artijgenoot Bill Bradley it Al Gore op de hielen Oostenrijk lijkt in de ban van 'fascistoïde anti-Europeaan' Haider te raken Buitenland Mars voor een halve eeuw revolutie Doorgangsroute brengt Palestij nen tot elkaar Veel asielzoekers willen graag uit België weg *DAG 2 OKTOBER 1999 itgangspositie voor de presidentsverkiezingen van ber volgend jaar is nog altijd beter dan die van k in de Democratische partij. Toch lijkt vice-presi- Gore minder zeker van zijn zaak. In betrekkelijke aagt zijn stoïcijnse partijgenoot en opponent Bill y aan zijn zelfvertrouwen. En elke Amerikaan weet lfvertrouwen onontbeerlijk is voor een succesvolle zingscampagne. dley, in zijn jonge jaren sketballer bij de New icks, staat deze week op lag van het weekblad Ti- der de kop 'De man die verslaan' kijkt de oud van New Jersey vanuit sk in de VS zijn landge- imlachend tegemoet, t voortreffelijk met 's campagne. Hij rukt peilingen. Hij krijgt sitieve aandacht van de aanse media. Zijn ver- skas is met 39 miljoen gulden goed gevuld. Bill Brad ley houdt de race nog wel een tijdje vol. Vorige week schaarde zijn ouwe makker Patrick Moynihan, de bejaarde senator uit New York, zich onder het oog van de tele visiecamera's pontificaal achter zijn campagne. De impliciete boodschap van Moynihan: Al Gore heeft het niet. Andere kopstukken in de Democrati sche partij, die zich eerder dit jaar uitspraken voor de kandi datuur van Gore, maakten de afgelopen week openlijk ken baar dat ze voor het moment een 'neutrale houding' aanne men. Dit zijn de bekende 'windvanen', die met hun ver andering van opstelling bewij zen dat de wind in het Demo cratische kamp geleidelijk van richting verandert. Is het toeval dat Gore juist deze week een grootscheepse reor ganisatie van zijn campagne aankondigde? De vice-presi dent heeft besloten om het hoofdkantoor van zijn campag ne te verhuizen van Washing ton naar Nashville, het hart van de country music, in zijn ge- boortestaat Tennessee. Weg van de partijtijgers en de bu reaucraten in de echoput die de federale hoofdstad van Amerika is. Weg van zijn baas Bill Clinton. Terug naar de basis. Terug naar het gewone volk, samen met zijn vrouw Tipper en een klei nere groep medewerkers. Plus een nieuwe boodschap, die van de underdog. „Ik ga campagne voeren als de onderliggende partij. Volgens mij is dat de ma nier om te worden gekozen", zei hij deze week in de talkshow van CNN-presentator Larry King. Al Gore is op zoek naar de juiste toon, naar het geschikte imago. En die zoektocht oogt steeds wanhopiger. De verkiezingen zijn nog ver weg, maar toch dringt de tijd. De peilingen ge ven onverminderd aan dat hij een stevige achterstand heeft weg te werken op de voor naamste Republikeinse kandi daat voor het presidentschap, de Texaanse gouverneur Geor ge Bush jr. Het gapende gat tussen Bush en Gore komt het imago van de vice-president niet ten goede. Daarbij komt dan nog de bijna geruisloze opmars van Bradley. In de staat New Hampshire - waar de voorverkiezingen al over vier maanden plaatsvin den - heeft Bradley op papier voor het eerst een grotere aan hang dan Gore. Evenals als de campagnema chine van Bradley kan ook die van Gore tegen een stootje. Go- Gedoodverfd winnaar Al Gore (links) en zijn gevaarlijke concurrent Bill Bradley. foto-s reuters re's verkiezingskas is gevuld met 50 miljoen gulden. Het slechte financiële nieuws voor de vice-president is evenwel dat hij in de maanden juli, augus tus en september bijna even veel geld uitgaf als er aan dona ties binnenstroomde. En dat is dertien maanden voor de ver kiezingen niet de bedoeling. Dit is de tijd van het grote oppot ten. De reserves dienen nu op gebouwd voor de veldslagen die volgend jaar geleverd moe ten worden. Naarmate Bradley verder op rukt in de peilingen, zal Gore meer geld opzij moeten leggen voor zijn campagne om de De mocratische nominatie. Het geld dat Gore uitgeeft aan deze interne strijd kan hij uiteraard niet nog eens besteden aan de kostbare finale, die gespeeld zal moeten worden tegen de uit eindelijke winnaar van de Re publikeinse nominatie. Nog altijd lijkt een eindstrijd tussen Bush en Gore het meest waarschijnlijke scenario. Maar als Gore's stroef lopende cam pagne rond kerstmis geen glans heeft gekregen, dan zou Brad ley in 2000 wel eens voor een van de grootste politieke verras singen van het jaar kunnen zor gen. Veel Republikeinen zijn banger voor hem dan voor Al Gore. Strak in het gelid mar- vrouwelijke Chinese mi- "isteren over het Plein van else Vrede in Peking. Daar et vijftig kanonschoten t ter gelegenheid van de verjaardag van de Volks- k China. Gisteren een uw geleden grepen de isten onder leiding van ong de macht in Peking, t Jiang Zemin, feestelijk ijzig Mao-pak gestoken, het plein gisteren ook gigantische militaire pa- 110.000 soldaten, vier- militaire voertuigen en honderd vliegtuigen, daaropvolgende feestpa- en 140.000 mensen Peking wemelt het dezer an de speciale genodig- - het grote feest van com- in China. Zeker een half prominenten uit alle de bet land zijn in centraal erzameld. In de aanloop feestelijkheden heeft het eder oppositioneel geluid m gesmoord. Dissidenten epakt of tijdelijk de stad urd. Daarnaast zijn dui- -riminelen en daklozen de n tijd van de straat ge- m Peking zo een 'schoon' te geven. De meeste in- an de stad zijn deze j, zodat ze volop aan de kheden kunnen deelne- Chinese revolutie van 'kte een einde aan een :dperk van strijd en vernames, dat volgde op storting van de keizerlijke i foto reuters bobby yip TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Wat de Palestijnen al zes jaar geleden in de Oslo-akkoorden is beloofd, wordt begin volgen de week eindelijk werkelijkheid. Bewoners van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook kunnen dan via een 'veilige doorgangsroute' tussen hun ge bieden heen en weer reizen. Het gevoel van isolatie waaron der vooral de Gaza-inwoners lijden, zal iets minder worden. Maar voorlopig zal er in de praktijk nog niet zo gek veel veranderen. Zoals bijna alle on derdelen van de Oslo-akkoor den zal namelijk ook de veilige doorgangsroute in fasen wor den gerealiseerd. Israël vindt dat het opnieuw iets van zijn veiligheid inlevert en het wil de kat uit de boom kunnen'kijken. Er is trouwens nog altijd geen volledige instemming over de details van de regeling. Het Pa lestijnse bestuur heeft zelfs ge dreigd de route niet in gebruik te zullen nemen, als Israël zich het recht voorbehoudt verdach te Palestijnen op hun doorreis te arresteren. Dat zou de voor morgen geplande onderteke ningsplechtigheid nog in gevaar kunnen brengen. Israël maakt zich vooral zorgen over zijn veiligheid en soeverei niteit. Afgelopen voorjaar haal de premier Barak een oud idee uit de kast: een weg op palen tussen de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Maar zolang die er niet is, zullen de Palestijnen het moeten doen met het bestaande Israëlische wegenstelsel. Dat wil zeggen dat inwoners van de Gaza strook in het noorden hun ge bied verlaten, en na een rit van ongeveer vijftig kilometer via een vaste route door Israël ten westen van Hebron de Westelij ke Jordaanoever bereiken. In eerste instantie zullen alleen Palestijnen die al een pas voor Israël hebben van de door gangsweg gebruik mogen ma ken. En dan nog is het geen si necure. Ze moeten een nieuwe magnetische kaart kopen, voor zien van hun foto, waarmee ze automatisch worden doorgela ten bij controleposten langs de weg. Aan de grens met Israël worden hun auto's iedere keer grondig geïnspecteerd en voor zien van een elektronische stic ker. Die wordt pas verwijderd als ze naar het andere Palestijn se gebiedsdeel zijn gereden. Zijn ze daar na anderhalf uur nog niet aangekomen, dan alar meert de sticker de politie. De onderhandelingen over de doorgangsroutes - voor de toe komst is een tweede voorzien - zijn uiterst moeizaam verlopen. De Palestijnen eisten aanvanke lijk een vorm van onschend baarheid op Israëlisch grondge bied. Ze wilden bijvoorbeeld dat Israël zich niet zou inlaten met Palestijnse automobilisten die op de doorgangsroute bij ongevallen betrokken raken of verkeersovertredingen begaan. Premier Barak daarentegen maakte deze week nog eens duidelijk dat Israël staat op vol ledige soevereiniteit op zijn ei gen grondgebied, en zich dus ook het recht voorbehoud daar arrestaties te verrichten. Het bracht de Palestijnse onderhan delaars op hun achterste be nen. „Deze route gaat niet open als ze in plaats van een veilige doortocht te garanderen een valstrik wordt", zei president Arafats adviseur Jamil Tarifi, die morgen zijn handtekening moet zetten. De Israëlische op positie, onder leiding van Li kud, heeft Barak gewaarschuwd dat de doorgangsweg veiliger is voor Palestijnen dan voor Israë liërs. Terroristen uit de nu goed afgesloten Gazastrook zouden gemakkelijk naar de Westoever kunnen, vanwaar ze vrij reizen hebben naar Israël. Baraks vei ligheidsdeskundigen antwoor den daarop dat Palestijnen die per se terreurdaden willen uit voeren daar de doorgangsroute niet voor nodig hebben. kussen op haar gezicht gedrukt, waardoor ze stikte. Inmiddels is de stroom vluchte lingen zó groot geworden dat de gedwongen uitzettingen weer hervat moeten worden, vindt de regering-Verhofstadt. Het aantal asielaanvragen is dit jaar sterk gestegen, waardoor een grote achterstand is ont staan bij het behandelen van de dossiers. Asielzoekers die geen recht meer hebben op verblijf kregen de afgelopen dagen de oproep zich vrijwillig te mel den. Anders zouden zij worden gearresteerd. In Gent hadden zich gisteren al 51 Slowaakse zigeuners aange meld, terwijl er maar plaats was voor twintig. De Slowaken kwa men vrijwillig omdat zij dan tenminste begeleiding krijgen bij hun terugkeer. In België stuit een poging om uitgeprocedeerde asielzoekers vrijwillig te laten terugkeren naar hun land van herkomst op problemen. Er melden zich meer kandidaten dan waarop was gerekend. Zo heeft de poli tie van Gent besloten voorlopig geen Slowaakse vluchtelingen meer 'uit te nodigen' voor uit zetting, omdat er niet voldoen de plaats is in de vertrekcentra. De Belgische regering nam zich vorige week voor om illegale vluchtelingen en uitgeproce deerde asielzoekers weer per vliegtuig het land uit te zetten. Dat is een jaar lang niet meer gebeurd na de dood van een Nigeriaanse asielzoekster. Zij verzette zich tegen uitzetting en kreeg door rijkswachters een zijn de verkiezingen in jk zó spannend ge- erwiji zijn Franse col- Pen in de marge van de politiek rondkrabbelt Duitse geestverwant t met bescheiden suc- p regionaal niveau en, dreigt Jörg Haider het politieke bestel in rijk op te blazen. Zijn "~n-rechtse FPÖ wordt i de polls na de sociaal- ratische SPÖ de tweede n de Alpenrepubliek, ^enstanders zien twee wekkende scenario's I afkomen: kanselier of een onregeerbare ek. bejaarde dames schui- an mijn tafeltje, en ge- hun begeleiders koffie Vruchtenthee te bestel- 8e gejaagd over het ter- -ibelende serveersters, es zijn smaakvol ge it volmaakt gecoiffeerd, "Tie minzaam begroete Jen die eveneens in af- tg van het 'Grote Gebeu- het terras zijn neerge- Ze behoren onmisken- de notabelen van Linz (ken in plaats van het uit aanbare klanken be- dialect, hoog-Duits. rlauptplatz van Linz zich de andere, maat: lijk minder geslaagde tellenden verzameld, atting een kleine 1.000 nt mee op de muziek ustrian Swingband, chte opkomst op een waarop de plaatselijke Linzer LSK mag proberen tegen Steau Boekarest de tweede ron de van de UEFA-cup te halen. Vinden ze 'Hem' goed? Hij is geweldig, zeggen de dames. Waarom? Hij is een echte man, met power, zegt een van de da mes, met een schuine blik naar haar man die lusteloos aan een rode wijn nipt. „Oostenrijk heeft behoefte aan een frisse wind en hij is de enige die daar voor kan zorgen", vult haar vriendin aan. Als 'Hij' op het podium springt, verschijnt op hun gezicht de uitdrukking die bakvissen voor de Backstreet Boys reserveren. En tijdens zijn toespraak veren de dames geregeld op van hun stoel, om beschaafd maar luid hun instemming te betuigen met de boodschap van de spre ker. 'Zo is het' en 'gelijk heeft 'ie'. Na afloop kijken ze elkaar aan en zeggen: „Het wordt tijd dat hij het voor het zeggen krijgt". Hij is Jörg Haider (49), leider van de rechts-populistische Vrijheidspartij van Oostenrijk (FPÖ) en de schrik van het poli tieke establishment. Ruim der tien jaar knaagt hij al aan de koek die de twee gevestigde partijen, de sociaal-democrati sche SPÖ en de conservatieve ÖVP gewend waren te delen, en dit jaar dreigt hij een reuzenhap te nemen. De FPÖ, in 1986 nog een splinterpartij, zal volgens de polls de ÖVP als tweede par tij verdringen. Niemand weet wat dat voor Oostenrijk betekent. Haider in de kanselarij op de Weense Opernplatz? Een 'fascistoïde anti-Europeaan' bij een Eu rotop, stralend op de statiefoto naast de andere regeringslei ders? De rillingen lopen wel denkend Oostenrijk over de rug, maar uitsluiten kan nie mand het. Het is eigenlijk moeilijk te ver klaren waarom Haider nu dich ter bij zijn doel is dan ooit. Het gaat de Alpenrepubliek voor de wind. Het werkloosheidscijfer van een kleine vier procent be hoort tot de laagste in Europa. De inflatie (nog geen procent) idem. De economie groeit dit jaar minstens twee procent. Het zijn cijfers waar elke regering mee voor de dag kan komen, maar de SPÖ-ÖVP-coalitie van kanselier Klima (SPÖ) maakt daarmee bij de bevolking geen verpletterende indruk. Voor een verklaring die enigs zins - en niet meer - hout snijdt, moeten we het zompige terrein van de volkspsychologie betreden. „Er heerst momen teel in het land een onbestemd gevoel van onbehagen", zegt dr. Peter Ulram, politicoloog aan de Universiteit van Wenen. '„Na 13 jaar 'grote coalitie' vindt men het tijd voor veran dering. Er moet een frisse wind door het land waaien. De men sen willen actie. En wat je ook van Haider zeggen kan, hij is al tijd goed voor actie." Bij vorige verkiezingen profi teerde Haider vooral van de schandalen waarin de gevestig de orde grossierde. Oostenrijk is geen staat, maar een kartel, waarin SPÖ en ÖVP elkaar de bal toespelen, en vakbeweging en werkgevers vaak ondoor zichtige deals sluiten. Het is een systeem dat nepotisme en cor ruptie in de hand werkt. De 'kleine man' heeft het idee dat de bonzen op zijn kosten vette salarissen opstrijken, te vroeg met een te riant pensioen gaan en de poort hebben opengezet Voor aanvang van een verkiezingsdebat op de Oostenrijkse televisie lacht kanselier Viktor Klima (links) vro lijk mee met Jörg Haider. Morgen zou het lachen de socialist wel eens kunnen vergaan, want Haiders ex- treem-rechtse FPÖ dreigt een grote slag te gaan slaan. foto reuters leonhard föger voor asielzoekers die hem van zijn baan (willen) beroven. Haider is een virtuoos in het bespelen van deze ressenti menten. Hij is de generaal van een groeiend leger proteststem mers. 'Grote schoonmaak' en 'grote opruiming' zijn de strijd kreten, waarmee hij het estab lishment 13 jaar geleden de oorlog verklaarde, en bij elke verkiezing een grote overwin ning kon vieren. Maar veel van zijn kiezers vonden ook dat hij geen regeringsverantwoorde lijkheid moest krijgen. Haider als waakhond van de 'kleine man', prima. Maar Haider als minister of nog erger als kanse lier, nee dank u. 'Dat is nu veranderd', zegt Ul ram. 'Steeds meer mensen vin den dat hij maar eens een kans moet krijgen. En hij speelt daar op in. Hij is sinds maart gou verneur van de deelstaat Karin- thië en hangt nu de staatsman uit. Zijn campagne is ook min der negatief dan vroeger. Hij speelt ook minder op de man. Die thema's, corruptie en vreemdelingenhaat, zijn er nog steeds, maar hij heeft er andere, 'constructieve' aan toegevoegd. Experts kunnen zeggen wat ze willen over zijn plannen voor kinderbijslag en belastingverla ging, bijvoorbeeld dat ze onbe taalbaar zijn, maar de kiezers vreten het. En niet alleen zijn traditionele aanhang onder de arbeiders, gepensioneerden en de a-politieke jeugd; ook bij de gegoede middenstand heeft hij terreinwinst geboekt." Het bewijs voor Ulrams stelling kunnen we op het terras in Linz vinden. De beide bejaarde da mes hadden vijfjaar geleden nooit kunnen bevroeden dat ze dit jaar hun stem op de FPÖ zouden uitbrengen. Haider was te vulgair, zijn dynamiek te pro leterig, zijn altijd gebronsde verschijning te duidelijk het re sultaat van de zonnebank. Toen zouden zich voor hun voorkeur gegeneerd en dus gezwegen hebben. Nu is een stem op Hai der niet langer iets onbetame lijks, niet iets dat je na het ver laten van het stemlokaal ont kent. Haider dankt deze winst ook aan een zet waarmee hij zijn te genstanders voor de zoveelste keer op het verkeerde been heeft gezet. Niet hij zeifis lijst trekker van de FPÖ, maar de papierfabrikant Thomas Prinz- horn. Waar diens verdienste precies uit bestaat weet nie mand. Hij is vooral een man met een flamboyante levens wandel, die vrouwen verzamelt zoals een ander postzegels. Vijf huwelijken en zeven kinderen staan vast. Ontelbare relaties met schoonheden in alle soor ten en maten worden hem toe geschreven. Toen iemand hem in een debat hier op aanviel, gaf hij grijnzend lik op stuk: 'Be speur ik hier enige afgunst'? Omdat Prinzhorn ondernemer is, staat hij in de FPÖ voor 'eco nomische competentie', hoe wel hij door de door de hem vermaledijde staat van het fail lissement moest worden gered. Prinzhorn heeft ook een andere functie van Haider overgeno men: die van provocateur. „Buitenlanders", zei de lijst trekker, „krijgen van de sociale dienst geld voor hormoonbe handelingen zodat ze nog vruchtbaarder worden." Haider heeft dit jaar in tegen stelling tot voorgaande cam pagnes nog geen opvallende uitglijders op zijn conto staan. Geen lovende woorden voor het arbeidsmarktbeleid van de nazi's, geen optredens op reü nies van SS-ers en geen onge fundeerde uithalen naar 'bui tenlandse kinderverkrachters'. Oostenrijk voor de Oostenrij kers, dat wel natuurlijk, maar hij weet ook dat veel van zijn aanhangers niet naar goed Oos tenrijkse namen als Schicklgru- ber en Eichmann luisteren, maar Oost-Europese namen hebben die op -ic eindigen. Als enige faux pas geldt een affiche tegen 'Überfremdung' (te veel buitenlanders), een begrip dat uit de nazi-tijd zou stammen. De opkomst van een fenomeen als Haider is vrijwel altijd te wij ten aan het falen van de geves tigde politici. Ze hebben vaak het contact met de 'basis' verlo ren, en reageren niet of nauwe lijks op de soms ongelooflijk grove verdraaiingen die een po pulist als 'de waarheid' ver koopt. Haider waarschuwt al ja ren voor een 'vloedgolf van asielzoekers'. In werkelijkheid is het asielbeleid al jaren zeer stringent. De 'vloedgolf is een sijpelend straaltje: hooguit 7.000 man per jaar voor gezins hereniging. Die feiten spelen in de campagne geen rol. En dan heeft Haider een over dosis aan wat zijn opponenten ten enen male missen: charis ma. Zijn pr-adviseurs hebben geprobeerd kanselier Klima te verkopen als een 'Macher', een Oostenrijkse Tony Blair, maar hij ontpopt zich vooral een ta melijk futloze functionaris. En ÖVP-leider Schüssel? Terwijl Haider een agressieve Ameri kaanse campagne voert, publi ceerde Schüssel een bloemle zing met Oostenrijkse volkslied jes. Daar moeten ook de beide bejaarde dames uit Linz, tot vier jaar geleden ÖVP-stem- mers, hard om lachen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9