.ekker decadent dineren Een goede wijnkaart is gastvriendelijk Smaak Wilddiner Vis gevoeliger voor bacteriën dan vlees Eet veilig bERDAG 7 OKTOBER 1999 :ht omgaan met wild en \liek erin onderwijzen, l'e, enigszins pretentieus, telling kunnen verwoor- iter het initiatief van de ale Wildweek. Het gaat i eten met een bood- Mijns inziens zijn de van de wildgenieters en -jachtgroeperingen voor- \enover elkaar vanwege onbegrip. Mijn collega losse, die met zijn restau- Echoput in Apeldoorn rt vertoeft van het Ne- jachtterritorium, weet inige dingen over te zeg- I met Horeca Nederland, \rlandse Bond van Poe- \Wildhandel en deKo- e Nederlandse Jagersver- t is hij de Initiatiefnemer van de hle Wildweek. Tijdens Jek, dit jaar van 25 okto- |3 november, worden res- s verzocht het eten van veel mogelijk te promo namen zo'n 50 res- eraan deel en voor dit \rdt op een nog groter •rekend. „Vergeet niet een aantrekkelijk alter voor gefokt vlees. Het is Ivlees bij uitstek", aldus Hij weet als geen ander ogal wat actiegroepen nt zijn tegen jagen en de \ptie van wild. „Ik vind ondoordachte emotio- ctie", zegt hij. „Als er \ntwoord zou worden leidt dat tot overcapa- •rgeet daarbij niet dat de grootste wilddicht- Europa heeft. Het on- van de wildstand is van groot belang. lergelijkt het met de on- van een huis. Als je •ts aan doet brokkelt het i m af en blijft er niets zo vergaat het ook de Wanneer wij niet pro- zouden ingrijpen ont staat er overcapaciteit met aller lei nadelige gevolgen, zoals ziek tes en dergelijke. Dan zou er ook van de natuur niets over blijven. Klosse: We hebben duidelijk te maken met een 'bambiserings- verschijnsel'. Alles wordt gezien door een zogenaamde 'Disney- bril'. Aan ons de taak om de ne gatieve effecten van de jacht zo veel mogelijk de kop in te druk ken. Er zijn door de jaren heen al allerlei beperkingen opgelegd. We moeten ervoor blijven wa ken dat wild niet van de menu kaarten verdwijnt want dat zou een verarming tot gevolg heb ben. Wild is het mooiste vlees wat er is en dat moeten we koes teren. Het wildseizoen is onlos makelijk verbonden met kaars licht, een open haardvuur en mooie Bordeaux. Om die reden heeft Klosse zich mede ingezet voor de organisa tie van de Wildweek. Het jaar lijkse startsein - dit jaar voor de zevende keer - wordt gegeven tijdens het traditionele wilddi ner op 25 oktober waarbij veel prominenten uit de politiek, het bedrijfsleven en de showbusi ness acte de présence geven. JOHN BEEREN is eigenaac van de Bokke doorns, een met twee sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Vislucht duidt altijd op begin nend bederf. In het vakblad De Keurmeester staat vislucht heel precies omschreven: de 'onaan gename amine-geur, die ont staat door de afbraak van stik stofverbindingen'. Bij recent consumentenonderzoek naar de kwaliteit van vis in de super markt werd die lucht helaas te vaak geroken. Het blad noemt de oorzaken. In vergelijking met vlees heeft vis- senvlees een veel lossere struc tuur. Bacteriën kunnen daarin gemakkelijker doordringen. Er is zelfs verschil per vis. Wijting, die vlak onder het wateropper vlak leeft, is nog veel gevoeliger voor bederf dan de stevige bo- demvis tong. Rundvlees kan twee weken na de slacht nog goed eetbaar zijn, als het net boven het vriespunt is bewaard. Maar kabeljauwfilet is dan al zwaar bedorven. Ook het eiwit bij vlees en vis verschilt. Het zijn stikstofverbindingen, maar in vis zitten meer laagmolecu- laire verbindingen, met kleine moleculen zoals kleine pepti den, kreatine en kreatinine. Uit gerekend die zijn een prachtige voedingsbodem voor bacteriën, aldus De Keurmeester. Het ge halte in vlees is 1 tot 1,5 pro cent: in vis is het 4 procent. Ook dat is dus een verklaring voor het snelle bederven van vis. Een derde oorzaak is de hogere pH-waarde van vis. Bij pas ge slacht vlees ligt die op ongeveer 6,5. Spier(vlees) bevat altijd gly cogeen (de energie voor de spier), die na de slacht ver dwijnt, waarbij melkzuur wordt gevormd. Daardoor daalt de pH naar 6 of lager. In vis is het gly cogeen gehalte veel lager en wordt minder melkzuur ge vormd. De pH van vis blijft daardoor ongeveer 7 en dat is een optimale waarde voor bac- teriegroei. Verder zit in vis een REDACTIE: AAARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 In vergelijking met vlees heeft vissenvlees een veel lossere structuur. Bacteriën kunnen daarin gemakkelijker doordringen. Er is zelfs verschil per vis. foto archief type bacterie dat zich zelfs bij het vriespunt nog vermeerdert en maximaal groeit bij 20 gra den Celsius. Na vijf tot zes da gen zijn er miljoenen 'beestjes' per gram vis. Vakblad De Keurmeester denkt dat iedereen de verschillen tus sen vlees en vis goed kent: vis is veel eerder gaar, maar niet te bewaren. Dat eerder garen komt, doordat vis zijn eigen spieren niet hoeft te torsen. Hij zwemt, en de zwaartekracht wordt gecompenseerd door de opwaartse druk van het water. Het spiervlees van landdieren (koe, varken), die wel met de zwaartekracht te maken heb ben, wordt bij elkaar gehouden door bindweefselvliezen, voor namelijk collageeneiwit. Dit ei wit wordt pas eetbaar (lost op) als het vlees boven de zestig graden wordt verhit. In vlees zit veel: tien tot vijftien procent van vlees is bindweefsel. Bij een stuk visfilet is het hooguit vijf procent. Kleine vis zoals wij ting, die zoals gezegd ergens bovenin het water zwemt, heeft zelfs maar twee procent. Bovendien is vissencollageen anders van samenstelling dan vleescollageen. De eiwitketens van vis worden minder krachtig bij elkaar gehouden en het vis sencollageen lost al op bij 45 graden. Zodoende is de vis snel gaar, is visseneiwit licht verteer baar, en voor een mens van hoogwaardige kwaliteit. Er zijn allerlei goede redenen om af en toe vis të eten. Als-ie maar vers is. Jaarlijks doen zich zo'n miljoen gevallen van voedselvergiftiging voor. Het Voedingscentrum is onlangs begonnen met de cam pagne 'Eet Woon. Veilig Schoon' om consumenten meer kennis over een goede hy giëne bij te brengen. Een be langrijk onderdeel daarvan is de veiligheid van ons eten. Een kwart van de mensen weet niet wat de ideale temperatuur van de koelkast is. En hoewel con sumenten op de houdbaar heidsdatum letten van zuivel producten, kennen zij toch de betekenis daarvan niet. Voedingswaren die te lang blij ven liggen, zijn een gemakkelij ke prooi voor ziekteverwekkers. Daarom is het belangrijk om op de houdbaarheidsdatum te let ten. De fabrikant garandeert de kwaliteit van het product tot en met de 'ten minste houdbaar tot'-datum. Deze garantie geldt zolang een product nog niet is geopend. Op zeer bederfelijke producten zoals vlees staat 'Te gebruiken tot'. Na deze datum moeten de producten worden weggegooid. Bewaar voedsel koud, maar eet het heet. Bederfelijke levens middelen moeten bij maximaal 7 graden C worden bewaard, maar 4 graden is beter. Diep vriesproducten dienen bewaard te worden tussen -12 graden C en -18 graden C Huishoudzaken verkopen ther mometers om de temperatuur in de koelkast te meten. Scheid 'rauw' en 'bereid' eten om besmetting met bacteriën te voorkomen. Rauwe voedings middelen bevatten meer bacte riën dan eten dat al is klaarge maakt. Bacteriën vermeerderen zich bij vocht. De meeste bacteriën gaan dood bij droogte, dus hang de afwasborstel te drogen en gebruik dagelijks een schone theedoek. Ook handen wassen is belangrijk. En vergeet niet het vaatdoekje regelmatig te was sen in de wasmachine of te ver vangen. (Wie meer vragen heeft, kan te recht bij de Voedingstelefoon: 070 - 306 8810, maandag tot en met vrijdag tussen 12.00 en 16.00 uur). endje lekker decadent e recepten van de be- I kok Auguste Escoffier leren en genieten van s wijn, zoals de rij- |aan het eind van de 19e :den. Dat kan tijdens de fciècle-diners, vanaf 9 ok- 1 het Amsterdamse Doe- 11. De diners, die negen I tellen, zijn niet alleen erd op de recepten van Ir (1846-1935), maar ook JCook- en Huishoudboek ir was niet alleen de ko- de koks, maar ook de de koningen. Hij zorg- een ommezwaai in de Vroeger bereidde de t- en hotelkok alles: irgerecht tot toetje. Es- 'ond het economischer [k onderling te verdelen: iet voorgerecht, de an- hoofdgerecht, een der- oepen, enzovoort. Hij rde op die manier een keukenbrigade'. ;r maakte het eten ook Culinair journalist en ïver Johannes van Dam, ie Fin de Siècle-diners inaire voordracht houdt, daar dankbaar voor. oor kwamen er ook da teren. Vroeger was de luken gericht op man- dinerzaal was het do- an vrijgezelle heren die irlijk vonden om zwaar 2n. Ze werkten zich door >che menu's heen van ntig gerechten. Escoffier de menu's veel lichter, eind van de vorige lisden de rijken per loot of stoomtrein naar inden, St. Moritz, Nice, Carlo, Wenen, Luzem en 'dam. Bij de diners in de ilden ze graag weten ip hun bord kwam. i gaven de koks de ge- intemationaal bekende namen van personen of men die in het 'wereldje' irstelden. Zo werden er ip genoemd naar de toneelspeelster Sarah 'dt, werd de Italiaanse [nist (en prima kok) Ros- _92-1868) geëerd met een van de haas, en kreeg i Kruy V{ de Australische operazangeres Nellie Melba (1861-1931) via Escoffier eeuwigheidswaarde door zijn Pêche Melba: vanille- ijs, perzik, ffambozenmoes en slagroom. Nog steeds een veel gevraagd dessert. Naast eten en drinken kunnen de gasten aan tafel (gelieve niet te roken, daar is in het Doelen Hotel een aparte zaal voor), ge nieten van een kleine operette. Het gezelschap Animale Musi- cali brengt de operette Ba-ta- clan van de componist Jacques Offenbach (1819-1880) ten ge hore. Het Fin de siècle-diner is een initiatief van Museumdiner. De organisatie verzorgde eerder het Ottomaanse diner, het Wil- helmina Inhuldigingsdiner, het ■HHHHHHHBHHi Russisch Diner uit de Tsarentijd en het Sisi Diner. De naam Mu seumdiner is misschien wat misleidend. De diners hebben op zich niets met musea te ma ken. „Maar wel met authentici teit, oorspronkelijkheid, en echtheid. Het is iets brengen uit een andere tijd", vertelt Heske Kannegieter van Museumdiner. Het eerste Fin de siècle-diner vindt plaats op 9 oktober, het laatste op 11 december. Er is wekelijks één diner. De prijs per couvert is 200 gulden, inclusief wijnen, voordracht van Johan nes van Dam en operette. Mu seumdiner is gevestigd aan de Binnenkadijk 237, 1018 ZG Am sterdam. Tel. 020 6275794, fax 020-6278550. HUBRECHT DUUKER» Een goede wijnkaart is in de eerste plaats een gastvriendelij - ke kaart. Op basis van dit crite rium heeft een jury de beste wijnkaart van Nederland gese lecteerd. Winnaar werd de kaart van Brasserie van Baerle te Am sterdam, terwijl vijf andere kaarten een eervolle vermelding ontvingen. De toekenning van het predi kaat 'beste wijnkaart van het jaar' is eigenlijk een herdefinitie van het begrip 'goede wijn kaart'. Ten onrechte menen nog altijd veel mensen, onder wie helaas veel restauranthou ders en importeurs, dat een goede wijnkaart gróót moet zijn: hoe meer wijnen, des te beter. Het merendeel van de restaurantbezoekers zit echter niet op een omvangrijke kaart te wachten. Vrijwel iedereen wil snel en probleemloos de juiste wijn bij het juiste gerecht kun nen kiezen, tegen de juiste prijs. Het doorwerken van een grote wijnkaart vergt te veel tijd. En er is doorgaans bovendien een fenomenale kennis voor nodig. Op grote kaart ontbreken na melijk in de regel de wijnbe schrijvingen. Alsof van de gast verwacht mag worden dat hij of zij die honderd, tweehonderd of meer wijnen zó goed kent dat op basis van alleen naam, streek, jaar en prijs een correcte selectie kan maken. Een grote kaart heeft ook ande re nadelen, zoals het ontstaan van kelderdochters, van wijnen dus waarin zo weinig omzet zit dat ze tegen de tijd dat u ze wil bestellen ongeschikt zijn ge worden voor consumptie. Bo vendien kost zo'n enorme kaart veel geld (investering, rente, ad ministratie) dat toch iemand moet betalen - en dat is ge woonlijk de gast. Nu worden in bijvoorbeeld Amerika, door het blad The Wi ne Spectator, grote kaarten nog altijd bekroond. Maar de Ne derlandse jury wilde daarmee breken en heeft heel bewust andere criteria gehanteerd. Bij deze door de Nederlandse tijdschriften Misset Horeca en PersWijn georganiseerde com petitie werd in de eerste plaats gelet op gastvriendelijkheid. Elk van de bijna vijftig ingezonden kaarten werden daaraan streng getoetst. Het belangrijkste facet van gastvriendelijkheid is infor matie. Een gastvriendelijke kaart bevat wijnbeschrijvingen of andere gegevens die duide lijk maken hoe de wijnen sma ken, dan wel bij welke gerech ten ze goed passen. De jury, die bestond uit Frank Jacobs (redacteur PersWijn), Robert Kranenborg (chefkok Amstel Hotel), Hans Steenber gen (hoofdredacteur Misset Horeca), Otto Vlasman (voor zitter Koninklijke Centrale Ver eniging van Wijnhandelaren) en schrijver dezes heeft kaarten die alleen prijslijsten waren dus meteen terzijde gelegd. Geluk kig was dat een minderheid. Al le andere wijnkaarten werden vervolgens zorgvuldig bekeken op details als inhoud, overzich telijkheid, leesbaarheid, inde ling, taalgebruik, spelling, feite lijke juistheid, hanteerbaarheid en, last but not least, de aanwe zigheid van voldoende wijnen die per glas of eventueel per halve fles verkrijgbaar zijn. Want geen enkele restaurant- gast zou moeten worden ge dwongen om kwaliteitswijn al leen per hele fles te bestellen. De kaart die unaniem als beste werd beschouwd, is die van Brasserie Van Baerle te Amster dam. Hanteerbaarheid en over zichtelijkheid (het gehele assor timent op twee vellen) zijn per fect, terwijl de wijnen zowel zijn ingedeeld op smaakcategorie ('Frisse, druivige witte wijnen', etc.) als van kernachtige om schrijvingen werden voorzien. Maar er is meer. Per categorie is er ook nog keuze uit een klas sieke wijnsoort naast een alter natieve. Als gast kun je dus kie zen voor bekend of onbekend, voor veiligheid of avontuur. Voorts zijn negen wijnen per glas bestelbaar, plus veertien per halve fles - en dat op een totaal aantal van nog geen vijf tig soorten. De wijnselectie zelf werd heel deskundig gemaakt, en biedt ook volop variatie. Een extra service is het vermelden van wijnadviezen op de menukaart. Wat de wijn betreft gaat bij Brasserie Van Baerle gastvrien- Brasserie Van Baerle in Amsterdam kwam als winnaar uit de bus met de beste wijnkaart. delijkheid en kwaliteit hand in hand. Een vijftal andere restau rants voeren eveneens wijn kaarten van niveau. Deze wer den bekroond met een eervolle vermelding. Het zijn de kaarten van Bios Food Wines (Alk maar), De Fusie (Nijmegen), Pasta e Basta (Amsterdam), De Schelvenaer (Krimpen aan den IJssel) en Seinpost (Schevenin- gen). U oordraadsel ONTAAL: 1Bijbelse naam; 4. deel van de hals; 8. gestold vleesnat; ow; 11. getijde; 12. deel van het bestek; 14. klaar; 15. Spaanse »rt; 17. middelpunt; 18. deel van. een hengel; 20. voorvoegsel; oord; 22. slaapziekte; 23. rustig; 24. kletskous; 26. televisie; 'tootje; 29. voegwoord; 31. bijbelse naam; 33. Noach; 34. gebladerte; >rt weefsel. 'AAL: 1. Engels bier; 2. deel van het skelet; 3. bijwoord; 5. voegwoord; en ander; 7. roem; 9. vreemde munt; 12. geliefde; 13. strijkstok; eknotte boomstam; 16. Europees gebergte; 17. deel van het hoofd; ksel; 25. soort papegaai; 26. moment; 27. insect; 29. wilde haver; ookjesfiguur; 32. geliefde van Zeus; 33. thans. 'ing van woensdag: ntaal: 1. Amok; 4. baars; 7. ijzerrijk; 8. fijn; 9. sol; 10. lichten; 'dlot. j al: 2. Muur; 3. kinkel; 4. buffelen; 5. azijn; 6. slecht; 9. snot; 11. cao.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13