ENGELBERG EEN WEEKJE ASTRONAUT WILLIAMS 13i De grandeur van Toerisme Kampeer Caravan RAI Op de Kampeer en Caravan RAI, die dit jaar wordt gehouden van donderdag 21 tot en met dinsdag 26 oktober, zal - zo is de verwachting van de organisatoren - vooral het paviljoen 'Caravan in de Praktijk' veel belangstelling gaan trekken. In de stand laten medewerkers/instructeurs van het ANWB-ma- gazine Kampeer Caravan Kampioen zien hoe wonen in ca ravan zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt kan worden. Het pa viljoen is vooral opgezet voor startende caravanners die nog wat aanhikken tegen zaken als horizontaal zetten, spiegels af stellen en gas gebruiken. Overigens vallen de eerste vier da gen van de expositie samen met de MotoRAI. Bezoekers van de Kampeer Caravan RAI hebben gratis toegang tot dit eve- nement. FEITEN CIJFERS LAü'rANME v t plaats: Engelberg ifstand vanaf Amsterdam: circa 900 kilometer. Met de auto: azel - Luzern - Stans - Engelberg (sneeuwkettingen voor het latste stuk aanbevolen). Met de trein: Frankfurt - Bazel - Lu- |em en daar overstappen op het boemeltje naar Engelberg. Wiegtuig: Amsterdam - Zürich en vanaf daar (station op het vliegveld) met de trein via Luzern naar Engelberg. r^iftinstailaties: 1 tandradbaan, 5 kabelbanen, 2 gondels, 5 Ttoeltjesliften en 10 sleepliften. Jachttijden: Door de week gering, maar in het weekeinde iagskiërs uit onder meer Luzern, Zürich en Bern) kunnen ze eker bij het dalstation flink oplopen. 'otale lengte afdalingen: 90 kilometer iggtng van de skipistes: Overwegend noord (Titlis) en zuid Irunni). loeilijkheidsgraad: Op Titlis overwegend middelzwaar; op runni licht (uitstekend geschikt voor beginners) inderopvang: Ja. Op Brunni en bij het klooster (tot 7 jaar) anglaufmogelijkheden: 4 Loipen van in totaal 42 kilometer, angste aaneengesloten traject: 25 kilometer. erdere sportieve ontspanning: Paragliding, snowboarden inowpark met half pipe op Englstenalp) schaatsen (overdekt soms op de Trübsee), curling, mountainbiken, tennis, eetje rijden (rodeln en met honden), vissen onder ijs, wan- elen (40 kilometer geveegd pad),.paardensport, zwemmen, limwand. rijzen: 6-daagse pas 214 Zwitserse francs (senioren 62+ en 1 van 16 tot en met 19 jaar 176 Zwffs en kinderen van 6 |>t en met 15 jaar 123 Zwfrs). Gasten met Gastekarten krijgen 0 procent korting. Ook worden skipassen gratis verstrekt bij |otelaanbiedingen in het laagseizoen (1 week half pension in ;s: 901 Zwfrs.) vondvertien Bellevue(disco), Yucatan Bar, Spindal Techno pec i aal voor snowboarders), Alpenclub en tal van andere ablissementen. aal: Duits ijzonderheden: Casino. Therjnobad. Gratis skibus. De gon- el (Rotair) naar Titlis draait gedurende de tocht langzaam n z'n as. Wintercamping (Eeienwaldi). Engelberg is opgeno- i het programma van tal van Nederlandse reisorganisa- adere informatie: Tourist Center Engelberg, CH 6390 Engel- erg, Zwitserland, telefoon (vanuit Nederland) 1.41.41.637.37.37 of Switzerland Tourism, Postbus 75387, D70 AJ Amsterdam, telefoon (020) .622.20.33 E-mail HY- ERLINK mailto:info@Zwitserland.nl. info@Zwitserland.nl.. igelberg heeft een website onder http://www.engelbergtou- sm.ch. De roterende gondel naar de top van de Titlis, vormt voor veel skiërs één van de topattracties van Engelberg. Zo gaat dat in Engelberg. Je klost na een hete afdaling op Brunni restaurant 'Ristis' bin nen, bestelt een Viertel Weiss- wein en krijgt plompverloren een wijnkaart in je wanten ge drukt met daarop tweehonderd Chateau's. Bovendien spreekt de waardin nog vloeiend Ne derlands ook. Maar dat is ver klaarbaar. De wieg van Ria Hu- ver stond in Hoensbroek. De Limburgse: 'Als we een beetje met de overkant willen concur reren, dan zullen we toch met iets bijzonders moeten komen. Daarom ook ligt er - om maar iets te zeggen - een Chateau Haute Lafite in onze kelder.' Welja. En Engelberg heeft al zo veel allure. De 'overkant' bij voorbeeld, waar Ria Huver het over had, bestaat uit twee zeer gevarieerde, met elkaar verbon den skigebieden. Rechts deinen in brede golven de pistes van de Jochstock naar beneden; links heerst, schitterend als een kerstboompiek in de witte win terzon, de ruim 3000 meter ho ge Titlis. De afdalingen die daarop werden afgepaald, zijn soms zo lastig dat je linkerski bij tijd en wijle achter je rech teroor verdwijnt, maar ook zijn er stukken waarop je naar har telust kunt zwieren en zwaaien als schaatste je over het diep zwarte ijs van een Nederlands meer. Engelberg heeft op het eerste zicht veel tegen. Een tikje ou derwets, een tikje vervallen en een tikje duur ook. Bovendien steekt het skigebied in elkaar als de tribunes van een ouderwets Engels voetbalstadion. Het wordt pas leuk als je er de weg leert kennen. Als je ten koste van een ernstig ademtekort on der meer hebt ondervonden waar je flink vaart moet maken teneinde het stijgende 'valse plat' verderop moeiteloos te overwinnen (Alpstübli) en als je Aan het eind van een steeds smaller wordend dal, hoog boven het Vierwoudstedenmeer in Zwitserland, ligt Engelberg. Wintersportoord sinds het begin van dit millennium en reïncarnatie - lijkt het wel - van La Belle Epoque. Een dorp dat zijn verleden koestert. En daarmee zijn grandeur. 'Bovendien', zegt inwoner Tom Okker, 'kan je er nog heerlijk skiën ook. ook weet waar de piste plotse ling als een pikzwarte, ongepre- pareerde ijswaterval recht naar beneden valt (boven Stand). Likeur Maar dan ook suist Engelberg in gedachten zomaar in snel treinvaart naar de top-tien van de Zwitserse skigebieden. Het dorp blijkt niet ouderwets; het dorp is de reïncarnatie van La Belle Epoque. Het dorp blijkt niet vervallen; het dorp koestert zijn verleden. Het dorp blijkt niet duur; het dorp biedt waar voor zijn geld. Het valt onmo gelijk te ontkennen: de Kafé Chef in restaurant Untertrübsee (halverwege de laatste afdaling) kost flink wat francs. Maar waar krijg je voor een gulden of vijf tien zo'n enorme portie merin gue bij je met een forse scheut likeur aangelengde koffie /slag room? Dat was elke middag raak dus. Ze skiën hier al meer dan hon derd jaar en dat valt te merken. Daar hebben we Geny Hess. Zijn ouwe opa begon een hotel- /restaurant aan de Dorfstrasse waarover hij nu het bevel voert en binnen niet al te lange tijd zijn zoon. Het etablissement is eerder vermaard om zijn keu ken, dan om zijn kamers. Dat komt, Geny staat zelf achter de potten en pannen. En als er eentje weet hoe een steenbok-steak moet worden aangebraden - luidde de tip van de in Engelberg wonende Tom Okker - dan is hij het wel. Dat zijn vrouw, Trudy, er in de Stübli nog een uitgelezen wijn bij uitschenkt ook, vertelde de voormalige tennis-topper niet. Onnodig. Zoiets spreekt hier vanzelf. Misschien dat het karakter van Engelberg daar nog het best van valt af te lezen: van die on miskenbare langs straatjes en pleintjes waaiende grandeur. Wie van door Hammer Brett, accordeon, fiedel en gestreken bas voortgebrachte jodelmu- ziek houdt, kan zijn lol op. Maar wie als après ski liever een concert bijwoont in de kapel van het Benedictijner klooster komt eveneens aan zijn trek ken. Aanvang 17.00 uur; einde 18.00 uur. Zodat de hooggeëer de, nog in ski-equipement ge klede gast zich kan kleden voor het diner dat vanaf 19.00 uur in de talloze hotels en restaurants wordt opgediend. Macaroni Althans, als hij daar prijs op stelt, op dat diner. Misschien at hij tussen de middag wel uitge breid in het magnifiek gelegen Flühmatt - waar ze volgens ei gen zeggen de lekkerste 'maca roni van Zwitserland' uitserve- ren - en houdt hij het daarom nu liever op een simpel brood je. Of wellicht ook duikt hij ro- Daar valt best iets voor te zeg gen, voor die kwalificatie. Op Brunni schijnt de zon uitbundi ger dan op de noordhellingen van de Titlis en bijgevolg is het er ook veel warmer. Een uitge lezen gebied voor familie met kinderen. En voor parapenters ook, die hier - eventueel met een ervaren parachutist als pi loot - bij restaurant Rosenbold van de Rigidalstafel afspringen (120 Zwiterse francs). Maar de goede skiër zal uiteindelijk toch de voorkeur geven aan wat de monniken in het dorp ooit als 'de hoogste berg ter wereld' be schouwden, de karakteristiek gepuntmutste, 3238 meter hoge Titlis. Want het mag - zeker hartje winter - soms bitter koud zijn op de tochtige Jochstock; de af dalingen door de diepe sneeuw hebben precies de hellings- hoek, die het voor zelfs een minder ervaren wintersporter mogelijk maakt om voor één keer de sensatie van het Tief- schnee-skiën aan den lijve te ondervinden. En op Stand - na een stinkendsteile, niet platge walste piste met eierverpak- king-profiel - kan voor wel twintig verschillende afdalings- -varianten worden gekozen. Tom Okker nog één keer geci teerd (hij streek hier al in 1970 neer): 'Ik vind wel, je moet een beetje kunnen skiën. Maar dan is het hier ook eindeloos.' De spijker op z'n kop. Als toerist de ruimte in. Zover is het nog even niet. Maar je kunt je er al wèl serieus op voorbe reiden. Het Gagarin Kosmo nauten Training Centrum in Star City, vlak bij de Russische hoofdstad Moskou, biedt van een dikke portemonnee voor ziene lieden de mogelijkheid een zevendaagse cursus te vol gen. Daarbij wordt gebruik ge maakt van de simulatoren en uitrusting die ook worden inge zet bij de voorbereiding van Russische kosmonauten. Het is 's werelds eerste en enige ruimtetrainingsprogramma voor burgers. Gedurende de ze vendaagse training, ervaren de deelnemers gewichtloosheid tijdens een parabolische vlucht aan boord van een speciaal ontworpen vliegtuig. Ook kun nen ze onder meer ronddraaien in de centrifuge (een machine waarin de G-krachten van de lancering alsmede de terugkeer van het ruimtevaartuig worden gesimuleerd), duiken ze in een watertank om gewichtsloos ac tiviteiten buiten het ruimte vaartuig te trainen en passen ze het ORLANMruimtepak aan. Zegrahm Space Voyages, dat de cursus organiseert, heeft voor lopig vijf groepstrainingen ge pland; de eerste begint op 24 oktober. De mannelijke en vrouwelijke deelnemers kun nen individueel hun eigen in spanningsniveau bepalen bij het werken in de simulatoren, maar dienen wel een redelijk goede gezondheid te bezitten. Deelneming kost 14.950 Ameri kaanse dollars, zo'n dikke 30.000 gulden, inclusief verblijf in een vijfsterrenhotel in Mos kou, een bezoek aan het mis sion controlcentrum in het na bijgelegen Korolev, vluchtkle- ding, een video en een trai ningscertificaat. Les Arcs In Les Arcs 1800, één van de drie 'wijken' van het vermaarde skidorp boven Bourg Saint Maurice, is in de afgelopen zomer een compleet nieuw kwartier gebouwd: 80 luxueuze chalet- -appartementen voor 4 tot 12 personen. Uiteraard ligt 'Les Alpages de Chantel', direct aan de pistes en is het complex voorzien van onder meer een overdekt zwembad, sauna, turks bad en fitnessruimte. De auto's kunnen worden geparkeerd (of moeten dat zelfs) in onder de appartementen liggende ga rages. Overigens werd in Les Arcs ook de bouw van de Téléca- bine du Varet voltooid. Deze nieuwe cabinebaan die de ouwe stoetjeslift 'Dou de l'Homme' vervangt, begint in Are 2000 en biedt op 2680 meter hoogte directe aansluiting met de ver binding naar de gletsjer Aiguille Rouge (3226 meter). Meer informatie: telefoon (023).551.22.95. Sprekende gevels zig en met stramme benen su biet onder de dekens na een prachtige, maar lange, lange wandeling naar de moeilijkst bereikbare en daardoor meteen ook leukste Kneipe van het hele gebied: de Ende der Welt. Of - dat kan tenslotte ook - was hij te lang blijven hangen bij Ria Huver en haar man en had hij teveel rode wijn geproefd in (Ria) 'het gezelligste restaurant aan de gezelligste kant van En- Ook Dordrecht en Delft hebben nu hun 'sprekende gevels'. Dat gebeurt door middel van een 'innovatieve wandeling' met draagbare audio-speler. Via dat apparaat vertellen gebouwen als de Oude Kerk, het Prinsenhof en het Stadhuis (Delft), als mede het Groothoofd, Museum Simon van Gijn en de toren van de Grote Kerk (Dordrecht) hun geschiedenis, hun emoties en hun geheimen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de stemmen van bekende acteurs onder wie Edwin Rutten, Kitty Courbois en Anne-Wil Blankers. De audio-speler plus route boekje is af te halen bij de VW-kantoren van respectievelijk Delft en Dordrecht. Huurprijs 15 gulden. Sportief Bij het AVN, een samenwerkingsverband van de ANWB, het ANW en het NBT, verscheen onlangs de brochure 'Nederland in Trek'. Het boekje geeft per provincie een overzicht van va kantie-activiteiten als het onvermijdelijke mountainbiken (maar ditmaal in de gemeentegrot van Valkenburg), ballonva ren, wadlopen, karten, skeeleren en parachutespringen. Het gidsje kost 4,95 gulden en is te koop bij alle VVV- en ANWB- -kantoren in Nederland. Ernest Hemingway was nog geen 62 toen hij zelfmoord pleegde. Hij deed dat in Sun Valley, een door de 'rich and famous' be zocht wintersportplaatsje in de Amerikaanse staat Idaho. Ik ben er nooit geweest, maar ik durf er heel wat onder te verwedden, dat de plek waar hij zich zelf een kogel door het hoofd joeg wordt gemarkeerd door een herinneringsplaquette. Want daar zijn ze in toeristenoorden verrekte goed in, als het om beroemd heden gaat. Vincent van Gogh bijvoorbeeld - of beter gezegd z'n in blinkend marmer, duur hout of roestend ijzer gedreven naam - ben ik in heel Europa tegengekomen. Tot m'n verrassing zelfs op de pui van een huis in Ramsgate (Engeland) waar hij in 1876 als leraar werkte en woonde. En ook Lord Byron, de even omstreden als losbandige Britse poëet, wordt op talloze plaatsen herdacht. Al is het alleen maar omdat hij 'on this place' inspiratie opdeed voor zijn vermaarde Childe Harold's Pelgrime. Maar Hemingway spant de kroon. Waar je ook komt op de we reld, de hanige Nobelprijswinnaar van 1954 heeft er zijn voet stappen gedrukt. En dat zullen we weten ook. Of je nu door Nai robi loopt, Madrid, Parijs, Havana, Key West of - zelfs diiiir - het Oostenrijkse skidorp Schruns. 'Hier verbrachte Ernest He mingway, Schriftsteller und Nobelpreistrager, im Winter 1925/1926 Skiferien und arbeitete an seinen Werk 'Fiesta'. In dankbare Erinnerung, Landes FW-Voralberg'. 'In dankbare Erinnerung" en dan nog een verkeerde titel noemen ook. 'Fiesta' namelijk werd al kort na de eerste druk omgedoopt in The sun also rises' en kreeg pas toen de wereldfaam die het nu heeft. Foute informatie.Het is één van mijn bezwaren tegen al dat on controleerbare herinnerings-gedoe. Hoewel. Ben ik nu eerlijk? Ooit bestelden mijn vrouw en ik in een een restaurant aan de rand van het French Quarter in New Or leans avond aan avond een messcherpe gumbo. "Weet u dat hier', vertelde de kel ner na een paar dagen, 'aan dit tafeltje, Tennessee Willams ook altijd zat?' k Waar of niet wat leuk. Eigenlijk. Inhakend op de sterk groeiende belangstelling voor vakantie reizen naar Australië en Nieuw-Zeeland heeft het NBBS voor het eerst een speciale 'Down Under-brochure' uitgegeven. Er kan worden gekozen uit zowel individuele (campers) als groepsreizen. Ook is het mogelijk vanuit de folder trips te boe ken naar andere pacific-bestemmingen als Fiji, Samoa en Frans-Polynesië. De brochure ligt klaar bij de NBBS-reiswin- kels en balies. ^■teDAG 2 OKTOBER 1999 Down Under

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29