Eis tien jaar cel voor doodschieten fietser Vrede en voorspoed op aarde dankzij de ruimtevaart Grootscheepse evacuatie om blindgangers te ruimen Binnenland i delmund en Hermans: esgeven is niet saai Buitenlandse hamsters nodig om Limburgse korenwolf te redden DAG 5 OKTOBER 1999 i voor diepere Veluwerandmeren De Veluwerandmeren moeten deels dieper worden r de watersport. De beekmondingen moeten na- jüjke delta's worden en er moet een ecologische schakel tus- "e Veluwe en Harderwold komen. Dat is één van de drie [omstscenario's voor de Veluwerandmeren die gisteren zijn [esenteerd in Dronten. Aan de scenario's is twee jaar overleg bewoners en belangengroeperingen vooraf gegaan. Ge nten, provincies, waterschappen en de rijksoverheid wer- i aan de plannen voor de Veluwerandmeren. De i worden steeds geliefder bij recreanten, maar voor r stekende zeilboten is het bevaarbaar gebied beperkt. ganisatie skeelertocht aansprakelijk De Vereniging van Letselschadeslachtoffers stelt de Inisatie van de skeelertocht officieel aansprakelijk voqr het «val in de IJtunnel op 19 september. Bij een massale Valpar- meer dan vijftig mensen gewond. Ruim honderd Inemers aan de skeelertocht hebben zich gemeld om de ïjide te kunnen verhalen. De skeelertocht ging vooraf aan de ji tot Damloop. De organisatie was in handen van Le Cham- i. Volgens de vereniging valt die onder meer te verwijten dat ;ad kunnen weten dat het parcours onveilig was. De Skeeler- el Nederland had dat een jaar eerder al gezegd. ia-prijs voor Jaap Harlaar Dr. ir. Jaap Harlaar, hoofd van het laboratorium bewegingsonderzoek bij de afdeling revalidatiegeneeskun- het VU Ziekenhuis, krijgt de Anna-prijs voor oithopaedie. ildprijs van 25.000 gulden wordt elke twee jaar uitgereikt 14 ^Nederlandse onderzoekers, die belangrijk wetenschappelijk :rzoek verrichten naar het menselijk bewegingsapparaat. heeft de moderne multimediatechnologie ingeschakeld tmplexe bewegingsstoornissen zichtbaar en behandelbaar ':en. Zijn methode is onder meer van belang voor dp he t-, Jeling van spastische kinderen. riodome wil naar Lelystad »hol« Het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome-Schip- vil naar Lelystad verhuizen. Onderhandelingen hierover vergevorderd stadium. Directeur A. van der Holst Aviodome verwacht dat volgend jaar de eerste paal bij thaven Lelystad de grond in gaat en dat het museum in zijn deuren kan openen. Aviodome is al jaren op zoek naar nieuwe locatie om de hele collectie onder één dak te bren- Ook een vestiging in Rotterdam is overwogen, maar voor- g lijkt Lelystad de grootste kans te hebben dat het museum rheen verhuist. Op Schiphol heeft het muesum te weinig nte om uit te breiden. :ht heeft te weinig vuilnismannen Utrecht kampt met een groot tekort aan vuilnisman- Ie Utrechtse WD-wethouder Van Zanen is daar een wer- ictie begonnen. Volgens de Reinigings- ên Haven Dienst Domstad is het steeds moeilijker vuilnispersoneel te vin- Werkzoekenden hebben liever een kantoorbaan of werk in :el en halen hun neus op voor het 'vuilnisvak'. De ist zoekt vooral mensen voor de vuilniswagen, de chemocar lij de veegdienst. Het probleem is nog niet zo groot dat het langs de weg blijft staan, maar bij ziekte en vakanties is het ilijk om steeds voldoende personeel voor de ophaaldien- beschikbaar te hebben. Op de wagens komen wervings waarop personeel van de reinigingsdienst staat afge- |d, een vrouw, een allochtoon en een oudere en jongere nisman. Met die foto wil de gemeente het negatieve imago I het vak wegnemen. yban-pil' helpt rokers te stoppen Er is hoop voor alle rokers die van plan zijn te stop- L Binnenkort verschijnt Bupropion (merknaam Zyban) op 1 tederlandse markt, een Amerikaans medicijn dat het stop- aanzienlijk eenvoudiger moet maken. Onderzoek heeft dat ruim eenderde van de 'stoppers' die gebruik ïkten van de pil na een jaar nog steeds geen sigaret had op- ILION loken. Zeventien procent van het aantal sterfgevallen per Cru 'in ons land (63 personen per dag) is een aantoonbaar ge- lu Cauzetvan nicotineverslaving. Astronautenbeurs in Amsterdam vol wereldverbeteraars amsterdam ferdi schrooten Een landing van een astronaut op Mars zit er zo één, twee, drie niet meer in. De ruimtevaart heeft nieuwe hoogdravende doelen. Op de internationale astronautische beurs in de Am sterdamse RAI staan tal van be drijven die maar wat graag hun steentje bijdragen aan wereld vrede en voorspoed voor ieder een op aarde. Maar daar vragen de weldoeners wel miljoenen en miljarden voor. Ruimtevaart is na het einde van de Koude Oorlog al lang niet meer het exclusieve do mein van een paar grootmach ten. Dat blijkt in de RAI, waar zich voor de vijftigste keer ruimtevaartbedrijven en -ex perts uit de hele wereld hebben verzameld. Het thema: hoe krij gen we die ongrijpbare ruimte vaart weer bij de mensen op aarde? Het antwoord lijkt in de RAI eenvoudig. Lanceerinstalla- ties blijken te huur te zijn en ra ketten brengen tegen betaling op maat gemaakte satellieten en andere technologie in een baan rond de aarde. Duizelt het de bezoeker niet van alle uitgestalde vernuft van buitenaards niveau, dan is het wel van de prijskaartjes die daar bij navraag aan blijken te han gen. „Tweehonderd miljoen", zegt Erik Boslooper van Fokker Space, als hij wijst op de in folie verpakte doos achter hem. Het is een model van de Sciamacy, een instrument dat (bevestigd op een satelliet) begin volgende eeuw metingen moet doen naar allerlei gassen op moeder aar de. „Misschien kunnen de re sultaten ons meer duidelijkheid geven over het broeikaseffect", zegt de ingenieur over zijn 'kindje', waar hij samen met andere techneuten vijf jaar aan heeft gewerkt. Het prijskaartje van de Scia macy valt echter in het niet bij de kosten voor het internatio nale ruimtestation dat in het midden van de zaal als model boven de hoofden van de beursgangers bungelt. Het bui zenstelsel moet, eenmaal in el kaar gezet in de ruimte, zo'n honderd miljard gulden kosten. Nederland draagt zestig a ze ventig miljoen bij aan de ont wikkelingskosten, plus tien mil joen per jaar om de zaak gaan de te houden. „Maar dan heb je ook wat", zegt André Kuipers, die over een jaar of vijf als as tronaut namens Nederland on derzoek in het ruimtestation hoopt te gaan doen. Zelf is hij al lang gewend aan het idee van een multinationaal ruimtestati on. „Al die landen die elkaar vroeger de hersens insloegen werken nu samen", doelt de opvolger van Wubbo Ockels op naties als Rusland en de Ver enigde Staten. In de Koude Oorlog pompten de toenmalige aartsvijanden miljarden in ruimtevaart om maar als eerste een mens de ruimte in te kunnen sturen of een astronaut op de maan te la ten landen. „Dat prestige is er niet meer", zegt Boslooper van WIM STEVENHAGEN ZdH Op&RATie IS ÊEH SToK- 5ÜU(^£R,JA,1 IY1AAÊ TL ZWITSERS STAAK] &EX£W OAA HUM (WiSIÉ.lM6J2>i- J -y Mde slogan 'leraar, elke dag rs' gaan minister Hermans staatssecretaris Adelmund slechte imago van hét A tgezet onderwijs te lijf. laag geven zij het startsein -H een wervingscampagne. -js volgens de bewindslieden nodig, want de komende ^J11 ongeveer 5.500 le- LANP 3 extra n°dig- Voor vakken *uits, economie en de klas- talen zoeken veel scholen tevergeefs personeel. Als :ts gebeurt, zal binnen af- •are tijd bijna elke vacature opleveren, omdat inderwijs in hoog tempo ÏÏZsWt: 37 procent van lera- 'ups was in 1998 50 jaar of In 1994 was dat nog Ier dan dertig procent. De iddelde leeftijd is ruim 45 ét onderwijs heeft het zwaar en tijd waarin de arbeids- kt hoger opgeleiden veel te len heeft. Bovendien blijken f jongeren van mening dat het leraarsvak eentonig zou zijn. Volgens Hermans en Adel mund is dat onterecht. Hun campagne toont in tv-spotjes en op affiches 'echte leraren' met hun agenda's vol afwisse lende werkzaamheden. 'Leraar, elke dag anders', richt zich op de groep 15 tot 25 jarigen, maar ook op de zoge noemde zij-instromers. Dat zijn mensen die graag van baan wil len veranderen of best een paar uur per week les willen geven. De campagne duurt drie jaar. De actie voor de pabo-opleidin gen (Wie heeft Wim Duisenberg leren rekenen, mooi werk juf) die twee jaar gelden werd ge lanceerd, loopt nog enige tijd door. Volgens Hermans en Adel mund moet de ongunstige re putatie van het voortgezet on derwijs niet overdreven wor den: 88 procent van de Neder landers heeft juist veel waarde ring voor leraren. Opmerkelijk is dat leraren zelf denken dat dit percentage op 18 ligt. veldhoven-vlissingen anp-gpd Ongeveer 1.700 inwoners van de Veldhovense wijk De Polders hebben vanochtend noodge dwongen hun huis verlaten. Rond het middaguur zou het Explosieven Opruimingscom mando (EOC) een blindganger uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk maken. Het explo sief was aangetroffen aan de rand van de wijk op een diepte van ongeveer drie meter. In Vlissingen was het Explosieven Opruimingscommando giste ren actief. Ook daar moest een vliegtuigbom uit de oorlog on schadelijk worden gemaakt. Omwonenden werden tijdelijk in het Arsenaal ondergebracht. De bom in Veldhoven, een duizendponder, was pal naast de vliegbasis Eindhoven aange troffen in een gebied waar een nieuwe woonwijk verrijst met enkele duizenden huizen. In verband daarmee kamt het EOC gefaseerd het hele gebied uit. Inmiddels is ongeveer ne gentig hectare onderzocht. Dat heeft 57 explosieven opgele verd. De resterende 380 hectare komt later aan de beurt. Het overgrote merendeel van de geëvacueerde bewoners zorgde vandaag zelf voor on derdak elders. De gemeente ving enkele tientallen mensen op in een café. Meer dan hon derd politiemensen werden in gezet om de ontruimde wijk te bewaken. Zg controleerden huis voor huis of de bewoners inderdaad weg waren. In de directe omgeving van beek-ubbergen Weekendretour Duitsland en België 40% korting! Internationaal op de grote stations of bel 0900-9296 i50ct/min X NS Internationaal Het ministerie van landbouw moet zo spoedig mogelijk Belgische of Duitse hamsters importe ren om het voortbestaan van de Limburgse veld- hamsters veilig te stellen. Dat zegt de Vereniging Das en Boom naar aanleiding van onderzoek on der de onlangs in Limburg gevangen dieren. De nieuwste poging om de laatste wilde ham sters van Nederland voor uitsterven te behoeden, dreigt te mislukken. De laatste twaalf die vorige maand in een ultieme reddingsactie bij Maas tricht werden gevangen, blijken familie van el kaar. Sommige hebben al inteeltverschijnselen. „Het aantal is te beperkt om een gezonde po pulatie op te bouwen", vindt J. Dirkmaat van de vereniging Das en Boom te Beek-Ubbergen, waar reeds drie dieren waren ondergebracht. De ver eniging wil Duitse en Belgische veldhamsters im porteren om ze te kruisen met de Nederlandse Fokker Space. „Nu moet ruim tevaart een wetenschappelijk of commercieel doel hebben, an ders gebeurt er niks." Een lan ding op de maan of Mars ziet hij dan ook niet meer gebeuren. Hele concrete toepassingen van vernuftige ruimtevaarttechno logie, daar gaat het tegenwoor dig om. Om ook het gewone publiek, dat donderdag en vrijdag wel kom is in de RAI, voor zich te hebben de standhou- van speeltjes neergezet, er bij het Japanse ruim- i NASDA een ro botarm bediend worden en geeft de kermisattractie van Space Expo uit Noordwijk be langstellenden een heus 'ruim tegevoel'. Praatjes van Erwin Kroll over het weer en informatie van huis-, tuin- en keukenfuturist Chriet Titulaer moeten duide lijk maken dat iedereen tegen woordig al gebruik maakt van vindingen uit de ruimtevaart. „Weerbeelden via de satelliet, bellen met een mobiele tele foon via de ether. Ruimtevaart is gewoner dan je denkt, hoor", zegt Ronald Opdenberg in de stand van TNO Space „Zie je die communicatiechip?" wijst hij op een pietepeuterig plaatje. „Dat is nu nog ruimtevaart technologie. Maar straks kun nen we daardoor misschien al lemaal met ons horloge bel len." Hoogwaardige technologie die eerst aan een select gezel schap van rivaliserende landen was voorbehouden lijkt nu voor iedereen te koop. Kijk maar naar het Khrunichev Space Center. Het Russische staatsbe drijf dat voor de val van de Muur weinig op had met open heid, gooit nu als een markt koopman de vruchten van de cennia onderzoek op straat. „We bouwen een energie- en een controlemodule in het in ternationale ruimtestation", zegt de Rus Eugene Motornyi. „Maar we kunnen nog meer opdrachten aannemen." Een raketje lanceren of een satellie tje bouwen? U vraagt, wij draai en, lijkt nu het motto. 'Drama van de Mirakelbrug' voor de rechter amsterdam gpd Tegen de 36-jarige Amsterdammer die in juni op de Mi rakelbrug in Amsterdam de 30-jarige fietser Mare Breu- nis doodschoot is gisteren voor de rechtbank een on voorwaardelijke celstraf van tien jaar geëist. De verdach te zat achterop de snorfiets van zijn jongere broer en was boos over een opmerking die zijn slachtoffer even tevo ren op de Haarlemmerdijk- had gemaakt. Het gewelds misdrijf veroorzaakte een golf van verontwaardiging. Nog weken na het incident werden op de brug bloemen neergelegd. maar in de lucht willen schie ten. Omstanders zagen twee man nen van het 'bodybuilderstype' wegrijden op een bromscooter. De achterste droeg een zwart bomberjack, met witte letters C.IA. Tegenover de politie ver klaarde een getuige: „Ik zag drie mannen stilstaan op het fiets pad. Eén van de mannen die bij een bromfiets stonden liep naar de fietser en begon hem te du wen. De tweede man liep ook naar de fietser en haalde uit zijn rechterzak in één vloeiende be weging iets te voorschijn. Ik hoorde een knal en de man bij de fiets zakte in elkaar." De kogel die van een afstand van 25 tot 75 centimeter werd De twee mannen kenden elkaar niet. Tegen middernacht ont stond op de Haarlemmerdijk een woordenwisseling en vechtpartij met de fietsende Breunis die op weg was naar zijn kamer in dezelfde buurt als waar de beide broers woonden. Op een smal fietspad reed het tweetal Mare Breunis voorbij, waarbij de verdachte de fietser een klap op de rug gaf. De ver dachte beweerde tegenover de rechtbank dat de fietser hem daarna bij een verkeerslicht van de brommer had getrokken en hem tegen de benen had ge schopt. Op de Mirakelbrug had hij, volgens zijn zeggen alleen afgevuurd raakte twee slag aders. Een half uur later over leed de als rustig bekend staan de Breunis in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit. De broers hadden die avond in ca fés op de Wallen veel bier ge dronken en veel geblowd. De verdachte placht een geladen revolver bij zich te hebben als hij uitging. Daarvoor had hij geen vergunning. Voor de rech ter beweerde hij, dat hij zich 'onveilig' voelde zonder dat wa pen. De dag na het drama gooide de verdachte zijn revolver in het IJ, nadat hij op de Amsterdam se tv-zender AT5 had gezien dat Mare Breunis was overleden. Het wapen werd ondanks zoek acties niet teruggevonden. Twee dagen later werd hij op een terras aangehouden na een anonieme tip. In zijn woning trof de politie een serie wapens aan, ónder meer vlinder- en valmessen, een windbuks, een gaspistoc'. en een traangasbus je. De rechtbank doet uitspraak op 18 oktober. de vindplaats van de bom lig gen ook nogal wat weilanden. Alle vee werd daaruit wegge haald en op stal gezet. Enkele scholen in De Polders waren vandaag dicht. In Vlissingen waren gisteren enkele omwonenden kwaad over het feit dat ze pas laat wa ren ingelicht over de ontrui ming. „We kregen het pas zon dagavond om half twaalf te ho ren. Zo'n dertig procent van de bewoners was op dat moment niet thuis. Sommigen wisten van niets en zijn vanmorgen om half zeven uit hun bed ge beld. Ik weet zeker dat er men sen gewoon thuis zijn geble ven". aldus één van de omwo nenden. wilde hamsters, ook wel korenwolven geheten. De import moet voor 1 november gebeuren, daarna beginnen de dieren aan hun winterslaap. Het ministerie moet volgens de vereniging dus haast maken ze op tijd in Nederland te hebben. De voortplanting gebeurt in het voorjaar, onmid dellijk na de winterslaap. Zeven van de korenwolven zijn inmiddels overgebracht naar diergaarde Blijdorp te Rotter dam. De andere blijven in het fokcentrum in Beek-Ubbergen. Staatsecretaris Faber (landbouw) liet gisteren aan de Tweede Kamer weten dat de twaalf ham sters zijn gevonden, nadat 1.200 hectare in Zuid en Midden-Limburg waren afgezocht. Volgens de bewindsvrouw wil dit niet zeggen dat er geen hamsters meer in het wild voorkomen. Jonge hamsters zullen zo spoedig mogelijk weer in hun natuurlijke omgeving worden teruggeplaatst, al dus Faber. De voordeligste landelijke aanbieder nu nog voordeliger: Maar liefst 50% korting op de abonnementsprijs, 4 maanden lang! Telfort Dat praat 'n stuk makkelijke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5