Gala al net zo mat als festival Excelsior viert 90ste verjaardag Cultuur Kunst Derde kalf De Gooyer Ernst Jansz rekent af met zijn verleden Jong en oud zingen samen baandag 4 oktober 1999 n rijsdam, 071-5356444, plv. chef caroline van overbeeke 071-5356440 UTRECHT ANP Het Gouden Kalf voor de beste lange speelfilm is voor 'Abeltje' van Burny Bos. Het Gouden Kalf voor de beste acteur gaat voor de derde keer naar Rijk de Gooyer, nu voor zijn rol in 'Madelief: Krassen in het tafelblad'. De ze film won ook de Citroën Publiekprijs. Tot beste actri ce werd tijdens de slotavond van het Nederlands Filmfes tival in Utrecht Nadja Hüp- scher uitgeroepen voor haar rol in 'De Boekverfilming'. Het Gouden Kalf voor de beste regie van een lange speelfilm ging naar Roel Rei- né voor The Delivery. Het beste scenario van een lange speelfilm was volgens de jury dit keer geschreven door Gei Poppelaars en Timo Velt- kamp (Missing Link). Chris Vos en André van der Hout wonnen het Gou den Kalf voor de beste lange documentaire met hun 'De illusie aan de macht - 1412 dagen kabinet-Den Uyl'. De Televisieserie De Daltons kreeg de Prijs van de Neder landse Filmkritiek. De Speci ale Juryprijs ging naar lan Kerkhof voor zijn film Shabondama Elegy. De Grol- sch Filmprijs was voor Ron Termaat voor Lef en de Grol- sch Prestatie Prijs voor Edy Terstall voor zijn inzet in het algemeen. Volgens de jury heeft Bur ny Bos met Abeltje een jeugdfilm van internationale allure geproduceerd. Zonder afbreuk te doen aan het boek van Annie M.G. Schmidt heeft hij een eigentijdse ver sie weten te creëren. Rijk de Gooyer speelt vol gens de jury in Madelief zijn zoveelste glansrol: „Zijn spel is van grote klasse en recht vaardigt allezins de toeke- ning van een derde Gouden Kalf. Hüpscher kreeg een Kalf omdat ze in De Boekverfil ming „bekwaam de lastige klippen en opdoemende val kuilen die aan deze rol kle ven wist te omzeilen". Vijftien jaar na het uiteenvallen van 'zijn' Doe Maar laat Ernst Jansz weer van zich horen. Het popidool van weleer heeft zijn eerste solo-album gemaakt. Met 'De Overkant' heeft de 51- jarige Jansz een punt achter het verleden gezet. „Op deze cd heb ik een inventarisatie van mijn leven gemaakt. Alles is netjes gerangschikt. Nu kan ik met een schoongemaakt hoofd de toekomst inkijken." Direct een misverstand uit de wereld helpen. Ernst Jansz - nog altijd woonachtig in het Brabantse plaatsje Neerkant - heeft in de vijftien jaar die scheiden tussen het laatste concert van Doe Maar en het uitkomen van zijn album zeker niet stilgezeten. Behalve met het schrijven van twee boeken (Gideons droom en De Over kant), was hij druk met het componeren van film- en thea- termuziek, produceren voor an deren (Blue Murder en Bram Vermeulen) en het begeleiden van een klassiek zanger (Mat- thieu van de Manakker). Tussen al die bedrijven door vond hij ook nog tijd om op te treden met de formatie Rien Ne Va Plus en Boudewijn de Groot. Door al die uiteenlopende ac tiviteiten stond het maken van een solo-cd zeker niet hoog op Jansz' prioriteitenlijstje. Dat hij eindelijk toch overstag ging om de studio's in te duiken, lag vol gens hem meer aan anderen dan aan hemzelf. „Ik stond zelf niet zo te springen om deze plaat te maken. Het waren meer de mensen in mijn naaste omgeving die mij ervan pro beerden te overtuigen dit te gaan doen. En ach, nu het zo ver is gekomen, ben ik ook wel blij en opgelucht. Ik ben de vijf tig gepasseerd en dan is het goed een bepaald gedeelte van je leven te kunnen afsluiten. Om er een punt achter te zetten zoals ik het zelf zeg. „Van nature ben ik iemand die de neiging heeft veel terug te denken. Terug te denken aan de mooie dingen in het leven, maar zeker ook aan de minder mooie dingen. De liedjes op de plaat zijn niet anders dan de weerslag van al die dingen waarover ik de laatste jaren veel nagedacht heb. En dan doel ik niet alleen op mijn Indische achtergrond en de successen met Doe Maar, maar ook op de dagjes met vrouw en kinderen naar het strand." „Het is goed voor mij geweest om die gedachten aan de plaat toe te vertrouwen. Ik weet me de daardoor hoe ik nu in het le ven sta. Het is voor mij geor dend. Het hoofd is schoon." Lachend: „Ik kan als man met inmiddels grijzende slapen -en vader van twee kleine kinderen nu met een opgeruimd gevoel de toekomst inkijken." Ook al wil Jansz het verleden met Doe Maar het liefst laten rusten („die periode is geweest, daar is voldoende over gezegd en geschreven"), hij begint zelf over het contact dat hij nog al tijd heeft met zijn collega's van toen. „Jan Hendriks heeft deze cd niet alleen geproduceerd, ook bij de gitaarpartijen heeft hij me bijgestaan. Het contact met Jan is dan ook het inten siefst. Maar ook Hennie Vrien- ten en Jan Pijnenburg zie ik nog regelmatig." „Het is traditie om eéns in de zoveel tijd in een vakantiehuisje bij elkaar te komen om lekker te kunnen ouwehoeren en een partijtje Risk te spelen. Op dat soort dagen mijmeren we na tuurlijk wel eens over de perio de van Doe Maar, maar geen van ons allen verlangt terug naar die tijd. Spijt van de beslis sing om destijds te stoppen heeft niemand van ons." We derom lachend: „Misschien al leen Jan Pijnenburg een beetje, want die zat per slot van reke ning het kortst bij de groep." Of het bij dit ene solo-album, waarop onmiskenbaar het ge luid van Doe Maar te herken nen is, blijft, weet Jansz nog niet. „Het is me niet meegeval len om weer een plaat te moe ten maken. Daarom denk ik dat ik me de komende tijd eerst maar 'ns richt op het afmaken van een pianoconcert waar ik al een hele tijd mee bezig ben. De eerste elf minuten zijn klaar, nu de rest nog." Sporty Spice solo in Paradiso delft Melanie Chisholm, beter bekend als Sport Spice Mel C., w*«eeft op 28 oktober een soloconcert in popzaal Paradiso in Am- Sterdam. Het concert is onderdeel van een vijf weken durende .M. Journee. Mel C. geeft optredens in elf landen op drie continen ten. Volgens concert-organisator Mojo is bij Mel C. solo sprake van een metamorfose. De zeer populaire kinderpop van de Spi- ;edrre Girls zou zijn ingeruild voor haar voorliefde voor alternatieve of orock. Met haar begeleidingsband gaat ze onder meer de punk- eeijdassieker 'Anarchy in the UK' spelen. Voor haar eerste solo-al- merbum werkte ze samen met de vermaarde producer Rick Rubin, oet^lubin werkte eerder met alternatieve acts als Beastie Boys en de Red Hot Chili Peppers, taakf keliji dejurks schimmenspel voor kinderen )(jp'|_eiden In Tuinzaal de Burcht houdt Leids Cultureel Centrum ie ()de X op 9 oktober een kindermiddag met een Turks schimmen- leidspel. Dit eeuwenoude poppenspel wordt gespeeld achter een moeiwit doek. Een speler houdt poppen voor een lichtbron, waar ven door hun schaduw op het doek valt. De twee belangrijkste pop- tegpen uit dit spel zijn Karagöz en Hacivat, die vergelijkbaar zijn at vijnet Jan Klaassen en Katrijn. Het Turks schimmenspel over twee p zeheksenfamilies begint zaterdag 9 oktober om 14.30 uur. kanj >rgel v°°> Jeugdtheater Hofplein vindt tijdelijk onderkomen lencentrum Monte Carlo bood uitkomst. Met het nieuwe pand is ook de kerstproductie Alice in Wonderland veiliggesteld. De voorbereidingen van deze uit voering zijn inmiddels in volle gang. Het theatergezelschap zal zijn nieuwe onderkomen blij ven gebruiken totdat het eigen lijke Hofpleintheater weer is opgebouwd. Dit duurt nog on geveer een jaar. irbn {Jjjet Jeugdtheater Hofplein in ptterdam heeft een nieuwe in djek. Een zalencentrum aan de eunrfestzeedijk dient voorlopig als ig.„ldelijk onderkomen. Enkele ;n stiaanden geleden brandde het rerkienlijke Hofpleintheater uit :hat[ moest het gezelschap nood- ie tcfdwongen op zoek naar ander derdak. Het voormalige za- ud-minister Andriessen in Jieiiw bestuur NewMetropolis [tmSTERDAM ;em uit' Iralët Amsterdamse weten- hte (iiapsmuseum NewMetropolis en aeft een nieuw bestuur met als i eniorzitter oud-minister van 1 in ({onomische Zaken J. Andries- ma. jn. Directeur van NewMetro- /oorilis wordt Peter Rijntjes. Het 1 depuwe bestuur moet het we- 5 Iranschapscentrum aan het IJ, ervait al sinds zijn oprichting in h ai|97 met financiële problemen ige Bknpt, weer gezond maken, en fcwMetropolis dreigde begin jaar zijn deuren te moeten iten, nadat surséance van betaling was aangevraagd. Deze zomer was de schuld al opgelo pen tot 13 miljoen gulden. Fi nanciële steun van twee minis teries en de gemeente Amster dam maakte echter een door start mogelijk, waardoor het voortbestaan van het instituut voor zeker vijf jaar is gewaar borgd. Het instituut gaat nauw sa menwerken met de Universiteit van Amsterdam, de Hogeschool van Amsterdam en de stichting Raad van Overleg voor de Me taal- en Elektrotechnische In dustrie. Roel Reiné, de 'beste Ne derlandse regisseur' van het afgelopen jaar, mocht als jonge debutant naast twee Nederlandse acteurs van internationale faam staan. „Niet te geloven, zij zijn mijn filmhelden," sta melde Reiné, het Gouden Kalf tegen de borst druk kend. Jeroen Krabbé en Rutger Hauer stonden er bij en keken ernaar. Hun aanwezigheid gaf het Film gala tenminste nog enige allure. UTRECHT ROBIN BRUINSMA/GPD Even eerder had regisseur Paul Verhoeven de zaal met geno digden vanuit Los Angeles toe gesproken. Hem goed beluiste rend gloort er een sprankje hoop voor de Nederlandse film aan de verre horizon. Verhoe ven zou best weer eens in Ne derland willen werken. Hij noemde echter niet de namen van jong talent en nieuwko mers, maar uitgerekend die van... Krabbé en Hauer, het tweetal dat op een brullende motor naar het podium reed om daar de Gouden Kalveren voor de beste regisseur en speelfilm uit te reiken. Met zijn lange jas nog aan, alsof hij meteen daarna weer in de hem zo dierbare afzondering wilde treden, deed Hauer wat van hem werd gevraagd, in een een-tweetje met filmmaatje Krabbé hun succesfilm Soldaat van Oranje parodiërend: „Sche- veningen, lui, Scheveningen. Nee, lui, Utrecht lui." Even eer der op de avond had filmmaker lan Kerkhof, in wiens met de Juryprijs bekroonde film Shabondama Elegy acteur Thom Hoffman onverbloemd 'dingen doet' met dat drielette- rige woordje, de wat wrange toon van het slotfeest al gezet. „Ik las in de krant dat dit beeld je een straatwaarde van 4000 gulden heeft. Welke straat?" En weg was Kerkhof alweer. Rijk de Gooyer komt zijn derde Gouden Kalf uit zijn carrière in ontvangst nemen uit handen van René Soutendijk (midden) en Monique van de Ven. foto cpd/robin utrecht Of anders Rijk de Gooyer, die zijn derde Gouden Kalf in zijn carrière mocht ophalen. „Wel zorgen dat het heel thuis komt, Rijk," gaven Monique van de Ven en Reneé Soutendijk hem mee, De Gooyer herinnerend aan de keer dat hij zijn Kalf uit een taxi had gesmeten. Rijk de Gooyer nam de prijs, de eerste van de avond, onderkoeld in ontvangst. „Dat gaat lekker snel zo. Kan ik meteen naar huis. Hopelijk is er volgend jaar wat meer competitie." Nee, het Filmgala verliep net zo mat als het Filmfestival de voorbije negen dagen, ondanks de live muziek van het orkest Jubileumuitvoering Lissese zangvereniging op 8 oktober De Volharding en de door Karin Bloemen (trendy nieuw rast akapsel) gezongen filmmedley. De gasten gedroegen zich ru moerig, luisterden amper naar de dankwoorden en schrokken toen Ricky van Gastel (hoofd rolspelertje) en Burny Bos (pro ducent) van Abeltje met een luide knal werden geïntrodu ceerd om vervolgens zichzelf te noemen als één van de genomi neerden voor de Publieksprijs. Zo kan dat gaan op het Neder landse Filmgala. Iedereen wist toen natuurlijk al dat Abeltje niet de grootste gunst van het publiek had gekregen. Madelief wel en regisseur Ineke Hout man deed welgemeend spon taan. En ach, schattig was de anek dote van Nadja Höpscher (bes te actrice in De boekverfilming) natuurlijk wel. Ze had op het Centraal Station een meisje ontmoet en dat meisje herken de Nadja. Haar verdrietige ge zichtje begon eventjes te stra len. „Als ik jouw film zie, word ik weer gelukkig," liet ze Nadja weten. Maar verder? Ja, een gouden penning van de stad Utrecht voor de scheidende festivaldi recteur Jacques van Heijningen, die later, na middernacht, met zijn medewerkers een af scheidsfeestje vierde. En dan nog een steek onder water, af geleverd door Roel 'de beste re gisseur' Reiné. „Ik beschouw dit Kalf als een erkenning van een nieuwe generatie filmers en ik geloof dat het nu ook tijd is voor een nieuwe generatie film recensenten," sneerde Reiné, wiens film The Delivery in de pers is afgeschoten. Gezellig toch, zo'n Filmgala? Ja, hooguit voor het baby'tje van een paar weken dat back stage op de schoot van zijn moeder lag te slapen. „Hij ge niet na, hij mocht even tussen de borsten van Karin Bloemen liggen." 5E ARIE INT VELD is bef ook, christelijk Gemengde Zangvereniging mtei!celsior stevent af op een verjaardag. De ovekte verjaardag om precies en zijn en de hjarmee mag Excelsior zich rekenen tot de ntendste verenigingen in Lisse. Het verjaar den |gsfeest WOrdt gevierd met een uitvoering gger>i vrijdag 8 oktober in de Pauluskerk aan c,a" Ruishornlaan in Lisse. p een oktoberavond in 1909 werd bij 1 inwoners van Lisse een circulaire be- met daarin de uitnodiging om een gadering bij te wonen om te komen tot oprichting van een zangvereniging, rtig personen gaven aan die uitnodiging oor en nog diezelfde avond was de ver een feit, met als eerste dirigent Herrewijn. et duurde tot 1913 voordat Excelsior t een eerste zangavond naar buiten trad, ar sindsdien is het koor niet meer bui beeld geweest. Dirigent Theo Wester- bracht Excelsior vanaf 1926 naar een g niveau. Het koor telde inmiddels dan honderd leden. Onder grote be langstelling werden oratoriums uitgevoerd in de veilinghallen, werd gezongen met het Residentie-orkest en de Amsterdamse or kestvereniging, werden concours bezocht en prijzen in de wacht gesleept. In die da gen werd ook 'Klein Excelsior' opgericht voor de jeugd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het koorieven van Excelsior in Lisse nood gedwongen gestaakt. Maar na de bevrijding draaide het zangkoor weer alsof het nooit van de planken was geweest. In 1964 kreeg de vereniging een grote slag te verwerken. Dirigent Theo Westerdaal overleed, na 38 jaar zonder onderbreking Excelsior geleid te hebben. Hij was de stuwende kracht van deze vereniging. Excelsior slaagde er in om nog in datzelfde jaar een nieuwe dirigent aan te trekken: de toen 20-jarige Pieter de Jong uit Haarlem, die met de zangvereni ging nieuwe wegen insloeg. Er werden plaatopnamen gemaakt en re gelmatig was zo'n opname via de radio te beluisteren. Andere hoogtepunten zijn de Kerstzangdiensten in de Christelijk Gere formeerde Kerk te Lisse, die al zo'n vijfen dertig jaar door Excelsior muzikaal worden opgeluisterd. Sinds 1975 brengt het koor jaarlijks de Crucifixion. Traditie is ook de deelname aan de Volkskerstzang in het Concertgebouw in Haarlem. Het tegenwoordig uit 75 personen be staande koor heeft het elan om met gemak tot ver in het volgende millennium te blij ven voortbestaan. Maar nieuwe leden zijn welkom. Zij kunnen op de wekelijkse repe tities op maandagavond in gebouw Salva- tori in de Wagenstraat met Excelsior ken nismaken. Het verjaardagsconcert van Excelsior wordt vrijdagavond opgeluisterd met so praan Bep Kaptijn en de Brassband Haar lem onder leiding van Coen van 't Hof. Het orgel in de Pauluskerk wordt die avond be speeld door Dirk Out en de algehele leiding berust bij dirigent Pieter de Jong. Op het programma staan diverse stuk ken, waaronder Locus Iste, een orgelsolo, een optreden van de Brassband, het Geist- liches Lied, Deutsche Messe, Hark, hark my soul en vele andere nummers. Aanvang: 20.15 uur. chiefr ;n aafl famaip0RDW||K a zje| gn za|jgheid gaven ze zich eraan over: de kinde- was in van kinderoor pe Regenboog in De Rank in Noordwijk. De klein- 0 ddlfS.Van De Regenb°og mochten zaterdag zingen met de 'grote men- ri en' van de zeven andere Noordwijkse koren. Aanleiding voor de 'Ko rendag' in De Rank was de viering van de Dag van de Ouderen. Van de partij waren ook Multiple Voice, De Zeekanters, het Noordwijks Dubbel Mannenkwartet, dames- en herenkoor St. Jeroen en Maria ter Zee, KBO Koor en Mozaïek. foto henk bouwman R 'j „Van nature ben ik iemand die de neiging heeft veel terug te denken."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7