roemt de sfeer in de speeltuin. „Er komen hier irdt bevestigd door Sonja mensen van allerlei nationali- ïof, één van de twaalf teiten. Als er ergens geïnte- ligers die vrijwel dagelijks greerd wordt, is het hier wel. In hoek van het Valkenpad augustus met de aardbeving in Turkije was het hartverwar mend om te zien hoe de Turkse mensen uit de Merenwijk hier de speeltuin gehoord werden opgevangen. Zo leer je die toch al sinds 1982 buurtbewoners ook eens op andere manier kennen." hier kwam werken, kreeg Die goede sfeer komt er overt ook het verwijt te horen gens niet vanzelf. Het toezicht in Merendroom is scherp. Niet alleen op de kinderen om te (een jaar of zeven geleden Merendroom op sterven ilanenhorst zijn-te vin- lik woon hier vlakbij maai n jaar of tien terug nog rijn nooit open." s inmiddels verandering of zij de speeltoestellen crescendo met Merendroom. wel correct gebruiken maar ook De nieuwe speeltoestellen trok- op hun gedrag en taalgebruik. „Vervelende en ruziemakende kinderen gaan eruit net als kin deren die schelden", klinkt Ko renhof resoluut. „Na twee waarschuwingen is het ge beurd. Het maakt niet uit of z ken de kinderen aan als mag neten. „Er gaat geen dag voor bij zonder instroom van nieu we kinderen", concludeert Ko renhof dan ook tevreden. Woensdagmiddag 3 november wordt het duizendste lid plus i of rijk, wit of zwart of groot familie in het zonnetje gezet, of klein zijn. We willen hier een Dat gebeurt uiteraard in de 'ei gezellige sfeer. Daarom is het ook verboden voor kinderen onder de vier jaar om hier al gen' speeltuin. Tuut, tuut, tuut leen te spelen. We zijn namelijk Als de nood het hoogst is, is de redding nabij, zo luidt het eind vorige maand echter niet op voor een bewoner van de geen kinderopvang. Er toezicht van ouders zijn." Vorig jaar was er nog hoog be zoek in de speeltuin toen maar liefst drie wethouders een kijkje Stevenshof. Toen de man bij kwamen némen ter gelegen- zonder dringend een dokter heid van de uitbreiding van Merendroom. Er kwamen toen niet alleen meer speeltoestel- In speeltuin Merendroom is het altijd druk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN tuut, tuut, tuut. In arren moede besloot hij 112 te bellen. In no time stonden er twee agenten voor de deur. Het tweetal sloeg eveneens aan het telefoneren met een voorspel baar resultaat: tuut, tuut, tuut, tuut. Gelukkig was er via de portofoon wel contact arts te leggen die snel ter plek ke was. Als er direct medische hulp nodig is, moet je die in de Stevenshof dus niet tijdens de lunchpauze inroepen, consta teert de mijnheer wrang. „Je moet maar wachten tot 13.00 spreekwoord. Dat gezegde ging uur en dan is het misschien wel len, ook de nieuwe binnen ruimte werd in gebruik geno men. Die ruimte wordt ge bruikt om de kinderen bij slecht weer bezig te houden met spelletjes of bijvoorbeeld tekenen. Sindsdien gaat het nodig had, belde hij met grote spoed het nummer van Ge zondheidscentrum Stevenshof. Omdat het rond 12.30 uur was, kreeg hij een antwoordappa- „Wij zijn aan het lunchen. met je gebeurd", zo omschrijft hij de traumatische ervaring. De dag na het bovengenoemde voorval nam de man in kwestie contact op met het gezond heidscentrum... Men had ver geten het bandje van het ant woordapparaat goed te contro leren. Bij Gezondheidscentrum Ste Voor spoedgevallen kunt u tuut, venshof was niemand bereik- tuut, tuut, tuut. Nog maar een paar keer geprobeerd maar het resultaat bleef hetzelfde: tuut, baar v r commentaar. ERIC-JAN BERENDSEN Telfort stuk makkelijker

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17