Gezin in Jacobswoude 80 gulden duurder uit Rijn Veenstreek Veehouders voelen weinig voor 'koeloze zondag' 'Bart komt ontzettend macho over, maar dat is hij helemaal niet' acobswoude koopt grond an Fruitpaleis Leimuiden Asfaltcentrale moet schoorsteen verhogen ERDAG 2 OKTOBER 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef aaarieta kroft. 071-5356411 Legionella alleen nog in gymzaal ien aan den run De douchegelegenheden bij korfbalvereni- ig Tempo, Hockeyclub Alphen en de velden 1 en 2 van voet- [vereniging Alphense Boys zijn weer vrijgegeven voor gebruik, legionellabacterie is tijdens het laatste onderzoek niet meer igetroffen. In de douchegelegenheid van de gymnastiekzaal l de Havixhorst is nog altijd een lage concentratie aanwezig, afwachting van de uitslag van nieuwe monsters kunnen be kkers zich hier nog niet douchen. Rommelmarkt in Westerhave phen aan den run Buurthuis Westerhaven organiseert op aandag 4 oktober een rommelmarkt. Een tafeltje om de spui tjes uit te stallen kost 7,50 gulden. De bijeenkomst in het jurthuis aan de Emmalaan 45 in Alphen aan den Rijn begint n 19 uur. Voor reservering van een tafeltje: 0172-475744. lond voor de klas phen aan den run» Op verzoek van dertig leerkrachten van oep 4 in Alphen aan den Rijn staat maandag op dierendag een Dnd voor de klas. Vijftien vrijwilligers bezoeken de groepen en :antwoorden vragen van kinderen over de verzorging van een Dnd. Een klas bezoekt een dierenarts en ook gaat er een groep aar de dierfysiotherapeute. 'Hier zie ik het ludieke niet van in run- en veenstreek t het oog op de toekomst ipt de gemeente Jacobswou- een stuk vervuilde grond in centrum van Leimuiden. gemeentebestuur trekt .000 gulden uit voor de aan- af van de grond van het irmalige Fruitpaleis aan het rpsplein. De strook grenst gemeentegrond waarop het ouw van de woningstichting ondiensten Aarwoude staat, gemeenteraad moet zich buigen over de transactie. Buurmans grond is maar keer te koop", zo motiveert gemeester Van Beek de irgenomen koop. „Voor de nd van Het Fruitpaleis heb- we nog niet meteen een temming. Maar op termijn ruist de woningstichting ir een nieuw pand in Wou- Dan komt er een aan eengesloten stuk grond vrij. Ik weet nog niet of we dan over gaan tot de bouw van bijvoor beeld huizen, winkels of kanto ren. Voorlopig mogen we niet eens bouwen, omdat we ons moeten houden aan de strenge normen van de overheid. Wo ningbouw is maar op beperkte schaal mogelijk en de gemeente heeft een voorkeur voor hui zenbouw in Hoogmade, Wou brugge en elders in Leimuiden Maar wellicht worden de nor men in de toekomst wat rui mer." Van Beek gaat er voetstoots vanuit dat de gekochte grond vervuild is. Dat is namelijk ook het geval met de omringende grond. Een verzoek tot sanering ligt bij de provincie Züid-Hol- land. Volgens de. burgemeester gaat het om minerale oliën uit de tijd dat de busonderneming Maarse Kroon er huisde. marieta kroft Melkveehouders in de regio voelen er weinig voor om bij wijze van protest hun koeien zondag op stal te houden. De belangenorganisatie WLTO heeft daartoe opgeroepen. Door een 'koeloze zondag' te houden, kunnen burgers erva ren wat het is om groene wei den zonder koeien te zien. Dit beeld dreigt toekomst te wor den als het rijk vasthoudt aan zijn plannen voor aanscherping van het mestbeleid. „Volgens mij zet deze actie, hoe sympathiek ook, niet zo veel zoden aan de dijk", zegt M. Schouten uit Rijpwetering. „In oktober zijn er niet zoveel men sen op de weg. Wij kunnen het melkvee wel binnenlaten, maar dan loopt het andere vee nog in het land en de burgers zien het verschil toch niet. Ik denk dat wij de koeien nog maar lekker een dagje naar buiten doen. Nu kan het nog." Veel boeren denken er het zelfde over, zo blijkt uit tiental len telefoontjes. H. Peters, be stuurslid van de WLTO Rijn- woude, slaakt een diepe zucht als hem om een mening wordt gevraagd. „He, waarom moet je mij nu bellen. Uit hoofde van mijn functie moet ik wel mee- meedoen als we met vijftig boe- doen. Maar ik was het eigenlijk ren met een koe aan een touw- niet van plan. Ik zou direct tje naar Den Haag zouden wan delen. Maar hier zie ik het lu dieke niet van in." Zijn bezwaar tegen het plan meer omdat ze moeten over schakelen op ander voer in plaats van vers gras. Dat kan zich gelijk uiten in een tijdelijke daling van de melkproductie. De actiebereidheid is ook bij J. Kelder uit Ter Aar hoog, zeker als de mestplannen verder wor den aangescherpt. Hij kan zich voorstellen dat bij diverse colle ga's met veel koeien en weinig land het water nu al tot de lip pen is gestegen. Maar ook hij geeft geen gehoor aan de koelo ze zondag. „Ik zie het nut er niet van in. Je zit al tegen de winter aan. Als je een paar we ken verder bent, is het heel nor maal dat je geen koe meer in de wei ziet." De Leiderdorpse veehouder P. van der Geest, ook plaatselijk WLTO-voorzitter, is wel van plan zondag de staldeuren naar de wei dicht te houden. Met hem doen meer boeren dat, zo heeft hij links en rechts al opge vangen. Van der Geest geeft toe dat de boeren met deze actie 'alleen zichzelf treffen'. „Maar als we het met zijn allen doen, heeft zo'n dag volgens mij wel nut. Het is een publieksvrien delijke actie. We kunnen wel andere acties gaan voeren, om de koeien een dag binnen maar dan val je misschien men- te houden is dat ze er onrustig sen lastig en dat wordt ook niet van worden. Dat komt onder gewaardeerd." Begroting 2000 zonder nieuw beleid den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Omwonenden klagen terecht over stankhinder van de as faltcentrale van Wegenbouw maatschappij J. Heijmans B.V. aan de 's Molenaarsweg. Dat vindt de Raad van State. In een voorlopige uitspraak heeft rechter J. Hulshof van de Raad van State het bedrijf opgedra gen de schoorsteen, die bij de zogenaamde paralleltrommel hoort, te verhogen van 30 naar 50 meter. De provincie liet die eis bij het verlenen van de ver gunning ten onrechte achter wege, oordeelde Hulshof. De zaak tegen Heijmans is aangespannen door buurtbe woner K. van Spijker. Spijker, die zegt te spreken namens twintig buurtgenoten, voerde in augustus bij de Raad van State al een schorsingsproce dure. Hij eiste daarin maatre gelen van de provincie tegen Heijmans. Volgens Van Spij ker is de lucht die Heijmans verspreidt de oorzaak van hoofdpijn en klachten aan de luchtwegen bij mensen in de buurt. De provincie vond be stuurlijke maatregelen niet nodig. Rechter Hulshof heeft de wegenbouwer tot 1 januari 2000 de tijd gegeven om de schoorsteen te verhogen. Na die tijd mag de provincie de paralleltrommel, waarin warm asfalt wordt gerecycled, niet meer gedogen. Gedeputeerde Staten von den het in december 1996 vol doende dat Heijmans de pa ralleltrommel met een mel ding afdeed. Bij een melding hoeft geen vergunning te wor den aangevraagd. Voorwaarde is dat het milieu er niet slech ter van wordt. Onderzoek van de asfaltbranche zelf heeft echter uitgewezen, dat het warm recyclen van asfalt tien keer meer stinkt dan het ma ken van nieuw asfalt. De pro vincie had van Heijmans dan ook meteen een vergunning moeten eisen toen de wegen bouwer kwam met het idee van de paralleltrommel, vindt rechter Hulshof. Met het ver hogen van de schoorsteen wordt de stankhinder terugge bracht. Van Spijker kwam in actie' omdat volgens hem de stank hinder fors is toegenomen na de ingebruikname van de pa ralleltrommel. Hij eiste dat de installatie wordt stilgelegd tot dat de provincie een adequate vergunning heeft verleend. Op dit verzoek is rechter Hulshof niet ingegaan. De huishoudens in Jacobswoude met een eigen huis van twee ton zijn volgend jaar ongeveerd 80 gulden meer aan gemeentelijke lasten kwijt. De onroerend zaakbelas ting stijgt met 3,6 procent. Die stijging wordt groter als de gemeenteraad dure wensen als een rotonde in Hoog made wil uitvoeren. jacobswoude ewout van der dussen De riool- en reinigingsrechten gaan in Jacobswoude met res pectievelijk 13,6 en 3,2 procent omhoog. Burgemeester W. van Beek maakte dit gisteren be kend bij de presentatie van de begroting voor 2000. De lasten verzwaring is nodig om het te kort van de gemeente van bijna acht ton weg te werken. Naast deze verhogingen, die 275.000 gulden extra opleveren, stelt burgemeester en wethou ders bezuinigingen voor op het onderhoud van zitbanken en groen. Bovendien wordt het budget van de zorgcoördinator geschrapt, omdat die vacature toch niet wordt opgevuld. Ook moeten burgers meer betalen voor wijzigingen van bestem mingsplannen. „Met name bij grote projec ten waar geld mee wordt ver diend, zoals recreatiewoningen, windmolens en het centrum van Hoogmade", aldus Van Beek. Het gat wordt verder ge dicht met een te verwachten nabetaling van het Rijk van een ton en een ton meer dividend uit de winst van het EWR. Door de begroting ook nog op een aantal punten technisch bij te stellen is er ruimte ge maakt voor de noodzakelijke uitbreiding van de basisscholen in Leimuiden en Rijnsaterwou- de. In de begroting is geen nieuw beleid opgenomen. Vorig jaar was er kritiek bij de raadsleden, omdat er wel een lijst van wen sen was opgenomen waardoor het tekort opliep tot 1,7 mil joen. „We laten het nieuwe be leid nu over aan de gemeente raad", aldus Van Beek. Een aantal plannen van de volgens de burgemeester 'am bitieuze wethouders' is in een afzonderlijke lijst bij de begro ting opgenomen. Daarbij staat het percentage waarmee de OZB daarvoor zou moeten stij gen. Zo kost de invoering van het ISO-certificaat, een keur merk voor de kwaliteit van ge meentelijke dienstverlening 80.000 gulden oftewel een stij ging van de OZB van 2,9 pro cent. Voor het gemeentelijk aan deel in een eventueel aan te leggen rotonde bij het Zuidein de en de N446 in Hoogmade moet, als de politiek dat wil de OZB met 0,7 procent omhoog. Wethouder Haasbroek wil voor het opzetten van een gemeen telijk monumentenbeleid de OZB met 0,2 procent verhogen.- Minder mensen, minder geld jacobswoude Voor het eerst is het aantal inwoners van Jacobswoude vorig jaar gedaald. En dat kost de gemeente geld. Doordat het aantal inwoners met 89 terugliep, krijgt Ja cobswoude volgend jaar 93.000 gulden minder uit het gemeentefonds. De daling is volgens burgemeester W. van Beek een gevolg van het feit, dat er maar weinig hui zen mogen worden ge bouwd. De gemeente ver wacht dat met de komende woningbouwprojecten in het centrum van Hoogmade, Plan Oudendijk in Woubrug- ge en daarna de woning bouw aan de Beukenlaan in Leimuiden het aantal inwo ners weer zal oplopen. Broer van Bart heeft kritiek op Big Brother oelofarendsveen jinneke de jonge vindt Big Brother saai en aagt zich af of het program die drie maanden wel haalt, ch schuift Jeroen Spring in 't ld (25) elke avond om acht voor de buis. Daarbij let hij ral op deelnemer Bart. De ngste telg in het Almeerse s komt namelijk net als hij Roelofarendsveen. Sterker de veelbesproken Bart is broer. lf heeft Jeroen ook nog met gedachte gespeeld zich aan melden voor de real life soap arin negen mensen samen een huis vol draaiende ca- era's zitten. Met enige regel- aat mogen de kijkers beslis- wie er weg moet. Wie na nderd dagen overblijft, krijgt .000 gulden. Maar omdat roen regelmatig in Zwitser- d zit om zijn eigen restau- t te runnen, kon hij er geen voor vrijmaken. „Toen die vertentie in de krant stond, Bart nog in dienst. Ik heb formulier dus op zijn bed htergelaten, voor als hij te- gkwam." Het plan van zijn voriete broer leek Bart wel Hij gaf zich op en werd genomen. el mensen vragen Jeroen of zijn broer al mist, maar dat oord komt niet voor in zijn cabulaire. „Ik heb hem een er achttien maanden niet ge en, want hij heeft een jaar ghschool gedaan in Amerika ik zit vaak in Zwitserland." jn ouders vonden het eigen maar niks. Toch hielden ze art niet tegen. „Hij is volwas sen, dat doe je niet. Ook men sen die denken dat de deelne mers een tik aan het program ma overhouden begrijpt Jeroen die kan er echt wel tegen met schien misgegaan, maar die niet zo goed. „Bart heeft vier anderen op een kamer te sla- mensen zijn nooit gescreend, jaar in militaire dienst gezeten, pen. In Noorwegen is het mis- Veronica heeft dat heel uitge breid gedaan." Een vraag die bij veel kijkers leeft, is in hoeverre Veronica de boel manipuleert. Ook Jeroen zet daar zo z'n vraagtekens bij. Vooral de eerste paar dagen kwam z'n broer anders naar voren dan hij in werkelijkheid is. „Bart kwam ontzettend macho over, maar zo'n macho is hij helemaal niet. Ze vestig den ook ontzettend vaak de aandacht op hem, meer dan op de anderen." Net zoals half Ne derland denkt ook Jeroen dat zijn broer Sabine wel ziet zit ten. „Je kunt zien dat 'ie erop aanstuurt, dat ziet iedereen. Ik hoop voor hem dat het lukt." Maar hij houdt ook z'n twijfels. „Misschien zit Sabine ook wel steeds met Willem of met Mau rice buiten te kletsen. Dat soort dingen zien we niet." Dat Big Brother saai wordt, daaraan twijfelt Jeroen eigenlijk nauwelijks.Als ze niks veran deren aan het concept, houdt het programma het niet eens drie maanden uit. Mensen die ik ken vinden het slaapverwek kend, ze kijken eigenlijk alleen maar omdat Bart erin zit. Het programma zou makkelijk aan saaiheid ten onder kunnen gaan. En van die presentators wordt het intelligentiepeil ook niet echt hoger. Dit is het pro gramma niet waard, het is zon de." Volgens Jeroen haken de kij kers op den duur af, niet de spelers. „De eerste twee, drie weken zullen het zwaarst zijn, maar daarna raak je er vanzelf aan gewend." Vooralsnog lijkt hij geen gelijk te krijgen. Naar de eerste uitzending keken ruim 1,1 miljoen mensen. Daarna daalden de kijkcijfers even, maar afgelopen donder dagavond zaten er weer 1,2 miljoen kijkers aan de buis ge kluisterd. Toch maakt de Veender zich zorgen over de verveling, die 'onvermijdelijk moet toeslaan'. „Ik denk dat niemand zich heeffgerealiseerd hoe leeg niks doen is. Ook Veronica heeft daar niet goed over nage dacht." De bewoners van het camerahuis mogen geen televi sie kijken, niet telefoneren en nauwelijks lezen of schrijven. „Ik zou zeggen: gooi er één keer in de week een krant te genaan. Desnoods een krant van drie weken oud zonder da tum, dat hebben ze toch niet door. Dat geeft ze iets om over te praten." Het wereldnieuws is in elk geval iets wat zijn broer gaat missen op den duur. „Dat 'ie totaal niet weet wat er ge beurt in de wereld. Dat volgt Bart altijd." Mocht de verveling hem teveel worden, dan nog stapt Bart niet op, verwacht zijn broer. „Als hij het niks meer vindt, denkt hij 'we zullen wel eens kijken wie hier de sterkste is'." Want de sterkste, dat wil Bart graag zijn. „Beroemd worden, een beken de Nederlander worden, dat wil hij wel. Hij heeft al contact gehad met BNN. Hij past in hun concept: hij heeft een gro te bek, is niet dom, vrij intelli gent zelfs mag ik wel zeggen. Doordat hij openlijk voor uit komt dat hij beroemd wil wor den, komt hij misschien arro gant over, ja. Hij zegt het, maar misschien zijn er wel een paar anderen in dat programma die dat ook willen." Jeroen Spring in 't Veld, broer van Bart uit Big Bro ther „Mensen die ik ken vin den het pro gramma slaap verwekkend, ze kijken ei genlijk alleen omdat Bart er in zit" I FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19