Ter Linden deel dri richters en koningei Geloof Samenleving Simonis: Nieuwe bewegingen in kerk zijn hoop voor Europa Plannen voor evangelische bijbelvertaling Bisschoppen hopen op verkondiging evangelie Politiek bezorgd om Catenia MAANDAG 4 OKTOBER 1999 _£A VANDAAG Fanciscus van Asissi (1181-1226), de heilige van 4 oktober, is één van de bekendste religieuze in spirators van het afgelopen millennium. Zijn ei genlijke naam luidde Franciscus Bernadone, en hij was de zoon van een stoffenhandelaar uit het Umbri- sche stadje Assisi. Op Zn vierentwintigste hoorde hij, tij dens het bidden in de kerk, een stem van het kruisbeeld komen. „Zie je niet dat mijn huis in verval is", zei het Christusbeeld, ,,en wat doe je daar aan?" Franciscus nam de opdracht letterlijk en gebruikte geld van zijn vaders stof fenhandel om het kerkgebouw op te knappen. Later nam hij ook de zorg op zich voor andere kerkgebouwen. Maar in overdrachtelijke zin maakte hij. achteraf bezien, ook seri eus werk van de opdracht van Christus. In 1209 Franciscus stichtte de orde van de Mindere Broeders. Later volgden andere ordes. Hij predikte armoede, boetvaardigheid en vredelievendheid en kreeg zeer veel volgelingen. Niet in de laatste plaats door zijn eigen voorbeeldige religieuze le vensstijl. Het hoogtepunt voor Franciscus was zijn stigma- tisatie. Hij had zich zo geïdentificeerd met de gekruisigde Jezus, dat hij wonden kreeg op de plekken waar ook Chris tus ze gehad zou hebben. Paus verklaart Edward Poppe zalig Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft zondag de Belgi sche priester Edward Poppe en vijf andere geestelijken zalig ver klaard. Ongeveer 20.000 mensen, onder wie enkele honderden pelgrims uit België, woonden de ceremonie op het Sint-Pieters plein bij. Poppe (1890-1924), priester van het bisdom Gent, stond aan het begin van deze eeuw vooral bekend om zijn inzet voor sociale rechtvaardigheid. Tijdens zijn diensttijd in het leger besloot hij zijn leven aan God en de Rooms-Katholieke Kerk te wijden. „De liefde voor armen, sukkelaars, onkerkelijken, ster venden en in het bijzonder voor het volkskind hebben hem blij vend getekend", aldus het Vaticaan. Johannes Paulus II heeft tijdens zijn 20-jarig pausschap inmiddels 938 mensen zalig en 284 mensen heilig verklaard. Angst voor religieus geweld Karachi Een politieman houdt de wacht bij een moskee van soennitische moslims in de Pakistaanse hoofdstad Karachi. De beveiligingsmaatregelen bij moskeeën zijn verscherpt nadat vrijdag acht sjiïtische moslims tijdens het ochtendgebed in hun moskee door overvallers werden doodgeschoten. De regering is bang dat de rivaliserende groepen geweld met geweld gaan ver gelden. FOTO AF Comité benadert Spaanse bisschoppen utrecht Het Comité Anti Stierenvechten doet via een brief kaartenactie een beroep op alle Spaanse bisschoppen om met hun 'morele gezag' een einde te maken aan 'gruwelijke stieren mishandelingen' in Spanje. Tijdens de talloze religieuze volks feesten in het land worden stieren opgejaagd en vaak letterlijk doodgemarteld, aldus het comité. De achterban van het comité krijgt voorgedrukte kaarten toegestuurd met het verzoek ze on dertekend aan de betreffende bisdommen te versturen. De be strijders van stierenleed hadden eerst het RK-Kerkgenootschap in Nederland om een uitspraak tegen de praktijken in Spanje gevraagd, maar dat verwees hen door naar de bisdommen. De RK-Kerk is overigens tegen het nutteloos doden of laten lijden van dieren, benadrukte het RK-Kerkgenootschap. REDACTIE AAD RIETVELD. 0 'Het dogmatisch geloof heeft voor veel mensen afgedaan Nieuwe religieuze bewegingen in de Rooms-Katholieke Kerk zijn de hoop van Europa. Ze zijn weer authentiek en uitda gend en bestaan vaak uit zeer overtuigde gelovigen. Dat zei de Nederlandse kardinaal Simonis dit weekeinde na afloop van de eerste bijeenkomst van de Eu ropese bisschoppensynode in Rome. De charismatische bewegin gen, zoals Focolare, Emmanuël en Communio e Liberazione, streven naar vernieuwing van de kerk door meer ruimte te bieden aan de werking van de Heilige Geest. De eigeitiijke cri sis van Europa is een geloofs crisis, aldus Simonis. „Hoe krijg je geloof terug? Door te bidden. Maar wil je gaan bidden, dan heb je geloof nodig. Daar zit een soort vicieuze cirkel in. Voor mij is de grote vraag: hoe komen we daar uit?" De voorzitter van de Neder landse bisschoppenconferentie maakt zich zorgen over de ta nende invloed van de kerk op het leven van mensen. „De an tennes van talloze mensen staan zo totaal anders gericht. Het maakt eigenlijk niet uit wat zegt, het slaat toch niet aan. Het instituut kerk en het dogma tisch geloof hebben voor veel mensen afgedaan." De kracht van de nieuwe reli gieuze bewegingen is dat zij 'de zaak' bijzonder serieus nemen, aldus kardinaal Simonis. „Ook zijn de bewegingen in de grote wereldkerk een soort families. Daar kent men elkaar, daar ben je iemand." Tijdens de bis schoppensynode hoopt Simo nis over die nieuwe bewegingen te spreken. Meer dan 160 bisschoppen uit heel Europa bezinnen zich de komende drie weken in Ro me op de positie van de Rooms Katholieke Kerk op hun conti nent. Het thema van de synode is 'Jezus Christus, die leeft in zijn kerk, bron van hoop voor Europa'. Simonis kon nog niet zeggen wat hij van de bisschoppensy node verwacht. „Ik zou op geen enkele manier weten waar het naar toe gaat", zei hij. Het werkdocument voor de verga dering vindt hij goed, al is er volgens hem wel sprake van een enorme woordenbrij. „Alles wat erin staat, is waar. Maai' een allerbeste tekst waar alles in staat, is eigenlijk een slechte tekst." Bisschop Hurkmans van Den Bosch hoopt door de ontmoe ting met bisschoppen uit aller lei landen vooral te ervaren, wat het is om wereldkerk te zijn. De gelovigen mogen volgens hem van de synode verwachten, dat de bisschoppen beter inzicht krijgen in de problemen en vra gen in de RK-Kerk in Europa. Verder hoopt hij inspiratie op te doen om met hernieuwde kracht leiding te geven aan zijn bisdom en het evangelie te ver kondigen. Na afloop van de vergadering hadden de in toog geldede Si monis, Hurkmans en bisschop Van Luyn van Rotterdam pro blemen om weer in het Neder lands College in Rome te ko men. De auto die hen daarheen moest brengen, weigerde dienst vanwege een kapotte ventilator. De bestelde taxi kwam vervol gens niet opdagen. „Wat een gedoe", verzuchtte Simonis op het Sint-Pietersplein. Na een klein half uur wist hij een taxi aan te houden. Mario, de chauffeur van de bisschoppen, bleef alleen achter. den bosch anp In evangelische kring is het ini tiatief genomen voor een evan gelische versie van de rooms- katholieke Willibrordvertaling. Aanleiding is de onvrede in evangelische kring over de nieuwe oecumenische Nieuwe Bijbelvertaling (NBV), die in 2004 klaar moet zijn. Woordvoerder Ph. van Heus- den van de Katholieke Bij belstichting (KBS), bevestigt dat de KBS met vertegenwoordigers uit evangelische kring in ge sprek is. Hij vindt dat een 'ver rassende samenwerking'. Van wege de verschillen in 'gods dienstige culturen en taalge bruik' zal het volgens hem veel tijd kosten om tot een vergelijk te komen. De Willibrordvertaling geldt in evangelische kring als 'goed en positief, omdat ze dicht bij de Hebreeuwse en Griekse grondtekst blijft. Om haar voor evangelicalen acceptabel te ma ken, zijn er wel aanpassingen nodig. Zo zouden de noten moeten sneuvelen, omdat die een te rooms-katholiek stempel op de vertaling drukken. Ook zou een evangelische 'Willi- brord' niet de zogeheten deute- ro-canonieke boeken mogen bevatten. Deze bijbelboeken, die als minder gezaghebbend worden gezien, zijn niet in de protestantse vertalingen opge nomen. De initiatiefnemers zouden in reformatorische kring steun zoeken. Ook daar heerst onvre de over de NBV. vaticaanstad anp Rooms-katholieken in Euro pa moeten weer expliciet en met vreugde en enthousias me over hun geloof in Jezus Christus spreken. Ze dienen daarbij gebruik te maken van de modernste communicatie middelen, zoals internet. Dat zeggen de deelnemeners aan de Europese bisschoppensy node in Rome. In Europa bestaat honger naar God, maar tegelijkertijd verwarring over God en gods dienst, zei aartsbisschop John Foley, voorzitter van de paus- elijke raad voor de media. Veel gelovigen in dit wereld deel gaan er van uit, dat het geloof uit de mode is en dat ze dit het beste voor zichzelf kunnen bewaren. Foley riep hen op hun 'ver legenheid' af te leggen. Een enthousiaste beleving van het geloof zal 'zielen aantrekken en harten aanraken', bena drukte hij. De preses van de mediaraad wees bovendien op de noodzaak om priesters en andere kerkelijk werkers op te leiden in het professio neel omgaan met communi catiemiddelen. Mensen die met vragen zitten, moeten via de telefoon, e-mail of een brief op een passende manier antwoord krijgen van pries ters, gaf hij als voorbeeld. De Franse kardinaal Paul Poupard, voorzitter van de pauselijke raad voor de cul tuur, deelde Foley's pleidooi voor een expliciete verkondi ging van het evangelie en het gebruik van moderne com municatiemiddelen. Films, radio, televisie, kranten en in ternet geven de Rooms-Ka tholieke Kerk omvangrijke mogelijkheden om een 'ziel' aanvde Europese cultuur te geven, zei hij. „Door de ont kerstening van Europa is het continent minder menselijk geworden." Ook andere bisschoppen benadrukten de nog altijd ac tuele noodzaak van een here vangelisatie van Europa, waartoe de eerste bisschop pensynode in 1991 opriep. Bisschop Sofron Mudry uit de Oekraïne deed een beroep op christenen in West-Europa voor morele steun en mate riële hulp bij de verkondiging van het evangelie in het voor malige communistische land. Ook riep bisschop Mudry de katholieken in de Oekraïne op om hun krachten te bun delen met het oog op een oe cumenische dialoog met de orthodoxe gelovigen. In een verdeelde kerk van Christus is het volgens Mudry moeilijk, zo niet onmogelijk, om de blijde boodschap te blijven verkondigen. De bisschop zei verder dat de methoden van zendelingen in zijn land, in het bijzonder die van verte genwoordigers van de 'nieu we christelijke sekten', op veel weerstand stuiten bij de traditionele Oekraïense ker ken, waaronder de RK-Kerk. amsterdam anp Krachtpatser Simson, de wankelmoedige koning Saul, de kleine David die met een steen uit zijn slinger de reus Goliath velt, de profeet Elia en zijn 'heilig theater' op de berg Karmel. Het zijn voor dominee Nico ter Linden allemaal verhalen uit een 'bijbels luilekkerland'. In deel drie van zijn vertaling van de bijbel - Het verhaal gaat... - wor den verhalen over richters en koningen voor de hedendaagse lezer toegankelijk gemaakt. Na de eerste vijf bijbelboeken en de evangeliën van Marcus en Mattheüs zijn in het derde deel van Ter Lindens hervertelling de boeken Jozua tot en met Koningen aan de beurt. Uitgeverij Ba lans gokt met een eerste oplage van 60.000 exem plaren opnieuw op een kassucces. Van deel 1 zijn 160.000 exemplaren verkocht, van deel 2 gingen er 100.000 over de toonbank. De oudtestamentische verhalen over bloedige veldslagen en wonderbaarlijke goddelijke ingre pen vormen volgens de hervormde predikant een 'profetisch geschiedwerk'. Ze bevatten geen his torisch betrouwbare weergave van feiten, maar zijn, aldus Ter Linden, één grote godsdienstles. De vertellers maken gebruik van „brorG geschiedenis en oude sagen en legendenf c De staaltjes van wreedheid en bloed" die bijbelboeken, niet zelden in opdrt^ God, stuiten veel lezers tegen de borst, r Q logen die hier in al hun gruwelijkheid beter worden, verbeelden de strijd tussen f kwaad", doceert Ter Linden. De verhalT^ vaak op sprookjes, stelt hij in zijn uitleg^ verhaal van Elia, die na een succesvolle J meting met de profeten van de Baal opP j Karmel de verliezers afslacht. „Met hetzL weid waarmee sommige sprookjes ein(Lrcj waaraan kinderen zo veel vreugde beleiti digt ook dit verhaal. Hier woedt een strijd ven en dood die ieder mens met zijn BaP voeren." De voormalige predikant van de WestC^ Amsterdam liet het manuscript vooraf l/j rabbijn C. Tzvi Marx. Na het verschijnei^se eerste deel kreeg hij van de liberale rabbf v lienthal het verwijt, dat hij het Oude Te vooral als een aanloop naar het verhaal \P ziet. „Een belediging voor het jodendof® deelde Lilienthal. london anp Britse parlementariërs maken zich grote zorgen over geheime activiteiten van een katholieke groep, de Catenians. Onder de leden zouden hoge politiefunc tionarissen en rechters zijn. In een rapport uit een Lagerhuis commissie voor binnenlandse zaken de vrees, dat leden van de groep hun macht misbrui ken om de rechtsgang te beïn vloeden. De Britse krant The Indepen dent on Sunday heeft de hand op het rapport weten te leggen. Volgens de commissie tellen de Catenians 11.500 leden. De groep werd in 1908 in Man chester als charitatieve organi satie opgericht. De groep wordt vergeleken met de Vrijmetse laars. De symboliek, het geslo ten karakter van de en het elkaar aanspre 'broeder' roept bij v« sekte-achtig beeld op. De Britse overheid h tie en justitie opg bestand op te zetten n vens over leden van v laarsgroepen. Een wo der van de Catenians elke vergelijking met metselaars. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst nog veel wind en met name in Schotland en langs de noord- zee kust buien, ook met onweer. Elders steeds minder buien en meer zon. Maxima uiteenlopend van slechts een graad of 9 in Schotland tot 14 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Dinsdag veel droger en meer zon. Maxima rond 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Dins dag waarschijnlijk droog en meer zon. Middagtemperatuur om streeks 15 graden. Portugal: Droog en flink wat zon. Middag- temperatuur uiteenlopend van ongeveer 20-graden in het noor den tot 25 of meer in de Algarve. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvel denen mogelijk wat regen. Maxi ma rond 25 graden. Spanje: Aan de Golf van Biskaje veel wol ken en af en toe regen. Elders zonnige perioden en maandag langs de oostkust kans op een lo kale regen- of onweersbui. Maxi ma van een graad of 17 aan de kust in het noorden tot 30 plaat selijk in Andalusië. Canarische Eilanden: Veel zon. Aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: hier en daar wolken velden, verder veel zon en droog. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Zonnige perioden en met name dinsdag kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur om en nabij de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en regen- en onweersbuien. Dinsdag van het westen uit droog en perioden met zon. In het zuidoosten waait een stevige Mistral en is het zon nig. Maxima uiteenlopend van nog geen 15 graden in Les Lan- des tot iets boven de 20 langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Maandag tijdelijk wat meer wol ken en mogelijk een regen- of onweersbui. Daarna geleidelijk iets minder warm met maxima rond 25 graden. Italië: Nu en dan zon maar ook enkele regen- of onweersbuien. Dinsdag in het noorden droog en veel zon. Maxima dalend naar 16 graden in het noorden en 25 in het zui den. Corsica en Sardinië: Vooral langs de westkusten veel wind. Verder geregeld zon maar vooral dinsdag ook kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur dalend naar 18 gra den langs de westkusten en 23 in het zuidoosten van Sardinië. Malta: Droog, flinke zonnige perioden en toenemende wind. Middag temperatuur maandag 30, dins dag 27 graden. Griekenland en Kreta: Maandag zonnig, dinsdag meer bewolking en in het noorden en noordwesten toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon bij maxima van 27 tot 32 graden. Duitsland: Geregeld regen- en onweersbui en, in het laagland ook nu en dan wat zon. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Zwitserland: Bewolkt en nu en dan regen. Vanaf maandagmiddag aan de zuidflank van het Alpenmassief zonnig. Maxima tussen 8 en 13 graden, bij Locarno middagtem peratuur rond 16 graden. Oostenrijk: Bewolkt en perioden met regen bij maxima tussen 9 en 13 gra den. Polen: In het oosten bewolkt en perio den met regen. Elders half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Kans op onweer. Middagtempe ratuur rond 14 graden. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije bewolkt en perioden met regen. In Tsjechie half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Kans op onweer. Maxima rond 13 graden, maandag in Slowa kije middagtemperatuur rond 18 graden. Hongarije: Overwegend veel bewolking en op veel plaatsen regen, mogelijk ook onweer. Dinsdag wat minder nat en enkele opklaringen. Maxi ma dalend naar 15 graden. 0INS0AG 5 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.48 Zon onder 19.09 Maan op 02.42 Maan onderl7.54 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.45 13.25 00.18 12.58 Laag 09.16 21.14 08,57 20.55 Weerrapporten 04 oktober 08 u LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt regen Kopenhagen regenbui Las Palmas zwaar bew. Lissabon onbewolkt Locarno onbewolkt ae& bewolkt djptL onweer V warmtefront regen sneeuw f koufront opklaringen Aft, hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000- hect0 pasca( KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 A8 Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten. 023- 5317: 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301( 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tl 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging w het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POS" Voor abonnementen die per post (bf worden verzonden geldt een toesla aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSË Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu 28 20 4.0 19 7 0.0 9 7 16.0 20 14 9.0 12 8 8.0 11 8 0.0 16 8 6.0 26 21 1.0 Tel Avw 26 18 00 Tokyo 10 6 00 Toronto 19 9 10 Tunis w 1 11 7 12.0 Bangkok half bew Buenos Aires onbewolkt Casablanca licht bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles hall bew New Orleans onbewolkt New York zwaar bew. 13 0.0 24 18 0.0 18 10 0.0 20 17 0.0 27 23 1.0 20 17 0 0 31 22 0.0 26 18 0.1 K N H U I ongevauendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth- 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond® feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. 12 6.0 inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen wzw2 33 22 00 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 nnw3 15 5 00 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10