Kicken op kruising tussen step en skateboard M TV- WEER Het Gesprek van de Dag Te zware straf Van Buitenen Staatsbezoek aan Bulgarije weinig opwindend 88 DINSDAG 5 OKTOBER 1999 C 0 M M E T A A R De Nederlandse euroambtenaar Paul van Buitenen heeft gisteren een officiële berisping van de Europese Commissie gekregen. Vol gens de Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, heeft Van Buitenen de regels overtreden door vertrouwelijke gege vens over misstanden binnen de EU door te spelen aan het euro parlement. Een te zware straf voor de eerste man die durfde als 'klokkenluider' te fungeren. Van Buitenen heeft inderdaad vertrouwelijke informatie doorge speeld. Mede als gevolg hiervan moest de Europese Commissie eerder dit jaar aftreden. De positie van een aantal commissarissen was onhoudbaar geworden na de berichten over fraude en vriend jespolitiek. Het uit de school klappen van Van Buitenen heeft er toe geleid dat voor de eerste keer de misstanden bij de Commissie goed tegen het licht werden gehouden. Het verwijt dat Van Buitenen indertijd eerst contact had moeten opnemen met zijn surperieuren is onterecht. De Nederlandse ambtenaar heeft dit meerdere malen tevergeefs geprobeerd en is daarna pas naar het europarlement gestapt. De ernst van zijn be vindingen rechtvaardigt zijn handelen. Volgende week komt het boek van Van Buitenen uit, waarin hij zijn ervaringen als euroambtenaar beschrijft. De nieuwe Commis sie moet het boek autoriseren, maar heeft tot op heden nog niets van zich laten horen. De zaak Van Buitenen is daarom een gemiste kans voor de nieuwe bestuursleden van Europa. Zij hadden nu kunnen laten zien dat de Commissie naar openheid streeft en fraude en vriendjespolitiek niet tolereert. Commissievoorzitter Prodi lijkt echter met de berisping dezelfde heilloze weg in te slaan als zijn voorganger. De straf voor de 'klokkenluider' is extra wrang, omdat hij al gestraft is voor het uit de school klappen. Van Buitenen werd overgeplaatst naar de gebouwendienst en werd gekort op zijn salaris. Sindsdien heeft zowel het europarlement als een Comité van Wijzen aange drongen op zijn rehabilitatie. De nieuwe Commissie had dit advies moeten opvolgen. Met een gebaar van goede wil richting Van Bui tenen had ze de smet op het Europese blazoen enigszins kunnen wegpoetsen. 'Dat gaat nog wel effe door Iedereen heeft een hekel aan parkeerwachters", zei de omroepster. Dat zijn van die boerenwijsheden die je van een omroep als Veroni ca mag verwachten. „Maar het leuke is dat wij er nu een programma van hebben ge maakt", ging ze verder. Tsja, dat krijg je ervan als John de Mol Co even zonder ideetje zit. Het ziekenhuis, de politie, de brandweer, het doornee gezin en de deurivaarder hadden ze al gehad. De parkeer wachter was gewoon aan de beurt. Het resulteerde gisteravond in Wielklem Co. Een nieuwe docu-so- ap waarin het wel en wee van parkeerwachters, wielklem-zetters en slepers in Amsterdam en Rotterdam door elkaar gevlochten werden. En natuurlijk kregen we niet de gewone wandelende bonnenschrij vers te zien, maar het verbale geweld waar die ambtenaren op ge- iracteerd worden. De serie was kennelijk een paar weken geleden opgenomen, want de beelden van ruziënde parkeerwachters werden om de haverklap onderbroken door plaatjes van zonnige terrasjes. En als het over Rotterdam ging kwam eventjes de Euromast in beeld De ruzies waren - zo doe je dat bij een docu-soap - allemaal in vie ren geknipt en elke keer als het programma overschakelde van de ruzie in Amsterdam naar die in Rotterdam sprak de duistere com mentaarstem: „Nou, dat gaat nog wel effe door zo. Er gebeurde van alles in Wielklem Co, maar het was allemaal precies wat je zou verwachten van zo'n programma. Een huilende Amsterdamse probeerde auto-slepers te vermurwen om de bon die ze net hadden uitgeschreven te verscheuren. En boze oude Rotter dammer kwam drie keer in beeld met dezelfde tirade tegen die graaiers' van parkeerbeheer. Een taxichauffeur in Amsterdam stak de banden van het autootje van de parkeerwachters lek, omdat ze zijn lunch hadden verstoord met een wielklem. En de commentaarstem zei: „De dames ontdek ken dat een band verwisselen iets anders is dan een wielklem aan brengen. Er gebeurde, kortom, niets wat je niet alle dagen in het centrum van een willekeurige middelgrote stad zou kunnen zien. Leuk voor een halfuurtje televisie misschien, maar bij Veronica is dat meteen goed voor een serie. We kunnen er voortaan elke week naar kijken. Maar het hoeft gelukkig niet. wil buys Temperatuur gaat weer omhoog Na de zondvloed van gisteren, in het Westland ving Poeldijk over een periode van ongeveer 30 uur 106 mm op, klaarde het de afgelopen nacht in het binnenland flink op. Op sommige plaatsen daalde de temperatuur tot beneden de 5 graden. In Soesterberg werd slechts 2,7 graad geregistreerd. Daarmee werd de eerste koude nacht van de herfst een feit. De lage temperaturen staan in schril contrast met de warmte in het oosten van Europa. Gistermiddag werd het in Moskou nog bijna 22 graden en de Servische hoofdstad Belgrado rapporteerde zelfs ruim 30 graden. Het kwik is in onze omgeving evenwel weer over het diepte punt heen. In het weekeinde wordt het waarschijnlijk zo'n 16-17 gra den. We blijven wel kwetsbaar voor uitlopers van storingen die over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan naar het oosten trekken. Het ziet er echter niet naar uit dat ze veel nattigheid produceren. Onder invloed van een krachtig hogedrukgebied bij Ierland worden de storingsactiviteiten boven onze streken namelijk sterk geredu ceerd. Op de lange duur (begin volgende week) zinspeelt het Europese atmosfeermodel op een stijging van de temperatuur naar omstreeks 20 graden. Dat komt omdat het in beteke nis afnemende hogedrukgebied wordt opgesplitst waarbij het voor ons meest interessante deel naar Midden Europa trekt. In dat geval zou er sprake zijn van een zuidelijke iuchtstroming. Het Duitse model on dersteunt deze ontwikkeling evenwel niet. De komende dagen moeten meer klaarheid verschaffen. Morgen is er nog een buienkans. Gedurende het grootste deel van de dag blijft het echter droog en het wordt in de middag omstreeks 14 graden. De wind is noordwestelijk en zwak tot matig van sterkte. De buien zijn gisteren blijven vallen. In de ochtend was er in Zuid Holland zelfs sprake van onafgebroken zware regenval. Enkele etmaalsommen van gisteravond: Valken burg 48 mm, Waddinxveen 44, Nieuw-Vennep 39 en Hoofddorp 33 mm. Vanaf zondagavond viel er in Stompwijk 59 mm. jan visser Importeur richt zich met nieuw vervoermiddel op 'boarder generation' „Is'ie vet?", roept Frans. „Dit is een cool ding", oordeelt Jaap, terwijl hij voorbij zoeft op een gloednieuw 'kickboard' uit de Verenigde Staten. Het kickboard is een rare kruising tussen een skateboard en een robuuste step. Dit ding gaat het helemaal ma ken bij skaters en snowboarders, verwacht importeur America Today. Maar de 'su- perstep' is vooral geschikt als handig vervoermiddel. Als je er niet mee kunt stunten, is zo'n kickboard voor jonge skaters toch niet helemaal 'cool'. Het kickboard is een merkwaar dig apparaat. Het lijkt op een step met drie wieltjes: twee voor en eentje achter. Op de voorwielen zitten zware veren en met de stok voorop kun je aardig sturen. Trekje licht naar links, dan gaat het kickboard soepel naar links. Hoe harder je trekt, hoe scherper de bocht. Op het achterwiel dient het spatbordje als rem, die je des noods hard kunt intrappen. Al les is oersterk, ook de plank. Dat mag ook wel voor de prijs: 5499,95. Het ding is ontwikkeld door K2, een Amerikaans top merk voor skates. 'Don't walk - just kick', roept de importeur bij de introductie in Nederland. Het kickboard ligt sinds enkele weken in de win kels. America Today is eigenlijk een keten van kledingwinkels, die gespecialiseerd zijn in spul len uit de Verenigde Staten. „We willen de winkels een beet je 'funkier' en speelser maken", zegt Marco Bergsma uit Joure. De student van de Retail Mana gement School Leeuwarden (RMSL) loopt stage bij de afde ling marketing van het bedrijf en mag de superstep promoten. Met het kickboard zoekt Ameri ca Today aansluiting bij de 'boarder generation', zoals het bedrijf de groeiende groep jon geren met een voorkeur voor skates, skateboards, snow boards en dergelijke noemt. Zo'n introductie moet vaart hebben. Je kunt er 'snelle breaks en soepele grooves mee maken', roept het bedrijf dan ook. Je gaat er 'zonder twijfel op de coolste manier mee van A naar B'. Je hoeft in elk geval geen top sporter te zijn om snel met zo'n kickboard overweg te kunnen. Ook als je nog geen 10 meter overeind kunt blijven op een skateboard, rij je snel weg op het kickboard. Je kunt sturen, er zit een rem op en doordat de stok inklapbaar is, neem je het ding ook zo mee onder een arm. Ideaal voor een treinfo- rens, zou je zeggen. Je bent zo van het station bij je weik. Maar op die doelgroep mikt America Today niet. De 'boarder genera tion' moet het leuk vinden. Jaap Fijlstra (15), Jelmer de Samen springen met links een kickboard, in het midden skates en rechts een skate board. FOTO GPD JAN DE VRIES Lange (14), Frans Zantman (13) en Dennis Toussaint (14) uit Joure willen graag eens de proef op de som nemen. Nieuwsgie rig zijn de jongens zeker. Ze hebben het kickboard al eens gezien op een demonstratie van een promotieteam van K2. De prijs van het ding schrikt ook niet meteen af. Voor goede skates of een skateboard betaal je immers ook al gauw zo'n $400. Kampioenen zijn ze niet, maar de jongens steken heel wat uren in het oefenen van trucs op hun skates (Frans en Den nis) en skateboards (Jaap en Jelmer). Zodra ze klaar zijn op Het board wordt bestuurd door met de voeten te kantelen. FOTO GPD JAN DE VRIES school, zijn ze te vinden op hun 'half-pipe' bij het centrum. Dat blijkt ook wel bij een eerste proef met het kickboard op de grote vloer van de Evenemen tenhal. Jaap stapt op en rijdt zo weg. Onderweg verstelt hij de stok naar de goede hoogte en houdt de vaart er in, terwijl hij al wat eerste sprongetjes pro beert. Jaap wordt helemaal enthousi ast, als Marco op de rem wijst. Die heeft een skateboard niet. Dan wordt het tijd voor een grondige inspectie. Hoe zijn de wielen? Hoe stevig is het board? Je kunt er mee springen, verze kert Marco. Jaap weet het niet helemaal zeker. Hij kijkt bij de kleine schans in de hal eerst eens of al het metaal wel over het randje kan. Als zo'n board blijft haken, maak je immers een enorme smak. „Moet kun nen", roept Marco. „Ik probeer het wel", reageert Jaap. Hij start voorzichtig. Bij het eerste sprongetje landt Jaap op beide voeten naast het kickboard. Pats, hij staat ineens stil. Bij de tweede sprong houdt hij een voet op de plank. Nee, het ding breekt niet doormid den. De derde poging en bij de vierde sprong blijft hij staan voor een landing op de wielen en hij rijdt zo verder. Hij heeft de slag te pakken. Hij oogst ap plaus van zijn kameraden, die ondertussen op andere schan sen hun trucs oefenen. Bij de volgende sprongen maakt Jaap een aanloop vanuit de kleedka mers, omdat hij dan meer tijd heeft om vaart te maken voor een verre sprong. Buiten, op de vaste 'half-pipe' van de jongens, loopt het kick board minder soepel. Jaap en Jelmer gaan een paar keer hard onderuit. Op hun skateboard kunnen ze soepel heen en weer naar boven in de halve kom', want hun eigen board kan net zo hard voor- als achteruit. Als het kickboard achteruit gaat, zijn de voorwielen ineens ach terwielen en is het ding onbe stuurbaar. Als je licht aan de stok hangt, gaan de wielen scheef en staat de step ineens stil. Een truc hebben Jaap en Jelmer snel onder de knie. Zodra ze op het keerpunt bovenin de kom zijn, stappen ze op de rem en keren de step. Maar dan valt het niet mee om de vaart-erin te houden. Jaap wil het wel eens van bovenuit proberen. Maar als hij bovenin staat, bedenkt hij zich. „Ik weet niet of ik dit aandurf', zegt hij. Hij doet het niet, ondanks alle adviezen van zijn maten. Pieter Portena, een slagje ouder en net wat driester, durft wel een poging te wagen. Ook hij strandt drie keer in grote stap pen om overeind te blijven, ter wijl het kickboard zijn eigen weg gaat. „Nou, ik hou het toch liever bij m'n skateboard", oor deelt hij. Nee, voor stunts in de half-pipe - waar de 'boarder ge neration' toch veel te vinden is - is het kickboard niet geschikt. Jaap: „Maar voor de schans en op straat is het best een 'cool' ding." jan duksma Koningin Beatrix en prins Claus brengen van morgen tot en met vrijdag een staatsbezoek aan Bulgarije. De interesse van de pers voor dit bezoek is gering: slechts enkele verslaggevers zullen de vorstin en haar man vergezellen. De betrekkingen met Bulgarije zijn in ons land geenszins het gesprek van de dag. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken komt tij dens zijn allereerste staatsbe zoek in Sofia dus niet voor een grote vuurproef te staan. De handelscontacten met Bulgarije brengen evenmin echte opwin ding teweeg: Nederland voerde vorig jaar voor 265 miljoen gul- Bedelmail den uit en importeerde voor 194 miljoen. Toch is het belangrijk Bulgarije te bezoeken. Nederland is na melijk niet van plan de voorma lige Oostbloklanden links te la ten liggen. Beatrix en Claus be zochten eerder ook Tjechië en Hongarije. Het paar is uitgeno digd door president Petar Stoy- anov (47) van Bulgarije. Hij werd in 1996 door het volk ge kozen met bijna 60 procent van de uitgebrachte stemmen. Het land is sinds de Tweede We reldoorlog een republiek en heeft nu een democratisch ge kozen coalitieregering. Het 111 vierkante kilometer grote land telt ruim acht mil joen inwoners, maar dat lijkt elk jaar een half procentje min der te worden. De levensver wachting is in vergelijking met ons land nog laag: vrouwen worden gemiddeld 76, mannen nog geen 70. Bulgarije probeert zich onder meer te profileren als vakantie land: het heeft mogelijkheden tot wandel- en wintersport en veel kust- en badplaatsen (met vaak therapeutische mogelijk heden). Koningin Beatrix en prins Claus gaan aan het slot van hun reis ook naar de kust en doen dan de havenplaatsen Bourgas -die een band heeft met Rotterdam- en het van cul tureel erfgoed aan elkaar han gende Nessebar aan. Bulgarije heeft zeker meer te bieden op cultureel gebied (een aantal van de hoogtepunten staat zelfs op de Unesco-lijst van beschermd erfgoed). Het koninklijk paar gaat onder meer het Rila-klooster bezoeken, dat in de elfde eeuw door de kluize naar Yvan Rilski werd gesticht op het 1147 meter hoge Rila- massief. Vooral de ikonen en fresco's (zo'n 1200 in getal) en het houtsnijwerk zijn hier vol gens kenners van belang. Er zijn cellen voor driehonderd monniken en in de keuken staat nog altijd een pan waar twee runderen tegelijk in kun nen. Het lapje vlees bij de dage lijkse maaltijd is in Bulgarije overigens nog steeds onomstre den. Het staatsbezoek begint uiter aard in hoofdstad Sofia. De 7000 jaar oude stad telt ruim een miljoen inwoners en meer dan 250 monumenten, waaron der de beroemde St. Alexander Nevski Kathedraal. De kathe draal is één van de eerste zaken die koningin Beatrix en prins Claus gaan bekijken. Het kleindochterje van Anna Cohen, uit Albany, is te vroeg geboren en gaat dood. tenzij er snel duizenden dollars op tafel komen voor een gecompliceerde hart- en longbehandeling. Ik ben in principe een mensenvriend, maar ad viseer u dat kleindochtertje rustig te laten sterven. Dat dochtertje bestaat alleen op internet, en fungeert als emotionelet- rekker in een kettingbrief die per email wordt verzonden. „Mijn klein dochter Jada werd onlangs voor veel geld overgebracht naar een ziekenhuis in Califomië. Een Californische miljardiar heeft ons nu 5 dollarcent beloofd voor elke keer dat deze email wordt doorgezonden. Een wonderschone gedachte: gratis geld voor een stervende baby, en dat zonder op te hoeven staan van uw computer. Druk even op het knopje 'forward' (dat betekent doorsturen naar?') en vul vervolgens met een even goedkoop als royaal gebaar alle mensen in van wie u het emailadres bezit, en kassa! Ieder van uw kennissen blijkt 5 dollarcent waard en redt een fractie van een babyleven! Gelooft u het? JUSTUS VAN OEL Ik geloof alleen dat ene: dat adressen inderdaad geld waard zijn, en ook adressen op internet. Laat ik u eerst even vertellen wat dat is, een inter net-adres. Het internet koppelt computers aan elkaar, via doodgewone telefoonlijnen. Net zoals mensen kun nen computers inmiddels babbelen en gegevens uit wisselen. Maar wat nu als de computer bij u thuis is uitgezet? Geeft niks: op knooppunten in het tele foonnet bevinden zich gigantische postbussen Cser- vers') en wat de ene computer -vanuit ergens in de wereld- in die server stopt kan een andere computer er later uithalen. Dat wil zeggen: ab aan dat bericht het juiste labeltje zat. En dar labeltje, dat is uw of mijn internetadres. Ab u en ik alle internetadressen in de wereld zouden kennen en in onze computer zouden stoppen, kon den we met één druk op de knop iedereen in de hele wereld een identiek berichtje sturen. Dat versturen kost niks: voor minder dan een gulden bereikt uw boodschap honderden miljoenen mensen. En ik kan u verzekeren: bij die gedachte alleen al raakt een marketingmeneer behoorlijk opgewonden. Echt waar: één keer met zijn wijsvinger op de toets 'enter' drukken, en tientallen miljoenen aan postzegeb en drukwerk besparen, wie wil dat niet? Vandaar het idee van de bedelbrief per email: in elke doorgezonden bedelmail hopen de adressen zich op, want alle vorige bestemmingen blijven achterhaal baar. Met een werkelijk explosieve snelheid rolt een adressen-sneeuwbal over de wereld die bij elke om wenteling dikker wordt en zichzelf keer op keer ver menigvuldigt met het aantal internet-kennissen van iedere nieuwe verzender. Dus niks stervende bab)>, het ging om uw internet-adres. En. trouwens, waarom gééft die miljardair dat geld niet gewoon? En waarom staat oma's eigen adres er niet bij? Een paar dagen vóór de kwijnende internet- -baby ontving ik een nog dommere versie van zo'n adressen-vanger. „Ik stuur dit aan iedereen omdat de persoon die dit aan mij zond een goede vriend b en nooit rotzooi zendt. Microsoft en AOL doen een e-mail-b-CBtatest. Stuur dit bericht door naar vrienden. Dan kan en zal Microsoft daar binnen twee weken achter komen. Voor iedere persoon waar je dit emailtje naar toe stuurt, betaalt Microsoft je 5 dollar. Voor iedere persoon die jouw bericht weer doorstuurt, krijg je nog eens 3 dollar. Voor iedere 3de persoon die het ontvangt krijg je nog eens 1 dollar. Binnen 2 weken, zal Microsoft contact met je opne men en zullen een cheque sturen. Groetjes, Marleen. Kent u die Marleen misschien? En vertelt u mij ook even wanneer u ooit een dergelijke betaling ont vangt? Cool hoor. dat internet. Maar eigenlijk ver andert er natuurlijk nooit iets. MILLENNIUM nog dagen Nog 88 dagen en het nieu we millennium breekt aan. Reden voor deze krant om in een dagelijkse serie te rug te kijken op belangrijke gebeurtenissen die plaats grepen op corresponde rende data in de afgelopen 1000 jaar. Deze week: 4 okt 1992: Bijlmerramp: 5 okt 1892: Dalton broers ge dood; 6 okt 1981: moord op Sadat; 7 okt 1571: Schrijver van Don Quicho- te gewond: 8 okt 1967: Che Guevara gevangengeno men en gedood: 9 okt 1799: Lutine vergaat bij Terschelling. 5 OKTOBER 1892 In de geromantiseerde versie van Lucky Luke heten ze Joe, William, Jack en Averell, maar in het echt luisteren ze naar de namen Robert ('Bob'), Grattan ('Grat'), Emmett en William ('Bill'), van wie laatstgenoemde wel een boef is maar geen vast lid van de bende. In het stripal bum hebben de gebroeders Dalton wel veel trekjes van de bandieten die ze aan het eind van de negentiende eeuw daad werkelijk zijn: vol ambitie en met een zekere intelligentie. Op 5 oktober 1892 willen Bob, Grat en Emmett hun meesterwerk voltooien: een dubbele bank overval in Coffeyville, een daad die in het Wilde Westen onge ëvenaard moet blijven. In zijn 'When the Daltons Rode' schrijft Emmett Dalton hoe de broers hun moeder dan al vaak hebben teleurgesteld met het plegen van de ene na de andere treinroof. Als Bob, Grat en Em mett zich opmaken voor hun laatste slag (ze willen daarna ver weg vluchten) durven ze zelfs niet meer bij ma Dalton langs te gaan. 'Omdat we haar niet wilden kwetsen met zo'n kortstondig en zinloos bezoek' Maar Coffeyville betekent het einde van de Dalton-broers, het plan mislukt hopeloos en alleen Emmett (Bill is er niet bij, maar wordt in 1894 gedood) over leeft. Hij doorstaat de kogelre gen en zal, na zijn vrijlating, het door zijn moeder gewenste le ven leiden eer hij in 1937 sterft. henk ruul* MENSELIJK De Schotse acteur SEAN CON- NERY was aanvankelijk niet be kakt genoeg voor de rol van de gentleman-spion James Bond. Voordat hij de rol kreeg, moest hij een bezoek brengen aan luxu euze Londense hotels en kreeg hij les om zijn overduidelijke Schotse accent af te leren. „Nie mand in de Engelse theater- en filmwereld zou ooit de rol van een gedistingeerde ex-marine commandant hebben laten spe len door een bouwer van doods kisten en een melkboer; beroe pen die Connery eerst uitoefen de", aldus DESMOND LLEWE LYN tegen het Engelse showbizz- persbureau WENN. De 85-jarige Llewelyn speelt vanaf de eerste Bond-film de rol van uitvinder Q. De meeste filmbazen en auteur IAN FLEMING zagen niets in de nu 69-jarige Schot Connery als vertolker van geheim agent 007. De producer, ALBERT BROCCO LI, drong echter aan op zijn mee spelen. De nieuwste Bond-film 'The world is not enough' gaat in december in première. De Ierse acteur PIERCE BROSNAN speelt daarin voor de derde keer de hoofdrol.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2