Forse straffen op omkoping in buitenlaif Economie Shell gaat oliewinning extra reorganiseren Ilegale cd's platgewalst Kolengravers RSV nu opeens wel te verkopen Uitzendbureau vluchteliry Emplooi wordt zelfstandig Nieuw belastingstels drukt opbrengst polis; Mede-oprichter van Sony overleden MAANDAG 4 OKTOBER 1999 iAA Spanje zoekt mil joen arbeiders madrid Spanje heeft zo'n gebrek aan arbeidskrachten dat de regering in Madrid de komende drie jaar een miljoen buiten landse arbeiders wil aantrekken. Hun aantal zal daardoor ver dubbelen. Volgens de krant El Pais worden de nieuwe arbeiders vooral geworven in Polen, Marokko, Roemenië, Ecuador, Co lombia en Mali. Bouwondernemingen en boeren vinden in vele delen van het land nauwelijks nog Spanjaarden die voor hen willen werken, hoewel de werkloosheid in Spanje tot de hoogste van de Europese Unie behoort. Zij zoeken daarom hun heil bij illegalen. De regering in Madrid wil daar een einde aan maken. Zij tekende onlangs een overeenkomst met Marokko over de komst van werknemers uit dat land naar Spanje. Volgens El Pais zijn soortgelijke overeenkomsten in de maak met Polen, Roe menië, Ecuador, Colombia en Mali. Directeur Daf Trucks overleden eindhoven Henk Momber,'directeur communicatie en directie secretaris van Daf Trucks in Eindhoven, is daags voor zijn 55ste verjaardag onverwacht overleden. Zijn familie heeft dat zater dag meegedeeld. Momber werkte bij Daf sinds 1983. Hij was niet alleen woordvoerder bij hoogtepunten, maar ook tijdens de zwartste bladzijde uit de geschiedenis van de Eindhovense vrachtwagenfabriek, de dreigende teloorgang in 1993. Hij werk te eerder onder meer bij het RSV-concern. Brussel keurt overname van EZH goed brussel De Europese Commissie is akkoord gegaan met de overname van het Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) door het Duitse PreussenElektra AG, eigendom van Vega AG. Volgens de commissie overlappen de activiteiten van beide bedrijven el kaar maar voor een klein deel en vormt de overname dus geen bedreiging voor de concurrentie op de Nederlandse energie markt. EZH is het kleinste van de vier Nederlandse elektriciteits bedrijven. Het heeft een marktaandeel van minder dan vijftien procent. Laagste appelprijzen in vijf jaar den haag De Nederlandse appeltelers hebben een matig sei zoen 98/99 achter de rug. De gemiddelde opbrengst van 53 cent per kilo is de laagste in vijf jaar tijd. Het Productschap Tuin bouw vermoedt dat de omvangrijke oogsten in Europa de oor zaak zijn, evenals de afnemende vraag vanuit Rusland. In Ne derland kochten huishoudens dit voorjaar gemiddeld 10 pro cent minder appels. Het Productschap heeft geen hooggespan nen verwachtingen voor het nieuwe verkoopseizoen, dat na de pluk net is begonnen. De Europese appeloogst is opnieuw gro ter. Vooralsnog variëren de opbrengsten voor de telers tussen de 50 en 60 cent per kilo. Nederland exporteert jaarlijks onge veer 190 miljoen kilo appels, voornamelijk Jonagold en Elstar. Pakhoed verkoopt drie terminals Rotterdam Het Rotterdamse concern Pakhoed heeft drie termi nals verkocht aan het Zaanse bedrijf Koole. De transactie was al eerder aangekondigd. De verkoop was een van de voorwaarden die de Europese Commissie stelde aan de fusie tussen Pakhoed en Van Ommeren. Het gaat om een terminal in het Rotterdamse havengebied en twee terminals in Nijmegen voor de opslag van eetbare oliën en vetten. Bij de drie terminals werken ongeveer 100 mensen die mee naar Koole gaan. Beide partijen verstrek ken geen financiële details over de overname. Het familiebedrijf Koole, met 110 werknemers, is gespecialiseerd in transport en opslag van eetbare oliën en vetten. Vaarverbod na acties van bonden Rotterdam De actie van de internationale transportbond ITF tegen schepen onder goedkope vlag heeft geleid tot een vaarver bod voor drie schepen en een claim van één miljoen gulden aan achterstallig loon. Volgens bestuurder R. Touwen zijn de afgelo pen week 36 schepen bezocht en dertien CAO's afgesloten voor bemanningen die kregen onderbetaald. Zeelieden bleken in en kele gevallen ook nog salaris tegoed te hebben. De drie schepen die een vaarverbod kregen opgelegd, waren volgens Touwen in een belabberde staat van onderhoud. De meest gevreesde goed kope vlaglanden zijn Belize. Honduras en Cyprus. Deze landen hebben geen eigen inspectie en zijn voor eigenaren bovendien aantrekkelijk wegens zachte belastingvoorwaarden. Koperconcern Phelps naar wereldtop phoenix Het Amerikaanse koperconcern Phelps Dodge Corpo ration is door de overname van branchegenoot Cyprus Amax opgerukt naar de tweede plaats op de lijst van grootste koper producenten ter wereld. Alleen het Chileense staatsbedrijf Co- delco is met een jaarproductie van 1,5 miljoen ton nog groter. Phelps komt na de inlijving van Cyprus op 1,2 miljoen ton. Phelps Dodge telt voor de overname een bedrag van 3,7 miljard gulden neer. Aanvankelijk leek het erop dat Cyprus Amax zou gaan fuseren met het eveneens Amerikaanse Asarco. Het over namebod van Phelps kon Cyprus echter niet weigeren. Forbo-Novilon breidt productie uit coevqrdenForbo-Novilon, fabrikant van vloerbedekking, gaat de productie in Coevorden uitbreiden. Dat vergt een investering van 90 miljoen gulden. De Zwitserse concernleiding van Forbo- groep, waartoe de 'zeilfabriek' behoort, heeft groen licht gege ven voor de uitbreidingsplannen. De investering leidt tot tussen de 100 en 150 nieuwe arbeidsplaatsen. Momenteel telt de Coe- vordense fabriek 195 medewerkers. Reorganisatie bij Hunter Douglas geldermalsenOm efficiënter te kunnen werken voegt Hunter Douglas twee Nederlandse raambekledingsdochters samen. De ABN-vestiging in Geldermalsen gaat dicht en de activiteiten gaan naar een uitgebreid Hadecora in Hardinxveld-Giessen- dam. ABN-Tolbert krijgt er twee productielijnen van Hadecora bij. Er vallen geen ontslagen. Het fusiebedrijf Luxaflex Neder land heeft een omzet van 80 miljoen gulden en 300 medewer kers. Zakenman moet voorzichtiger worden met steekpenningen Sf ruswuk anp Shell werkt aan een reorganisa tie in de divisie die zich op de exploratie en productie van olievelden toelegt. Het oliecon cern wil in die sector de kosten verder terugdringen. Uitgaand van een scenario van een lage olieprijs (14 dollar per vat) staan de winstmarges onder te grote druk, vindt Shell. Shell-woordvoerder M. Broe ders bevestigt dat over de plan nen overleg is gevoerd met de relevante ondernemingsraden. Geluiden dat bij de reorganisa tie. die midden 2000 moet zijn afgerond, vijf tot tien procent van de banen verdwijnen, zijn hem niet ter ore gekomen. ,,Er zijn nog geen aantallen ge noemd." Binnen de olieveld-divisie zou vooral de internationale staf moeten inleveren. Shell denkt kosten te kunnen bespa ren door deze dure 'expatriots' (twee- tot drieduizend werkne- Nederlandse bedrijven en personen die zaken doen met het buitenland, lopen grote strafrechtelijke risico's door de invoering van nieuwe anti-corruptiewetgeving. Om koping is nu in veel landen nog gemeengoed en in Ne derland zelfs aftrekbaar van de belasting. Maar na 1 ja nuari kan een feestelijk onthaal van een Russische over heidsfunctionaris in Moskou een Nederlandse zaken man vier jaar cel en een miljoen boete kosten. Boven dien wordt het vonnis openbaar gemaakt. amsterdam gpd Dat heeft een vertegenwoordi ger van het ministerie van eco nomische zaken verklaard op een persconferentie belegd door accountantskantoor Deloitte Touche. Ook de Amerikaanse ambassadeur in Nederland was aanwezig. Vol- Speculatieverlies Europese bank roept vragen op brussel anp In de Tweede Kamer en in het Europees Parlement zijn vragen gerezen over de forse specula- tieverliezen die de Europese In vesteringsbank (EIB) begin ja ren negentig zou hebben gele den. PvdA-Kamerlid Crone wil dat minister Zalm (Financiën) als lid van de raad van toezicht van de bank aandringt op een onderzoek door de Europese fraudebestrijdingsdienst Olaf. De EIB weigert tot nu toe zo'n onderzoek. Volgens de Deense europar lementariër Blak heeft de bank bij speculaties op de geldmarkt bijna een half miljard gulden verlies geleden. Zijn PvdA-ffac- tiegenoot Van Huiten is op de hoogte van het onderzoek van Blak, die zelf zaterdag onbereik baar was. „Het Europees Parle ment is al een tijdje bezig met de zaak. Het eist duidelijkheid en dreigt anders kredietgaran ties te onthouden." Van Huiten, net als Blak lid van de begrotingscontrolecom missie van het europarlement, zit het hoog dat de bank weigert in zee te gaan met Olaf. Deze fraudebestrijders mogen bij de EU-instelliilgen onderzoek doen naar fraude, wanbeheer en doofpotpraktijken. EIB-pre- sident Unwin ligt dwars. Vol gens hem is Olaf niet bevoegd tot onderzoek bij de bank. Van Huiten verwijt de bankier een „juridisch formalistische bena dering". Crone zal morgen minister Zalm om opheldering vragen, aldus de PvdA-europarlementa- riër. De minister zit namens de Nederlandse staat in de toe zichthoudende 'board of gover nors' van de EIB, waarin alle vijftien EU-lidstaten zitting hebben. gens Deloitte-juriste S. Bleker- Van Eyk is vooral het midden- en kleinbedrijf nog in grote ma te onwetend van wat hen boven het hoofd hangt. Een wetsontwerp dat ter be handeling ligt bij de Tweede Kamer en per 1 januari zou moeten worden ingevoerd, zet maximaal vier jaar gevangenis straf en een miljoen gulden boete per persoon op betrok kenheid bij omkoping van ambtenaren in buitenlandse dienst. Tot nu toe gold zo'n ver bod alleen voor ambtenaren van eigen bodem. Tegelijkertijd wordt de vervolging vereenvou digd. Wanneer een concurrent er achter komt en het doorgeeft aan een officier van justitie, kan de zaak in principe gaan rollen, aldus Bleker. Momenteel werken de 28 lid staten van de organisatie voor economische samenwerking Oeso aan de strafbaarstelling van omkoping. De VS heeft zo'n wet al sinds 1977 en is sinds dien aan het lobbyen om de zelfde 'spelregels' ingevoerd te krijgen bij zijn handelspartners. De Amerikanen beweren voor '30 miljard dollar per jaar' aan orders mis te lopen doordat zij alleen hun eigen koffie en broodje mogen betalen, terwijl de andere nationaliteiten kwis tig met gevulde enveloppen en company creditkaarten wappe ren. Dat bedrag is gebaseerd op een 'schatting", verklaarde am bassadeur Cynthia P. Schnei der. Onderbouwing ervoor had zij niet. Zomin als het ministe rie van economische zaken of Deloitte kon zeggen hoeveel er door Nederlandse bedrijven als steekpenning of omkoopsom wordt afgetrokken op hun be lastingaangifte. „Dat weet nie mand precies", aldus EZ-verte- genwoordiger A. van Over- beeke. Er bestaan alleen 'indrukken' Bangkok Een bulldozer in de Thaise hoofdstad Bangkok heeft afgelopen week een enorme berg illegale cd's en cassettes platgewalst. De demonstratie, georganiseerd door de overheid, moet de makers van deze muziekdragers ontmoedigen door te gaan met het ontduiken van reproductierechten. De inbeslaggenomen voorraad vertegenwoordigde een waarde van een slordige 1,5 miljoen gulden. FOTO AFP PORNCHAIKITTIWONOSAKUL De kolengravers die begin jaren tachtig mede aanleiding waren tot de ondergang van het RSV-concern, staan sinds kort aan de Houtkade in Goes. Het bedrijf Die- seko uit Sliedrecht, eigenaar van de ma chines, verscheept ze de komende jaren in delen naar Amerika. Daar worden ze omgebouwd en verkocht. Het concern Rijn-Schelde-Verolme inves teerde rond 1980 zo'n 400 miljoen gulden in het project met de kolengravers, die wer den gebouwd bij de RDM in Rotterdam. De machines waren bedoeld voor de Ameri kaanse markt. Het project werd een fiasco doordat RSV voor de verkoop van de kolengravers in zee ging met de Amerikaan James D. Stacy. De Raad van Bestuur had een grenzeloos ver trouwen in Stacy en liet de zaken in Ameri ka helemaal aan hem over. Stacy en zijn partners maakten misbruik van die ruimte. Hoewel grote kolenmaatschappijen inte resse hadden in de machines, kwam de verkoop niet van de grond. De parlementaire enquêtecommissie die het RSV-debacle in 1984 onderzocht, kwam tot de conclusie dat de Raad van Bestuur van het concern de zaak bewust uit handen had gegeven, wat leidde tot 'veronachtza ming van de grote risico's' die aan het ko- lengraversproject waren verbonden. Ook de Raad van Commissarissen, het ministe rie van Economische Zaken en de onlangs overleden regeringswaarnemer J. Molken- boer gingen volgens de commissie niet vrij uit. De overgebleven kolengravers - een paar zijn destijds wel in Amerika terecht geko men - hebben tot 1990 bij de RDM buiten gestaan. Daarna zijn ze volgens directeur P.E. van Es van Dieseko twee jaar 'ergens in een weiland' gestald. In 1992 heeft Dieseko 35 machines overgenomen en ze bij het be drijf binnen gezet. Machinefabriek Goes, die onderdelen voor Dieseko heeft geleverd, heeft de Slie- drechtse onderneming gewezen op de mo gelijkheden van de AKF-hal. Die stond sinds de sluiting van de apparaten- en ket- elfabriek van de Koninklijke Schelde Groep al enige tijd leeg. Een uitstekende locatie om de kolengravers te stallen, aldus Van Es. De oude kolengravers worden gemoder niseerd. De hydraulische aandrijving wordt bijvoorbeeld vervangen door een elektrisch systeem. „Het oude concept is eigenlijk he lemaal weg", zegt Van Es. „Er komen zo veel nieuwe componenten in dat het eigen lijk nieuwe machines worden." Dat proces gebeurt volledig in Amerika. Regelmatig worden daarvoor de bestaande delen van de machines naar de andere kant van de Atiantische Oceaan verscheept, waar ze in elkaar worden gezet en verkocht. Er bestaat volgens Van Es volop belangstel ling voor de kolengravers. „Er is een grote markt voor. We hebben er inmiddels tien, twaalf verkocht, dus dat gaat heel goed." aan de hand van periodieke enquêtes onder zakenlieden waarbij zij een land waarmee zij zaken doen een cijfer geven voor 'corruptiegevoeligheid'. Nederland scoort daarin 9,2 op een schaal van tien (weinig corruptie), en Rusland 1,4 (erg veel corruptie). Opmerkelijk is de rol die de overheid bij de vervolging van corruptie geeft aan 'verklik kers'. Justitie heeft geen mid delen om buitenlandse corrup tie zelf te onderscheppen, maar rekent erop dat 'de con current' die op dezelfde order aast wel een boekje open zal doen als hij een vermoeden heeft van onoorbare praktij ken. Ook opmerkelijk is de rol die de overheid geeft aan 'ne gatieve publiciteit' als preven ten van tie voor corrupt gedricet bericht in de krant of ofocl dodelijk zijn voor eeifldas Daar zijn ondernemerbur voor dan voor boetélut klaart Bleker. Red Volgens Bleker maaki geving het noodzakelij bedrijven 'minimaal dar, drijfsvoenng doorlicht» 'fraude corruptiecode' mei aparte 'gedragscode tie en die 'aan de arbeid^pel ten koppelen.' „Je moftvit weten en opschrijven floo en niet mag, hoe er tegjjen treden wordt en wat v<ynet ties het bedrijf er op zejiek dan toch fout gaat, kan| strafverzachting zorgef rechter ziet dat een be in ieder geval vooi heeft." geeft de formule van dlek. rende en ondersteunrfest; plussers de doorslag. „Jdeli wat zich afspeelt en stiaan zoveel tijd in de werksen als nodig is." Zij schat!m tal vluchtelingen die tcfdvv land zijn toegelaten mpdei der werk zitten op 15.00 „Er zitten allerlei met sen met een behoorlijfW ding die zo ergens terej-^*- nen. Voorwaarde is daui maatwerk wordt gelewl* derland kent een tekort sen terwijl in asielcentijiSTEi len artsen huizen uit! beeld Ethiopië of Iralet neer die een gerichte (Jiap ling krijgen, kunnen $eft assistent beginnen eniorz eeel later doorgaan in gone praktijk", zegt Epema. n. I Emplooi heeft voor^lis ber ondermeer in defeuv\ ding een 43-jarige Irafiscl loot met een rijke ervait al 35-jarige chemisch ait97 i Eritrea, een 39-jarige Btmp pedagoog en een Iraakse ingenieur. ja; amsterdam anp Het uitzendbureau voor vluch telingen Emplooi gaat vanaf volgend jaar zelfstandig verder. Het tien jaar bestaande bureau is tot die tijd nog onderdeel van Vluchtelingenwerk Nederland. Sinds het begin heeft Em plooi 5500 vluchtelingen aan een baan geholpen, variërend van productiemedewerker tot Jandarts. Soms met als opstap een gesubsidieerde baan, maar vooral naar reguliere banen. Emplooi is niet-commerci- eel. Ongeveer tachtig gepensio neerde oud-directeuren of ex- managers lopen zich het vuur uit de sloffen om de vluchtelin gen aan werk te helpen. Het vinden van een passende baan is voor hen vaak de belangrijke laatste stap naar volwaardige deelname aan de -Nederland- se- samenleving. De adviseurs staan de vluchtelingen bij, ma ken ze wegwijs op de arbeids markt en adviseren over scho- ling. Volgens manager E. Epema Verzekeraars hebben klanten wat uit te 1 Zeist gpd len." Het is volgens ber"-^ B. van Uden dan ook q van 'fatsoenlijke' intei^g om uitleg te geven ove^te ducten. „Een goede tiL^ soon moet de klanten^, dergelijke producten Lfe aankloppen uitleggeiy een nieuw regime aan ^uj De NBVA zal de ver£)p aan de andere kant ni^j j vingers tikken. „We Lg(j een soort van tussenflgac zekeraars zullen zeg9 gaat om een plan ]erti Tweede Kamer nog ou00' beslissen'", legt Van i|„in Daarbij reikt de invloeLgSt branchevereniging niCet Volgens Van Uden maL e( al de zogenaamde direL^ gebruik van de praktijL zekeraars die alleen pij telefoon werken. |0g Los van de nieuwe de NBVA deze week nieuwe publiciteitsca De bond heeft gemerkt naam niet bekend is bj bliek terwijl ze denkt i leden zich wel ondeij van het gros van de i sonen. De leden wor breid gescreend, krijg steuning en volgen leidingen. De naam om beter uitgebuit vindt de vereniging, zaak van de naambeki mede ingegeven dooi ringen waar de se< staat. Veel simpele vi gen zijn steeds vaker straathoek te koop. Verzekeringstussenpersonen hebben een hoop uit te leggen aan hun klanten. Producten die ze de afgelopen jaren aanprijs- den en verkochten veranderen na 2001 radicaal. Met de nieu we wet inkomstenbelasting 2001 zijn veel verzekeringen die ontwikkeld zijn om fiscaal vriendelijk zoveel mogelijk te sparen ineens niét meer fiscaal aftrekbaar. Dat scheelt honder den guldens voor de klant. De tussenpersonen vinden het schrijnend dat er geen over gangsregeling komt voor derge lijke spaarverzekeringen. Vol gens minister Zalm van financi en is een regeling niet nodig omdat iedereen al een paar jaar kon weten dat het kabinet een einde wil maken aan de fiscale steun. De tussenpersonen vin den dat geen argument en noe men de gang van zaken 'onbe hoorlijk bestuur'. De tussenpersonen hebben ook kritiek op verzekeraars. En dan vooral die assuradeurs die in lopende advertentie-cam pagnes niet waarschuwen voor de nieuwe wet zoals bijvoor beeld Spaarbeleg, Legio-Lease en de FNV Ledenverzekering. In de reclames van de afgelo pen weken reppen zij nog steeds over de 'onbeperkte be lastingvoordelen'. „Belachelijk", vindt de NBVA, een vereniging van tussenper sonen. „Ze willen nog zoveel mogelijk klanten binnen ha mers) te vervangen door goed koper lokaal personeel. Dit voorjaar verkleinde het oliecon cern de internationale staf al met vijftien procent, Shell zou nu nog eens hetzelfde percenta ge willen inkrimpen. De nieuwe maatregelen ko men bovenop de reorganisatie die Shell in december iru gang zette. De toen lage olieprijs bracht Shell ertoe het mes in de organisatie te zetten (7.000 ar beidsplaatsen weg). Belangrijk ste maatregel was de verkoop van 40 procent van de chemie- activiteiten. Dit proces wordt naar verwachting komend voor jaar afgerond. In de huidige plannen gaat Shell nog steeds uit van een lage olieprijs, hoewel een vat olie inmiddels meer dan 20 dollar kost. „Voor de langere termijn verwachten wij een lage re prijs en houden we rekening met een prijs van 14 dollar per barrel." Dat bedrag hanteert Shell dan ook in zijn efficiency- berekeningen, aldus Broeders. AKIO MORITA (1921-1999) Akio Morita, de ondernemende, ver nuftige en gewiekste zakenman die de woorden 'Made in Japan' een geheel nieuwe betekenis gaf, is gisteren op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het elektronicaconcern Sony, waarvan hij de mede-oprichter was, bekendge maakt. Morita sukkelde met zijn ge zondheid sinds hij in 1993 werd ge troffen door een beroerte. Hij over leed in een ziekenhuis in Tokyo aan longontsteking. Samen met Masaru Ibuka, die hij in dienst bij de Japanse marine had le ren kennen, stichtte Morita na de Tweede Wereldoorlog Sony in een door bombardementen gehavend wa renhuis. Hij was de laatste van een ge neratie Japanse industriëlen waartoe ook de autofabrikant Soichiro Honda en elektronicarivaal Konosuke Mat sushita behoorden. Onder zijn leiding ontwikkelde Sony zich tot een miljardenconglomeraat. in een tijd waarin Japan mede door toedoen van Sony veranderde van een maker van krakkemikkige imitatiepro ducten in een toonaangevend produ cent van hoogwaardige automobielen en elektronica. De op 26 januari 1921 in Nagoya ge boren Morita legde zijn topfunctie bij Sony in 1994 neer. Zijn opvolger Norio Ohga noemde Morita „met zijn grenzeloze nieuwsgierigheid en bril jante vooruitziendheid een constante bron van inspiratie voor ons allen". Morita, die al over de 60 was toen hij leerde waterskiën, leerde Japanse be drijven niet langer volgzaam te zijn, maar voorop te lopen. Hij liet zijn in genieurs met nieuwe producten risi co's nemen en leverde kritiek op over- betaalde Amerikaanse bedrijfsdirec teuren. Met de huidige gouverneur van Tokyo, Shintaro Ishihara, schreef hij het 'Het Japan Dat 'Nee' Kan Zeg gen'. dat in 1989 de nodige beroering wekte; hij weigerde mee te werken aan een Engelse vertaling ervan. Al aan het eind van de jaren '80 beval hij de economische hervormingen aan die nu schoorvoetend worden doorgevoerd door de Japanse rege ring. In 1993 sloeg hij een aanbod af om minister van buitenlandse zaken te worden. Morita en Ibuka, die in 1997 op 89-ja- rige leeftijd overleed, stichtten Sony in 1946. Met oude onderdelen en veel vernuft produceerden zij in 1950 de eerste bandrecorder en magneetband in Japan. Zij bouwden de eerste Ja panse transistors in 1954, nadat zij de industriële planners van de regering hadden weten te overtuigen ermee in te stemmen dat hun jonge bedrijf de rechten op de Amerikaanse vinding aankocht. Zij bouwden de eerste Ja panse transistorradio in 1955 en had den in 1960 een wereldprimeur met hun transistor-televisietoestel en in 1965 met de eerste videobandrecorder voor thuisgebruik. Met Morita aan het hoofd van een vestiging in de Verenigde Staten werd Sony in 1970 het eerste Japanse be drijf met een beursnotering aan Wall Street; in 1972 was Sony een van de eerste Japanse ondernemingen die een fabriek bouwden in de VS. Sony's bekendste succes is misschien wel de Walkman. In zijn autobiografie 'Made in Japan' schreef Morita dat hij zijn ingenieurs de draagbare cassette speler liet maken zonder dat er markt onderzoek aan vooraf was gegaan. „Wij geloven niet in marktonderzoek voor een nieuw product dat bij het publiek niet bekend is. Dus doen we dat nooit." Morita was ook niet beroerd om een vergissing toe te geven, zoals met het Betamax-videoformaat dat het begin jaren '80 moest afleggen tegen het veel populairdere VHS-systeem. Akio Morita. ARCHIEFi Behalve met eredoctoraten aai Universiteit van Pennsylvania DOR| Williams College in de VS was onderscheiden met het Franse gS y. oen van Eer en een Britse ridd ,n.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6