U|i "I 'S BIJNA EEN LEVEN LANG ONTHAASTEN VEGETARIËR HERFST OOK KOUD KLAAR VOOR WINTERPEJLIODE Elke week Goed Nieuws Met nieuws, trends, mode, wonen, gezondheid, uittips en meer. GOE Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.947.520 exemplaren van Den Helder tot Maastricht IEUWS OU Adverteren op Goed Nieuws? E-mail: sales@nrp.nl o.v.v. Goed Nieuws hd. Ze groeide op in Nederlands Indië en koos er al jong voor vege tarisch te eten. Daar veranderde niets aan toen ze trouwde met een jager, die op zijn beurt overigens ook zijn gewoonte niet bijstuurde. Nu, 55 huwelijksjaren later, woont de 79-jarige mevrouw Den Dekker met haar man in Europa's enige vegetari sche tehuis: Felixoord in Oosterbeek. „Niets opdringen", is mevrouw Den Dekkers devies en ze bracht dat vanaf de jaren veertig ook in de opvoeding van haar drie kinderen in praktijk. „Ik ging voor hen naar de slager en braadde thuis vlees. Dat vlees verbaast mevrouw Den Dekker niets. Voor haar staat vast dat vegetarisch eten bijzonder lek ker kan zijn. „En in één maand hoef je geen twee dagen hetzelf de te eten. Het is heel smake lijk. Kijk, iets vervangends kopen vond ik helemaal niet leuk, maar ik heb ze niet opge-* drongen vegetariër te worden. En tegen mijn man heb ik voordat we trouwden al gezegd: ik zal nooit een dier dat jij gejaagd hebt, schoonmaken. Later werd hij zelf vegetariër, maar uit vrije wil. En mijn dochter, die nu 54 is, eet sinds vier jaar vegetarisch." Dat de laatste jaren meer men sen vegetarisch gaan eten of zich parttime vegetariër noemen, smaakt niet als vlees. Dat hoeft ook niet. Koken vereist creativi teit. Je moet fantasie hebben." Wie inkopen doet, heeft steeds meer vegetarische keuze en de meewarige blik van verkopend personeel is vaak verleden tijd. „We maakten het mee in een broodjeszaak aan de Dennen weg in Den Haag. Ik vroeg of ze ook een vegetarisch broodje hadden en toen zei die man: mag er wel vleestomaat op? Prachtig toch?" Overstappen naar de wereld van de vleesetende is er voor mevrouw Den Dekker niet bij. „Als je vanuit dwang vegetariër bent geworden, bijvoorbeeld omdat het moest van je ouders, kan ik me er iets bij voorstellen dat je van die dwang af wilt. Maar ik heb geen verlangen naar vlees. Het is net als met roken. Als je inziet waar je mee bezig bent, dan is het gauw afgelopen met die gewoonte. Het gaat ons erom dat we ons niet willen voeden met iets dat afkomstig is van wat loopt, zwemt of vliegt en dat we dus ook niet met de angst van het gedode dier te maken willen hebben." Wie denkt mevrouw Den Dekker ongemerkt een maaltijd voor te schotelen waarin toch vlees is verwerkt komt bedrogen uit. „Vorig jaar hadden we dat nog op een Rode Kruis boot tocht. We hadden opgegeven dat we vegetariërs zijn, maar toen de soep werd opgediend, rook ik het al... Ik heb dat ook op een briefje aan de kok geschreven: vegetarische soep is meer dan alleen maar een gewo ne soep waar de balletjes uit zijn gehaald. Ik heb er nooit meer iets op gehoord." Dat was bij de Bijenkorf wel anders. „Daar deed ik een brief je in de ideeënbus, omdat je bij de saladebar wel een half uur aan het vragen was in welke salades geen vlees was verwerkt. Een tijd lang hebben ze toen bij de salades aangegeven welke voor vegetariërs geschikt waren. Maar de kok had daar kennelijk geen zin meer in, dus je moet nu weer iets meer vragen. En bij Albert Heijn hier in Arnhem hadden ze een schap met vege tarische burgers en schnitzels, maar die lagen pal naast het vlees. Ik vind dat niet lekker. Daar hebben we ook gevraagd of dat niet anders kon." Haast, tijdsdruk, stress. In dat rijtje lijkt een agenda niet het meest voordehand liggend. Dat boekwerkje is bij velen immers stevig gevuld en daar door juist een weerspiegeling van haast, tijdsdruk en stress. Voor Natural Only het sein de Onthaastingsagenda 2000 te maken. Op het eer ste gezicht een nor male agenda, maar toch heeft het boekje meer. Mooie rustge vende foto's bijvoor beeld, maar ook een uitgekiende indeling. Volgens de makers biedt die indeling ook mogelijkheden tot onthaasten. Werkafspraken kan de gebruiker bijvoor beeld in het rustge vende groene gedeelte schrijven. Maar er is ook een splitsing mogelijk tussen werk (links) en privé (rechts). Uiteindelijk moet die georganiseerde werkwijze ook weer tot rust leiden. De Onthaastingsagenda is onder meer te koop bij de Bijenkorf (adviesprijs f 34,90). nieuw Unox Soep van het Huis Zo veel 'smaak wil je niet verstoppen. SPECTACULAIRE WOONBEURS BIOLOGISCHE BOERËNMARKTEN De Woonbeurs in de RAI (5 t/m 10 oktober) is dit jaar spectaculairder dan ooit. Er zijn nog meer binnenhuizen gemaakt met nog meer ver- schillende stijlen. De beurs is ook 's avonds geopend. De Woonbeurs mag zich de grootste van Nederland noe men. Laatste trends zijn er foto: Wanders Wonders De herfst heeft zijn charmes, maar brengt behalve regen ook al kou in de tuin. Reden te meer om eens kritisch door de tuin te gaan en maatrege- Buitenpotten die niet vorstvrij zijn moeten nu naar binnen. U kunt er ook voor kiezen de potten te bedekken met nop penfolie zodat ze niet kapot Het najaar is de tijd om vaste planten in uw tuin te zetten. De planten kunnen dan rustig aanslaan voordat zij in de lente weer groeien. Een voorbeeld van een winter- bloeiende plant is de Vibur num tinus. Die mooie heester bloeit hartje winter en ziet er ook buiten die bloeiperiode mooi uit met wintergroene bladeren. Winterbloeiende heide zorgt voor roze, purper of witte tin ten in de tuin. Deze plant is ook geschikt voor bakken, manden en potten. Door het versieren van bomen en heesters met slingers van doppinda's en vetbolletjes helpt u niet alleen de vogels de winter doorkomen maar kunt u tegelijkertijd genieten van een tuin of balkon vol leven en gezelligheid. Tip: Intratuin RIJSTPAPIERROLLETJES GEVULD MET GROENTE 25 g rijstvermicelli 1 waspeen, in reepjes 1/2 komkommer, geschild, ont daan van zaadlijsten en in reepjes 1 theel pinda, gehakt 20 g alfalfa 1 eetl muntblaadjes 1 eetl korianderblaadjes 8 rijstpapierdriehoekjes (15 cm) 4 stelen thai-soi 2 eetl hoi-sin-saus met 1 theel sesamolie salade van wortel en komkom- Voor de saus: 1/2 rode peper, gehakt 1/2 knoflookteentje, gehakt 1 theel palmsuiker 1 eetl limoensap 2 eetl water 2 eetl vissaus 1 theel rijstazijn Voorbereiding: 1 Week de rijstvermi celli in warm water. 2 Maak de saus door alle ingrediënten te mengen. 3 Doe de reepjes peen en komkom mer en de geweekte vermicelli bij elkaar. 4 Meng er de korian der, munt, pinda, alfalfa en saus door. volop te zien. Diverse woonbla den zorgen voor hun eigen trendhuizen met actuele woon sferen en interieurnieuws. Zo zijn er woonhuizen van Ariadne, Eigen Huis Interieur en VT Wonen. Voor bezoekers een goede gelegenheid frisse ideeën op te doen. Jan des Bouvrie ontwerpt voor De Woonbeurs een speciaal inte rieur en Hein Eek bouwt ïen huis met drie verdie pingen. Maar ook voor tips over het opknap pen van meubelen, of voor badkamernieuws kan publiek op De Woonbeurs terecht. Het laatste nieuws omtrent De Woonbeurs is ook Afwerking: 1 Week één voor één de rijst- papier-driehoekjes. 2 Leg ze op een vochtige doek en doe er 1/8 van de vulling op. 3 Leg er een steel thai-soi op en rol ze op tot hoorntjes. 4 Serveer de rolletjes met de hoi-sin-saus en de wortel- ko mko mmersalade Recept: Wining Dining Wie kiest voor betrouwbaar voedsel kan onder meer terecht op de vele Biologische Boerenmarkten. Verspreid over heel Nederland hebben die markten wekelijks plaats: van Alkmaar tot Zwolle. Op de markten bieden kooplie den een compleet pakket levensmiddelen aan van gecon troleerde biologische kwaliteit (EKO en DEMETER). Op een aantal markten zijn ook non food producten te koop. Die zijn volgens ecologische princi pes geproduceerd. De Biolo gische Boerenmarkten hebben een specifieke eigen sfeer en zijn doorgaans erg gezellig. Infor matie over boerenmarkten bij u in de buurt kunt u vinden op internet: www.ecomarkt.nl en klik door naar 'boerenmarkten'. U kunt ook bellen met Platform (030) 230 07 13. GRATIS proefflesjè nieuwe Robijn wasverzachter Easy Iron Bij een besteding van ƒ50,- bij C&A krijgt u een gratis proefflesje Robijn Easy Iron (zolang de voorraad strekt). ^'Jken rtiokke Robijn Easy Iron maakt strijken makkelijker! Eet Woon Veilig Schoon Veel mensen maken zich zorgen over de veiligheid van voedsel. De vraag is steeds of dat terecht is. Berichten in de media geven in elk geval geregeld voeding aan die bezorgdheid Het gaat daarbij meestal om fouten in de productie Toch komt het gevaar lang niet altijd van buiten. Je kunt zelf ook het een en ander doen om gezond te blijven bij watje eet en drinkt. Vanaf het moment dat je de winkel bin- nentstapt tot en met de afwas - je hebt veel in eigen hand. Door goed te letten op watje koopt. Door levens middelen op de juiste manier te bewaren en te Jjp bereiden. En Qj> C door in de keuken een strikte hyc ne in acht te nemen. Vijf regels voor een gezonde eet-tikette: 1Weet wat je eet - let op het etiket 2. Houd voedsel koud. maar eet het heet 3 Vermijd mee-eters scheid 'rauw' en 'bereid' 4 Geef ook je keuken z'n natje en droogje 5. Houd verziekers in de greep met water en zeep ■Mei/6 Haal de folder bij de slagerij in je buurt of kijk op internet www voedingscentrum nl Bel de voedings- telefoon 070 - 3068810 (ma t/m vr 12.00- 16.00 uur). Namens de Goed Nieuws-redactie excuses voor het ontbreken van de woordenlijst naast de puzzel van De herfst is begonnen en de winter staat voor de deur. Ook op het ter rein van sportkleding is dat goed merkbaar. De nieuwste collecties winterkleding eisen alle aandacht op van de winter sporters. Zand en marineblauw over heersen in het modebeeld van de Crazy Creek-lijn. Het Abbey jack en de Astrid pantalon vor men een modieuze combinatie. Het gebruikte materiaal is ade mend en toch waterdicht; de naden zijn getaped. De Crazy Creek-lijn is te vin den bij Intersport. Die winkel keten heeft onlangs een klan tenkaart geïntroduceerd. De Puzzel mee maak kans op één van de twintig BRITA Cool Waterfilters ter waarde van f49,50 Kaarthouders profiteren van exclusieve aanbiedingen en klanten sparen automatisch Bel 0909 - 20 26 000 (80 cent per minuut, inspreektijd ca. 1 minuut) en spreek voor donderdag 14 oktober uw oplossing in. Deze week dingt u met één van de twintig BRITA Cool Waterfilters ter waarde van f 49,50. De oplossing van de puzzel van vo' iswinaars krijsen binnen een week schriftelijk bericht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16