Sterren stralen niet op veijaardagsfeestje RTL TV WEER Oostenrijkse verkiezingen Zwolse zwerver vindt rust in joods bejaardentehuis Doodgaa: verboden Spaans do MAANDAG 4 OKTOBER 1999 COM E N T A A R Oostenrijk, is dat niet het land waar de nazi's juichend werden binnengehaald? En wie herinnert zich niet Kurt Waldheim, de Oostenrijkse bondskanselier die een bruin verleden bleek te heb ben? Oostenrijk staat dus al snel in de beklaagdenbank als een rechtse populist veel stemmen trekt, zoals Jörg Haider met zijn FPÖ. Toch vallen daarbij wel wat kanttekeningen te plaatsen. De eerste is dat de gevestigde partijen het Haider niet al te moeilijk hebben gemaakt door zelf met regelmaat in het nieuws te komen vanwege vriendjespolitiek, corruptie en andere schandalen. De tweede is dat de reactie van de Oostenrijkers niet veel anders is dan in de VS, Duitsland, Denemarken, België en Nederland op de liberalisering van de economie. Ross Perot, Franz Schonhuber, Pia Kjarsgaard, Flip de Winter en Hans Janmaat deden in de jaren ne gentig goede zaken met hun waarschuwing dat de openstelling van de grenzen een invasie van buitenlanders betekende die hon derdduizenden 'binnenlanders' uiteindelijk hun baan zou kosten. Op het moment dat duidelijk werd dat dat wel meevalt én de poli tiek een meer open debat durfde te voeren over de vele effecten van immigratie, is de opmars van extreem-rechts aardig gestuit. Al zal er altijd een groep ontvankelijk zal blijven voor extreme denk beelden. Oostenrijk kenmerkt zich door een uiterst gesloten economie waarin het voor de binnenlanders over het algemeen goed toeven is. Het land is echter ook lid van de Europese Unie en dat betekent dat Oostenrijk gaandeweg zijn grenzen moet opengooien. Dat brengt veel onzekerheid met zich mee. Zoals Perot in de VS handig wist in te spelen op het opengooien van de (handels) grenzen met Mexico, zo waarschuwt Haider voor de komst van honderdduizen den Polen en andere Oosteuropeanen wanneer voormalige oost- bloklanden worden toegelaten tot de Europese Unie. Die angst, en daarmee de belangrijkste voedingsbodem voor poli tici als Haider, zal alleen verdwijnen als blijkt dat een open grens geen bedreiging is voor de welvaart, maar een van de pijlers daar van. In de meeste westeuropese landen is dat besef doorgedron gen, in Oostenrijk overheersen nog de angst en de onzekerheid. Het is jammer dat dat leidt tot zoveel stemmen op politici als Hai der, maar begrijpelijk is het tot op zekere hoogte wel. Maar het is gelukkig ook een reden om de opmars van Haider en diens FPÖ vooralsnog niet te zien als een herleving van oude tijden. De toekomst is begonnen De talkshow van Karei van de Graaf is in een nieuw jasje gestoken. De toekomst van Karei heet het nu. En, toegegeven, het ziet er alle maal meteen een stuk moderner uit. Kareis vorige programma's kon je in de loop der jaren wel zo'n beet je uittekenen. Man met kale kop en bril voert aan een lange tafel met een hoop kranten gesprekken met uiteenlopende gasten. Best gezellig. Best wel boeiend ook. Maar om nou te zeggen: kom, we slaan van verbazing achterover - nee, dat niet. Goed dus dat Karei het eens over een andere boeg gooit. Hij werpt nu een blik in de toekomst, aan de hand van telkens wisselende the ma 's. Daarbij kletst Karei er nog steeds lustig op los, maar er zit ten minste een ferme rode lijn in. Het eerste onderwerp, reclame, is in elk geval flitsend. En de meeste gesprekspartners verrassend. Zo laat een van hen beelden zien van reclameteksten rond een middenstip tijdens een tv-verslag van een voetbalwedstrijd. Nu nog in scène gezet, maar straks werkelijkheid. En dat dat trucje helemaal niet moeilijk is, toont Karei als hij even met zijn vingers knipt en een mok, die al die tijd op tafel leek te staan, opeens laat verdwijnen. Vervolgens mag een andere reclamemaker betogen dat dit soort trucs eigenlijk alweer ouderwets is, en dat in een beetje campagne juist dingen worden georganiseerd en uitgedeeld. Zoals de Unox- mutsen tijdens de Elfstedentocht - zo populair dat ze tijdens het WK in Frankrijk ook nog moeiteloos konden worden uitgedeeld, bij een temperatuur van 32 graden. En nog gekker wordt het, met een reclametype dat eerst een merk heeft verzonnen en er vervolgens wat producten bij heeft bedacht, en met een ruimtevaartjournalist die uitlegt dat reclame op de maan wellicht niet ver weg meer is. Prachtig allemaal, als Karei even de tijd had genomen om deze gas ten meer dan een paar alinea's te laten stamelen. Op jacht naar zo veel mogelijk afwisseling, gaat hij gauw verder tiaar een moderne hippie die een einde wil aan de voortdurende groei van de con sumptie. En naar een kinderboekenschrijfster die vindt dat we met onze poten van de maan moeten afblijven - omdat kinderen en ge liefden iets bijzonders hebben met ons dichtsbijzijnde hemelli chaam. Uiteindelijk krijgt niemand echt de gelegenheid iets te vertellen, en stort het hele programma hijgend in elkaar. De toekomst is nü begonnen, meldt Karei fier aan het eind. Mooi, maar het kan geen kwaad als hij zijn gasten de volgende keer weer eens ouderwets doorzaagt. wil buys Tijdelijks iets minder nat Het spookbeeld van een jaar geleden doemt weer op. Op enkele plaat sen is in tien dagen tijd bijna de normale hoeveelheid neerslag geval len die gewoonlijk in de hele herfst wordt opgevangen. Tussen vrijdag avond 24 september en vanochtend 7 uur werd in Heemskerk 220 mm opgevangen. Vooral tijdens het afgelopen etmaal heeft het werkelijk gegoten. Tus sen gisternachten vanochtend viel er in Heemskerk 79 mm. In onze regio tapte Santpoort-Noord vanochtend 55 mm af (maandsom nu 70). Elders viel het zondag overdag nog wel mee maar in de avond kwam de ene na de andere bui opzetten: aanvankelijk met flink wat onweer en hagel. Plaatselijk viel meer dan 20 mm resulterend in de volgende etmaalsommen: Hazerswoude 28 mm, Stompwijk 26 en Schiphol en Valkenburg 23 mm. De hoosbuien zijn het gevolg van een sterk afgekoelde atmosferi sche bovenkamer in combinatie met relatief warm zeewater. Zo vriest het op 5 kilometer hoogte 25 graden bij een watertem peratuur van 16 graden. Een week geleden bedroeg de tem peratuur van het Noordzeewater nog ruim 18 graden. Het lagedrukgebied dat de koude luchtmassa's naar het Noordzeegebied heeft gestuwd trekt inmiddels naar het noorden weg. Er blijft nog een restant van het systeem bo ven Denemarken hangen. Om die reden kunnen er ook de komende nacht en morgen overdag nog enkele buien val len. Vooral morgen zijn ze niet meer zo zwaar. Verder komt tussen de buien door de zon tevoorschijn en stijgt de tempe ratuur tot 13-14 graden. De wind waait dinsdag uit het noordwesten en is over land matig, langs de kust is de wind meestentijds vrij krachtig tot krachtig. Tijdens de tweede helft van de week wordt de invloed van een hogedrukgebied boven de Britse eilanden groter. Daar door nemen de neerslagkansen af. Een duurzame weersverbe- tering is echter niet aan de orde. Nog voor het einde van de week trekt het hogedrukgebied zich weer naar het zuidwesten terug. Nieuwe oceaanstoringen dringen vervolgens naar het Noordzeegebied op met als gevolg stijgende neerslagkansen. jan visser Omroep verworden tot broeinest van wantrouwen en onvrede Een jubileum moet gevierd worden, zelfs al gaat het helemaal niet zo lekker met je organisatie. En wanneer het de televisie betreft moet zelfs het hele land meefeesten. Zoiets moet door het hoofd zijn gegaan van de mannen die er bij RTL toe doen. Met veel glamour probeerde Neerlands grootste commerciële omroep zaterdag zijn tien de verjaardag te vieren, maar de juiste sfeer wist maar niet te ontstaan. Tevoren was al duidelijk dat vooral de 'sterren' van RTL in het zonnetje zouden worden gezet en dat het programma door hen gedragen zou worden. Zowel de paar honderd gasten, die per persoon 15 gulden dien den te betalen, als de ongetwij feld honderdduizenden tv-kij- kers zouden niet anders heb ben verwacht. Het moest een feest van her kenning worden, gedragen door de Ron Brandsteders, de André van Duins en de Hennie Huismans die de omroep in tien jaar tijd tot de grootste van Nederland maakten. Tijdens zo'n avondvullend programma blijkt echter hoe weinig werke lijk talent RTL in huis heeft. Vanuit de zaal (Studio 1 van het Joop van den Ende-complex in Aalsmeer) valt op dat de acteurs van de RTL-soaps nauwelijks antwoord kunnen geven op stuntelige vragen van 'presenta toren' als Manuëla Kemp en Reinoud Oerlemans. Toch was algemeen directeur Bert van der Veer 'apetrots' op de prestatie van zijn sterrenstal. Na afloop van de opnamen roemde hij zowel het program ma Tien jaar RTL, als de extra lange uitzending van Telekids die hele zaterdag. Slechts het vertrek van de goedlachse Ca roline Tensen, die in tien jaar het gezicht van de commerciële omroep werd, maakte dat het feest een bijsmaak had gekre gen, aldus de directeur. Van der Veer gelooft overigens dat de komst van RTL4 (toen nog RTL Véronique) het beza digde televisiewereldje in 1989 heeft opgeschud. ,,De komst van RTL heeft veel veranderd, het heeft de tv geprofessionali seerd en dwong de publieke omroepen zich te onderschei den. Zij moeten nu ook meer rekening houden met de wen sen van de kijker." Dat neemt niet weg, aldus Van der Veer, dat de publieke omroepen een belangrijke verantwoordelijk heid dragen jegens de samenle ving. Zij worden immers be taald via de omroepbijdragen, terwijl zenders als RTL en SBS puur via de reclame worden be kostigd. Deze bescheidenheid siert de omroep, die onlangs zelfs in ei gen huis - namelijk door tv- producent Joop van den Ende - het verwijt van platvloersheid te horen kreeg. Toch is dat niet het enige probleem waar RTL- /Veronica mee worstelt. De laatste anderhalfjaar is de eens dynamische omroep verworden tot een broeinest van wantrou wen en onvrede. De (nu nog) algemeen directeur Pieter Por- sius wordt solistisch optreden verweten, het vertrouwen van het personeel is onherstelbaar beschadigd en Veronica-baas Joop van der Reijden heeft ver gaande ambities om zelf het roer in handen te nemen. Verwacht wordt dat grootaan deelhouder CLT-UFA uit Luxemburg snel hard zal ingrij pen om de neergang van het paradepaardje te stoppen. Met name de positie van de zieke Porsius lijkt onhoudbaar. CLT zou hebben willen wachten met deze maatregel omdat het Luxemburgse concern het ver jaardagsfeestje niet al op voor hand wilde verzieken. Het lijkt duidelijk dat het jubile um op een weinig gelukkig mo ment kwam. Ook het optreden van wereldster Tina Turner, waarmee de opnamen begon nen, wist de sterren en de beta lende gasten niet los te bran den. Alleen de groep Turner- fans, die na haar ene liedje weer mocht vertrekken, had het naar z'n zin. Maar vooral de 'sterren' leken zich lichtelijk overbodig te voe len. De gezichten op het podi um vanwaar zij het gebeuren mochten gadeslaan, kregen naarmate de uitzending voort duurde een steeds verveelder uitdrukking. Zelfs de champag ne, die daar rijkelijk vloeide, veranderde er niets aan. Maar ja, dat zag de kijker thuis niet. LOUIS BURGERS Met een optreden van Tina Turner werd de gala-uitzending van RTL4 afgesloten. foto cpd rob keeris Caroline Tensen neemt afscheid van RTL4. Ron Bransteder, Reinout Oerlemans en Manuela Kamp wensen haar succes. foto cpd rob keeris De Zwolse zwerver Brammetje (82) lijkt een onbezorgde oude dag te krijgen. Emigratie naar Israël zat er niet in, maar een joods bejaardentehuis in de Randstad heeft hem liefdevol opgenomen. „Laat ze in Zwolle maar weten dat het goed met me gaat", zegt Bram in een fraai gemeubileerde kamer. „En dat ik elke dag mijn centen krijg." De laatste episode van het won derlijke verhaal van Bram de Jeude speelt zich af in de Rand stad. In welke stad hij is neerge streken, mag niet bekend wor den; gevreesd wordt dat zijn oude 'kameraden' uit het dak- lozencircuit hem dan weer op zoeken en uitpersen. Wel mag geschreven worden dat Bram is opgenomen in een kleinschalig joods bejaardentehuis, waar hij, zoals hij het zelf zegt, „jood on der de joden" is. Als hij op een doordeweekse dag - het personeel heeft hem met zachte drang binnen moe ten houden - zijn Zwolse be zoek in het oog krijgt, grijnst Brammetje van oor tot oor. „Wie hebben we daar!" Hij drukt handen en klopt op schouders. Hij leidt zijn bezoek naar zijn optrekje. Bram opent de deur. In de kamer staan twee luxe fauteuils, een driepersoons bankstel, een bed en een televi sie. Een heel verschil met Zwol le, waar hij een kleedkamer van de WRZV-hallen moest delen met andere daklozen. Bram blijkt nog niet genezen van zijn onvoorspelbare stem mingswisselingen. Hij maakt een wegwerpgebaar met zijn linkerhand en moppert: „Het is hier niks. In Zwolle mocht ik al om zeven uur wandelen, als ik wilde. Hier: tot tien uur wach ten." Maar de rust vergoedt veel. „Dat heb ik hier. Eindelijk rust." Bram grijnst breed. „Elke och tend krijg ik een tientje. Dan ga ik wandelen. Naar de markt, naar de stad. Wat fruit kopen." Nee, zegt Bram, eigenlijk mist hij Zwolle niet. „Ik heb het hier best." MICHAEL AMSMAN Een bus lucht en andere miskopen Voordat ik aan dit stukje begon heb ik mijn bril schoongemaakt met Optik Cleaner. Het zit in een wit potje (maatje schoensmeer), ruikt gemeen naar toi letreiniger en maakt mijn brillenglazen niet alleen weer doorzichtig, het zorgt er ook voor dat ze niet be slaan of statisch worden. Optik Cleaner is een Duits product. Op de zijkant van het etiket staat de prijs gedrukt: DM 29,90. Maar dat heb ik er natuurlijk niet voor betaald. Op de plaatselijke toeristenmarkt heb ik mij dit buiten kansje voor 25 gulden niet laten ontgaan. Voor vijf gulden extra heb.ik er ook nog een doos speciale tissues bijgenomen, om de Optik Cleaner mee uit te wrijven. Vorig jaar kwam ik thuis met drie gekleurde plastic buisjes (rood, wit en blauw), met aan de voorzijde een schenktuitje, aan de onder zijde een schroefgedeelte en aan de boven kant een schroefdop. Ze zijn bedoeld om op de hals van een fles frisdank (met prik) van bij voorkeur anderhalve of twee liter te draaien, waarna je enkele dagen uit deze fles kunt schenken zonder dat het frisdrank zon der prik wordt. (Was geen succes. Met de wonderdop wordt de fles nog eens tien centi- I meter langer, waardoor hij nauwelijks in de koelkast past. Als de dop is vastgedraaid krijg je hem alleen nog met een waterpomptang open, waarna met het geluid van een ontploffende Exotafles alle koolzuur alsnog ina het tuitje naar buiten wordt geperst. Weg prik.) De DICK VAN DER PLAS doppen liggen inmiddels te vergaan naast het appa raatje (het jaar daarvoor aangeschaft) waarmee je mooie kartelrandjes op radijs en tomaten kunt ma ken. Tenminste, de man die het op de markt demon streerde lukte dat. Ik kwam niet verder dan tomaten puree. Weer een jaar eerder kocht ik letterlijk een bus lucht van iemand die in zijn kraam een glazen gootsteen met doorzichtige afvoer had opgesteld, waarin hij de complete inhoud van een Zak van Max had gepropt. Gootsteen verstopt'. Hij plaatste de spuitbus op het af- voerputje, drukte er even op en de lappen stof werden door de luchtdruk meters verder uit de afvoerpijp ge perst. De eerste keer dat een collega van mij dat bij zijn broer in een stacaravan met afvoerproblemen probeerde, spoot het halfvergane afval dat zich we kenlang in de zwanenhals van het aanrecht had op gehoopt met kracht tegen het plafond van de badka mer. Bij een vriendin op een bovenwoning leek het wel te werken. De tot die rand met baggerwater gevul de gootsteen maakte na een flinke stoot perslucht in de afvoer het bekende gorgelende geluid en liep keu- rig leeg. Huilend van geluk vielen we elkaar in de ar men, maar aan deze euforie kwam een eind toen de onderbuurvrouw zich meldde. Door de luchtdruk- was in haar vloer (en zijn plafond) een pvc-buis los geschoten, waardoor de inhoud van haar gootsteen op zijn bankstel droop. Een goede standwerker probeert je iets aan te smeren dat je niet nodig hebt (anders was je er wel voor naar de supermarkt gegaan). In zijn verkooppraatje cre- eert hij een probleem (gaandeweg wordt dat JOUW probleem) en aan het eind van dat praatje komt hij met de oplossing: het product dat voor een speciale prijs voor hem op de tafel ligt. De beste standwerkers zijn de kruisingen tussen de marskramers en kwak zalvers op de Middeleeuwse jaarmarkten. Zoals de tivee vrouwen die mij de Optik Cleaner verkochten. Ze richten zich op de visueel gehandicapten uit hun publiek, nemen hen hun prothese af. smeren er een weinig ('dan gaat zo'n potje wel drie jaar mee') Optik Cleaner op en wrijven fanatiek met de speciale doek jes ('nooit een keukenrol gebruiken, want daar zitten houtschilfers in, die het glas kunnen beschadigen'). Een minuut later ziet de hele wereld er. ontdaan van zijn grauwsluier, uit als op de zevende dag van de schepping. (Een dag later maak je je bril gewoon weer schoon met de punt van je overhemd of met een vuile zakdoek). Het ergste van een aankoop bij een standwerker is het ermee thuiskomen. Mijn echtgenote bewaart hiervoor de meewarige blik die slachtoffers van Wil- librord Frequin of Ad Latjes zo vertrouwd voorkomt. Wanneer ze openlijk begint te twijfelen aan mijn ver standelijke vermogens als duidelijk wordt dat ik der tiggulden heb neergeteld voor 60 ml Optik Cleaner en een doosje tissues, werp ik uiteindelijk tegen dat ik dit alleen maar heb gekocht om er een stukje over te kunnen schrijven. Ze geloof er geen snars van, zie ik scherper dan ooit. Natuurlijk dankzij Optik Cleaner! Nog 89 dagen en het we millennium breek J: Reden voor deze kran r in een dagelijkse serit r rug te kijken op belan gebeurtenissen die pl grepen op correspond rende data in de afgel r 1000 jaar. Deze week: 1992: Bijlmerramp; 5 1892: Dalton broers g dood; 6 okt 1981: moi l op Sadat; 7 okt 1571: Schrijver van Don Qu te gewond; 8 okt 1967 Guevara gevangengei men en gedood; 9 oktjr 1799: Lutine vergaat tid Terschelling. 4 OKTOBER 1992 'Die klimt voor geen met< e El Al', zegt de verkeerslef Schiphol deze zondagavo gen een collega. Het is ze gevallen dat de jumbo, zvR) beladen met parfum, bloiji en chemicaliën, de volled \s baan nodig heeft gehad o c te stijgen. Eenmaal in de a begint gezagvoerder Fuel opdracht van de verkeers 1( aan een bocht naar recht e hem over het IJmeer zal b gen. Maar in een kettingrif gaat er daarna veel mis; op renden van bootjes op hefo Naardermeer zien motoré^ ten. Even later hoort de t<L copiloot Ohad roepen: 'N^ day, mayday, we have anL gency!' Fuchs wil terug na*] Schiphol en kiest voor del tenveldertbaan. De benoiL linkerbocht boven de BijlH lukt daarna niet meer. 0»r 18.35 uur horen de verkefcj ders: 'We have control prn blems We are going going down'. Terwijl Nedjn zich opmaakt voor het gete kelijke avondje Studio Spt gebeurt er de 4de oktobein zo een ramp van ongekeijt omvang, met een nasleepje tot aan het eind van de ea^ zal voortduren. De Boeing, vlucht LY1862 van de Isrf sche luchtvaartmaatschaL Al, eindigt met het neerst? in de Bijlmermeer. In de 4y brand, in de kruising vanfrï flatgebouwen, Groeneveejd Kruitberg, zijn ruim veertkt. den te betreuren. jn HENK RUIJL |t De burgemeester van het Spaanse dorp Lanjaron h een verbod op het doodg gekondigd. Reden voor d merkelijke maatregel is d begraafplaats van het doi vol is dat er geen dode m kan. Zolang de gemeente de beschikking heeft ovei nieuw stuk grond, moete 4.000 bewoners blijven le aldus de burgervader, Jos bio. Volgens Rubio heeft de g meente het verbod in mo stelten omdat de doden i niet meer behoorlijk kun worden begraven. Ze kui alleen nog in bovengrom nissen worden bijgezet n ook die plaatsen dreigen raken, aldus de burgerva In de verordening draagt de inwoners op „bijzond goed voor zichzelf te zorj zodat ze niet komen te o\ den voordat het gemeent stuur grond heeft aangek waar onze overledenen ii kunnen rusten". Het dec eindigt met de woorden: is vanaf dit moment verb dood te gaan in Lanjaron De conservatieve burgen ter, die in juni werd verki zoekt de oorzaak van het bleem bij de socialisten, dorp acht jaar lang hebbf stuurd. Rubio verklaarde dat er e goedmoedig-ontevreden ties op zijn maatregel zijl weest, met name van me die voor hun brood vrez«| grafdelvers, bloemisten, I tanten van rouwkamers f plaatselijke pastoor. Maa het algemeen wordt het I verbod toegejuicht „Delf zien er de grap van in enl vast van plan zich aan h« bod te houden", aldus df gemeester.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2