ijl 'Geen barakken in landelijk gebied' unuiUii iSi Leiderdorp heeft eigen politieteam Regio „U wilt die Dobermann? Dan moet u wel op cursus College Wassenaar jjWil geen stedenband TTl I li 1 1 1 M Ttrt SHSB mm ia Onveilige nieuwe trap van de Terweeschool wordt aangepast ODI speelt in De Schelft Vogelmarkt chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 Gespreksgroep over dementie ÉVoor familieleden van dementerende ouderen be- ctober in Leiderdorp een gespreksgroep. De eerste st wordt van 19.00 tot 21.00 uur gehouden in het ge let maatschappelijk werk in de Winkelhof. Er zijn in wekelijkse bijeenkomsten. Voor nadere informatie: en, tel. 071-5323039. Vlooienmarkt in De Schelft noordwijkerhout» In De Schelft aan de Maandagsewetering 202 in Noordwijkerhout wordt zondag 10 oktober een vlooienmarkt gehouden. De rommelmarkt, die wordt georganiseerd door bu reau Contactpunt, begint om tien uur 's morgens en duurt tot lijf uur in de middag. Wintermarkt in Leeuwenhorst noordwijkerhout In congrescentrum Leeuwenhorst in Noord- ivijkerhout wordt in het weekeinde van 20 en 21 november een zogenoemde wintermarkt gehouden. Op beide dagen zijn de openingstijden 10.00 uur tot 17.30 uur. De toegang bedraagt 7,50 gulden, maar ouderen krijgen een rijksdaalder korting en onderen hebben gratis toegang. Wandeling in Waterleidingduinen joordwijkerhout Wandelliefhebbers kunnen zaterdag 21 no vember meelopen met een natuurwandeling die in de Amster- iamse Waterleidingduinen wordt gehouden. De tocht wordt af- ;elegd onder leiding van een natuurgids. Het vertrek is om 3.00 uur vanaf bezoekerscentrum De Oranjekom, le Leyweg 4, Vogelenzang. Bij de VW in Noordwijkerhout zijn kaarten ver- crijgbaar. Jaarconcert De Harpe Davids ioordwukerhout» De Noordwijkerhoutse muziekvereniging De icljfarpe Davids geeft zaterdag 21 november het traditionele jaar- ji :oncert. Dat gebeurt in De Schelft vanaf 20.00 uur. Zangvereni ging Odeon verleent haar medewerking aan deze bijeenkomst lie voor publiek gratis toegankelijk is. Buurt tegen verdubbeling asielzoekers in Hotel Wassenaar De bewonersvereniging Katwijkseweg is fel tegen het plan van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) om het aantal asielzoekers in Hotel Wassenaar te verdubbelen. De COA wil de extra mensen onderbrengen in woon- units op het terrein bij het hotel, waar momenteel circa 160 vluchtelingen wonen. eens barakken voor zoveel mensen neer gaan plempen.", zegt hij. „Bovendien: vijftig be woners tegenover zoveel asiel zoekers. Dat zijn wel heel sche ve verhoudingen." Het plaatsen van de units druist in tegen het bestem- WASSENAAR »JUDY NIHOF Het zou voorzitter R. Bom van de bewonersvereniging verba zen als de gemeente Wassenaar hieraan medewerking verleent. „Het is hier landelijk gebied. Je kunt hier toch niet zomaar in- mingsplan. Volgens een woord voerder van de gemeente is nog niet bekend of burgemeester en wethouders de aanvraag van de COA voor een bouwvergunning zullen honoreren. „Ze beraden zich nog. Daarbij laten ze zich door planologen informeren." Van 1994 tot april 1997 deed Hotel Wassenaar dienst als op- vangadres voor asielzoekers. Nu fungeert het pand al bijna twee jaar als een opvangcen trum (OC) voor vluchtelingen. De bewonersvereniging Kat wijkseweg zag de komst van het OC destijds met lede ogen aan. Dat had te maken met een paar slechte ervaringen in de perio de 1994 - april 1997. Zo liepen asielzoekers soms over privé- terreinen heen, zeggen de buurtbewoners. En waren er een aantal pogingen tot in braak. De politie heeft overi gens nooit bewijzen gevonden dat de asielzoekers daar verant woordelijk voor waren. Bom: „Het is heel moeilijk te bepalen of dat bewoners van Hotel Was senaar waren. Maar zeker is dat zo'n asielzoekercentrum allerlei ongewenste elementen aan trekt: mensen die denken 'in die buurt kunnen we wel wat proberen, want daar krijgen die asielzoekers toch de schuld'." De afgelopen twee jaar zijn er geen problemen geweest, er kent Bom. „Er is totaal geen overlast geweest. Dat komt ook doordat er een hele goede di recteur zit, met wie goed con tact is. Als er iets is, dan kunnen we hem altijd bellen." Volgens Bom kan de gemeen te het desondanks niet maken om mee te werken aan uitbrei ding van het hotel ten behoeve van vluchtelingen. De uitbrei ding is volgens de COA bedoeld voor een periode van vier jaar. „Ons is toegezegd dat het OC hier maar twee jaar zou blij ven", aldus de voorzitter. „Ook is toegezegd dat in die periode gezocht zou worden naar een definitieve bestemming voor het hotel, anders dan een asiel zoekerscentrum. Er is al eens sprake geweest van jongeren huisvesting of een opleidings centrum voor computers. En nu krijgen we dit." Achter de schermen bij Dierenzorg Wassenaar 9 9 ksSENAAR ERNA STRAATSMA issenaar gaat geen steden- id aan. Burgemeester en (thouders zien het nut van n samenwerkingsverband ?t een gemeente in een ander ,ro ld niet in. Een meerderheid jn de gemeenteraad liet vorig 3 °f'c ir al weten geen stedenband P 'n te willen aan gaan als vorm cud' 'n ontw^^ce^n8s^lulp- Een ambtelijke uitwisseling - kennis, zoals dat gebruike- is bij stedenbanden, levert Assenaar volgens B en W geen ofijt op. „De informatie die °P s daaromtrent heeft bereikt e st uit dat zulk soort kennis- ei.n( erdracht voornamelijk een- e3htingsverkeer betreft van ge- SR renten binnen de Europese ^ie naar gemeenten daarbui- w i", schrijft het college in een efs. dsvoorstel. Wassenaar heeft }.r. aring opgedaan met een uit- U^Ijfh ise^n8 van ambtenaren j3 T uw -en woningtoewijzing in iaal \^anC*' "*">*e hebben weinig endoi gevoegd aan de bestaande kennis en werkwijze", stelt het college. Een ander argument om geen stedenband aan te gaan is vol gens B en' W dat al veel Wasse- naarse instanties contacten on derhouden met buitenlandse instanties, zoals de Wereldwin kel en 'Run for Rio'. Dat zou wellicht betekenen dat de be langstelling voor een steden band gering is. Een bijkomende moeilijkheid is volgens B en W de grote hoe veelheid Eunbassadeurs die in Wassenaar woont. Het aangaan van een stedenband zou vol gens het college een probleem kunnen opleveren: „Wij mogen zelfs niet de schijn wekken een voorkeur voor een bepaald land te hebben door een stedenband aan te gaan met een gemeente uit dat land." Het raadsvoorstel om af te zien van een stedenband wordt op 4 oktober behandeld door door de raadscommissie alge mene en bestuurlijke aangele genheden. wassenaar suzanne barbier „Mijn naam is Gorilla. Toen ik hier binnenkwam was ik er niet zo best aan toe, maar inmiddels ben ik weer helemaal opge knapt. Ik ben heel lief voor kin deren, maar niet zo voor katten. Bovendien ben ik ook een heel waakse hond. Ik zoek een nieuw tehuis." Het persoonlijke paspoort van de bouvier hangt samen met een rode strik aan het hok naast zijn kleurenfoto. De hondenkennel in het Was- senaarse Dierenzorg is zaterdag een lange portrettengalerij ter gelegenheid van de open dag, in het weekeinde voor wereld dierendag. Tientallen bezoekers namen de hele dag door een kijkje achter de schermen van het veelzijdige Dierenzorg. De Wassenaarse dierenop vang noemt zich terecht geen asiel; het treurige beeld dat dat woord oproept komt in de ver ste verte niet overeen met de realiteit. Het complex aan de Zijdeweg zit niet barstensvol, zoals de asielen van de grote steden. Het is klein van opzet en behoorlijk luxueus. Slechts negen honden wachten mo menteel op een nieuwe eige naar in de gloednieuwe, stevig geïsoleerde kennel, met een dak dat automatisch opengaat bij zon en. Een stuk of tien katten woont verderop in paviljoen 'het Catshuis', in groepjes van drie, samen in een huiskamer met eigen poezenmand en HBIB1 a*. a Dierenzorg vraagt flink door voordat de nieuwe eigenaar de hond mee naar huis krijgt 'Doet u mij één hond' werkt niet. foto taco van der eb Doordat de opvang zo klein schalig is krijgen de bewoners veel aandacht, stelt directeur Marc van Maanen. Bij de zoek tocht naar een nieuw tehuis in een gezin past. Dat moet ook gaat Dierenzorg heel selectief te wel, want als het misgaat, krij- werk. „Mensen kunnen hier gen we de hond veel slechter niet binnenstappen en zeggen: terug en dan zijn we nog verder 'Doet u mij één hond'. We kij- van huis." In principe kan elke ken heel zorgvuldig of de hond asielhond weer bij mensen wo nen, zegt Van Maanen. Zolang 'Effe een dier uit het asiel ha- de verzorger zich maar aan de len' is er in Wassenaar dus niet basisregels houdt: hij is degene bij. Wie in een huisdier geïnte- die de leiding heeft, niet de resseerd is moet zelfs op een hond, en hij moet zich conse- stevig gesprek rekenen. 'Wat quent gedragen. voor type hond zoekt u? Heeft u al ervaring met honden?' En hij krijgt ook bindend advies: „U wilt die Dobermann hebben? Prima, maar dan moet u wel sa men op cursus, anders gaat het verhaal niet door." Behalve een asiel is Dieren zorg ook een pension voor hon den en katten van mensen die op vakantie zijn of die om een andere reden even niet voor hun beesten kunnen zorgen. De honden die qua karakter bij elkaar passen delen een huiska mer en buitenren en worden samen uitgelaten. Voor oude dieren heeft Dierenzorg een aparte woonruimte: de zogehe ten seniorenclub. Hier komen de oudjes, vanaf veertien jaar, terecht als de eigenaar naar het bejaardenhuis gaat of is overle den. De grijsaards onder de dieren brengen hun oude dag ook in een groep met leeftijds genoten door. De eigenaar kan zijn gepensioneerde vriend daar zo vaak komen opzoeken als hij wil. Zestien medewerkers en zes tig vrijwilligers zorgen op pro fessionele wijze voor de dieren, of dat nu in de keuken, de was kamer of de ziekenboeg is. Werk dat veel voldoening geeft maar soms ook moeilijk is, vindt Van Maanen: de oudjes sterven en de asieldieren ver trekken allemaal weer. „De die ren op hun plaats krijgen, daar doèn we het voor. Maar ja, aan het ene dier hecht je je meer dan aan het andere. Daarom is het mooi als je mensen tegen komt die absoluut bij het dier passen. En dat gebeurt: op ie der potje past een dekseltje." v lop. eid h 'gedr; ten n nan v n wc lians met htiging vt PER POS post (b en toesla lijndag. Warmond maakt zich op voor een brede maatschappelijke discussie over Koudenhoorn. In Voorschoten wordt ook heel wat afgepraat. Als burgemeester Cannegieter het woord neemt, wordt het pas echt interessant. Roept u maar! De gemeente Warmond komt naar je toe. Want wat wil jij eigenlijk met het recreatie-eiland Koudenhoorn? Je wilt dat er een opvangcentrum komt voor bejaarde circusolifanten? Gaaf idee! WarmonDisney? Wauw! Je wilt het eiland overkappen? Gei- nig! Hoe gekker de ideeën, hoe beter, vinden burgemeester en wethou ders. Zij willen immers niets liever dan 'de creativiteit onder de bevol king prikkelen', en 'de gedachten bij de bevolking losmaken'. Wat ze zelf met het eiland willen of waaraan ze zelfs maar dénken is niet aan de or de. Hun bijdrage aan de discussie is een 'startnotitie': een opeensom- ming van alles wat er ooit eerder over Koudenhoorn is geroepen. Of de talloze ideeën in dat stuk haal baar zijn, dat doet er volgens het college niet toe. En het doet er al he lemaal niet toe in welke richting het college denkt. Zie de startnotitie als een 'discussie-document', een 'praatstuk'. Je kan er alle kanten mee op. Leve de vrijblijvendheid! De visie van het college op Kouden hoorn is dat het beter is om nog geen enkele visie op Koudenhoorn te hebben. Dat zou de creativiteit onder de bevolking maar belemme ren. Dus: Roept u maar! Plaspauze Driedelig grijs en bijpassende sok ken. De voeten netjes naast elkaar, zij het een beetje aandoenlijk naar buiten gekeerd. Een net iets te grote stoel. De burgemeester is aan het woord. Het is een uur of tien 's avonds in de Voorschotense raadszaal. Onder werp van gesprek: de kosten van de stedenband ('jumelage' met een deftig woord) met Druskininkai. Dat is burgemeester Peter Cannegieter z'n pakkie-an. Vandaar dat hij er eens goed voor gaat zitten. Bij de vierde volzin al begint het ver zitten en het geschuifel van voeten. „Het is wenselijk om met zoéén ju melage de burgers van Voorschoten een wijdere blik te bezorgen in de WarmonDisney op Koudenhoorn. Als dat geen leuk idee is!. zin van een beter bégrip voor een andere cultuur en voorts al het geen met een en ander rechtstreeks of zij delings verband houdt." De tiende volzin is het startsein voor het schrapen der kelen, het gerom mel met papieren en wat dies meer zij. en voorts wat daartoe bevordelijk kan zijp of het anderzijds kan stimu leren en dat alles in de ruimste zin des woords..." Vijf minuten houden de raadsleden het vol. Dan vernemen ze een on hoorbaar fluitsignaal, 't Is algemene plaspauze. De burgemeester is aan het woord, maar het zijn z'n handen die spre ken. Een vlak handje naar rechts - waar een raadslid had moeten zitten die er niet zit. Een wuifje naar links - naar een groepje lege stoelen die er gepast het zwijgen toe doen. Een al gemeen zegenend gebaar - over de wisselende contacten tussen de raadsleden, die al een paar agenda punten verder zijn en fractieover- stijgend bezig zijn amendementen te smeden op het heikele punt van de straatnamen in Starrenburg III. De burgemeester is aan het woord, en heeft als de great communicator die hij is de klap op de vuurpijl voor het laatst bewaard. Zijn eigen voor stel om halverwege het subsidiejaar 'ns flink te snijden in de gemeente lijke bijdrage voor de zjumélaaazje, zoals monsieur Canngitèr 't uit spreekt, was voor de toespraak aan mootjes gehakt door de voltallige raad. 'Zéér verheugend','deze ne derlaag, sprak de burgemeester. Ah bon? Geen raadslid die het nog hoorde. Anders hadden ze er toch wel wat van e Excuusboom 't Is een nieuw woord, dus zullen we het gebruiken ook. Schaamgroen. Dinsdag ten doop gehouden in de nieuwe Van Dale, en woensdag al fi gurerend in een raadsdiscussie over het Voorschotense industrieterrein Dobbewijk. Het was het WD-raad- lid W. Leeuwenburgh dat de lem ma's onder de S al bleek te hebben foto hielco kuipers gescand, en er de lachers mee op z'n hand kreeg. Een serieus kantje zat er overigens wel aan zijn primeurtje. De Dobbe- weg wordt - na lang gesoebat met de ondernemers - voor veel geld op nieuw bestraat zodat de vrachtwa gens er voortaan zonder al te veel gehobbel overheen kunnen. Maak nou meteen van de gelegenheid ge bruik, aldus Leeuwenburgh, om 'hier en daar een plukje groen' neer te zetten. Want: „Het is al zo moei lijk om een industrieterrein een aar dig aanzien te geven." Verantwoordelijk wethouder P. Ver schoor (WD) was wel voor het idee van de 'excuusboom' (nog niet in de Van Dale). Een onderzoek naar het plaatsen van 'schaamgroen' in de Dobbewijk was daarmee toegezegd. Een kanttekening daarbij wilde de wethouder nog wel kwijt. „Hoewel de Dobbeweg nu juist een weg wordt waar we zonder schaamte overheen moeten kunnen." AFKE VAN DER TOOLEN JUDI NIHOF Verbouwing kost bijna 40.000 gulden oegstgeest suzanne barbier De gemeente gaat de trap tus sen de eerste en de tweede ver dieping van basisschool Ge- vers-Deutz Terwee aanpassen in de komende herstvakantie. Renovatie is nodig omdat de trap, die pas vorig jaar novem ber is aangelegd, niet voldoet aan de norm voor schooltrap- pen. De treden zijn te smal en de afstand tussen de treden on derling is te klein. Directeur F. Terke wees direct na de opleve ring over de onveilige situatie die zou ontstaan. Sinds novem ber zijn er verschillende keren kinderen bijna van de trap ge vallen. Alle partijen gaan ak koord met het collegevoorstel om de trap voor bijna 40.000 gulden te verbouwen. M.Mathijsen (WD) wrijft het NOORDWIJKERHOUT Toneelvereniging ODI verzorgt op 19 en 20 november een uit voering van het stuk 'Met de complimenten van de sjeik'. Dat gebeurt in De Schelft in Noordwijkerhout. De entree bedraagt tien gulden per per soon, de aanvang is om 20.00 uur. Hetzelfde toneelstuk wordt op 27 november ook opgevoerd in De Duinpan in De Zilk. NOORDWUKERHOUT Vogelvereniging De Kolibri houdt zaterdagmiddag 30 okto ber van een tot vier uur een vo gelmarkt. Behalve vogels, die door meerdere handelaren worden aangeboden, zijn er op de markt ook voer, kooien en andere benodigdheden te koop. Plaats van handeling is het Vic- torhuis in Noordwijkerhout. De toegang is gratis. wethouder Steens van onder wijs aan dat een jaar geleden al bekend was dat de trap te steil was. Zij zegt het 'gênant' te vin den dat die fout alsnog moet worden hersteld. De partij vindt bovendien dat de gemeente niet alleen voor de kosten moet opdraaien. De uitvoerder wist dat de trap te steil zou worden toen hij de tekening verander de, vindt Mathijsen. De partij wil daarom dat 'grondig' wordt onderzocht of de uitvoerder aansprakelijk is en ook een deel van de kosten voor zijn reke ning moet nemen. Ook M. Noort van Progressief Oegstgeest vindt het 'van de gekke' dat de trap binnen het jaar wordt aangepast. Hij ver wijt Steens dat ze de klachten die meteen na de oplevering binnenkwamen over onveilig heid ter zijde had geschoven. „Nu blijkt dat de trap toch niet veilig is, kost het weer geld", al dus Noort. Steens vindt dat de foutieve uitvoering haar niet kan wor den aangerekend. Ze zegt dat de steile trap het gevolg is van een verrassing tijdens de ver bouwing. De uitvoerder vond toen een stalen constructie die niet zomaar verwijderd kon worden. Daardoor moest de te kening worden veranderd waardoor de trap steiler werd. „Ais het was uitgevoerd, zoals het was gepland, was de trap veilig geweest. De beslissing om toch door te gaan hebben ge meente, school en uitvoerder gezamenlijk genomen. Dat is niet verwijtbaar aan een partij LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Leiderdorp heeft sinds vrijdag z'n eigen politieteam. De bedoe ling daarvan is dat de agent weer wat dichter bij de burger komt te staan. 'Gebiedsgebonden werken', heet dat bij het korps Hol lands-Midden. „Het lijkt misschien een beetje op het presenteren van oude wijn in nieuwe zakken", aldus teamchef A. Gravekamp. Im mers, voor de grote politiehervorming van een aantal jaren ge leden bestond er nog gewoon gemeentepolitie. Maar: „Gebieds gebonden werken heeft toch een ander sausje." Het is de be doeling van korpschef R. Straver om vijftig procent van de korpssterkte in het blauw te steken. Dat wil zeggen: meer agen ten op straat. „De eerste tekenen zijn dat dat gaat lukken in 2002", zegt Gravekamp. Eén grote stap in die richting is al genomen met de reorgani satie, begin dit jaar, van de zogeheten ondersteunende diensten van het korps. Die afdelingen zijn gecentraliseerd, zodat er effi ciënter kan worden gewerkt en er meer politiemensen in actie ve dienst kunnen. „Het is de vraag of we die efficiency ook be reiken, maar dat was in ieder geval wel de bedoeling", zo klonk een kritische noot van de teamchef, die er ook aan refereerde dat de ingreep niet zonder 'pijn en moeite' is verlopen. Het team Leiderdoip omvat ruim dertig man, waaronder twee specifieke wijkagenten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11