ÏSport Het beste Barcelona van de laatste jaren Randje BUITENSPEL ZATERDAG 2 OKTOBER 1999 BCHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 De andere route van Ronald Koeman Niet direct aan het roer - zoals Rijkaard, Gullit en Wouters - maar in de schaduw van Louis van Gaal bij FC Barcelona bereidt Ronald Koeman zich voor op een functie als hoofdcoach. „Ik ben bang dat het er toch een keer van zal komen." door GIJSBERT SPIERENBURG Terug naar Holland - dat zal niet meer gaan. De familie Koeman is thuis in de stad van Gaudi. „Als het aan Bartina en de kinderen ligt, gaan we hier nooit meer weg. Nee, ook niet naar Groningen - met alle respect overigens. Alleen voor een mooie baan krijg je mij nog Spanje uit, maar dan tijdelijk. Naar Barcelona kom ik altijd terug." Routineus maar zorgvuldig sluit Ronald Koeman in de catacomben van stadion Camp Nou het col bertje van het clubkostuum. Deze man beheerst de kunst van de etiquette, hij is stijlvol en bescheiden. De nieuwe status is daarop niet van invloed. De as sistent van Louis van Gaal bij FC Barcelona heeft nooit bla-bla-bla verkocht. „Ik weet nog goed dat ik na het WK in Amerika besloot een punt achter mijn carrière in hèt Neder lands elftal te zetten. Nog vijf wedstrijden en je bent recordinternational - doe dat man, riepen ze tegen me in koor. Maar wat is nou een record?" Zomaar een parking in zomaar een straatje, de Traversera de les Corts, schuin achter de Catalaan se voetbaltempel. Op het bord staat: P Wembley- 92. Het wonder geschiedde dat jaar in Londen op heilige grond: een historische zege door een gou den doelpunt van Ronald Koeman. Wembley '92 leeft in Barcelona voort, vermoe delijk tot in de eeuwigheid. Omdat het Barcelona de Europa Cup 1 opleverde, de eerste en tot nu toe enige in de geschiedenis van de club. Wie mij in de stad aanspreekt, begint over Wembley en over die goal. Men kan zich er geen voorstelling van maken hoeveel vreugde en geluk wij met de club het Cata laanse volk op die avond hebben geschonken." Op 20 oktober keert FC Barcelona terug naar Londen en Wembley, voor de terugwedstrijd tegen Arsenal in de Champions League. Koeman krijgt er kippenvel van, bij de gedachte alleen al. „Een mooier moment dair Wembley '92 is er in mijn carrière niet geweest. Egoïstisch gesproken: matchwinner zijn in een Europa-Cupfinale kan niet iedereen zeggen. Ik lijk wel zo'n koele kikker, maar na die goal vocht ik tegen m'n tranen. Met m'n handen voor de ogen liep ik over het veld, de rest achter me aan. Zelfs Cruijff sprong over een hekje het veld op. Normaal zou hij dat nooit doen. Die nacht in het hotel werd ik om het uur wakker. Zo gelukkig was ik dat ik het had mogen meemaken." Schoonheid Het Barcelona van Cruijff (en Koeman) is nu het Barcelona van Van Gaal (en Koeman). Tegen Arse nal speelde de Catalaanse ploeg woensdagavond een helft mooi voetbal. Koeman: „Vorig seizoen hebben we ook heel goede wedstrijden gespeeld, maar zo superieur als tegen Fiorentina en Arsenal heb ik zelden een ploeg aan het werk gezien. Het niveau was hoog, heel hoog. Alles zat er in. Qua tempo, qua ritme, qua balcirculatie, qua acties. Beter was bijna niet mogelijk. Alles zat er in wat top is en waartoe, vind ik, bijna geen ploeg in Europa in staat is." „Het is eenzame hoogte, ja. Ik miszeg niets. Als je zo kunt spelen tegen een tegenstander, Arsenal, die ik ook heel hoog inschat, dan kun je veel. Bijna ze ventig procent balbezit hadden we afgelopen woensdag in de eerste helft - dat is wat. Er ontbrak eigenlijk maar één ding aan: het voldoende benut ten van de kansen. Het is dat laatste stapje dat nog moet worden gezet." „Van Gaal is een absolute toptrainer. Wie hem zo meemaakt, dag in dag uit, die kan niet anders dan diepe bewondering voor hem hebben. Het heeft tijd gekost en hij heeft de tijd gekregen. Het bewijs van zijn gelijk is geleverd: er staat nu een elftal en niet alleen elf spelers. Ik zie het elftal trainen, ik zie het elftal spelen, ik zie de kameraderie. Ik overdrijf niet als ik zeg: dit is het beste Barcelona van de laatste jaren." „Ik waag me niet aan vergelijkingen met vroeger. Dat is onmogelijk. Het zou in de tijd van Cruijff al Ronald Koeman met Louis van Gaal (rechts), die onlangs tot 2002 bijtekende bij Barcelona. foto gpd lemaal veel attractiever zijn geweest. Zegt men. We hadden toen een fantastische ploeg en we hebben nu een fantastische ploeg. En vergeet niet dat er van een topploeg tegenwoordig ongelooflijk veel wordt gevraagd. Bijna om de drie dagen hebben we een topwedstrijd. Met dertien of veertien spelers in de selectie is dat niet meer te doen." Niet direct aan het roer - zoals z'n generatiegeno ten Rijkaard, Gullit en Wouters - maar aan de zijde voorlopig van Van Gaal bereidt Koeman zich voor op een functie als hoofdcoach. De route is toevallig ontstaan. „Ik heb gebruik gemaakt van de mogelijkheden die er voor mij bestonden. Ik heb vorig jaar ja ge zegd tegen de aanbieding van Barcelona. Als ik bij de KNVB was gebleven en men zou mij hebben be naderd om Hiddink als bondscoach op te volgen, had ik het misschien ook gedaan. Het is een kwes tie van minnetjes en plusjes tegen elkaar wegstre pen. Is het te vroeg of is het een kans die je niet mag laten lopen? Zo zal Rijkaard ook hebben ge dacht." Het contract van Van Gaal met FC Barcelona is recent verlengd tot medio 2002. Nog bijna drie jaar in de schaduw van de meester, zou zo veel geduld te verdragen zijn? De assistent wringt het gezicht in een diepe plooi. „Een streep door mijn rekening? Weet ik niet. Op het ogenblik ben ik tevreden met wat ik hier heb en wat ik hier doe. Ik voel me prettig, ik werk leuk, ik werk hard. Ik leer veel en ik ben nog verschrikkelijk jong, dus waarom zou ik nu al per se ergens hoofd trainer moeten zijn. Maar misschien denk ik daar in juni, als het seizoen en mijn contract erop zitten, wel anders over. Misschien zeg ik dan wel: ik heb genoeg gezien, ik ben er klaar voor." Achtergrond Na de ervaringen van Rijkaard, Gullit en Wouters zou hij een tikje voorzichtiger en wijzer kunnen zijn. „De verantwoordelijkheid als hoofdcoach is groot. Dat moet niet worden onderschat. Als oud voetballer heb je in het begin veel krediet, maar op een gegeven moment verwacht men natuurlijk re sultaten. Wie je was, telt dan niet meer. Je moet worden beoordeeld op je prestaties als trainer en niet op je mooie blauwe ogen. En wat het Neder lands elftal betreft: het is natuurlijk niet goed als je tien wedstrijden op rij niet wint. En als je 5-5 tegen België speelt, is dat ook niet goed. Ik denk dat het voor Rijkaard als coach een enorme leerzame erva ring is. Laat ik het zo zeggen: ik ben blij dat ik niet in zijn schoenen sta." „Van de week sprak ik Bernd Schuster. Die loopt op het ogenblik bij Barcelona stage, zoals hij ook stage heeft gelopen bij Arsenal, bij Ajax en bij Feyenoord. Bij Köln was hij te vroeg begonnen en ontslagen. Hij zei me eerlijk: Ronald, es ist gut was du machst nun bei Barcelona." „Er komt meer bij kijken dan je verwacht. Je kunt het als trainer allemaal wel zien, maar je moet het ook kunnen overbrengen. Ik heb veel geleerd van Hiddink, ik leer nu van Van Gaal. Ik train met top pers van wie veel wordt verwacht en die allemaal willen spelen. Het is druk en boeiend. Ik kijk op de achtergrond mee, ik praat er met Louis over en ik geef mijn mening." Na Futbol Club de Barcelona is er eigenlijk niets meer. „Ik besef dat ik bevoorrecht ben. Nergens beter kun je zijn dan in en bij een club als Barcelo na. Maar ja, er zit af en toe helaas een kronkel in mijn hoofd, iets in m'n binnenste dat zegt dat ik vandaag of morgen hoofdtrainer moet worden. Ik ben bang dat het er toch een keer van zal komen." Die naar zinloos geweld hunkerende koppen leken precies op de tronies die mij in Diisseldotf de stuipen op het lijf hadden gejaagd JUIOOIER dan GOUD Ik heb nagedacht over wat nou heel bijzonder is ge- weest. En toen heb ik voor mijn vader gekozen, eigen- lijk een heel voor de hand liggende keuze. Hij is nu aan het werk, dus sta ik op de foto met een pasfoto van hem. Toen ik vijf jaar was ging ik voetballen en sinds die tijd is mijn va der altijd meegegaan. Tot op de dag van vandaag is hij erbij, hij mist geen enkele wedstrijd. Het is voor een jong ventje motiverend als er een ouder langs de lijn staat. In de jeugd, kwam hij ook bij trainingen kijken, ook dat was een extra motivatie om goed te pres teren. Er zijn wel eens momenten geweest dat hij een beetje te nadrukke lijk aanwezig was, een beetje te fanatiek, maar ik heb nooit ge dacht: blijf maar thuis. Ik denk dat hij nu wel veel rustiger is ge worden. Volgens mij zegt hij niet zoveel meer. Maar de situatie is ook heel anders. Vroeger stond hij langs het veld met een aantal ou ders, toen zag ik hem altijd staan. Nu zit hij op de tribune, meestal met een paar duizend man. Ik zie hem niet meer, maar ik weet dat hij er is. Vaak bespreken we na afloop de wedstrijd even. Niet uitgebreid, meer zo van: wat vond je ervan. Hét is altijd prettig om even te be spreken hoe ik het ervaren heb en hoe hij vond dat het ging. Mijn vader heeft zelf gevoetbald bij SJC en WSB, maar niet op een hoog niveau. Hij speelde in het eerste van de zaterdagtak van WSB, maar de zondagtak was altijd beter. Ik denk dat ik altijd heel erg vrij geweest ben in mijn keuzes. Mijn vader gaf wel advies, maar als ik een keuze had gemaakt, stond hij er vrij snel achter. Hij heeft het voetbal altijd gestimuleerd, maar gaf ook wel aan dat een studie belangrijk is. Ik ben heel blij dat mijn vader mij van jongsaf aan zo heeft gestimuleerd, ik denk dat dat mede heeft geresulteerd in hoe ik nu ben, als persoon en als voetballer. Ik denk, maar dat weet ik niet zeker, dat hij altijd de hoop heeft gehad dat ik profvoetballer zou worden. Ik denk dat hij heel trots is dat ik dat nu ben. Qua uiterlijk lijk ik niet op hem, vind ik, maar je hebt altijd wel wat karaktertrekken van je ouders. Ik denk dat ik wel eigenwijs ben. Ik doe altijd wat ik zelf wil, wat ik zelf het beste vind. En dat is iets wat ik bij hem ook duidelijk kan zien. TEKST: JANET VAN PUK FOTO HIELCO KUIPERS De supporters van Telstar hebben André de Ridder uitgeroepen tot "Witte Leeuw van het seizoen 1998/1999'. De 24-jarige middelste middenvelder is bezig aan zijn tweede seizoen bij de IJmuidense eerstedivisieclub. Hij begon bij SJC en stapte als B- junior over naar Noordwijk. De overgang naar Telstar beschouwt hij als het hoogtepunt van zijn carrière. De Noordwijker werkt part time op de afdeling administratie/logisitiek van een groothandel in gasdetectie- apparatuur en heeft een eigen koeriersbedrijfje. Is dominee Honnefde waar- li schuwende vinger hief, staakten wij, pupillen van RCL, ons wild geraas. Bij de thuis wedstrijden van het eerste schoolden wij samen achter het doel van de tegenstander en vul den wij als tivaalfde man het elftal van Thijs de Wit en Bas Ederveen aan. De dominee, die zich op zijn solex van pastorie naar voetbalveld verplaatste, hield ons nauwlettend in het oog. Trok de schietgrage ausput- zerDe Wit mee naar voren om het vijandelijke doel onder vuur te nemen dan zongen wij in koor: 'Thijs de Wit, een kogel en hij zit". De dominee, tevens voorzitter van RCL, stemde daarmee in, maar fronste zijn borstelige wenkbrauwen wanneer wij het gezang 'Keeper wordt niet ze nuwachtig, hi, ha, ho'aanhie ven. En waagden wij het om, in navolging van de Feyenoorder Piet Romeijn, de scheidsrechter na een dwaling voor hondenlul uit te maken dan riepen wij de toorn van Honnef over ons af. Na een stichtelijke reprimande van de hernoemde predikant zwegen wij beschaamd. Dat was eind jaren zestig. RCL voetbalde nog aan de Hoogma- deseweg, op de grens van het oudeen nieuwe Leiderdorp, en het voetbalgeweld bleef beperkt tot hier en daar een onbesuisde overtreding, waarbij doorgaans geen opzet in het spel was. Hooligans bestonden nog niet, die staken pas in 1974 voor het eerst de Noordzee over toen Feyenoord de UEFA-Cupfinale met Tottenham Hotspur uit vocht. Televisiecommentator Koen Verhoef wist niet wat hem overkwam toen het Londense geteisem de kuipstoeltjes door het beeld liet vliegen. Sindsdien is het bezoeken van wedstrijden in het betaald voet bal een hachelijke onderne ming. Wie zich in de buurt van zogenaamde harde-kernsuppor ters waagt, is zijn ledematen niet zeker. Vooral de straffe aan hangers van Feyenoord hebben de lessen van de Engelse hooli gans ter harte genomen. Onder hand kunnen ze bij de Spurs nog wat van hun Rotterdamse navolgers leren. Ik heb eens van nabij een groepje terroristen uit het Feyenoord-legioen aan het werk gezien. Met tien man stort ten ze zich op een verdwaalde aanhanger van Borussia Mön- chengladbach. Hun prooi was een verstandelijk gehandicapt jongetje dat een sjaal van zijn geliefde club om het hoofd had geknoopt. Er bleef weinig van het arme Borusje over. Ik moest die avond verslag doen van de veldtocht van Feyenoord in het Diisseldorfer Rheinstadi- on. Mijn wedstrijdverslag van Borussia Mönchengladbach- Feyenoord kreeg ik slechts met de grootste moeite op papier. Voortdurend spookte het weer zinwekkende beeld van de brute aanranding van de weerloze Gladbach-fan door mijn hoofd. Hysterie en waanzin, aange wakkerd door venijnige stimu lantia, hebben het betaald voet bal verziekt en je kon er op wachten dat de besmetting zou doorsijpelen naar de lieflijke wereld der amateurs. Zondag avond laat nam ik nog even een kijkje bij TV West en toen ik Katwijk-Quick Boys zag ontaar den, was de herinnering aan Borussia Mönchengladbach op eens klaarwakker. Die naar zin loos geweld hunkerende koppen leken precies op de tronies die mij in Diisseldotf de stuipen op het lijf hadden gejaagd. De uitbarsting op sportpark De Krom heeft niet al te veel om het lijf gehad, las ik in het Leidsch Dagblad van maandag. Maar een week eerder blijken een paar potige dienders ook al hun han den vol te hebben gehad aan het sussen van supportersoproer bij Rijnsburgse Boys-Katwijk. Vol gens de Katwijkse burgemeester Boelhouwer van Wouwe is er nog niets aan de hand, maar ik verzeker hem dat de verloede ring voortwoekert, langs en in het veld. Met RCL 7 speelden wij zaterdag tegen Noordwijk zoveel en toen onze rechtsback een wat onbeholpen overtreding op de linksbuiten van de zeekanters maakte, werd hij uitgemaakt voor vuile kanker nazi. Bij mij ging het door merg en been. Maar bij de scheidsrechter kennelijk niet, want die haalde zijn schouders op en gaf de van enig historisch besef gespeende Noordwijker een vrije trap mee. Als dominee Honnef van de par tij was geweest, zou hij zijn lan ge leren brommerjas hebben dichtgeknoopt, op zijn solex zijn gestapt en nooit meer naar een voetbalveld weerom zijn ge keerd. Het is maargoed dat de oud-voorzitter van RCL het eeu wige aardse leven niet is gege ven. De dominee zou zich in de ze tijd geen raad weten. Jaap Visser is verslaggever van Vrij Nederland en centrale verdediger van RCL 7.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23