1 1 Leemhuis vecht voor haar hachje Binnenland OM slaat hard toe in mensensmokkelzaak HM LLAND Vijftig jaar ontwikkelingshulp: van zending naar versobering o r jd j S \vj ,i rjj wjfi li j j fjf p Ambtenaren voor de televisie 'De grote leugen van Baarspul' 'Dat komt er nou van' ZATERDAG 2 OKTOBER 1999 het nij j tj elangi ie pla* )onde tfgeloj eek: 2 vQ Bardo IN aticaj >ep 19 ?-pro( trodu ■y Fori s eersti g helei Scholen moeten verzuim melden den haag-poetinchemScholen moeten het verzuim van niet- leerplichtige leerlingen voortaan melden bij de gemeente. Dat heeft het kabinet vrijdag besloten. Het gaat om leerlingen tus sen de 16 en 23 jaar die zonder diploma van school gaan. Per jaar verlaten ongeveer 35.000 jongeren hun school zonder di ploma op zak. In Doetinchem zijn ze inmiddels begonnen met een chipcardsysteem om spijbelen tegen te gaan. De chipcard biedt docenten de mogelijkheid op elk moment van de dag te controleren wie lessen verzuimt. Afkoeluurtjes voor discogangers Amsterdam Discobezoekers in Amsterdam konden in de afge lopen nacht kennismaken met een twee uur durende afkoelpe- riode. Werden de nachtbrakers voorheen om vijf uur 's nachts onverbiddelijk op straat gezet, nu konden zij voor het eerst tot zeven uur 's morgens doorgaan. Twee uur meer vertier, maar geen bier. Want tijdens de door de gemeente ingestelde verrui ming van de openingstijden geldt een afkoelregime. Dit bete kent dat er na vijf uur geen alcohol meer mag worden geschon ken, de lichten alvast aangaan en de muziek wordt aangepast. De gemeente hoopt zo de overlast rond sluitingstijd te vermin deren en de veiligheid te vergroten Meer ruimte voor telewinkelen den haag Commerciële omroepen krijgen meer mogelijkheden om programma's te brengen waarin producten aan de man worden gebracht. Zij mogen maximaal 20 procent van de dage lijkse zendtijd en maximaal twaalf minuten per uur besteden aan het zogenoemde telewinkelen. Het kabinet heeft dat giste ren besloten. De bepalingen sluiten aan bij Europese regelge ving. Publieke zenders mogen op grond van de Mediawet geen spullen verkopen via de buis. Verder is bepaald dat de commer- ciëlen programma's mogen laten sponsoren door producenten van geneesmiddelen of aanbieders van medische diensten. Schiphol eist geld van Milieudefensie schiphol Schiphol heeft Milieudefensie aansprakelijk gesteld voor de schade door een recente actie op de verkeerstoren. Twee getrainde bergbeklimmers van Milieudefensie beklom men enkele weken geleden tijdens een protestactie de toren. Daarbij boorden zij gaten in het beton om klimijzers aan te brengen. Het is voor het eerst dat de luchthaven een schade claim indient bij Milieudefensie, dat al eerder diverse harde ac ties heeft gevoerd tegen de groei van het vliegverkeer. Het her stel zal een kostbare zaak worden, aldus Schiphol-woordvoer- der R. Wever. Mogelijk moet een steiger van zestig meter hoogte worden geplaatst om de gaten te dichten. emïï Advocaat: 'Schiphol zo lek als een mandje ïond tij kna1 p de va rschiji] 13-jarii pster. J haai 'Ze haj figuur orden' t Nedei Bussij Tele! swelkl haarlem •pauline van der mue Het openbaar ministerie heeft gisteren zware straffen geëist tegen drie verdachten van men sensmokkel op Schiphol. Be halve zes jaar gevangenisstraf voor de 31-jarige hoofdver dachte, vroeg officier van justi tie mr. A. Nienhuis drie jaar en anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, voor twee 19-jarige Amsterdammers. Eén van hen wordt door de re classering bestempeld als een meeloper. Hij heeft een keer ge holpen bij het 'doorsluizen' van drie mensen, maar wist naar ei gen zeggen niet waar het om ging. De hoofdverdachte werkte als schoonmaker op Schiphol. Hij gebruikte zijn pasje om Marok kaanse reizigers op de route Ca sablanca-Istanbul, met een tus senstop op Schiphol, uit de transitruimte te halen zodat ze Nederland in konden. Sommi gen wilden naar Frankrijk of Italië. Dat ging het makkelijkst via Schiphol, hadden ze ge hoord. Volgens officier Nienhuis komt een groot aantal reizigers op die route na het wachten op Schiphol niet opdagen voor de aansluitende vlucht. „Je kunt er vanuit gaan dat die illegaal in Nederland zitten." Ze denkt een criminele organisatie te pakken te hebben, bestaande uit bemiddelaars in Turkije en Marokko en schoonmakers op Schiphol. De bemiddelaars zouden reizigers hebben ge zegd dat ze 'de man met de baard' aan moesten spreken. Hij leidde ze door verboden gangen en ontving zo'n 1500 dollar per persoon. Officieel wordt hij beschuldigd van ze ventien 'doorsluizingen', maar volgens justitie zijn het er onge veer 250 geweest. Soms kon hij het werk niet aan. „Een zaak van deze omvang is uniek", zei Nienhuis. De 'baard' kwam in februari in beeld, maar werd pas in juli aangehouden. Veel te laat, vindt advocaat mr. J. Plasman. Hij beschuldigde de mare- ;kend linatie fuik et nab bufera de vro werd werk >50 vai ralenci 1 dat door alleen; ekte a hters ind te lan de erij vol chten.; inklijk rorde- iverhei Het begon in 1949 met een handvol ambtenaren en een bedrag van anderhalf miljoen gulden aan 'technische hulp' aan de Verenigde Naties. Van daag viert het ministerie van ontwikkelingssamenwerking zijn vijftigjarig bestaan. Maar het wordt een party met een grimas, want de hulp gaat weer eens op de schop. Minis ter Herfkens heeft het aantal landen dat wordt geholpen fors teruggebracht. „Deze trend tot versobering is heel verstandig. Het is verhel derend voor de mensen die in de ontwikkelingssamenwerking "werken. Het is ook goed dat de verantwoordelijkheid zoveel mogelijk bij de ontvangende zelf wordt gelegd". Volgens Du- co Hellema, hoogleraar ge schiedenis van de internationa le betrekkingen in Utrecht, be staat nog altijd de neiging om de invloed van hulp op de ont wikkeling van een land te over schatten. „Het gaat vaak om een bescheiden bijdrage, ook voor het ontvangende land. Dat heeft vaak meer behoefte aan vrije toegang tot de westerse markten of aan particuliere in vesteringen." Hellema vraagt zich af of ont wikkelingssamenwerking de juiste methode is om sociale en politieke problemen aan te pak ken. „Al in de jaren tachtig groeiden twijfels over de effecti viteit. Sommigen stelden dat ondanks de hulp de kloof tus sen arme en rijke landen steeds groter werd. Juist landen die geen hulp ontvingen, ging het voor de wind. De Aziatische tij gers kopieerden het westerse model en voeren er wel bij." Wat cynisch stelt Hellema dat de landen die hulp het meeste nodig hadden, er niet altijd op vooruit zijn gegaan. Maar hulp was zeker niet altijd zinloos. „Je moet je doelstellingen heel so ber formuleren. Dan kunnen we constateren dat ontwikke lingshulp soms heel nuttig is geweest." De hoogleraar werkte mee aan De geschiedenis van vijftig jaar Nederlandse ontwikke lingssamenwerking, 1949 - 1999 dat vandaag verschijnt. Tot het begin van de jaren zestig moest hulp vooral leiden tot economi sche groei. „Het was vooral technische hulp, deskundigen hulp. Dat kwam voor een groot deel voort uit ons koloniaal ver leden. In de jaren vijftig kwam daarbij dat hulp moest dienen om de opmars van het commu nisme in de derde wereld te be strijden." In de jaren zestig kwam er veel meer geld beschikbaar. „De bilaterale hulp werd uitge breid, mede op initiatief van het bedrijfsleven. De druk om de hulp te vergroten kwam van uit de politiek en vanuit de ker ken. Deze laatste groep zag mo gelijkheden voor subsidiering van hun missie en zending." Ontwikkelingshulp werd een ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 in de Groenoordhallen te Leiden I NEDERLANDSE 1 SCHOENEN— LOPE EKKER NEDERLANDSE SCHOEN VAN 2,0,(NMr9 OKTOBER 1999 WEBSITE WWWSCHOENFEDERATIE.NL BIJ AANKOOP VAN EEN PAAR NEDERLANDSE SCHOENEN, 1/5 STAATSLOT KADO. chaussee ervan dat die de smokkelaar zijn gang had laten gaan om een vinger achter een grote organisatie te krijgen. Daardoor zouden honderden mensen illegaal het land in zijn gekomen. Een rechercheur overtuigde Plasman er gisteren van dat dat geen opsporings tactiek was. „We hebben ge woon te weinig mensen om de smokkelaars in de gaten te hou den", zei hij. Plasman vroeg de rechtbank het OM niet-ontvankelijk te verklaren. „Men had al veel eer der in moeten grijpen", zei hij. „Hij kon zijn gang gaan doordat Schiphol zo lek is als een mandje." Officier Nienhuis wees die visie af. „Ik denk dat de verdachte er aan heeft bijge dragen dat Schiphol lek is", zei ze. „Laten we een voorbeeld stellen aan de mensen die daar werken." Mr. B. Fritz, advocaat van de 19-jarige tegen wie 2,5 jaar cel straf is geëist, haakte aan bij Piasmans verweer. „Als de hoofdverdachte in februari was opgepakt, had mijn cliënt hele maal geen strafbare feiten ge pleegd." De 19-jarige zou in ju ni op verzoek van 'de mém met de baard' drie keer mensen door deuren hebben geloodst. Eén keer betrok hij zijn 19-jari- ge oom daarbij. „Ik wist niet waar het om ging", zei die. „Ik dacht dat mijn neef hulp wilde omdat hij bang voor die men sen was." De twee gaven toe dat hen geld in het vooruitzicht was ge steld. Ze ontkenden echter lid te zijn van een organisatie. De 'man met de baard' zei ook dat daar geen sprake van was. „De mensen kwamen op mij af. Ik wou ze helpen. Sommigen ga ven geld, daar heb ik nooit om gevraagd. Ik deed het voor Al lah." De rechtbank doet op 15 ok tober uitspraak. Drie andere verdachten (een Schipholme- dewerker en twee mannen uit Marokko) komen later voor de rechter. Hun zaak is gisteren aangehouden. Bommel - Durea - Van Dijk geeft godsdienstles den haag hans jacobs 'Een doorboorde buidel' luidt de titel van het rapport-Van Dijk over het bankieren van de provincie Zuid-Holland. Toen Van Dijk (CDA) tijdens de pers conferentie naar de betekenis van de titel werd gevraagd, veerde hij vergenoegd op om een korte catechese te geven. De woorden zijn afkomstig uit het Oude Testament, uit het boek van de profeet Haggaï (hoofdstuk 1, vers 6). Deze kas tijdt de Israëlieten omdat zij na terugkeer uit de Babylonische ballingschap wel goed voor zichzelf hebben gezorgd, maar de Tempel nog niet hebben herbouwd. „Ze waren profijt loos bezig", verduidelijkte Van Dijk. „Ze dachten dat ze snel rijk konden worden, maar ver gaten dat het geld en de rijk dom ook snel weer konden ver dwijnen." Of zoals de Schriften zeggen: „Gij hebt veel gezaaid, maar weinig binnengehaald; gij hebt gegeten, maar zonder dat gij verzadigd werd en wie zich voor loon verhuurde, ont ving zijn loon in een doorboor de buidel". Waardoor het even snel verdween als het er in was gekomen. den haag Ambtenaren van de provincie Zuid-Holland volgen gespannen de persconferentie van de co- missie Van Dijk. In het provinciehuis waren hiervoor speciaal grote beeldschermen neergezet. FOTO ANP ROGER DOHMEN Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijs instelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808401 den haag «hans jacobs Het rapport dat de commissie Van Dijk gisteren overhandigde aan Provinciale Staten van Zuid-Holland over de ban kierspraktijken laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De huisregels zijn niet nageleefd, er is op alle niveaus niet gecontroleerd, de Staten zijn buitenspel gezet en uiteindelijk is er ook geen geld verdiend. Sterker nog, de verliezen kun nen de komende tijd nog behoorlijk op lopen omdat Zuid-Holland nog tot 2008 verplichtingen is aangegaan. Provinciale Staten van Zuid-Holland be sluiten in 1988 dat overtollige kasgelden in voorkomende gevallen kortlopend uitge zet mogen worden, tot een maximum van 200 miljoen gulden per keer. Het besluit wordt goedgekeurd door Binnenlandse Zaken en geldt nog steeds. De Zuid-Hollandse PvdA-gedeputeerde George Brouwer maakt in augustus 1993 tijdens een studiereis in de Verenigde Sta ten kennis met een boek van schrijver Ted Gaebler. Hij vindt dat de overheid anders moet opereren: 1) Laat je leiden door doe len, niet door regels en procedures, 2) Richt je-ook op het verdienen van geld, niet op het louter uitgeven ervan, en 3) Laat het marktmechanisme zijn werk doen. Brouwer omarmt de ideeën. En op 24 oktober 1995 nemen Gedeputeerde Staten op voorstel van de gedeputeerden Brou wer, Van der Goot en Heijkoop een be sluit: de provincie gaat bankje spelen. Dat kan lucratief zijn want de provincie heeft als overheidsinstelling toegang tot de geld en kapitaalmarkt tegen het allerlaagste ta rief. En omdat de provincie geen vennoot schapsbelasting hoeft te betalen, kan met een lagere marge genoegen worden geno men. Commissaris van de koningin Leem huis stemt tegen maar kaart het ten on rechte niet aan bij de minister. Ze had op zijn minst Provinciale Staten lichten, meent Van Dijk. De provincie gaat het geld anders behe ren zonder te weten of het ook wat ople vert, zonder te weten wat de risico's zijn en zonder er spelregels voor af te spreken. Vandaar wellicht dat Gedeputeerde Staten besluiten hun beslissing vertrouwelijk te houden. Van Dijk kwalificeert dit als 'on rechtmatig en democratisch ontoelaat baar.' 'De uitvoering van het besluit is gedaan op een wijze die buitengewone risico's in hield. Daarbij werden vele regels en voor schriften geschonden. De algehele verant woordelijkheid daarvoor berust bij het hoofd van de centrale afdeling Financiën. Op uitvoerend niveau is sprake van een onverantwoordelijk en onrechtmatig, want onbevoegd handelen van treasurer Baarspul. Voorts dragen, tevens de griffier en het verantwoordelijk lid van GS (Brou wer) verantwoordelijkheid doordat zij on voldoende toezicht hebben uitgeoefend,' noteert Van Dijk. Baarspul. is ten onrechte afgeschilderd als het slachtoffer van fouten die de poli tiek verantwoordelijken hebben gemaakt, zo stelt Van Dijk tijdens zijn persconferen tie. De geschorste 'treasurer' van Zuid- Hollartd is ver buiten zijn boekje gegaan en heeft gelogen en bedrogen. De Reken- commissie van Provinciale Staten, maar ook het ministerie van binnenlandse za ken, hadden beter moeten opletten en meer vragen moeten stellen. Hoe het de afgelopen jaren precies is ge gaan kan de commissie niet achterhalen. In strijd met de archiefwet zijn in op dracht van Baarspul de stukken vernie tigd. „Niet met kwade bedoelingen, maar omdat hij weggooide wat 'af was'," aldus Van Dijk. Wat er nog wel is blijkt 'zeer on volkomen'. Zeg maar gewoon "een puin hoop'. Zo is er een verschil van maar liefst 400 miljoen gulden tussen het grootboek van de provincie en de leningenadmini stratie. Gegoochel met cijfers is geen uit zondering. Om het ministerie van financi en gelukkig te maken (de staatsschuld moest kleiner worden) 'verdwijnen' lenin gen aan het einde van het jaar uit de boe ken om vervolgens na de jaarwisseling weer op te duiken. Baarspul noemt dit te genover de commissie 'de grote leugen'. Het is niet zijn enige. 'Er zijn sterke aan wijzingen dat de winstcijfers geflatteerd waren en geen juist beeld gaven van de rentabiliteit van hét treasurybeleid', schrijft Van Dijk. Financieel deskundigen vellen een ver nietigend oordeel over de leningenporte- feuille: 'éénzijdig, hoge risico's, «grote schommelingen in resultaat'. Baarspul leent veel grotere bedragen uit dan toege staan. Hij houdt zich niet aan de afspraak dat leningen niet langer mogen duren dan twee jaar. Om dat te verhullen worden ze soms 'geknipt' om ze korter te doen schij nen. Hij geeft geld aan bedrijven die niet kredietwaardig zijn en camoufleert zijn werk ook op andere manieren. Wanneer een keer een lijstje met klan ten moet worden ingeleverd, 'verdwijnt' Ceteco uit de boeken om onder de naam van het solide moederbedrijf Hagemeyer weer te verschijnen. Wanneer handelshuis Ceteco de leningen niet kan terug betalen, handelt Baarspul de zaak alleen af. Op het provinciehuis wordt niemand gewaar schuwd. Verder verzwijgt Baarspul tegen over de commissie dat er geld is geleend aan Gouda. De externe controle is eveneens ontoe reikend. De accountant schiet ernstig in zijn taak tekort. De begroting geeft sinds 1995 geen getrouw beeld meer van de fi nanciële positie van de provincie. De ac countant had dit moeten melden, zegt Van Dijk. Een woordvoerder van Ernst en Young ontkent de beschuldiging van de commissie. 'De treasury behoorde niet tot onze specifieke controletaken', aldus Westerman van het bedrijf. apart onderdeel van het minis terie van buitenlandse zaken en het budget steeg. Minister Pronk veranderde tijdens het kabinet-Den Uyl (1973 -1977) de doelstelling. Als linkse soci aal-democraat wilde hij meer dan alleen financiële hulp ge ven. 'Ontwikkelingshulp' werd 'ontwikkelingssamenwerking'. „Sociale rechtvaardigheid en hulp aan de allerarmsten wor den de nieuwe doelstellingen. De nadruk valt ook op de men senrechten. Hulp wordt een middel om ontvangende lan den te helpen zichzelf te hel pen." Maar de nieuwe economi sche orde blijft uit en de knel punten verdwijnen niet. Groei ende twijfels ontstaan over het ingrijpen in de ontvangende maatschappij. Daarbij, zegt Hellema, leek het alsof wij als donorland aan de ontvangende landen vroegen veranderingen door te voeren, die wij hier zelf niet konden verwezenlijken. Sinds enkele jaren gelden de kernbegrippen als herbezin ning, versobering en het leggen van de verantwoordelijkheid bij de landen zelf. Minister Herf kens vindt dat de hulp niet over meer dan honderd landen ver spreid moet zijn. Zij heeft geko zen voor zeventien 'concentra- tielanden', die moeten voldoen aan bepaalde normen, zoals de kwaliteit van beleid en bestuur, de mate van armoede en be hoefte aan hulp. Commissaris reageert woensdag De Zuid-Hollandse commissaris van de koningin J. Leemhuis-Stout is absoluut niet van plan om zelf op te stappen. Het vernietigende oordeel in het rapport 'Een doorboorde buidel' over de bankiersaffaire is voor Leemhuis geen reden om de eer aan zichzelf te houden. Pas indien blijkt dat Provinciale Staten geen vertrouwen meer in haar hebben, besluit Leemhuis of ze haar conse quenties moet trekken. den haag robbert minkhorst De commissaris gaf gisteren tij dens een persconferentie slechts een korte reactie op het rapport van de commissie Van Dijk, die de Ceteco-affaire heeft uitgeplozen. „Het kan niet an ders dan dat u de vraag bezig houdt wat het rapport betekent voor de positie van de commis saris", richtte Leemhuis zich tot de journalisten in de zaal. „Ik vraag u om geduld te hebben." Ze zei dat ze komende woens dag, in de speciale vergadering van Provinciale Staten „verant woording zal afleggen over mijn handelwijze en de besluiten die ik heb genomen. Daar hoort het thuis." De commissie Van Dijk houdt het gehele college van gedeputeerde staten uit 1995 verantwoordelijk voor het schromelijk uit de hand gelo pen en onwettige bankieren. Maar de commissie vindt dat Leemhuis, als voorzitter van Provinciale Staten, een bijzon dere verantwoordelijkheid heeft. Over de inhoud van het rapport zei Leemhuis: „Bange vermoedens zijn bewaarheid. Het gedrag van de provincie is van ongezouten kritiek voor zien. We zullen de aanbevelin gen die de commissie doet met spoed uitvoeren zodat de zaak weer op de rails komt." De belangrijkste adviezen die de commissie geeft, luiden: (1) stop met bankieren, (2) over weeg bij het kasgeldbeheer bij stand van een betrouwbare fi nanciële instelling, (3) bewaak het budgetrecht van Provinciale Staten (recht op uitvoerige in formatie die financiële zaken aangaan) en (4) laat de huisac countant daarop toezien en daarover rapporteren. l^amens het college van ge deputeerde staten voerde D Dekker gisteren het woord. „Wat hier de afgelopen jaren is gebeurd, is een grote schok voor Zuid-Holland en voor het openbaar bestuur", vond hij. „Dit komt heel hard aan. We hebben ons hoofd gestoten, ons aangezicht is geschonden. We moeten het beter doen, met de mouwen opgestroopt aan de slag. Het politieke oordeel is aan de woordvoerders van de fracties in het debat op 6 okto ber. Laat vandaag een begin zijn van het herstel van het ver trouwen in het provinciaal be stuur." Statenleden kritisch over Leemhuis den haag •hans jacobs robbert minkhorst Provinciale Staten van Zuid- Holland wachten tot woensdag met hun definitieve oordeel over de bankierspraktijken van de provincie. De fracties willen eerst het verweer horen van de commissaris van de koningin Leemhuis-Stout en de andere leden van Gedeputeerde Staten. Alleen oppositiepartij SP heeft haar vonnis al klaar. Volgens fractievoorzitter Vergeer is Leemhuis na het vernietigende rapport van de commissie Van Dijk niet te handhaven. „Het vertrouwen in het pro vinciebestuur is ernstig ge schonden", beaamt Groen Links-fractievoorzitter Ouwe hand. Maar: „We moeten niet direct oordelen over personen. Het college moet eerst uitleg geven. „Het gaat niet over de poppetjes", voegt PvdA-fractie- voorzitter Norder er aan toe. „De kernvraag is voor mij hoe men dit soort besluiten kon ne men? Het antwoord zou ik niet kunnen verzinnen," zegt D66- woordvoerder Schaap. „Ik on derschrijf de conclusies en ver oordelingen van de commissie, maar schort mijn oordeel op totdat ik het verweer heb ge hoord." Leemhuis (WD) en de uit het vorige college overgebleven ge deputeerden Wolf (PvdA) en Heijkoop (CDA) staan voor een moeilijke opgave. Het college heeft de Staten buitenspel gezet en heeft ondemocratisch en onzorgvuldig gehandeld. Talrij ke bestuurders zijn om minder weggestuurd. „Inderdaad", zegt Ouwehand, „maar we moeten dit zuiver spelen. Dat het be stuur onzorgvuldig is geweest wil niet zeggen dat wij dat nu ook moeten zijn." Ouwehand en zijn collega's hekelen de bestuurscultuur op het Provinciehuis. Die heeft er voor gezorgd dat in stilte met veel risico's allerhande lenin gen zijn afgesloten. Dat stelt ook de commissie Van Dijk. „De provincie Zuid-Holland was geen bestuuurslichaam dat in een vlaag van verstandsver bijstering vreemd ging. Het bankieren paste in de bestuurs cultuur." aldus Van'Dijk. „Het is heel erg wat in het rapport staat", zegt SP-fractie- leider Vergeer. „Ik beschouw deze affaire niet als een inci dent, maar als iets wat overal voorkomt. Het komt door het op afstand zetten van het be stuur. Minder overheid en meer markt. Vandaag zien we wat voor grote risico's zo'n cultuur met zich meebrengt." Vergeer noemt de tegenstem van Leemhuis bij het besluit om op grote schaal te gaan bankieren positief. Vraagtekens heeft ze bij Leemhuis' verkla ring dat ze geregeld advies heeft ingewonnen over dat bankie ren. „Kennelijk heeft ze slechte adviseurs." Vergeer rekent de commissaris veel aan. „Ik eis niet dat ze aftreedt. Alleen kan zij op deze basis niet meer het vertrouwen blijven behouden van Provinciale Staten." Zover gaat fractieleider Ap- troot van de WD niet. Maar hij neemt zijn partijgenoot Leem huis niet in bescherming. „In eerste instantie rekenen we dit Gedeputeerde Staten als geheel aan. De komende dagen praten we in de WD of we verder kun nen met dit college." Aptroot benadrukt dat niet alleen de ge deputeerden die in 1995 al in het bestuur zaten verantwoor delijk zijn. „Het huidige college heeft een jaarrekening vrijgege ven waarvan de cijfers niet kloppen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3