3 Maase dertiende bij WK halve maratho 71 Verjongd AZC begint seizoen met ruime zeg] Samen Sterk wint dool tactische bordopstellii Sport Van de Bilt verrassend snel in Bredase singelloop Bosloop door het Leidse Hout 2 Eerste titel voor Sandra van de Slo Grootmeesterlijk spektakel in de regionale hoofdklasse MAANDAG 4 OKTOBER 1999 998 AN chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef janet van dijk, 0^ WK-prestatie De Vreugt valt tegen lisse Op de wereldkampioenschappen schaken voor de jeugd tot 20 jaar in Jerevan (Armenië) zijn de Nederlanders Ruud Janssen en Dennis de Vreugt (Lisse) niet verder gekomen dan een gedeelde 21ste plaats met zeven punten uit dertien ronden. De Rus Alexander Galkin won het goud met 10,5 punt en het zilver ging naar de Oezbeek Rustam Kasimdzanov met 10 pun ten. Vooraf waren de verwachtingen van de Nederlanders hoog gespannen, want Dennis de Vreugt is de huidige Europese kam pioen tot 18 jaar en Ruud Janssen behaalde op de vorige WK een verdienstelijke vijfde plaats. Een voor beide schakers moei zaam verlopen toernooi kreeg een dieptepunt in de elfde ronde toen de organisatie het tweetal tegen elkaar lootte. Na een logi sche remise was de lol er blijkbaar af, want beide heren eindig den hun WK met remises. Magere resultaten regio-wielrenners leiden De regionale wielrenners hebben het wegseizoen ma gertjes afgesloten. In het criteriumkampioenschap in Assendelft was de beste klassering voor Peter van de Reep uit Hillegom. In de door Henk van Hees gewonnen wedstrijd kwam de oudste van de drie wielrennende broers op de vijfde plaats. Gerben, de jongste telg uit de slagersfamilie, werd tiende, nog voor Ronald van der Tang (Voorhout), die niet verder kwam dan een dertien de plaats. Bij de cyclosportieven haalden alleen Hillegommer Hans van Eijk (14de) en Ferry den Elzen (16de) uit Noordwijker- hout een prijs. Bij het Nederlands Studentenkampioenschap in Delft was er een succesje voor Twan Duivenvoorden. De schaatser uit Rijnsaterwoude won goud bij de niet-licentiehou- ders. Bij de KNWU-renners kwam Matthijs Wassenburg redelijk voor de dag. Hij werdknap vijfde. Thijs Zonneveld uit Noordwij- kerhout eindigde als achtste. Voorschoten'97 sterk in werpvijfkamp huizen Met de grootste afvaardiging van alle deelnemende ver enigingen heeft Voorschoten'97 gisteren opvallend goed ge presteerd op de werpvijfkamp in Huizen. A-juniore Nelleke van de Krogt eindigde op een knappe tweede plaats van de in totaal tien deelnemende vrouwen, door onder meer een afstand van 39.96 bij het kogelslingeren en een clubrecord van 11.10 bij het gewichtwerpen (een kogel met een handvat van 9088 gram). De vijfkamp bestond verder uit de onderdelen kogelstoten, discus werpen en speerwerpen. Bij de mannen bereikte Friedhelm Dreckmeier de zesde plaats op een totaal van 16 atleten. De 35.10 bij het kogelslingeren en de 11.95 bij het gewichtwerpen waren zijn opvallendste prestaties. Teamgenoot Reinier Köne- mann kwam bij het speerwerpen tot 40.73 meter. Hutspot-trofee voor LZ1886 leiden LZ1886 heeft dit weekeinde de Hutspot-trofee gewon nen. De Leidse zwemmers bleven in het eigen Vijf Meibad WZPC (Purmerend) en DSZ (Den Haag) voor. De beste presta ties werden geleverd door Diewertje Vermeulen die de 100 me ter wisselslag won in 1.12.08, en Louis van Schaarenburg. Hij zette een persoonlijke record neer op de 100 meter rugslag: 1.03.32. 'Dit is een mooi extraatje' la Na alle successen in het afgelopen jaar reageerde Kamiel Maase gisteren bijna laconiek op alweer een uitstekende prestatie bij een wereldkampioenschap. Krap zes weken na de achtste plaats op de 10.000 van het WK baanatle- tiek scoorde Maase in Palermo een ongekende dertiende plek op de halve marathon. 'Een mooi extraatje', volgens de hardloper van Leiden Atletiek. Paradoxaal genoeg liep Maa se tijdens zijn beste race ook zijn minst snelle tijd: 1.02.33 te genover 1.02.14 in San Diego en 1.02.10 in Egmond (zesde Ne derlander aller tijden). Op het lastige parcours op het Italiaan se eiland Sicilië (veel vals plat) zegt het verschil van 43 secon den met winnaar Paul Tergat veel meer. De veelvoudig we- reldcrosskampioen en zilveren medaillist op de 10.000 meter in Sevilla is houder van het offici euze wereldrecord van 59.17. palermo wilmar kortleever Voor Maase was deelname aan het WK halve marathon vooral een belangrijke ervaring. Na zijn onverwachte succes als haas in de Rotterdam Marathon komt de olympische marathon snel dichterbij en de pupil van Bram Wassenaar bij Leiden At letiek liep die afstand pas twee keer eerder: twee jaar geleden tijdens een trainings vakantie in Amerika en afgelopen januari in Egmond aan Zee. „Dit was niet bedoeld als test voor de marathon, maar het wijst er wel op dat ik er goed voorsta", aldus Maase, die de kopgroep van ongeveer tien man op zes kilometer van de streep moest laten gaan. „Kort na het ingaan van de laatste ronde kon ik de zoveelste ver snelling niet volgen. Als ik dan vol doorga eindig ik honderd plaatsen lager. Ik ken mijn li chaam inmiddels een beetje." De enige Europeanen die Maase voor moest laten gaan waren de Fransman Béhar Ab- dellah en de Portugees Eduardo Henriques (vierde en vijfde in 1.01.53). De dertiende plaats was veel beter dan een Neder landse atleet ooit had gescoord in het acht jaar oude toernooi (bij de vrouwen werd Irma Heeren vorig jaar zestiende). Eigenlijk was Maase ook wel blij dat hij zich nog niet bij de eer ste acht plaatste: „Dan had ik me vanwege een weddenschap met de ploeg kaal moeten laten scheren." Met zijn tijd had Maase een groot aandeel in de negende plaats van het Nederlandse team. Aiduna Aitnafa en Marco Gielen werden respectievelijk 38ste en 48ste in 1.04.02 en 1.05.08. Bondscoördinator Ge rard Nijboer van de atletiekunie prees zich na afloop rijk met 'zijn' wegaüeten, die al twee olympische nominaties in de wacht sleepten: „Op dit wereld- atletiektoemooi draaien we vol ledig mee, het had zelfs nog veel mooier kunnen worden als Greg van Hest niet geblesseerd had hoeven afzeggen." Na een lang seizoen dat hem sinds maart langs drie wereld kampioenschappen voerde - cross, baan en weg - resteert voor Maase nog één wedstrijd: volgende week in Groningen over 4 Engelse mijlen (ruim zes kilometer). „Dan gaan we de winter in en beslis ik naar aan leiding van een marathon in het voorjaar welke afstand ik zal lo pen in Sydney", aldus Maase. „Maar eerst ga ik in Amerika en een paar weken heel erg weinig doen." Met de winst van Tergat bij de mannen haalde Kenya de dubbelslag, na de overwinning van Tegla Loroupe in de vrou wenrace. De prestatie van de kleine Loroupe was ongekend, pas een week geleden scherpte ze in Berlijn het officieuze we reldrecord op de marathon aan tot 2.20.43. Een week daarvoor liep (en won) ze nog marathon van de Dj Damloop. En volgend volgt in het Engelse Nq de vierde topwedstrijd ifr- gen, weer een hele halw I thon. „Ik heb me vanaf] gin moeten inhouden",! roupe, om te kennen t| dat ze weinig last had van naweeën na haai thon. En over haar P'a „Het voelt alsof ik ook aa minuten had kunnen j R( Met Loroupe won KeiLg het vrouwenploegei ment. Bij de mannen eindit eerste drie ploegen meti beste tijden opgeteld tog^L binnen twee seconden] kaar: Zuid-Afrika voorf*"" Ethiopië en Kenya twi 4e derde in dezelfde totaaltfks In de Bredase Singelloop over 21,1 kilometer, de afsluitende wedstrijd van de Run Classics, liep Erika van de Bilt gisteren een snelle tijd van 1.16.28. De Leidse atlete, die daarmee haar tweede tijd ooit liep op de halve marathon, eindigde als vierde van de Nederlandse deelneem sters. Van de Bilt was dit sei zoen langdurig geblesseerd aan haar voet, maar ondervond daar gisteren eindelijk geen hinder meer van. leiden Zo'n honderd enthou siaste recreanten gingen gis termorgen om 11.00 van start voor een bosloop door het Leidse Hout. De bosloop is de eerste van een serie van testlo pen, elk georganiseerd op de eerste zondag van de maand. De lopers begaven zich over een parcours van vijf kilome ter, dat naar gelang een, twee of drie keer kon worden afge legd. De bosloop is behoorlijk uniek, omdat de afstand van het parcours officieel is opge meten, in maar liefst zeven da gen tijd. Het is volgens de or ganisatie niet de bedoeling dat er een winnaar wordt aange wezen, maar de deelnemers onderling maakten er juist wél een echte wedstrijd van. Voor de kosten hoefden de deelne mers het in elk geval niet te la ten: fl. 2,50 voor alleen deel name, fl. 4,50 voor een aan de wedstrijd verbonden herinne ring. Ook volgende maand is er weer plaats voor zeshonderd hardlopende sportievelingen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN KDC verrast tegen HDC Zij was duidelijk zeer ver heugd met. haar eigen presatie. „Ik heb vandaag echt boven al le verwachtingen gelopen en voor het eerst ook weer zonder pijn. Het was behoorlijk winde rig, ik heb veel kilometers alleen af moeten leggen." Winnares bij de vrouwen was de Keniase Chepkemei, in een tijd van 1.12.10. In het eindklas sement van de Run Classics eindigden de Nederlandse Wil- ma van Onna en de Russische Ilyina gezamelijk op de eerste plaats. waterpolo AZC/Alphen heeft de goede lijn van de voorbereiding doorge trokken. De hoofdklasser was in de eerste competitiewedstrijd van het seizoen met 15-3 te sterk voor Het Ravijn. De Al- phense zege was niet echt ver rassend. AZC won wel vaker met grote cijfers van de oostelij ke ploeg. Opmerkelijk was wel de samenstelling van de Al- phense hoofdmacht. De vaste waarden Kimmo Thomas, Joeri Stoffels en Niels Zuidweg ont braken op het appèl. Doelman Wim Vermeulen was wel aan wezig maar beperkte zijn optre den tot de laatste periode. Trai ner Ron de Vogel deed zaterdag een beroep op het talent en zag tot zijn tevredenheid dat de jongeren Ronald Sol, Ronnie Henzen en Chris en Pieter Boot uitstekend voor de dag kwa men. De defensie was in het ei gen zwembad De Thermen het sterke punt van de Alphenaren. De Nijverdallers kwamen maar tot een enkel velddoelpuntje. De Leidse aanvaller Niels Joor scoorde maar liefst vijfmaal voor AZC. Andere doelpunten kwamen van Björn Boom (3), Pieter Boot (2), Chris Boot (2), Kjell Boom (2) en Bob Brebde (1). Katwijk stuitte in de eerste competitieronde op streekge noot Sassenheim. De derby in laatste periode. Alkemj uit van 5-3 naar 9-5. Bqus Nugteren had er zin scoorde vijf maal. RiclP Jeu (3) en Ruud Kosterij men de andere doeL voor hun rekening. j Katwijk-speler Kjeld Boostoppel (wit) verdedigt Raymond Kerkvliet van Sassenheim. de tweede klasse eindigde on beslist (7-7). Sassenheim kon in de slotfase de meeste aan spraak maken op de zege. De bezoekers misten echter bij een 7-6 stand een uitgelezen sco ringskans en Katwijk counterde naar het verdiende punt. Kat wijk verzuimde het treffen in een eerder stadium naar zich toe te trekken. De ploeg van de nieuwe trainer Ruud Plouvier realiseerde maar liefst veertien overtalsisuaties, maar kwam maar tweemaal tot een doel punt. De Katwijkse aanvallers strandden op invaller-doelman Rudy Postema of mikten stee vast te hoog. Alex Sieval van Katwijk had wel een vaste hand; hij scoorde viermaal. René de Bruin van Sassenheim kwam tot evenzoveel treffers. Koudekerk is de competitie goed begonnen. De derdeklas ser won eenvoudig met 8-3 van Aquarijn. De Koudekerkers kwamen geen moment in de problemen tegen de ploeg uit Nieuwegein. Aquarijn scoorde ver in de tweede periode het eerste doelpunt. Koudekerk had er toen al vijf inliggen. De goe de competitiestart is een flinke opsteker voor de ploeg van in terim-coach Wemer Stolk, die FOTO DICK HOGEWONING doorgaans maar moeizaam op gang komt. Doelpuntenmakers voor Koudekerk waren Sander Emeis (2), Rob Westgeest (2), Niels Martha, René Overes, Lars Bergsma en Patrick Schellinger hout. Alkemade schoot ook al goed uit de startblokken. De ploeg van trainer Jim van Es won vrij eenvoudig van De Vuursche (9- 5). De zege kreeg gestalte in de De vrouwen van De jiolven in de openingsnl" gen De Ham 2 het on j Met 7-4 gingen de Leids je onder. In de eerste kwamen de vrouwen Ham op een 5-0 vooi Pas nadat De Zijl/LGB schrik was bekomen, spel gelijk op. De c bleek niet voldoende een goed resultaat te Julia Kortekaas, Nancy K Vegte, Wendy van Be Jorien Kleywegt waren ker. De vrouwen van Alk kenden een bliksems! Roelofarendsveen maa formatie van Wilco Zeeuw korte metten liance. De 10-3 was nc een magere afspiegeling ware krachtsverhoudinj kemade, inclusief doe Mirjam Wesselius, wasj dedigend opzicht in doen. Er was voor Alliai ook geen doorkomen a anne Hogenboom (4), Schoo (2), Bernadette (2), Brenda Hogenboon)/% Heidi Elstgeest scoordd Alkemade. 'd 2 Lissenaar Van Joolen tweede op Zandvoort jakob dekker Sandra van de Sloot heeft de eerste van twee titels in de Ci- troën Saxo Cup veiliggesteld. Na de (regen) races op Zand voort mocht zij zich officieel winnares van de Playboy Ladies Cup noemen. Maar daar gaat het de Al- phense dit jaar niet om. „Doel is het binnenhalen van beide ti tels. Dit weekeinde had ik dat kunnen doen, maar in de trai ning kwam ik niet verder dan een 15de startplek. Dat was een slecht begin. In de race ging het eigenlijk best goed. De baan was nat, maar daar heb ik geen last van." Het ging volgens de Alphense 'best goed' met haar hand, die ze vorige week blesseerde tij dens de race. Haar grootste concurrent, Jaap van Lagen, kreeg een straf van tien secon den in verband met te vroeg starten. „Daardoor eindigde hij net achter mij. Hij is echter te gen de opgelegde straf in be roep gegaan. Afwachten dus", vertelde de Alphense na afloop. De beslissing valt nu later deze maand op het circuit in Monza. Een bijzonder goed resultaat boekte Daan van Joolüer had zichzelf een podiuüDe beloofd en behaalde De Lissenaar werd tweej ter de verrassende winnj chel Stoelman. Michel uit Valkenburg kwam t over de meet. Bert Ploeg uit Noly streed met de BMW 320j ba de Euro final TC 2000.Lld verschenen niet alleen jnt derlanders, maar ook sers met hun DTC boliijnis de start. Voor Ploeg veifi- race behoorlijk. Hij eindf twaalfde en was daari| vende Nederlander. Le dammen jan bey dammen jan bey In de eerste ronde moest DID, overgekomen uit de landelijke hoofdklasse,direct voluit aan de bak tegen mede-titelkandidaat Damlust 2 uit Gouda. Damlust beschikt aan het kopbord over de Nederlands Kampioen van 1996, grootmeester Erno Pros man. En bij DID speelt GM Ar jan van Leeuwen, dit jaar twee de op het NK. Deze op een hoog damniveau verlopen par tij werd dan ook het spektakel stuk van de wedstrijd. Van Leeuwen deed in de tijdnoodfa se een riskante winstpoging, die door Prosman op de 59ste zet gedecideerd werd afgeslagen. De arbiter constateerde op dit moment dat van beide heren de vlaggen waren gevallen, in een inmiddels voor Van Leeuwen slechte stelling. De arbiter wist niet wat te doen in zo'n geval. Prosman bracht licht in de duisternis en verklaarde dat zijn claim verloren ging, omdat hij nog een zet deed, terwijl de vlag van Van Leeuwen viel. Dit vond Van Leeuwen van een dergelij ke sportiviteit getuigen, dat hij de partij alsnog opgaf. Aan de overige borden verliep de score voor Zoetermeer gunstiger. Winstpartijen voor Van Eek, Doeves en Boele brachten DID alsnog een ruime 11-5 over winning. DEZ uit Reeuwijk kreeg de re serves van Leids Damgenoot- schap op bezoek. LDG behoort tot de sterkere teams in deze klasse en maakte dit in Reeu wijk ook waar. Een snelle 0-6 voorsprong door winstpartijen van Wim Kleijn, Leo Mulder en Evert Dollekamp werden ge volgd door remises van Hans Kolfoort en Maurits Meijer. De normaal voor dit team goed scorende Wim Heemskerk ging nu langzaam onderuit tegen Bitter en Harry Dekker zat dit keer ook aan de verkeerde kant van de score. Hans Willemse bracht tenslotte met zijn winst de uitslag alsnog op 6-10 voor LDG 2. De Gouwe Damcombinatie deed zijn eerste stap naar een plaats in de play-offs. In dit team zitten ook spelers van de landelijk spelende clubs Samen Sterk en Damlust. Het uitko men voor twee verenigingen (mits uiteraard in verschillende competities) is bij het dammen toegestaan. In Voorburg won nen zij met 6-10 van DC Essen - stijn. Het Katwijkse KDC verraste vriend en vijand door een 7-9 overwinning op het Alphense HDC In een vooruit gespeelde partij tussen de beide kopman nen Eric Jan van Reenen en het Katwijkse damtalent Bas Mes- semaker won laatstgenoemde, omdat Van Reenen zich in tijd nood aan een schijf vergreep, waarna Messemaker het profes sioneel kon uitmaken. André Venema kreeg van tegenstander Arend van Beelen nog een tele foontje dat hij in een file stond, maar heeft daarna niets meer van hem vernomen. Voor HDC verloor Henk Brunt en maakte Richard Meij er weer gelijk door een mooie combinatie: vier schijven weg geven om er zeven te winnen; de tegenstander hield het direct voor gezien. Na een drietal re mises werd Theo Zwetsloot Katwijks matchwinnaar, door van Wout van der Starren te In de tweede ronde van de nationale KNDB - damcompetitie won Samen Sterk uit Hazerswou- de met 13-7 van Harderwijk en verloor het Leids Damgenootschap zeer teleurstellend met 11-9 van DVSB uit Soest. De Rijnsburgse dammers van RDC deden heel goede zaken door met 5-15 flink uit te pakken tegen CAB Holland/DEZ. De RDC-reserves wonnen met 11-9 van PWG 2 win- Samen Sterk - Harderwijk 13-7 Door in een tactische samenstelling te gaan zit ten boekte Samen Sterk een flinke winst. Martin Out en Raymond van Es (beiden aan een te laag bord) waren veel sterker dan hun opponenten en wonnen eenvoudig. Aan het zesde bord kwam Micha van Tol net iets tekort. Jo Fijen aan het eerste bord verliest niet vaak, maar had nu .de hulp van het tijdnoodduiveltje nodig om op tijd te kunnen winnen. Door tijdsoverschrijding won ook routinier Bram Doeves van Niek Kuyvenho- ven. Ruud de Kooter pakt vrijwel altijd een punt door zijn stellingen overzichtelijk te houden. Cees de Gelder nam tegen een sterke Harderwij ker geen risico en aanvaardde een remise-aan bod. De wedstrijdwinst was binnen en bij de stand 11-5 gaf Linda Snieders een gewonnen stelling remise en verzuimde ook Gijs de Groot zijn partij te winnen. CAB Holland/DEZ - RDC 5-15 Aan het eerste bord kwam Nederlands jeugd kampioen Michiel Kloosterziel, ondanks een schijf meer, niet tot winst tegen de rou! W. Kalis. Ook Cor van Dusseldorp stond behaalde een dam, waarna het ineens werd. Daarna liep de score snel op door dige winstpartijen van Cees Varkevisserj Jan Rijken en Mark Bremer. Dennis Bo: een kettingstelling en won uiteindelijk et en de partij. Er kwam even een vuiltje in tenmachine omdat Richard Kromhout Daama ging RDC vrolijk verder met scorei RDC2-PWG2 11-9 Door een verliespartij van Arno Kooloos RDC tegen het tweede team van PWG uit venpolder eerst nog op achterstand, n duurde maar even. Door openingsvalletj zowel Piet van Egmond als Mariëlle Krom' kwam RDC met 4-2 aan de leiding. Na van Gera Hol en Rinus Kromhout werd 6-6. Casper Vroegop maakte er weer waarna de remises van Nico Mul en Cees Bosch de stand op 10-8 brachten. Janl stond na de tijdcontrole op de 51ste zei maar twee uur later moest zijn tegenstand vijftien zetten doen in 2 minuten. Rei toen het hoogst haalbare voor de PWG'er. DVSB - Leids Damgenootschap 11-9 Het Leids Damgenootschap maakte eei indruk tegen het zeker niet sterkere Dl Soest. Verder dan zeven remises, twee vei' tijen en slechts één winstpartij kwam LI LDG blijkt erg kwetsbaar als Evert Bronst] zijn beste vorm etaleert. André van de trok zich daar als enige niets van aan en u partij met een mooie omsingelingstechnii

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24