Gekte rond dure polo-kleding Je bent oud en je wilt nog van alles Trends Papier op de vloer r DINSDAG 5 OKTOBER 1999 160 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA c Kleine schuurder Wat vertrouwt aanvoelt, maakt meer kans, moet Black Decker hebben gedacht bij de ontwikkeling van de Mouse, een schuurmachine die aanvoelt als een compu termuis. De schuurmachine heeft een bolle vorm, weegt nog geen kilo en leent zich vooral voor de kleine klus, zoals snel een likje verf ver wijderen. Vandaar dat het verwisselbare schuurpapier niet met lastige schroeven, klemmen of slotjes is beves tigd, maar met klittenband. Via gaatjes in het schuurpa pier wordt het vuil opgezo gen. Net zoals de kruimeldief niet bedoeld is om de gehele woonkamer schoon te krij gen, zo is ook De Mouse niet geschikt voor het zware kar wei. De Mouse kost in(j jjj koffertje en accessoire^ j geveer 160 gulden. ,pn (Info: Black Decker, Lj, Leur, 076 - 5082000) Ze kwamen in drommen af op hun 'eigen' manifestatie, de 50+ Beurs in de Utrechtse Jaar beurs. Maar niet alleen daar waren actieve ouderen te zien. Je ziet ze tegenwoordig overal. Met z'n tweeën, of in groepen, zonneklep op, katoenen tas aan de schouder. Ze zijn op de Country Garden Fair en de kunstbeurs, de Open bedrijven dag, het theaterfestival en in de Efteling. „Er zijn inmiddels zo'n vier en een half miljoen Nederlanders van 50 jaar en ouder. Langza merhand dringt het tot de men sen door dat dat er een hele boel zijn", zegt Jacqueline Zwa- gemakers van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Zwagemakers geeft toe dat ze er zelf ook nog aan moet wennen dat ouderen aan van alles en nog wat deelnemen. „Ik heb onlangs een budgetreis naar Indonesië gemaakt. In de groep zat een man van 78 met een stok. Onbewust ben je heel even bang dat-ie de boel zal op houden. Maar dat is helemaal niet gebeurd. Niemand had last van zijn ouderdom, hij kende zelf zijn beperkingen. Het hangt van zijn eigen opstelling af of zijn leeftijd van belang is. Leef tijd zegt niks over energie, inte- mÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊm PUZZEL In nieuwbouwwoningen worden steeds vaker twee waterleidingen aangelegd. In het ene net stroomt gezui verd grondwater dat be stemd is voor drinken, koken en douchen. Het andere net voert minder schoon opper vlaktewater aan, dat uitste kend van pas komt om de auto te wassen en de tuin te besproeien. Kraanaansluitin gen buitenshuis zijn verbon den met de minder zuivere waterleiding, waardoor het gevaar ontstaat dat kinderen ervan drinken en ziek wor den. Dat kan worden voorko men met de Safe Tap. Uit de ze kraan komt alleen water, wanneer er een tuinslang aan is gekoppeld. De Safe resse en mogelijkheden." Jongere deelnemers mogen er dan soms wat moeite mee heb ben, de meeste organisaties en bedrijven ontvangen senioren met open armen. Ze hebben vaak flink wat uit te geven. Se niorweb op Internet biedt een bijzonder uitgebreide agenda met evenementen en activitei ten die her en der in het land plaatsvinden, met verwijzingen naar allerhande organisaties. Van Lekker weg in eigen land en Ouwehands Dierenpark, tot een computerbeurs in Assen en een braderie in Kampen. Neem A3 Ballon van ballon vaarder Adrie Spierenburg. „Ouderen zijn voor mij een in teressante doelgroep", zegt Spierenburg. „Van de particu lieren in mijn ballonnen, is de helft 65-pIus. Oud is niet per definitie breekbaar, alhoewel ik wel zeker wil zijn van een staande landing. Bij veel wind, ben ik dat niet en verzet ik de vlucht. Dat is overigens geen probleem, want oude mensen hebben toch veel vrije tijd." Zwagemakers van de ANBO kan maar één voorbeeld geven van een club die heeft geprobeerd ouderen buiten de deur te hou den: de Leidse studentenver eniging Minerva. Die weigerde deze zomer een eerstejaars an- tropologiestudent van 52 in te Er zijn inmiddels zo'n vier en een half miljoen Nederlanders boven de 50 jaar, die nog van alles willen en kunnen. foto cpd schrijven. Door zijn leeftijd zou hij niet passen binnen de cul tuur van Minerva. Zwagemakers: „Ik kan me voor stellen dat zo'n vereniging daarmee een beetje verlegen is. Maar ze hadden de man ook bijvoorbeeld aspirant-lid kun nen maken en dan een tijdje aanzien hoe het gaat, kijken of het klikt en hoe hij zich opstelt. Op die manier wordt iemand niet alleen beoordeeld op het absolute criterium van leeftijd.' Want de ene oudere is de ande re niet, weet ook politicologe Trudi Nederland. Zij deed on derzoek naar verschillende stij len van ouder worden. „Je kunt van ouderen geen eenduidig beeld met één bepaald gedrags patroon maken. Er wordt nu nog veel te veel gedacht aan twee soorten ouderen: de vitale, actieve, zelfredzame oudere en de hulpbehoevende oudere. Niet alleen op straat wordt zo gedacht, ook het beleid van de politiek is daar op gericht." Dat is helemaal verkeerd, vindt de politicologe. Volgens haar moet veel meer worden geke ken naar de drijfveren van mensen, naar wat ze nastreven in het leven. Nadat ze dat zelf had gedaan, definieerde ze zes 'stijlen' van ouder worden: au tonomie (de zelfredzame), zelf ontplooiing (studie, leren), pluk de dag (genieten, bijvoorbeeld van de kleinkinderen), dienst baarheid (vrijwilligerswerk), re flectie (terugkijken op het le ven) en acceptatie (oud zijn). „Ons idee over levensloop is al tijd statisch geweest: kind-zijn, naar school gaan, studeren, werken, oud-zijn. We moeten af van dat vastgeroeste denken, want we leven in een tijd dat de levensfases door elkaar gaan lo pen. Ouderdom vraagt om een herdefiniëring. Als wordt geke ken naar de interesses van mensen in plaats van naar hun leeftijd, krijgen politici en acti viteitenaanbieders pas een re- eel beeld van waar mensen be hoefte aan hebben." Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zés letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Zitplaats - helder wit - schouwburgrang; 2. waterplant - lange rij - pleisterplaats; 3. houtsoort - vuurpijl - vermindering; 4 schuine strook - hemelwater - klein afgelegen dorp; 5. zwemvogel - geestelijke - filosoof; 6. snelheidswedstrijd - plan v.e. weg - godendrank; 7. strook - wapen - opzettelijk; 8. slim - Engels zilver - groot bedehuis; 9. zwak - interest - uitwonend; 10 wandpilaster - verlangen - operatiemesje Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Hoen; 4. wrak; 7. regie; 9. la; 10. log; 11. ho; 13. mie; 14. reep; 17. sint; 18. uit; 19. stek; 21. aver; 24. tel; 26. ar; 27. hei; 29. uk; 30. poter; 32. trip; 33. paal. Verticaal: 1. Heler; 2. er; 3. nel; 4. wig; 5. re; 6. knoet; 8. God; 11. hinde; 12. me; 13. mi; 15. enter; 17. puk; 17. sta; 19. start; 20. el; 22. va; 23. rekel; 25. wet; 27. hop; 28. iep; 30. pi; 31. ra. HEINZ 'Het is waanzinnige geldverspillerij' Waterstop Tap is voor minder derd gulden te koop stallatiebedrijven. (Info: Flamco BV, 0182 - 591800) Thuis onder de sterren WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊSÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊIÊÊÊKÊÊBSÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊSSBM STRIP Het nieuwste op het gebied van vloerbedekking is papier. Past helemaal in de huidige ecot- rend. Maar past het ook bij de eisen die de moderne mens aan zijn vloerafwerking stelt? Vol gens de fabrikanten die papier in hun tapijt doen is dat zeker het geval. Onlangs propageer den twee fabrikanten op de In- ter Decor beurs - waar de woonwinkelier zijn inkopen doet - papier voor op de vloer. Papier is milieuvriendelijk, re cyclebaar en heeft een uitste kende warmte-isolereqde wer king. Bovendien is het goed in staat geluidsgolven en trillingen te absorberen. De kunst bij de introductie van papieren tapijt is, aldus fabri kant Cunera, de vooroordelen weg te werken die er tegen dit materiaal bestaan. Papier zou niet waterbestendig zijn, niet sterk genoeg en niet kleurvast. Maar daar heeft de fabrikant iets aan gedaan. De papieren vezels worden voor het weven behandeld met een speciale was die het 'garen' water- en vuilafstotend maakt. Daarna kan nog een extra be schermende behandeling tegen indringen van vocht en vuil worden toegepast. En dat alle maal op milieuvriendelijke ba sis. De zo behandelde papieren vloerbedekking kan met een vochtige doek worden gerei nigd. Om te voorkomen dat ge morst vocht toch in het tapijt kan trekken wordt geadviseerd vloeistof direct met een droge, absorberende doek op te ne men. Met hete dranken is het wel oppassen geblazen, want die kunnen de was doen smel ten. Cunera brengt een collectie van 3 typen: Lingbo, Cedre en Sap- in. Lingbo is er in zandkleur, 300 cm breed en met een rug van 100 procent natuurlatex. Cedre is verkrijgbaar in 5 trendy beige/bruintinten op een breedte van 366 cm en even eens met een latex rug. Sapin is 200 cm breed en leverbaar in vier kleuren. Dit type is gewe ven in een geraffineerde bouclé structuur en daardoor zonder zichtbare naden tot kamer breed te leggen. Het is voorzien van een jute rug. Niet helemaal van papier, maar in combinatie met katoenen tri cot is de door de Finse Hanna Korvela voor Danish Carpet ontworpen vloerbedekking. Haar Duetto tapijt kenmerkt zich door natuurtinten en een driedimensionaal oppervlak. Het is er in 12 kleurstellingen en kan geheel op maat (maxi maal 3 m breed, lengte oplo pend met een modulemaat van 5 cm) worden geleverd. Belang rijk aspect voor carapatiënten is het feit dat het tapijt geen stof geeft. Bovendien is het geheel recycelbaar. Dat geldt ook voor het Encore karpet van deze ont werpster. Van dezelfde materia len gemaakt maar met een an dere structuur. Er zijn vier stan- daardmaten leverbaar van 0,9x2 m tot 2x3 m. (Info: Cunera, 0317 -61 90 01; Danish Carpet, 0572 - 39 41 60) Drie voorbeelden van papieren tapijt van fabrikant Cunera. foto cpd Ze vliegen de winkel uit. Nu de najaarscollectie weer in de win kels van Haarlem en Leiden verschijnt, blijkt hoe populair polo-kleding is. Het valt niet aan te slepen, zegt een winke lier. Vooral jongeren zijn er tuk op. Die doen niet moeilijk over een polootje van driehonderd gulden. Een marketingdeskun dige schetst de keerzijde. „Het is merkengekte. Absoluut kud degedrag." Op een willekeurige zaterdag middag slenteren in de Haar lemse Grote Houtstraat talloze mensen met het logo (ruiters, gezeten op paarden) duidelijk zichtbaar op de linkerkant van overhemden, shirts, truien en spencers. Goedkoop is de kle ding niet. Een standaard polo shirt van Ralph Lauren kost al gauw 179 gulden, een trui een veelvoud. Maakt allemaal niet uit, het kledingmerk polo is een hit in Haarlem en Leiden. Volgens Rob Sintenie, eigenaar van Players in de Haarlemse Warmoestraat, is het merendeel van de kopers tussen de dertig en veertig jaar. „Maar op de middelbare school is het merk voor sommige jongeren een ab solute must." Poloshirts stralen iets Engels uit, iets aristocra tisch. In 1986, toen Sintenie als eerste in Haarlem het merk ging verkopen, stond polo voor rechts en elitair. „Exclusiefis het merk nog steeds, alleen al door de prijs, maar tegenwoor dig zie je ook de vuilnisman er mee lopen." Het merk wordt in Haarlem op vier plaatsen verkocht: bij Broekman in de Grote Hout straat (standaardcollectie), America Today (de jeansvari- ant), Players (ook de duurdere merken van Ralph Lauren) en La Boule (ook nog kinderkle ding van hetzelfde merk). Alle vier zaken zien jaarlijks de om zet stijgen. Volgens Paul Kege- laer, eigenaar van La Boule, zijn de dure shirts niet aan te sle pen. „Het merk staat heel sim pel voor jong en succesvol. Voor mensen die het zijn, voor mensen die het willen zijn, voor mensen die denken het te zijn." In Leiden is het niet anders. Ruud Weijermans van de Tar tan Shop in de Breestraat wil nog niet van merkengekte spre ken, maar Ralph Lauren dreigt wel een rage in Leiden te wor den. „Wij waren de eerste die het merk verkochten in Leiden, inmiddels is er nog een ver kooppunt, maar daar houdt het mee op. De distributie wordt ao -5=3 vanuit Parijs geregeld, en exclu sief gehouden. Er zijn veel win keliers die graag zouden willen verkopen." Via Mio aan de Haarlemmerstraat is het andere verkooppunt. Bedrijfsleider Vincent Kouwenhoven spreekt over een succesmerk: „Het is gewild, iedereen wil het heb ben. Het is duur, vinden de klanten, dus is het mooi en goed." In de Polobar aan de Haarlem se Lange Veerstraat wordt het merk gecultiveerd. De bar is een themacafé, bedoeld voor 'ons soort mensen', al heeft de naam niets met het merk Ralph Lauren te maken. Volgens eige naar Ray Waasdorp slaat de naam uitsluitend op de paar densport, de sport van Prins Charles, hockey on a horseback. „Het café trekt wel veel publiek dat het kledingmerk polo draagt, inclusief het logootje van de aanstormende polospe ler, zittend op een paard met een stick in zijn hand, in het jargon een mallet geheten." De inrichting van de bar past goed bij het kledingmerk: een klassiek Engelse stijl, veel don kerblauw, messinglampjes en talloze prentjes. En wie zijn 'ons soort mensen'? Volgens Waasdorp houdt zijn publiek van uitgaan en zijn ze gek op zeilen en golfen. „Je ziet veel poloshirts bij jonge onderne mers, jonge honden met een ei gen zaak, en natuurlijk op de feestjes van de hockeyclubs. Het merk is een typische uiting van een subcultuur, je hoort er bij. Waar ze het van betalen mag Joost weten. Zo'n spencer- tje kost geloof ik 209 gulden." Waasdorp, zelf een liefhebber van het polospel, vertelt en pas sant dat je het merk bij de paar densport nooit tegenkomt, in tegenstelling tot zijn Polobar. Een kijkje in de kroeg levert 's avonds op dat de heren meestal overhemden van Ralph Lauren dragen, vaak met een diepblau we kleur voorzien van het be kende rode logootje. Jonge jon gens dragen meer rugbyshirts met witte kraagjes, vooral b (rjallerige studenten zijn er tuk op. Meisjes en vrouwen dragen het merk ook, maar minder vaak en meestal in de pasteltin ten roze en lichtblauw. Een stralende Ralph Lauren, nu een vlotte vijftiger, lacht je toe op de internetpagina's van het kledingmerk. Ooit begon hij in de achterbuurten van New York met de verkoop van stropdas sen. Inmiddels js het merk uit gegroeid tot een complete life style. Op de websites staan honderden foto's van jonge, ge zonde en succesvolle mensen. Klassiek, maar absoluut niet stijf. De modellen dragen lekker zittende kleding, een beetje ca sual. Het zijn jonge veelverdie- ners, het nieuwe geld, dat na tuurlijk besteed moet worden. Nonchalante rijkdom, noemt merkendeskundige Freek Holz- hauer het imago. Als auteur van marketing- en reclameboeken schreef hij een standaardwerk over 'Het Merk'. Het knappe is volgens Holzhauer dat Ralph Lauren als Amerikaan een En gels, klassiek imago heeft geko zen voor zijn merk. Een lifesty le, die Amerika niet kent. Holz hauer: „Denk maar aan de country-stijl van een prinses Diana, die op een landgoed met groene laarzen tegen een hek aanleunt." Bij die stijl past na tuurlijk niet alleen kleding. Lau ren verkoopt (in Amerika) com plete serviezen, verfsoorten, parfums en woninginrichtin gen. Lauren is volgens Holzhauer dan ook een knappe fantast, een illusiebouwer. „Mode is niets anders dan een droom, te vens de meest waanzinnige geldverspillerij die er bestaat. De merkengekte, zeker bij jonge mensen, is absolute terreur. Je moet haast wel. Zo is de polo van Ralph Lauren imitatiedrift van jonge, succesvolle gozer^ tjes. Het is groepsgedrag van de bovenste plank, absoluut kud degedrag, volkomen irrationeel. Vergelijk het maar met een kudde herten. Die lopen ergens naartoe, dan horen ze een knal en hup, dan gaan ze weer met z'n allen." Bloemen in het haar Het is heel trendy om sieraden in het haar te di kels bieden een steeds ruimer assortiment aan len, strengen nephaar of hair-jewels. Zoals deze met strass-steentjes uit de collectie van fabrikant krijgbaar bij de drogist. iiimwsm l§lië£ Baden onder de weelde van een sterrenhemel. Philips een kunstmatige sterrenhemel op de markt gebracht halve in bedrijven en winkels ook bij particulieren kan den geïnstalleerd. Aangezien er wel het nodige moet geboord en flink wat fiberkabels moeten worden wegg< werkt, is nieuwbouw het meest geschikt. Maar achter dubbel plafond of dubbele wand kan de boel ook aangelegd. En uiteraard moet er wat ruimte het zwembad of een riante eetzaal, living of serre. De pus Fiber Kit, zoals het namaakfirmament is 95 lichtpuntjes. In de eenvoudige versie van ruim den zitten alleen heldere lichtjes, in de dure van 1760 lichtjes in vijf kleuren met speciale effecten. Om redenen wordt alleen geleverd via erkende installatei sen die het willen zijn, voor mensen die denken het te zijn." foto united photos de boer cynthia van duke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10