President nucleaire fabriek op de knieën Nederlanders al voor moord bestolen Buitenland Honderdduizenden op Love Parade in Tel Aviv Toekomstige Duitse minister verdacht van omkoping Tories kiezen dubieuze burgemeesterskandidaat itie Belgrado jaagt op oppositieleiders Indonesisch leger verkeert in staat van ontbinding DAG 2 OKTOBER 1999 rijken den-Amerika kondigt alarmfase af Ruim een jaar na de vernietigde orkaan Mitch heeft -Amerika opnieuw te kampen met natuurgeweld. Auto- 'an de Midden-Amerikaanse landen riepen gisteren de ïse uit. De afgelopen twee weken zijn in totaal 58 men- n het leven gekomen als gevolg van grote overstromingen. f n icste slachtoffers, zestien, vielen in Honduras. Dit land ri h ^aar °°k ^et zwaarst getroffen door Mitch. Zo'n era in nd mensen zijn geëvacueerd, maar het aantal mensen dat in neerlig gebieden woont, loopt in de honderdduizenden. De handen improviseerde bruggen die vorig jaar na Mitch door het kaanse leger zijn opgericht, hebben het al weer begeven. enië stopt HTV-medicatie Het Roemeense ministerie van gezondheid stopt we- •ldgebrek de gratis medicatie van 10.000 patiënten met lorzaak van de ingreep is het besluit van de Roemeense ig, vorige maand, om ongeveer 20 miljoen gulden te be en op de bestrijding van aids. HIV is het virus dat aids zaakt. De medicatie zal binnen enkele dagen worden ge in de Roemeense commissie die zich bezighoudt met 'estrijding heeft geen geld om nieuwe medicijnen te ko- b meldt het hoofd van die commissie, Vladimir Strainu. i noemt het besluit schandalig, omdat de Roemeense lid volgens hem zelf verantwoordelijk is voor de besmet- ijdens het regime van de socialistische dictator Ceauses- icten mensen besmet door gebrekkige controle op de »it van bloed. Ier geeft envelop met geld terug heim Een eerlijke vinder heeft een envelop met ruim 0 gulden bij de politie afgegeven. De 52-jarige Griek had d in een parkeergarage in Rüsselsheim (in de Duitse deel- lessen) gevonden. Terwijl de politie nog bezig was met de H|^^ntie van de vondst, belde de eigenaar in paniek op. Het ^BKen echtpaar uit dezelfde stad dat het geld kort ervoor bij ij]k had opgenomen, omdat het nog dezelfde dag naar HMÉMaegen wilde emigreren. Dolgelukkig haalden zij de bank- op het politiebureau af. De bescheiden Griek vond het sloon van 3000 gulden te hoog en toonde zich tevreden Theresiastr^oo gulden. Indië 9 1 ;eling in ambassade van Myanmar l!<_i Twaalf gewapende mannen hebben gisteren in de hoofdstad Bangkok de ambassade van Myanmar, het alige Birma, bestormd. Ze houden diplomaten en hun fa- gegijzeld, aldus de Thaise politie. Volgens de Myanmare- a was de ambassadeur niet in het gebouw toen de man- nenvielen. Ongeveer tien van de dertig gijzelaars zijn anders. Onder hen zijn drie Fransen, drie Canadezen, litser en een Amerikaan en een onbekend aantal Malei- li Singaporezen. Een van de gegijzelde Canadezen liet via foon weten dat niemand gewond is geraakt Wel hebben elnemers in de lucht geschoten om hun gijzelaars angst jagen. Hun eis is dat de Myanmaresejunta alle politieke ;enen vrijlaat, een dialoog met de oppositie aangaat en mocratisch parlement bijeenroept. use grens dicht voor Brits rundvlees 'Nden Frankrijk handhaaft het importverbod op indvlees dat drie jaar geleden werd ingesteld wegens de Èoeienziekte BSE. Londen noemt het besluit illegaal en ||e Europese Commissie aan zijn zijde. De Franse regering zich op een gisteren vrijgegeven advies van het Franse 1 voor de voedselveiligheid (Afssa). Volgens deskundigen Afssa heeft geraadpleegd, kleven er nog steeds teveel ri- ïan de import van Brits rundvlees. De Europese Commis- lloot eind juli na uitgebreide raadpleging van veterinaire s uit de EU-lidstaten om het verbod per 1 augustus in te C-strijders geven zich over ikir Een groep van negen leden van de gewapende tak Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft zich gisteren over- In aan het Turkse leger. Dat meldt het in Duitsland geves- iro-Koerdische persbureau DEM. De actie is het gevolg n oproep van de gevangen PKK-leider öcalan. Onder de in bevindt zich de voormalige PKK-vertegenwoordiger in i, Sapan. Öcalan riep zijn strijders vorige week op zich geven. Zo zou de PKK laten zien dat zij het vijftien jaar le conflict met Turkije daadwerkelijk wil beëindigen. De autoriteiten eisen echter dat de hele PKK zich overgeeft, s de strijd tussen Turkije en de naar Koerdische zelfbe- Ing strevende PKK zijn meer dan 30.000 mensen omgeko- ;ken vrezen nieuwe aardbeving Ofschoon de regering blijft herhalen dat aardbevingen et laten voorspellen, houdt.de Griekse politie rekening i mogelijkheid dat Atheners dit weekeinde massaal hun lllen verlaten uit vrees voor een nieuwe aardschok. De foor een herhaling van 7 september, toen een zware aard- 153 mensen het leven kostte en 100.000 anderen dakloos - wordt gevoed door de aanhoudende geruchten dat het _js in het leven geroepen seismologisch onderzoeksteam e regering heeft gemeld dat er een kans van 80 procent is h tegen het einde van de week een beving voordoet. Hoe- dere seismologen de methodes van het VAN afkeuren, n de aardschokken in Turkije, Taiwan en Mexico de Grie- ik wat vrees aangejaagd. Nog honderd evacués in gemeenschapshuis Meer dan 15 uur na het nucleaire ongeval in het stadje Tokaimura arriveert de president van de proeffabriek, Koji Kitani, in het evacuatiecentrum. Het is dan al diep in de nacht. Kitani zakt op zijn knieën en buigt zo diep voorover dat zijn voorhoofd de vloer raakt. De president betuigt zijn spijt tegenover de evacués. Een nederiger en diepere vorm van berouw kent Japan niet. tokyo hester v correspondent ongeluk maar ook voor zijn late komst in het gemeenschaps huis dat tijdelijk als opvangcen trum dienst doet. Ondanks Ki- tani's verzekering dat een der gelijk ongeval nooit meer zal gebeuren, waren de bewoners niet onder de indruk van zijn woorden. Sommigen maakten hem uit voor leugenaar. Ande ren bestookten de president met vragen. "Wanneer kunnen we naar huis?' en 'wanneer krij gen we te horen wat er precies aan de hand is?' Van de ruim 150 bewoners die moesten evacueren, verblij ven er naar schatting nog hon derd in het gemeenschapshuis. De rest is naar huis terugge keerd in de veronderstelling dat het allemaal wel zal meevallen met de radioactieve straling. Het uitdrukkelijke verzoek van Tokaimura's burgemeester om in elk geval de nacht te blijven, kon de inwoners niet op andere gedachten brengen. De informatievoorziening is voor de inwoners van Tokaimu ra van het begin af aan gebrek kig geweest. De reguliere televi siestations konden vlak na het ongeval al meedelen dat het be stuur van het departement waartoe Tokaimora behoort had besloten om alle inwoners binnen een straal van 10 kilo meter van de fabriek het advies te geven om thuis te blijven. De ambtenaren van Tokaimura wisten echter nog van niets. Te lefoontjes van verontruste bur gers konden zij daarom niet be antwoorden. Bijna een halve dag na het ongeval ontvingen bewoners van huizen in de buurt van de fabriek een telefoontje van de gemeente dat zij moesten eva cueren. Veel inwoners eisten van de gemeente een test om uit te vinden of zij aan radioac tieve straling zijn blootgesteld. De verontwaardiging was groot toen de ambtenaren meedeel den dat zij daarvoor naar het evacuatiecentrum moesten ko men, terwijl de inwoners eerder het advies hadden gekregen om binnen te blijven. Daarop be sloot de gemeente om de stra- lingsonderzoeken te verlengen. tel aviv Israëlische jongeren dansen onder een regen van schuimbubbels. Honderdduizenden Israëliërs hebben gisteren de Love Parade in Tel Aviv bezocht. De straten van de Israëlische kuststad waren afgezet, terwijl tientallen wagens vol extatische technofans in de tropische hit te passeerden. Net als eerder in Berlijn, Amsterdam en Parijs waren vele bezoekers schaars gekleed en knalde snoeiharde technobeat uit de speakers. foto ap berlun peter v correspondent Tegen de toekomstige Duitse minister van verkeer, Reinhard Klimmt, is een onderzoek we gens omkoping ingesteld. De officier van justitie in Koblenz heeft verzocht de parlementaire immuniteit van de voormalige sociaal-democratische premier van de deelstaat Saarland op te heffen. Ook tegen de huidige CDU-minister van binnenland se zaken van Saarland, Meiser, loopt een onderzoek. IQimmt en Meiser worden beschuldigd van medeplichtig heid bij fraude. Een manager van Caritas, een humanitaire instelling die ook ziekenhuizen beheert, zou bij een bezuini gingsoperatie in het Saarlandse gezondheidswezen met de hulp van Klimmt een beddenreduc tie hebben weten te voorko men. In ruil daarvoor zou Cari tas geld hebben doorgesluisd naar de FC. Saarbrücken, een voetbalclub, waarvan zowel Klimmt als Meiser in het be stuur zitten. Beiden ontkennen met klem dat er onregelmatig heden zijn gebeurd en zeggen dat het onderzoek 'absurd' is. Klimmt werd vorige maand door kanselier Schroder bena derd om minister van verkeer te worden in zijn rood-groene co alitie. Hij moet Franz Müntefe- ring vervangen die de nieuwe secretaris-generaal van de SPD wordt. De benoeming van Klimmt, die volgend week ingaat, wekte grote verwondering. Klimmt had vorige maand bij de deel staatverkiezingen in Saarland campagne gevoerd tegen de be zuinigingsplannen van Schro der. *De SPD verloor de verkie zingen en werd na 14 jaar afge lost door de CDU. Bovendien geldt Klimmt als een persoonlij ke vriend van Schröders ex-ri vaal, de voormalige minister van financiën en SPD-voorzit- ter, Lafontaine. auch-monfort anp-cpd Onbekenden hebben in de da gen voor de moord op vier Ne derlanders in het Zuid-Franse Monfort zeventien keer ver geefs geprobeerd geld op te ne men met de creditcards van een van de slachtoffers, Artie van Hulst. Behalve Van Hulst werden ook zijn vrouw Marian ne, haar zus Dora en Dora's echtgenoot Johan Nieuwenhuis om het leven gebracht. Na de moorden is nog zes keer geld opgenomen met de kaarten van Nieuwenhuis. Ad vocate mr. J. de Jongh-Dunant, die de belangen van de nabe staanden behartigt, heeft dat gisteren in Parijs gezegd. In de dagen na de moorden is steeds geld opgenomen op plaatsen waar de een maand later gear resteerde verdachte man in de buurt was. De advocaat van de man, mr. Jean-Claude Prim, vindt het be wijsmateriaal tegen zijn cliënt flinterdun. Hij vroeg om invrij heidstelling, maar dat verzoek is vandaag geweigerd. Tegen de verdachte, die als klusjesman bij de Nederlanders werkte, pleiten enkele feiten. Genetisch onderzoek wees uit dat het zijn bloed was dat op de tape zat waarmee de slachtof fers op de grond waren vastge bonden alvorens met messte ken omgebracht te worden. De patronen van sommige van de geweerkogels die Artie van Hulst doodden, waren afkom stig van een Winchester, een ty pe dat later in het huis van de schoonvader van de verdachte werd aangetroffen. Verdacht is ook dat de man, die altijd geld gebrek had, in de twee dagen na de moord 10.000 francs uit gaf. Maar de advocaat van de ver dachte lijkt het pleit niet op voorhand verloren te hebben. Natuurlijk is het bloed op de tape dat van zijn cliënt, aldus de advocaat, hij had zich gesne den toen hij het plakband had gebruikt om de vloer te be schermen bij zijn schilderwerk. En waarom waren er geen bloedsporen elders gevonden als zijn cliënt de moordenaar was geweest? Ja, sommige hulzen kwamen van een Winchester. Maar de schoonvader van de verdachte heeft gezworen dat zijn geweer die nacht zijn huis niet heeft verlaten. En bovendien: niet al le van de zeven hulzen waren die van een Winchester. Dus: er is met meer dan één geweer ge schoten. Dat is niet het enige. De cre ditcards waarmee in de nacht van de moord geld is opgeno men, kunnen niet door de ver dachte zijn gebruikt. De geld opname was om 2.42 uur 's nachts geweest in een winkel centrum te Toulouse. Maar blij kens een opgave van France Té- lécom heeft de verdachte om 2.31 uur met zijn draagbare te lefoon vanuit zijn huis nog een gesprek gevoerd. Van daaruit kan hij nooit in elf minuten naar het winkelcentrum in Tou louse zijn gereden. academische graad bij. Dat was echter nog niet bekend toen hij in 1967 op 29-jarige leeftijd als jongste parlementariër in het Lagerhuis werd gekozen. Na een dubieus handeltje gaf hij zijn politieke carrière er ech ter aan en stortte hij zich suc cesvol op een loopbaan als schrijver van eenvoudige detec tiveromans. Hij werd er multi miljonair mee. Margaret Thatcher haalde hem in 1985 terug in de politiek, maar een jaar later moest hij al weer aftreden als vice-voorzit- ter van de Conservatieven na een nooit geheel opgehelderd onderonsje met een prostituee, aan wie hij 2000 pond had be taald, maar met wie hij niet naar bed zou zijn geweest. Begin jaren negentig haalde Ar cher nog eens de voorpagina's omdat hij met voorkennis had gehandeld in aandelen van een bedrijf waarvan zijn vrouw me dedirecteur was. En verder wordt zijn naam nog in ver band gebracht met een geval van winkeldiefstal in Canada. Het zijn allemaal voorbeelden van rook die het vermoeden doen rijzen -dat ergens ook een vuurtje moet zijn. Een anonie me partijbons Üet vorige week lekken dat de partijtop dan ook bijzonder bang is voor een journalistieke jacht op Archer en de ongetwijfeld negatieve gevolgen daarvan op de Con servatieve partij. correspondent Naar buiten toe was er geen spoor van onvrede, maar bin nenskamers heeft leider Wil liam Hague van de Britse Con servatieven ongetwijfeld de wenkbrauwen gefronst. Giste ren kozen de Londense leden van de Conservatieve Partij na melijk de omstreden schrijver- politicus en multimiljonair Lord Jeffrey Archer tot Tory- kandidaat voor het burgemees terschap van hun stad. De verkiezing voor deze nieuwe post, vindt volgend jaar plaats. Hague, die er alles aan doet om de Tories te ontdoen van de schandaleuze sfeer, waarin zij de laatste jaren voor de desa streuze verkiezingsnederlaag in 1997 was beland, weet dat de partij met de verkiezing van Ar cher het risico loopt daar weer in te belanden. Want Lord Archer, in 1992 nog in de adelstand verheven en een voormalige protégé van Margaret Thatcher, heeft wat je noemt geen onbevlekt verle den. Archer zelf dekt zich daar op voorhand al tegen in: „Wie een heilige als burgemeester van Londen wil, moet zeker mij niet kiezen", zei hij vorige week. Dat was een open deur, gezien het aantal dubieuze akkefietjes dat aan hem kleeft. Ooit loog hij er op zijn curriculum vitae een iptr hehhen verschanst, noe niet binneneeeaan. lo- )»Rtr Se van Belgrado heeft gisteren het hoofd - van de Joegoslavische oppositionele Ai roor Verandering omsingeld. Zij zijn op ar een van de leiders van de Democrati- rtij, Jovanovic. Volgens Jovanovic zijn de lensen niet geüniformeerd, maar zitten chten in hun auto's. hsingeling begon in de nacht van donder- rrijdag. Gisteravond was de politie het ge- raarin zich talloze leden van de oppositie hebben verschanst, nog niet binnengegaan. Jo vanovic speelt een belangrijke rol bij de pogingen president Milosevic af te zetten. Hij geeft het vlugschrift Promene (Veranderingen) uit, dat on der de deelnemers aan de dagelijkse betogingen tegen het bewind wordt uitgedeeld. Donderdagavond trad de politie voor de twee de achtereenvolgende avond keihard op tegen de circa 30.000 demonstranten die door de Joego slavische hoofdstad trokken. Naar schatting vijf tien mensen raakten gewond. Ook oppositielei der Zoran Djindjic liep klappen op. Bellen in 't weekend vanaf ct/min. s Nachts en gedurende t t hele weekend belt u binnen uw ei ut. Starttaricf: 10 cent per gesprek. jakarta theo haerkens correspondent Keer op keer slaagt het Indone sische leger erin zichzelf te schande te maken en het land in diskrediet te brengen. In Oost-Timor deed het niets om het bloedbad te stoppen dat het zelf al maanden van tevoren had voorspeld. In Aceh en Am- bon werden dit jaar tientallen mensen doodgeschoten en in Jakarta herhaalden zich de bloedige taferelen van een jaar geleden. „De strijdkrachten verkeren in staat van ontbin ding", analyseert Salim Said, kenner van het leger bij uitstek „Dit is de erfenis van Soehar- to." Een televisiescherm in de studio van de staatstelevisie laat zien hoe de nieuwe Indonesi sche volksvertegenwoordigers worden ingehuldigd en de eed afleggen. Salim Said, die gepro moveerd is op de geschiedenis van het Indonesische leger, laat er even zijn blik over gaan als hij zegt dat alleen een sterke burgerregering in staat is de strijdkrachten om te bouwen tot een fatsoenlijk leger. „Het leger functioneert niet meer, er is haast geen com- mandolijn." Said stelt het nuchter vast, maar de situatie is dramatisch. De commandanten in de buitengewesten doen ge woon wat hen goed dunkt en Jakarta heeft er nauwelijks greep op. Geweld tegen bur gers, schending van de men senrechten, het is schering en inslag in Aceh, Irian Jaya, op Ambon en Timor. Opperbevelhebber en minis ter van defensie Wiranto is er in het afgelopen anderhalf jaar niet in geslaagd orde op zaken te stellen. „Hij heeft een leger geërfd dat onprofessioneel is en niet goed georganiseerd", meent Said. „Met de vervan ging van een paar rotte appelen ben je er niet." Said, die nauwe relaties on derhoudt met Wiranto en ande re topmilitairen, troost zich met de gedachte dat de tegenkrach ten evenmin goed zijn georga niseerd. „Er is geen sprake van een tweedeling in het leger", zegt hij, „maar het kleine verzet zit overal." De schietpartij vorige week op het terrein van een zieken huis in het centrum van de In donesische hoofdstad werd al eerder als voorbeeld genoemd van frustratie en verzet tegen het beleid van Wiranto. Bij de kogelregen vanuit een passe rend legervoertuig kwam een jonge man om het leven en raakten tientallen anderen ge wond. Op Oost-Timor, waar moge lijk duizenden mensen zijn om gebracht, bleek uiterst pijnlijk hoezeer de soldaten daar hun Salim Said. eigen weg gaan. „Dat waren geen professionals, maar een voudige Oost-Timorezen die toen het er op aan kwam, de or ders van bovenaf lieten voor wat ze waren en partij kozen in de oude stammenstrijd. De mi lities konden doen wat ze wil den en werden zelfs geholpen." Ook vorige week stond Wiranto weer in zijn hemd. Nauwelijks had hij verklaard dat in de straten van Jakarta slechts met rubberkogels was geschoten of artsen logenstraf ten zijn uitspraak. Zij hadden wel degelijk scherpe munitie aangetroffen bij de slachtoffers. Said gelooft dat opperbevel hebber Wiranto oprecht de de mocratische beginselen is toe gedaan, maar de ruggensteun ontbeert om de bezem te halen door het verrotte leger. „Presi dent Habibie is te zwak. Alleen een krachtige burgerregering is in staat om het leger te hervor- Dat zal echter ten koste gaan van privileges. De tegenkrach ten zijn groot en daarom is er van onderzoeken naar wange drag niets terecht gekomen. Dat geldt onder meer voor de ver schrikkingen in Aceh, voor de verdwijning van democratische activisten in '97, voor de moor den op moslim-geestelijken in Oost-Java en voor het dood schieten van studenten in Ja karta in mei en november vorig jaar. Een enkele soldaat is in de gevangenis beland, maar ver antwoordelijke hoge officieren zijn de dans steeds ontspron gen. Said ziet twee oorzaken voor de teloorgang van discipline en moraal in het leger dat zich nog altijd graag afficheert als een macht van en voor het volk. Op de eerste plaats hoeft Indonesië zich niet te beschermen tegen vijanden van buitenaf. „Die hebben we niet." Daardoor zijn opleiding en professionaliteit verwaarloosd. De moraal ten slotte heeft ernstig geleden on der de manier waarop politieke machten steeds probeerden het leger voor hun karretje te span nen. „Soeharto was daarin een meester", erkent Said, „maar vóór hem probeerden de com munisten al om via het leger macht te ontfutselen aan Soe- karno." Dat heeft in de hand gewerkt dat het leger in het al gemeen geen respect heeft voor burgerbestuurders. De grote uitdaging aan een democra tisch gekozen burgerregering is daarom volgens Said de spelre gels zo te veranderen dat het le ger geleidelijk macht verliest en zich onderwerpt aan het bur gerlijk bestuur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7