Verkiezingen India draaien om personen 9 A De magie van Priyanka: 'A very cool lady girl' 132 ZATERDAG 2 OKTOBER 1999 Totale vervreemding van het democratisch proces' De verkiezingen voor het 543 zetels tellende Indiase parlement, de Lok Sabha, worden morgen afgesloten. Sinds het begin van de verkiezingen op 5 september heeft de strijd zich toegespitst op tivee personen: Premier Vajpayee van de hindoepartij BJP en Sonia Ga?idhi van de Congrespartij. De laatste wordt in haar campagne met succes ondersteund door haar dochter Priyanka, die in meer dan één opzich t lijkt op haar grootmoeder Indira. De eindstrijd zal zich zondag vooral afspelen in twee kiesdistricten, maar een aantal dorpen heeft al aangekondigd de verkiezingen te zullen boycotten. „Er is hier een totale vervreemding van het democratisch proces. door MARJOLIJN DE COCQ tal Bihari Vajpayee, Atal Bi- hari Vajpayee". Zacht zingen ^^Lde jongetjes het voor zich uit na de speech van de partijleider. In de laatste campagne week laat Vajpayee zich om de paar dagen overvliegen naar Lucknow. Leven in de brouwerij. „De premier komt, de pre mier komt", gonst het op het kantoor van de hindoepartij BJP. Dat Vajpayee zijn gezicht normaliter amper laat zien in de stad die als zijn bolwerk geldt, zij hem vergeven. „Hij is als premier druk bezet en het is een aardige man", zeggen de mensen. Zieltjes winnen in de probleemgebieden rond de stad is Vajpayee's doel. Want de su perzege die zijn 24-partijencoalitie vorige maand nog was voorspeld, begint minder waarschijn lijk te worden. Rivale Sonia Gandhi lijkt in de laatste verkiezingsfase met haar Congrespartij een inhaalslag te maken. „Het gaat niet om per soonlijkheden, maar om na tionale kwesties", vermaant de premier de menigte in Itaunja, een gehucht dertig kilometer buiten Lucknow. Geen reactie. Voor iedereen in Uttar Pradesh is duidelijk dat het wél om de poppetjes gaat: Vajpayee tegerr Gan dhi, 'Mister Atal' tegen 'So- niaji'. De Indiase parlements verkiezingen van 1999 heb ben veel weg van presi dentsverkiezingen Ameri kaanse stijl. „Het is of dit, of dat", zegt Noor Maham- med, die als chef van het Verkiezingscomité in 'UP' de stembusgang reguleert en zijn ui terste best doet gewicht en neutraliteit uit te stralen. „De persoonlijkheden zijn dé grote factor bij deze verkiezingen", beaamt Hanuman Tripathi in de vervallen villa in Lucknow waar de Congrespartij zetelt. „We zeggen het niet openlijk, maar natuurlijk is het zo." Trots laat de machtige 'chef controleka mer', die nu 24 per dag kantoor houdt, de twee computers zien die zijn hoofdkwartier rijk is en door het 'whizzkid' van de partij worden bestierd. Zelf werkt hij, aan een bu reau en omringd door tientallen medewer kers die als teken van respect zijn voeten aanraken, met een slordig stapeltje kladblok jes. Tekenend is volgens Tripathi de wijze waarop de BJP probeert Sonia Gandhi zwart te maken om haar Italiaanse geboorte. Maar 'Madam's' afkomst speelt volgens hem in UP niet. „In India is het nu eenmaal traditie dat we de bruid naar ons huis voeren. Soniaji is niet zomaar gekomen, Rajiv is haar gaan ha len. Hij vroeg haar ten huwelijk en bracht haar hier naartoe. En daarmee werd ze 'ba- hu', schoondochter, van India." In het BJP-partijbureau, een losse verza meling gebouwtjes tegenover het grandeur uitstralende parlementsgebouw van UP, pro beert woordvoerder Shyam Nandan Singh het nog een keer. „Het is toch treurig dat So nia Gandhi in de 35 jaar dat ze in het land is niet in staat is geweest om Hindi te leren", lispelt hij. „Ze moet haar toespraken van een papiertje voorlezen. Is dat niet belachelijk? Ze wil een land regeren waarvan ze de taal niet kent, waarvan ze het sociale leven niet kent, waarvan ze de cultuur niet kent en waarvan ze de mensen niet kent." Gefaald Niemand kijkt op of om wanneer campagne wagens met veel muzikaal geweld door Lucknow scheuren of partij fanaten lopend, op de fiets of op brommertjes hun mini-op tochten houden. Slechts een handjevol be delaars stort zich op de snoepjes die in roze gehulde stemmenwervers van een onafhan kelijk kandidaat uitdelen. En om de twee jongens die dagenlang in de Congres-drie kleur rondfietsen, giebelen hooguit de riksja- rijders. „Er is een totale vervreemding van het democratisch proces", zegt professor Amitabh Mattoo van de Jawarharlal Nehru Universiteit in Delhi. „De afgelopen jaren hebben de democratisch gekozen regeringen op alle punten gefaald." Ondanks de verkiezingsmoeheid die de stad bij de derde verkiezingen in drie jaar tijd uitstraalt, zijn de media in Lucknow hyper actief. Op de partijbureaus worden blikken officials opengetrokken om de 'presswal- lah's', de journalisten, te voeden. De pers conferenties ontaarden vaak in modder gooien naar de tegenstander. In zijn speech beklaagt Vajpayee zich over de negatieve campagnevoering, om vervolgens zelf uit te halen: „Een Congrespartij zonder macht is als een vis zonder water." Boycot De 'nationale kwesties' waar de premier zo op hamert, leven nauwelijks in het achterge bleven UP. Vajpayee mag redevoeren over de strijd met Pakistan om Kasjmir en de Indiase kernbom. „Maar uiteindelijk gaat het dood gewoon om brood en boter", zegt professor Mattoo. Onverschilligheid bepaalt dan ook de reacties in Itaunja, waar de huizen van het uitgestrekte Lucknow zijn overgegaan in krotten, hutjes of afdakjes van tentdoek. Uit protest tegen de onderontwikkeling hebben de bewoners er gedreigd de verkiezingen te boycotten. Ze willen geen grote woorden maar schoon water, elektriciteit, onderwijs, gezondheidszorg. Toch zijn ze massaal toe gestroomd voor de 'jan sampark', de strak georkes treerde openbare bijeen komst op een veld langs de spoorweg. Vrouwen en mannen in aparte vakken, ieder uitstekend kinderarm pje wordt door ordebewaar ders achter de hekken terug geduwd. „Wat voor leider moet een land hebben?", brullen de partijfunctiona rissen op het podium. Al leen de voorste gelederen antwoorden:.,,Zoals Atal Bi hari Vajpayee!" Ook bij de 'nukkad', de minder formele bijeenkom sten die de partijen tot de voorgeschreven campag nestop op 1 oktober avond aan avond in de wijken van de stad houden, is de op komst groot. „Voor de mensen hier zijn dit soort bijeenkomsten het uitje van het jaar", legt een in traditioneel wit geklede medewer ker van de Congrespartij uit. „Dag in dag uit sloven ze zich af, hier praten ze nog een week over." Hordes lokale politici warmen het publiek op voor de grote sterren: de par tijleider, het parlementslid uit Delhi of, nog beter, de beroemde acteurs die de campagne steunen. Bloemenslingers en uitgestrooide rozenblaadjes wachten de hoge gasten. Als die tenminste komen opdagen, want de pro gramma's veranderen even snel als ze wor den opgesteld. Duren de toespraken te lang, dan wordt als subtiele hint aan de spreker het spreekgestoelte onder zijn neus wegge trokken. 'Sterrenhemel' Acteur Rajesh Khanna is in Alambagh in Zuid-Lucknow de publiekstrekker van de CongrespartijDe mensen zitten tot op de daken van de huizen, enthousiaste fans gil len door zijn peptalk heen. In volkswijk Ami- nabad heeft de Congrespartij een 'sterrenhe mel' van politici beloofd, maar de mensen moeten het doen met twee oudgedienden uit het tijdperk van Rajiv Gandhi. De midden standers die dankzij hun financiële bijdrage aan de nukkad een plekje op het podium hebben veroverd, verdringen zich niettemin om met hen op de foto te gaan. Onverholen - en met succes - maakt de Congrespartij jacht op de moslimstemmen van UP. Geloof Vajpayee's gematigde bood schap niet, waarschuwt daarom de oud-mi nister, de BJP is uit op een extremistische hindoe-staat. Wanneer de muezzin van een nabijgelegen moskee oproept tot gebed, neemt de spreker stilte in acht. „Kneepjes van het vak", luidt het droge commentaar van de Cong-medewerker. In doodse stilte luisteren de mensen naar de oproep op 'de hand' te stemmen, het symbool van de Congrespartij. Het eerste en laatste spontane applaus van de avond is voor het ex-parlementslid dat de regering- Vajpayee 'de meest incompetente regering ooit' noemt. „Waarom krijgt Vajpayee buik pijn van Soniaji?", buldert hij. „Alle ogen van de wereld zijn gericht op Soniaji!" In Itaunja bedelt premier Vajpayee op zijn beurt bij de kiezers om hun 'kostbare stem' op de lotusbloem die zijn BJP verbeeldt. Zijn eerste regering zat slechts dertien dagen, zijn tweede dertien maanden. „Geef ons nu de volle termijn van vijf jaar en we zullen dit land van aangezicht veranderen. De smeekbede blijkt tevergeefs. Enkele da gen later melden Itaunja en elf andere dor pen dat de boycot doorgaat. „Doe niet de moeite om stemhokjes neer te zetten", laten de bewoners na hun laatste vergadering we ten. „Geen ontwikkeling, geen stemmen." Atal Bihari Vajpayee. tekening graphic news Sonia Gandhi, kandidaat voor de Congrespartij bij de verkiezingen, met dochter Priyanka, die haar moeder zeer actief terzijde staat in de campagne. Geheel rechts Robert Wadra, de echtgenoot van Priyanka. foto epa ,r7 Z_ie heeft alles in zich van een groot leider', orakelt het Engelstalige dagblad The Pioneer, om zich vervolgens te verliezen in een beschrijving van haar sari's, haar tengere gestalte en de kuil tjes in haar wangen. De 27-jarige Priyanka Vadra, dochter van Sonia en Rajiv Gandhi, heeft zich in de laatste weken van de Indiase verkiezings- maand ontpopt tot de grote stemmentrekker voor 'Cong', de Congrespartij. Met een zegetour door de dorpen van kiesdis trict Amethi, bij leven van haar vader hét Gan- dhi-bolwerk, heeft ze de hortende verkiezings campagne van haar moeder weer op de rails ge kregen. 'Het toverstafje van de Congrespartij', prijst weekblad India Today. „Maar ik heb geen enkele pretentie dat te zijn", zegt Priyanka vanaf de treeplank van de partijwagen, terwijl veilig heidsagenten de opdringende aanhangers pro beren terug te duwen. „Ik ben gewoon een dochter die campagne voert voor haar moeder." Uitzinnige menigten verwelkomen haar waar ze ook gaat, met hordes binnen- en buitenlandse journalisten in haar kielzog. Iedereen wil getuige zijn van, zoals een partijprominent het formu leert, 'de magische golf die Amethi overspoelt'. Priyanka zelf oogt onbekommerd. Waar de dor pelingen langs de kant staan opgesteld, laat ze haar karavaan stilhouden en stapt doodgemoe dereerd uit de auto om zich te laten aanraken. Totale verkeersopstoppingen zijn het gevolg, machteloos kijken de veiligheidsmensen toe hoe ze kopje onder gaat in de massa. 'Priyanka zindabad! Priyanka zindabad!', gillen de mensen. 'Lang leve Priyanka'. In het gehucht Rais dreigt een knokpartij; Urenlang hebben de mensen in de brandende zon op haar komst gewacht. Zelfverzekerd maant Priyanka hen tot kalmte. „Jullie staan hier niet voor mij, maar voor mijn vader", zegt ze in een korte toespraak. „Hij leeft voort in ieder van jullie. En nu is mijn moeder in zijn plaats geko men om jullie te dienen." Priyanka's manier van campagnevoeren doet denken aan haar illustere grootmoeder, de in 1984 vermoorde premier Indira Gandhi. Ook de uiterlijke overeenkomst is groot. „Een replica van Indira", klinkt het. „Wat Lenin deed voor Rusland, gaat Priyanka doen voor India. Ze gaat een revolutie veroorzaken", voorspelt een Con gres-functionaris in het dorpje Gauriganj. Ze mogen het eigenlijk niet zeggen, maar veel plaat selijke partijleiders hebben liever Priyanka dan Sonia. „Priyanka is 'more better' dan Soniaji". be aamt de bolle maharadja van Mahona in zijn pa leis, tevens campagnecentrum voor de Congre spartij. Rajiv en Sonia waren er kind aan huis, en vorige week zat Priyanka er aan de dis met echt genoot Robert. Trots troont de verlegen vorst zijn fotocollectie en de brieven die hij van de Gandhi's heeft gekregen. „Priyanka geeft voor veel kiezers de doorslag", zegt professor Amitabh Mattoo in Delhi. „Sonia Gandhi is geen politica van nature, ze is erg ijzig en lacht niet gemakkelijk. Maar Priyanka straalt warmte uit en spontaniteit." Dat Priyanka, die in 1989 en 1991 ook al campagne voerde voor haar vader, beweert zelf geen politieke ambities te hebben, mag geen bezwaar zijn. „De mensen van Amethi laten haar niet gaan", is de algemene opinie. En: „Bloed kruipt waar het niet gaan kan." Professor Mattoo gaat ervan uit dat Priy anka haar standpunt zal herzien nu ze een flinke vleug politiek heeft opgesnoven. „Macht is aan trekkelijk en transformeert mensen." Maar Priyanka houdt alle speculaties over haar politieke toekomst af. „Dat zullen we nog wel zien", zegt ze voor haar auto naar de volgende bestemming scheurt. Toch weet zakenman en zelfbenoemd expert Rahul Prasad het zeker: Priyanka is India's toekomst. „Ik stemde vroeger Rajiv, nu Vajpayee. Maar als Priyanka verkies baar was, zou ik op haar stemmen. Na de moord op haar vader in 1981 zag ik haar tijdens de dienst in Delhi. Ze was, op die leeftijd al, 'a very cool lady girl'." 'Wie India wil regeren, moet Uttar Pradesh winnen' India is met een miljard inwoners en 620 miljoen kiesgerechtigden de grootste democratie ter wereld. De verkiezingen, onder streng toezicht van India's Verkiezingscommissie, waren dan ook een gigantische opera tie. Prijskaartje: 500 miljoen gulden. Vanaf 5 september werden verspreid over het land vijf kiesrondes georganiseerd, waarbij veiligheidstroepen van kiesdistrict naar kiesdistrict trokken maar problemen niet altijd kon den worden voorkomen. Dieptepunt waren de 38 doden bij rellen in Bihar in de derde fase. De dichtstbevolkte deelstaat Uttar Pradesh in Noord-India heeft met 85 zetels het grootste aandeel in de Lok Sabha. Wie India wil regeren, moet 'UP' winnen, luidt het. Alle ogen zullen zondag gericht zijn op twee kies districten. In Lucknow staat demissionair premier Atal Bihari Vajpayee kandidaat voor de hindoepartij BJP. In Amethi, zo'n 130 kilometer zuide lijker, hoopt Sonia Gandhi, weduwe van de in 1991 vermoorde oud-pre mier Rajiv Gandhi, op een wederopstanding van haar Congrespartij. Het tellen van de stemmen begint op 6 oktober.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 49