7 Busverbinding met 't Heen moet beteif Vochtige ogen en doodse stilte bij bezoek Uiver 'Ruisende bladeren maken heus meer lawaai dan wij' Duin Bollenstreek Klein en groot Noordwijk wil geen windmolens in duinen Bollenstreek verdek 'noodreserve' Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/38,95 MAANDAG 4 OKTOBER 1999 —AAI chef roza van der veer, 071-5356451, plv - chef wim van wanrooy, 071-51 Kunstmarkt in Hoornespassage katwijk Winkelcentrum Hoornespassage in Katwijk staat zater dag 9 oktober in het teken van kunst. Kunstenaars tonen hun in diverse kunststijlen gemaakte producten: van portretten tot aquarellen en van abstract tot realistisch. Kinderen kunnen die dag kijken naar een poppenkast van Theater Woodpop. De kunstmarkt is van 11.00 uur lot 16.00 uur. Staatscircus van Moskou in Hillegom hillegomHet Staatscircus van Moskou doet dinsdag en woens dag sportpark de Zanderij in Hillegom aan. Kaartjes voor voor stellingen om 16.15 uur (dinsdag). 15.00 uur (woensdag) en 20.00 uur (beide dagen) zijn onder meer te verkrijgen bij Tabak en Kadoshop Meer en Dorp aan de Meerstraaf58 in Hillegom. De circuskassa is open vanaf 11.00 uur. Voor meer informatie: 06-51966383. Luistercursus klassieke muziek noordwijk Het Noordwijkse ouderenwerk biedt vanaf volgen de week vrijdag een luistercursus klassieke muziek aan. In tien lessen behandelt musicus H. Hoenselaars onder meer Engelse barokmuziek, Strausz, de cantates van Bach en La Traviata van Verdi. De cursus wordt gegeven in dienstencentrum De Wieken aan de Wassenaarsestraat. Deelname kost 75 gulden, opgeven kan op telefoonnummer 3610975. 'Tweelingbroer' van legendarisch toestel zorgt voor emotie op Marinevliegkamp Valkenburg valkenburg hillegom Klassieke auto's in alle soorten en maten. Dat was giste ren letterlijk het geval in het Fordmusuem in Hillegom. Niet alleen de levensgrote oldtimers van het museum stonden aan de Haarlem merstraat te pronken, ook de kleine broertjes van het bekende speelgoedmerk Matchbox glommen de bezoekers tegemoet. De 'ca- limero-autootjes' zijn de trots van de 230 leden van de 'Nederlandse Yesteryear Club', die zondag hun jaarlijkse bijeenkomst voor verza melaars van autoschaalmodellen hielden, foto dick hocewoninc irene nieuwenhuuse Na uren wachten - een on weersfront boven Schiphol gooit roet in het tijdschema - is het zaterdag eindelijk zover. De Douglas DC-2 is zichtbaar bo ven Valkenburg. Honderden belangstellenden staren in doodse stilte naar 'de Uiver', dat wil zeggen: een identieke tweeling van de oorspronkelijke Uiver. Het toestel maakt een rondje boven het militaire vliegveld. Dan gaan de wielen uit en volgt de landing. Piloot Jan Cocheret taxiet 'het vliegend museum' naar de han gar, waar de vliegtuigfanaten staan te wachten. Als Cocheret dan de motoren voluit laat draaien, gaat er een siddering door de aanwezigen. Hier heb ben ze op gewacht, dit is het specifieke geluid van de twee motoren. De trotse neus, de vierkante ramen en de gordijntjes zorgen er verder voor dat de nostalgi sche gevoelens van de aanwezi gen worden gevoed. Hier en daar is zelfs een vochtig oog zichtbaar. Als de piloot het raampje in de cockpit open zet eri zwaait is de gekte compleet. Cocheret: „Als u dadelijk dit toestel binnenkomt, stapt u in een tijdmachine. U stapt in een ruimte waarin alles tot in de fi nesses in oude luister is her steld." Eén van hen is Pieter Rosier uit Wassenaar. „Mijn leeftijd blijft geheim, ergens tussen de 65 en 70 jaar." De wind blaast een traan van zijn gezicht en een brok in z'n keel bemoeilijkt - even - het slikken. „Deze Grand Old Lady moet je zolang mogelijk fit zien te houden. Je moet echt heel zuinig op haar zijn. Ik vind in zijn algemeen heid al dat je zorgvuldig moet omspringen met historische za ken, maar dit is een pronkstuk dat we tot in de lengte van da gen moeten koesteren. Ik vind dat je het leven «voorwaarts moet leven, maar dat kan alleen als je de geschiedenis een beet je begrijpt. Dus als je dit soort museumstukken bewaart." De Wassenaarder is één van de 12.000 certificaathouders, particulieren die 25 gulden elk hebben betaald en het daarmee mogelijk maken dat het Lucht vaartmuseum Aviodome op Schiphol het vliegtuig naar Ne derland kan halen. Daar is in totaal 1,5 miljoen gulden voor nodig en de certificaathouders dragen door hun bijdrage daar een fors steentje aan bij. De Amerikaanse eigenaar wil het bedrag voor donderdag 7 okto ber hebben en de 'Uiver' is daarom de afgelopen tijd op promotiecampagne geweest. Behalve veel particulieren, heeft ook het bedrijfsleven al royaal in de buidel getast. Peter van de Noort van het Aviodome is er 'ergens diep van overtuigd' dat de Uiver definitief naar Ne derland komt. „Wat we nu aan geld hebben, is al boven ver wachting, namelijk 800.000 gul den. Gisteren was er bijvoor beeld iemand die 1000 gulden wilde storten. Later zei hij dat hij zich had vergist met de nul len. Even dacht ik nog dat hij 100 gulden had willen doneren. Nee, er moest een nul bij! Daar naast hebben we goede hoop dat verschillende bedrijven de komende dagen over de brug komen. De KLM en de Mondri aan Stichting laten ons beslist niet in de steek." Rosier herinnert zich de com motie rond de Uiver van des tijds nog goed. De Uiver werd beroemd in de hoogtijdagen van de vooroorlogse Neder landse luchtvaart. Het vliegtuig nam 65 jaar geleden namelijk deel aan de beroemde Londen- Melboume Air Race en won de handicap wedstrijd. Met drie passagiers en 30.000 brieven deed de Uiver 90 uur en 17 mi nuten over de route. Rosier woonde destijds op Soerabaja. „Die race had iets magisch, er werd bij ons thuis de hele dag over gesproken. Het is natuurlijk één van mijn eerste herinneringen en is daardoor misschien wat gekleurd, maar de tumult om die reis was enorm." Zijn verbondenheid met de Uiver van voor de oorlog spreekt ook nog uit een brief. Hij toont een envelop, geschre ven door zijn ouders en ge adresseerd aan familielei Katwijk, waarop duidelijj stempel van de Uiver ei jaartal 5 november 1934 „Deze brief is vermoedeli dens de laatste vlucht Indonesië naar Nederland gekomen." Die bewering lijkt te klo want de Uiver is nog in de; maand in de Syrische woe neergestort. „Ik heb ooi een brief die tijdens die laatste vlucht is meegegaa brief heeft dus in een pi gezeten, die tijdens de era wonderbaarlijke wijze deerd in de woestijn is teif' gekomen." Katwijk vraagt provincie vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen Katwijk gaat de provincie vragen om de busveibindingen met bedrij venterrein 't Heen zo snel mogelijk te verbeteren. Vraag en aanbod moeten daarbij van het Katwijkse gemeentebestuur beter op elkaar worden aangesloten. De snelbuslijn 232 die sinds 31 mei tussen Lei den CS en 't Heen pendelt, is volgens de gemeente geen succesnum mer. Die zou volgens Katwijk dan ook beter kunnen worden vervan gen door een reguliere buslijn, die onderweg nog een aantal dorpen aandoet. 1999 en 27 mei 2000 van de reguliere lijnbussen in Zuid-Holland vastge steld. Daarbij bleek dat Katwijk met de snelbuslijn 232 toch nog een recht- katwuk peter blok De provincie heeft in april de dienstre geling voor de periode tussen 30 mei streekse verbinding tussen het cen traal station van Leiden en bedrijven terrein 't Heen kreeg. In een eerder ge presenteerde concept-dienstregeling was die verbinding op voorspraak van de busmaatschappij ZWN (tegenwoor dig Connexxion) geschrapt. Ondanks dat de busverbinding in stand is gehouden, is Katwijk niet ge heel tevreden. „Hoewel met de komst van lijn 232 een snelle verbinding tus sen Leiden CS, via transferium 't Schouw, en het Katwijkse industrieter rein 't Heen is ontstaan, heeft de bus relatief weinig waarde voor potentiële instappers tussen begin- en eind punt", schrijft Katwijk aan de provin cie. „De vraag is dan ook of het aan bod, lijn 232, wel de waag dekt. De po tentiële passagiers, de vragers, die met de bus naar hun werk op 't Heen wil len, wonen vermoedelijk ergens tussen Leiden en het bedrijventerrein." Katwijk vraagt in zijn brief of van de huidige buslijnen 31 (van Leiden CS via Oegstgeest, Rijnsburg, de Katwijkse Hoorneslaan en Vuurbaak en terug), 32 (van Leiden CS via Valkenburg, Kat- bo wijk aan den Rijn en Biltlaan na'8? Poolster in Rijnsoever) en 40 (va; e' den CS via Oegstgeest en Rijn e<: naar Noordwijk) in de nabije toel niet een aantal in de ochtèni avondspits een rondje door 't kunnen maken. „Dan trekken de nen mogelijk meer passagiers", reert de gemeente. Ook wil Katwi - wordt bekeken of de huidige sne lijn 232 via één van de routes do dorpen Oegstgeest en Rijnsburt rijden 'om beter aan de vraag tP'1 doen'. Je\ noordwijk job de kruiff Noordwijk wil geen windmo lens in het noordelijke duinge bied. Dat hebben burgemeester en wethouders Ballast Nedam, de Nederlandse deelnemer in Wind Constructors Internatio nal (WCI), laten weten. Het be drijf had om medewerking ge waagd aan een groot windtur binepark dat zou moeten ko men aan de landzijde van het fietspad tussen de badplaatsen Noordwijk en Zandvoort. Volgens de initiatiefnemers was de beoogde locatie zodanig dat de bewoners van de twee dorpen weinig van de windtur bines zouden zien of horen. Op de vogeltrek zou het park slechts een geringe invloed hebben, terwijl het 'windaan- bod' ter plekke wel een hoge energieopbrengst belooft. WCI dacht aan plaatsing van 15, 17 of 24 turbines. Noordwijk heeft het verzoek afgewezen omdat het, aldus wethouder R. Tummers van ruimtelijke ordening, 'een enor me horzionvervuiling' zou ge ven. Hij voegt daaraan toe dat volgens onderzoek eerder dit jaar van energiebedrijf EWR van de plaatsen in de Duin- en Bol lenstreek alleen Rijnsburg even tueel in aanmerking komt voor de vestiging van windmolens. Het oog was daarbij gevallen op het terrein bij veiling Flora, maar die locatie bleek weer op de aanvliegroute van marine vliegkamp Valkenburg te liggen. Volgens WCI valt te verwach ten dat het rijk met de provin cies gaat afspreken dat ze meer windturbinelocaties moeten realiseren. En dan zouden de duinen tussen Noordwijk en Zandvoort kandidaat zijn. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft het verzoek nog niet behandeld. Voorlichter T. van Heemst van de Noord- Hollandse badplaats zegt dat de gemeente niet afwijzend staat tegenover duurzame energie. „We zien in dat dat belangrijk wordt. De politiek is wel tegen locaties voor onze neus in zee. Maar er is begrip voor dat naar andere plekken gezocht moet worden. Elke locatie die ont wikkelaars of energiebedrijven proberen te pluggen, zal aan bepaalde normen worden ge toetst." duin- en bollenstreek Directie Treslong voelt zich gestraft voor goed werk hillegom lieke de kwant Een goed gesprek over de toe komst van partycentrum Tres long. Dat hoopten eigenaren Ton Kooloos en Luuk van der Zon de komende tijd te voeren met de gemeente Hillegom. „Wij zien namelijk heel goed dat ons bedrijf zijn plek in deze woonwijk ontgroeid is. Maar dat de politiek nu mekkert en dreigt met dwang, dat vinden we onbegrijpelijk. Wij hebben Treslong nota bene op verzoek van de gemeente nieuw leven ingeblazen." Tientallen identieke tafeltjes bedekt met vrolijk gevouwen servetten, opgesteld in rechte rijen onder een syteemplafond. Dat was de aanblik van zalen complex Treslong voor 1993, toen het bedrijf nog beheerd werd door Dirk van den Broek. „Bowling en kip-in-het-panne- tje", vat Van der Zon puntig sa men. „Even was dat een suc cesformule maar begin jaren negentig kwam de noodkreet. Treslong deed het slecht en de Koninklijke Algemene vereni ging voor Bloembollencultuur, destijds eigenaar, wilden wel iets anders bouwen op deze plek. De politiek wilde Treslong echter als werkverschaffer be houden." Dat was alleen mogelijk als voor het complex een andere, succesvolle formule werd ge vonden, zegt Ton Kooloos. „Het idee van de keurige kale zalen was verouderd. Het aan geklede partycentrum won daarentegen terrein. Wij had den toen al La France in Oegst geest en hebben dit er bijge- kocht. Stuk voor stuk hebben we de zalen ingericht. Iedere cent hebben we uit La France geperst om dat te betalen. Ik geloof dat er nog hypotheek stond op mijn eigen stereoap paratuur. Maar in de zomer van '95 was alles klaar." Inmiddels loopt het ver nieuwde Treslong als een trein, aldus de ondernemers. Gasten stromen toe, bijna honderd Hil- legommers hebben er werk ge vonden, plaatselijk winkeliers doen er goede zaken. De stem ming in de plaatselijk politiek lijkt daarentegen omgeslagen. De gemeente hoeft het bedrijf niet meer zonodig binnen de grenzen te houden. Integen deel: het college spreekt al van een gedwongen vertrek binnen drie jaar. Aanleiding zijn de aanhoudende klachten van om wonenden. „Er is een aantal dingen dat wij ons kunnen voorstellen", zegt Kooloos. „Al die auto's door je straat, dat is vervelend. Maar wij hebben medewerkers die het parkeren begeleiden en we pendelen ook mensen met busjes heen en weer vanaf de Zanderij om te voorkomen dat al die auto's hierheen komen. Aan de deur manen we vertrek kende gasten tot stilte en deze zomer hebben we een ton geïn vesteerd in een nieuwe geluids installatie met begrenzer." „Ik denk wel eens dat men sen in de buurt elkaar opjutten. Zelfs bewoners van de Van Tet- straat klagen nu al, terwijl je daar echt onmogelijk iets kan horen. Laa,tst stond ik op een feestavond buiten, op vier me ter van onze pui en ik zweer: de ruisende bladeren maakten nog meer lawaai. En dan staan de huizen nog veel verder weg. De ondernemers denken dat de gemeente hen uiteindelijk weinig kan maken. „Dit pand is ons eigendom, dus of het ge sloopt wordt, bepalen wij nog altijd", zegt Kooloos. „De wet houder kan ons op grond van het bestemmingsplan alleen verbieden de voormalige sport hal te gebruiken als locatie voor de nieuwe dinershow. Maar verder kunnen we - binnen de rest van het pand en binnen de grenzen van de milieuvergun ning die we straks krijgen - nog twintig jaar doorgaan." Dat is trouwens niet de be doeling, vult Kooloos zichzelf meteen aan. „De combinatie van ons partycentrum en deze buurt is natuurlijk ongelukkig. Bewoners denken: hoe minder activiteiten, hoe beter. Wij den ken: hoe meer, hoe beter. Dat is lastig en daarom zijn we ook al met de gemeente gaan praten over een mogelijk vertrek." Van der Zon: „We denken aan nieuwbouw ergens in het ge bied tussen Utrecht, Amster dam en Rotterdam. Op een be drijventerrein bijvoorbeeld, met goede aanvoerwegen en genoeg parkeerruimte." Verhuisplannen zijn er dus. Wat dat betreft lijken wensen van buurt, gemeente en directie elkaar nauwelijks te ontlopen. Kooloos en Van der Zon begrij pen dan ook slecht waarom het college nu opeens druk op de ketel zet. „Wij hebben tijd en rust nodig om onze positie te bepalen. En dan is drie jaar het absolute minimum. Die heb ben we zeker nodig voor het maken van de plannen. En om nog goede omzetten te kunnen draaien. Anders wordt het hele maal niets." peter van egmond De tien gemeenten van de Duin- en Bollenstreek gaan toch zelf de 480 woningen ver delen van de zogeheten 'regio- reserve'. Vorig jaar moesten de gemeenten dit aantal huizen - een gedeelte van de totale hoe veelheid die ze tot 2005 mogen bouwen - afstaan aan de pro vincie Zuid-Holland. De Bollen streekgemeenten zelf wilden de woningen onderling naar rato verdelen, maar dat schoot de provinciebestuurders in het verkeerde keelgat. Nu komt er een puntensysteem dat bere kent of een nieuw project ook werkelijk grote problemen op lost in een dorpskern. Zo niet, dan mag geen gerbuik worden gemaakt van de noodreserve. De provincie Zuid-Holland wil de regioreserve verdelen al naar gelang de knelpunten die zich in de woningmarkt voor doen. De Duin- en Bollen streek-gemeenten hebben een jaar lang onderhandeld met de provincie om de reserve weer in eigen beheer te krijgen. De maatregel van de provincie werd bestempeld als 'betutte ling'. De provincie hield echter het poot stijf, onder andere om dat sommige gemeenten hun contingent - de totale hoeveel heid huizen die ze mogen bou wen - voor de jaren 1995 tot 1999 nog niet eens hadden op gebruikt en dus niet direct af hankelijk waren van hun aan deel in de regioreserve. De woningen worden nu in grote lijnen toch verdeeld vol gens de criteria van de provin cie. Dat betekent dat de verde ling vooral tot stand komt naar aanleiding van knelpunten in de dorpskernen. Gemeenten met weinig bouwprojecten die in de oplossing vah eei^0 ningprobleem voorzien, g en per saldo dus op achten totaal zijn de gemeenten en criteria overeengekomen. mee kan een bouwprojecPtaj ten verdienen. Projecten d bi hoogst op de ranglijst staaf- D men in aanmerking voor Zi gioreserve. "gr d; Zo levert woningbouw n' plaats van 'hinderlijke 1!er vigheid' (bijvoorbeeld ai drijven die weggaan uit vo bouwde kom) vier punt< 2 Dat geldt ook projecten \M er na sloop van een blok 1 méér nieuwbouwwor voor terugkomen. Verkijk van een aantoonbaar tekc /P ouderen- of jongerenhi "e ting levert drie punten op ''8' De regioreserve is allee stemd voor 'harde' boutv- nen, die bovendien bump" bebouwingszone van ee21®1 meente plaatsvinden. Vo nieuwbouwwijk in bijvoo1 Sl een open poldergebied mn„ei gemeente een beroep do F f haar gewone contingent. he De gemeenten hebbel x in feite bij de eis van de p vo cie (de huizen gebruikeien knelpunten en dus niet gewone woningbouwc gent optellen) moeten m mc gen. Toch is Noordwijks >ev meester J. van der Sluijs, 1S zitter van de commissie huisvesting van het Samf n£j kingsorgaan Duirt- en I streek, tevreden. „Je kan i ningen beter zelf verdele dat de provincie dat doet,s dan heb je nergens meei en op. We zullen met z'n sai goed uitkijken dat nie naar één gemeente gaatria' dat zou niet goed zijn. de collegialiteit in de re| e onder druk zetten." :kn 'ga: ive vel 1. rr liss

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12