Audina geeft het goede voorbeeld eerbaum wint i er man Classic DIOK met geluk naar gelijkspel Tie-break doet intrede in tafeltennis Sport Motorpech De constructie met eurs is niet juist' WAG 4 OKTOBER 1999 fie hockeysters in wereldelftal Drie spelers van het Nederlands vrouwenhockeyteam opgenomen in het wereldelftal dat op 27 oktober in Ègvpte erewedstrijd speelt tegen wereldkampioen Australië. Het om doelvrouw Clarinda Sinnige (Amsterdam), verdedigster lanne van den Boogaard (Den Bosch) en middenvelder Ca- :zt Thate (Amsterdam). Naast de drie Oranje-speelsters maken anderen de Duitse toppers Natascha Keller, Britta Becker Heike Latsch en de Argentijnse routinier Karina Massota s ortvan ^et wereldteam. Sue Slocombe, oud-coach van P°™ot-Brittannië, fungeert als coach van het zogenaamde Presi- t's XI. Het Nederlands mannenteam komt als wereldkampi- op dezelfde dag in Egypte eveneens in actie tegen een elite- ^ctie. De twee erewedstrijden worden gespeeld in het kader het 75-jarig bestaan van de internationale hockeyfederatie -honkbalvedette loopt in drugsval De voormalige honkbalvedette Pedro Guerrero (45) is in mi gearresteerd wegens handel in harddrugs. De ex-speler Los Angeles Dodgers wilde vrijdag met twee handlangers 15 cocaïne kopen voor een bedrag van een half miljoen gul- De handelaar bleek evenwel een agent te zijn van de Ame- anse anti-drugsbrigade. Guerrero beleefde in 1981 zijn beste oen. Met zijn teamgenoten Ron Cey en Steve Yeager werd ïitgeroepen tot waardevolste speler van de World Series. cörcia over teleurstelling heen ieim Sergio Garcia, het Spaanse wonderkind van de golfwe- heeft exact een week na de deceptie van de Ryder Cup r ongenadig toegeslagen. De pas 19-jarige speler won na play-off de met 3,8 miljoen gulden gedoteerde Duitse Mas- De Spaanse tiener was even als de Ier Padraig Harrington oWelshman Ian Woosnam op een totaal van elf onder par ge- ligd. Woosnam viel na een bogey op de eerste extra hole af iaarna rekende 'El Nino' af met Harrington. Hij maakte een lie op de par-4 achttiende, een lastige lange hole met een roach over het water. Harrington had daar geen antwoord Rolf Muntz werd na een teleurstellende ronde van 75 ge- d 58ste met een totaal van 295 slagen, zeven boven par. «Èptunus honkbalkampioen jbejJrERDAM De Rotterdamse honkbalclub Neptunus is zondag BZC i^et eigen vernieuwde stadion Nederlands kampioen gewor- De ploeg van speler/trainer Robert Eenhoorn klopte in de land Series HCAW uit Bussum in een best-of-fïve-serie met De laatste wedstrijd won Neptunus met 7-2, na onder meer solohomerun van Isenia. ;rs (Bel) 2! Ita) 0.10. Ita). 6. Ca| 3n Bon (N< I, 4. KalfaCfi O'jfde etap| 1. Ze :'U er Beerbaum heeft zondag het eerst in zijn loopbaan lerman Classic gewonnen, :erste grote hippische eve- ?nt van het indoorseizoen. uitse ruiter bleef in de bar- de Grote Prijs van Bre de Braziliaan Rodrigo Pes- luidelijk voor. olympisch kampioen van felona, die de pas 8-jarige n;st Goldfever bereed, was rhalve seconde sneller dan lid-Amerikaan, met Balou- lu Rouet onder het zadel, 'witser Beat Mandli werd in de eindrangschikking. iaum, de eerste Duitse laar sinds 1993 (Franke thaak), kreeg voor zijn Vjwinning een auto ter waar in ruim 130.000 gulden. Beste Nederlander was Emile Hendrix met Finesse. De paar denhandelaar uit Baarlo eindig de op de gedeelde negende plaats. Beter voor de dag kwa men de Nederlandse dressuur- amazones. Anky van Grunsven en Ellen Bontje beheersten zo wel de verkorte grand prix als de kür. Van Grunsven kreeg voor haar verrichting op de rug van Gestion Partout een per centage van 78,49. De 41-jarige Bontje, die volgens de jury de beste was in de grand prix, kwam met Silvano in de kür tot 76,52. Het tweetal had in Bremen overigens geen concurrentie van de Duitsen Salzgeber, Werth, Capellmann en Simons- De Ridder, die jn Arnhem bij het EK het goud veroverden vóór Nederland. ïs), 5. Zini "(Ned) 6{ lerfstprijs (Gasseltei LEM NANDO BOERS ntjes (Ned VERSLAGGEVER Eindklass jes 364, 3 1. Dorland gri (Ita) J<,n K.W./P.L. l29n5-3' :e 8-3. Koudek Sparta 67 n maand sudder- ontplofte afgelopen week. Reitsma, voorzitter van de inklijke Nederlandse Base- en Softball Bond (KNBSB) Peter van 't Klooster, de zitter-honkbal binnen het ilijks bestuur, stonden lijn- t tegenover elkaar. Het liet spitste zich toe Op de ractverlenging van bonds- h Jan Dick Leurs. Reitsma het uiteindelijk niet accep- dat Leurs, die zaterdag tot 5 itober 2000 bijtekende, een i van de voorbereiding op E )lympische Spelen van Syd- afwezig is. Dus stapte de 'mentator van Studio Sport l£j veekeinde na ruim een half op. Met in zijn kielzog pen- ia [meester Van Bemmel en dfetaris Van Zetten. Het is de de dramatische klap voor iond binnen een maand. twee zwaargewichten bin- de honk-en softbalbond men al direct na de winst conflict met elkaar, positie van Jan Dick Leurs onduidelijk. De man die i 1992 aan het roer staat de nationale selectie, zou in I in de knoop komen met werkgever. Om Leurs toch tinnen behouden, voerden Klooster en technisch lager Cees Herkemij een L, tal gesprekken met de werk- r van Leurs. De twee wisten komend jaar Sydney, de irlemse honkbalweek en een ge in het Italiaan- Messina haalbaar was. De ^continental Cup, het pré- npische toernooi dat nog iar in Sydney wordt gehou- kon niet. kijkt naar de lekke band die hem de overwinning kostte in de 500 cc-race van de Australische Grand Prix. Na 22 van de 27 ronden had hij een voor sprong van vijf seconden. Roberts, die van kop was vertrokken, finishte slechts als tiende. Daar mee vergooide hij zijn kansen dichter bij de leider in de WK-stand, de Spanjaard Alex Criville, te ko men.De Japanner Tadayuki Okada was gisteren op Phillip Island de gelukkigste man van het circuit. Hij zegevierde verrassend in de koningsklasse. Cri ville, die vrijdag bij een zware val in de training een pols brak, eindigde met zijn rechter onderarm in het gips als vijfde. Na de terugval van Roberts nam de Italiaan Max Biaggi de leiding over. Hij zag echter Okada steeds dichterbij komen. In de slotronde sloeg de Japan ner toe. Eerder dit seizoen zegevierde hij in Assen en Brno. Hij nam de tweede plaats in de WK-stand over van Roberts. De Nederlander Jurgen van den Goorbergh, die met machinepech kampte, werd twaalfde. De Italianen Marco Melandri en Valentino Rossi wonnen respectievelijk de races in de 125 cc en de 250 cc. Rossi vergrootte zijn kansen op de wereld titel. Hij moest wel hard voor zijn zevende over winning van het jaar knokken. Pas in de slotfase achterhaalde de 20-jarige Rossi de leidende Japan ner Tohru Ukawa. Ook de Fransman Olivier Jacque ging Ukawa nog voorbij, waarmee hij zijn beste resultaat van het seizoen boekte. Rossi heeft met nog drie races te gaan in de WK-stand 35 punten voorsprong op Ukawa. Ook in de 125 cc-klasse bleef de spanning er tot het einde in. Hier viel de beslissing pas in de laat ste meters. Melandri schoof zijn Honda net iets eerder over de eindstreep dan zijn land- en team genoot Lucio Cecchinello, die als leider de laatste ronde was ingegaan. De Spaanse leider in de WK- stand Emilio Alzamora vergooide zijn kansen door een val, met nog vier ronden te rijden. Hij krabbel de overeind en werd vijftiende. Hij heeft nog een voordelige marge van dertien punten op de Japan ner Masao Azuma, die vijfde werd. Indonesische zet Nederlandse badmintontop in de schaduw Over een jaar zijn in Sydney de Olympische Spelen en de Nederlandse badmintonbond wil op dat vierjaarlijkse gi- ga-evenement maar al te graag zijn neus laten zien. Af gaande op de resultaten van 51ste editie van de Dutch Open hebben de Nederlanders in het verre Australië niets te zoeken. Voor alle 48 ingeschreven Nederlanders was het toernooi in Den Bosch na één of twee potjes al voorbij. Het is dus niet vreemd dat de wens om van de Indonesische Mia Audina, verliezend Analiste in het vrouwentoernooi, een Hollandse te maken zo vurig is. iets voor anderen kunnen bete kenen. Dit was niet gepland, maar het was zonde om haar te laten lopen." Judith Meulendijks, die in Den Bosch in de eerste ronde van de latere winnares Chunyu Tang verloor, voelt zich niet ge passeerd door de stichting. „Natuurlijk vraag je je af waar om nu ineens zo veel mogelijk is, maar ik begrijp ook dat de SBT deze kans niet kon laten schieten. Als het om een speel ster uit Griekenland gaat, is het wat anders. Ik heb mijn zaakjes wat sponsoring betreft wel voor elkaar. Ik denk dat vooral ande ren ontstemd zijn. En voor ons hebben ze dit toernooi ook al wat betekend. Dankzij de stich ting konden we in een hotel blijven slapen. Dat is toch wat professioneler dan na elke dag naar huis moeten rijden." Bondscoach Martijn van Dooremalen moet proberen het alle partijen naar de zin te ma- gpd-verslaggever De bewonderende blikken zijn haar liever dan de jaloerse. Met scheve ogen kijken sommige spelers in de nationale selectie naar de hype rond Mia Audina. De publiciteit rond haar per soon is niet gering en tot ieders verrassing dook ook de tot voor kort onbekende Stichting Be vordering Topbadminton (SBT) bovenop het nog maar 20-jarige talent uit Jakarta. Met een gega randeerd jaarsalaris van 50.000 gulden, betaald door de SBT, is Audina van een redelijk basis inkomen voorzien. Van het prij zengeld vloeit de helft naar de stichting en als de SBT, ook deels door sponsoring, de vijftig mille heeft terugverdiend, is al les wat daar nog bovenop komt voor haar. Velo, de club waarvoor Audi na in Nederland speelt, betaalt de SBT 'slechts' 15.000 gulden voor haar inzet. Dat tekent vol gens Jos Nouwt, voorzitter van de SBT, de goedwillendheid van de stichting. „Want in Duits land zou ze zo voor 40.000 gul den kunnen gaan spelen." Alle goede bedoelingen ten spijt is het hoogst twijfelachtig of Audina in september 2000 al voor Nederland mag uitkomen. Zelfs als ze op tijd een Neder lands staatsburger wordt, geldt nog altijd het veto-recht van de Indonesische badmintonbond. En ze zijn daar wel gek om hun eigen kansen op olympisch succes te reduceren door een concurrente vrij baan te geven. Brenda Beenhakker vroeg zich mede daarom openlijk af waarom er voor Audina zo veel inspanningen worden gedaan om haar in Nederland te hou den, terwijl dat bij anderen nooit het geval is geweest. Nouwt kan zich die kritiek wel een beetje voorstellen, maar wijst tegelijkertijd op de staat van dienst van Audina. „Het zil ver dat ze in Atlanta heeft ge haald kun je verkopen. Maar als hier muziek in zit zouden we misschien in de toekomst ook ken. Met de zakelijke belangen van zijn internationals bemoeit hij zich niet. „De meeste spe lers hebben daar ook wel hun mannetje voor. Maar als je slim bent, ga je in de slipstream mee". Van Dooremalen hoefde ook niet met veel woorden het gelijk van de stichting te onder strepen. „Dat bewijst Mia hier zelf." Audina schopte het tot de finale, terwijl de Nederlandse ploeg al voor het weekeinde uit het toernooi lag. De twee laat ste wedstrijden van Audina werden rechtstreeks op televisie uitgezonden. Ongekende weel de voor de Nederlandse bad mintonbond. Achter de camera's kon Van Dooremalen niet anders dan concluderen dat de rest van de ploeg gefaald had. Jeroen van Dijk en Dicky Palyama volde den niet aan de verwachtingen, Meulendijks evenmin. Brenda Beenhakker was gelukkig met winst in twee partijtjes en daar bij behorende kwartfinale plaats. De dubbels Quinten van Daim/Dennis Lens (2), Nicole van Hooren/Lotte Jonathans (2) en Chris Bruil /Erica van den Heuvel (1), hoog geplaatst nog wel, kwamen er ook niet aan te pas. „Heel slecht", mopperde de bondscoach. „Het frappeert mij ook dat het steeds in eigen land fout gaat, terwijl het in het bui tenland wel lukt." Serenade voor Audina afgeblazen Om het liefdesgeluk tussen badmintonsters Mia Audina en haar echtgenoot Tylio Lob man te illustreren, vond de or ganisatie van de Dutch Open het wel leuk om laatstge noemde een gastoptreden in de arena van de Maaspoort te verzorgen. Op het laatste mo ment werd het initiatief afge blazen, om de aandacht voor het nieuwe uithangbord van de badmintonbond niet nog groter te maken dan die al Dat een serenade Mia Audi na had geïnspireerd tot het winnen van de finale van het Dutch Open is niet waar schijnlijk. In de finale (13-11, 4-11, 7-11) tegen de onge plaatste Chinese Chunyu Tang was ze gewoon op. En een opspelende hamstring- blessure aan het einde van de eerste (gewonnen) set deed haar kansen op de triomf ook geen goed. „Ik ben teleurge steld. Als je in de finale staat, wil je die winnen", sprak Au dina na afloop. Een dag eerder in de halve eindstrijd tegen Zhou Mi, de nummer zeven van de wereld, had Audina in de laatste twee sets al meer dan voldoende blijk gegeven van haar poten tie. Winnen in haar nieuwe vaderland zou haar succesvol le rentree compleet hebben gemaakt. „Maar dit is een goe de start voor de toekomst." Bij hel Duits (deze week) en Deens Open (volgende week) zullen ze weer rekening met haar moeten houden, voor spelde Audina, die zich in Den Bosch 'thuis' voelde, maar voor een hogere macht speel de. „Van God heb ik het talent gekregen en hem moet ik wat teruggeven." itsma treedt af als voorzitter KNBSB En dat stuit Reitsma tegen de borst. Een dergelijke voorberei ding druist in tegen de manier waarop Reitsma vindt dat je topsport anno 1999 moet be drijven. Hij is van mening dat een olympische ploeg zich opti maal moet voorbereiden en dat de hoofdcoach dus bij alle trips aanwezig dient te zijn. Reitsma voelt dat hij in de huidige situa tie het NOC*NSF niet recht in de ogen kan kijken. „Ik vind de ze constructie met Leurs geen juiste oplossing. Ik vind dat je het geld van NOC*NSF goed moet besteden, want anders kun je het beter geven aan een kanovaarder die zich in Nepal heeft gekwalificeerd voor Syd ney." Reitsma had wel een 'ade quate oplossing' voor het ont stane probleem. Zelf wenste hij daarop niet verder in te gaan, maar naar verluidt heeft hij ei genhandig contact gelegd met Pat Murphy, een Amerikaanse beroepscoach die in 1988 tij dens de Olympische Spelen de leiding had over Oranje. Die eenmansactie van Reits ma was voor Van 't Klooster om twee redenen onacceptabel. De oud-speler van het Nederlands team zegt 'totaal niet te begrij pen' wat Oranje zou winnen als dit jaar een nieuwe (fulltime) coach voor de groep zou staan. „Terwijl ik weet dat er een hoop is te verliezen. Het valt nog maar te bezien of het met een andere coach beter gaat. Het Nederlands team kan bijna niet beter honkballen dan dat het nu doet. En Jan Dick Leurs is een verrekt goede coach. Reits ma heeft mij niet kunnen aan geven waar de winst zit als we met een ander in zee zouden gaan." De andere reden waarom DIOK heeft in Brussel met 13-13 gelijkgespeeld tegen Bos voorden in een wedstrijd voor de Eurocup. De Leidenaars moeten nu het duel tegen het Duitse Heidelberg winnen om zeker te zijn van een finale plaats. „Het was in ieder geval voor het publiek een spannende en ook leuke wedstrijd om naar te kijken", zei Marcel van Loon. Het spel was van tijd tot tijd wel hard, maar er werd van beide kanten goed gespeeld. Net als twee jaar geleden reisde DIOK met een gehavende ploeg naar de Belgische hoofdstad af. Aan de vorige ontmoeting met Bos voorden bewaart de ploeg van coach Iain Krysztofiak geen goede herinneringen. DIOK ging toen flink onderuit. Net als de Haagsche Rugby Club in de finale van dat jaar. In de slotfa se werd een voorsprong uit handen gegeven en werd Bos voorden winnaar van de Euro cup. De verwachtingen lagen dit keer hoger. Al snel werden de bedoelingen van de Belgen dui delijk. Binnen vijf minuten moesten verschillende DIOK- spelers al worden opgelapt en gaf Bosvoorden haar visite kaartje af. De Brusselse ploeg bestaat voornamelijk uit jonge spelers, die in de stijl van het Franse rugby er flink tegenaan gaan. „Misschien hebben we er in het begin iets te licht over ge dacht", evalueerde Van Loon. „Bosvoorden heeft veel talent en ze speelden goed. Misschien waren wij wel beter, maar we verzuimden op de beslissende momenten de punten te ma ken. Spelers hielden zich op die momenten niet aan de op dracht." Nieuwkomer Peike Faas viel op door zijn werklust. De boomlange international, af komstig van Oisterwijk Oysters, is volgens Van Loon een van de grootste talenten van Neder land. „Hij kan het als nummer 8 een tegenstander erg lastig maken. Hij begrijpt het spelletje er\ het is een genot om met zo'n jongen te kunnen samenspe len." Na een snelle 8-0 achter stand moest DIOK met een ant woord komen. Dat kwam van de Zuid-Afrikaanse winger Ro bin Roos, die met een try en de conversie DIOK terugbracht tot 8-7. Bosvoorden scoorde nog maals een vijfpunter, maar Roos was uiteindelijk met nog twee penaltykicks verantwoor delijk voor de 13-13 eindstand. Door de 38-28 overwinning vo rige week van Heidelberg op Bosvoorden, zijn de Belgen uit geschakeld. Komend weekein de valt de beslissing voor een fi naleplaats als DIOK in eigen huis de Duitsers ontvangt. Tafeltennis heeft behoefte aan een frisse wind HILVERSUM KOEN DE VRIES Theo Reitsma. Van 't Klooster en Reitsma botsten was de eigenhandige zoektocht van Reitsma naar een andere coach. Dat stak Van 't Klooster. „Dat is mijn werk. Bo vendien vind ik dat je zo niet omgaat met je omgeving en met Leurs, als werknemer. Na tuurlijk liet ik de actie van Reitsma niet over mijn kant gaan. Elk bestuurslid kan over technische zaken praten, maar het handelen moeten ze aan mij overlaten. Zo zit bestuurlijk opereren in elkaar. Anders wordt het een grote troep." Reitsma meent echter dat hij genoeg verstand heeft van top- ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER sport en dat hij 'geen knip voor de neus waard is' wanneer hij zich niet mag bemoeien met technische zaken. Reitsma: „Je moet altijd beter willen. Zoals het nu gaat, zo gaat het al jaren. Natuurlijk heb ik op lange tenen gestaan, maar dat is er inherent aan als je wat durft. Ik ben geen voorzitter ge worden om lintjes door te knip pen. Het ging mij om de opvat ting over topsport. We wilden voortvarend zijn, maar we heb ben vijf weken zitten koekhap- pen. Als dan blijkt dat je geen steun krijgt, moet je je conse quenties trekken." Voor de liefhebbers was het weinig verhef fend, maar dat mocht de pret niet drukken. In zijn ijver om de sport van extra impulsen te voorzien, koos de Nederlandse tafelten- nisbond (NTTB) bij de Masters voor iets nieuws: de tie-break. In de beslissende der de game geen nieuwe race naar de 21 pun ten, maar een kort ritje. Wie het eerst bij de 7 is, wint. Hoewel de tie-break in de finale partij van de Masters tussen Trinko Keen en Danny Heister verre van sprankelend was, zag zelfs de verliezende Heister posi tieve kanten: „Voor het kijkspel is dit alleen maar goed." Dat het nodig is dat de tafeltennissport extra leven wordt ingeblazen bleek in de gloednieuwe Dudok Arena eens te meer. Op het toernooi dat de beste Nederlandse tafeltennissers en de beste buitenlanders in de Nederlandse competitie herbergde, wa ren niet meer dan 250 toeschouwers afge komen. Stuk voor stuk tafeltennissers bo vendien. Tijd voor een frisse wind dus. De finalepartijen voorspelden niet veel goeds. Trinko Keen en Danny Heister zijn vanaf 1991 de alleenheersers in Nederland en speelden hun zoveelste onderlinge partij op nationale bodem. Bij de vrouwen heers ten als zo vaak de laatste jaren de buiten landers: de Chinezen Ni Xia Lian en Dong Li speelden om de cheque van 3000 gul den. „Trek het archief van de NOS open en je vind zo'n beetje alle soorten partijen tussen mij en Danny die te verzinnen zijn", filoso feerde Trinko Keen. „Alleen daarom al is dit een goed initiatief. De mensen zien iets nieuws en het spel wordt spannender." Keen moest erkennen dat het voor de fijn proever minder interessant wordt: in de 'verkorte verlenging' zorgt de extra hoe veelheid adrenaline voor veel onnodige fouten. Het mocht geen graadmeter zijn volgens beide finalisten. Zowel Keen als Heister kermen vormverlies door blessures. Heister brak twee weken geleden zijn toer door Azië af omdat hij last kreeg van een oude knieblessure. Keen bleef drie weken buiten competitie door een peesontsteking in zijn pols. Bovendien is de topvorm er nog niet. Begin december, dan moeten ze er staan, in het kwalificatietoernooi voor de Olympi sche Spelen. Heister: „Vier jaar geleden kwam Trinko in de halve finale van de Open Zweedse. Een maand later liep hij plaatsing voor de Spelen mis. Ik vind het niet erg dat ik niet in vorm ben." Ni Xia Lian (36) tobt niet met dat soort problemen. De Chinese is al zeker van Syd ney, waar ze voor Luxemburg uitkomt. In Hilversum liet de tweevoudig wereldkam pioene zien dat ze verreweg de beste speel ster van de Nederlandse competitie is. Ze had in de finale geen tie-break nodig, want ze was veel te sterk voor haar landgenote Dong Li. Gerdie Keen, de beste speelster van Ne derland die door Ni in de poule niettemin mei 21-8 21-8 werd weggevaagd, denkt zelfs dat veterane Ni nog steeds voor 99 van de 100 Europeanen onbespeelbaar is: „Ze speelt een spelletje dat hier volledig onbe kend is. De ballen die ze slaat zijn soms niet te beoordelen. De ene keer slaat ze met lange noppen, de andere keer met korte noppen, dan weer lang, dan weer kort. En alles razendsnel en scherp geplaatst." Gerdie Keen legde met haar bewering de vinger op een zere plek. Als zelfs de vier voudig Nederlands kampioene niet weet wat haar tegenstandster met het balletje doet, wat moet Jan met de pet dan van ta feltennis denken? De invoering van de tie break zal daar bar weinig aan veranderen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27