8» f Rusland gaat door met offensief in Tsjetsjenië GOED KOOP 99 Veel geweld op laatste verkiezingsdag in India Major veegt vloer aan met Thatcher 'Commissie-Prodi wil Van Buitenen chanteren' bedrijver eït' erwlidji gtellïï tgei t RUIM BAAN IN ZUID-HOLLAND Buitenland Weg tussen Palestijnse gebieden nog niet open Conservatieven hebben al ruzie voor het jaarlijkse partijcongres CORRESPONDENT Arme William Hague. De door dramatisch slech te opiniepeilingen en een minimum aan uitstra ling geplaagde leider van de Britse Conservatie ven had gehoopt deze week op het jaarlijkse par tijcongres in Blackpool de gelederen te kunnen sluiten, met vruchtbare discussies over een nieu we toekomstvisie. Hague had beter moeten we ten. Nog voor het congres is begonnen, zijn de Conservatieven al weer verwikkeld in een ruzie. Stond het vorige congres bol van de intriges over de Europese Monetaire Unie, nu zijn het de gees ten uit het verleden die de blik op de toekomst dreigen te overschaduwen. Zo publiceerde The Sunday Times gisteren uit de binnenkort te ver schijnen memoires van oud-premier en oud-par tijleider John Major. Major maakt daarin de ka chel aan met zijn voorgangster Margaret That cher. Hij noemt haar 'een vrouw met slechte ma nieren', die in de loop van haar premierschap 'in toenemende mate een alleenheerseres' werd. Pijnlijk zijn ook kwalificaties als: „Te vaak bots ten goede argumenten op de dichtgeklapte deur van haar gesloten geest." Thatchers op emotie gebaseerde politiek leidde vaak tot beslissingen zonder dat daar een zorgvuldige afweging aan ten grondslag lag, aldus Major. Zo was Thatcher 'grof in haar anti-Europeanisme'. en haar hou ding ten opzichte van de Duitsers kan in één zin worden samengevat: „Vertrouw ze nooit." De vastberaden zekerheden waarin Thatcher voor de buitenwereld grossierde? Die waren ge heel in strijd met de de verbijsterende snelheid waarmee ze achter de schermen van mening kon veranderèn, aldus Major. Ze kon bovendien 'flik keren en knetteren als een elektrisch circuit met kortsluiting'. Enzovoort, enzovoort. Major ligt ook overhoop met Norman Lamont, zijn minister van financiën toen in 1992 op 'zwarte woensdag' het Britse pond instortte. La mont beschuldigde Major vorige week van be sluiteloosheid en een weigering om zelfs op de beruchte woensdag zelf de crisis met hem te be spreken. Grote onzin, aldus Major. The Sunday Times blies gisteren nog een ander vuurtje aan. De krant haalde verscheidene (ano nieme) bronnen aan, in een poging te bewijzen dat Thatcher, die achter de schermen steeds ge probeerd zou hebben Major onderuit te halen, nu ook aan de stoelpoten van William Hague zou zagen. In gesprekken met partijgenoten zou ze geen spaan van Hague heel laten en hem deni grerend Wee Willy, (Kleine Willy, maar ook 'on dermaats geslachtsdeel') noemen. Thatcher ont kende gisteren in alle toonaarden. Maar bovendien: William Hague is helemaal niet zo klein. In een vraaggesprek met The Sunday Te legraph onthulde de geplaagde leider gisteren zelf dat hij maar liefst 1 meter 80 lang is. „Men sen die me voor het eerst in het echt zien, zeggen steevast: Je bent een stuk langer dan we dach ten." Het is precies Hagues probleem. Hij heeft het charisma van een dwerg en wordt in de meeste cartoons dan ook afgebeeld als een klein ventje in een korte broek en met een wat ouwelijk ge zicht. Uit alle opiniepeilingen blijkt dat zelfs een ruime meerderheid van de eigen achterban Ha gue een zwakke leider vindt. Waarnemers achten het dan ook uitgesloten dat juist hij er in zal sla gen de Conservatieven te bevrijden van de gees ten uit het verleden. (SUDtissue toiletpapier pak 24 rollen BLUE BAND GOEDE START kuip 500 gram KNIP BROOD heel wit of bruin _D samen van ASG KOELEMAN APPELMOES pot 370 ml. van JHT J Tray 12 potten voor f4,-. W Aanbiedingen geldig van ma 4 t/m 219 okt 1999 AAP Services BV. lel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Alles leek in kannen en kruiken. De Europese Commissie zou de tuchtprocedures tegen 'klok kenluider' Paul van Buitenen stopzetten. Het Europees Parle ment zou de man die het dage- lijks bestuur van de EU eind vo rig jaar aan de schandpaal na gelde vervolgens als een held inhalen. Maar op het laatste moment is er een kink in de ka bel gekomen. De nieuwe com- missie-Prodi tracht Van Buite nen te chanteren, en dat pikt hij niet, zo liet de ambtenaar afge lopen weekeinde zelf weten. Van Buitenen meent dat de commissie-Prodi, bevreesd voor nieuwe schandalen, door zichtige pogingen doet zijn boek 'Strijd voor Europa' te censureren. Deze manoeuvre is de ambtenaar zodanig in het verkeerde keelgat geschoten, dat hij er inmiddels niets meer voor voelt een baan bij het EP te aanvaarden, daarmee de commissie van een lastig pro bleem - namelijk hemzelf - ver lossend. Volgens Van Buitenen heeft de directeur personeelszaken van de commissie hem de vol gende keuze voorgelegd: schrap alle passages uit het manuscript die een 'juridische bedreiging' vormen voor de commissie, en reken vervolgens op een nette en spoedige afronding van de tuchtprocedures. Daarmee zou de weg vrij worden gemaakt voor een transfer naar het Eu ropees Parlement. Maar Van Buitenen is niet meer geïnteresseerd in zijn ei gen overplaatsing. Uit zijn boek, dat eind dit jaar ver schijnt, wil hij geen enkele pas sage schrappen. Bovendien meent Van Buitenen dat hij so wieso geen nieuwe zaken aan het licht brengt, en dat hij de identiteit van betrokken ambte naren niet onthult. „Dit boek heeft een positieve boodschap voor de toekomst en preten deert niet nieuwe onregelma tigheden te onthullen", schrijft hij aan de commissie. Van Buitenen kondigt aan in dienst van het Europees be stuur te willen blijven, om zo met alle juridische middelen een 'volledige rehabilitatie' af te dwingen. Zijn geloof in de goe de bedoelingen van de com missie-Prodi is Van Buitenen naar eigen zeggen inmiddels verloren. Bij de commissie was gisteren niemand voor com mentaar bereikbaar. IAG 4 OKTOBER 1999 )R-bevelhebber voor rechter Generaal Michael Jackson, bevelhebber van de inter- ^^^Bale vredesmacht in Kosovo (KFOR), moet in april volgend pr de rechter getuigen over zijn rol in een schietpartij in m W ^Ierland, waarbij in 1972 veertien mensen omkwamen. M ^ftldt The Sunday Telegraph. Advocaten hebben met hem M^Rprek gehad over zijn rol bij de schietpartij op de dag die ^^Hhiedenis is ingegaan als Bloody Sunday. Jackson was ka- f plaatsvervangend bevelhebber van het eerste bataljon parachutistenregiment dat het vuur opende op katho- monstranten in Londonderry. Vorig jaar werd het on naar de gebeurtenissen van 30 januari 1972 heropend. |te Europeanen waren veel ouder Wetenschappers hebben in Georgië de stoffelijke res- onden van de eerste Europeanen. Het betreft twee sche- V vermoedelijk 1,8 miljoen jaar oud zijn. Tot nu toe werd ■omen dat de mens pas veel later in Europa voorkwam. Iken wordt van een spectaculaire vondst, die tot een her- zal leiden van een deel van de prehistorie zoals we die rien, zo meldt de Britse krant The Observer. De nu beken- fete fossielen uit Afrika zijn iets meer dan twee miljoen 1. Tussen deze fossielen en de resten die nu zijn gevon- Idus de 'korte' periode van 200.000 jaar. De vraag die we- feppers zich nu stellen, is hoe de primitieve mens erin zo snel naar Europa te komen. Tot nog toe werd aange- l dat hij daar pas een miljoen jaar geleden aankwam. pkovic noemt ongeluk moord De Joegoslavische oppositieleider Vuk Draskovic is h naar eigen zeggen bijna het slachtoffer geworden van hslag. Draskovic en zijn vrouw raakten door een ver- hgeluk lichtgewond, maar zijn drie lijfwachten en een Inaris van het gemeentebestuur van Belgrado kwamen f leven. „Het was een poging om mij te vermoorden", ide de oppositieleider. Eerder op de dag hadden woord- s van Draskovic' partij SPO tegen het Joegoslavische eau Beta gezegd dat er geen opzet in het spel was. Dras- uto raakte van de weg doordat de chauffeur een vracht noest ontwijken. Draskovic' en zijn SPO zijn de grote ri- n Djindjic, de leider van de Alliantie voor Verandering. ellenleiders terug in Freetown juDe twee belangrijkste rebellenleiders in Sierra Leone liëren in de hoofdstad Freetown teruggekeerd. Het is de /ceer dat zij zich er vertoonden, sinds de regering en de n van het Verenigd Revolutionair Front (RUF) in juli een d sloten. Getuigen zagen RUF-leider Foday Sankoh en mpaan Johnny Paul Koroma uit een Nigeriaans vliegtuig rn. Het akkoord van juli moet een einde maken aan de |%)orlog in het West-Afrikaanse land. Volgens de overeen- jwordt Sankoh vice-president onder president Kabbah. J^tandelingen wierpen het regime van Kabbah in 1997 om- president werd later met hulp van Ecomog, een door - geleide interventiemacht, weer in het zadel geholpen. e en gewonden in Bangladesh Bij botsingen tussen aanhangers van verschillende poli- ~1artijen in Bangladesh zijn gisteren een dode en meer dan vonden gevallen. De onlusten deden zich voor op de protestdag die de oppositie heeft georganiseerd om de r oude regering van premier Sheikh Hasina tot aftreden ^gen, en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. De op- onder leiding van Khaleda Zia, beschuldigt de regering eruptie, incompetentie en intimidatie. Als gevolg van de lag in veel steden het verkeer stil en waren bedrijven en a gesloten. In Bangladesh begint de werkweek op zon- zijn de meeste mensen op vrijdag en zaterdag vrij. en bij busongeluk in Italië jEen busongeluk bij de Noord-Italiaanse stad Genua _J4terdag acht mensen het leven gekost. Dertig passagiers J 8ewon^- De bus zou inwoners van Castelmadama, een meiFvèf/11) Rome, naar een bruiloft brengen. De chauffeur, die im, is vermoedelijk in slaap gevallen en tegen de ingang n tunnel gebotst. De 34-jarige man zou vrijdag pelgrims »t bedevaartsoord San Giovanni Rotondo in Zuid-Italië i vervoerd, en al na slechts enkele uren rust zijn begon- litCUpn de reis van Castelmadama naar Turijn, waar de bruiloft emerigd A voorzitter Volkscongres Indonesië jJji n Het Raadgevend Volkscongres van Indonesië heeft i ileider Amien Rais gisteren tot voorzitter gekozen. Het i ongres, dat uit parlementariërs en regionale vertegen- igers bestaat, is het hoogste wetgevende orgaan van In- Het kiest later deze maand een nieuwe president. De Alrijke intellectueel Rais is leider van de Nationale Man- PAN, een gematigde moslimpartij, die bij de verkie- van 7 juni 7,1 procent van de stemmen behaalde. De »ezet in het parlement 35 zetels. Rais behoort tot de groep mingsgezinde islamitische politici die de kandidatuur Dslimleider Wahid voor het presidentschap steunen. aanse pornokoningin was spionne Voormalig parlementslid en pornokoningin Ilona Staller, lekend als 'La Cicciolina' (knuffeltje), heeft vroeger spio- \/olgens erkzaamheden verricht voor het Warschaupakt. Staller ït zij voor de communisten vele Westerse politici en za- "en verleidde. Staller (inmiddels 47) weigert vroegere bij naam te noemen. Staller zegt dat zij in 1970, toen zij Hongarije woonde, werd benaderd door drie geheim in. Die boden haar een bedrag aan dat twintig maal hoger in wat zij wekelijks verdiende als serveerster in het Hotel 'Dntinental in Boedapest. Zij moest daarvoor belangrijke rse gasten verleiden. Zij deed dat werk tien jaar lang. Ge- de die tijd leverde ze haar opdrachtgevers veel informatie knder meer Amerikaanse senatoren, West-Duitse zakenlie- Franse parlementariërs. Sijari V p regering bij terugkeer Timorezen De Indonesische regering is bereid mee te werken aan Jgkeer van de circa 230.000 Oost-Timorese vluchtelingen stelijk Timor. Dit zegt de VN-vluchtelingenorganisatie IR gisteren te hebben vernomen. De vredesmacht Interfet shter nog lang niet in heel Oost-Timor de veiligheid te hersteld. Juist het grensgebied met westelijk Timor is 'tendeels in handen van pro-Indonesische milities. ten studerend en werkzoekend Zuid-Holland p zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden formatie over de beurs en het presenteren van I bedrijf of onderwijs instelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. President Maschadov pleit voor internationale vredesmacht Russische militairen zijn in het weekeinde Tsjetsjenië vanuit de lucht en op de grond blijven bestoken, terwijl ook vanuit de buurrepubliek Dagestan gevechten wer den gemeld. De vijandelijkheden kostten volgens Tsje tsjeense bronnen aan meer dan zeventig mensen het le ven. Het overgrote deel daarvan zouden Russische mili tairen zijn. Volgens de Tsjetsjeense presi dent Maschadov zijn de afgelo pen twee weken al meer dan 400 mensen gestorven en raak ten er meer dan duizend ge wond. Maschadov pleit voor de komst van een internationale vredesmacht in Tsjetsjenië. Meer dan honderdduizend Tsjetsjenen zijn voor de Russi sche bombardementen op de vlucht geslagen, vooral naar In- goesjetië, dat tot 1991 samen met Tsjetsjenië een Russische deelrepubliek vormde. Het persbureau Itar-Tass meldde zaterdag dat Russische tanks vanuit Ingoesjetië be schietingen uitvoerden op de opstandelingen. Grondtroepen richtten in sommige districten een strook van vijf kilometer Tsjetsjeens gebied in als 'veilig heidszone'. Rusland spreekt echter nog steeds tegen dat het uit is op een grootscheeps grondoffensief. Voormalig premier Primakov, mogelijk een van de belangrijk ste Russische presidentskandi daten, sprak zich tegen zo'n grondoorlog uit. De prijs zou veel te hoog zijn: vele doden aan Russische en Tsjetsjeense kant, internationaal prestige verlies voor Rusland en een mogelijke radicalisering van het leger als er veel doden zouden vallen. Primakov wil geen her haling van de bezetting van Tsjetsjenië tussen 1994 en 1996, die op niets uitliep. Maschadov waarschuwde in een zaterdag gepubliceerd in terview met de Frankfurter Rundschau voor een 'totale Kaukasische oorlog' als de Rus sen een grondoorlog willen voeren. Hij noemde zo'n oorlog 'zelfmoord'. Gisteren hield Ma schadov een pleidooi voor een internationale vredesmacht. Hij riep het Westen op Moskou niet langer financieel te steunen. Overigens wil Maschadov nog steeds een dialoog voeren met president Jeltsin over de si tuatie in de Kaukasus. Moskou voelt daar niets voor, omdat het de Tsjetsjenen verantwoordelijk houdt voor een guerrilla-op- stand in de buurrepubliek Da- gestan en voor bomaanslagen in Moskou. JERUZALEM AFP-Rtr-PPA De opening van de corridor waarmee Palestijnen een vrije doorgang zouden krijgen tus sen de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, is uitgesteld. Onderhandelaars van Israël en de Palestijnse Autoriteit bereik ten zaterdag geen overeenstem ming over de veiligheidsaspec ten van de openstelling. „De twee partijen zijn over eengekomen de komende da gen de gesprekken te hervatten om de bestaande geschillen bij te leggen. Op dit moment wordt de passage nog niet openge steld", zo staat in een verklaring van het Israëlische ministerie van veiligheid. De onderhandelaars spraken zaterdag vijf uur met elkaar, in een poging overeenstemming te bereiken over de Israëlische wens om een magneetkaart in te voeren. Het land wil daarmee het reisgedrag van mensen in de gaten houden. De Palestij nen willen de garantie dat Israël de strook niet gaat gebruiken als plaats waar hinderlagen worden gelegd om gezochte Pa lestijnen te grijpen. Volgens het akkoord van Sharm el-Sheikh, dat Israël en de Palestijnen op 5 september hebben ondertekend, had de doorgang vrijdag al open moe ten gaan. De Israëlische rege ring probeerde gisteren de pro blemen te bagatelliseren. „Er is geen crisis en de beslissing om de opening van de weg uit te stellen, is met instemming van de Palestijnen genomen", zei minister Shlomo Ben Ami van binnenlandse veiligheid. Maar Jamil Tarifi, leider van de Palestijnse onderhande lingsdelegatie, gaf de Israëliërs de schuld van het uitstel. Hij verweet hen het akkoord van Sharm el-Sheikh niet te willen uitvoeren. De Palestijnen hech ten grote waarde aan de corri dor. Inwoners van Gaza kun nen dan voor het eerst vrij naar de Westelijke Jordaanoever rei zen en omgekeerd. Gijzeling in Thailand loopt geweldloos af Drie vrouwen hebben genoeg van het staan in de rij. Ruim honderd miljoen mensen konden gisteren hun stem uitbrengen in de laatste ronde van de Indiase verkiezingen, foto epa Tijdens de laatste ronde van de Indiase parlementsverkiezingen zijn gisteren ze ker 33 mensen om het leven gekomen. Het geweld concentreerde zich in de noord-oostelijke staten. In Tripura scho ten onbekenden zeven mensen neer. Al voordat de stemlokalen open gingen, werden in Assam vijf agenten doodge schoten. In Manipur, in een district waar wegens christelijke bezwaren pas vandaag wordt gestemd, vielen guerril lastrijders een konvooi aan en doodden zestien mensen. In de vijfde en laatste ronde van de verkiezingen konden ongeveer 130 mil joen mensen in elf deelstaten hun stem uitbrengen. Bijna nergens werd een op komstpercentage van 50 procent ge haald. In Uttar Pradesh kwam zelfs slechts 23 procent van de stemgerech tigden opdagen. Opiniepeilingen die zijn gehouden bij de kieslokalen voorspellen dat de allian tie geleid door de fegerende Bharatiya Janata Partij (BJP) van premier Vajpayee een grote overwinning zal behalen. Vol gens de Indiase televisie zal de nationa listische coalitie een absolute meerder heid van vijftien zetels in het parlement behalen. Een andere peiling suggereert zelfs dat zij tussen 295 en 305 van de 543 zetels zal krijgen. Premier Vajparee nam na sluiting van de stembussen alvast een voorschot op een overwinning. „Wij zullen de rege ring vormen," zei hij. Van de 418 zetels waarvoor de Indiërs hun stem in de eer ste vier ronden hebben uitgebracht, krij gen de regeringspartijen er volgens de peilingen 235. De oppositie, aangevoerd door de Congres Partij van Sonia Gan dhi, blijft steken op 145. Het tellen van de naar schatting 619 miljoen stemmen begint woensdag. De vice-voorzitter van de verkiezingscom missie verwacht dat donderdag de glo bale uitslag duidelijk is. Op 21 oktober moet het nieuwe parlement bijeenko men. Een gijzeling door dissiden ten uit Myanmar (het vroege re Birma) in de Thaise hoofd stad Bangkok is zaterdag ge weldloos beëindigd. De vijf gijzelnemers zijn op eigen verzoek gedropt in het grens gebied tussen Thailand en Myanmar. Daar bivakkeren veel Myanmarese vluchtelin gen en rebellen. De zwaarbewapende groep bezette vanaf vrijdag 25 uur lang de Myanmarese ambas sade in Bangkok, en hield al met al 89 mensen korte of langere tijd gevangen. Zij eis ten dat de Myanmarese junta alle politieke gevangenen vrij laat, een dialoog met de op positie aangaat en een demo cratisch parlement bijeen roept. Ze dreigden elk half uur een gijzelaar dood te schieten als hen geen heli kopter beschikbaar werd ge steld. Thailand heeft benadrukt de actie niet als terrorisme te zien. „Dit zijn gewoon stu denten die actie voeren voor democratie. De regering van Thailand laat hen hun me ning verkondigen, zolang ze geen misdaden begaan", zei de Thaise vice-premier Sanan Kajornprasart achteraf. Hij verwacht niet dat de affaire consequenties heeft voor de banden met Myanmar. Veel gijzelaars werden in de loop van de onderhandelin gen al vrijgelaten. Onder hen waren Myanmarese diploma ten en hun echtgenoten, Thais en ruim tien mensen uit andere landen. Een vrijge laten Canadees zei dat de gij zelaars goed zijn behandeld. Een militair regime voert in Myanmar al tientallen jaren een schrikbewind. De demo cratische hervormingsbewe ging in het land, onder aan voering van Nobelprijswin naar Aung San Suu Kyi, werd in 1988 bloedig neergeslagen. Duizenden Birmezen kwa men om het leven. Veel stu denten en andere dissidenten vluchtten daarop naar Thai land.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5