Weer discotheken beschoten Leidsch Dagblad 2 halen 1 betalen Proces begonnen tegen 'Zuid-Afrikaanse Mengele' Haider wint in Oostenrijk bürén LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS 49 EQ333ZHSS3 Tijdens taptoe regent het alleen confetti bijna oorlog bij val Muur IRA beraamt aanslag rond jaarwisseling 13 17 24 19 NR. 42120 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 HONDERD JAAR 19 0 0 DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 6 oktober deel 5: fj de periode 1968 - 1984. 2 0 0 0 HET WOORD IS AAN Yvonrie d'Heer De man is het hoofd. De vrouw is de hals die het hoofd draait naar believen. regelmatig r "717° 11717° 11718° 30% 10% 20% SSïïSJfi# 40% 50% 40% Amerika kan kernproef Rusland niet waarnemen WASHINGTON AFP-DPA-Rtr De Amerikaanse inlichtingen dienst CLA is niet in staat even tuele kleine Russische kern proeven met enige precisie te meten. Washington zou dus niet kunnen controleren of Moskou zich houdt aan het ver drag op het verbod op kern proeven (CTBT). Dit heeft de Amerikaanse krant Washington Post gisteren gemeld. Het vermogen van de CIA om eventuele kernproeven nauw keurig te monitoren is van groot belang nu de Amerikaan se senaat zich deze week op maakt voor het debat over de ratificatie van het CTBT-ver- drag. Daarvoor is een tweeder de meerderheid nodig. Het ver drag is inmiddels al door 154 landen ondertekend. Maar tot nu toe hebben slechts 23 van de 44 landen met 'kernwapen vermogen' het geratificeerd. Volgens de Washington Post heeft Moskou onlangs twee grote tests uitgevoerd in het ui terste noorden van het land. De Russische autoriteiten hebben de Amerikaanse regering ervan verzekerd dat de proeven van 'conventionele aard' waren. De regering Clinton stelt zich op het standpunt dat ratificatie de mogelijkheden vergroot om overtredingen op te sporen. Het verdrag geeft landen bijvoor beeld het recht ter plekke on derzoek t.e doen. Kinderopvang in veel steden slecht Elsève shampoo 250 ml of uoreal crèmespoeling 200 ml aSÉVf LORÉAL 2 stuks naar keuze EISÈVÊ ;n in Nederlandse zieken- ;n bestaan. Het bedrijf :ht zich op alle medische be delingen en patiënten innen direct worden opge- vordi omen. r. Het Croi legen veroorzaakt iles in Nederland I nnenland in Lei jitenland ypotl ultuur en Kunst onomie et slechte, regenachtige weer i drukte veroorzaakten van- orgen extreme files op de ederlandse snelwegen. Vol- ut* ;ns de Korps Landelijke Poli- iensten (KLPD) staan au- tobilisten door het hele ht /"|nd in de file door kleine on- ilukken. De langste file (32 lometer) deed zich voor op e Al 2 van Utrecht naar Den aag. fiscal i orus vervangt in tEX Hoogovens Bleggers in Hoogovens heb- in massaal hun aandelen in- ;J! iruild voor aandelen Corus- andaag werd bekend dat 1.2 procent van de aandelen aangemeld. Vanaf woensdag zij "si ordt Corus verhandeld op 77 mi lursplein 5. KAAPSTAD PETER TER HORST CORRESPONDENT Twee dagen per week redt hart chirurg dr. Wouter Basson de levens van patiënten in het aca demisch ziekenhuis van Preto ria. Dat past evenwel niet in het beeld van 'de Zuid-Afrikaanse Mengele' dat de kranten van hem schetsen. Maar vanaf van daag hoopt het openbaar mi nisterie tijdens een proces aan te tonen wie de ware Basson is: een hoge legerofficier, die tij dens de apartheidsjaren zijn positie als het brein achter Zuid-Afrika's uiterst geheime project voor chemische en bio logische oorlogvoering mis bruikte voor moord, fraude, vergiftiging en de productie van grote hoeveelheden drugs. Het onderzoek naar de illega le handel en wandel van Wou ter Basson, die meestal 'Dokter eloof en Samenleving10 esprek van de Dag2 ezondheid/Strips14 egio 9,11,12,13 ^V/programma's, •ort 'eeroverzicht Dood' wordt genoemd, nam zes jaar: in beslag. Het proces kan voor het eerst een licht werpen op een nog altijd duis ter hoofdstuk uit de geschiede nis van de apartheid: de chemi sche en biologische wapens die het blanke bewind in het diep ste geheim in de jaren tachtig liet ontwikkelen, naar eigen zeggen met 'puur defensieve bedoelingen'. Basson staat terecht voor 67 aanklachten, die uiteenlopen van fraude en het bezit van ille gale drugs tot moord en poging tot moord op 229 mensen. Hij wordt er onder meer van ver dacht dat hij in zijn laboratori um gif ontwikkelde, waarmee tegenstanders van de apartheid uit de weg moesten worden ge.- ruimd. Hij zou aan het leger stoffen hebben verstrekt, waar mee meer dan tweehonderd ge detineerde aanhangers van Swapo, de guerrilla-beweging die oorlog voerde tegen Zuid- Afrika, in de jaren tachtig wer den geïnfecteerd. Deze drugs veroorzaakten verlammingen van de longen, waardoor de ge vangenen stikten. Daarna wer den de lijken vanuit een vlieg tuig in zee gegooid. Ook heeft Basson volgens de dagvaarding geprobeerd om een pil te vinden die een blanke huid tijdelijk zwart zou maken, WENEN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De rechtse populist Jörg Haider is gisteren de grote winnaar ge worden van de parlementsver kiezingen in Oostenrijk. Zijn ex treem-rechtse Vrijheidspartij (FPÖ) won volgens de laatste prognoses ruim vijf procent ten opzichte van vier jaar geleden en werd de tweede partii. De sociaal-democratische SPO van kanselier Viktor Klima was de grote verliezer. De SPÖ verloor bijna vijf procent. De andere regeringspartij, de conservatieve ÖVP, verloor minder, 1,8 procent, dan ver wacht, maar is afgezakt tot de derde macht in de Alpenrepu bliek. Van de kleinere partijen behoren de Groenen met zeven procent (plus 2,2) tot de win naars en struikelde het Liberale Forum over de kiesdrempel van 4 procent. Haiders FPO heeft zoals verwacht weten te profite ren van de wijd verbreide anti- regeringsstemming en vreem delingenhaat. Haiders partij haalde met 27,3 procent (in '94: 21,9) het beste resultaat sinds hij de partij 13 jaar geleden overnam en een splinterpartij tot de schrik van het politieke establishment maakte. De winst van Haider was het verlies van Klima. De sociaal democratische kanselier was er ondanks de indrukwekkende conduitestaat van zijn regering (lage werkloosheid, bijna geen inflatie, redelijke economische groei) niet in geslaagd de kie zers te overtuigen. De sociaal democraten leden een zware nederlaag en behaalden met zodat blanke agenten konden infiltreren in de zwarte anti apartheidsbeweging, en een middel dat zwarte vrouwen on vruchtbaar zou maken. Basson werd uiteindelijk ge arresteerd in 1997, toen hij een grote hoeveelheid xtc-tabletten probeerde te verkopen. De pro ductie van harddrugs was uit gegroeid tot een lucratief bij baantje van de wetenschap pers. Het is slecht gesteld met de kin deropvang. Vijftig procent van de gemeenten zegt niet te we ten dat er wachtlijsten bestaan. Zeventig procent van de ge meenten heeft te weinig geld om de Wet voorzieningen ge handicapten (WVG) naar beho ren uit te voeren. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakbond CNV onder ruim driehonderd gemeenten, dat vandaag gepresenteerd wordt. Volgens CNV-voorzitter D. Terpstra op het Radio 1 jour naal krijgen mensen niet de voorzieningen waar ze recht op hebben. 33,4 procent (was 38,1 in '95) de slechtste score in hun recen te geschiedenis. Voor de tweede regeringspar tij, de ÖVP van minister van buitenlandse zaken Wolfgang Schüssel, kwam de nederlaag minder hard aan dan gevreesd. De conservatieven moesten met 26,9 procent (minus 1,4) genoegen nemen met de derde plaats. Schüssel had voor de verkie zingen aangekondigd dat de ÖVP in de oppositie zou gaan als zijn partij de tweede plaats aan Haider zou moeten prijs geven. En omdat Klima heeft verklaard onder geen beding in zee te zullen gaan met Haider, dreigt in Wenen een politieke patstelling. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) O Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl jrondlegger Sony i Japan overleden Ido Morita, een van de twee jprichters van de elektronica- nt Sony, is gisteren in To- i overleden. Hij is 78 jaar worden. Morita richtte in samen met wijlen i Ibuka het bedrijf To- o Tsushin Denki op. Het be- tijf werd twaalf jaar later om- fopt in Sony. fegina7 [teekpenningen vorden strafbaar Jet betalen van steekpennin- |en in het buitenland wordt baar. Bedrijven en perso- jen gaan door de nieuwe cor- jiptie-wetgeving grote risico's ftpen. Omkoping is nu in veel inden nog gemeengoed. In lederland kunnen steekpen- ngen zelfs van de belasting jorden afgetrokken. egina7 /ia Zwitserland wachtlijst omzeilen bedrijf SwissHealthCare nt binnenkort met een ichtbrug naar een aantal par- culiere Zwitserse klinieken, ^elgestelde patiënten kunnen nee de wachtlijsten om- len die voor medische in- Afvallige IRA-leden beramen een aanslag op het middelpunt van de Britse festiviteiten voor het jaar 2000: de Millennium Dome in Greenwich bij Lon den. De terroristen willen rond de jaarwisseling toeslaan, zo meldt het Britse dagblad The Times vandaag. De afvalligen opereren sinds langere tijd on der de naam Real IRA. De krant baseert zich op ano nieme bronnen binnen de spe ciale politie-eenheid van de Ier se Republikeinen. Volgens hen plannen de Real IRA-leden een reeks van aanslagen op beeld bepalende objecten in Groot- Brittannië. De Dome, een gebouw van 320 meter in doorsnee en 50 meter hoog, moet een Brits mo nument voor het derde millen nium worden. De opening is op 31 december. De aanslagen zijn rond de jaarwisseling gepland in de hoop dat ook computers het loodje leggen als gevolg van de alom gevreesde 'millennium bug'. De Real IRA is verantwoorde lijk voor de bomaanslag in het Noord-Ierse Ömagh, waarbij in 1998 29 doden vielen. Vervol gens kondigde de Real IRA - na dreigementen van de IRA - een wapenstilstand af. Daarmee sloten zij zich aan bij de andere militante groeperingen, die eer der een bestand hadden afge kondigd. Desondanks zou de Real IRA nu hebben besloten tot een nieuwe 'militaire cam pagne' vanwege de impasse in het vredesproces. leiden De buien bleven zaterdagavond achterwege. Toch kreeg menig deelnemer aan meest gewaardeerd en dus beloond met de Comelis Joppenszprijs. De scouts van Leidens grootste straatfeest, de taptoe, nog heel wat over zich heen. Confetti wel te de St. Josefgroep legden beslag op de tweede prijs, roeivereniging Asopos-de Vliet op verstaan. De verenigingen hadden zich ook deze keer weer behoorlijk uitgesloofd om "e derde. Pagina 8: Wij gaan winnen, he. de tocht door de binnenstad op te sieren. Het optreden van Docos werd door de jury rl NDAG 4 OKTOBER 1999 Teiden eert Eveline ca» dema met ."'jrepenning estf iesrhatcher flink "vcDnderuit gehaald nt-iohn Major, oud-premier van Iroot-Brittannië, laat in zijn lemoires niets heel van zijn lorgangster Margaret That- ier. Hij noemt haar 'een ouw met slechte manieren', ie in de loop van haar pre ierschap 'in toenemende een alieenheerseres' ;rd. gina5 /an Buitenen vordt gechanteerd faul van Buitenen, de Europe- e ambtenaar die vorig jaar de Juropese Commissie in dis- p-ediet bracht met zijn onthul- ingen over fraude, voelt zich pchanteerd door de Commis- ie. Hij meent dat de commis- ;-Prodi pogingen doet zijn lek Strijd voor Europa te [ensureren. Hij moet bepaalde iassages uit zijn boek schrap- jen om een spoedige afron- lirig van de tuchtprocedures e bewerkstelligen. Iagina5 OPGERICHT 1 MAART 1860 Geweigerde bezoekers in Delft en Den Haag trekken pistool SjeVürdnüdzei Discotheekbezoekers in Delft en Den Haag zijn het afge lopen weekeind aan een groot gevaar ontsnapt. In Delft loste gisterochtend vroeg een man een reeks schoten op de deur van discotheek Speakers, nadat hem de toegang was geweigerd. In Den Haag werd op de deur van disco theek Bodrum aan de Herengracht geschoten. De portiers van de Delftse dis cotheek hadden de latere schutter en een paar van zijn vrienden buiten het pand ge houden, omdat de laatste ron de reeds was geweest. De man dreigde daarop met een vuur wapen terug te komen. Om even na half vijf zagen de twee portiers, die zich buiten de discotheek hadden gepos teerd, de man op de hoek van de Burgwal staan, in gezelschap van een blonde man. De gewei gerde klant haalde een voor werp uit zijn zak, de portiers hoorden vervolgens een knal. De portiers renden naar bin nen, waarschuwden de aanwe zige bezoekers en sommeerden hen plat op de grond te gaan liggen. Er klonken nog enkele schoten. Mede door alert optre den van twee portiers raakte niemand gewond, aldus een woordvoerder van de politie Haaglanden. Op straat vond de politie niet minder dan 15 pa troonhulzen. Kogelinslagen werden aangetroffen in een glasbak, een geparkeerde auto en diverse panden, waaronder de discotheek. De politie zegt over een goed signalement van de schutter te beschikken. In Den Haag ging het even eens om geweigerde bezoekers. De verdachte in kwestie, die sa men met een vermoedelijke handlanger kort na het schiet incident in een andere horeca gelegenheid op aanwijzing van getuigen kon worden aange houden, schoot eenmaal in de lucht en eenmaal gericht op de discotheek. Het vuurwapen is nog spoorloos. De politie arres teerde een derde verdachte in diens Haagse woning. Een van de verdachten heeft reeds be kend. Het drietal is 17, 20 en 20 jaar oud. De Delftse schutter was gisteravond nog op de vlucht. De incidenten roepen herin neringen op aan de schietpartij in Gorinchem, op 10 januari van dit jaar. Ook daar kwamen geweigerde bezoekers met een vuurwapen verhaal halen. Zij schoten door de deur van mu ziekcafé Bacchus, waardoor de 18-jarige Marianne Roza en de 17-jarige Froukje Schuitmaker om het leven kwamen. De 18- jarige Inge van Boxtel raakte zwaargewond. Twee verdach ten zijn veroordeeld tot zestien jaar cel. Het heeft weinig gescheeld of bij de val van de Berlijnse muur in 1989 was een Derde Wereld oorlog uitgebroken. Dat zegt de Georgische president Eduard Sjevardnadze, die destijds voor de Sovjetunie minister van bui tenlandse zaken was. In een vraaggesprek met het Duitse blad Bild am Sonntag zegt hij dat de Sovjetleiders met de Duitse hereniging instem den, op voorwaarde dat er geen schot zou vallen. Anders zou den het Sovjetleger naar het westen zijn getrokken. Er ston den veertig- tot vijftigduizend tanks klaar, aldus Sjevardnarze. Vochtige ogen en doodse stilte bij bezoek 'Uiver' Scheidsrechter bij Quick Boys- Lisse weer in middelpunt Maase dertiende bij WK halve marathon Feyenoord zoekt naar vorm en doelpunten

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1