Leidsch Dagblad Doden en gewonden bij treinongeluk 2 halen 1 betalen 3 Oktoberfeest: Leiden zwart van de mensen onder grijze lucht Rotterdam kritiseert rapport voetbalrellen BEL: 071-5128030 Vertrek derde gedeputeerde verwacht LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS NSDAG 5 OKTOBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 3 idse veille weer ringlevend an Buitenen eist plledig eerherstel Nederlandse euroambte- ar Paul van Buitenen voelt th 'gebrandmerkt' door de ropese Commissie. Van itenen kreeg gisteren een iciele beripsing. Van Buite- eist volledig eerherstel en ;rweegt beroep aan te teke- 9i bij het Europese Hof van Stitie. jina 2: Commentaar orgen over zege i m Haiders FPÓ verkiezingszege van de ex- emrechtse FPÖ in Oosten- c heeft in heel Europa tot ontrusting geleid. Ook in aël maakt men zich zorgen er de sprong voorwaarts van partij van Jörg Haider. Het j id verwacht een golf van ♦stenrijkse joden die zouden len emigreren, jina 7 ranse bazen tegen ortere werkweek alle hoeken van Frankrijk gisteren 30.000 werkge- i naar Parijs gekomen om protesteren tegen de 35-uri- werkweek. Een wetsont- rp voor een kortere werk- ek staat vandaag op de enda van het Franse parle- Sinds 1982, toen de kse regering nationalisaties rakondigde, zijn nog nooit veel werkgevers gemobili- >rd. gina 9 iles in luchtruim oven Europa s de regeringen niet snel be- ïiten tot een gezamenlijke npak van de chaos bij de rkeersleiding in het Europe- luchtruim, vliegt binnen- irt geen enkele lijndienst eer op schema. Vertragingen in de afgelopen zomer kun- m in 2000 oplopen tot uren- nge wachttijden, fgina 9 15 Manager heeft plannen genoeg met bad Poelmeer 16 Nevenvestiging Groene Hart Lyceum kampt met ruimtenood LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Trucker Hans Heemskerk benoemd tot 'Diamanten ridder' 18 Crossing Border weer festival voor fijnproevers 19 Toppers blijven weg bij WK tijdrijden Enorme chaos na botsing in West-Londen Bij een botsing tussen twee treinen in West-Londen zijn vanmorgen in de ochtend spits volgens de eerste berichten vier doden gevallen en naar schatting honderdvijftig mensen gewond geraakt, van wie zeventien ernstig. In de enorme chaos na de botsing lagen talloze gewonden op de grond. Anderen liepen verdwaasd heen en weer. Een woordvoerder van de politie sprak van 'een bijzonder ernstig ongeval'. londen harm harkemamet een aankomende intercity, in de trein zagen de diverse correspondent Er brak onmiddellijk brand uit. brokstukken langs het raam van Verschillende rijtuigen rolden hun coupé schieten. Zij sluiten Ooggetuigen zagen even na ne- en schoven over elkaar heen. niet uit dat veel passagiers on- gen uur (Nederlandse tijd) een Tenminste één wagon werd los- der de rijtuigen liggen, trein die het station Paddington gerukt van de locomotief en Brandweer, politie en ambu- had verlaten in botsing komen kantelde. Passagiers verderop lances rukten direct met groot materieel uit, en een nabijgele gen supermarkt en een school werden gebruikt als eerste op vang voor gewonden die nog konden lopen. Tientallen am bulances en brandweerwagens werden ingezet. Hulpverleners en niet gewonde passagiers gin gen op zoek naar gewonden in de wrakstukken. Over de oorzaak van het on geluk tastten de betrokken spoorwegmaatschappijen - het landelijke British Rail werd ja ren geleden in mootjes ver kocht - en de railbeheerder vanmorgen nog in het duister. Op hetzelfde traject, ten westen van Paddington Station, botste twee jaar geleden een volle pas- sagierstrein op een vrachttrein. Daarbij vielen toen zeven do den en 150 gewonden. Naar de oorzaak van dat ongeval loopt nog altijd een justitieel onder zoek. Een groot deel van het gepri vatiseerde Britse spoorwegnet IVANDAAG 20 PAGINA'S 1 (nnenland uitenland 3,5 7 ultuuren Kunst Lonomie 18 8,9 éloof en Samenleving14 esprek van de Dag2 fegio13,15,16,17 iTV/programma's11 port19 rends/Strips10 Woonbijlage Vandaag bij deze krant de bijlage Wonen. Traditioneel is het vroege najaar de periode van woonbeurzen en nieuwe woonideeën. Op de Woonbeurs Amsterdam, die vanaf vandaag tot en met 10 oktober in de RAI wordt gehouden, zijn tal van nieuwtjes te zien. Bijvoorbeeld radiografische afstandsbediening van het [licht in huis, schilderijen op bestellingen en voor de echte liefhebbers: stoelen van sloophout. Het accessoire bij uitstek tijdens de 3 oktoberfeesten: leiden eric-jan berendsen herman joustra Het is een kwestie van instelling: zie de regen als doorzichtige confetti en de wereld ziet er met de 3 oktoberfeesten een stuk feestelijker uit. Ook al komt het water bijna onophoudelijk met bakken uit de lucht, dat vormt voor tienduizenden Lei- denaars geen belemmering om toch de straat op te trekken. Met regenjassen, regenbroeken, paraplu's en hier en daar wat laarzën. Een goed de papaplu. humeur doet de rest. Neem nu de Reveille. Een jaar of tien geleden was het evenement op sterven na dood en was er op de Vismarkt en Nieuwe Rijn geen kip te bekennen, 's Ochtends vroeg ver voor de klok van zevenen staan er nu al ruim duizend men sen rond de Koornbeursbrug. Ondanks de stro mende regen. De Reveille leeft weer, dat is dui delijk. Claas Griffioen is secretaris/penningmeester en 'pr-figuur' van de stichting Vrienden van de Reveilll-je. Een echte Leidenaar kan het woord reveille niet uitspreken, volgens Griffioen. Op zijn Sleutelstads klinkt dat ongeveer als Rrre- veilllje. Vandaar de schrijfwijze. Mede door de inspanningen van Griffioen en de stichting zit er weer muziek in het eerste evenement op 3 okto ber. „Wij hebben een blaasorkest dat voor zeven uur het publiek al opwarmt en zorgen voor een bakkie koffie", zo omschrijft Griffioen zijn niet al te ingewikkelde strategie. „En kijk, het werkt. Want het staat zwart van de mensen, terwijl ik FOTO LOEK ZUYDERDUIN me niet kan herinneren dat het 's ochtends vroeg ooit zo hard heeft geregend." Zo is het de hele dag. Ook al is de lucht vrijwel de hele dag grijs, overal ziet het zwart van de mensen, of het nu bij de optocht is of op de ker mis. Met 3 oktober hoort nu eenmaal feest ge vierd te worden. Pagina Leiden: 'Ik voel r tergeus' i beetje c rotterdam anp Rotterdam is het op een aantal punten niet eens met de con clusies die het Crisisonder zoeksteam (COT) heeft getrok ken in zijn onderzoek van de rellen na de huldiging van Feyenoord in april van dit jaar. flsève shampoo 250 ml of crèmespoeling 200 ml 2 stuks naar keuze De Rotterdamse driehoek van politie, Justitie en gemeente had zelf om de analyse ge vraagd. Rotterdam is het vooral niet eens met de conclusie van het COT dat de gemeente er alleen van uitging dat het een feest zou zijn en er geen rekening mee hield dat het uit de hand kon lopen. „Daar herkent de driehoek zich absoluut niet in", aldus een woordvoerder van burgemeester Opstelten. „Het moest een feest worden, maar daar zijn we nooit alleen van uitgegaan." Volgens de woordvoerder is in alle scenario's rekening ge houden met ongeregeldheden, maar niet met de rellen zoals ze uiteindelijk zijn ontstaan. „Dat was een redelijk nier. Met veel drank en drugs, maar ook zo diffuus en ver spreid over de hele stad." Juist wegens de mogelijkheid van de ongeregeldheden is er vantevoren gediscussieerd over de plaats van de huldiging.',Als je ervan uitgaat dat het een feest is, hoef je daar ook geen discussie over te hebben." Bedankt! Dankzij jullie was Leiden weer op z'n leukst; op 3 oktober in de bonte koe klopte het 3-oktoberhart weer op z'n warmst. Dat is de verdienste van jullie, tappers, bouwers en schoonmakers, van politie en gemeente en van jullie muzikanten en geluidsmensen, leveranciers en buren. Maar vooral van jullie, feestvierders uit Leiden en ver daarbuiten. Bedankt en tot ziens! Nog geen abonnee? voldoet qua veiligheidsvoorzie ningen nog lang niet aan de ei sen van deze tijd. Daardoor komt het geregeld voor dat een simpele menselijke fout tot on gevallen leidt, omdat er geen voorzieningen zijn als de Ne derlandse automatische trein beïnvloeding (ATB). Die grijpt in als een machinist aanwijzin gen van de verkeersleiding of een rood sein negeert. HET WOORD IS AAN Schopenhauer Wat mensen het noodlot noemen, zijn gewoonlijk slechts hun eigen domme streken. weersverwachting wisselend r bewèfkt r/16° 8716° '717° nwrJag 30% 50% 30% 20% 30% 30% Kortingskaart vervangt mogelijk ov-studentenkaart ruswuk anp De huidige ov-studentenkaart wordt mogelijk vervangen door een kortingskaart. Bij de onder handelingen met de Neder landse Spoorwegen wil minister Hermans van Onderwijs ook deze optie meenemen, zo is in welingelichte kring vernomen. De voorkeur van de minister gaat uit naar het huidige sys teem van een week- dan wel weekeindekaart voor studen ten. Maar ook over een kor tingskaart valt te praten. Stu denten krijgen dan in de spits 40 procent korting en in de ove rige uren 65 procent. Het kabi net praat hierover vrijdag. Lukt het niet om met de Spoorwegen overeenstemming te bereiken over één van beide kaarten, dan is afschaffing van de ov-studentenkaart niet uit gesloten. In dat geval gaat de beurs omhoog. In de onder handelingen met de NS heeft Hermans 740 miljoen gulden ter beschikking. Positie topman Porsius bij HMG wankelt hilversum anp De positie van president-direc teur Pieter Porsius van de Hol land Media Groep (RTL4, 5 en Veronica) hangt aan een zijden draad. De aandeelhouders en managingboard hebben giste ren een indringend gesprek ge had met Porsius over zijn toe komst. Volgens een HMG- woordvoerster is het besluit dat de topman opstapt nog niet ge vallen. „De zaak is absoluut niet rond", vertelde ze vanochtend. „De afspraak is dat er op heel korte termijn verder wordt ge praat." Onderwerp zijn de ta ken en bevoegdheden van de directie nu en in de toekomst, en de rol van Porsius daarin, al dus de zegsvrouw. De ondernemingsraad heeft het vertrouwen in Porsius van daag openlijk opgezegd. „Dat signaal wordt serieus genomen door de bestuurders en de aan deelhouders. Er wordt zeker re kening meegehouden", zegt de woordvoerster. CDA 'er Heijkoop ontbeert steun eigen fractie in Ceteco-affaire den haag gpd De verwachting is dat als gevolg van de Ce teco-affaire morgen ook CDA-gedeputeer- de Jan Heijkoop aftreedt. Hij zou zijn op stappen bekendmaken tijdens de vergade ring van Provinciale Staten over het onder zoeksrapport van de onderzoekscommis sie-Van Dijk. Dit wordt verondersteld, na een gesprek dat de provinciale CDA-fractie gisteren heeft gehouden. Heijkoop kreeg van zijn partijgenoten stevige kritiek op zijn uitspra ken gisteren in het dagblad Trouw, dat de bankierspraktijk hem eigenlijk niet kan worden aangerekend. Ook vanuit zijn eigen fractie krijgt hij nu geen steun meer om langer aan te blijven. Heijkoop wacht ech ter tot het juiste moment, de Staten-verga- dering, om zijn aftreden aan te kondigen. PvdA-gedeputeerde Jaap Wolf heeft dat niet afgewacht. Hij kreeg zondag al van zijn fractie te horen dat hij geen steun zou krij gen, mocht hij overwegen om aan te blij ven. Wolf besloot meteen de eer aan zich zelf te houden. Hij maakte gistermiddag tij dens een persconferentie in het Provincie huis zijn aftreden bekend. Wolf is morgen wel aanwezig bij het Statendebat, maar dan als 'gewoon' lid. Hij is de tweede PvdA-ge deputeerde die het veld ruimt, na de in juli al snel over de Ceteco-zaak gestruikelde Arie de Jong. Wolf zei dat hij zich bestuur lijk verantwoordelijk voelt voor de gevolgen van het in 1995 in het geheim genomen bankierbesluit. Hij vond dat dit ook moet gelden voor zijn collega-bestuurder Heij koop. „De trap moet nu van bovenaf schoon." Wel zei Wolf dat hij op ambtelijk niveau de griffier, de voormalig chef finan ciën en de kasgeldbeheerder verantwoor delijk acht voor de uitvoering van het ban kierbesluit. Zij dienen hier consequenties uit te trekken, vond hij. Verder uitte Wolf scherpe kritiek op de commissie-Van Dijk, die de Ceteco-affaire en de bankiersrol van de prov Incie heeft onderzocht. Zowel Wolf als Heijkoop, bei den hoofdrolspelers, zijn niet gehoord door de commissie. 'Onzorgvuldig en onfatsoen lijk', aldus Wolf. Volgens Van Dijk was het niet nodig hen te ondervragen: „Na enkele gesprekken hadden we het totaalbeeld compleet. Zij hadden niets meer kunnen toevoegen aan wat we al wisten." De grote vraag voor het Statendebat van morgen is nu: wat doet commissaris van de koningin Leemhuis? Zelf zwijgt ze in alle ta len. Ook haar partijgenoot WD-fractie- voorzitter Aptroot zegt het niet te weten. abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Pagina 3: "Ware verantwoordelijke' v Ceteco-affaire zwijgt de Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1