'Inhaleren moetje echt leren' Gezondheid Wachtlijsten Wat is mogelijk met eierstoktransplantatie? Wetenschappers kibbelen over 'Franse paradox' MAANDAG 4 OKTOBER 1999 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023 Op vrijdagmiddag bezoek ik als het even kan de patiën ten die in het ziekenhuis liggen. Vandaag rijd ik eerst naar mevrouw de Graaf. Zij is kort na elkaar drie keer opgenomen. Ze blijkt diverticulitis te hebben. Dit zijn ontstekingen aan de uitstulpingen van de darm, die steeds gaan bloeden. De chirurg heeft haar opgenomen, eerst ter observatie, met dieet en infuus, en rust. Toen dat niet hielp, heeft hij besloten het zieke deel van de dikke darm operatief weg te halen. Dat heeft grote consequenties. Na de operatie, bij het ontwaken uit de narcose, bleek ze een buikuitgang voor de ontlasting te hebben. Een anus praeter. Om de ope ning in de buikwand, waar de darm aan vast is gehecht en waar de ontlasting doorheen naar buiten kan, is een ring bevestigd, waarop een zakje voor de ontlasting vastgemaakt kan worden. Ze is er van geschrokken, maar beseft tevens, dat er geen andere oplossing voor handen is. „De chirurg heeft het tevoren wel besproken", zegt ze, „maar nu het zo ver is, vind ik het heel moeilijk om er mee om te gaan. Ik vind het ontsierend, en kan er ook niet goed bij. Mijn vingers prikken zo, ik voel het alle maal niet goed meer. De thuishulp zal me helpen, heeft de dokter verteld, maar er is nog geen uitzicht dat ze ie mand voor me hebben. Ik sta op de wachtlijst. Bij navraag hoor ik van de verpleegkundige die haar dagelijks verzorgt, dat haar ontslag uit het ziekenhuis afhangt van de aanvraag die de transmuraal verpleeg kundige heeft ingediend. „Het duurt overigens ook al een week voor die verpleegkundige tijd heeft om langs re komen zegt een van de medewerkers van de afdeling. Zij is degene, die de aanvraag bij het regionaal orgaan voorde wachtlijsten moet indienen. De mensen op de afdeling, de patiënt, de familie en de huisarts hebben er geen zicht op hoe lang het duurt. Ik probeer de bewuste verpleegkundige te bereiken, maar helaas, ze is niet meer aanwezig. Mevrouw de Graaf en haar echtgenoot zijn murw, zij van het wachten in het ziekenhuis, haar man van de dagelijkse bezoekjes, die veel geld en energie kosten. Bei den zijn op hoge leeftijd, al vijftig jaar getrouwd. Dan moet je niet meer zo lang uit elkaar zijn. Ik besluit er na het weekend opnieuw werk van te maken. De volgende patiënt ligt in het verpleeghuis. Hij is opge nomen om te revalideren. Thuis ging het niet meer, na een ernstige huidinfectie was hij volledig verzwakt. Ook hij is op hoge leeftijd, evenals zijn echtgenote die hem voorbeeldig heeft verzorgd. Hij zou naar huis kunnen, zodra de thuiszorg geregeld is en er een aantal voorzie ningen is aangebracht. Ik heb alles aangevraagd, maar wacht nu op levering en toekenning van de zorg. „Er zijn zo veel mensen in dezelfde omstandigheden", zegt de medewerkster van de thuiszorg. „We hebben ge woon niet genoeg mensen, om in te zetten. Ik heb een bezoekje aan het kantoor van die thuiszorg gebracht. Daar zaten heel wat mensen in een grote kan toortuin te regelen en te overleggen om de handen aan het bed mogelijk te maken. Ik ervaar dat als een enorme discrepantie: een kantoorbaan heeft meer aanzien ge kregen, maar vergt emotioneel veel minder dan het be trokken bezig zijn aan het bed van de patiënt. Het kan toorwerk wordt wel beter betaald. Hoe kunnen we dat tij keren? Wist ik maar een oplossing. Intussen probeer ik de gaatjes te dichten door wat meer pressie uit te oefe nen. Maandag ga ik de situatie weer toelichten. Wacht tijden in het ziekenhuis en verpleeghuis zijn afhankelijk van de doorstroom van patiënten. De gebrekkige moge lijkheden die we in de eerste lijn hebben, blokkeren dit proces. Het laatste bezoekje is bij een meneer met een wondje aan zijn teen. Hij knapt na een ziekenhuisopname op in een verzorgingshuis. Hij logeert daar vier weken. Ik zoek tiaar een verpleegkundige om de behandeling door te spreken, en bestel zalf en verbandmiddelen bij de apo- theek. Er is niets om hem nu te ver binden. Het verzorgingshuis heeft geen verbandmiddelen in voorraad. Dat wordt zoeken naar een verband je en pleister. Vertivijfeld rijd ik naar huis, wat schieten we toch tekort in onze zorg voor de ouderen in onze maatschap pij! MARIEKE VAN SCHIE, huisarts HENK HELLEMA Eind vorige week werd bekend, dat voor het eerst bij een 30-ja- rige Amerikaanse vrouw eier stokweefsel is getransplanteerd. Bij deze vrouw waren jaren ge leden om medische redenen de nog gezonde eierstokken ver wijderd en vervolgens diepge vroren bewaard. Weer ontdooid bleek dit weefsel na implantatie nog steeds levensvatbaar te zijn. De vrouw zou inmiddels weer menstrueren. Niet bekend is of via een dergelijke trans plantatie als deze ook de vruchtbaarheid zou kunnen worden hersteld. Wellicht biedt onderzoek bij schapen enige hoop. Bij deze dieren is het wel gelukt plakjes eierstokweefsel - na invriezen en weer ontdooien - zó terug te plaatsen, dat de ooien weer vruchtbaar werden en na dek ken door een ram werden be vrucht. De gesuggereerde mogelijkheid om op deze manier ook donor eierstokken te transplanteren acht de Groninger hoogleraar voortplantingsgeneeskunde prof.dr. M. J. Heineman, uiterst onwaarschijnlijk. „Voorzover bekend hebben de medicamen ten die nodig zijn om de afsto tingsreacties tegen het 'vreem de' orgaan te onderdrukken, een toxisch effect op het weef sel van de eierstokken." Daar naast is het ook heel goed voor stelbaar, dat dergelijke afweer- onderdrukkende medicijnen schadelijk zijn voor de zich ont wikkelende vrucht. In ons land wordt alleen nog in de academische ziekenhuizen van Groningen en Rotterdam eierstokweefsel ingevroren. Heineman: „Dit gebeurt uitslui tend bij jonge vrouwen met een kwaadaardige tumor, van wie het zeker is dat hun eierstokken door de behandeling van de tu mor met bestraling of chemo therapie onherstelbaar bescha digd zullen worden." Het in vriezen betekent echter niet, dat we deze vrouwen ook iets kunnen beloven, benadrukt hij. Heineman wijst er overigens op dat de Amerikaanse vrouw bij wie de autotransplantatie van eierstokweefsel is verricht, niet aan een kwaadaardige, maar aan een goedaardige tumor leed. „Bij het terugplaatsen van eierstokweefsel van vrouwen die aan een kwaadaardige tu mor hebben geleden, moet je er zeker van zijn dat het te im planteren weefsel geen kanker cellen bevat." Van het uitnemen van eierstok weefsel bij gezonde jonge vrou wen, het invriezen om het later weer terug te plaatsen en zo bij hen de vruchtbare periode te verlengen, is bij ons absoluut geen sprake, zegt Heineman met nadruk. „Ons beleid in Ne derland ten opzichte van het invriezen van eierstokweefsel is zeer terughoudend." In de toekomst ziet hij meer kli nische mogelijkheden voor het herstel van de vruchtbaarheid van vrouwen van wie eierstok weefsel is uitgenomen en inge vroren, door dit weefsel niet in de buik, maar in bijvoorbeeld een spier terug te plaatsen. „Op een dergelijke plaats is het veel eenvoudiger de rijping van ei cellen met echo te volgen en om een rijpe eicel aan te prik ken. De consequentie daarvan is natuurlijk wel, dat een zwan gerschap niet op een natuurlij ke manier tot stand komt, maar via een reageerbuisbevruch ting." Apothekers gaan CARA-patiënten helpen SASKIA STOELINGA De CARA CHECK is een infor matieproject voor mensen met astma, chronische bronchitis en longemfyseem. De bedoe ling is beter leren omgaan met CARA en het veilig en verant woord gebruiken van genees middelen. De apothekers in Nederland nemen hierin de ko mende jaren een voortrekkers rol, omdat is gebleken dat veel patiënten hun medicijnen niet optimaal gebruiken. „Daarin valt nog heel wat winst te beha len", stelt apotheker Louis Rie- ter. Louis Rieter heeft een apotheek in Heerhugowaard en is één van de mensen die is belast met de voorlichting over dit project. Met 'winst' doelt hij op een aantal zaken. „De farmaceuti sche industrie kan beter wor den gewezen op de kwaliteit van de geneesmiddelen die ze op de markt brengen, de thera- pietrouw van de patiënt kan zo worden bevorderd en er kan worden bezuinigd op het medi cijngebruik zonder dat het pak ket aan geneesmiddelen wordt verkleind. Voor CARA worden immers veel medicijnen uitge schreven, die nogal wat van de patiënt vergen. Meestal zijn dit medicijnen die ingeademd - ge- inhaleerd - moeten worden. Dat is geen gemakkelijke tech niek, je moet het echt leren. Uit onderzoek blijkt dat zeven van de tien patiënten niet op de goede manier inhaleren. En wie verkeert inhaleert, gebruikt wel veel medicijnen, maar heeft daar te weinig profijt van." Uit epidemiologisch onderzoek blijkt verder dat ongeveer acht procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan een vorm van astma, chronische bronchi tis en longemfyseem. Door de verdergaande vergrijzing wordt in 2005 een stijging tot 17 pro Wie verkeerd inhaleert, gebruikt wel veel medicijnen, maar heeft daar te weinig profijt van. foto »pr» cent verwacht. CARA is een verzamelnaam voor luchtwegaandoeningen zoals astma, chronische bron chitis en longemfyseem. Tegen woordig maakt men onder scheid tussen astma aan de ene kant en COPD aan de andere kant. Met COPD worden de aandoeningen chronische bronchitis en longemfyseem bedoeld. COPD betekent Chro nic Obstructive Pulmonary Di sease (vrij vertaald een chroni sche longziekte door een be lemmering, bijvoorbeeld een ontsteking of een beschadiging van het longweefsel.) Zowel astma als COPD heeft belangrijke consequenties voor de kwaliteit van leven. Voor lichting, zelfmanagement en het voortdurend volgen van het ziekteverloop vormen de speer punten van de behandeling. Ongeveer 70 procent van alle mensen met astma en COPD gebruikt zijn inhalatiemedicatie op de verkeerde manier. Rieter: „Dat is veel. Blijkbaar gaat er op alle fronten iets mis met de in formatie-overdracht. Het is een taak voor de eerstelijnsgezond heidszorg om door middel van onderlinge samenwerking en voorlichting hierin verbetering te kpjgen." Glazen huisje Het project CARA CHECK wordt daarom op initiatief van de apothekers ook breed ge steund door specialisten, huis artsen, projectbureau Zorgplan en het Astma Fonds. Bovendien wordt met het project de Ne derlandse apotheker gestimu leerd naast het traditionele far maceutische werk ook klantge richt te gaan denken. Een on derzoek van de bedrijfskundige Mark Mobach heeft onlangs nog uitgewezen dat de apothe kers .dat ook wel willen, maar niet precies weten hoe ze dat moeten aanpakken. Apothekers denken dus anders dan ze doen, was Mobachs conclusie. Rieter:„Onze beroepsgroep moet inderdaad uit het glazen huisje stappen. Een apotheker zonder spreekkamer kan niet meer. Dit project is daarom ook heel goed voorbereid door het Wetenschappelijk Instituut Ne derlandse Apothekers. Er is na scholing geweest. Er zijn infor matie-avonden georganiseerd over de vraag hoe kan een apo theker en zijn assistenten ge stalte geven aan dit project dat tot na 2000 duurt en daarna op een andere manier wordt voort- merend zijn, maar een juist ge bruik van geneesmiddelen kan het leven normaler en aangena mer maken. Goed omgaan met geneesmiddelen is niet altijd eenvoudig. Soms is het inne men van tabletten of capsules zelfs moeilijk. Soms worden ge neesmiddelen vergeten. Bij CA RA CHECK is er veel informatie te krijgen over het juiste ge bruik van medicijnen. De apo theker heeft allerlei tips en op lossingen. Er zijn bijvoorbeeld hulpstukken die het inhaleren gemakkelijker maken. Er kun nen door medicijnen in de mond schimmelinfecties optre den, die door goed na te spoe len met water veel minder kans krijgen. Rieter: „De apotheker heeft ver schillende mogelijkheden om dit project onder de aandacht van de patiënt te brengen. De een organiseert een informatie avond met lezingen en gaat voor wie dat wil over op indivi duele afspraken. De ander loopt het bestand in zijn com puter na en nodigt patiënten met CARA uit in de apotheek. Er zijn ook apotheken die geen speciale activiteiten hebben, maar waar men met liefde de tijd neemt om vragen te beant woorden om tot een persoon lijk advies te komen. Alle apo thekers zijn op de hoogte. Er is een dik boekwerk met een fleu rige handleiding verstrekt, er zijn folders, fluitjes en ballon nen. Allemaal onder het motto: 'Meer lucht voor mensen met astma, bronchitis en longemfy seem.' JOHAN LAMORAL Het gerenommeerde medische vaktijdschrift 'British Medical Journal' heeft de kat de bel aan gebonden. In Engeland sterven 25 procent meer mensen aan coronaire hartaandoeningen dan in Frankrijk, zo constateren Malcolm Law en Nicholas Wald van het Wolfson Instituut voor Preventieve Geneeskunde in het blad na een diepgaand na tionaal onderzoek. Niemand lijkt dat deze statistische bevin ding te betwijfelen. Over de oorzaken echter zijn vele specialisten, onder wie ook Nederlanders, die in het blad worden opgevoerd het aller minst eens. De risicofactoren voor hartziekten zijn Vandaag de dag immers in beide landen grotendeels in gelijke mate aan wezig. Zowel Fransen als Engel sen roken bijna even veel siga retten en consumeren even veel dierlijke vetten, groenten en fruit. Vanwaar dan dit grote verschil? Doet het glaasje rode wijn wonderen v Of juist niet? gezondheid? foto archief Het antwoord ligt in het vetver- bruik in de jaren zestig en ze ventig, zo beweren Law en Wald. Terwijl de Engelsen al tientallen jaren lang een voe ding gebruiken die rijk is aan verzadigde dierlijke vetten, hebben de Fransen pas zo'n dertig jaar geleden hun eetge woonten langzaam veranderd en zijn van onverzadigde plant aardige vetten als olijfolie gelei delijk overgestapt naar meer verzadigde dierlijke vetten. De vetconcentraties in het bloed zijn bij de Fransen dan ook pas in de jaren zeventig en tachtig gaan stijgen. Daarom menen Law en Wald dat Frankrijk de komende jaren door een ware golf van dodelijke hartinfarcten zal worden overspoeld, waar door de statistiek in evenwicht zal komen. De zo geroemde 'French paradox' of de hartspa- rende wondercombinatie van rode wijn, knoflook, olijfolie en uien is volgens Wald en Law binnenkort een mythe. Onzin, zo doen op hun beurt twee Amerikaanse deskundigen de beweringen van Wald en Law af in dezelfde British Medi cal Journal. Meir Stampfer en Eric Rimm van het al even gere puteerde Women's Hospital in Boston verwijten hun Britse collega's dat zij de bescher mende werking van alcohol, in dit geval rode wijn, schromelijk onderschatten. Zij beweren dat ook een grotere hoeveelheid al cohol - bij de Fransen blijft het immers meestal niet bij één glas - een positieve invloed heeft. Bovendien zien de Britse artsen ook andere belangrijke factoren in het Franse voe dingspatroon over het hoofd, zoals meervoudig en enkelvou dig onverzadigde vetzuren, bal- laststoffen als vezels, graan- en deegwaren, noten en de onont beerlijke foliumzuren in onder meer vleessoorten als lever en nieren, asperges, andijvie, spi nazie en graanproducten. Coronaire sterfte alleen laten afhangen van het vetgebruik en de concentratie van vet in het bloed, is volgens Stampfer en Rimm een ontoelaatbare ver eenvoudiging. In een andere bijdrage tenslotte verwijten John P. Mackenbach en Anton E. Kunst van de Eras mus Universiteit in Rotterdam de Britse artsen dat zij onvol doende rekening hebben ge houden met de sociale verschil len in beide landen. Volgens hen hebben grote socio-econo- mische verschillen onder de be volking, zoals in Engeland het geval is, ook meer hartsterfte tot gevolg. Volgens Macken bach en Kunst is Frankrijk een sociaal meer evenwichtige en minder gepolariseerde samen leving dan Engeland en zien Law en Wald dat in hun beoor deling volledig over het hoofd. Met andere woorden: ondanks deze heftige discussie onder wetenschappers lijkt de 'Franse paradox' voorlopig nog stand te houden en is hij tot nader order nog altijd een gezondere le venswijze dan de Britse. Dodelijk dromen NE 10 Ni 5 NI Het geloof dat boze dromen de dood kunnen aankondig veroorzaken, is in vele culturen verbreid. Wetenschappe onderzoek blijkt nu aan te tonen dat daar een zekere wei 0 lijkheid in schuilt. Angstdromen en extreem negatieve ei ties tijdens de slaap kunnen inderdaad hartinfarct of hai stand tot gevolg hebben. Mensen ontwaken vaak baderu het zweet, in panische angst en met hartkloppingen uit nachtmerrie. De emotionele opwinding kan tijdens de sl 3 even sterk en zelfs nog sterker zijn dan buiten de slaapui Dat de droomslaap aanleiding kan geven tot een onregel tige hartslag of aritmiek met levensgevaarlijke gevolgen, de geneeskunde al enige tijd bekend. De slaap is een afw ling van twee verschillende toestanden. De droomslaap REM-slaap (Rapid Eye-movement) wordt gekenmerkt dc 1 dromen en versterkte hersenactiviteit. De REM-slaap tre op in de tweede nachthelft en bedraagt ongeveer 20 proi van de totale slaapduur. De NREM-slaap daarentegen is diepe slaap in de eerste nachthelft en verloopt meestal droomloos. Angstdromen en emotionele opwinding tret dus meestal op in de REM-slaap. Angst en geweld Onderzoeken in slaapklinieken hebben uitgewezen dat stige en gewelddadige dromen ook bij gezonde personei hartjagen en zelfs ritmestoornissen kunnen veroorzaken wordt bevestigd door een bijdrage van de cardioloog Ma der S. Parmar uit Ontario in het medisch vakblad 'Canac Journal of Cardiology'. Onder de titel 'Killer Dreams' be schrijft hij zijn ervaringen met vier relatief jonge en gezo patiënten die levensgevaarlijke hartproblemen kregen, n zij uit een vreselijke angstdroom waren ontwaakt. Alle p; enten vertoonden bij het ontwaken hevige pijnen in de borststreek en kregen enkele uren later een hartstilstand een infarct. Ondanks tijdig ingrijpen overleed een van d< patiënten. Om de slaap rustig te laten verlopen geldt dai de welbekende raad: liefst geen geweld- en horrorfilms 1 ken voor het slapen gaan, 's avonds sterke emoties als ei lijke ruzies, zwaarwegende beslissingen en dergelijke vei den. Kortom, zoveel mogelijk situaties uit de weg gaan d een te sterke opwinding veroorzaken en een aanleiding boze dromen kunnen zijn. Leukemie en schimmel Duitse artsen hebben bij drie leukemiepatiënten een vei zingwekkend herstel meegemaakt, dat zij toeschrijven a; een schimmelinfectie of de behandeling daarvan. Zij hel hun ontdekking gepresenteerd op een congres over schi mels, bacteriën en chemotherapie in San Francisco. Dr. nolf Karthaus van de afdeling oncologie van de Medizin Hochschule Hannover beschrijft de ziektegeschiedenis twee vrouwen en een man die tijdens chemotherapie aa een besmetting met de schimmel Candida albicans blekt lijden. De schimmel had zoveel schade aangericht aan le en milt van de zieken, dat de artsen besloten de chemot pie in twee gevallen stop te zetten en voorrang te geven de behandeling van de infectie met geneesmiddelen. Bij derde patiënt werd de intensiteit van de chemokuur stei ruggedraaid. De artsen namen het risico van verergering de leukemie op de koop toe. Tot hun grote verrassing bli er van terugval in de conditie van de patiënten weinig ol niets te merken. Integendeel. Met de twee vrouwen gaat sinds de behandeling met het anti-schimmelmedicijn al jaar goed en de man is na een geringe terugval ook leuke vrij. Belgische wetenschappers beweren een universeel vacd hebben ontdekt tegen griep. Met een nieuwe entstof zoii de talloze varianten van het virus bestreden kunnen woin a Dit schrijven zij in het tijdschrift Nature Medicine, de gf neeskundige variant van het blad Nature. Griep is een vjNOS dat bijzonder vaak en snel van samenstelling verandert,^ et i elke variant moest tot nu toe een nieuwe entstof wordeipji °l wikkeld. De Belgische wetenschapper Walter Fiers van <f universiteit van Gent heeft een entstof ontdekt, die acti<jre c bij alle griepvarianten. Het team van Fiers baseerde zicljnds|. de entstof op een vaak voorkomend eiwit aan de oppen) van het virus, M2. Dit eiwit komt voor in alle bekende stIO men van het griepvirus. Het team smolt delen van het %h(J), wit samen met de kern van het hepatitis B-virus tot eenLp we immuunstof, die zij M2-Hbc noemen Volgens het 4time in Nature Medicine kan dit het eerste griepvaccin met ej goede langdurige werking worden. jq PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 lettèr. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Verwachten; 4 vergelding; 7. regeringsstelsel, 9. stuk stof; 10. ademhalingsorgaan; 11. tuin; 13. insect; 14. mestvork; 17. zachte laag hout onder de boomschors; 18. snaak; 19. krachtig; 21. graansoort; 24. nakomeling; 26 woonschip; 27. voorspoed; 29. gril; 30. aanplakbiljet; 32. beeldverhaal; 33. glanzende heerlijkheid. Verticaal: 1. Klaar; 2. grond bij een huis; 3. moeilijkheid; 4. loofboom; 5. snelle loop; 6. kwast in het hout; 8. edelmetaal; 11. last; 12. klap; 13. altaarofferande; 15. balkenlichter; 16. uitstekend; 17. dierenverblijf; 19. deel v.e. vliegtuig; 20. oorhanger; 22. beroep; 23. insect; 25. windrichting; 27 groot brok; 28. kanaal; 30. geneesmiddel; 31. spinnenweefsel. ■■Bi Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Kaai; 4. cijns; 7. il; 8. oud; 10. ah; 13. voltallig; 16. ra; 17. on; 18. leve; 19. leva; 20 go; 22. ka; 23. oorschelp; 25. zo; 27. ets; 29. au; 30. Opel; 31. VERTICAAL: 1. Kiev; 2. al; 3. lo; 4. cd; 5 na; 6. shag; 9. Utah; 11. slavork; 12. vloeken; 14. orego; 15. inval; 21. echt; 23. ouzo; 24. Pius;

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14