Kwekers klagen over wateroverlast De stuurmanskunst van Hans Heemskerk fractievoorzitter Van Holst an De Combinatie vertrekt Agathakerk stevent af op extra feestelijk eeuwfeest Duin Bollenstreek Varen over de Zeeweg Hg Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 38,95 BEL 071-5128030 'Alternatief bouwplan bron van vertraging' DINSDAG 5 OKTOBER 1999 nerma ren p s te we vl. Dan vendie ;ctie vj der vaa uren omlai zegt z iet voo in de 4 Leimii uur on dogmat :erwou( niets, d zich ee mog A44-afritten gaan tijdelijk dicht cacsfnheim/voorhout Wegens asfalteringswerkzaamheden aan de A44 worden de afritten Sassenheim en Warmond komend weekeinde tijdelijk afgesloten. Ook de oprit Voorhout gaat dicht. De werkzaamheden vinden plaats in de nacht van vrijdag 8 op zaterdag 9 oktober, van 21.00 uur tot 6.00 uur. Het verkeer wordt omgeleid. Valkenburg 'vergeet' voetbalvelden yai kfnburg De gemeente Valkenburg heeft de eigen voetbal velden over het hoofd gezien. Bij een offerte-aanvraag voor groenonderhoud heeft Valkenburg de voetbalvelden 'vergeten' op de lijst van werkzaamheden te zetten. De gemeente moet nu alsnog 6000 gulden extra betalen voor de groenvoorziening bin nen de gemeente. De fout is te verklaren omdat in Valkenburgs adminstratie de voetbalvelden niet onder het kopje 'groen', maar onder de post 'sportcomplex' vallen. Het openbaar groen binnen de gemeente beslaat niet 4 hectare, maar is inclusief vel den ruim driemaal zo groot, namelijk 13,7 hectare. Oranjewoud, de instelling die het groenplan van de gemeente Valkenburg in middels heeft uitgevoerd, heeft de gemeente op deze foute op somming gewezen. Gashuisje in Rijnsburg omvergereden biinsburg Aan de Waterboslaan in Rijnsburg is zaterdag een gaslek ontstaan omdat een gashuisje van het EWR omver was gereden. Voor alle zekerheid rukte de brandweer uit, maar die hoefde niet in actie te komen. EWR-technici wisten het lek te dichten. Door de sterke wind verwaaide het vrijgekomen gas voordat er gevaar kon ontstaan. Inbraken in Noordwijkerhout moordwukerhout/noordwukIn woningen aan de Emmastraat de Beatrixstraat in Noordwijkerhout is in de nacht van zater dag op zondag ingebroken. Er worden geld en sieraden vermist. Hoe de inbrekers zijn binnengekomen, is de politie nog niet duidelijk, maar nader onderzoek volgt. Ook in Noordwijk is af gelopen weekeinde ingebroken. De daders forceerden het slot van een deur van een woning aan de Morgenster. Het huis werd overhoopgehaald, maar nog niet bekend is wat ze hebben mee genomen. Brand blijkt smeulend turfmolm runsburg Omwonenden alarmeerden zondagmorgen de ningen kt de isten vo atsen miljoi Touwfa bfandweer nadat zij een containerbrand achter supermarkt Hoogvliet in Rijnsburg hadden gesingaleerd. Nadat de brand weer met twee wagens ter plekke arriveerde, bleek het te gaan om een hoop turfmolm die in een perk lag te smeulen. Een e mer water volstond om dat te blussen. De restauratie van de Agatha kerk aan de Heereweg in Lisse ligt goed op koers. De renovatie van de buitenkant van de kerk is klaar. Alleen het interieur moet nog een - grondige - op knapbeurt ondergaan. Als alles volgens planning verloopt, dan is de volledige restauratie in het jaar 2003 klaar en kan het hon derdjarige bestaan van 'De ka thedraal van de Bollenstreek' extra feestelijk worden gevierd. „Na zes jaar en drie maanden en een investering van onge veer 5,5 miljoen gulden gaat binnenkort de laatste fase van de omvangrijke opknapbeurt van start", vertelt S. Broersen van de bouwcommissie van de Stichting Restauratie Agatha kerk. „Toen we voor het karwei stonden leek de opgave wel haast onmogelijk. Maar van alle kanten kregen we onmiddellijk steun. Toen de eerste de beste actie in 1993 al meteen ruim negen ton opbracht, was dat voor ons een bevestiging dat de parochie, het Lissese bedrijfsle ven en vele anderen achter de ze restauratie stonden." „We hebben steeds eerst het benodigde geld bij elkaar ge bracht, voordat we zijn begon nen met bouwen", verklaart medebestuurslid A. Delnoij het plan-van-aanpak van de stich ting. „Want je kunt wel mooie plannen maken, je moet ze ook kunnen betalen. De laatste fase, de opknapbeurt van het interi eur, gaat ongeveer een miljoen kosten. En ook hierbij geldt: eerst het geld, daarna aan het werk." Broersen vindt dat de betrok kenheid van de parochianen en andere sympathisanten van de restauratie met de Agathakerk groot is. „Er zijn momenten dat je met een brok in de keel een gift in ontvangst neemt. En niet eens vanwege de omvang, maar om het gebaar. Soms geven mensen van het kleine beetje dat ze hebben een in verhou ding fors deel als bijdrage voor de restauratie. Daar word je wel eens stil van." Komen de centen zoals ver wacht binnen, dan wordt in 2001 het interieur aangepakt. Een veelomvattende operatie die met de nodige voorzichtig heid, inzicht en vakmanschap moet gebeuren. Bijvoorbeeld bij het reinigen van plafonds en wanden. Honderd jaar stof en kaarsenroet hebben daarop hun sporen achtergelaten. Om deze klus te klaren, is een deco ratieschilder in de arm geno men die geen chemische mid delen gebruikt. Delnoij benadrukt dat de res tauratie van het interieur wel even kan duren. „Er moet nog veel gebeuren aan het opknap pen van de kruiswegstaties die ooit werden vervaardigd door Jan Dunselman. De restaura teurs Rob Bremer en Wil Werk hoven nemen dat karwei voor hun rekening. Dat is hen wel toevertrouwd, want in de Nico- laaskerk in Amsterdam hebben ze een soortgelijke klus gedaan. Het is heel precies werk Beide restaurateurs hebben de nodige ervaring. Ook de schilderijen die Kees Dunselman (een broer van Jan) in Italië schilderde en die na het ophangen in de kerk werden uitgebreid, komen aan de beurt, terwijl natuurlijk veel aandacht wordt besteed aan scheuren en beschadigingen die een gevolg zijn van vocht." Broersen vertelt dat de prach tige mozaïekvloer bij het altaar in oude luister zal worden her steld. Al met al een enorme klus waarhij veel geduld om de hoek komt kijken. Degenen die de kerk bezoeken kunnen de vor deringen van de werkzaamhe den straks op de voet volgen. De kerkdiensten gaan namelijk gewoon door. katwijkVoorde automobilisten die gisteren over de belangrijkste ontsluitingsweg van Katwijk aan Zee naar huis of werk moesten, kreeg de naam 'Zeeweg' wel een heel letterlijke betekenis. Alsof ze niet langer achter het stuur van hun Toyota of Opel zaten, maar achter het roer stonden van een Katwijkse kotter, moesten de forenzen zich een weg zien te banen door de woelige baren die het asfalt hadden verzwolgen. De overvloedige re genval van de af gelopen dagen werd de afvoer onder de straat te veel. FOTO DICK HOGEWONING (viering, werd, lerschei Ibum) kshoor DOg- :actievoorzitter J.W. van Holst de combinatie PvdA/Groen nks/D66 neemt begin vol- :nd jaar afscheid van de oordwijkse politiek. 'Heuglijke irsoonlijke omstandigheden' jn daarvoor de reden, meldt in fractie. Van Holst verwacht derde kind en daarmee reigt de combinatie van gezin, erk en politiek hem te veel te orden, zegt hij zelf. „Ik geef de ioriteit aan mijn gezin en professionele carrière." Holst is register-accoun- nt bij de KLM. Van Holst was voorzitter van PvdA-afdeling toen hij als ieuwkomer in 1998 meteen ittrekker van de toen nieuwe imbinatie' werd. Hij zegt het betreuren dat hij die samen Ti u)n werking nu niet verder kan uit bouwen. „Ik heb veel energie gestoken in de totstandkoming en het functioneren van De Combinatie. We zijn op de goe de weg. Ik had er graag de vruchten van geplukt." Het werken in de fractie en het bij elkaar houden ervan is voor Van Holst 'zeer bevredi gend' geweest. „Maar ik heb wel gemerkt dat in de raad din gen moeilijk te bereiken zijn. Je denkt: even gas geven, dan ver andert er wel wat. Maar daar is echt een lange adem voor no dig. Minstens vier jaar, eigen lijk." Over de opvolging van Van Holst beraden de fractie en de drie partijbesturen zich de ko mende maanden. Volgens de kandidatenlijst is Peter van Zuijlen (ook PvdA) de eerste kandidaat. 'Het wegrotten begint gelijk' De bollensector is opnieuw getroffen door wateroverlast. De regen van gisteren zorgt ervoor dat er momenteel niet op de velden kan worden gewerkt. Daarnaast be staat er gevaar dat de narcissen die momenteel worden geplant, bij aanhoudend nat weer in de grond verrotten. Een aantal kwekers heeft bij het hoogheemraadschap van Rijnland een klacht ingediend. Vertegenwoordigers van de bollensector en het hoogheemraadschap hebben de situatie in de loop van de dag op de velden bekeken. bollentreek irene nieuwenhuuse nengekomen, hebben allemaal betrekking op de waterstand De klachten die gisteren en rond de velden. Zodra er - zoals vandaag bij Rijnland zijn bin- het afgelopen etmaal - veel re gen valt, kan Rijnland volgens de kwekers niet snel genoeg het waterpeil aanpassen. Hierdoor blijven de velden nat en zom pig. Voor de kwekers betekent het dat ze niet aan het werk kunnen. Het peil in het boezemgebied van Rijnland is volgens het peil- besluit op 60 centimer onder NAP. De kwekers willen dat peil lager hebben, zodat bij een eventuele regenbui er een soort 'buffer' is. De kwekers hebben dan niet onmiddellijk last van de regen, omdat het water dan kan wegvloeien. Zij zijn er van overtuigd dat het waterpeil rond en op hun velden in direct verband staat met het grond waterpeil in de duinen. Dat peil is enige jaren geleden ver hoogd. Sindsdien klagen de kwekers over de waterstand. Er loopt nog een procedure van twee jaar terug waarin kwekers een forse claim van ondermeer Rijnland eisen voor geleden schade aan hun oogst. „Wat je nu ziet" legt C. Gijzen van Rijnland uit, „is dat het ons weer is gelukt, het peil op - 60 NAP te houden. Uiteraard zie je dat hier en daar het water in sommige sloten nog wat hoger is. Dat komt door windopwaai- ing en wateropstuwing. Maar binnen enkele dagen hebben we dat onder controle." F. Helsloot van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) spreekt echter al van een 'zorgerlijke' situatie. „We hebben in de afgelopen jaren al meerdere vervelende situaties meegemaakt, maar nog nooit zijn er in zo korte tijd zoveel klachten bij ons binnen geko men. De tuinders die narcissen hebben geplant, ondervinden meteen hinder, want het weg rotten van de bollen begint ge lijk." Directeur Aad Vollebregt van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencul tuur (KAVB) denkt dat de situa tie wel meevalt. „Het is toch echt anders dan vorige jaren. De afgelopen zomer was droog, waardoor het water voorlopig weg kan stromen. De zand grond kan deze regenbui wel aan. Maar het is natuurlijk wel vervelend dat hier en daar het werk weer een paar dagen stil lip." il van de aan de aan wal. ink hi ft hij nii naar ïstedi 2 Koude boven 1 Wethofrl d om oor het Idelen i/ernieu- an de nederij aamd 0^ het 'ver en voor el van t 3mhed( n zijn trailer officieel overgedragen n zijn zoon Dirk, maar van binnen jft de motor ronken. De Voorhouter, :n zaterdag door de verze- ringsmaatschappij TVM werd gehul- ;d omdat hij zo lang schadevrij rijdt, jft een vriend van de weg. „Nou, een kei aan autorijden heb ik niet, maar 1 aan files. Dat wordt met de dag er- :fst twintig jaar heeft Hans Heems- tk, eigenaar van een bedrijf in sier- strating in Noordwijkerhout, scha- vrij in zijn vrachtwagen rondgere- n. Dat was goed voor goud met dia- tnt, zoals deze onderscheiding heet vaktermen. Met Heemskerk vielen 'g zes andere chauffeurs in de prij- 0- Ze mogen zich een jaar de Dia- Qnten Ridders noemen. Binnen de ickerswereld is dat een trofee om aan te komen. „Het is een grote benadrukt Heemskerk. Het lever de hem en zijn vrouw Carla een vakan tieweekend naar keuze binnen de Be nelux op. Heemskerk (47) wist dat de prijs 'eraan zat te komen'. Bij de verzekerings maatschappij is het al 32 jaar een goe de gewoonte om de Ridders van de Weg in het zonnetje te zetten. Het is een aansporing om geen schade te veroorzaken. De chauffeur moet mini maal 100.000 kilometer per jaar scha devrij rijden en geen verkeersongeval hebben veroorzaakt. Heemskerk komt gemiddeld aan de 120.000. „Als je weet dat die prijs eraan komt, dan ben je extra op je hoede. Je zit achter het stuur met het idee: als er maar niks ge beurt." En er gebeurde niks, al scheelde het af en toe weinig. Dat kwam niet door de gevaarlijke rijstijl van Heemskerk. „Maar door het rijgedrag van andere chauffeurs. Je moest eens weten wat er onderweg voor capriolen worden uit gehaald. De meeste mensen beseffen Hans Heemskerk ui Noordwijkerhout is nog steeds verliefd op autorijden: „Zo'n prijs is een feur." niet wat zo'n grote, met stenen vol ge laden trailer kan veroorzaken. Als ik een auto raak, wordt-ie geplet." Heemskerk haalde ongeschonden de 'eindstreep.' Hij had al veel eerder het zo gewilde diamant-goud willen heb ben, maar hij maakte buiten zijn schuld brokken. „Ik reed met mijn truck naar achteren, toen er iemand zo bijdehand was om zijn auto daar neer te zetten. Ik had die auto niet gezien, maar ik knalde er wel tegenaan." Dag no-claim! Heemskerk: „Het ergste is dat je door zo'n schadegeval weer he lemaal opnieuw moet beginnen." Heemskerk liet zich vervolgens niet meer in de maling nemen door slechte bestuurders. Zijn drie kinderen hebben de stuur manskunst van hun vader afgekeken. Zoals Hans de kneepjes van het vak van zijn vader heeft geleerd: „Ik kom uit een echte truckersfamilie. Doch ter Carolien, vanzelfsprekend in bezit van een vrachtwagenrijbewijs, werd in het kielzog van haar vader ook in de bloemen gezet. Zij was goed voor brons, naar aanleiding van drie jaar grote eer voor een vrachtwagenchauf- FOTO HENK BOUWMAN schadevrij rijden met een vrachtwagen van het familiebedrijf. Van de twee zoons zit Dirk 'in de zaak' en die stuurt dus nu met de trailer van zijn vader. Die wisseling van de wacht was nood zakelijk omdat Heemskerk 'thuis' hard nodig is in het bedrijf in Noordwijker hout. Maar hij ziet alweer reikhalzend uit naar het moment dat zijn zoon op vakantie gaat, zodat hij 'zijn' trailer kan besturen. „Ik heb dan wel afscheid genomen, maar sturen doe ik nog heel graag." rob onderwater» noorpwuk job de kruiff Speculaties over de mogelijke start van nieuwbouwplannen blijven de Noordwijkse politiek verdelen. Volgens De Combina tie (PvdA/GroenLinks/D66) heeft het plan voor twee wijk jes, bedoeld om tijd te winnen en inmiddels gezegend met de voorkeur van een raadsmeer- derheid, de 1 nieuwbouw wijk Groot- Bronsgeest een half jaar vertraging op geleverd. Noord wijks grootste oppo sitiepartij gaat dat vanavond in de raads- spronkelijke fictieve plan- blijkt voor ruimtelij ke ordening aankaarten. De Combi natie heeft een ning opgesteld, dat het bouwrijp maken grond voor de eerste 250 wo ningen al in januari 2000 had kunnen beginnen als Noord- wijk in december 1998 niet van gedachten was veranderd. Toen kwamen raadsleden V. Salman (CDA) en G. Duijndam (Noord- wijks Belang) met hun alterna tief. Daarin wordt de omlegging van de Van Berckelweg ge schrapt, dus zal het op minder bezwaren stuiten en tot eerder bouwen leiden, dachten de in dieners en met hen een raadsmeerderheid. Inmiddels heeft de provincia le planologische plan voor Groot-Bronsgeest, met omgelegde Van Berckel weg, positief beoordeeld. De Combinatie denkt op grond daarvan dat het begin van de bouw in Bronsgeest-Zuid ach teraf gezien al nabij had kun nen zijn. Op dit moment zou den dan de bezwaren tegen het bouwplan onder behandeling zijn. De gemeente had zich dan overigens wel moeten neerleg- oen bij de door de pro vincie gewen- ste verklei ning van Bronsgeest- Noord. Maar, aldus De Combinatie: Groot-Brons geest had dan altijd nog 1200 wonin gen geteld, tegenover 650 woningen in en 600 in Of- het nieuwe De Combinatie blijft pleiten voor bouw van Groot-Bronsgeest Bronsgeest-Zuid fem-Zuid, waar plan op wordt gemikt De Combinatie verwacht nog veel problemen met de vergun ningen en de grond in Offem- Zuid, en beschouwt die 600 wo ningen, en de beoogde tijd winst, daarom als onzeker. If)e partij vraagt het college om een planning op te stellen waarin staat wanneer in het alternatie ve plan de houw zou kunnen starten. Voor Groot-Bronsgeest is nog steeds juli 2000 haalbaar, denkt De Combinatie. Het is volgens de partij 'maatschappe lijk onaanvaardbaar' om Brons- geest-Noord nu als bouwlocatie te schrappen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17