Leiden Regio Leidse erepenning voor Eveline Idema Erepenningen vanaf 1927 Wij gaan winnen, hè' inl jstig 3-oktoberweekeinde t enkele kleine incidenten J1 (Blèren en handjes schudden bij standbeeld Van der Werf Meezingen en dansen op 'Daar bij die molen' JMDAG 4 OKTOBER 1999 daair is is ïron o iderdorpse gewond bij aanrijding bOf Die de w arap is d< h v t hetbf n« Een 19-jarige Leiderdorpse is zaterdagmiddag rond uur gewondgeraakt bij een verkeersongeval op de Ooster straat. Een 32-jarige automobilist uit Voorschoten reed in ichting van de Oranjegracht toen de Leiderdorpse volgens Politie plotseling tussen stilstaande auto's de straat overstak, lat ze vlak voor zijn wagen de weg overrende, kon de Voor- jtenaar haar niet meer ontwijken. De Leiderdorpse is over- :acht naar het LUMC. %eg Op de kruising Willem de Zwijgerlaan en de Oegstgees- w is zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven een 12-ja- Leidse jongen gewondgeraakt. Het jochie wilde met zijn de Oegstgeesterweg oversteken en tussen de auto van een je Rijnsburger en diens voorganger doorrijden. De Rijns- ;er remde uit alle macht, maar kon een aanrijding niet meer ■komen. De jongen is overgebracht naar het LUMC. ')kkast opengebroken Uit de gokkast van een café aan de Breestraat is het af- pen weekeinde kleingeld gestolen. Volgens de eigenaar is de omstreeks 22.00 uur door een klant opengebroken. Op aan- ing van de kroegbaas heeft de politie een verdachte aange- idiuir en iil ibter I mt a i/D o pelijkf dai Bret n. H tsertje aangereden van de vooravond widens Ontzet is rustig der ii,en" Vo'8ens de politie ?n zich geen grote inci- OI|n voorgedaan. Een nvoerster van het korps ids Midden denkt dat het iderlijk slechte weer van gelopen dagen daar in- op heeft gehad. „Ik denk at minder uitnodigend is jst voor veel mensen om ïelemaal te laten gaan", de woordvoerster. :wel het rustig bleef, bleef eest niet helemaal ver- nd van gewelddadighe- ")p het kermisterrein werd 7-jarige jongen uit Leider- geslagen door de ex- I van een van de meisjes t groepje. De dader wilde ■esprek met het meisje, de jongen agressief werd, de Leiderdorper tussen- Hij liep enkele klappen op voordat omstanders er in slaagden de vechters uit elkaar te halen. Een 20-jarige man uit Arn hem kreeg enkele uren later tij dens een feest aan de Lange Mare een kopstoot. Dat gebeur de toen hij tussenbeide kwam nadat een vriend van hem door een van de feestganger werd aangesproken. "Zondagochtend vroeg kreeg een 32-jarige Leidenaar een klap met een stuk hout. Dat ge beurde toen hij op de Nieuwe Mare bijna werd geraakt door een achteruit rijdende auto. De Leidenaar sprak de bestuurder daarop aan, waarna die hem een klap gaf met de stok. Het slachtoffer liep een gat in zijn hoofd op. Diezelfde ochtend kwam een 30-jarige Leidenaar ten val nadat hij tegen een over de Oude Vest gespannen lijn was gefietst. De man liep een wond aan zijn mond op en is overgebracht naar het LUMC. Vijf weken geleden emi greerde ze samen met haar man 'met een knoop in de maag en een brok in de keel' naar Amerika. Met het heilige voornemen om voorlopig geen stap meer op Nederlandse, laat staan Leidse, bodem te zetten. Want dat brengt je maar weer aan het twijfelen of dat vertrek naar een ver, vreemd land nou wel zo'n goed idee was. Toch was Eveline Idema zaterdag avond al weer terug in Lei den. En niet om 3 oktober te vieren, want 'ik hou he lemaal niet van 3 oktober', zo bekende ze. Eveline Idema werd zaterdag avond na afloop van de taptoe in de Burgerzaal onderscheiden met de ere penning van de gemeente Leiden. De nieuwe ereburger was tot haar vertrek naar de Verenigde Staten - waar haar echtgenoot Wilt Idema benoemd is tot hoogleraar Chinese taal- en let terkunde aan de Harvard Uni versity - hoofd van de afdeling Volkshuisvesting Technische Zaken bij de gemeente Leiden. Maar het ereburgerschap was niet bedoeld als afscheidsca deautje van de gemeente. De meest in het oog springende 'bijzondere verdienste' op grond waarvan zij zich voort aan ook aan de andere kant van de oceaan 'ereburger van de stad Leiden' mag noemen is het bedenken, organiseren en re gisseren van de bekroonde boe kenreeks 'Leids Verleden'. De boekenreeks, waarvan on langs het twaalfde en laatste deeltje over beelden en fontei nen uitkwam, was een uniek samenwerkingsverband tussen stad en universiteit. De deeltjes werden steeds geschreven door studenten die hiervoor stage liepen op het Stadsbouwhuis. Idema zorgde voor de begelei ding van de studenten, maar wist ook sponsors te werven. In het begin, toen de serie nog vrij onbekend was, ging zij boven dien zelf op pad om de deeltjes bij boekhandels aan de man te brengen, zo memoreerde loco burgemeester Tjeerd van Rij bij de uitreiking van de erepen ning. Naast haar werk voor 'Leids Verleden' onderscheidde Idema zich in het verleden nog door haar pionierswerk voor de kin deropvang in Leiden. Zij stond aan de wieg van verschillende kinderdagverblijven en van de stichting Kinderkan tines. „Dat was niet meer dan goed begre pen eigenbelang", relativeerde de laureaat deze activiteiten. „Ik was in die tijd gewoon in een positie dat kinderdagver blijven voor mij erg belangrijk waren." Hoewel het de gewoonte is dat nieuwe ereburgers pas op de avond van de uitreiking te horen krijgen dat ze onder scheiden worden, was Idema al wat langer op de hoogte. „Ze kwam toch altijd overal achter. Het had geen zin om te probe ren haar met een smoes uit Amerika over te laten komen", vertelde Van Rij. Idema: „Het waren mijn echtgenoot, mijn dochter en een wethouder die mij ervan overtuigden dat ik nu al terug moest komen naar Lei dén om de erepenning in ont vangst te nemen." Vandaag vliegt de kersverse ereburger weer terug naar haar nieuwe vaderland. „Ongetwijfeld weer met een knoop in de maag en een brok in de keel." 1927 Ir. G.L. Driessen (directeur Ge meentewerken) 1933 F.G. Rosier (referendaris ter Secretarie) 1933 Mw. A. Coert-de Jong (herope ning Stedelijk museum De La kenhal) 1936 3 October Vereeniging (50-ja- rig bestaan) 1939 Leidse Studenten Vereniging Minerva (100-jarig bestaan) 1941 Dr. W. Stuurman (directeur Slachthuis) 1950 W. van der Laan (voorzitter 3 October Vereeniging) 1952 Vereniging Oud Leiden (50-ja- rig bestaan) 1954 Mej. J.L. van Hoom (directrice meisjes HBS) 1964 Jhr. mr. F.H. van Kinschot (burgemeester van Leiden) 1965 Mw. Dr. C. Hovens Greve (arts te Leiden) 1967 H. de Wilde (voorzitter 3 Octo ber Vereeniging) 1968 Stichting Leidsche Spaarbank (150-jarig bestaan) 1969 Dr. E.H. Reerink (president curator Universiteit) 1970 Mw. dr. A.M.M. Smit (adviseur openbaar voortgezet onder- 1970 Kolonel Th. H. Wessels (com mandant Kokschool) 1970 S. Menken (25 jaar wethouder) 1971 Mr. G.C. van der Willigen (bur gemeester van Leiden) 1971 Mr. J.C. van Eek (notaris) 1972 Dr. MA van Dongen (chirurg te Leiden) 1973 J. van der Zwart (secretaris Bond van Amateurtuinders) 1974 Mr. Ph. de Ruijter de Wildt (voorzitter 3 October Vereeni ging) 1975 Rijksuniversiteit van Leiden (400-jarig bestaan) 1975 Pater M.G. de Ponti (rk priester te Leiden) 19761. Coster (voorzitter NW Lei den) 1977 Mw. J.M. van der Blom-Vijl- brief (oud-raadslid) 1978 Mr. C.J. Woudstra (oud-voor- zitter cie. beroepsschriften) 1978 M.J.J. Riethoven (sportorgani- 1979 H. Kleibrink (fotograaf, filmer, auteur) 1980 Dr. A.J. Vis (burgemeester van Leiden) 1980 A. Verboom (wethouder) 1980 P.F.S. Biegstraaten (voorzitter Sportstichting) 1981 P. Herfst (voorz. ver. belang stellenden De Lakenhal) 1982 Mr. D.E. Krantz (voorz. Sticht. Diogenes, reclassering) 1983 NV Boekh. en Drukkerij vh. E.J. Brill (300-jarig bestaan) 1984 Mr. C.J.D. Waal (wethouder) 1984 Mw. M.J.E. Kerckhoffs (jonge ren- en bejaardenzorg) 1985 Mw. A.B.J. van der Vliet-de Vries (huisarts) 1986 Mr. J.M.A. Biesheuvel (auteur) 1987 Rijksmuseum voor Volkenkun de (150-jarig bestaan) 1988 Mw. M. Servaes-Beij (Zangeres zonder Naam) 1988 J. van Zijp (oud-Leidato-voor- zitter, gemeenteraad, KNOV) 1989 R. RementariaTroncosco (ac tief bij Chili-front) 1989 Het Amerikaanse volk (tgv be zoek president Bush) 1990 Mw. prof. dr. C.W. Fock (kunsthistorica) 1991 Mw. M.J.E. Schouten-van Veldhuizen (oud-dir. st. Huis vesting Werkende Jongeren) 1992 R.D. Paauw (adjunct-hoofd redacteur Leidsch Dagblad) 1993 C. Jongejan (voorz. College van Kerkvoogden NH ge meente) 1994 Ds. Anton Dronkers (predi kant) 1995 H.A.M.M. Meijer (huisarts) 1996 Stad Oxford (tgv 50 jaar ste denband Oxford-Leidep) 1996 Mw. P. 1 larteveld en mw. A.JAM. Lasschuijt-van Tongeren (Leids Anjercomi té) 1997 Chr. Muziekvereniging Kunst en Genoegen (snow- en marchingband) 1998 Mr. J. Karstens (notaris) 1998 Mr. C.H. Goekoop (burge meester van Leiden) 1999 Mw. E. Idema-Stuijfzand (bedenkster boekenreeks Leids Verleden) Li- indvel Degstf 1 ^raat, half acht. Op dit moment moet andere kant van de stad op de Kaas- de taptoe beginnen. Het duurt dus uVel even voordat de eerste fanfare hier Jzal marcheren. Het geduldig wachten- ubliek is ondertussen een gewillige 1S ^ivoor de commercie. r komt een draaiorgel door de straat n. Twee mannen doen hun uiterste im het publiek wat kleingeld uit de zak- 2 kloppen. Dan komen er twee dames Jen gettoblaster waaruit opnieuw draai- ,er Jnuziek schalt. Uit grote linnentassen c erspen zij cd's. Een derde dame met cd's rop enige afstand, weer gevolgd door rkoper van irritant knipperende licht en lichtgevende duivelshoorntjes. En imt er weer een draaiorgel, en een ge- ragen met zwaailichten en een recla- :d op het dak. Een fotograaf schiet ;s van kinderen en deelt kaartjes uit. lollega volgt even later aan de andere an de straat. lan, dan rijdt er een wagen met het op- 'wegbebakening' door de Breestraat. }ert die de reflecterende roodwitte iutsen in de laadbak aan de man te :n? Nee, hier hebben we toch echt de voorbode van de taptoe. Nog een paar [afen, twee man politie te paard, een :wagen en meisjes die formuliertjes en waarop te lezen .staat dat muziek- iging De Burcht nog wel wat nieuwe le- in gebruiken, is daar dan de echte tap- luziekvereniging De Burcht mag de op- openen, waarna twirl-meisjes in trai- )ak, scouts met kransen, het bestuur e 3 October-Vereeniging, roeiers van en vrienden van de reveill-je langs eren. „Sluit u bij ons aan'. We verwach- achter het stadhuis, om half zeven, op taptoe moet traditioneel een 'lint van - door de stad vormen. In de Feestwijzer H n deelnemers nog eens aangemoedigd om iets met dat thema te doen. De korfbal lers van Sporting Trigon hebben die bood schap goed in hun oren geknoopt. Zij heb ben zich laten inspireren door de reclame campagne voor verlicht fietsen, en rijden met fietsen met verlichte korfbalringen door de stad. W Leiden viert al vast haar 60-jarig bestaan met een verlicht voetbalveld op een bakfiets en héél veel aanhang. Roeiers van Asopos De Vliet dragen een achttien meter lange boot met zich mee. „Lang, hè?" Damesgymnastiekvereniging Nieuw Brun- hilde heeft het 'lint van licht' heel letterlijk genomen. De 'dames' zijn ingesloten door twee lange slingers kerstboomverlichting. Een langs lopende fotograaf deelt kaartjes uit en BS Leiden biedt belangstellenden drie gratis proeftrainingen aan. Nadat er eerder op de dag wat regen is ge vallen, blijft het tijdens de taptoe gelukkig droog. Wel wordt het steeds frisser. De voet ballertjes van Lugdunum, die de tocht in de bakfiets afleggen, krijgen ter hoogte van het stadhuis een jasje aan. Koperblazers die even rust hebben, houden hun mondstuk stijf in de hand geklemd. Een ijshockeyploeg op skeelers houdt voor de jury een tussensprintje. Twee teamleden kunnen al die inspanning niet meer waarde ren. „Dit ken je toch niet maken, joh", zegt de één tegen de ander, een blik Heineken in de handschoen. „Ik ben helemaal verrot. Kom op. We stappen er uit. We gaan de kroeg in." Docos, vorig jaar door de jury beloond met een tweede plek, heeft er dit jaar extra veel werk van gemaakt. Een (nieuwe) tribune vol met knuffels, een enorme haring en een wit tebrood (het tiende haring- en wittebrood- toernooi), een tentje (het kamp) en een grote scheidsrechtersfluit worden door tientallen leden meegesleept. „Ja, wij gaan winnen hè?" zegt een jonge tje zelfbewust in de richting van de jury op de stadhuistrap. Later op de avond, na het juryberaad, blijkt dat hij nog gelijk had ook. Voetballertjes van UVS vermaakten zich prima tijdens de taptoe. FOTO TACO VAN DER EB eiir! ga iteit d een fiscus! r de ynchj :che e an vo( bezoeker aan de stad op de Steenschuur een sur- isch en bizar schouwspel te kan de overkant van1 het wa- iat een groepje heren in net nder een standbeeld te klap- I waaien en knipmessen. Eén een ketting om, de meeste en dragen een rood-witte Kenners herkennen natuur- ^ïeteen het uitgedunde ge- tebestuur, zonder de afgetre- 3,ivethouder Kruijt en zonder herstellende burgemeester Va- Het selecte gezelschap erg zijn best. Alexander old is de clown. Hij huppelt, maakt overdreven diepe buigingen' en strijkt om de vijf minuten door zijn haar. Collega's Hans Baaijens en Jan Laurier zijn vooral cheer leaders. Ze klappen zich de han den stuk, terwijl gemeentesecreta ris Klaas de Vries probeert om be scheiden op de achtergrond te blijven. De passage door het Van der Werfpark is natuurlijk een opmer kelijk onderdeel van de taptoe. Dat weet iedereen die de tocht als kind heeft meegelopen. Opeens geen rijen toeschouwers langs de kant maar donkere, enge bosjes. In de verte doemt het standbeeld op dat de herinnering aan de heldhaftige burgemeester uit het Leidse verzet levend houdt. De tocht door het park dient dan ook in stilte en met gepaste eerbied te worden afge legd. De 3 October-Vereniging be klemtoont dat ieder jaar weer in de Feestwijzer. Scouts salueren bij het passeren van het standbeeld, en groeten tevens de daaronder opge stelde gemeentebestuurders. Mu ziekkorpsen marcheren zwijgend langs, het hoofd gekeerd naar de verzamelde wethouders van de stad. Maar stil is het al lang niet De jeugdleden van Roodenburg blèren keihard de naam van hun favoriete voetbalclub. Dat Van Rij c.s. het maar goed horen. De schijnwerpers die het beeld van Van der Werf uitlichten staan na melijk ook op hen gericht. De lo co-burgemeester en zijn paladij nen kunnen dus niets zien van de kleurrijke spandoeken, borden en andere uitingen van clubliefde. Onder burgemeester Goekoop is daar stiekem al een oplossing voor bedacht. De stramme heren van de Vereniging moeten toezien hoe de hekken die de toegang tot de gemeentebestuurders afsluiten, op last van diezelfde bestuurders elk jaar een beetje opengaan. Er wordt niet langer simpelweg langs ge marcheerd, maar afvaardigingen van de clubs komen de wethou ders persoonlijk de hand schud den. En ook zaterdag liep dat wel eens uit de hand. „Je hoopt natuurlijk dat ze niet allemaal komen", zegt Alexander Pechtold. Nou, dat gebeurt dus wel. Honderden kinderen verdrin gen zich voor Hans Baaijens, Jan Laurier, Tjeerd van Rij, Pechtold en gemeentesecretaris Klaas de Vries. Van Rij krijgt kusjes. Er vallen gaten in de stoet omdat de receptie in het park uitloopt. Een lid van de ijshockeyclub knoopt een praatje aan en is ook na een aantal minuten nauwelijks te bewegen verder te (rol) schaat sen. ,,Ach het geeft ons wat te doen. Anders sta je daar maar te staan", vindt Van Rij. Feest voor verstandelijk gehandicapten leiden ruud sep De stoomtrein vol met geestelijk ge handicapten en hun begeleiders komt aanrijden bij het Smalspoormuseum aan het Valkenburgse meer. De leden van de Zoeterwoudse boerenblaaska- pel 'De Rammeljetsers' staan voor de deur te wachten. Op het zien van de trein grijpen ze naar hun instrumen ten. Hans telt af. 'Eén, twee, drie'. 'Vier', telt de trompettist verder. Hans telt opnieuw. 'Eén, twee, drie, vier'. 'Vijf, luidt het antwoord. Maar Hans laat zich niet uit het veld slaan. Hij is vandaag de dirigent en heeft zich voor deze feestelijke gelegenheid keurig aangekleed. Dus wanneer De Ram meljetsers even later alsnog beginnen te spelen, zit zijn gezicht in de plooi en slaat hij geconcentreerd de maat. De gasten stomen ondertussen in op perbeste stemming naar binnen. Zo. Dat heeft Hans toch maar weer mooi De treinrit en de ontvangst door de boerenblaaskapel zijn fantastisch, en vormen dan ook al jaren vaste onder delen van wat in de Feestwijzer ver meld staat als het 'Groot Feest voor verstandelijk gehandicapten'. Het feest wordt traditioneel op de ochtend van de tweede oktober georganiseerd door carnavalsvereniging De Hutspot ten. Het Spoorwegmuseum is inmid dels de vaste locatie voor dit bijzonde re onderdeel van de 3-oktoberviering. Bij de ingang naar de feestzaal wacht de bezoekers een eerste echte verras sing. Twee mensen delen kaartjes uit waarmee alle gasten een keer op de foto kunnen. Het EWR heeft achter in de zaal een kleurige achtergrond op gehangen met daarop een reuzenrad. Met een batterij aan polaroidcamera's leggen medewerkers van het energie bedrijf de gasten op de gevoelige plaat vast. De fotootjes worden ter plekke ingeplakt in een kartonnen lijstje. De rest van de ochtend worden de por tretten als kostbare kleinoden in de hand gehouden. Het is buiten niet helemaal droog meer, en De Rammeljetsers hebben in de hal een plekje gezocht. Maar als de laatste trein aan komt. moeten ze toch weer even de regen in. Met een droog 'Heren muzikanten...' dirigeert Hans de boerenblaaskapel naar buiten. Als even later de laatste gasten binnen zijn, kan het feest beginnen. Het feest in de zaal begint met nog meer Rammeljetsers, maar nu op het podium. Hans krijgt gezelschap van een tweede dirigent, terwijl voor het podium een aantal stellen een dansje wagen en een man de muziek aanvult met zijn sambaballen. Als de band de oude topper 'Daar bij die molen' in zet, is het pandemonium compleet. Voor het podium hebben zich twee zangers gemeld, onder wie Ruud die met zijn First Sony zijn eigen zangver sterker met zich meedraagt. Op het podium zelf gaan de muzikanten schuil achter de ruggen van drie diri genten. Spreekstalmeester en oud-Prins Pier re de Eerste heet zijn gasten welkom en gaat vervolgens voorop in de eerste polonaise. Maar niet voor lang. De tamboer-maitre neemt snel zijn plaats in, en marcheert de rest van de tijd keurig vooraan. Af en toe werpt hij zijn stok hoog de lucht in, tot vlak on der het dak van de hal, om hem even later weer netjes op te vangen. De tijdelijk waarnemend loco-burge meester houdt een welkomstwoordje, en daarna is het de beurt aan 'onze ei gen Ruud' om een liedje te zingen. Hij kondigt zichzelf aan, waarbij het enige verstaanbare een enthousiast uitge roepen 'Henny Huisman!' is. De zang die hierop volgt, doet de spreekstal meester bedenkelijk kijken. Na ander halve minuut komt hij het podium op, en gaat hij naast de zanger staan. Hij grijpt zijn kans. „Dank je wel Ruud, dank je wel. Kijk eens wat een ap plaus." Leden van De Hutspotten doen de Vil lage People, waarna de spreekstal meester 'alle zangers' uitnodigt om het podium op te komen om met z'n allen 'Sterren aan de hemel' van Frans Bauer te zingen. Een lid van de Raad van Elf slaat het tafereeltje ontroerd gade. „Het is heel dankbaar publiek. Al die dankbaarheid die je van die mensen krijgt, dat is hartverwar mend." Een medewerker van de 3 Oc tober-Vereeniging vindt het jaarlijkse feest voor verstandelijk gehandicapten het meest dankbare onderdeel van de viering en ook de mensen van het EWR hebben een bijzonder feestelijk begin van hun Leidens Ontzet. De Hutspotten doen nog twee acts, waaronder de oude carnavalstopper "Vader Abraham had zeven zonen'. Een zanger van het levenslied zet de zaal nog één keer op zijn kop. En dan zit het feest er weer op. De gasten ver trekken in gereedstaande bussen. Ruim voordat rond molen De Valk de kermis begint, zijn alle gasten al weer thuis.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9